Ingezonden. reeds op 't gelaat van Rashid. Daar hoort -de man op eens een geluid als van wateren, die met kracht komen aan rollen, en ziet de wateren van den Ganges naderen met groote snelheid. Al de landen van Rashid werden over stroomd, zijn vee verdronk en hij zelf werd een prooi der krokodillen. Hier eindigt het verhaal. De toepassing is te duidelijk, dan dat zij eene verklaring behoeft. Hoe duidelijk dit ook zij, toch willen de meesten onzer niet inzien, dat zij, door den middelweg te bewandelen een zekerder waarborg heb ben voor hun geluk en groot is 't aantal der Rashids, die door de wateren van de overdaad, naar welke zij zoo on bezonnen wenschen, verzwolgen worde. Deutinchem. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. X. 1?. v. cl. "Velde. Eindelijk is de Gemeente Haringcarspel dan in het bezit van een nieuw orgel. Het oude, hetwelk eenige honderde jaren als een zwaluwnestje in de kerk tegen den kerkmuur be vestigd was, is, omdat het niet langer bruikbaar was, uit de kerk verdwenen en een nieuw is daarvoor in plaats gekomen. Voor een talrijk opgekomen gemeente sprak Ds. v. d. Leij de feestrede uit; daarna zong het Zangkoor van Dirkshorn, onder leiding van den heer Meijer Drees, eenige voor deze gelegenheid toe passelijke liederen, waarbij het orgel accompagneerde. Het 3-tal uitgevoerde zangnummers voldeed ons best en gaf ons bewijzen van degelijke leiding en goede studie. Ten slotte zong de Ge meente een psalm, waarbij het orgel met volle werk preludi- eerde. Het beste konden we over het klankgehalte van het orgel ooraeëlen, toen na een kwartier pauze, door den Heer Borstlap, Van Schagen, een orgel-concert werd gegeven. Bij deze uitvoering hoorden wij de verscheidenheid van klankgeluiden welke dank zij de lieve en juiste samenstelling der registers op het orgel kun nen worden voortgebracht. Van de Nummers door de Heer B. gege ven, voldeden ons het best No. 4, 7 en 8, n.1. de Variatien over het Heil dir im Siegers Kranz, het Flöten-concert en de Hoch- zeitsmarsch. Het orgel is vervaardigd naar de nieuwste constructie, door de Eirma L. IJpma te Alkmaar en heeft een prachtigen vollen toon, 13 sprekende registers, 2 klavieren en aanhangend pedaal. Een fraai adres. Dat de edele schrijfkunst nog niet door iedereen naar eisch beoefend wordt, moge uit het volgende adres blijken, voorkomende op een briei, die dezer dagen aan een onzer postkantoren werd gevonden: Den Heer vuur Ztoker eerste kl. Aan boort Zmijjes tijd, Alk maar te Ziels of elders Gemeent engel lant." vrako spoet. Jeanne Lorette De zaak-Methöfïer (zegt de schrijver der Brieven uit de Hofstad aan de j,M. Ct.") trekt vooral de aandacht, wat zeer begrijpelijk is, omdat het hier onthullingen betreft omtrent een veroordeelde vrouw, die zelve indertijd veler belangstelling wekte, en ook omdat daarbij betrokken worden hooggeplaatste ambte naren als een procureur-generaal, ja zelfs een Minister. De rechter zal hier moeten uitmaken, of Jeanne Lorette zich er werkelijk op beroemen mag door beide personages, misschien wel aan den arm van beiden, naar de spoorweg-coupé te zijn geleid. De Minister van Justitie schijnt op dit punt een zuiver geweten te hebben, want anders zou hij toch waarschijnlijk niet een vervolging wegens die aantijging van zijn eer en goe den naam hebben bevolen, die eeu onderzoek naar de waarheid van die beweerde galanterie onvermijdelijk maakt. Dit proces zal nu tevens wel uitwijzen, wat er waar is van de groote bezorgdheid van den procureur—generaal voor die „schoone^ be schuldigde en veroordeelde, een bezorgdheid, die volgens de indertijd geloopen hebbende geruchten, niet ver meer van tee- derheid af was. Ter vervulling der vacature mr. Kerdijk, is met 524 van de 958 stemmen tot secretaris der //Maatschappij tot Nut van Algemeen" gekozen, de heer J. Bruinwold Riedel, predi kant te Hoorn. De heer Kruseman Nieuwcnhuizen kreeg 227 en de heer Bussy 137 stemmen. Te Zaandijk beproefden in eergisterennacht eenig kwaadwilli gen een schuit, geladen met cokes, bestemd voor de Vereeniging HHelpt Elkander," te doen zinken. Gelukkig werd de vrouw van den schipper door het binnendringend water wakker; zoo dat het opzet nog intijds verijdeld werd. Afgunst wordt als de vermoedelijke oorzaak van deze schandelijke poging aangemerkt. In de Von Zesenstraat te Amsterdam heeft een jongmensch een einde aan zijn leven trachten te maken, door zich in de bedstede op te hangen. Zijn broeder, dit in tijds ontdekkende, belette hem zulks door het touw af te snijden. Hij wordt thans bewaakt. Onaangenaamheden met zijn verloofde moeten aanlei ding gegeven hebben tol de treurige daad. Iemand ten platte land, ver wonende van een geneesheer, werd plotseling ziek. Zijn huisgenooten, in grooten angst, niet wetende wat anders te doen, zonden om een buurman, die den naam had van zieke koeien te kunnen genezen. Kur.t gij vader niet iets geven om hem te helpen vroeg een der zoons. Maar ik weet niets van het dokteren over menschen. Hoor eens buurmam, was het antwoord, gij weet in elk geval meer dan wij, want gij kunt koeien genezen. Wat geeft gij aan de koeien als zij ziek zijn? Wel, dan geef ik niets als zuiveringzout. En hoeveel daarvan zullen wij aan vader geven Welnu, aan een koe geef ik een pond. Ik geloof dat een menseh een kwart weegt van een koe geeft hem dus een kwart pond. A. Ct. Een jongen van 14 jaar zegge veertien jaar.— op Tessel, was verliefd op een meisje van 14 jaar; een an< er beleedigde haar, zoodat hij partij trok voor de eer zijner dame en diende den beleediger een pak slaag toe. Doch zijn wraakzuchtig gemoed was nog niet bekoeld, want den volgen den Zondag wachtte hij zijn vijand op, met.... vaders sc heer mes in den zak Schuimbekkend van woede wierp hij zich op zijn tegenstander en eindelijk moest het kereltje door twee veld wachters naar huis gebracht worden. Zaak Willink Ketjen Uit Indië wordt aan de Amstcrd. Crl. bericht, dat eenige suikerfabrikanten eene circulaire hebben gericht tot alle indu- strieëlen op Java, waarin wordt gevraagd om bijdragen, ten ein de den gepensioneerden kapitein der infanterie van het Oost-In dische leger, den heer W. E. Willink Ketjen, in staat te stellen zijn strijd te vervolgen tegen den Minister van Koloniën. De schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Crt. oppert het denkbeeld, dat eeu commissie zich vorme om een nationale protest-inschrijving te openen, ten einde de heer Wil link Ketjen te steunen in zijn strijd regen onrecht en misken- Er wordt te Amsterdam eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, Vondel's driehonderdsten geboortedag in November te vieren, door een herinneringsavond aan den dich ter te wijden. Men hoopt o. a. de vertooning van een der treurspelen tot stand te brengen, met vermijding van tooneel- matigen toesteleene vertaoning, bij welke de volle waarde zal worden gegeven aan het reciet, op de wijze der rederijkers ten tijde er, onder opzicht van Jacob van Lennep. Het is van algemeene bekendheid, dat slapen met open mond zeer nadeelig is voor de gezondheid en daaruit verschil lende ongesteldheden kunnen ontstaan. Dezer dagen spraken wij een onzer stadgenooten, die ons mededeelde, dat hij geruimen tijd had gesukkeldhet was be gonnen met pijn in de keel, toen voegden er zich ooisuisingen bij en eindelijk kwam er een begin van doofheid. Hij raadpleegde een specialiteit in oorziekten deze verklaarde, dat zijn ongesteldheid uitsluitend het gevolg was van het slapen met open mond en dat hij zijn ongesteldheid van lieverlede zou zien verdwijnen, zoodra hij deze kwade gewoonte slechts naliet. Dit bleek echter gemakkelijker geraden dan gedaan. Nu heeft onze stadgeuoot op advies van een ander deskundige zelf een respirator vervaardigd, die hij 's nachts draagt en daarbij vindt hij reeds dadelijk veel baat. Ons dunkt, dit middel is zoo eenvoudtg en naar wij meenen, zoo onschuldig, dat personen, die gewoon zijn met epen mond te slapen en daarvan schadelijke gevolgen ondervinden, het licht kunnen beproeven. R.N. In het dorp Schutorf, niet ver van Denekamp, is een treffend ongeluk gebeurd. Terwijl de heer des huizes afwezig was, kreeg de knecht een geweer van de wand en zeide schert send tegen de dienstbode, het geweer aanleggende wil ik je eens raken," waarop het schot onverwacht afging, de meid nederzakte en dadelijk een lijk was. Uit het leven van de zangeres Mallibran verhaalt een Itali- aanscho courant het volgende Bij een voorstelling van Rossini's „Othello," waarin de beroemde zangeres de Desdomona zong, had een enthousiast onder de bloe menregen een 1000 pnd. stl. op het toonneel geworpen. De zan geres zag de banknoot aan hare voeten en zag dadelijk dat het een wissel op de Engelsche bank was. De toeschouwers in het parterre riepen Lees het briefje toch De eerste tenor nam het op en las op komische wijze het volgende: „Bank van Engeland. Duizend pond sterling. Geliove aan toonder dezes te betalen enz." Hier hield hij plotseling op onder het gelach der aanwezigen, wisseldo enkele woorden met Mallibran, trad naar voren en zeide: „Dames en heerenWij mogen het briefje verder niet lezen bij vergissing hobben wij het opengemaakt daar bet aan de armen dezer stad is geadres seerd." Men kan begrijpen met welk eon bijval deze zachte terecht wijzing aan het adres van den ongeschikten enthousiast werd be groet. Dat ook Themis van humor niet afkeerig is, bewijst de volgende episode, die zich te Budapest heeft voorgedaan. In een koffiehuis aldaar speelden een tijdlang een zestal muzi kanten allen van het gezicht beroofd, oud-leerlingen van een blinden-instituut. Een der muzikanten geraakte aan lager wal en verpandde zijn instrument voor f 30, waarop zich een instrument maker aanmeldden die voorgaf dat het instrument hem toebehoorde en het dan ook kwam opeischen. De muzikant zeide echter dat hij zijn eigen instrument aan den instrumentmaker ter reparatie bad gegeven en van dien een instrument had teruggekregen, zijn eigen of een ander, dat wist hij niet. De rechter bepaalde nu „dat de vijf andere blindo muzikanten het bewuste instrument moesten bezichtigen om te beslissen van wien het verpande instrument is." Het resultaat der „bezichtiging" volgt later. Is die lange, blonde jongen nog familie van je Je draaft beiden denzelfden naam. Ja, heel in de verte. Hoe zoo Hij is de jongste en ik ben de oudste van een twaalftal. Ik nam een bad, vertelde een matroos, maar ik was no» nauwelijks in het water of ik zag een haai op mij aankomen. Wat zou ik doen Toen hij een pas of vijf van mij af was, dook ik eenklaps on der hem, greep mijn mes uit den zak, stak het hem in den buik en haalde het monster heelemaal open. Maar zwom je dan met je kleeren aan vroeg een der ver baasde toehoorders. Bah, klonk het verontwaardigd uit den mond van den ma troos hoe kan je nu bij zoo'n verhaal op zulke kleinigheden let ten. Mijnheer de Redact*,, Met de plaatsing van onderstaande regelen zult - plichten Sï Uw Dienaar. De vijand komt! Weer worden wij gesteld voor de vraag, wien te V onze belangen en die van bet geheele land in den h'^" H pleiten. Moeten wij een katholiek hebben of een nrntüfÏH Hoe gelukkig zoude het zijn, zoo deze vragen oube konden blijven, zoo godsdienst en staatkunde voor im "i elkander scheidden maar helaas, de heerschzucht der "?JL lende kerklijke partijen is zoo groot, dat niets onbeproefd^ gelaten om de heerschappij over de wereldsche aan»elwl: in handen te krijgen. Een ieder zie dus toe, maar wake 'J* dat nij niet van den regen in den drup komt. Onze volksvertegenwoordiging bestaat sedert jaren m overgroot aantal rechtsgeleerden en toch is bij lange na het kromme, recht geworden; integendeel. Het gaat n: land wel eenigszir.s als met den patiënt, die een groot zeer geleerde doktoren te hulp riep. De geleerde heerenu» ten en keven zoolang over de oorzaak der ziekte, dat i onderwijl onder de hevigste pijnen bezweek. De patentwet is en wordt nog steeds gehandhaafd hoei-. misschieD niet één rechtsgeleerde gevonden wordt die ernstige poging zou durven wagen om die wet te verder Wel zegt men dat de neringdoenden de patentbelasting hunne klanten verhalen, maar men weet heel goed, dat de h steeds het zwaarste drukt op hen, die het eerst worden getij] en men weet ook wel, dat men in coöperatie een middel ij om de lasten der patentwet aan den kleinen burger utsT laten. Ook is het men zeker niet geheel onbekend dat er onder de hoog geplaatste ambtenaren velen zijn, die al f noodig hebben uit het buitenland ontbieden behalve in tractement. Afschaffing der patentwet zou echter voor de ridder der couponschaar niet voordeelig zijn en dus laat ra waaien, 't water is nog niet tot aan de lippen I Het onschuldige plakzegeltje is de vrucht van I laatsten tijd. De kleine koopman betaalt het honderd is tegen den rijke éénmaal of geenmaal en toch geen tijd om dat wetje te verbeteren. De drankwet, met het heerlijk doel in 't leven geroep,! dratikmisbruik te keer te gaan, blijkt mislukt. Ondanfai slechte tijden wordt er evenveel gezopen als voorheer i toch ja, met het handhaven der politieverordenicg 3 men hier en daar zijn menschen wel aan, maar het v.p ningsrecht blijtt flink gehandhaafd. Intusschen gaat mei rechten op den wijn niet verhoogen. 't Zou ook voor die arme wijnkoopers en de liefhebbers van een fli Port! Al onze rechtsgeleerden met elkaar zijn dus niet geweest, om eenen meer gelijkmatigen druk der bewerken en daarom schijnt mij de tijd gekomen, om vertegenwoordiging wezenlijk te maken tot de verteger*® ging van het volk. Ons land nu is een land van kooplieden, van schip] van boeren. Er dienen dus naast eenige rechtsgeleerde:, ft ontwikkelde kooplieden, eenige ontwikkelde schippers en ontwikkelde boeren in onze Tweede Kamer zitting te Bij de aanstaande verkiezing in ons district, komt W daarom wenschelijk voor, een man te kiezen, die b"f met landbouw en veeteelt en vooral iemand, die mei verbazend aanzienlijk is, dat hij het beneden zijne waar- acht, zoo nu en dan kennis te maken met hen, wier gen hij in de eerste plaats vertegenwoordigt. De vrees voor de tegenpartij is in den regel hij de zoo groot, dat geen prikkel zoo machtig schijnt trage kiezersvolk aan 't loopen te krijgen, dan de noo //De vijand komt!" z/De vijand komt,« is de kreet, waardoor de Partl'e°, aaneensluiten, en mannen in de Kamers brengeD, die belmoren. Kiezers, laat u ditmaal niet verschrikken, 'u'3'evljLt i kansberekening of intrige, maar tracht voor ons ontwikkeld, eerlijk, eenvoudig man te vindeD, Aa" o of redenaars hebben wij allerminst behoefte. Wegens uitgebreidheid wl liet (jieiiieenteraads-Verslag Extra-nummer worden uitJÏ'V de UEy' BURGERLIJKE STAM)' Oemeeiite Schagen» Ingeschreven van 8 11 October 1387* Geboren: Hendrik Johannes, zoon van Antb Elisabeth Johanna Kranenburg. Catharina I1>- dochter van Cornelis Roosloot en Geertruida Putt. Trijntje, dochter van Arie Brands en Aaltje Ondertrouwd Getrouwd: eene- „^et- Overleden Antje Blaauboer, oud 83 jaar Marktberichte HOORN, 8 Oct. 1887. Aangevoerd. H. L. Rogge 5 Tarwe 16 Gerst 11 Haver p 6.75 2.2a

Schager Courant | 1887 | | pagina 2