Ik groet n, vrienden ai te samen! Mijn beste vrouwtje heet Katrijn. Ze is schooner dan mijn schoonste varken En houdt van frisch en schuimend bier! „Dat is nu eerst rijmen!" riepen al de raadsleden van Schilda, „hij is de rechte man." Bij de stemming viel de keuze eenstemmig op hem en zoo werd de varkenshoeder benoemd tot Schout. Deutinchem. P. VAN DE VELDE Mz. Binnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd. (Slot volgt). SCHAGEN, 20 April 1887. Met >Jean de Paris" ouverture van Boieldieu, uitgevoerd door de Quintet-vereeniging „Euphonia," opende ons Mannenkoor Euterpe," haar voor dit seizoen laatste concert, hetwelk zij j.1. Zondagavond gaf in het Koffiehuis alhier. Zeer talrijk was de opkomst van het publiek, waaruit wij meenen de verzekering te mogen putten, dat Euterpe" en hare Concerten Oij het kunstminnend publiek nog altijd een goed- klinkenden naam bezitten. Dien goeden naam heeft Euterpe door dit laatste con cert ten volle zich waardig betoond. Als hoofd-indruk mogen wij gerustelijk verzekeren, dat op dit concert veel Kunstgenot te genieten weid gegeven. De ouverture, bovengenoemd, mag als eerstelinge der jeug dige vereeniging Euphonia eene goede //entree" genoemd wor den; behoudens een klein ongelukje in een der vioolpartijen, deden zuiver en accuraat spel en de goede inachtneming der teekens, deze ouverture goed tot haar recht komen. z/Op Zee" van C. C. A. de Vliegh en //Excelsior" van K. Hol, waren een tweetal zangnummers, die door Euterpe uitmuntend werden gezoDgen. Dat Excelsior de kroon spande boven Op Zee, ligt uitsluitend in denaard der compositie doch Op Zee werd niet minder goed uitgevoerd, trots de vele over gangen, die het bevat, hetwelk doorgaans in den zang nog al moeielijk te overkomen hinderpalen vormt; doch welke hinder palen de zangers flink overwonnen. //Excelsior" klonk lief en het daariu voorkomend kwartet, benevens de tenor- en bassoli waren rein en vol uitdrukking. Het Koor-nummer //Klacht en Bede", 16 eeuwsche muziek van E. Kremser, deed ons kennis maken met de muziek van ruim een driehonderd jaar geleden. Eene eigenaardigheid vinden wij het van die muziek dat zij, ofschoon van zetting hoogst eenvoudig, van de zangers verbazend veel eischt om tot haar recht te komen; ook gelooven wij, dat men eigeulijk eerst meermalen dergelijke nummers zou moeten hooren, bevorens bij haar voldoening te vinden, temeer omdat die muziek geheel en al het type draagt van den Koraal-zang in die tijden. Zeker is het dat zij zeer veel verschilt van de muzi ek der la tere tijden. Evenzoo is dit het geval met //Afscheid" Solo voor Tenor, ook uit den buudel 16-eeuwsche muziek; de woorden van dit lied waren wel mooi, de muziek wel lieflijk en toch voldeed het niet geheel en aldaarbij komt nog dat de hooge zetting er van het den zanger zeer lastig maakt. z/Het liedeke van 't looze Molenarinnetje," van Joh. J. H. Verhulst, insgelijks een solo voor tenor, was een lief, schalksch nummertje. Beide solo's, inderdaad zeer moeielijk voor den zanger, wer den door den heer W. Roggeveen op verdienstelijke wijze gezongen. Een weinig meer koketterie in den zang van 't Lie deke, zou de waarde van dit nummer ongetwijfeld nog hebben verhoogd. aan hen schrijven en hen weten laten mocht, dat gij gezond waart en het u aan niets ontbrak, dat gij dan tevreden zoudt zijn. Ik stond u toe, in dien geest te schrijven, en nu zijt gij nog niet tevreden, en begint gij weder te klagen. Hoe dik wijls moet ik u herhalen, dat ik gewichtige redenen heb, ons huwelijk voorloopig nog geheim te houden?' z/Ja, gij zeidet mij dit reeds meermalen, maar het komt mij zoo onbegrijpelijk voor." z/Annie, kunt gij nog niet een wijle geduld hebben Wan neer gij mij zoo lief hebt, als gij altijd zegt, dan zoudt gij mij ook vertrouwen en blindelings gehoorzamen." z/Ik vertrouw u," antwoordde zij, //van ganscher harte en met geheel mijn ziel. Immers om uwentwille heb ik alles ver laten tehuis, ouders en vrienden, doch gij hebt mij plech tig beloofd, mij dat alles spoedig weder terug te geven. Ik heb geduldig gewacht, maar zoo, hier in Londen, alleen mijn leven te slijten, altijd te moeten denken, dat zij iets ergerlijks van mij gelooven, dat zij om mij treuren zie, dat kan ik niet langer verdragen, dat breekt mij het hart z/Zij weten, dat gij leeft en dat het u goed gaatdat is genoeg." //O, wanneer gij eens wist, hoe lief zij mij hebben. Sedert mijne kindsheid heb ik geen enkelen dag het ouderlijk huis verlaten, tot gij mij wegnaamt, en hoe schoon was het daar, hoe treurig is het in Londen. Hoe dikwijls, wanneer gij weg zijt, zit ik daar aan het venster en staar naar het vreemde gewoel der groote stad en gevoel ik mij zoo eenzaam, zoo verlaten, zoo van God verlaten z/Lief kind, dat zijn sentimenteele gedachten, die met den tijd wel zullen verdwijnen. Londen met al zijn luidruchtig, vroolijk gewoel, is toch zekerlijk een aangenamer verblijfplaats, dan de treurige plaats, waar gij zijt opgegroeid, als een bloem in de woestijn. Zie, ik heb immers geen anderen wensch, dan u gelukkig te maken; ik heb u oprecht en waarachtig lief, maar er ligt mij ook veel op het hart, waarover ik nu nog niet vrij met u kan spreken. Dus tracht nog een weinig geduld uit te oefenen, wilt gij?" z/Ja," antwoordde zij, „ik zal het beproeven." Zoo eindigde dit onderhoud en voor een tijd lang gingen ile zaken den ouden gang. Het kwartet //Meiplanting" van W. H. C. Schmölir.g, gezon gen door de heeren W. Roggeveen, P. Stadt, C. Boggeveen en Joh. Denijs, was een juweeltje, bevallig en frisch in zang en tfksti Een Kerk" van R. Hol, had in uitvoering beter knnnen zijn. Jammer was het, dat in het begin een der solisten niet op tijd inviel, waardoor de zangers gedurende eenige strophen „onzeker" waren. Wel herstelde men zich spoedig, doch de „inspiratie" der zangers scheen het geheele stuk door, niet meer tot haar recht te kunnen komen. „De stem der zee" daarentegen, deed het verloren terrein op schitterende wijze herwinnen. Met volle recht mag dit num mer dan ook, wat het vocaal-gedeelte aanbelangt, het glans punt van den avond genoemd worden. Koor en kwartet kwe ten zich uitstekend van hun taak en vormden een schoon, een verheffend geheel en verplaatsten den aandachtigen hoorder aan Neerlands kust, daar waar het vlokkig schuim, met steeds her boren lust, de watersprei omzoomt en 't dorre duinzand kust. De verschillende tafereelen, in zoo schoone woorden geschetst, werden door den zang op waardige wijze vertolkt. Dit over het vocaal—gedeelte. Op instrumentaal gebied blonk dit Concert uit door de me dewerking van Mejuffrouw Lenamie Denijs, éleve-violiste aan het Conservatorium te Amsterdam. Bij het wegslepend spel van Mejuffrouw Lenamie Denijs viel het ons aanstonds op dat de //kernachtige toon," dien zij aan het edel instrument weet te ontlokken, de ons bekende eigenaardig volle toon, die ook reeds dadelijk bij het eerste optreden van Schagen's jeugdige artiste in Neerlands hoofdstad de aandacht der kenners trok, nog in kracht en karakter gewon nen heeft. Wij genoten inderdaad breed en krachtig spel, ge paard aan een edele, fijn gevoelde voordracht. Als kleurige vonken schoten de tonen van de snarendan weder greep de lang gerekte streek bij het zwellen en uitsterven van den toon diep in het gemoed. De uitvoering van een der meester stukken van Mozart, voor ons het glanspunt van het instrumentaal gedeelte, bood gelegenheid te bewonderen, hoe het meer ernstig karakter van die compositie des meesters door de jeugdige violiste begrepeu was en gevoeld, terwijl vooral in de toegevoegde cadansen een meesterschap in het rijke spel der snaren zich verried, waar het hoogste nootje zuiver als kristal de notenreeks be kroonde of de dubbele snaren door de machtige streek gedwon gen werden de dubbele noten met aangrijpende juistheid weer te geven. Zou de Veuctiaansche gondelier haar Barcarolle Zondagavond bij ons gehoord hebben, hij zou licht jaloersch zijn geworden op de bevallige wijze waarop zijn lied door een kind van het Noorden vertolkt werd. Moge onze veel belovende plaatsgenoote zoo voortgaan voordeel te doen met de uitstekende leiding waaronder zij baar eind-diploma aan het Conservatorium van Amsterdam „summa cum laude" kan winnen Door de vereeniging tot bevordering der Bouwkunst voor „Schagen en omstreken," werd jl. Zondag in de Landbouw- Societeit alhier, eeDe vergadering gehouden. Gelijk in de laatste jaren doorloopend het geval is geweest, was ook nu de vergadering slechts door weinigen bezocht. Uit de notulen, zoowel als uit het verslag bleek dat de toestand der vereeniging niet zeer rooskleurig was. Met betrekking tot no. 6 van het convocatiebiljet: „Bespre king van den toestand van den Ambachtsman," besloot men dit punt tot eene volgende vergadering aan te houden. Bij de bespreking over dit punt werd o. a. nog door den heer van Dignum den wensch te kennen gegeven, om een volgend jaar eene tentoonstelling te doen houden van voorwerpen van Kunst en Nijverheid vervaardigd, door Ambachtslieden te dezer plaatse. Dit voorstel vond algemeenen bijval en werd dienaangaande besloten, te onderzoeken hoeverre er mogelijkheid bestaat tot uitvoering van dit plan. Daarna werd door het Bestuur der vereeniging de uitreiking gehouden der prijzen, bestemd voor eenige leerlingen van den Teeken-Cursus der vereeniging en werden toegekend A. BOUWKUNDIG TEEKENEN. 3e leerjaar, P. Teeuwissen, eeu waterpas, 2e g G. Honijk, een portefeuille, le P. Denijs, le prijs, een portemonnaie, H. Raven, (aanmoedigingsprijs) een duimstok. B. II AA DTE E KENEN. 3e klasse, 2e afdeeliug, Jb. Denijs, le prijs, een teekendoos, A. v. d. Meulen, 2e teekenbehoeften, 2e le 1/ K. Dekker, le een boekwerk, R. Brugman, 2e teekenbehoeften, z C. Baars, le prijs, album antieke letters, P. Bakker, 2e een teekendoos, i B. Beekman, le een portefeuille, P. Meurs, 2e een boekwerk. Nog werd door de Directie aan den leerling Niestadt van Dirkshom, uithoofde zijn buitengewonen ijver en flinke vorde ringen als eervolle onderscheiding aangeboden, een Mechanograaf, benevens een zeer fraai gecalligrapheerd getuigschrift van de Directie. Hiermede werd de vergadering als geëindigd beschouwd. Met betrekkii g tot de tentoonstelling der teekeningen van de leerlingendie den Cursus 1886/87 bezochten kunnen wij constateeren, dat uit de tentoongestelden teekenin gen ten duidelijkst bleek, dat dit onderwijs, door de heeren Roggeveen en Gielen gegeven, bij de leerlingen gewenschte vruchten droeg. Overal was vooruitgang te bespeuren en er waren teekeningen bij, die zeer smaakvol en accuraat waren uitgevoerd. Deze tentoonstelling gaf ons den indruk, dat het bestaau van dezen Teeken-Cursus in het belang der Schager Jongens, vooral voor hen die op een vak zijn, van zeer veel nut is en het in het algemeen belang zeer gewenscht is, dat de Bouwvereeniginw bij de burgerij voldoende ondersteuning moge vinden, om dezen Cursus ook volgende jaren te kunnen doen houden. 2e le In eene particuliere correspondentie over de Koningsfeesten vinden wij in de Haarl. Ct. van Dinsdag jl. o.a. het volgende: De feesten zijn voorbij. De dagen van 12 tot 18 April 1887 vormen voorzeker eene belangrijke bladzijde in de geschiedenis van onze stad, ook in die van ons land. Wie alleen oog heeft voor het plastische van al dat feestvieren: die poon licht, die zingende en dansende volkmassa's, spreekt M kermis, onder anderen vorm dan de afgeschafte. Inipn werkelijk alles en het eenige was, zou althans in dien H goed werk zijn gedaan, dat nl. wat opgewekte geest !]*l leiding van de alledaagsche beslommeringen onder 'bet -I gebracht is. „Het is zoo zoet eens dwaas te zijn!" helb I de Romeinen geherd. Welnu, duizenden Amsterdam^ nu eens dwaas geweest. Maar lichter zullen ze ook de en»^l levenstaak opvatten, nu ze een dag of wat als Jantje zorg" nieuwe veerkracht hebben opgedaan. Maar een oneindig belangrijker doel is bereikt. En inziet, zal moeten erkennen, dat het uitvoerend comité '^l oprechte hulde verdient, omdat het als het ware den stee ^"1 wijzen gevonden heeft. 's Koniugs 70sten verjaardag nam het als middel te fel maar dè 69e of 71e zou evengoed hebben gediend -. te demonstreeren. Beter dan door de strengste strafwet""W| het uitvoerend comité voor de April-feesten de agitatoren - schadelijk gemaakt. Het was een coup d'Etat; het volt moest uitspraak doen. Welnu, het heeft vonnis geveld, h arm en rijk -- arm en burger vooral, en dat zijn i.'c. J belangrijkste personen in het spel op de schittert gulste, luidruchtigste wijze feest te vieren voor Oranje. De woorden van de liedjes tegen al wat socialist is, heVtJ niet de minste waarde; beter had men zelfs gedaan metzenzl te zingen Maar de stemming, de geest van het volk fe[ zich op de levendigste, krachtigste wijze geuit, zoo track dat de socialisten er van verstomd en wel voor geruimen tl in hunne schelp gekropen zullen zijn. De leiders hebben in woord en schrift zoo breed en fel getracht, het eenvoudige volk tegen zichzelf, tegen Segeerinsd Regeeringsvorm op te zweepen zij deden het zoo lang ttcj komen, alsof werkelijk het volk ontevreden en tot opstand J reed was, dat het werkelijk tijd werd zich omtrentdensj achtige stemming des volks te vergewissen. Daar wordt op de meest open wijze midden in dat volk r alle klassen en standen de proclamatie geworpen: „BeKoe:; is 70 jaar; de Koning komt; vier volop feest!" En die roeping ging uit van den in verdenking gebrachten hoi stand. Wat zal het volk antwoorden? Wat zal het volk dce:| De klasse, waarin de socialisten de meeste propaganda gemaaktde buurten van arbeid en geen kapitaalde ten, waarin de meeste socialisten zich genesteld hebben, deden het meestzij sloofden zich af, zij putten zich uit te doen wat gevraagd, dus vrijgelaten werd: eene hulde brengen aan ons Vorstenhuis. Die volgzaamheid en zelve staan in onmiddellijk verband met het beprip van b tir.g of opstand, vrede of wrevel. Het „volk" heeft, in rij vrijheid, door zijne feesten ter eere van den Koning, op iit atief van mannen uit hooger stand dan dat volk zelf, je: monstreerd tegen de sociaal-democraten en hun bewezen, J hunne woorden wel aangehoord, maar vervlogen, en hunnes lingen verzameld, maar eveneens vervlogen zijn als het dat waardeloos of waarvoor hier althans de vruchtbare ai| niet is. Met de April-feesten heeft het uitvoerend comité dus ïj belangrijk vraagstuk opgelost, waarvoor Amsterdam, waan) ons land dankbaar mag zijn. Het verslag van de feesten mag niet eindigen zonder een woord van hulde aan de Amsterdamsche politie voor j even krachtige als kalme wijze, waarop zij voortdurend voorl goede orde waakte. Als een bewijs hoezeer HH. MM. de Koning enKom in genoten van den morgengroet (aubade), Hen Vrijdagmoo door zooveel kinderen gebracht, deelt men mede dat Z j langen tijd de hand des Burgemeesters drukkende, diep p® Zijn erkentelijkheid heeft uitgesproken voor de hulde, die en Zijn gezin op deze heerlijke wijze door Amstel's gebracht. De Burgemeester van Amsterdam heeft aan de be«»- dier gemeente de volgende kennisgevingen gericht: „De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennisWl Ingezetenen, dat Z. M. den Koning hem opgedragen hee de Burgerij de tolk te willen zijn van Zijner Majesteit9 gevoelde erkentelijkheid voor de vele en velerlei blij»9 j liefde en trouw, zoowel aan Zijn Persoon als aan H. *j Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, gedurende verblijf in de hoofdstad op zoo hartelijke wijze gegeTe"*... „Z. M. heeft het zeer betreurd, dat zijn gez°ndWj stand hem langdurig rijden verbood, zoodat hij niet in - geweest om alle versieringen, ter eere van hem en z'J" schier overal aangebracht, persoonlijk in oogenschottff te gelijk hij ook tot Zijn leedwezen door het gure weder den schoonen morgengroet op 15 April van het pale'S- te beantwoorden. „Herhaaldelijk echter heeft Z. M. Zijne warme ffSI uitgesproken, zoowel van dien met ontroering aang®^ kinderzang, als van zoovele andere treffeude uitingen hankelijkheid, waarvan geen enkele aan Zijner MajestojS steiting is ontgaan, en die allen zonder onderscheid hebben verblijd, ja de feestweek van 12 tot 18 M>n' getelijk voor Hem zullen doen blijven." A „De Burgemeester van Amsterdam betuigt bij dez« geheele burgerij zijn bijzonderen dank, zoewel voor tige medewerking in het bevorderen der goede otatjd de de feesten, die het verblijf van HH. MM- de de Koningin en Prinses Wilhelmina in de hoofdsttf opgeluisterd, als voor de treffende wijze, waarop 1 gelegenheid blijk heeft gegeven van hare geheebtb# *1 Koning en zijn huis. fi //Hij bericht verder, dat hem namens Zijne Maj®3 zijn ter hand gesteld ten behoeve van de Algeu>eeI* dezer Gemeente." Van Zondag 10 April tot en met 17 April de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerd, der ontvangen overstapkaarten, 463,000 personen. De Zomerdienst op de spoorwegen zal 1 vang nemen.

Schager Courant | 1887 | | pagina 2