RENSGAS 26. K.TOST- MM - W&B&&N. een fatsoenlijke jongen, Gemengd Nieuws. m u n l ij sj,i\ i «Gemeente Scliagen. Oeiueente Zijpe, Marktberichten. Adrertentièn. Edammer Meikaasjes, Goudsche-, Leidsche-, Friesche- en Zwitsersche Kaai, alles le kwaliteit. Westfaalsehe- en Banket-Hammen, Geldersche Wor-t, Rookvleeseh en Saucis de Bologne, Kruidenierswaren, tot concurreerende prijzen. Verder ver schillende Voerartikelen als: Lijnkoeken. Mais, Gerst, Haver, Pelmeel, enz. Hoogzijde, E 9, Sehagen. •Rijd op Zondag was de toegang tot het station zelf dan voor anderen dan reizigers enz. afgesloten. De ontslagene werd door zijne vrienden naar het Volkspark gereden, waar hem een soort van begroeting werd gebracht in een versierde zaal, en hem o. a. door eenige opgeschikte kin deren een ruiker van roode en witte bloemen werd aangeboden. Paar de zaal niet alle nieuwsgierigen kon bevatten, werd de plechtigheid in twee afdeelingen herhaald. Toespraken werden gehouden door Yan der Stadt, Domela Nieuwenhuis en Penning die den ontslagene als een eersten martelaar voor het socialisme voorstelden. De gevierde dankte voor de belangstelling en be tuigde zijn gehechtheid aar, het Xederlandscb Socialisme. Op gelijke wijze als men gekomen was, trok men af. Alles ging rustig toe. De politie die niet talrijk was, zorgde dat het verkeer ongestoord bleef, vooral langs de brug van de Raam barrière. Adeline Patti heeft volgens een Weener blad, voor dat zij naar Amerika vertrok, waar zij thans weder goud en lauweren inoogsl, een testament gemaakt, waarin zij de helft van haar ver mogen nalaat aan haar man. den tenor Nicolini, dio zelf ook twee millioen bezit. Een vierde deel legateert zij aan de betrek kingen van haar zwager Strakosch, terwijl de rest bestemd is voor een Patti-fonds met beurzen ter opleiding van muziekbeoe fenaars in alle voorname s'eden, waar zij lauweren behaald heeft. Onder anderen heeft zij bepaald, dat haar graf winter en zomer steeds met bloemen moet pri|ken. „Ik heb altijd onder bloemen geleefd,* zegt zij, „en ik wil ook onder bloemen blijven rusten." Twee agenten voor twee verschillende fabrieken van brand kasten, ontmoetten elkander in hetzelfde hotel en roomden beidon hun artikel, De een zeide ,In mijn fabriek worden brandkasten vervaardigd, zoo stevig en vunrvast, dat wij de brandkast, met een baan er in gesloten, op een stapel brandende houtblokken plaatsten. Toen het vuur uit was, opende men de deur van de brandkastde haan kwam ongedeerd er uit en kraaide van pleizier." De andere agent zeide: „Dat is nog niets. In onze vuurvaste bmndkast sloten wij een kip en plaatsten die toen in den hoog oven van een ijzersmelterij. Toen de deuren half gesmolten waren, haalden wij de kast er uit, deden de deur open, de kip. „Was tot asch verbrand,viel de eerste agent in. „Neen," zeide de andere, „de kip was bevroren!" Twee bouthakkers, vader en zoon, te Schermbeek, nabij "Wezel, waren bezig brandhout te hakken op een blok. Regelmatig volgden elkaar de slagen. Plotseling gleed de vader uit, viel en kwam met het hoofd op het blok. De juist opgoheven bijl van den zoon was niet meer tegen te houden, en kloofde het hoofd des vaders van den romp. Men stelle zich de wanhoop van den jongeling voor, die aldus geheel onschuldig een vadormoord beging. Een kleine maar ongelukkige omstandigheid bracht een onderwijzeres voor eenige dagen te Parijs in handen der politie, Een uit Westfalen geboortig meisje had door het vroegtijdig ver lies hater ouders zich genoodzaakt gezien, bet onderwijs geven in de Duitsche taal aan te wenden, lot voorziening in haar onderhoud. Zij trad als gouvernante in dienst bjj een Franscho gravenfami- lie. Nadat de leerjaren van de kindeten voorbij waren, begaf zij zich naar Parijs om zich aldaar als onderwijzeres te vestigen. Bij gebrek aan relatiën evenwel, golukto bet haar niet cene positio te bekomen en door geldgebrek gedwongen, trad zij als passement- werkster in een fabriek. Op een middag hegaf zij zich naar een 'bij dc fabriek gelegen restauratie om iets te gebruiken. Toen zij wildo vertr« kken, bemerkte zij, dat zij geen geld bij zich had. De restaurateur, die het vergeten van de beurs als een praatje be schouwde, riep de politie te hulp en men bracht het meisje in arrest. Den volgenden dag werd zij bij Avricourt over de grenzen gezet. Te voet ondernam zij den weg naar Metz. Bij Vic werd zij voor landlooperij op nieuw in arost genomen. Voor den rechter gebracht deelde zij haar wedervaren mede, juist zooals hit was geschied. De omstaodigheden werden als geheel waar aangenomen, en hot meisje vrijgesprpken. Een reuzentamilie. In de Music-Hall te Londen trerdt te genwoordig de Ierscho reus Mr. Brian O' Brien met vrouw en kind op, die zeker wel het zwaarste gezin van de wereld zijn. O'Brien is in 1853 te Belfast geboren en 7 voet 11 duim (Engels groot; hjj weegt 206 pond. Zijn vrouw Curstina, geboren Dunz, een Wurtemburgsche, is 23 jaar oud, 7voet 4 duim groot en weegt 313 pond. tl et reuzenp.iar trouwde tn 1883 in de Duitsch- Evangelischo kerk te Pittsburg in Peunsylvanio en hun echt is gezegend met een knaap, het eerste van reuzen afstammende levende kind! liet is thans 19 maanden oud eu is tot nog toe niet buitengewoon groot; alle u zijn gewicht is abnormaal en be draagt 63 pond. De reuzen familie werd onlangs door den Presi dent der Vereenigde Staten ontvangen en Barnum looft een prjjs van 10,000 pond sterling uit voor wie een tweede dergelijk phe- nomeou weet aan te wijzen. De fortuin der Y&nderbilts. Onlangs is een der erfgenamen van den schatrijken Van- derbilt reporter geworden van een New-Yorksch dagblad. Natuur lijk waren er goede eu streng zedelijke lieden, die verkonuigden dat de jonge man waarschijnlijk de lastige carrière van een dag blad-redacteur had ingeslagen, omdat hjj geen vrede had met do wijze, wa.rop de door hem geërtde millioenen waien verworven. Er bestaat echter peen schijn van grond voor die onderstelling. Be erfgenamen van Cornelis Yanderbilt, die omtrent driehonderd millioen guldeus naliet eu vau zijnen zoon William, die bet cijfer verdubbelde, hebben geen reden om zich voor den oorspiong van dat kapitaal te schamen. Iutegendeel, zij mogen daarop trotscb zijn. Hun fortuiu is niet bijeengebracht door bedenkelijke specu laties. Zij is te danken aan de krachtige werkzaamheid, de scherp zinnigheid van den man. die den grondslag heeft geiegd. Dit wordt nog eens weer bewezen door een thans te Londen versche len werk: „The Yanderbilts and the story of their fortune." Cornelis Yanderbilt werd den 27sten Mei 1794 te Stapleton °P Staten-Eilaud bij New-York geboren. Zijn vader was ten landbouwer. Hij bewoonde eeue hut aau dtn oostelijken oever Van het eiland en bad moeite genoeg om de beide einden van 'jaar aaneen te knoopeu, daar hij een talrijk gezin had te on- Qeri ouden. Zeer werkzaam, maar avontuurlijk, jaagde hij hersenschimmen na en begon ondernemingen, die hem wel- ^fa in de diepste armoede zouden hebben gestort, zoo uiet Biie vrouw, spaarzaam en voorzichtig, telkens te hulp ware ge- hemen. De zoon vereenigde op gelukkige wijze de btste eigen schappen van zijne oudershij was ondernemend maar voorzichtig; hij paarde aan eene levendige verbeelding, een juist oordeel. De jongo Cornelius hield niet van schoolgaanhij was op zijn 'estiende jaar groot, sterk en welgemaakt, in staat oca eene bootshaak te hanteeren, eene sloep te besturen: hij zaagde en schaafde, maar wilde zijne schoollessen niet leeren. Het schijnt, dat hij het in 't rekenen nooit Terder dan tot de deeling bracht. Op 't punt van taal was hij nog minder en zijn levenlang schreef hij geene bladzijde zonder fouten. Zijn ideaal was een boot te bezitfen; bij gebreke daarvan wildo hij matroos worden. Zijne moeder hield hem daarvan terug door t.em op zijn verjaardag honderd dollars te beloven, als hij acht acres grond bebouwde cn bezaaide en dat in den tijd van vier weken, want de belofte werd gedaan op 1 Mei 1810, terwijl, zooals men weet, de verjaardag op den 27sten viel. Cornelius nam de verbintenis aan en vervulde haar getrouw. Op den be paalden dag was het veld bebouwd en bezaaid. De moeder hield haar belofte en gif de honderd dollars. Den volgenden morgen kocht baar zoon te Port-Richmond eene groote oude boot waar mede twintig passagiers konden worden overgezet. Den daarop volgenden dag liet hij bekend maken, dat hij zich aanbeval voor bet vervoer van reizigers cn goederen naar New-York. Cornelius was de eerste die op het denkbeeld kwam om op bepaalde uren te varen er was tot nu toe geen geregelde dienst, zijne prijzen waren matig; hij werkte zestien uren per dag en voor altijd, weer of geen weer, wat hem spoedig eene groote reputatie van moed en bekwaamheid gaf. Na een jaar geschipperd to hebben kon hij zijne moeder met do hondèrd dollars, die hjj als geleend beschouwd», nog duizend dollars ter hand stellen, om die voor hem te bewaren. Hij had juist geene zeer aangename manieren in den omgang en was niet zeer geschikt. "Integendeel: hij was ruw en opvliegend. Maar tevens was hij eerlijk en hij beloofde nooit meer dan hij kon nakomen. Op zijn negentiende jaar had hij genceg overgespaard om te kunnen huwen en zijne zaken aanmerkelijk uit te breiden. Hij liet een schip bouwen, dat hij naar zijne zuster Charlotte noemde. Hij zelf bleef schipper in de baai en op de rivier; hij had thans verscheiden booten, met uitgezocht volk bemand en belastte zich met alle mogelijke opdrachten. Ook dreef hij eenigen handel; hij kocht in Delaware meloenetl om ze te Albany te verkoopen. Hij dacht steeds aan zijne zaken de bouw van zijne booten beviel hem niet recht en zonder voorbereidende studiën gemaakt te hebbon, zat hij 's avonds in zijn huisje to Stapleton als een scheeps bouwmeester te werken. Het resultaat van zijne plannen was dn bouw van een groot schip, 't welk door zijne snelheid opgang maakte onder de mannen van do zee. Toen hij don 32sten December 1817 zijne ba lans opmaakte, had de drieëntwintigjarige man zesduizend dollars in zilver in zijne beurs; zijne booten en gereedschappen vertegenwoor digden een vrij aanzienlijk kapitaal, ma r de onwillige leerling van de lagere school te Stapleton was niet sterk in 't opmakeu van oen inventaris. Het volgonde jaar nam Cornelis YanderBilt plotseling een be sluit, dat zijne levenswijze gehrel veranderde. Het was een ware coup de tliéatre, die aan zijne bloedverwanten en vrienden recht duidelijk toonde met wtlk een man zij te doen hadden. Sedert eenigen tijd begon men van don stoom te spreken als van een beweegkracht, sterker dan eenige andere. Fulton en Livingstone hadden op de Hudson een stoembootdienst in 't leven geroepen. De zaak ging niet schitterend. Het publiek spotte met de onder neming f-n de jongu schipper van Stapleton spotte met uo andere mede. Bij nadenken echter begreep hij, dat bet misschien toch iets voor hem zou zijn. Hij gaat naar de landingsplaats, neemt een kaartje, voor de boot van Fulton, ziet do machines, de ma noeuvres van de equipage... Hij is overtuigd. Toen hij terug keerde zeide hij aan zijne vrouw, dat hij zijno booten en ailcs ging verkoopen. Hij deed het inderdaad ofschoon men hem van dat plan wilde doen afzien, Nog moer; hij nam dienst op eene kleine stoomboot, hij, cia zelf drieduizend dollars per jaar met zijne booten kon verdienen. Maar bij wilde en zou weten, boe men met den stoom en de oude stoombooten moest omgaan. Zes maanden later teekende hij de plannen voor eene nieuwo verbeterde stoomboot en werd de compagnon van Tb. Gibbon, in wiens dienst hij was getreden. Na een jaar had de lijn-Gibbon veertigduizend dollars overgehouden, teiwijl Fulton nauwelijks de kosten goed maakte. Cornelius Vanderbilt bleef twaaf jaren de compagnon van Gibbon. Toen zag hij van de firma af, om een plan uit to voeren, dat hem reeds lang bezig hield. Ilij had er niemand over gesproken over eene zaak, die nog niet geheel iu orde is, te zw.jgen, was zijne vaste stelregel, waarvan hij nooit alweek. Zijn plan was de constructio van een aantal bouten, dio het geheele goederen vervoer op den Hudson zouden tot zich trekken. In het vooijaar van 1836 verandorde aldus Vanderbilt opnieuw van loopbaan. In 1836 was zijne jaarlijksche winst een som van zestigduizend dol lars eu dat cij'er stoei voortdurend naarmate de handel op den Hudsdon levendiger werd. Op zijn veertigstu jaar stond de oud-schipper van Stapleton aan 't hoofd venei vloot van twintig schepen, waarvan de meeste uaar zijne plannen waren gebouwd. Hij verloor er nooit een, en weigerde steeds ze te doen verzekeren. „Goedo schepen en goed volk," z<ide hij, „is de beste Yerzckoring.* Zijn kapitaal bedioeg thans een millioen dollars en men be.on hem eerst in scherts, later in ernst eu bij wijze van ecretitel „cummodoro" te noemen. De jaren, die volgden, brachten telkens nieuwe stoomvaartlijnen van New-York naar Biidgeport, Newhaven, Boston. Eindelijk had hij eeue lijn van New-York naar Europa, naar Havre. Zijne stoom booten eerst, vervolgens zijne millioeuen, werden bij honderden geteld. Eu zoo door energie, ijver en eene volmaakte practiscbe kennis van zijn vak bracht de commodore de schatten bijeen, die zijn zoon, in de voetstappen des vaders tredende, zou verdubbelen. Ingeschreven van 8 tot en met 11 Januari 1887. Geboren Klasina Maria, dochter van Klaas Verheus en Guurtje Konijn. Ondertrouwd Getrouwd Geene. Overledeu Ingeschreven van 31 Dec 1886, 7 Jan. 1887. Geboren: Aicolaas, zoou van Pieter Tuin en Agatha Wiering. Grietje, dochter van Pieter Scliriekeu eu GuurtjeSwarlhof. Ondertrouwd n /-j -ï s u 66D6« Getrouwd Overleden: Keeltje Zeeman, 70 jaar, weduwe van Arie Blaau- boer. Arie Schotvanger, 1 jaar, zoon van Bregje Schotvanger. Dirk van Meurs, 11 maanden, zoon van Pieter en Aaltje Dekker. 8 16 HOORN, 2 Jan. 1887. Aangevoerd. 2 H. L. Rogge f 5 Tarwe f 9 Gerst f 54 Haver f Witte Erwten f Groene t Grauwe f Vale f Bruine Boonen f Geelo f Witte f Paarden f Karwei zaad f Mosterdzaad f Koolzaad f 2 Paarden f Koeien f Hokkelingcn f 7 Kalveren f Springrammen f 19 Schapen f 30 Lammeren f 9 Varkens f 3 Zeugen f 100 Biggen f 3 Bokken f Geiten f 55 Kippen f 335 Eenden f 1300 Koppen Boter, 5.2. lood. f II. L. N. Aardappelen t KG. Roode Aalbeziën f Zwarte f KG Kruisbeziën (R.) f (Z.) f 550 Kipeieren f Eendeieren f manden Peren f Appelen f KO Hazelnoten p. 100 KG. f De handel was matig. ALKMAAR, 8 Jan. 1887, Aangevoerd. 4 25 5.50 6.75 a 8.— 4— a 5.25 2 75 a 4.25 11.— a 13 10.50 a 14 13.25 a 19.- 1025 a 17 10— a 11.75 10— a a 13 5.25 a 7.- 19.50 a 16.50 a 1 o 1 1 'l 'l a a a 70.'— 14.'- a a 25!— 23 - a a 28! 16.— a 21.— 12.— a 16 25— a 30 4.— a 7 50 1.50 a 3.— -.90 a a l!50 —.80 a 1.05 —.50 a a —.55 A 5.50 6.— 1 Paard f 2 Koeien en Ossen f 19 nucht. Kalveren f 50 Schapen f 27 magere Varkens f 184 Biggen f 3 Bokken en Geilen f Kipeieren per 100 f Boter per kop ('s middags 12 uur) f ALKMAAR, 10 Jan. 1887. Aangevoerd. 1 Koeien en Ossen f 101 vette Kalveren f 9 Nuchtere Kalveren f 269 Schapen f 20L vette Varkens per P f Magere dito f Bok f PURMEREND, 11 Jan. 1887. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 93 stapels Kleine 50— 140— 3— 16— 8-- 4 4 a a a ft ft ft a —.70 a -,80 200 16 27 12 6 8 150— 40 8. 18— —.34 a a en 125.— 15.- 32.50 —.42 stapel Middelbaie. Prijs Kleine f 30.50 a Middelbare f a per 50 KG. Boter f J.15 a 1.20 per KG. Vette Runderen f - .60 a .70 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren hoog in Handel stug. Nuchtere Kalveren f 8. Yet'e Varkens van f --.36 Schapen handt 1 stug van f 16 tot f 20. Kipeieien f 5.a 5.50, Zwanen f a -, 175 Kendon f S.50 a 3.50. prijs; f .65 a .75 per KG a 18.Handel vlug. a .42 per KG. Handel matig. Heden volgde mijne jongste Zoontje zijne moeder in (len dood. llelder, 10 Januari 1887. K. H. A. HEEROMA. Voorhanden puike Onder beleefde aanbeveling, Wed. K.1. Denijs. .1 oiis. DElMJS, Maakt op bestelling alle soorten van alsSchilderijen, Braceiettea, Brochej, Belles, Kettin gen, Bosqettes, eaa. enz. Zendt teekemngen op franco aanvrage. Aan de drukkerij van deze Courant bestaat gelegenheid tot plaatsing van nog om in liet Drukkersvak te worden opgeleid. Aanmelding in persoon.

Schager Courant | 1887 | | pagina 3