Gemengd Nieuws. Bij den uitgever J, L. "Veen, te Amsterdam, komt een jiicuw werk van de pers, dat ongetwijfeld het lezend publiek genoegen zal doen. De titel zal zijn ,Uit twee Werelden/ Jjoor Carmen Sylva, schrijfster van Astra, Veldpost. Een logementhoudster aan de PrinsHendrikkade te Am- sterdam speelde zoogenaamd Russisch kaart met drie haar bekende jtersouen. Zij verloor f 400 en gaf daarvan kennis aan de politie. De commissaris van politie te Goes moet, als maat regel van voorzorg tegen misdrijven, de ingezetenen hebben uitgenoodigd, wanneer zij uit de stad gaan, hem daarvan mede- deeling te doen. Te Alblasserdam zit sedert Zaterdag een gezin in weer en wind op den dijk, daar het wegens wanbetaling uit het huis gezet is. Bij den heer Van der Heijden, broodbakker en kruide nier te Vucht is een door hem zei ven gekweekte pronk-appel ten toon gesteld, welke een zwaarte heeft van 84 halve kilo's! De Utrechtsche Mannen-Zangvereeniging heeft tot dus ver succes met den op den 25, 26 en 27 November a. s. te houden nationalen zaDgwedstrijd. Het waarborgkapitaal, voor het welslagen van het feest benoodigd, was binnen enkele weken volteekend en de deelneming van zangvereenigingen uit bijna alle oorden van het land is algemeen. Reeds worden zeven-en-twintig Zangvereenigingon met meer dan 1000 zan gers verwacht. In den nabijheid van Stuifzand, gemeente Buinen, is een woniDg totaal afgebrand. De man, een arbeider, was hij een an der aan het werk, terwijl de vrouw aan het aardappelrooien was; zij bemerkte den brand niet eer, dan toen de woning reeds in volle vlam stond. In de brandende woning bevond zich nog een kindje van slechts een paar weken. Gelukkig dat de wieg stond in de nabijheid van het raam. De deur was gegren deld, zoodat langs dien weg redding onmogelijk was. Daarop werden de ruiten ingeslagen en het kind uit de brandende wieg verlost, bij welke daad handen en armen der moeder niet wei nig blessuren kregen. Dat die menschen met bezorgdheid den naderenden winter tegemoet gaan, is te begrijpen. Het huisje, dat hun eigendom was, de oogst, het vee, huisraad, kleeding, alles is verbrand, niets gered. De oorzaak moet gelegen zijn in het spelen met vuur door een kleinen knaap. In Nederland heeft men een uitstekend middel om luiaards te genezen. Men plaatst hen in een hoogen bak, dien men vol water laat loopen, doch waarin een pomp is, zoodat zij alken door aanhoudend pompen zich voor verdrinken kunnen behou den. Dit leest men in de F a m i 1 y Herald, die het in allen ernst meedeelt. Of men in het buitenland ook goed op de hoogte is van Nederlandsche toestanden Er schijnt veel valsch geld vooral rijksdaalders in omloop te zijn. Een ieder wachte zich voor schade De Meppelder melkboeren hebben een eigenaardig middel bedacht, om de concuientie van andere melkboeren uit de buurt te weren. Zij zeggen van dezen, dat hun melk beteuverd" is De manie der wedstrijden tot in het bespottelijke! Werd dezer dagen melding gemaakt van eene harddraverij met bokken, te Sloterdijk gehouden, thans vernemen wij van een wedstrijd, uitgeschreven door liefhebbers van tollen! Te Woensel is dit kinderspeeltuig in handen van volwassenen over gegaan om een wedstrijd te houden, die niet korter dan drie en een half uur duurde De uitvoer van geslachte schapen naar Londen is in den Zuidoosthoek van Friesland weer begonnen. Vrij waarschijnlijk echter zullen de slagers hiermede niet lang doorgaan, daar de verdiensten zeer gering zijn. De markt te Londen is laag en traag. Men kan per pond op zijn hoogst 20 ets. maken, de slagers koopen hier niet lager dan 13 ets. per pond, de ver voerkosten per pond komen op 5 ets. zoodat er zeer weinig voor de uitvoerders overblijft. Dat anders in dezen handel nog wel iets omgaat, bewijst't feit, dat enkele slagers per dag 60 schapen slachtten en in kis ten verzonden. Een inwoner van Breda ging dezer dagen met de andere leden der muziekvereeniging, waarvan hij werkend lid was, naar Belgie tot het hijwonen van een concours. In de plaats van bestemming aangekomen, bemerkt hij, dat hij zijn retourkaart Verloren had; een nieuwe plaatskaart was hem wat te duur en dus kroop hij, toen het uur van vertrek genaderd was, onder de banken van den wagen, achter de voeten en beenen zijner medeleden om zich aan het gezicht van den conducteur teont trekken, doch nauwelijks was deze echter verdwenen, of de man werd uit zijn onaangename positie verlost en een vroolijk deuntje gespeeld. De manoeuvre werd herhaald te Antwerpen eu Rosendaal en met goed gevolg, want onze muziekant kwam &°uder bijpassen, maar wel wat vuil, te Breda aan. Op het platteland hebben de gemeentehoofden soms zon derlinge denkbeelden van billijkheid en recht. A olgens de po- litieverordeningeD in zekeie Liinburgsche gemeente, (welke wij vooralsnog niet noemen zullen) moeten de koffiehuizen 's avonds kn 11 ure gesloten zijn. Dit is niet af te keuren, aldus woidt van daar aan het Rotterdamsch Nieuwsblad ge schreven, maar de toepassing is niet altijd rechtvaardig. Rus- f'8 zit de bezoeker met een glas bier aau tafel. Elt doi.e slagen Hinken door het luchtruim. Verschrikt springt hij op, snelt de deur, loopt hier de politie in de armen en eindigt ttet 3 gulden te betalen. Ja, de politie staat op sommige plaatsen bij de deur verborgen, op deu eersteD klokslag van mven wachtende, om op den waard en de bezoekers aan te val len, als een gier op zijn prooi. Een ander artikel bepaalt dat de burgemeester bij open bare kennisgeving aan alle herbergiers, of bij schriftelijke ver gunning aan een persoon machtiging verleent het koffiehuis tot een later uur open te hebben. Ziehier, hoe dit wordt toegepast Maandagavond zaten de burgemeester en zijn kermisgasten genoeglijk in een heiberg te praten en te drinken. De klok slaat elf. Geen nood. Het koffiehuis mag geopend blijven, en de burgemeester amuseert er zich kostelijk met zijne kornuiten. Is dat billijk? Is het recht, dat een burgemeester ter elfder ure die vergunning geeft, om zich zelf te dekken? Waarom dit voorrecht ook niet anderen verleend Of was de oorzaak van deze onderscheiding de nauwe familiebetrek king tusschen het gemeentehoofd en den genoemden herbergier? Dan was de handeling nog meer af te keuren. Een Schelmenroman. Faquin of Gaspard, een man, die waarschijnlijk vandaag of morgen in handen der Brussolsche po litie zal vallen, heeft zooveel namen als er maanden in het jaar zijn. Zijne geschiedenis is een kleine roman, die wellicht binnenkort voor de rechtbank zijne ontknooping zal vinden. Te Koekelberg geboren, legde hij van jongs af eenen bijzon deren aanleg voor het slotenbreken aan den dag. Hij werd leer jongen bij een smid, maar weldra had hij van den baas iD zake van sloten niets meer te leeren. Hij bewees dit door eene reeks kleine diefstallen, die hem reeds vroeg eene zekere vermaardheid gaven. Op zekeren keer werd zijn vader opgehangen gevonden. Nie mand kon do oorzaak van dien zelfmoord gissen en de houding van het lijk bracht zelfs het gerecht op de beenmaar het onderzoek leverde getn uitslag op. In de loting gevallen, moest hij soldaat worden, maar hij werd weldra om zijn slecht gedrag weggejaagd en het dievenleven be gon op nieuw. Hij bestal bakkers, winkeliers en herbergiers, reed in open rijtuig of te paard, was steeds van eene gansche sleep juffrouwen vergezeld en kon, ondanks al de nasporingen der politie, maar niet gevat 'worden. Eons gelukte het aan do overheid, in overleg met den rijtuig verhuurder, hem in bet open veld te St. Pieters-Jette aan te houdenmaar toen men hem meende weg te brengen, wierp hij de agenten op den grond en nam de vlucht. Eindelijk ontdekte men zijne verblijfplaatseen zolderkamer. Toen aien echter boven kwam, vond men niets dan oenige kin deren, die bij een half afgebroken duivenhok zaten te spelen. Zij zeiden van niets te weten, maar een openstaand dakvenster ver ried wat er gebeurd was. Een agent, het hoofd naar buiten stekende, zag Gaspard schrij lings op de vorst van 't dak zitten. Ondanks de sneeuw, die op het dak en goot lag, klom de agent naar boven maar de vluch teling liot zich aan den tegenovergestelden kant afglijden, vluchtte een ander venster binnen en snelde do trappen af en de straat op, zonder dat het den agent gelukte hem in te halen. Gaspard is wel de ware type van den stoutmoedigen vagebond Eens nam hij te paard deel aan een historischen stoet, die in eene der Brusselsche voorsteden, onder de bescherming der po litie, gehouden werd. Op een anderen keer viel hij in banden van eene herbergier ster, die hem op heeterdaad betrapte op diefstal. Hij sprong ech ter over haar hoofd en vluchtte. Zijne twee medeplichtigen, een kleinhandelaar en een koetsier, werden aangehoudon en veroor deeld. Van een bediende van den Staatsspoorweg stal hij 10,0000 francs. De man werd half zinneloos van verdriet. Hij stal verder in Holland en in schier alle steden van België. Te Poissy wist hij uit de handen der politie te ontsnappen, maar word later te Parijs op heeterdaad betrapt op diefstal en tot drie maanden gevangenisstraf voroordeeld. Hier slaagde hij er niet in te ontsnappen, maar stal in de ge vangenis zelve eene som van 30,000 fr. van een Hollandschen bankroetier. Hij verborg de baukbiljetten in het slot zijner cel en wist een «om vau 500 fr. aan zijne moeder te zenden deze kwam hom bezoeken en hij vond het middel om haar het overige der som te overhandigen. De oude weduwe, die tot hiertoe in armoede had geleefd, her trouwde en richtte met groote kosten een bakkerij in. Deze plotselinge verandering wekte argwaan bij de buren en het parket stelde onderzoek op onderzoek in. doch men vond geen geil. Men nam dus een list te baat. Terwijl de man der moeder in het paleis van justitie ondervraagd werd en de moeder zelve in den winkel door de politie werd bezig gehouden, klom een gekleede agent over den muur in den tuin, waar do kinderen speelden en zeide Ik bon een vriend van uw rader. Ik heb gehoord dat de politie weet waar zjjn geld verborgen is. Geef het mij mee, ik wil bet wegbergen, anders nemen zij het mee. Het kind, dat bang geworden was. nam eene spade en begon den grond om te graven. Eene lekkernijdoos kwam te voorschijn, die 24.000 fr. bevatte in Hollandsche bankbiljetten. Toen Gaspard zijn straf te Parjjs bad uitgezeten, kwam bij terug in België, werd opnieuw op heeterdaad betrapt, aangehou den en tot één jaar gevangenisstraf ïeroordeell. Uit de gevangenis komende, werd hij paardenkoopman. Hij kocht tegen contante betaling paarden en rijtuigen, hield knechts zooveel bij wilde en verteerde duizenden, die hij, man weet niet waar vandaan baalde. Maar aan alles komt een einde. Zijn fortuintje was tot 4000 frs. gedaald en tot overmaat van smart verloor hjj de portefeuille, waar die som in stak. Hij verkocht paarden en rijtuigen en begon opnieuw zijn dievenleven van vroeger. Met behulp van drie medeplichtigenLouis slaat dood, Gaspard trek me en Jules pak op, heeft men thans het spoor van den romantischen dief ontdekt en de politie van heel den omtrek van Brussel is op de been om hem aan te houden. De bekende James Gordon Bennet heeft te Parijs het eerste nummer van de Europeesche editie van de New-York Herald doen verschijnen. Ieder kent de Herald, ten minste bij naam, de courant, die Stanley naar Afrika zond om Livingstone op te sporen en do Jeannètte de Noordelijke ijszeën liet bevaren. Bennet beett haar gemaakt tot wat zij thans is, maar hij is no 7 niet voldaan en wil thans zijn bladen ook door Europa doen vliegen. Daar Bennet een eigen kabel heeft, kunnen de Parijsche en Amerikaansche Herald elkaar dagelijks bet voornaamste deel hunner berichten overseinen, zoodat de Amerikanen aan hun ont bijt zullen kunnen lezen wat den vorigen avond te Parijs is voorgevallen. Riolen typhus. In de normaalschool te Cluny (Frankrijk) deden zich even vóór de jongste vacantie eenige gevallen van tyhöide-koorts voor. Al de leerlingen der school werden dadelijk naar huis gezondoo. Toch werdoD meer dan 150 hunner bij hunne famiiiën door de ziekte aangetast. Verscheiden sterfgevallen volg den. Bij het onderzoek naar de oorzaak bleek, dat onder de fiun- damenten van de school drie riolen liepen, door welke het vuil der stad afgevoerd werd. De groote zinkput, waarin die riolen uitmonden, bleek verstopt. De drinkput der school bevond zich wijders niet ver van de riolen en het water bevatte kenmerkende stoffen van den typhus. Het dagblad „de Wereld" vermeldt de volgende tegenstel lingen tusschon Parijs en Londen. Te Parjjs houdt de koetsier rechts, te Londen links. De eerste zit voorop, de laatste achterop. Parijs is ineengedrongen, Londen wijd uiteen. Parijs groeit aan door opslorping. Londen door uitzetting. Parijs is gebouwd met gehouwen steen, Londen met baksteen. Parijs beeft hooge huizen en nauwe straten. Parijs heeft jalouziën van buiten, Londen van binnen. Parjjs is collectivistisch, do huizen zjjn er kazernen. Lon den is individualistisch elko familie heeft er een huis op zich zelve. Parjjs heeft zijn portier, Londen zijn sleutel. Parijs heoft honderd sausen en geen godsdienst, Londen, geljjk Voitaire gezegd heeft, óón saus en honderd godsdiensten. Parjjs bedient zich van een vork met vior tanden, Londen van eene vork met drie tanden. Parjjs is vroolijk, Londen naargeestig. Parjjs slentert rond, Londen draaft. Parjjs heeft te veel soldaten, Londen te weinig. Te Parijs draagt de soldaat een blauw jasje en eene roode broek, te Londen een rood jasje en oene blauwe broek. Te Parijs worden de jonge meisjes scherp in bet oog gehouden, te Londen zjjn zjj vrij. Te Parjjs zijn de gehuwde vrouwen vrjj, te Londen houden zjj het op te zjjn. Het gepeupel te Parjjs schopt als het vecht, te Londen dient het vuistslagen toe. De proletariër te Parijs noemt de bank van leening: „mjjne tante," die te Londen zegt: „mijn oom." De werkman te Londen zegt, geljjk de koningin „God en mjjn recht, Rule Britannia," die te Parjjs zegt, als de republiek: „Vrijheid, gelijkheid en broederschap." IWIIGE/ILIJ E E STAM). Gemeente Scliagen. Ingeschreven van 5 7 October 1887. Geboren OndertrouwdGeene. Getrouwd Overleden Jeske Fransen, oud 55 jaar. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven van 1 30 September 1887. Geboren Dieuwertje, dochter van Coruelis Kossen en Neeltje Broers. Cornelia Anna, dochter vau Jan Breed en Ariaantje Duin. Anna, dochter van Wijbrand Egmond en Grietje Kuilman. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Willem Slikker, oud 7 weken. Levenloos aange geven kind van Jan Kossen en Kaatje de Jongh. Gemeente nieuwe Yiedorp, Ingeschreven van 1 30 September 1887. GeborenCornelis, zoon van Cornelis Kamper en Neeltje Terbeek. Simontje, dochter van Jan Kruit en Elisabeth Chattil- lon. Remmert, zoon van Anthonie de Wit en Maartje Teeling. Dirk Rens, zoon van Jan Koster en Catharina Langedijk. Ondertrouwd Jacobus Koning, jonkman, wonende te Heer llugowaard en Guurtje Kuiper, weduwe van Martinus op't Veld. GetrouwdGeene. Overleden Cornelia Timmerman, dochter van Johannes Lu- bertus Timmerman en Elizabeth Schild, 6 weken. Gemeente llaringrarspcl. Ingeschreven van l 30 September 1887. Geboren 2 Sept, Arie, zoon van J. Hoek en Antje Bijpost. 13 dito, Antje, dochter van Jan Stoop en Antje Zut. 15 dito, Lecndert, zoon van Cornelis van Thiel en Willempje Pluim graaf. 15 dito, Theodorus, zoou van Jan Koomen en Maartje Koomen. 17 dito, Trijntje, dochter van Cornelis Zeeman en Jannetje van Litb. 18 dito, Alida, dochter van Arie van Ophem en Neeltje Bijwaard. 19 dito, Johanua Carolina Geertruida, dochter van Ebertus Meijer Drees en Elizabeth van der Stad. 27 dito, Maartje, dochter van Jan Burger en Jacoba Maria Glas. Ondertrouwdn GehuwdGeene- Overleden: 2 Sept, Jantje Broersen, oud 37 jr., echtgenoote van Pieter Groen. 11 dito, Dirk Koppedraaijer, oud 6 jr. 17 dito, Pieter Hoogeboom, oud 3 weken. 22 dito, Cornelis Ren tenaar, oud 10 md. Marktberichten. SCHAGEN, 6 Oct. 1887. Aangevoerd 11 Stuks Paarden 8 Veulens Ossen 6 Stieren 154 Gelde Koeien (magere) 25 Idem (vet**) 39 Kalfkoeien 44 Vaarzen 35 Graskalveren 10 Nuchtere Kalveren 12 Rammen 460 Schapen (magere) 600 Idem (vette) Ovcrhouders 500 Lammeren 4 Bokken en Geiten 39 Varkens (magere) Idem (vette) 50 Biggen f 25— a 125.- f i 60— a 80.— I f 70 a a 200.'— f 40— a 150.— f 160— a 210.— f 150— a 200 f 30— a 80-— f 12.— a 36.- f 4— a 11.50 t 18— a 40.— t 8— a 16.— f 17— a 25.— f t a "a"- f 7— a 18— f 1— a 7— f 9— a 13— f a 5.- a 7—

Schager Courant | 1887 | | pagina 3