Bij het graf. liinnenlandsch Niemvs. Wordt Vervolgd. nog eenige sporen in den tegenwoordigen „Hartjesdag" terug, ofschoon er van het eigenlijke karakter, het jacht feest, weinig of niets meer is overgebleven- Het volk viert hem thans op zijne wijze, en zal de pret niet licht een jaar overslaan. Ook zonder voorafgaande kennisgeving of publicatie van het gemeentebestuur onthoudt groot en klein den derden Maandag in Augustus opperbest. En zoo iemand hem al dreigde te vergeten die wordt er Zondagsavonds te voren genoegzaam aan herinnerend door de vuurwerkjes en liedjes, die in de achterbuurten reeds bij wijze van voorpret dienst doen. Maar 's Maan dagsmiddags neemt de pret, die zich geheel tot de open bare straat bepaalt en natuurlijk zeer afhankelijk is van het meer of minder gunstige weer, eigenlijk eerst recht een aanvang. De jeugd opent de feestelijkheden. Uit alle straten, stegen en sloppen der volksbuurten komen troepjes versierde en verkleede kinderen te voorschijn, met vlagjes en vaandeltjes in de hand. De oranjekleur is bij al hun tooi en sieraad de overheerschende, en zoo gaan zij aan bewoners der naburige huizen een geldelijke bijdrage vragen voor het 's avonds at te steken vuurwerk. Onder weg zingen zij allerlei liedjes, het een al onzinniger dan het ander b.v.: „Hartjes jagen, Door den stal en door den wagen! Haringpakkerij, Steek 'em in je zij, Steek 'em in je hoed, Dat je de koekkoek halen moet Over den zin, of liever den onzin, van al die als droog zand aan elkaar hangende woorden bekommeren de kinderen zich niet. Zij loopen huppelend en zingend achter elkaar voort, soms op de potsierlijkste wijze uitgedost, hier en daar onder de hoede van moeders met hagelwitte jakken, zwarte rokken en rijkelijk gebloemde mutsen. Nog is de zon niet geheel ter Westerkimme gedaald, of het geklap en geknetter der voetzoekers, rotjes en vuurpijlen neemt reeds een aanvang; sissend en ratelend vliegt het vonke lende speelgoed tusschen de menigte door, of over de hoofden heen. Dat er een enkele maal wel eens brandwonden bij opgfdoopen worden, is waarlijk geen wonder. Men zou echter al die joligheid als vrij schuldeloos en onschadelijk kunnen beschouwen, indien dit muisje der kinderpret niet een zeer bedenkelijk staartje had. "Want nauw is de schemering gevallen en zijn mannen en jongens uit hunne werkplaatsen, vrouwen en meisjes uit fabrieken en diensten teruggekeerd, of de volwassenen komen op het tooneel en zetten op hunne wijze de viering van den „Hartjesdag" voort. Van den tocht naar Haarlem is geen sprake meer: men heeft sedert vele eeuwen de pret geheel op eigen terrein overgebracht. Wel gingen er in vroeger jaren nog enkele troepjes feestvierders zingend en hotsend den Haarlemmerweg op en kon men hierin eenigszins den oorsprong der traditie terug vinden, doch zij brachten het gewoonlijk niet verder dan Sloterdijk en richtten dan, door hun dronkemans-vroolijkheid, in dit anders zoo stille dorp een geweldig rumoer aan, dat dikwijls tot den anderen ochtend aanhield. Maar toen de burgemeester aldaar last gaf, dat den derden Maandag van Augustus de kroegen 's avonds gesloten moesten zijn, nam het bezoek dezer ongewenschte Amsterdamsche gasten weldra merkbaar af, en ik geloof dat de tocht naar Sloter dijk nu niet meer op het programma der feestelijkheden voorkomt. Men weet zich echter in Amsterdam zelf wel schadeloos te stellen. Als vrouwen verkleede mannen, met groote floddermutsen op en met monsterachtig ontwikkelde boezems, dansen gearmd voort met vrouwen en meisjes in mansgewaad, soms met zwartgemaakte gezichten en dap per pijp of sigaar rookend. De straatdeunen die toevallig aan de orde van den dag zijn, worden schreeuwend en brullend uitgegalmd. Hier en daar krijgt een troep verschil van meening over het een of ander punt en wisselt men XV. Het was een verlaten graf in een der hoeken van het kerk hof, waarheen de Amerikaan en zijn zuster Johanna hunne schreden richtten. De Amerikaan droeg den hoed in de hand en keek strak voor zich uit; daardoor merkte hij niet op, dat Johanna hem van tijd tot tijd ter sluiks aankeek, om de uitdrukking van zijn gelaat gade te slaan. De warme middagzon was drukkend, zelfs in de schaduw der dicht begroeide boomen. Eindelijk hadden zij het graf bereikteen verwelkte krans lag tusschen bloeiende planten op een kleinen heuvel. „Hier is het," zeide Johanna zacht. Jakob Katernberg haalde eens diep adem en streek zich met de hand over het voorhoofd. „Kunt gij mij voor God en uw geweten de verzekering geven, dat hier mijn arm kind rust vroeg hij op gedempten toon. „Zie mij niet zoo verbaasd aan, in mijn vraag ligt niets, wat u het recht zou kunnen geven, mij er een verwijt over te maken; want mijn broeder Hubert draagt er zelve de schuld van, dat ik jegens hem achterdocht koestel." „En nu strekt die achterdocht zich ook uit tot mij zeide zij. „Gij hebt altijd aan Hubert's zijde gestaan," antwoordde hij schouderophalende, „reeds in onze kinderjaren „Maar nu niet meer,* viel zij hem in de rede, „en vooral niet in onrechtvaardige zakenWanneer ik u zeg, dat hier uw kind rust, dan moogt gij mij gelooven, en bij dit graf moet uw wantrouwen mij dubbel hinderen.' „Nu dan vraag ik u om verschooning,' zeide hij. „Gij zult het begrijpen, dat ik tot het laatste oogenblik mij vastklemde aan de hoop, mijn dierbaar kind terug te vinden.' „Zeker, en gij zult er niet aan twijfelen, dat wij gelukkig zouden zijn geweest, hadden wij het u gezond en wel in de armen kunnen voeren. De lieve God heeft het anders besloten, wij zwakke menschen moeten ons geduldig aan zijn wil onder- de vroolijkheid af met een dramatisch vuistgevecht, totdat de zaak weer wordt bijgelegd en de heele hoop zingend zijn weg voortzet, onder het aanheffen van „Leve Willem IH" of „Leve Nieuwenhuis!" al naar't valt. De jenever- flesschen en glazen zonder voet (hier diendersglaasjes ge- heeten) doen druk de rondte, en hoe meer de inhoud in den keel der feestvierders overgaat, hoe uitgelatener zij zich aanstellen. Yan tijd tot tijd spreiden vuurwerk en Ben- gaalsch licht hun veelkleurig schijnsel over de woeste horden, en dan ligt er een akelige, doodsche glans op al die wezenloos lachende gezichten. Naar mate de nacht aanbreekt of vordert, neemt de liederlijkheid toe en ont staat er tusschen mannen en vrouwen als een wedstrijd, wie zich het beestelijkst zal aanstellen, waarbij de laatst genoemden vaak niet de minsten zijn. De politie houdt zich op een afstand en doet een of soms beide oogen toe, al blijde zoo alles zonder bebloede koppen of gebroken le dematen afloopt. Haar beste bondgeuoote is een flinke regenbui, die een paar uur aanhoudt en de pretmakers naar huis jaagt. Maar voor 't overige moet men hen zulk een avond laten uitrazen. Het is nu eenmaal niet anders: 't is Hartjesdag En toch blijven we, in naam van menschelijkheid en beschaving, hopen dat het eenmaal nog anders zal worden De toegekende prijzen en premie's zullen na den afl het Koffiehuis „de Beur*" van den heer W. Roggevee^ i# den uitgegreikt. *<*- 19 Aug. '87. Grijsbi'echt. Schagen, 20 Augustus '87. Voor dc regeling van den Vliegerwedstrijd, heeft de Com missie alhier, het volgende reglement vastgesteld PROGRAMMA voor den Vliegerwedstrijd te Schagen, op Vrijdag, 26 Augustus 1887, 's namiddags ten 1 ure. De Vliegerwedstrijd heeft plaats onder Jongens, tot en met 14jarigen, leeftijd. Wie zich aangeeft, is zelf verplicht om te vliegeren. Bovengenoemde leeftijd is ook van toepassing op de helpers. De deelnemers, ieder vergezeld van zijn helper, vereenigen zich 's namiddags ten half een ure op het Marktplein. Ieder is verplicht, dan reeds zijn vlieger bij zich te hebben. Op het terrein gekomen, hebben de deelnemers zich geheel te gedragen naar de instructie der Commissie. De wedstrijd bestaat in 4 afdeelingen n.1. A. Hoogstaande Vliegers, waarvan de hoogte pre cies 1 Meter moet zijn, met een bot van 300 Meter. B. Aardig uitgedachte Vliegers. C. De Kleinste Vliegers. D. Fraaie Vliegers. Wanneer een deelnemer voor Afd. A. meent, dat zijn vlie ger den hoogsteu stand heeft bereikt, zendt hij zijn helper naar de Comissie, die daarop de hoogte gaat meten. Deelnemers of helpers, welke andere kinderen lastig zijn, kunnen van het terrein verwijderd worden. Nadat de hoogte der vliegers voor Afd. A. bepaald is, wordt de lengte van het vliegertouw van prijs- en premie-winner gemeten. Mocht men meer of minder dan 300 M. touw gebruikt hebben, dan heeft men het recht op Prijs of Premie verbeurd. Voor Afd. B. C. en D. is de lengte van het touw wille keurig. Elke mededingende Vlieger moet echter kunnen opgaan. werpen. De Amerikaan keek haar scherp aan, zijn blik verried nog twijfel; het beroep op Gods raadsbesluit scheen hem niet te bevallen. „Laat ons gaan,' zeide hij, terwijl hij naar alle zijden om keek, „ik weet nu, waar het graf is; dat is voor heden vol doende. Om mijne gedachten hier den vrijen loop te kunnen laten, moet ik alleen zijn.' Hij bukte en plukte een bloempje van het graf, dat hij behoedzaam in zijne portefeuille legde. „Gelijk gij wilt antwoordde Johanna op zachten toon. „Ik wil u gaarne aan uwe gedachten overlatenzij zullen u zeg gen, dat gij uw zuster en uw broeder groot onrecht hebt aangedaan. Neen, neen, wij maken er u geen verwijt van,' ging zij voort, terwijl zij de hand afwezend uitstak, als hij haar in de rede wilde vallen „wij hebben immers ook ge dwaald liierdoor, dat wij u den dood van het kind verzwegen. Ik weet, gij zult tot ons terugkeeren, als gij uw smart hebt overwonnenwees er van verzekerd, dat wij u met open armen zullen ontvangen. Wij zijn allen niet meer jong, Jakobde ouderdom komt spoedig, en wanneer het laatste uurtje nadert, dan willen wij gaarne in vrede scheiden van hen, die ons in het leven zeer dierbaar zijn geweest De Amerikaan zweeg; hij scheen de woorden van zijn zus ter niet gehoord te hebben. Ook Johanna zweeg nuzoo schreden zij langzaam naar den uitgang van het kerkhof, en de wagen, die daar op hen wachtte, bracht hem naar de stad terug. Zoolang had de kleine doctor gewacht, die in de nabijheid van het graf achter een groot grafteeken stond en nu te voor schijn kwam. Ook hij keek onderzoekend rond, evenals de Amerikaan dit gedaan had; daarna sloeg hij den weg in naar het kleine huisje van den doodgraver. De oude man stond voor zijn huisje en was bezig met het verplanten van eenige gewassenhij ontving den doctor vriendelijk en vroeg hem naar zijn verlangen. Bij den kolf- en biljartwedstrijd, gehouden den Hoi dezer, in het lokaal van den Heer W. Groen te Barsin«eV hebben prijzen behaald bij het kolven, de Heeren Js w-0^ van Vinkei, lsten prijs, G. Swartsenburg van N. Niedorp prijs en Jb. Kuilman van N. Niedorp, 3den prijs, en b] T* biljarten, de Heeren P de Geus van Amsterdam, en A. Haringhuizen van N. Niedorp, 2den prijs. ',r-- Een tweede uitgave van de Millioenjnffronw is versche In verschillende hotels te Amsterdam logeerde dezer da^en""1' Priezin, uit Dokkum geboortig, die bij verschillende winkef* aanzienlijke inkoopen deed. Uit het rijke Priesland kwamen1'" tusschen zwaar beladen koffers aan. Toen de verkoopers f om geld kwamen, en zich niet met een kluitje in het riet li sturen, poetste Jannetje Struik II de plaat met achterlatino haar bagage, die bij onderzoek grootendeels bleek te best»! uit.... graszoden! Nwsbl. v. Ned. Over de geheimzinnige ontvoering van een 15-jarig mtjj naar Londen wordt uit Zutfen 't volgende geschreven:8 De Engelsche dame, mej. had een woning te bergen en logeerden daar soms kennissen uit Engeland. k\"3 hulp-dienstmeisje had zij een jong meisje uit Beekbergen. Te. ruggaande naar Engeland wilde zij dit kind meenemen en vroró bij herhaling de toestemming der ouders. Het kind vertelde dat de ouders het goed vonden en üerhaalde dit nog den laatsten <U Daarop vertrokken de eigen meid en het jonge meisje een dag voor haar meesteres. Eerst nu kwam de vader op raad van den dominé bij den burgemeester. Na onderzoek alhier door den rechter werd de dame dadelijk ontslagen en zijn de oudcis met een geweldig standje naar huis gezonden. Zij zeiden niet vroeger aan mej. te hebben kunnen zeggen dat zij hun kind niet wilden laten vertrekken, wijl zij op 't land moesten rogge binden dit ging voor. Zw. Ct. Door de sterke nachtvorsten in de omstreken van Wij. chem, vooral in den nacht van 14 op 15 dezer, is het loof der aardappelen, die nog groen en in bloei stonden, totaal be vroren. De schade is aanzienlijk. Wie in het bezit is van Loten, Paleis voor Volksvlijt, zal goed doen eens nauwkeurig na te gaan of er niet reeds prijzen op gevallen zijn. Er zijn nog honderden prijzen niet afgehaald en daaronder is ook een prijs van f 50,000, waarlijk geen te versmaden sommetje. Overal en over alles jubileert men in onze dagen. Zoo is te Maastricht aan iemand een serenade gebracht, omdat bij 25 jaren aardappelen had geleverd aan het garnizoen. Interessant is de volgende mededeeling, welke het Han delsblad bevat Een Amsterdammer, de heer Otto Cohen, studentin de me dicijnen, is eenige dagen geleden uit Italië teruggekeerd, waar heen hij de reis per driewieler had ondernomen. Hij vertrok 9 Juli van Amsterdam over Nijmegen, Kleef, Neuss, Keulen, Bonn, Godeberg, Riidesheira naar Wiesbaden. waar hij 12 Juli aankwam en één dag rust nam. Van baden ging het over Cassel, Darmstadt, Heilenberg, Bruchsal naar Biden (aankomst 15 Juli, tweede rustdag). Van Baden over Offenburg, Homberg, Priburg, Schaffhausen, Zurich, Zug nut Pelsenegg. Nadat de heer Cohen aldaar één dag in den km1? zijner familie, die daar elk jaar logeert, had uitgerust, mb hij zijn route over Sergauz, Ragatz, Chur, Thusis, Mosschel», Mülen, J ulierberghöle, Maloga, Chiavenna, Colico, Varens Como, waar de onvermoeide reiziger den 27sten Juli behouden aankwam. ji Op alle hoofdplaatsen, waar de heer Cohen doortrok, W hij zijn pas door de daartoe bevoegde autoriteiten afteekenen De vrouw van een kleermaker te 's—Hage werd met*"* nig verschrikt, toen zij uit de kamer, waar haar man ge**® i_ 1l i n- oa O j J -- was te werken, een luid schreeuwen vernam. Zij sp onmiddellijk daarheen en zag toen haar echtgenoot in een f* derlijke houding boven op de snijtafel zitten. Deze had deuacro baat in „de Seinpost' gezien en hem een en ander na doen Hij had het daarin zoover gebracht dat het rechter!**11 reeds achter in zijn nek lag, doch hij kon het toen niet meer of zijn plaats terugbrengen. Hoe meer pogingen hij daartoe s*» wendde, des te meer werd hij door kramp aangetast, zoo'»1 het eindelijk uitschreeuwde en door zijne verwonderde *ea helft uit zijn netelige positie verlost moest wordeD. Volgend aanplakbiljet is uitgegeven door de veeree van inrichtingen tot bevordering der Koepokinenting 111 derland" Koepokinentiug. ,ii. lo. De Koepokinenting is, zooals de ervaring leert) r* zaamste middel om zich zooveel mogelijk tegen de p° vrijwaren. 2o. Aangezien jonge kinderen het meest vatbaar z:n de pokken (kinderziekte), zoo behoort de inenting P hebben in de eerste levensmaanden, liefst voér het kfilgen' - - - 8o. De inenting slaagt evengoed in den winter als mer ïr. nbc 4e. Daar inenting niet altijd gedurende het geheele schut, zoo geschiede herinenting bij het dreigen der P° 5e. Voor eene deugdelijke inenting wordt aanbet o en- srBJof onmiddellijk van het rund (kalf) op den meusch of arm over te brengen. 6e. De ervaring leert dat de vatbaarheid voor de neemt, naarmate het aantal inentingen grooter is- Me zich daarom niet tegen het aanbrengen van een tien jes bij de inenting. JW 7. Het uitenten van kinderen schaadt niet aa" zondheid, noch aan het goed gevolg der inenting' »r laatste hare werking dan" reeds" heeft volbracht, en ders als korts afvalt.

Schager Courant | 1887 | | pagina 2