besteed, alweer grootendeels tot onvruchtbaarheid zal zijn veroordeeld. Het hangt af van hunne belangstelling in de openbare zaak; maar vooral van het politiek leven dat zij aan den dag zullen leggen. Blijft het gemiddelde cijfer van het aantal uitgebrachte stemmen bij periodieke en tusschentijdsche kamerverkiezingen op hetzelfde peil van thans, dan is er weinig beterschap te hopen en zal de wagen van Staat ook verder op het oude sukkeldrafje en met het oude trekschuitgangetje zoetjes voortschommelen, tot hij spaakt loopt als in 1795 en 1848. Een enkele uitzondering daargelaten,, was de opkomst der kiezers dusver gewoonlijk beneden het middelmatige en schenen duizenden bij duizenden kiezers, ook al stonden de gewichtigste quaestiën op het spel, het invullen van hun biljet en den gang er mee naar de stembus nog te veel moeite te achten. Dat liet men met de grootste onverschilligheid aan anderen over, aan „menschen die daarvoor tijd en lust" hadden. En zoo bleef, ondanks al het mopperen en prut telen der zeer malcontente maar zeer luie kiezers, Gods water eenvoudig over Gods akker loopen. Hier te Amster dam vooral waren de mopperaars altijd zeer talrijk, maar de kiezers altijd verbazend lui Het zou werkelijk een zegen zijn, indien het optreden der nieuwe kiezers, die allicht het hun toegekende recht beter zullen waardeeren, er iets toe kon bijdragen, om het staatkundig leven hunner oude medekiezers wat aan te blazen. In de hoofdstad althans kunnen zij wel wat aan sporing lijden. Reeds is onze grootste liberale Kiesveree- niging „Burgerplicht" in die richting beginnen te werken, door de verspreiding eener circulaire, waarin zij tot meer algemeene aanvaarding van haar lidmaatschap opwekt. Voorts hebben een achttal van de voornaamste magazijn houders en winkeliers in de hoofdstad dezer dagen onder leiding van een rechtsgeleerde, een vergadering belegd, ter voorloopige bespreking van plannen tot oprichting eener kiesvereeniging, die bij hare candidaturen vooral de belan gen van den Amsterdamschen Winkeliersstand in het oog zal houden. Nu is het wel waar, dat onze Tweede Kamer geen vertegenwoordiging is van 86 of van 100 stan- don, maar van het geheele Nederlandsche Volk in al zijn samenstellingen, maar al deze dingen bewijzen toch, dat er „leven in de brouwerij" komt. Moge die eerste schemering spoedig door een helderen, heerlijken dag worden gevolgd en de werkdadige belangstelling in de publieke zaak zonder nu juist tot de Engelsche of Ame- kaansche uitersten over te slaan weldra een der schoonste karaktertrekken worden van de Nederlandsche burgers in het algemeen en de Amsterdamsche in het bijzonder 18 November '87. CS ijsbrecht. Wordt Vervolgd Uinnenlnndsch Nieuws. -....??? Huitenlnndsch iMieuws. Gemengd Nieuws. De juwelier laehtte spotachtig en nam op zijn stoel weder om plaats. „Het is wel zeer vriendelijk van u, mijnheer Levi, dat gij mij eindelijk toch wel gehoor wilt verleenen," zeide hij sarkastisch, „maar een andere maal wilt gij wel de vrien delijkheid hebben, dadelijk naar mij te luisteren, wanneer ik met u spreken wil hij hield een poos op en trommelde met zijne korte vingers op het groene blad van zijn schrijf tafel. „Moet ik maar weer verder tellen, mijnheer Meijer?" vroeg Levi dood bedaard. „Maak, dat gij naar den duivel komtmeende de juwelier niet zeer vriendelijk, „gij zijt niet eens waard, dat men vriend schappelijk met u omgaat." „13 17 25 31 .«begon de boek houder reeds. Salomon Meijer zag zeer goed in, dat hij de onverstoorbare kalmte van zijn boekhouder tegen zich hadhij wist dan ook voor het oogenblik niets beters, dan eens de klerken na te gaan en hen zijne opmerkingen te gaan maken. Maar ditmaal kwam hij er niet toe, zijn voornemen ten uit voer te brengen, en werden de klerken niet in de gelegenheid gesteld de niet altijd vaderlijke raadgevingen van den gram- storigen chef naar waarde te schatten. Voor het huis had na melijk een prachtige equipage stilgehouden en Salomon Meijer was met de hem eigene nieuwsgierigheid naar het venster ge sneld, om te zien wie daar buiten kon zijn. „Er komt bezoek houdt de sleutels der kelders bij de hand, mijnheer Leviriep de chef nu dadelijk zijn boek houder toe, terwijl hij aandachtig den breed geschouderden heer monsterde, die uit het rijtuig stopte. „Is dat niet de equipage van den handelsraad Waldmann vroeg Salomon aan den het dichtst bij hem staanden klerk. Deze wierp een blik door het venster en bevestigde het vermoeden van zijn patroon„de mijnheer, die daar is uitge stegen," voegde hij er aan toe, „is de stiefbroeder van mijn heer den handelsraad misschien hebt gij van de ge schiedenis gehoord, mijnheer de chef Salomon haalde de wenkbrauwen op. „Aha, zoo, de rijke man, die zich heeft verloofd met de eenige dochter van den handelsraad," zeide hij toen nadenkend. „Juist, juist, ik her inner het mij wat zou hij van ons willen In hetzelfde oogenblik werd de buitendeur reeds geopend en op het „binnen" verscheen Arthur White in het kantoor van den juwelier, en werd door dezen onder hoffelijke buigin gen naar zijn privaat—kabinet gevoerd. „Ik ben geheel tot uwen dienst, mijnheer," zeide Meijer onderdanig, terwijl hij den vreemdeling verzocht plaats te ne men op de sofa, „waarmede kan ik u dienen „Ik kom, om u een groote bestelling te doen," zeide Ar thur White op zekere non-chalante manier. „Ik weet niet, of gij mij kent ik ben de broeder van den u wellicht bekenden handelsraad V aldmann." De juwelier boog zeer diep. „Ik heb nog niet persoonlijk de eer eir het genoegen gehad. Maar het zal mij dubbel ver heugen, u van dienst te kunnen zijn." Schagen 19 November 1887. De op gisteren avond, alhier in het Noord-Hollandsch Kofflhuis gehouden openbare vergadering van volksvoordrach ten de eerste in dit seizoen was door een zeer talrijk publiek bezocht. Het deed ons werkelijk aangenaam aan, te bemerken, dat de heeren donateurs ditmaal meer dan vroe ger het geval was, hunne vrijkaarten hebben gegeven aan ge trouwden en bejaarde meuschen, terwijl het gewoonlijk talrijke „kleingoed" gisteren avond totaal afwezig was. Zoo behoort het ook en het bewijs is gisteren avond geleverd, dat iudi n het publiek zelve maar medewerkt, het zelfs zeer gemakkelijk is, om de volksvoordrachten te doen zijn een avoud van ontspan ning voor het volk. Een avond van ontspanning, dat was het volkomen. Het volk immers heeft vooral veel op met muziek en zang, en het programma was gisterenavond hoofdzakelijk hieraan gewijd. Onze beide vereenigingen de Harmoniekapel en Euterpe beij verden zich om door de goede uitvoering van eenige muziek nummers, het volk eene aangename ontspanning te bereiden. Het programma bestond uit de volgende nummers 1. Opening. 2. Hochzeitsmarsch, (Bruiloftsmarsch. F. Men- delssohn. 3. a. Roeierslied, C. C. A. de Vliegh. b. Oogstlied, C. C. de Vliegh. 4. Ouverture „Lustspiel," (Blijspelouver ture.) Keler Bela. 5. De Regimentsdochter, Donizetti. 6. Am Himmelblauen See, Walzer, (Aan het Hemelsblauwe meer, Wals,) Millöcker. 7. a. Het eenzame Roosje in het Dal, Ed. Hermes. b. Karolientje, Aug. Schaffer. 8. Volkspotpourri, (Verzameling volkswijzen), ltugers. Blijkbaar vielen deze nummers zeer in den smaak der ver gadering. De onder bet volk uitgedeelde tekstboekjes droegen er veel toe, bij dat ten opzichte der zangnummers, ook kon worden begrepen, wat er gezongen werd. Tot slot werd het publiek vergast op het vermakelijke blij spel Bergen en Dalen," met veel verdienste opgevoerd door de Rederijkersvereenfging D. D. Dankbaar en tevreden ging dan ook na afloop het volk huis waarts. Commissie en Donateurs en vooral de drie Vereenigin gen welke zoo welwillend hare medewerking verleenden, mogen tevreden zijn over den goeden uitslag, want het doel, om aan onze minder bevoorrechte medeburgers een aangename en nut tige ontspanning te verschaffen, mag geacht worden ook giste ren avond weder bereikt zijn. Voor de betrekking van onderwijzeres te Callantsoog hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Op de voordracht komen voor: Mej. A. C. Lujten te Alkmaar. n E. Bakker te Hoorn. G. Bloemeudaal te Bovencarspel. Sedert de invoering der verhoogde belasting op de hon den te Helder, zijn daar door de politie reeds meer dan hon derd van die viervoeters afgemaakt. Als een bijzonderheid deelt men te Amsterdam mede, dat een perceel in de Kalverstraat, vóór ongeveer 89 jaar nog ver huurd werd voor f200 'sjaars, later werd die som op f300 gebracht, waarvan nog de huurceel bestaat, en thans wordt f 3000 huur betaald. Hij wilde liefst zoo gauw mogelijk getrouwd zijn Op het gemeentehuis van Dantumadeel kwam dezer dagen een weduwnaar, geheel in het werkpak van boerenarbeider, zijn wensch kenbaar maken om te trouwen, liefst zoo gauw mogelijk. De beambte oordeelde dat het paar dadelijk wel in onder trouw kon worden opgenomen, als de bruid maar tegenwoordig was. „Dan eventjes wachten," luidde de opmerking van dea brui degom, zij loopt met de bollekorf en komt hier straks bepaald voorbij." Dat geschiedde; de bolledraagster werd geroepen, en het paar, de bruidegom in linnen kiel en op klompen, de bruid met het juk over de schouders, werd in ondertrouw opgenomen. Verschrikkelijk Bij den landbouwer B., wonende nabij Zandeweer (Gronigen) is een 3-jarig knaapje in een kinderstoel levend verbrand. Alleen de ruggegraat was nog niet verkoold. Zaak Willink Ketjen! Bij voortzetting van het debat over de Indische Begrooting bracht de Heer Heldt de zaak Willink Ketjen ter sprake en betoogde, dat, als deze waarheid vertelde, de houding der regee ring zeer onbegrijpelijk was en niet in staat was lot verhooging van den eerbied voor het gezag mede te werken. De heer Reuther, gewezen voorzitter der Ketjen-com missie, achtte de handelingen der Indische leger-autoriteiten volkomen wettig. De Minister van Koloniën constateerde dat de heer Ketjen eervol ontslagen was en een pensioen van f1550 geniet, dat hij de waarheid verdraaide en beweerde misdrijven te plegen, die hij niet pleegde. Zoo was zijn dreigement met de honden zweep totaal onwaar. Minister Heemskerk bevestigde dit, anders zou hij hem later niet meer ten gehoore hebben ontvangen. Enkel uit medelijden met zijn persoon werd getracht hem een post te bezorgen of te helpen. En dat wordt nu geëxploiteerd. Men schrijft uit Limburg. De landbouwwerkzaamheden loopen hier ten einde. De losse arbeiders zijn afgedankt, en zitten op zwart zaad. Want de ver diensten houden op, gebrek en armoede slaan in de woning voor geruimen tijd hun zetel op. Laag zijn de arbeidsloonen, ook in den zomer. Met 2 h 3 gulden wekelijks moet de vrouw het noodige, kost, kleederen, enz. verschaffen voor haar en voor haar kroost. Maar zij is tevreden, zoolang die bron van inkomsten vloeit. Doch daar komt de winter met zijne grootere behoeften. De man geraakt zonder werk, en is niet bij machte de honger rige magen der zijnen te bevredigen. Meermalen is de werkman aangespoord, zijn leven te verzekeren. Een kleine wekelijksche bijdrage, en de achtergeblevenen zijn voor veel leed be* Dat wilde hij zoo graag, maarhet geldelijke offeren kan er niet af. Toch kon de arbeider met minder zorg den winter teee gaan. In plaats van door huis en hof te slenteren in zali^?' doen, flink de handen uit de mouwen gestoken. Reeds in v gaande jaren is door de bladen deze opmerking gemaakt i T arbeider kent toch een handwerk, waarvoor niet veel ke vereischt wordt. Zonder moeite kon hij klompen, manden"DU dergelijke zaken aan den man brengen en dus veel bijdra T tot leniging van den nood. Doch van den ouden sleur verlost hem, Heer Voor ongeveer acht dagen reed tegen den avond een one boerenwagen door Oldenzaal, waarop verschillende personen gezeten waren, die, terugkomende van een boerenbruiloft j" nogal vroolijken toestand verkeerden. Eenige jongens wierpe hen met sleenen en raakten de vrouw van een landbouwer bo- ven het oog. Reeds terstond na haar verwonding gevoelde zii hevigen pijn op de plaats waar de wond was toegebracht; twe| dagen na het voorval was haar toestand van dien aard dat het ergste kon verwacht worden en reeds Maandag moest de dood worden geconstateerd. Eerst nu werd het voorgevallene aloë- meen bekend; de politie bemoeide zich met de zaak en de bur gemeester stelde de justitie te Almeloo er mede in kennis. Dinsdagmiddag arriveerde het gerecht van Almeloo om lijk. schouwing te doen plaatshebben en een onderzoek in te stellen. Door de doctoren is geconstateerd, dat de verwonding de on.' middellijke oorzaak van den dood is geweest-De dader is tot nu toe niet met zekerheid aan te wijzen, toch hoopt men dat een ernsig onderzoek spoedig tot de ontdekking van den schul dige zal leiden. In de gemeente Schoterland kreeg zekere H W een wond aan de hand. Hij paste hierop een huismiddeltje toe, namelijk terpentijn. Na eetiigen tijd begon de arm sterk op te zwellen, en de inmiddels geroepen geneesheer constrateerde bloedvergiftiging. De toestand van den lijder is ernstig. O tijden, o zeden Een man die in zijn onderhoud voorziet door het machinaal breien van kousen, sokken enz., huurde in Den Haag een huis. Volgens de gebruikelijke voorwaarden zou hij per week betalen, doch op verzoek van den huisheer betaalde hij een week vooruit. Na verloop van acht dagen komt de huisbaas om geld voor de nieuw ingetreden week vragen. Men een stoïcijnsche kalmte en daarbij passend effen gelaat antwoordt de huurder Ik betaal niet. Neen, ik betaal nooit huurDat is mijn gewoonte niet! De huisbaas is dermate verbaasd, dat hij vergeet booste worden. Dan zal ik je voor het kantongerecht laten dagvaarden! Je doet maarIk kom toch niet. De kantonrechter kent me wel. De huisheer, die de verstandigste partij kiest, verwijdert zich, terwijl de huurder glimlachend tot de op het gerucht van de woordenwisseling toegesnelde buren zegt Neen, die vind ik goed! Ik huur betalen? Dat 's mijn gewoonte niet. Ik betaal nooit En met onweerstaanbare kalmte sluit hij de deur achter ziek dicht. 't Is gebleken, dat de man waarheid gesproken heeft. Reeds 6 malen, sedert hij voor korten tijd uit Rotterdam in Den Haag kwam, is hij door den sterken arm van het gerecht uit zij" respectieve woningen gezet Men kan zich op ernstige gebeurtenissen in frankrijk voorbereiden. Het wordt bevestigd dat de prefect van poh|ie en de onderchef der veiligheidspolitie geknoeid hebben en dat Wilson hun medeplichtige is, zoodat een rechtsvervolging onvermijdelijk beschouwd kan worden. De vervolging van Wilson is een besliste zaak. De com missie van euqnête heeft de Kamer geadviseerd hare toestem ming te verleenen tot het vervolgen van een der mede-afge vaardigden en de Kamer heeft dit gedaan met 527 tegen stemmen. Een voortreffelijk bewijs van het algemeen verlang® dat aan de bekende schandaden met kracht een einde getnaa worde. Door een ongepastheid van Paul De Cassaguac men, dat de drie tegenstemmers aandeelhouders in een on neming van Wilson zijn, voor welke informatie De Cassag dan ook tot de orde geroepen werd. Den president wordt het vuur dicht aan de schenen ge|e^ Volmondig wordt de aftreding van Grévy geëischt. De het blad van Clémenceau, dat zich in de laatste dage" weinig teruggetrokken hield, bevat een artikel over den tieke toestand, waarvan het slot luidt „Aarzelen is niet U geoorloofd. Men moge eerbied gevoelen voor een ouden meen geachten republikein, die diep getroffen is in zijne f»»^ betrekkingen, maar het verstand moet nu het gevoel over schen. Wij verlangen het ontslag van president Grevv Een dubbele vergissing! De Parijsche J°urna', mui»1 deelt onder dit opschrift het volgende mede Omstreeks1 geleden meende een ontslage gevangene, genaamd ^arr bj voor weinige dagen de cel had verlaten, in een werkma een zadelmaker op den boulevard St. Germain in betrc een ouden gevangenis-makker te herkennen. Na hem °o T<j sterraam goed te hebben opgenomen, stapte Margnon, zijn zaak, het magazijn binnen. i-mar- „Zoo ben je ook ontslagen?" vroeg hij den vvergeder! antwoordde deze op den natuurlijksten toon ter ®ere vier dagen. Ik had no. 25. En jij?" de „Ik, hernam Margnon, „ik zat in de derde ce eie tefljï atdeeling.'' Bernard, de werkman, begretp nu de o B> stng, maar hij was koelbloedig van aard en liet niet»"- oitbe» was in werkelijkheid, ook kortelings ontslagen, maaf.aB,er#*^ T>' gasthuis en hij yoor zich meende ia Margnon

Schager Courant | 1887 | | pagina 2