LEESGEZELSCHAP n<;r.rj.hie staxd. Advertentiën. J. WINKEL, ,oos Uit Alkmaar meldt men het volgende De vergadering, Dinsdag avond bijeengeroepen door het be stuur van de thans ontbonden centrale liberale kiesvereeniging, werd bijgewoond door ongeveer 50 personen, onder welke slechts tzeer weinig nieuwe kiezers. De heer mr. A. P. de Lange voerde het woord en schetste .in korte trekken de beginselen, waarop hij meende dat de nienwe .kiesvereeniging zou moeten gegrond zijn. In beginsel werd besloten tot het oprichten eener nienwe .liberale kiesvereeniging. t I. eene later te honden vergadering zal een definitief bestuur en reglement worden vastgesteld. Op de "Woensdag j.1. te Heer Hugowaard gehouden ver gadering der Hengstenvereeniging voor Alkmaar en omstreken, werd besloten, wegens voortdurende ongesteldheid van. „Horsa* op den 5 Januari a.s. te Auric te honden markt, een tweeden hengst te koopen. Uit Enkhuizeu wordt gemeld Onder voorzitterschap van dr. A. H. A. van Rooven van nkhuizen, had eergisteren te Hoorn eene bijeenkomst plaats van erschillende personen uit het kiesdistrict Enkhuizen. Het <loel was het ontwerpen van Statuten voor de Centrale Kies- Ivereeniging. Behoudens redactie, zijn deze zaïnengesteld en zul- en nu in eene volgende bijeenkomst van de Centrale Kiesver- niging behandeld worden. Het is te verwachten, dat het ont- erp onveranderd zal worden aangenomen, omdat daartoe heb- en medegewerkt de h.h.: Kooiman uit Andijk, Schuurman hit Hoogcarspel, Beek uit Medemblik, Dr Spaander uit Abbe- erk, Zijp uit Twisk, Van der Hoeven uit Hoogwoud, mr. Du- ter uit Benningbroek, Dr. van Baler. Blanken uit Spanbroek, Ireebaart uit. Winkel, alle voorzitters van kiesverenigingen, lie reeds bestonden of in de laatste dagen opgericht zijn, om ;ene centrale kiesvereeniging te kunnen vormen. De grondslag van deze laatste is, dat alle steramen in de rerschillende vereenigingen op caudidaten uitgebracht, door een ureau, dat verder als bestuur zal fungeeren, worden ontvan- en en door het bureau, zoodra op een candidaat uitgebracht s de volstrekte meerderheid van stemmen, zij het ook eerst na herhaalde stemming in de verschillende kies vereenigingen, deze door de Vereeniging als candidaat zal aanbevolen worden. De ;heer Egmond uit Enkhuizen nam den post van secretaris waar. De samenstelling van dit district is al zeer ongelukkig, daar de plaats, waar ieder het gemakkelijkst kan komen, Hoorn is, gelegen buiten het district, terwijl de noordelijke en westelijke grens ongeveer vier uur daarvan verwijderd is. Beverwijk was Dinsdag de aangegeven plaats waar de af gevaardigden van de R. K. Centrale kiesvereeniging van Haar lem en Alkmaar zich vereenigden on met belangstellende Ka tholieken uit het nieuwe kiesdistrict Beverwijk te beproeven eene nieuwe kiesvereeniging tot stand te brengen. Door de opneming van Beverwijk onder de zelfstandige kies districten was natuurlijk de band tusschen deze gemeente en Haarlem verbroken, en daarom werd na aanvang der vergade ring overgaan tot ontbinding der R. K. centrale kiesvereeniging Haarlem c. a. Toen de voorzitter dezer Vereeniging dit gedeelte der agenda had ten einde gebracht, werd onmiddellijk daarna door den heer II. Burger van Beverwijk rapport uitgebracht over de pogingen, door eene commissie in het werk gesteld om voor het nieuwe district eene kiesvereeniging in het leven te roepen. Uit deze beschouwing bleek dat het district Beverwijk 45 pet. katholieke kiezers telt, waar dus een katholiek kandidaat kans van slagen heeft. Tot de nieuwe kiesvereeniging, die geconstituteerd werd, tra den terstond 187 leden toe, terwijl het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren J. J. W. van Waterschoot van der Gracht en H. Burger Mz., te Beverwijk; P. P. Landsman en E. van der Laan te Assendelft; P. de Wildt Sr. en Jb. de Boer, te Wijk-aan-Zee en Duin; L. J. J. Kerschner, te Overveen. Aan de besprekingen namen behalve de voorzitter ook de heeren mr. Kraakman van Alkmaar en mr. Travaglino van Arasterdam als uitgenoodigden ijverig deel. Omtrent den diamanten-diefstal te Amsterdam meldt de Amst.Van Dinsdag op Woensdagnacht is in de diamantslij perij op de Nieuwe Achtergracht, tusschen de Roeterstraat en de Muidergracht, een diefstal van diamanten gepleegd. Daar er gedurende de drie-en-veertig jaren, dat de slijperij aldaar geves tigd is, nooit een diefstal is voorgekomen, scheen men het niet noodig te oordeelen het gebouw te bewaken. De slijpers borgen hunne gereedschappen in laden, door de maatschappij in gebruik gegeven, welke met eene kram en een hangslot waren gesloten. De ogenschijnlijke veiligheid,welke er heerschte; schijnt het bij hen tot een gewoonte te hebben gemaakt, om daarin ook de iu bewerking zijnde diamanten te bergen. Woensdag ochtend omstreeks halt zeven werd de diefstal ontdekt, en weldra bespeurde men dat in twee kamers 69 la den waren opengebroken en daaruit ontvreemd waren 950 dia manten, rozen en brillanteu, alle ongeveer voor de helft afge werkt, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van drie a vier duizend gulden. Deze diamanten behoorden aan verschil lende werklieden, die ze van hunne patroons ter bewerking hadden ontvangen. I*e schade wordt dus door hen geleden. Een vader, wiens zoon ook onder de bestolenen behoort, is vtn den schrik plotseling gestorven. Vermoedelijk waren de dieven mtt de localiteit zeer goed bekend, Bui ten braak ten minste is er niet geschied; de daders zullen zich hebben laten insluiten. De politie, die onmiddellijk ter plaatse werd geroepen, kon niet anders dan het feit cousta- teeien, maar nem twee.half verbrande kaarsen in beslag, die r de dieven waren achtergelaten. Een kleine jongen beweert de daders 's morgens gezien te hebben ze droegen doeken over het gelaat, waaruit is af te leiden, dat de personen vrees den herkend te worden. Het is niet in het voordeel der dieven, dat de diamanten half zijn afgewerkt, daaraan zijn ze herkenbaar en de gewoonte bestaat een half afgewerkte diamant nooit te koopen, tenzij de herkomst nauwkeurig bekend is. Gelegenheid om ze geheel af te werken, is moeielijk te vinden. Op verzoek van den opzich ter den heer Barendz, maken wij van deze bijzonderheid melding. Heeren handelaars in diamanten ook in de provincie, kunnen dus op hunne hoede zijn, en bij aanhouding de politie kennis geven trouwens deze is reeds bezig het meest nauw keurig onderzoek te doen. Terwijl de vrouw van den seinwachter W. uit Diepen veen, aan de grenzen van die gemeente, onder Gorsel, tegen over haar woning den naderenden trein veilig seinde, zag ze plotseling dat de kleeren van haar kind, dat al spelend de Kachel geopend had, vuur vatten. Bijna op hetzelfde oogenblik vloog de trein voorbij en was de ongelukkige moeder eenige oogenblikken niet in staat, haar kind te hulp te snellen, ter wijl zij de angstige smartkreten der kleine hoorde en telkens tusschen de wagens door de vlammen zag. Hoewel deerlijk ge brand, bestaat er gegronde hoop, dat de kleine herstellen zal. De volgende circulaire is door het Bestuur der Liberale Unie verzonden aan de Besturen der Kiesvereenigingen, leden der „Liberale Unie" en hare afgevaardigden: De herziening der Grondwet is eindelijk tot stand gekomen. Een werk, dat, moge het niet aller wenschen bevredigen, heilzame vruchten dragen kan. Eerlang zal het Nederlaudsch Volk geroepen worden tot het samenstellen eener nieuwe vertegenwoordiging. Op dit, voor de ontwikkeling onzer staatsinstellingen ge wichtig oogenblik rijst de vraag: wat is voor de naaste toekomst de eisch eener liberale staatkuude, die, haar verleden getrouw, leiding wil blijven geven op den weg van den vooruitgang? Ook wij hebben ons afgevraagdwaarop behoort bij de aan staande verkiezingen het streven der liberale partij gericht te zijn; wat is naast de vaststelling van wetten, onmiddellijk uit de gewijzigde Grondwet voortvloeiende bereikbaar in de eerste vier jaren Het zij ons vergund, u de slotsom onzer overwegingen daar omtrent mede te deelen. Gemeente Neliajien. Ingeschreven van 21 tot en met 23 December 1887. Geboren Dieuwertje Geertruida, dochter van Reijer de Moei en Maria "Winnubst. - Aafje, dochter van Jan Grootes en Neel- tje Kossen. OndertrouwdGeene. Getrouwd; Arie Schenk en Maartje Eriks.-Leonard Johan Roggeveen eu Dieuwertje Erancis. Overleden Geene. Marktberichte n. De enquête betreffende den kinderarbeid en den toestand van fabrieken en werkplaatsen heeft op menige wonde plek OHzer samenleving scherp het licht doen vallen en ons, gelijk velen gesterkt in de overtuiging, dat verder ingrijpen van den wetgever op dit gebied een onafwijsbare rechtseisch is. Zal echter het gevaar vermeden worden van niet genoeg door dachte navolging van wat elders geschiedt, zal onze wetgeving in overeenstemming zijn niet onze toestanden en onzen landaard, dan moet onze kennis der feiten uitgebreid, dan moeten meer gegevens verzameld worden. De enquête, door de grondwetsherziening afgebroken, worde dus voortgezet. In afwachting van hare nadere uitkomsten en van hetgeen een voortdurend staatstoezicht, als thans wordt voorbereid, verder aan het licht zal brengen, behoort door den wetgever reeds dadelijk in het algemeen belang: het verbod van kinderarbeid uitgebreid, de arbeid van vrouwen en jongelieden beperkt te worden; aan iederen arbeider een wekelijkschen rustdag te worden gewaarborgd verzekering van den werkman tegen ongelukken ingevoerd en aan voorzieningen bij ziekteouderdom en overlijden krach tig de hand geslagen te worden; met regeling van het vakonderwijs, bepaaldelijk van het ambachts—fabrieks— en landbouwonderwijs, een aanvang te wordeu gemaakt. Zal het verbod van kiuderarbeid volkomen doel treffen, zoo moet het samengaan met leerplicht. Daarvoor de baan te effenen en tot invoering daarvan te geraken, zij het ernstig streven der liberale partij. De ingrijpende wijziging van het achtste Hoofdstuk der Grondwet stelt den wetgever in staat, maar legt hem tevens de verplichting op, afdoende verbetering te brengen iu de inrichting onzer levende strijdkrachten. Zoowel de rechtvaardigheid als het belang eener verhooging onzer weerbaarheid, zonder bovenmatigen druk voor de belasting schuldigen, vorderen gebiedend, dat daarbij toepassing erlange het beginsel vau persoonlijke dienstplicht. Hervorming van het samenstel onzer belastingen was sinds lang de wensch der liberaleH in den lande, èn ter bevestiging vau het evenwicht tusschen de staatsinkomsten en uitgaven èn ter verkrijging van een betere verdeeling van lasten, waarbij op den voorgrond staat opheffing van het privilege, tot dusverre voor de inkomsten uit roerend vermogeu genoten. Thans mag daarmede niet langer gedraald. De eerste stap zij invoering eener inkomstenbe lasting. Zal deze beantwoorden aan de bedoeling, dat met de draag kracht rekening worde gehouden, zoo behoort zij progressief te zijn. Versterking der middelen, langs dien weg tot stand gebracht, gepaard aan een zuinig beheer, zal het mogelijk maken, over te gaan tot afschaffing vau accijnzen op eerste levensbehoeften en tot vermindering van heffingen, welke te eenzijdig den druk leggen op handel, landbouw en bedrijf. Hervorming van ons belastingstelsel opent tevens de moge lijkheid, te voldoen aan de dringende behoefte, om btter ver- brud te brengen tusschen rijks-, provinciale— en gemeente belastingen. SCHAGEN, 22 Dec. 1887. Aangevoerd Stuks Paarden a 9 Veulens f a 9 Ossen f a Stieren f a - 7 9 Gelde Koeien (magere) f 50— a 80.- 4 9 Idem (vette) f 150.- a 200— 9 Kalfkoeicn f a 1) Vaarzen f a 10 GraskalveTen f 10 a 20i 11 9 Nuchtere "Kalveren f 4 a Ï5 9 Rammen f a 80 9 Schapen (magere) f 10.- a 15— 250 9 Idem (vette) f 18.— a 28.50 1070 9 Ovcrhouders f 9.— a 18.— 9 Lammeren f a 9 Bokken en Geiten f a 19 •n Varkens (magere) f 8.- a 10— 9 Idem (vette) f a I 22 V Biggen f 2.50 a 6 20 9 Konijnen f -.60 a -.75 60 Kippen f —.60 a 1 45 9 Eenden f —.50 a —.70 9 Duiven f a yf Ganzen f a Zwanen f a 345 Kilogr. Boter f 1.03 a 1.10 60 n Kaas f —.25 a —.35 1000 Stuks Kip-Eieren f 5.50 a 6.50 1» Eend-Eieren f a toon .der, zijn ter ALKMAAR, 23 Dec. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, gras f 33,— gras f Commissie, gras f 31.— Mid delbare gras f 30.aangevoerd 500 stapels, wegende Ter graanmarkt aangevoerd 4000 Hectoliters. Blauwmaanzaad f 9.- N. Karwoizaad geel Mosterdz. f rood f Kanariezaad f Erwten: Groene f Grauwe f 11.50 a Tarwe nieuwe f 6.50 a 7.25 Rogge f 5— a 5.25 Gerst f 4 a 4.25 dito ciiev. f 4.50 a 5.35 Haver f 2.75 a 3.50 Paardenboonen f 5.25 a 5.50 Bruine dito f 8— a 9.25 Duiven dito Witte dito Citroen dito HOORN, f a f 11.— a 14— f 11.— a 13— P. in- a 10.Dge- f 14.— a 14.12' ge- 7.50 a le^e 14.50 a -.- li(Te 7.75 a -.- D. 7.50 a 13.- ins- Vale Witto 14— 7.50 a 13— 9.— a f a f 17.— a f -.34 a 22 Dec. 1887. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 33.50 Commissio f 32.— Middel- bare f 29.— aangevoerd 218 stapels, wegende 62030 P. HOORN, 23 Dec. 1887. Aangevoerd: Koeien 417 Schapen 9 Varkens per K.G. ZAANDAM, 22 Dec, 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f32.—. aangevoerd 17 stapels. EDAM, 22 Dec. 1887. Aangevoerd 257 koppen boter, por kilo gras .54 a —.57», hooi ntie kip-oieren f 5.— a 6.— per 100 stuks. MEDEMBLIK, 21 Dec. 1887. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 29 aangevoerd 10 stapels. Boter f 1.20 per P„ Kipeieren f 6.50 Eenden dito f per 100. 23 - nate -40.aaf. rijf- efje elde jaar I& E C Ia A I E. zen. met 3 Tegen liet zuur van de maag, de op gezetheid van den buik: en andere tee- l^ens die het gevolg zijn van een slechte vertering en5* andere, verschijnselen, zal ieder patiënt, die de waarde van de gezondheid kent, de MINERAAL PASTILLEN VANSODEN moeten gebruiken, die men verkrijgen kan in alle apotheken h 60 cents de doos, en op dewelke men van alle kanten, zoo-e^e wel van leeken als dokters de beste bewijsstukken bekomen teeg heeft. Het beste bewijs van de groote erkenning welke ge-»ssa noemde pastillen bij arm en rijk vinden, is de gioote verkoop' in vau 200,000 doozen gedurende 2 maanden, in geheel Duitschland. veel van Eindelijk behoort, althans voordat de Tweede Kamer voor de eerste maal wordt vernieuwd, de gebrekkige voorloopige rege ling van het kiesrecht, in de Additioneele Artikelen vervat, door een definitxove te worden vervangen. Deze definitieve regeling moet, door vrijgevige toepassing van het voorschrift der Grondwet, het kiesrecht op breederen grondslag vestigen, waarbij tevens persoonlijke invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming als voorwaarde worde gesteld. Getrouwd: L. J. ROGGEVEEN. van Schageu, e n O. FRAXCIS, van Dirkshorn. Schagen, 23 December 1887. ze de ';hu- ren, erk- te lige $ens met de erp. ^ligd den van IVij vleien ons, dat deze denkbeelden weerklank vinden bjj de „Liberale Unie* en dat dit blijken zal, wanneer wg u eer lang tot een Algemeene Vergadering optoepen. ver" kast J A ".uw uiiui den Allen, die nog genegen mochten zijn, deel te nemen aan de' oprichting van een Leesgezelschap te dezer plaatse, aanvangende )rnd 1 Januari e.k., worden vriendelijk verzocht, daarvan mededee- liug te willen doen aan *uw, Boekhandelaar. yze

Schager Courant | 1887 | | pagina 3