loos verdwenen zijn. Maar professor Paul Fredericq, uit Gent, neemt het met het decorum zoo angstvallig nauw niet. Hij zou een voordracht houden over onze oudeNeder- landsche volksliederen, en gat ons met zijn flink ontwik kelde tenoorstem. niet alleen de woorden, maar ook de melodiën dier liederen te hooren. In het eerst keek zijn taal- en letterkundig publiek er wel wat vreemd van op: men vond het blijkbaar een „raar" -geval, maar toen het ijs eenmaal gebroken was, luisterde men met innige be wondering naar die deels zoet vloeiende, deels stoute en forsche wijzen onzer oud-Nederlandsche geuzen- en min neliederen. Aan het eind zijner voordracht wekte de Vlaamsche hoogleeraar zijn hoorders (en vooral zijn hoor deressen) krachtig op, om die zangerige liederen ook in Noord-Nederland ingang te doen vinden. Doch laten we ons geen illusien maken: meer dan menschenmacht zou er toe vereischt worden, om het zielsgeliefde „Nieuwen- huis mot zakkies plakke!" of „Sara, je rok zakt af!" te doen vervangen door „het lied van den tien den penning" of van „de maaiers van Kieldrecht." Onze volks- en straatzang zinkt en verzinkt hoe langer hoe meer tot een zeer laag peil, een zeer verklaarbaar ge volg van het toenemend café-chantantbezoek. Bij gelegen heid hoop ik later wel eens meer in bijzonderheden op dit zeer verontrustend teeken des tijds terug te komen. Er zijn van die maatschappelijke gebreken, waar tegenover zelfs de knapste volksbeschavers met de handen in 't haar staan. Zoo was het ook dien middag in de derde afdeeling gegaan, waar de wenschelijkheid besproken werd om op het tooneel alleen goede, degelijke, oorspronkelijke stukken te geven, en vooral geen vertalingen van Fransche draken. De voorsteller van dien wensch noemde zich dan ook terecht idealist. Hoe ontnuchterend zal voor hem de inlichting ge weest zijn van den secretaris der Vereeniging, „Het Neder- landsch Tooneel," dat er in de eerste plaats geld moet zijn, en dat, als de stukken van het bovenste plankje niet trekken, er om zeer geldige en geldelijke redenen, stukken van een lager plankje voor den dag moeten komen. En een ander merkte zeer terecht op, dat de draken, die door de schouwburg-directiën worden opgevoerd, hen in staat stellen om ook betere stukken te geven, betere stukken, maar voor halfvolle zalen, terwijl er bij de draken geen plaatsje onbezet blijft. Doe met uwe idealistische beschou wingen nu iets tegen dat nuchtere proza Zaterdag was de dag der sluitinglaatste afdeelings- en laatste algemeene vergaderingen. De vrucht der vooi loopige besprekingen in de drie afdeelingen was niet zeer rijkde eerste en de derde hadden geen bepaalde voorstellen te doen, de tweede wenschte alleen voor te stellen dat het Congres zich tot de Belgische Regeering zou wenden om verlaging te verkrijgen van het porttarief voor van hier verzonden drukwerken, met welk denkbeeld de algemeene vergadering zich na eenige bespreking kon vereenigen. Ver volgens werd, op advies van Prof. Quack, besloten dat de bestendige Congres-Commissie (7 leden, met recht van as- sumtie) zal optreden als Commissie van bijstand voor het woordenboek, waarna Dr. J. te Winkel, uit Groningen, een bijdrage gaf „over letterkundige critiek," die van de zijde der hoorders nog al critiek uitlokte, omdat sommigen haar wel wat te zachtmoedig gestemd vonden. De beraadslagingen waren daarmede afgeloopende Congresleder, enkelen met hnnne dames, begaven zich daarna aan boord van een stoomboot, om een uitstapje naar Zaandam, waarna de werkzaamheden 's avonds in Felix met een feestmaaltijd werd besloten. Op het tochtje naar de Zaan zou de heer Robertus Nurks met volle recht zijn klassiek „niet veel zaaks hebben toegepastmaar het feestmaal was zóó opgewekt en gezellig, de inhoud van schotels en flesschen was zóó voortreffelijk, de vriendschappelijke toon zóó los en ongedwongen, dat zelfs dit onaangename mensch uit den Haarlemmerhout er een zalig lachje aan zou geschon ken hebben. De Champagne fonkelde in de bekers de toos ten volgden en overtroffen elkaar als een schitterend vuur werk de bruisende stroom der welspi ekendheid steeg ver boven. A. P., en het twintigste Taal- en Letterkundig Congres had zijn taak volbracht. Onze kinds- en achter- kindskinderen zullen er ons eens voor zegenen, al wate het maar allen omdat het Woordenboek er een stapje verder door gekomen is! Zal onze Tentoonstelling van Vbedings- en andere mii- delen óók zulk een schitterend einde nemen, als bedolven onder een vloed van professorale en doctorale rethorica Ook hare dagen zijn geteld; nog een spanne levens, nog een kortstondige strijd tegen de haar teisterende en sloo- pende najaarsvlagen, en de mannen met hamers en ladders kunnen wederkeeren, om te slechten wat zij eenige maan den geleden gebouwd hebben. Het officieel orgaan der Ten toonstelling, dat daar dagelijks te koop was, is reeds ge staakt de huisjes van het zeventiende eeuwsche markt plein worden te koop geboden aan liefhebbers van antieke gebouwtjes op buitenplaatsen en hofsteden. De verkoop voor Parijsche rekening van het geheele Marktplein en bloc schijnt dus niet doorgegaan te zijn. Ik betwijfel of er wel hooge prijzen voor deze moderne antiquiteiten zullen ge maakt worden regen en wind heeft ze in den laatsten tijd zoo geducht gehavend, dat ze er niet zeer oogelijk uitzien. De bezoekers van het Marktplein zijn met dit gure weer dan ook wel te tellen. Voor de schouwburgen daarentegen is het nu wèl een gewenschte temperatuur. Wie een avond in den Muzen tempel wil doorbrengen, behoeft zich niet te laten afschrik ken door de overmatige hitte. Bovendien heeft het ge meentebestuur na het onheil te Exeter nog eens last gegeven tot strenger toepassing der maatregelen tegen brandgevaar. Als nu de directiën maar zorgen voor gestadige afwisseling van goede stukken, dan treden we met blijde verwachtingen de wintercampagne in. 23 Sept. 1887. Grijsbr-eclit. lêin n en la n dsch TVieuws Wordt Vervolgd. zich slechts zeer flauw. Met groote inspanning gelukte het den wachters den ster vende of was het misschien reeds een doode, in hun boot te trekken. Groote Goder is werkelijk een moord gepleegdriep de oudste uit en wees met stomme ontzetting op een breede steekwonde, die de bewustelooze in de linkerborst had. „Zoo spoedig mogelijk naar het bureauMisschien is er nog redding mogelijk maar hij heeft bepaald al veel water moeten slikken." Juist kwamen er van verschillende zijden booten, waarin andere havenwachters zaten. „Wat is er geschied P" „Waarom is er geschoten geworden P' riepen hunne ambt- genooten hen van verre reeds toe. De oude wenkte driftig met de hand naar de verte. „Daar! daar! zet de boot na, waarin die eene man is gezeten er is een moord begaan!" Maar hoe de wachters ook in de verte staarden, de vluch tende boot met den onbekende was en bleef verdwenen. Een half uur later boog zich reeds in de lage, bedompte wachtkamer van het naastbijzijnde politiebureau, de in der haast ontboden arts over het lichaam van den onbekenden man. Men had den vreemdeling niet alleen een zwaren, doodelijken steek boven het hart toegebracht, maar hij moest bovendien nog, zooals het gestolde bloed in zijn hoofdhaar verried, een zwaren slag op het hoofd gehad hebben. Behalve dit had de ongelukkige nog veel water ingekregen, en het was zeer de vraag, of de levensgeesten nog wel eens ook maar voor een enkel oogenblik zouden terugkeeren. De arts boog zich herhaaldelijk over het lichaam van den bewustelooze, luisterde met ingehouden adem en sloeg hem oplettend gade. Het kwam hem voor, dat een ooglid getrokken had. Maar het was slechts bedrog, en de kunstmatige adem haling, welke de arts door een gelijkmatig wrijven op de borst- vlakte trachtte te weeg te brengen, bleef zonder gevolg. Schagen 23 September 1887. De gisteren alhier in het Noord—Hollandsch Koffiehuis gehou den algemeene Vergadering der Coöperatieve Vereeniging, tot aankoop van Veevoeder, Zaaigranen eu Meststoffen, weid door ruim een dertigtal leden bijgewoond. Vóór den aanvang der vergadering hadden de meeste leden (het ledenaantal bedraagt reeds 128) het register van Lidmaat schap geteekend. Na lezing en goedkeuring der notulen werd het Concept- Huis houdelijk Reglement gelezen en na eene artikelsgewijze behan deling met algemeene stemmen goedgekeurd en aangenomen. Op voorstel van den Voorzitter der Vereeniging, den Heer Th. Waller, werd bij acclamatie aangenomen, dat het honorari um van den administrateur der Vereeniging, den Heer P. Buis Jz, zou bedragen een half procent van het ingeschreven bedrag. Verder werd door den heer Waller medegedeeld, dat bij aan besteding de levering der koeken (p. m. 175000 Kilo) was ge gund aan de laagst inschrijvende firma J. Prins van Wormerveer, tegen een bedrag van f 10.25 per 104 koeken, wegende 104 Kilogrammen. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen dezen winter, alhier in het Noord—Hollandsch Koffiehuis, op de openbare vergaderingen der Map. Soc, „Recht door Zee" door een tweetal Heeren, Leden der Tweede Kamer, lezingen worden gehouden omtrent de maatschappelijke vraagstukken. Namens de Afd. Schagen van het Nederlandsch Ouder wijzers genootschap is per circulaire aan de Heeren onderwij zers bericht gedaan van de uitgave eener Kaart van Noord-Hol land (tot Texel), ontworpen door den Heer W. Kloeke, Hoofd der School te Schagen, en uitgegeven door de firma J. J. Tijl te Zwolle. Deze kaart, waarvan een proefblad op ons bureau voor belang hebbenden ter inzage ligt, bestaat uit 8 bladen, en kost bij inteekeniug f 7.50. Voor het opplakken op karton met rollen wordt f3.50 en voor het vernissen f 1.50 berekend. De kaart is geteekend op eene schaal van 1 50.000, 4 maal zoo groot als eene der thans bestaande schoolkaarten van Noord-Holland en geologisch gekleurd. „Hij is dood, geloof ik," zeide de arts na een poos op neerslachtigen toon, ontmoedigd door de vergeefsche pogingen, welke hij had aangewend. Doch onverwacht een teeken van levenHet zou moge lijk kunnen zijn, dat het de laatste krampachtige trekking van het lichaam was „Stil, dood stil!" fluisterde de arts en wenkte de agenten toe, zich kalm te houden. Dezen staarden nu vol deelneming naar den bewustelooze. Het was niet de onbekende, die hun belangstelling gaande maakte, maar de geheimzinnigheid van de verdwenen en nu weder talmend terugkeerende levensgeesten het leven, dat ook zij eens zouden moeten verliezen. De ziel van den bewustelooze streed nog altijd met leven en dood. „Men zou hem wel dadelijk in de lijkmand kunnen leggen en naar het doodenhuis kunnen brengen," zeide de arts schouderophalende en de handschoenen weder aantrekkende. „Ik wil er wel mijn hoofd onder verwedden, dat hij niet meer bijkomt. Maar nu moet ik hem toch eerst naar het gasthuis laten brengen." De politieagenten, die het lichaaam van den gewonde van de havenwachters in ontvangst hadden gfcnomen, zetten een te leurgesteld gelaat, maar er bleef hen niets anders over dan langzaam'den door de straten zich voortbewegenden zieke wagen te begeleiden. Het was een lange, lastige weg, dien zij hadden af te leggen. Door kromme, hobbelige stegen ging het eerst, daarna door voorname, met boomen beplante straten. Ver ach ter de stad, lag het gasthuis voor de arme lieden, die geen doctor konden betalen, en waarheen moest nu den onbekenden man in wiens zakken men noch eenig kleingeld, noch eenig legitimatiepapier had gevonden, anders brengen, dan in de verblijfplaats der armen en ongelukkigen Op de tentoonstelling van duiven, gehouden te R is de heer P. Potvliet, directeur van hel postkantoo der, bekroond met 8 eere-diploma's en 5 eerste prii7. verschillende paren werden door genoemden heer tent^ Bij bevelschrift der Haagsche Rechtbank V raadkamer vergaderd, is de invrijheidstelling bevolen* 1 heer J. A. de B die sedert verleden week in voorla waring was. Hij is dien dag uit de gevangenis ontslag Dezer dagen verhok een vrouw van het eiland T moeder van verscheidene kinderen, naar Amerika. Bij d woordige zucht tot landverhuizing is dit op zich zelf nitt^ denswaard, maar de mededeeling, dat die vrouw nocit n eiland is geweest, maakt de onderneming belangrijk. 68 De werkzaamheden aan den locaalspoorwtg Van p naar Medemblik zijn reeds zoover gevorderd, dat3 de zandr nen Medemblik reeds bereikt hebben. Hier en daar mneteir stationsterreinen nog wat opgehoogd worden, om later veid of met grint bestort te worden. In Medemblik worden bereidselen gemaakt om de opening op 1 October aanstaand feestelijk te herdenken, terwijl op 2 October eene harddravef zal gehouden worden, waarvoor deze stad eene uitstekende fti- genheid biedt. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben i# lid der Eerste Kamer gekozen, iu de plaats van mr. Pijnaëker die bedankt heeft, den heer O. Donker, notaris te Bennine'. broek, met 32 van de 65 stemmen. Laatstgenoemde wss herstemming gekomen met Mr. H. L. M. Luden, vicepres.r- lid van den gemeenteraad van Arasterdam, die 30 stemme- verkreeg. Woensdag had er onder de gemeente Voorburg een fc(. stal plaats, zoo brutaal als maar zelden voorkwam. Een boer rijdt met zijn vrouw in een tilbury 'savonds om veer half elf, en bemerkt wel dat iemand zich aan de tilbur vasthoudende daar achter loopt, maar laat hem stil begait. Aan de tilbury zitten twee brandende rijtuiglantarens. Als k boer nu in het licht eener straatlantaren komt, kan hij natuur lijk niet zien of zijne rijtuiglautarens nog branden, maar nau welijks is hij uit het licht der straatlantarens gekomen, ot bi; heeft zelf geen licht meer. Hij doet nu zijn paard stilhouden, kijkt naar zijn lantarens en bemerkt dat deze gestoleu zijnea de dieven er mede verdwenen. Uit Veendam schrijft men Een viertal jaren geleden ongeveer, ik meen in den winter van 188384, ging men hier 's avonds niet te bed, dan a alle deuren en vensters vooraf nauwkeurig geïnspecteerd te hei- ben en velen legden zich alleen te slapen met een geladei revolver of pistool onder hun bereik. Waarom dat alles? Alleen omdat iemand of waarschijnlijk eene geheele bit men is dit nooit te weten gekomen toen ter tijd om gemeente onveilig maakten zonder dat naar 't scheen de poliiï dit kon verhinderen. Avond op avond werden glasruiten tij verschillende personen ingeslagen nu eens werd inbraak ft- pleegd met diefstal, dan weer enkel ingebroken, zonder dal ei ook maar iets ontvreemd werd. De daders zijn nooit oiüieh Nu echter schijnt het, dat we een herhaling hiervan zulk» beleven, ofschoon op andere wijze. Telkens weer hoort menri van aanrandingen op verschillende personen gepleegd. In meeste gevallen zijn de daders echter bekend. Het zijn de sleet befaamde gebr. K. In den nacht van Zondag op Maandagb ben ze getracht eenige personen geld af te persen, terwijl Dinsdagavond weer een oud man vreeselijk mishandeld hebbes, ook eeu bejaarde vrouw moet het gelaat met messneden ovtf- dekt zijn. Geen wonder, dat menigeen tegenwoordig des avondsang^f om zich heen ziet, vreezende een mes in de vuist van een woestelingen te zien flikkeren. En die toestand duurt w® weken achtereen en verergert bij den dag. Wel heeft de P° reeds eenige malen proces-verbaal opgemaakt, maar hier de gebr. K. zich weinig aan. Ze gaan een veertieu dagen»-1 bak in" en komen dan weer terug, woester dan ooit. Het is hier tegenwoordig alles behalve couleur de rose. 1 rfa Dinsdagmorgen ging eeu vrouw naar de aardappel®1 te Leiden om zich voor den middag van den hoofdact voorzien. Ze nam haar kind mee, een handig klein duig, ""L deur te kunnen sluiten. Op de markt raakt ze aan eender appelenschuiten aan 't praten met een vroegere buurvrouw toen ze nu de aardappelen gekocht en betaald had, den ze samen in druk gebabbel voort„En mins zus, en zoo, en nou mot je je verbeeldenen onder al versatie kwamen ze voor de deur van de woning en n3® afscheid. En eerst toen bemerkte de zorgvolle moeder, 1 plaats van haar kind de ex—buurvrouw had meegeno®e^ rende naar de aardappelenschuiten terug en daar vond kind, dat reeds terstond op een der hooge schuilen wa? men, en zich daar best kon vermaken, terug. G moe er roept de Leidsche Crt. hierbij uit. Te Ede zal een staalgieteij met smederij worden op^ ([J. dit is de eerste fabriek van dien aard, welke in ou3 rijzen zal. In de dorpen Oosterzee en Echten (Friesland) ^^00 den laatsten tijd zoo vele diefstallen voor, dat in ./si;--' teraad het voorstel is gedaan, extra-nachtwachten aan om die de rondes te laten doen. De landbouwer Hulkus te Yaasseuslachtte ^e^eJCj ziek varken en nuttigde met zijn huisgezin het N geheele gezin werd daarop hevig ongesteld. ',eD rert^* den is overleden, terw ijl een ander niet buiten gcW e. „De vanouds bekende en wijd beroemde ginder J. Haak, verhuisd van en naar (adres achten dig) meent gerustelijk te mogen aanvoeren, dat Inj ni®sj duizenden menschen hun levensloop heeft voorspe 4 gefaald en looft f 100 uit aan de huiszittende arm iemand hem het tegendeel kan bewijzen; en voorspellingen t hü f a. Hij voorspelt den mensch onder welke pi ren, en of zij goed of kwaad is; b. De lichaams-constitutiej

Schager Courant | 1887 | | pagina 2