RENSGAS F 26. Huiten/andsch Nieuws Gemengd Nieuws. Oemeente Scliagen. t a 1 Advertentiên. Grutters- en Kruidenierswaren, Wed. K. Denijs te Sahageri. loting plaats van de prijzen der //Kunstkroniek." De hoofdprijzen zijn gevallen als volgt: No. 1121. Cassette de ménage met 71 stuks tafelzilver, uit de fabriek van J. M. Yan Kempen en Zonen. No. 2139. Pianino uit de labriek van C. Kettner te Am sterdam. No. 1475, 268, 332, 1176, 1369, 154, 1217, 2236, 1512, 1432, 2110 en 1928 elk een schilderij; 804, een gouden arm band: 1167, 648, 1395, 1263, 1190 en 1348 elk een gouden- heerenhorloge426,- 1537, 2069, 795, 791 en 962 elk een gouden dameshorloge. Een drietal Japansche autoriteiten, waaronder graaf K. Pujinami, kamerheer van den Keizer van Japan, zijn Zondag ochtend in Amsterdam gearriveerd en in het Bible Hotel afgestapt. "Na Maandag te Haarlemmermeer, //Badhoeve," van wijlen den heer Amersfoort bezocht te hebben, maakten zij gisteren een uitstapje naar Purmerend. Het gezelschap, onder geleide van den heer Bauduin van 's Gravenhage, stelt zich ten doel kennis te maken met de Nederlandsche zuivelbereiding. Bij het omspitten van grond, in de nabijheid van het dorp Borger zijn vele overblijfselen van urnen en half vergane menschenbeenderen gevonden. De scherven der urnen zijn zeer groot en dik, zoodat men liet er voor houdt, dat deze veel grooter zijn geweest dan de vroeger gevondene. Ook waren ér nog enkele schedelbcentjes aanwezig. Waarschijnlijk hebben op dien bouwgrond vroeger //tumuli" gestaan, die door ont ginning verwoest zijn. Een geweldige brand brak Woensdagmiddag omstreeks 1 uur uit in de wagenmakerij, remise en fabriek van de Centreal- Spoorweg-Mnatschappij te Utrecht. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, dat al de gebouwen in ongeveer 2 uren totaal in deasch waren gelegd. Vooral werkten daartoe de groote voorraad droog hout en andere licht brandbare aanwezige stoffen mede, ook de wind, die tegen den middag reeds begon aan te wak keren- Het omvangrijke perceel is tot den grond toe af- en uitge brand. Ook een paar rijtuigen zijn door de vlammen verteerd, waaronder een dat juist gereed was gekomen. Naar men zegt, is de brand op een der bureaux in den schafttijd ontstaan. Een werkman, zekere S. die een groote zware deur trachtte te redden, door die uit de hengsels te lichten, kreeg dat voorwerp op het lichaam, waardoor hij viel en ernstige kneuzingen aan borst en rug bekwam en per brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Door twee in werking gebrachte stoom- en tal van andere spuiten, zoomede door de waterleiding van den Amsterdamschen Straatweg, is het vuur zoodanig bedwongen, dat 's namiddags tegen half vier het gevaar ook voor de omliggende werkplaatsenen gebouwen eenigszins geweken was. Na dien tijd stak de zuidwestelijke wind zoo bevig op, dat op tal van plaatsen in het afgebrande pand overal het vuur opnieuw opflikkerde, zoodat om vijf uur nog vele spuiten en een stoomspuit haar krachtige waterstralen uitwierpen om verdere uitbreiding te voorkomen. Het naastbij geleaen woonhuis van den chef der fractie van de Centraalspoor leed aanmerkelijke waterschade, daar dit steeds nat moest gehouden worden, en vele ruiten daardoor braken. Tal van autoriteiten zooals de bestuurders en hoofdambte naren van Centraal-en Bijnspoor waren ter plaatse aanwezig. Schutterij en politie handhaafden de orde op uitstekende wijze, zoodat de brandweer ongehinderd haar arbeid kon verrichten, ofschoon vele duizenden menschen bij het onheil tegenwoordig waren. Van verdere ongelukken is tot nu toe niets vernomen. Het verbrande is naar men verzekert, grootendeels verzekerd. De trein van den Centraalspoorweg, die om 1.15 ure naar Harderwijk moest vertrekken, had door het uitbreken van den brand een oponthoud van iys uur en vertrok dientengevolge eerst om 2.45 ure. Niet ondienstig wellicht is het, onderstaande omtrent de Rijkspostspaarbank, ter kennisse van het publiek te bren gen: Door middel dezer door den staat gewaarborgde instelling, kan iedereen zijne spaarpenningen op gemakkelijke wijze VEILIG en "VRUCHTDRAGEND beleggen, en zich wa penen tegen den kwaden dag. Alle postkantoren en bijna alle hulpkantoren der posterijen zijn gedurende de gewone kantooruren, doch niet voor 9 ure 's morgens en niet na 9 ure 's avonds, voor den spaardier.st opengesteld Spaarbankboekjes, waarin door de postbeambten achtereenvol gens alle inslagen en terugbetalingen worden aar.geteekend, zijn kosteloos verkrijgbaar. Men kan niet minder dan 25 cents inleggen. Wie enkele stuivers wenscht te sparen, kan aan het kantoor of bij de de pothouders van postzegels kosteloos formulieren bekomen voor zien van 20 vakjes voor de aanhechting van eveu zooveel frankeerzegels van vijf cent. Zijn alle vakjes gevuld en verte genwoordigen de aangehechte zegels eene waarde van een gulden dan kan dat formulier als eene gewone inlage van op het kantoor worden aangeboden. Ten behoeve van schoolspaarbanken worden door den direc teur der Rijkspostspaarbank, op aanvrage van de hoofden van scholen, ook dergelijke formulieren verstrekt, die houdeid vak jes bevatten ter aanhechting van postzegels van één cent. Eenmaal in de zeven dagen kan men, op vertoon van het boekje op het kantoor waar de eerste inlage geschiedde, een som van 25 gulden of minder, mits niet uitmakende het geheele te goed, terug ontvangen. De terugbetaling van grootere sommen en de opheffing der rekening kunnen worden verkregen door tusschenkomst van den directeur der Rijkspostspaarbank. Men heeft zich daartoe slechts, met vertoon van het boekje, tot een der kantoren te wenden. Alleen de inlegger zelf, zijn gemachtigde of wettelijke ver tegenwoordiger kan terugbetaling erlangen. Bewoners van het platteland kunnen, ter verkrijging van een spaarbankboekje, tot het doen van inlagen of het verkrij gen van terugbetalingen, gebruik maken van de tusschenkomst der postboden. De boekjes der Rijkspostspaarbank hebben een NATIONAAL karakter. Op ALLE kantoren, die voor den spaardienst ge opend zijn (in het gansche Rijk), kan er op worden ingelegd en terugbetaald. De rente bedraagt 2.64 pet., gelijkstaande met 11 cent van elke honderd gulden in eene halve maand. De rente gaat loo- pen op den ln. of den 16n der maand, die volgt op den dag waarop de inlage is geschied. Jaarlijks behoort elk boekje, in de maand waarin de eerste inlage is geschied, ter bijschrijving van de rente, die over het laatst afgeloopen jaar verschuldigd is, aan den directeur der Rijkspostspaarbank te worden gezonden. Brieven aaii den directeur der rijkspost- spaarbank, te Amsterdam, zijn vrij van port. Omslagen, ter verzending van boekjes of brieven aan boven genoemd adres, zijn op alle kantoren kosteloos verkrijg baar. koor verdere inlichtingen wende meu zich tot een der kan toren of tot de directie." Konden de postambtenaren tot dusverre, in bijzondere gevallen, ten opzichte van het gewicht der postpakketten, met eenige toegevendheid te werk gaan, thans is bij ministerieele beschikking van 29 Nov. no. 5 bepJstid, dat voortaan geen postpakketten meer ter verzending mogen worden aangenomen, welker gewicht 5 kilo te boven gaat. De pachters van boerenplaatsen in de Beemster, toebe- hoorende aan Jhr. van Merlen te Haarlem, ontvingen dezer dagen, toen zij hem de pachthoeve kwamen betalen, f 20. per hectare terug, met de belofte, dat ook in 't vervolg zij dit bedrag minder per heet. behoefden te voldoen. </üe naaister is dood/' vertelde men elkander verleden week te Hoorn. Wie kende »de naaister" niet, dien langen, schralen kluizenaar (want ,„de naaister" was een manspersoon), die bij mingegoeden „om den kost" uit naaien ging, precies zooals zijn vrouwelijke naamgenooten dat gewoon zijn te doen Dezen zomer zou zijn kluis worden verkocht, nieuwsgierigheid om bet inwendige van die altijd gesloten, bouwvallige hut te zien, dreef er menigeen heen. De bewoner had het niet noodig geoordeeld, op den kijkdag van het //hechte, sterke en weldoortimmerde" perceel afwezig te zijn hij lag daar op den grond, op een zoogenaamd bed, ziekelijk, met een potje vuur bij zich: geen stoelen, tafel of iets dergelijks alleen het aller— allernoodigste was er te zien in dit krot, waarin de vrije wind aan alle kanten inkwam. Waarlijk de //naaister" was een toon beeld van ellende, en ieder beklaagde hem ten diepste. Ten laatste opgenomen in het diaconiehuis, stierf hij verleden week. En wat vond men nu bij dien armen, eilendigen man Niet minder dan het sommetje van duizend gulden De militaire commissie uit den Duitschen Rijksdag heeft besloten in een legersterkte van 450.000 man te bewilligen. Het besluit is genomen op voorstel vau den heer Stauff'enberg, die ook voorgesteld had de verandering der kaders in paragraaf 2. In plaats van den 7jarigen duur der wet wordt echter slechts een driejarige bepaald, terwijl de bewilliging voor 16 bataljons slechts een jaar geschiedt. Uit Keulen schrijft men dat de grens—garnizoenen aan merkelijk versterkt zullen worden, en er kaders zullen aange wezen worden om in tijd van mobilisatie onmiddellijk gereed te zijn, de grenzen met kennis van zaken te verdedigen. Een blad te Tilsitt drukt ook zijn gevoelen over de ver sterkingen uit gelooft dat het in zijn plaats zeer noodig is. In alle groote Beiersche stations is men druk in de weer de gasverlichtingen uit te breiden, in geval van verzending van oorlogsmaterieel en troepen in den nacht. In Munchen en Augsburg is men reeds met alles gereed. Aangaande den nieuwen candidaat voor den Bulgaarscheu troon, Prins Eerdiriand van Coburg verneemt men, dat hij den vorigen Diusdag reeds een conferentie heeft gehad met de Bul- gaarsche afgevaardigden, op het slot Ebenthal bij Dürnkrut; een en ander werd strikt geheim gehouden. Prins Eerdinand behoort tot den katholieken tak der Hongaarsche familie Co- burg Coharj. Sommige dagbladen willen reeds weten, dat keizer Wilhelm persoonlijk deze candidateur heeft aanbevolen. Prins Eerdinand moet ook zeer gezien wezen aan het Russi sche hof. De vraag is echter: wordt Bulgarije daar beter mede? Gisteren ha 1 de prins een nieuw onderhoud met graaf Kalnoky. Omtrent prins Eerdinand van Coburg wordt nog gemeld, dat hij voor zijn persoon niet de overdreveu hoop der Bulgaren schijnt te deeleti, alhoewel hij in zeer goede betrekkingen tot het Russische hof staat en ook weet dat Rusland niet aannemen zal wat de Bulgaren voorslaan. In de Coburgsche kringen hoopt men dat deze candidatuur zal slagen door den invloed van Bismarck bij het Russische hof. De prins, ofschoon Oostenrijker, is te veel Duitscher om zich niet te zullen schikken naar de zienswijze van den Duitschen Rijkskanselier. Hij woonde langen tijd in Duitschland, bijzonder veel verkeerde hij aan het Mecklen- burgsehe hof, en is een bijzondere vriend van Graaf Herbert Von Bismarck, wi<n hij buitengewoon veel achting toedraagt. De prins voor zijn persoon bleef zich liever wijden aan zijne studiën, vooral aan de plantenkunde en aan de geschiedenis der kunsten uit de vorige eeuw, dan het doornvolle pad van Bul- gaarsch heerscher te betreden. Zeker is hel, dat zoo hij oprecht sprak, hij nog al bedenkingen zou maken op het^Berlijnsche verdrag. Zal zijn candidatuur echter een einde maken aan de spanning, waarin Europa verkeert, zoo wil hij zich leenen. In ween geval wil hij echter de oorzaak zijn van verdere verwik kelingen tusschcn Rusland en Oostenrijk. De prins is een flinke man, van middelmatige grootte, met een langwerpig gezicht en levendige oogen. Hij heeft een kort- geknipten knevel en een blonde baard. Een offieieuse mededeeling uit Weenen verklaart, dat de candidatuur van een Coburg uit den boezem der Bulgaarsche afgevaardigden moet zijn gekomen. Het Weener kabinet was er in geen geval mede in kennis gesteld. Of de afgevaardigden order hadden gekregen van de Sobranje of wel van het Bul gaarsche regentschap is nog niet uitgemaakt, van daar dat de prins, zoolang de candidatuur van den vorst van Mingreiië niet ingetrokken was, slechts onder voorbehoud zijn toestemming heeft gegeven. Als Oostenrijksch officier moet hij van zijn can didatuur kennis geven aan den keizer, alsmede aan Kalnoky. ln Weener kringen twijfelt men aan de toestemming van Rusland. Daar geen kabinet de candidatuur dus formeel durft verklaren, zoo heeft Rusland niet noodig ergens notitie van te nemen voordat de Sobranje feitelijk de benoeming voltrekken zal. Frans von Liebig, de uitvinder van het beroemde Liebig's vleeschextract (waartoe de onderzoekingen van zijn beroemden vader, den genialen scheikundige Justus von Liebig, den weg hebben gebaand), is dezer dagen overleden. Hij laat een vermo gen na van 11 millioen Oostenrjjksche guldens. Daarvan zijn 2 en een half millioen voor weldadige doeleinden bestemd. Aan zijn geboorteplaats Reichenberg vermaakte hij het zoogenaamde Wie ner Arkadenhaus,* dat een waarde heeft van 600,000 fl.terwijl voor het bouwen van een stadhuis 100,000 fl. zijn aangewezen. De broeder des overledenen, Ludwig ridder von Liebig, zal de zaak voortzetten. Hij wordt daarin bijgestaan door een raad van beheer, waarin zeven hoofdbeambten gekozen zijn. De bekende Amerikaansch electricus prof. Thomson heeft te New-York voor de „Society of Arts" eene nieuwe toepassing van de electriciteit getoond. Wanneer metaalstukken, eind tegen eind, onder een grooten druk worden gebracht en een electrische stroom wordt er door heen gevoerd, dan verkrijgt men een volledig samenwellen der metalen, zelfs bij metalen die onder andere omstandigheden niet geweld kunnen worden, of bij verschillende metalen. Om staven staal van anderhalf duim dikte te wellen werd een stroom van 6000 ampère vereischt, vertegenwoordigende een electromotorische kracht van een halve volta. Bij de proef werd geconstateerd, dat de aanwending, een minuut lang, van 35 paardckracht als druk, staal van bovengenoemde dikte zonder een enkelen hamerslag of zonder eenige warmto samenwelt. Ook kan op die wijze staal aan koper geweld worden. BUIIG Eli LIJ li E STAND. Ingeschreven van 15 tot en met 17 December 1886. Geboren Maarten, zoon van André Daniël de Rooij en Aagje Zwakman. Ondertrouwd, Getrouwd, Geene. Overleden, Marktberichten. SCHAGEN, 16 Dec. Aangevoerd: 20 Stuks Paarden f 35.— a 85.- 9 Veulens f a 9 Ossen f a 4 9 Stieren f 100 a 210!— 30 7) Gelde Koeien (magere) f 70.— a 90.- 10 9 Idem (vette) f 160.- a 210.— 9 Kalfkoeien f a 9 Vaarzen f a 9 Graskalveren f a 12 9 Nuchtere Kalveren f 10.— a 19.— 9 Rammen f a 9 Schapen (magere) f a 800 9 Idem (vette) f 21.50 a 3L50 2940 9 O verhouders f 15— a 24.— 9 Lammeren f a 9 Bokken en Geiten f a 20 9 Varkens (magere) f 10.'— a 13!— 9 Idem (vette) f a 50 9 Biggen f 4. a 6.- 30 9 Konijnen f .10 a —.80 40 9 Kippen f .40 a 1.25 60 9 Eenden f —.75 a - .90 9 Duiven f a 9 Ganzon f a 9 Zwanen f a 635 Kilogr. Boter f —.93 a 1.06 140 n Kaas f —.30 a —.35 1200 Stuks Kip Eieren f 6. a 6.50 9 Eend-Eieren f a MEDEMBL1K, 15 Dec. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 28.aangevoerd 10 stapels. Boter 1.35 per P,, Kipeieren f 5.25 Eenden dito f per 100. HOORN, 16 Dec. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.25 Commissio f 35.Middel bare f 33.aangevoerd 204 stapols, wegende 55753 P Verkrijgbaar, tot concurreereude prijzen, alle soorten van waaronder Azijn-essence, uitmuntend geschikt voor het zelf- bereiden van niet kiemende Azijn voor den inlegSau- cise de Boulogne, gerookt Vleesch, Geldersche. Worst, en Spek Westfaalsche en Bankethammen. erder het onfeilbaar middel tegen het leder f en rijzen der kaasvan den heer VAN DEN BRAAK te Schoonhoven Eindelijk alle soorten van VX >U1 I TT v HHiN", Lijnlioelsen, a Contant ad f 12.50 per 104 stuks. Met beleefde aanbeveling,

Schager Courant | 1886 | | pagina 3