CH&GER COURANT Bijblad van Donderdag, I December 1887. Versla? der vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gehouden te Scha gen, op Woensdag, 40 November 1887, <les morgens teil tien ure, in het Noord-Iloll. Koffiehuis. I ht over onaangenamen smaak wesvolgens hij deze 1. Yorkshire rus, proef van 100 dagen, wogen per stuk bij aankoop 320 tot 340 Kilo; bij verkoop 930 tot 916 Kilo, verbruikten 1500 Kilo meel en Liter wei, aan voedingswaarde f 26.21 per stuk. 4. Poland-Cllina ras, proef 110 dagen, wogen per stuk bij aankoop 225 tot 2377a Kilo, bij verkoop 624 tot Kilo, verbruikten 1010 Kilo meel en 11070 Liter wei, aan voedingswaarde f 23.52. s Tegenwoordig waren ruim 70 leden, benevens eenige gasten. De voorzitter, de heer S. de Jongh, opende met een kort woord van welkom deze vergadering, waarna door den secretaris, den heer W. Teengs, de notulen der vorige vergadering werden gelezen, waarvoor de aanwezigen door luid applaus hunnen dank betuigden. De heer Th. J. Waller deelt nu mede, dat het hem onmogelijk was geweest als afgevaardigde der vereeniging het landhuishoudkundig congres te Haarlem bij te wonen, daar bijzondere plichten hem in die dagen naar Frankrijk riepen, doch dat de heer Mac Donald als zijn plaatsver vanger was opgetreden. De voorzitter geeft nu in overweging, eerst te be handelen deel e van punt 5 der beschrijvingsbrief: /rapport omtrent de zaak Boekei en uitreiking der premie", omdat de heer Boekei, bij de behandeling hiervan be trokken, slechts enkele oogenblikken de vergadering kon bijwonen. Daar de vergadering zich volkomen vereenigt met deze wijziging, deelt de voorzitter mede, dat door het bestuur hem is opgedragen, het rapport uit te brengen. In de vergadering van Maart was het proefjaar van den heer Boekei nog niet verstreken en kon dus geen verslag worden gedaan. Men had toen in de voorjaarsver gadering eenige kazen, der uit de door den heer Boe kei vervaardigden onderzocht en ze gunstig bevonden. Wel bestond er verschil over den smaak der kaas, doch dit was van ondergeschikt belang. Boekei heeft aan de hem gestelde eischen voldaan, zijne brochure in het licht gegeven, dus de premie van f 2000.verdiend. Spr. merkte op, dat er ten opzichte van deze zaak veel strijd was geweest, terwijl verkeerde inlichtingen de Com missie van beoordeeling bijna van den goeden weg ge bracht hadden. De heer de Jongh erkent, dat, niettegen staande hij in den aanvang vóór de zaak Boekei was geweest, hij in den gang der zaak van inzicht veranderde en bij de eindbeslissing ook tegen had gestemd, ten gevolge van het resultaat zijner onderzoekingen dien aangaande. Spr. herinnert aan de advertentie der Kaas- koopers-firma, die verklaarde Boekel's kaas niet te wil len koopen; ook waren er klachten gekomen, dat Boe kel's kaas na eenige dagen minder goed voldeed en een firma uit Amsterdam verklaarde Spr. dat zij niet meer van Boekel's kaas verlangde. Algemeen scheen ook de klacht, dat men Boekel's kaas s'echls in eene enkele streek kon gebruiken, waardoor de waarde der kaas verminderde. Na al die minder gunstige inlichtingen, hield liet bestuur toen eene vergadering, waarvan het gevolg was, dat besloten werd, nogmaals een proef te nemen. Daarop besloot de Commissie, met 5 tegen 4 stemmen, den heer Boekei uit te noodigen, zijne brochure uit te geven en werd eene Commissie benoemd, de brochure te beoordeelen. Het duurde evenwel erg lang, voordat de brochure het licht zag, terwijl het bestuur niet eens een proefafdruk er van ontving. Niettegenstaande dat a"es, meent Spr. toch te mogen constateeren, dat er met de zaak Boekei een uitstekend werk is verricht, daar se omtrent de kaasbereiding velen tot onderzoek heeft aangespoord. Ook releveerde Spr. de inconsequentie der heeren Kaaskoopers, waardoor de Commissie in hare beoordeeling nog werd bemoeielijkt. //De tijd zal het keren," zeide Spr. o. a., //of er eene groote schrede |'oorwaarts is gedaan. Dit is een feit: het product Boe- I kei brengt nog hooge prijzen op en is ook vele malen I bekroond. Aan Boekei dus de eer van zijn werk; aan I dol!. Noorderkwartier, den Commissaris des Konings, I de Provinciale Staten en aan zoovele anderen, dank voor I poging tot bevordering van de belangen van den I landbouw." Hierop vraagt de heer de Jongh of nog iemand den eer Boekei iets wenscht te vragen omtrent zijne methode. Niemand zich aanmeldende, verklaart nu de heer de °ngh dat het bestuur de opmerking heeft gemaakt, j Boekei bij zijne kaasbereiding eene bewerking in ■^passmg brengt, welke niet in zijne brochure is ver- li tlk n'- "k6*1 *n Z0U* ze';teu ^er kaas." Gaarne vernam el bestuur dienaangaande nadere verklaring. De heer Boekei antwoordt hierop, dat de handelaars 1 ,}L s er over klaagden, dat zijn kaas te flauw was I bij zout in de melk toen ontstond de bewerking naliet, doch nu verwerkte hij een zekere hoeveelheid zout in de kaas vooral niet in hoopjes maar eenigen tijd later liet hij ook dit na en vermeende het daarom ook niet in zijne brochure te moeten op nemen, temeer daar hij meende in zijne brochure alleen te moeten geven wat hij wist op het tijdstip, dat het accoord was aangegaan. De heer VValler vroeg nu den heer Boekei, of hij, daar hij zegt, dat hij in zijne brochure heeft willen geven, wat hij wist tijdens het accoord, als bij wijzi gingen aanbrengt in zijne methode, alsdan nog die wij zigingen wil kenbaar maken De heer de Jong verzoekt nu B. eene zoogenaamde quitantie te willen teekenen. Bij de uitreiking der premie aan den heer Boekei zegt de heer de Jongh, twee mannen te kennen, die zich op het gebied der zuivelbereiding naam hebben verwor ven zij zijn, de heeren Wouter Sluis en Boekei. De eerste gaf vrijwillig alles wat hij wist ten algemeene nutte, de laatste hield zijn wetenschap stipt geheim Spr. liet natuurlijk ieder vrij, doch zich plaatsende op het standpunt van zedelijkheid, stond bij hem Wouter Sluis boven aan Spr. vertrouwt er op, dat de heer Boekel, al wat hij meer mocht weten of uitvinden ten opzichte van zijne methode, aan Hollandsch Noorderkwar tier zal mededeel en. De heer Boekel neemt de premie in ontvangst en ver klaart alleen tot de bekendmaking van zijn systeem te zijn overgegaan op herhaaldelijken aandrang van Holl. Noorderkwartier, daar hij zich liever buiten moeielijk- heden had gehouden. Volgt nu punt 1 der beschrijving Mededeelingen van verschillenden aard. Voorz. deelt mede, dat het ledental der vereeniging is verminderd tot op 171 12 leden hadden bedankt, 2 waren er overleden. Onder die overledenen was de heer Brandjes van Purmerend, eeft man, wiens naam bij de vereeniging ongetwijfeld in gunstig aandenken zal blijven en wiens voorbeeld hij ter navolging stelt. (Staande de verg. werden nu twee nieuwe leden voor gedragen.) Voorz. brengt verder ter kennisse, dat de finantieele toestand der vereen, niet toeliet de inzenders op de Voe- dings-tentoonstelling door geldelijke tegemoetkomingen te steunen dat het programma der paarden-tentoonstelling niet gewijzigd is geworden dat in de pauze voor du vergadering,, in den stal van den heer Zeeman, de gelegenheid zal bestaan, den /,veeredder" van den heer Slooves van Winkel, te zien. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze waren in zoo talrijke getale aanwezig en allen van zoo ondergeschikt belang, dat op voorstel des Voorzitters, om tijd te winnen, besloten werd ze ter visie te leggen. Punt 3. Verslag omtrent het landhuishoudkundig Congres te Haarlem. In een geestig gesteld rapport geeft de heer Mac Donald, die in de plaats van den heer Waller als afge vaardigde het drie-daagsche Congres heeft bijgewoond, zijn indruk, dien hij er van heeft gekregen, terug. De opkomst der Congresleden was zeer gering het zag er ernstig en deftig uit er werd veel en over veel gesproken de resultaten waren evenwel gering. Het belangrijkste was misschien dat er besloten werd, dat het Congres in het volgende jaar te Assen zou wor den gehouden. De heer J. Zijp Kz. meende dat het verslag van het congres wel reeds bij het bestuur moest zijn ingekomen. Punt 4. Verslag omtrent de oprichting van het Ne- derlandsch Paarden Stamboek. De heer J. Breebaart had zijn rapport ingezonden, doch kon, uithoofde een Poldervergadering, persoonlijk niet tegenwoordig zijn, waarop het rapport werd gele zen door den heer Wonder. Uit het rapport blijkt, dat deze jeugdige Vereeniging reeds op een gunstigen uitslag harer pogingen mag roemen en dat allerzijds zij medewerking ondervindt en dat met de oprichting van dit Stamboek een zeer ver dienstelijk werk is verricht. Beiden heeren rapporteurs wordt door den Voorz. de dank der vergadering gebracht. Punt 5. letter a. Rapport omtrent de mestingproef met verschillende varkenssoorten. Dit verslag werd uitge bracht door den heer Wijdenes. Spr. deelde mede, dat de proefnemingen afwisselden tusschen 108 en 112 dagen, dat zij omtrent de wijze van voeding de beste hadden gevolgd en tot de volgende uitslagen waren gekomen 'I. Ilolloiuisch ras, proef 112 dagen, wogen per stuk bij aankoop 260 tot 237 Kilo, hij verkoop 695 tot 699 Kilo, verbruikten 1150 Kilo meel en 13790 Liter wei, aan voedingswaarde f 23.91.. tt. Herhsllirc ras, proef 111 dagen, wogen per stuk bij aankoop 257 tot 237 Kilo, bij verkoop 688 tot 698 Kilo, verbruikten 1105 Kilo meel en 12070 Liter wei, aan voedingswaarde f 22 03. 5. Halfbloed DeeilSfll ras, proef 110 dagen, wogen per stuk bij aankoop 150 tot 130 Kilo, bij verkoop 481 tot 496 Kilo, verbruikten 787 Kilo meel en 8800 Liter wei, aan voedingswaarde f 22.20. De vetgemeste varkens werden allen verkocht te Alk maar en brachten op: Yorkshire 42, Hollandsch 41, Berkshire 437s. Poland-China 43 en Halfbl. Deensch 43 cents per Kilo. De kwaliteit van het vleesch werd zeer gunstig bevonden; de slagers waren zeer tevreden, ter wijl het verschil in prijs moet worden toegeschreven aan de grilligheid der markt. Stelt men den gemiddelden prijs op 427j ct. per Kilo, dan hebben de varkens per stuk en per soort de volgende saldo's opgeleverdYorkshire f 6.19', Hol landsch f 1.64, Berkshire f 4.71, Poland-China t 4.74 en Halfbl. Deensch f 5.93. Volgens de uitkomsten bleek derhalve dat het Yorkshire ras het voordeeligst is. Vermelding verdient nog, dat de Deensche biggen bij aankoop in gewicht ten ach teren waren, doch bij verkoop de Poland-China over troffen. De Halfbloed Deensche soort was dus niet minder voordeelig. Dat de uitkomst bij de Hollandsche soort minder gunstig was, moet gedeeltelijk ook worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat deze door een gebrek aan de pooten in hunnen groei bemoeielijkt werden. Was dus de uitslag der mestingsproeven nietonvoor- deelig, de eindcijfers der finantieele kwestie waren niet zoo schitterend te noemen. De gezamenlijke uitgaven beliepen f 1987.18' tegen f 1449.80 aan ontvangst, aanwijzende dus een nadeelig saldo van f 537.38'. Op de begrooting der vereeniging was f 500 uitgetrokken tot bestrijding der hieraan ver bonden onkosten, zoodat een bedrag van f 37.38' nog zal moeten worden beschikbaar gesteld. Ten slotte bracht de heer Wijdenes hulde aan den heer Zwart van N. Niedorp, die door zijne toewijding in deze zaak de commissie tot deze proefneming in staat had gesteld. De heer D. Breebaart wil aan de verslaggevers, die ter vergadering tegenwoordig zijn, van dit rapport een uittrek sel geven, met verzoek voor kosten der vereeeniging aan alle leden exemplaren te zenden. De heer Zijp meent, dat het voordeeliger is een uit voerig verslag dezer vergadering, met opneming der rapporten, aan de redactie van het Maandblad ter plaat sing te zenden. Beide voorstellen werden door het bestuur in over weging genomen. Op de vraag van den heer Groneman aan den heef Wijdenes wat hij moest verstaan onder Halfbloed Deen sch ras, deelde deze mede, dat dit het zoogenaamd Half-Hollandsch ras is, kenbaar aan zijn borstelig haar, dat juist in tegenovergestelde richting groeit, als bij het Hollandsche het geval is. De Voorzitter betuigde den heer Wijdenis den dank der vergadering voor zijn uitstekend rapport. Punt 5 b. Rapport der Tentoonstelling van Fok- merriën en Veulens, te Schagen gehouden. Daar de heer Jb. Zijp door treurige huiselijke om standigheden verhinderd was, het rapport uit te bren gen, werd dit nu gedaan door den heer Mac Donald. Spr. betoogde, dat de tentoonstelling van Veulens, af stammende van gestationneerde hengsten, met goeden uitslag was bekroond geworden. Duidelijk was gebleken, dat tot het fokken van goede Veulens, uitstekende Mer ries en Hengsten noodig waren. Vroeger gebruikte men daartoe meest afgedankte knollen, vandaar indertijd die achteruitgang van ons paardenras. De tentoonstelling, te Schagen gehouden, leverde het bewijs van vooruitgang, daar er inderdaad veelbelovende dieren aanwezig waren. Met een woord van dank aan de Gemeente Schagen en aan de Schager afdeeling van Landbouw, voor de uitstekende diensten, bij gelegenheid der tentoonstelling aan Holl. Noorderkwartier betoond, eindigde de heer Mac Donald zijn rapport, waarvoor hem bij monde van den Voorzitter, den dank der vergadering werd betuigd. 5 c. Rapport omtrent den wedstrijd met ploegen en de uitreiking der prijzen. Dit rapport werd uitgebracht

Schager Courant | 1887 | | pagina 5