Mr. W. van der Kaay Mr. J. L. de Bruyn Kops. AMSTERDAMSCHE KRONIEK. Wordt Vervolgd. Binnenlandsch Nieuws. eisehen, dat de wetgeving hare beginselen zuiver wedergere. Vandaar dat de voorgestelde wijzigingen bij geene enkele par tij onverdeelden bijval vinden zoo is het bijvoorbeeld een ern stige grieve van de liberale partij, dat het stemrecht niet is toegekend aan de zoogenaamde capaciteiteu. Maar zij zal er zich mede moeten en kunnen troosten, dat door de verlaging van den census en de rechten aan huurders van gedeelten van perceelen toegekend, zeer weinigen die door ontwikkeling en kennis aan spraken hebben op liet kiesrecht, daarvan uitgesloten zullen blijven. Men vrage zich bij deze verkiezing dan ook niet af, of de herziene Grondwet in ieder opzicht zal beantwoorden aan de ei sehen der liberale partij, maar men vrage zich ernstig af, of er thans meer te verkrijgen ware geweest. Hij die bekend is met de partijverhoudingen en met personen en belangen, die zich doen gelden in ons parlement, zal die vraag ontkennend beantwoorden. Wij hebben ons lang beklemd gevoeld in onzen parlementai ren arbeid. Wij hebben geklaagd over de werkeloosheid van de Kamers en over de zwakheid der elkander opvolgende Regee ringen. Thans kan er verbetering in dien toestand komen, en misschien ook omtrent de nu in denzelfden staat gebleven onder- wijs-vraag, eene oplossing worden voorbereid of verkregen. De wijziging van de Grondwet toch zal het mogelijk maken om den band der machteloosheid te breken. De nieuwe kiezers immers zullen andere denkbeelden, mis schien ook andere belangen, op den voorgrond brengen. Maat schappelijke vraagstukken, de belangen van handel en nijver heid, de verhouding tusschen werkman en werkgever, zullen naast de onderwijsverdeeldheid, een terrein aanwijzen, waarop vruchtbare zamenwerking tusschen de weidenkenden van alle partijen mogelijk zal zijn. De non-possumuspolitiek, een krijgslist, meer dan een beginsel, zal veroordeeld zijn. De Regeering zal eene oplossing kunnen zoeken voor het zwaar wichtige vraagstuk der defensie, en onze administratieve recht spraak, thans een monument van goedbedoelde willekeur, zal werkelijk rechtspraak kunnen worden. Het schijnt ons een overwegend belang voor de natie, dat door deze herziening de verschillen worden weggenomen, waar toe de troonsopvolging aanleiding kan geven en bij den hoogen leef tijd van den regeerenden Vorst, vermoedelijk geven zoude; ja, wij achten het onder omstandigheden mogelijk, dat het verzuim van tijdigoplossing van deze vragen, gevaar zou kunnen doen ontstaan voor onze onafhankelijkheid. Redenen te over dus voor de kiezers om te verlangen, dat het werk der Grondwetsherziening tot een goed einde worde ge bracht. De taak om daartoe mede te werken kan aan niemand beter worden toevertrouwd, dan aan hen, die nu reeds sedert een reeks van jaren de belangen van het land als afgevaardigden van dit kiesdistrict met ijver, met waardigheid en met eere hebben behartigd. Wij noodigen dan ook de kiezers in dit district met aan drang uit, hunne stemmen uit te brengen op de Heeren en z/Er wordt ten minste kostgeld voor betaald." //Van wien P" ,zDaarover heb ik mij nog niet bekommerdin het beste geval kon ik een grof antwoord verwachten, en daarvan houd ik niet veel." Voortreffelijk gesproken, mijn waarde!'" spotte de doctor. „Men laat de dingen gaan, gelijk het wil en ziet kalm toe, hoe het arme wicht doodgeslagen wordt." „Zoo erg zal het nog wel niet zijn „Sla het kind in zijn lompen gade, dan zal het u duidelijk worden, hoe erg het is. Men moet de politie er van verwit tigen, opdat het arme meisje aan hare ouders wordt teruggege ven. En dat te doen, zou uw plicht zijn." „Ach wat, laat mij met rust," zeide de huisbaas knorrig, „ik zie de politie hier niet gaarne in huis. Binnenkort ver strekt Schunk, daarmede is de geschiedenis afgeloopen." „Meent gij Ik ga niet zoo gemakkelijk over dergelijke zaken heen. Wilt gij de politie hier niet hebben, dan moet gij zelve handelengij hebt het recht te verlangen, dat men u den naam noemt van den persoon, die voor het kind be taalt; het overige neem ik dan op mij. Ik zal naar dien per soon gaan en hem vragen, of hij de wreede behandeling van het kind op zijn geweten wil nemen." „Daarbij zoudt gij u de handen kunnen branden," spotte Schlaumann, terwijl hij den doctor een snuifje aanbood. „Weet gij, wat ik geloof?" „Dat tweemaal twee vier is „Dat uw zwager de betalende persoon is Hij bezoekt vrouw Schunk elke maand eenmaal, heden morgen was hij er ook weder." „Ik wil u eerlijk bekennen, dat ik hetzelfde geloof, maar ik zou dienaangaande gaarne zekerheid hebben." „En dan Wilt gij hem dan een proces aandoen, dat uwe zuster van hem zal bevrijden?" „Bah, daar denk ik niet aan, ik wil alleeu het kind uit de handen dezer Megaere redden, dat is allesDus gij wilt mij daarin helpen „Wanneer ik kan, waarom dan niet? Vragen zal ik, maar wanneer ik geen antwoord krijg, dan kan ik de vrouw niet dwingen, dat zult gij toch zeker ook wel inzien „Zeker. Eji doe nu de deur voor mij open, want ik heb boven nog bezoek te brengen." ScbD" deed dit; hij had zijn plaats bij het venster t' weder ingenomen, toen vrouw Adele Gosebrink en hem met hare groote oogen aankeek. pn Trouwe opkomst bij de stembus is de plicht van ieder kiezer. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging, in het hoofdkiesdistricl Alkmaar, A. P. DE LANGE, Alkmaar, Voorzitter. B. G. DE VRIES VAN HEIJST, Alkmaar, Ondervoorzitter. K. BREEBAART, Winkel. Th. J. WALLEK, Anna Paulowna. S. KRAMER, Koedijk. P. NOBEL, Sint Pancras. T. MOOY, Helder. E. L. W. BEIJERINCK, Helder. G. NOBEL, Zijpe. AUG. KEIJSER, Texel. M. COHEN STUART, Alkmaar, Secretaris. „Volmaakt is niets hier op aardzooals boer Jochem zei, toen hij een bril met één glas had gevonden. Dus zul len de ondernemers of bestuurders onzer Voedingstentoon stelling wel het een en ander kunnen noemen, dat zij graag anders hadden gewenscht of anders hadden ver wacht. Natuurlijk, men maakt zich bij zulke dingen altijd een dosis illusiën, die niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. Maar één hoofdelement van welslagen is toch niet achterwege gebleven: de Tentoonstelling is bijna onafgebroken door goed, meestal door mooi weder begunstigd. Wie naar de geconserveerde doperwtjes of de verduurzaamde wortel tjes wilde gaan kijken, behoefde zich daartoe slechts zeer zelden met parapluie of regenmantel te wapenen. De bui tengewoon droge zomer moge aan land- en tuinbouw groote schade berokkenen, voor de Tentoonstelling brengt hij slechts voordeel aan. Het aantal bezoekers zou stellig aanmerke lijk minder geweest zijn, indien het b v. op Sint Margriet had geregend, en wij daardoor, volgens de eeuwenheugende traditie, met eene zesweeksche nederdaling van hemel water waren begunstigd geworden. En de bezoekers van het marktplein dan, die er 's avonds den tijd komen doo- den, welken zij anders in sociëteit of café plegen zoek te brengen. Laat ons die vooral niet vergeten Al had het electrisch licht ook nog zoo prachtig geschitterd, en al was de muziek ook nog zoo betoo verend geweest, bij piassenden regen en stormenden wind zouden de bezoe kers er óók geschitterd hebben: door hun afwezigheid, en zou de omgeving alleen iets betooverends gehad hebben voor minnaars der eenzaamheid. Maar over eenzaamheid heeft men er thans gelukkig niet te klagen. Een enkelen guren avond uitgenomen, is het er in den regel stampvol, en de verzorgers der Ten toonstelling doen al het mogelijke, om te maken dat er in den stroom der bezoekers geen vermindering komt. On uitputtelijk in het beramen van plannen, om hun gasten telkens de noodige afwisseling en verscheidenheid te ver schaffen, kunnen de habitués (en habituées) van het marktplein zich er bijna elke week in iets nieuws ver lustigen. En tevens in iets goeds ook. Zoo zal nu weer het voortreffelijke muziekcorps der „Guides" uit Brussel er concerten komen geven. Nu en dan posteeren er zich ook de (meerendeels Israëlitische) kooplui van de Nieuw- markt, met hunne door walmende lampjes en kaarsen beschenen negotiewagens, hetgeen een zeer typisch en schilderachtig tafreel oplevert, al is het geschreeuw dezer luidjes nu ook niet zoo harmonieus als b. v. een concert- nommer van do bovengenoemde Guides. In de tweede week der volgende maand zullen deze zich op het markt plein doen hooren. De toegangsprijs der Tentoonstelling is nu tot op de helft verminderd en bedraagt thans dage lijks 25 cents. Van den luchtballon de „eerste Nederland- sche" hoort of ziet men niet meer: het is bij drie opstijgin gen gebleven, die trouwens de een al ongelukkiger dan de ander afliepen. Den eersten keer ging het lucht- paard op hol, den tweeden keer werd het bij zijn aan komst door de nieuwsgierige toeschouwers bijna aan stuk ken en brokken getrokken, en den derden keer wierp het stijgerecd en stampend een zijner berijders af. Ik denk dat de kapitein gedacht heeft„ook bij de luchtvaart is drie maal scheeps recht", zijn ballon heeft opgerold en er mee naar huis is gestapt, tot groote teleurstelling mijner ge achte stadgenooten, die zóó verzot zijn op zoo'n luchtbol pretje, dat zij, ging er eiken dag een op, ook eiken dag te hoop zouden loopen. Bij wijze van vergoeding kunnen zij nu de volgende week, Woensdagavond, naar het fees telijk verlichte Marktplein gaan kijken, dat ter gelegen heid der verjaring van ons lief prinsesje weer even prach tig geïllumineerd zal zijn, als bij het geboortefeest van Hare Majesteit de Koningin. Ook elders in de stad zal het op den Prinsesjesdag feest zijn. Het voornemen bestaat namelijk bij onze „Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak" om den 31sten Augustus a. s., ter gelegenheid van Prinses Wilhelmina's verjaring aan vele inwoners eene luisterrijke avondpartij aan te bieden. Op het programma voor die feestelijkheid komen o. a. nu reeds voor, behalve de natuurlijk onver mijdelijke muziekuitvoering, een optocht van geïllumineerde vaartuigen, een Bengaalsche verlichting en, als couronnement de 1'édiüce, een groot vuurwerk langs de prachtige oevers van den Buiten-Amstel. Als het plan in goede aarde valt, hoopt men tevens op de medewerking onzer zeil- en roeivereenigingen, ter meedere opluistering van het feest, die dan tevens een goede aanleiding zouden hebben voor eene jaarlijksche herinnering aan den geboortedag der prin ses. Bovendien zal er des avonds in den Stadsschouwburg een buitengewone voorstelling plaats hebben, voor leerlingen van openbare scholen. Men zal bij die gelegenheid het be kende blijspel „Ultimo" van Moser opvoeren. Ik zal niet beweren, dat dit blijspel geen verdiensten heeft, maar houd het er toch voor, dat men bij dergelijke gelegenheden zulke stukken altijd sleehts uit gebrek van iets beters kiest, Wij hebben nog wel; „Een Amsterdamsche of het Buskruit verraad" (de bekende aansla^ ,j n— korenbeurs door middel van met kruit beladen vHtsrh maar dit is door de jeugd reeds tamelijk wel afoU En anders is or al niet veel. Daarom kiest men du-- neer de schouwburg zijne deuren voor de hoop desV^ laads openstelt, maar het een of andere blijspel meest Duitschen bodem. En dan is het al wel! Maar'hoe m maal heb ik in het Paleis voor Volksvlijt een heek vol kleuters en kleutertjes zien kijken naar de verloof van een balletEen ballet voor kinderen Dan gaf nog liever onze ouderwetsche poppenkast, met „Jan Klaa en zijn Griet"daar zullen ze tenminste geen kwaad uhj ren en geen vertooningen zien, die men voor kinderoog boe langer hoe liever moest verborgen houden. Goed r gen de schouwburg-directiën, maar wat moeten we' da» voor zulke kleine bezoekers op de planken brengen0 ja, dan staan we met den mond vol tanden en zitt^ met de handen in 't haarWant in dit „genre" zijn bitter slecht voorzien. Welk Nederlandsch tooneelschriiv» helpt ons eens aan een serie goede stukken voor joni'!' van den leeftijd tusschen 14 en 20 jaar? Hij zou er volk in het algemeen en het opkomend geslacht in jw bijzonder een grooten dienst mede bewijzen. Onze Vader- landsche geschiedenis biedt stof genoeg ter verwerf aanen zoo zou men ook, bij wijze van proefneming. fe werken van Andriessen, Tromp, Louwerse, Marrijatt ra anderen kunnen dramatiseeren. Dan behoefde men zich or- Schouwburgavonden voor de jeugd niet met een uit bet Duitsch vertaald blijspel te behelpen. Als er op het aan staand Taal- en Letterkundig Congres gelegenheid toe te vinden is, zal ik er eens een balletje van opgooien. Mij dunkt dat de uitvoering van het denkbeeld niet zooonm:- gelijk zou zijn. Maar ik dwaal van mijn onderwerpen af. Waar wilde ik ook nog over spreken - O ja, over de heugelijke beslissing in zake Dr. Mezger. 'k Zou een slecht Araster dammer zijn als ik daarover zweeg, en geen driewerf hoen aanhief over het besluit van den goeden doctor, om levens lang bij zijne geliefde en liefhebbende Amsterdammers te zullen blijven. Nu, het is op 't walletje langs gegaan! Reeds zagen ze hem in gedachten te WiesbadeD, endaar- door de stroom van vorstelijke en aanzienlijke vreemde lingen, die hier zijn hulp komen zoeken, in een andere bedding gelegd. Amsterdam was met schrik en vrees ver vuld over het dreigende gevaar. Ge kondt niemand s of het discours liep al spoedig op Dr. Mezger; g geen courant opnemen, of ge hadt er berichten en in over Dr. Mezger. Dat duurde zoo wel een veerfö dagen lang, dagen van angst en spanning, precies als bij een zieke, die tusschen leven en dood zweeftja, als bet nog langer had geduurd, waren we allemaal ziek geworcea en had heel Amsterdam voor zijn zenuwlijden genezing moeten zoeken bij Dr. Mezger. Doch als het water aai de lippen is enz. Het gevaar is afgewend, hij blijft, en dus hebben we tenminste van 't jaar één blijde ge beurtenis te boeken 26 Aug. '87, Grijsbreclxt. SCHAGEN, 27 Augustus 1887. Vlieger - \V e cl s t r ij cl. „Te weinig wind" klonk het gisteren (Vrijdag, 26 Alg en deed onze Jongens, die zich opgemaakt hadden om nemen aan den uitgeschreven Vlieger-Wedstrijd, eenigszins te leurgesteld naar huis gaan. Wij zeggen eenigszins, bepaling: „morgen zullen we het op nieuw beproeven', e" nog voorhanden vacantie-dagen, gaven nog hoop, dat hunnw0, uiet te vergeefsch zou zijn geweest. Hedenmorgen was er wind genoeg en het weer nogal gunstig, zoodat de commissie oordeelde den wedstrijd kunnen laten gaan. De wedstrijd werd gehouden op het daarvoor zoo bij u' geschikte land van deu heer Nagelhout, in gebruik bij den de Jong, welke laatste het ook nu weder bereidwillig voor der commissie ten gebruike afstoud. De uitslag van den wedstrijd is als volgt -A.. Serie hoogstaande vliegers, met eene vaste hoogt meting van 1 Meter en een bot van 300 M. lengte. f 51 jongens namen hieraan deel. Prijzen behaalden de gende jongens le prijs KI. Prins, (48y3 graad) J. Smit, (373/4 graad) A. Vredenburg (37 graad) J. Koorn, (363/4 graad) 2e 3e 4e 5e 6e 7e u W. Raap, (33 graad) een Schrijfmap- een Veldflesch. een Boekwerk, een PortemonM» een Hengelstok C. Roggeveen, (321/3 graad) een Klok- en j3 - J J. Dutscher (32 graad) een Griftenko 8e prijs A. Bruin (311/, graad) een jaargang Aardeen iaa q0 q Honijk (31 graad) een Inktpo D. Meijer, (29 graad) een Zak tinkt*" Jb. Deutekom, (281/,, graad) een ZakmtsJe- K. Roggeveen, (27 graad) een Gezelschap-F J. Nieuwland, (233/, graad) een K'elir Jb. Denijs, (22y3 graad) een Zakmes) J. Deutekom, (21 graad) een Zab,ue||o^- ,J- Overtoom, (20 y„ graad) een Illk,?°r (Elke prijswinuer had een vrije keuze, uit de t deeling bestemde prijzendit was ook bet geval rubrieken.) De kleiuste Vlieger. breed 1 prijs 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e le prijs. B. Roep, een Bouwdoos. 2e prijs. G. J. v. d. Maaleu, (lang 43 to een Veldflesch. 3e prijs. Jb. Denijs, (lang 83 m.M-, bree een Boekwerk. 120 B 4e prijs. A. de Rooij, (lang 118 m.M-, bree (lang 43y3 m.M., i.M., breed 9 :d 6*"

Schager Courant | 1887 | | pagina 2