è- Ln Donderdag, 5 Januari 1888. .*ste Jaargang. Ho. TOCH VERLOR F. IV. 'N Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SIHAGM, I.aan, B, 5. Gemeente Scha gen. Bekend mrki n g. een S1G4UENP1JPJE met ÉTUI, en eene PRIKSLEDE met LEUNING en PRIK STOKKEN. SCHAGËR Alieieei I 4J. COURANT gjDit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater dagavond. Eij inzending tot 's middags 12 ure, worden ABVEE- TENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. POLITIE Ter gemeentestiretarie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende op het ijs onder deze gemeente, gevondene voorwerpen Burgemeester en We houders der gemeente Schagen doen te weten I. Dat door den Raid dier gemeente, in zijne vergadering van den 16en November 1887, is genomen het volgende be sluit „De Raad der gemeente Schagen; „Heeft besloten tot de vaststelling der navolgende belasting- „verordening V E R 0 F. D E N T N G tot heffing eener plaatselijke belas ting op het houden van danspartijen. Art. 1. „Er zal, te rekenen van den dag der afkondiging dezer ver ordening in de gemeente eene plaatselijko belasting worden „geheven op bet geven of ondernomen vau danspartijen in „logementen, kotfie- of wijnhuizen, tapperijen, openbare tuinen „of velden en andere plaatsen welke tot vermaak voor het „publiek en gewinshalve, hetzij tegen of zonder betaling van „entreegeld, of met of zonder voorafgaande inteekening zijn „toegankelijk gesteld. Roman van G. RECKE. XIV. Maar Sabine moest zekerheid hebben. Zij sprong eensklaps van haar stoel op en haalde haar doek uit de kast; schielijk maakte zij zich gereed om uit te gaan en ging toen naar het bed van den oude. „Gij zult nu niets noodig hebben," zeide zij met heesche, bevende stem, „ik moet een boodschap in de stad doen, doch ben weder spoedig terug." „Maak, dat gij weg komt!" knorde de oude. Sabine gaf geen antwoord, maar spoedde zich voort. In kor ten tijd had zij het gasthuis bereikt en de oude doctor ontving haar met onverholen vreugde. „Nu, gij zult toch niet weder bij ons komen willen?" vroeg hij. Het jonge meisje schudde het hoofd. „Neen, doctor, het gaat met mijn vader niet beter, maar ook niet slechter, daar kan God alleen helpen; doch ik heb een verzoek; zou ik misschien een oogenblik den zieke mogen spreken, gij weet wel, doctor, den jongen man, dien ik laatst verpleegde?" De oude heer glimlachte en hief schertsend den vinger om hoog. „Zuster, gij zult toch geen dwaasheid begaan en Hij voleindigde den zin niet, toen het meisje hevig bloosde en verdrietig haar hoofd omwendde. „Nu, het was niet kwaad bedoeld, maar het is mij aangenaam, dat gij eens naar het jonge mensch komt zien. Ik weet bovendien niet, wat wij met hem moeten beginnen; hij is lichamelijk bijna volkomen ge nezen, maar het mofd, het hoofd, hij houdt zich maar aan zijn idee—fixe en hield niet op met smeeken, tot ik hem heb toegestaan naar Amerika aan zijn vader te schrijven sedert zijn nu vijf of zes weken verloopen, er is natuurlijk geen antwoord gekomen; daarentegen kwam wel de oude heer White ij mij en bracht mij den brief van den ongelukkigen man men had hem van uit Chicago dien brief toegezonden, zeide J' en moest er nu voor zorgen, dat het jonge mensch voortaan dergelijke dwaasheden achterwege lietik was natuur- dit geval zeer verlegen, zooals gij kunt begrijpen wist ik nu maar, wat ik met den ongelukkige moest beginnen." me was zeer bleek geworden en keek den doctor met groote oogen verwonderd aan. Was het dan mogelijk, wat de °u e eer gezegd had 1 Harry had naar Amerika geschreven en de brief was opgezonden aan den man, dien zij tot nu steeds voor een bedrieger had gehouden Met eigen oogen ïad de doctor het immers gezien; ja, nu was het toch wer- r m t echte en ware Arthur White, die in deze stad ver- oe e. En Harry Kon het werkelijk waar zij',e en Harry toch „Als zoodanige localileiton worden, wat betreft deze belas ting, ook beschouwd, de plaatsen waar, onder het voorgeven „dat er eene dansschool wordt gehouden, aan iedereen gelegen heid tot dansen wordt gegeven. Art. 2. „De belasting zal verschuldigd zijn, onverschillig of de dans partijen al dan niet voor iedereen toegankelijk zijn, en of zij „worden ondernomen of gegeven door de eigenaars of huurders „van die localen of plaatseD, of door bijzondere personen of „vereenigingen. Art. 3. „De plaatselijke belasting, voor iedere danspartij verschuldigd, „bedraagt zes gulden. Art. 4. „De belasting zal niet verschuldigd zijn le. „Wanneer, bij gelegenheid der algemeene kermis, o „van andere feestelijkheden in de gemeente, door don Burge meester algemeene vergunning tot het geven of ondernemen „van danspartijen wordt verleend 2e. „Door de ondernemers van danspartijen, op de ge huchten in de gemeente, tijdens de aldaar jaarlijks gohouden „wordende afzonderlijke kermissen. 3e. „Wanneer in de bij art. 1. bedoelde localen enzoo- „voort, door particulieren besloten danspartijen aan bijzondere „genoodigden worden gegeven. uit de h'j ge- Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 13en December 1887. No. 21. II. Dat door dien Raad, in zijne vergadering van den zelfden datum, is vastgesteld de volgende verordening tot invordering „Do Raad der gemeente Schagen; „Gelet op zijn besluit van beden, tot beffing eener plaatse lijke belasting op bet ondernemen of geven van danspartijen; „Gezien art. 257 der Wet van 29 Juni 1851, (Staats- „b 1 ad No. 85.) „Besluit vasttestellen de navolgende Verordening tot een arme krankzinnige zijn, die onder den invloed zijner ziekte zijn vroegeren heer belasterde? Maar wat had dan de Amerikaan met haren vader uit te staan Op welken grond gaf hij dezen zulk een aanzienlijke som gelds Arthur White maakte niet den indruk een man te zijn, die vrijwillig ~;i zuivere menschenliefde weldadig is. Zoo door twijfel gepijnigd, kwam de jonge zuster in ziekenzaal, in welke Harry nog altijd vertoefde, ofschoon reeds lang het ziekbed had verlaten. Harry ontving de jonge zuster, de trouwe verpleegster ge durende zijne lange ziekte, met levendige, hartelijke blijdschap. Hij bestormde haar met vragen en verwijten, waarom zij hem toch verlaten had en in zijne opgewondenheid lette hij er niet op, hoe Sabine hem verstrooid antwoordde en hare oogen met onrustigen, onderzoekenden blik op hem gericht hield. Zij bracht het gesprek ongemerkt op de vooruitzichten van den herstelde en zij ontdekte daarop, hoe een smartelijke trek Harry's schoon gelaat verduisterde. lk weet niet, welk noodlot mij beschoren is,* zeide hij zuch tende, „mijn vader was de liefde en goedheid zelve voor mij, nu heb ik hem reeds sinds vele weken geleden geschreven en hem gesmeekt, zoo mogelijk langs telegraphischen weg mij te bevrijden en mij mijn recht te helpen herwinnen, maar tever- geefsch; daarbij is het mij zoo wonderlijk in het hoofd," voegde hij er met een pijnlijk lachje aan toe, „het verleden ligt gelijk een benevelende droom achter mij, ik heb mij reeds dikwijls op de namen mijner goede vrienden in Chicago willen bezinnen, om ook hen om hulp te vragen, maar het is alsof mijn geheu gen is verstomptde doctor meent, dat alleen plotselinge schrik of ontsteltenis mij weder kan doen herstellen o, mijn God, is het leven, dat ik nu moet lijden niet vreeselijk genoeg?* Sabine had hem zwijgend aangehoord. „Gij weet, dat'ik tegen woordig woon in het huis van mijn vader,* zeide zij toen op aarzelenden toon, „ik geloof, dat gij nu wel een uurtje moogt uitgaan, zoudt gij misschien met mij mede willen gaan naar mijn huis; ik heb u wellicht eene openbaring te doen;* zeide zij met bijna klanklooze stem. Met een gelukkig lachje om de lippen, vatte de jonge man hare beide handen. „Gij maakt mij overgelukkig, lieve zuster!* riep hij ontroerd uit. Spoedig daarna verlieten zij het gasthuis. Weldra hadden zij den ettepoel* bereikt en terwijl zij de morsige steeg betra den, had Sabine een gevoel, alsof haar hart in de bo°rst zou uiteenbersten. Nu stond zij voor de beslissing. Misschien leidde deze gang tot geluk van den ongelukkigen 'jongen man, die niets kwaads vermoedende naast haar liep, maar wanneer het ontzettende vermoeden van haar hart werd bewezen werkelijk heid te zijn, w at zou er dan van haar zelve worden Intusschen stond op haar gelaat te- lezen, dat zij vast be sloten was. \oor het huis haars vaders aangekomen, had zij Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „invordering van voorschreven belasting. Art. 1. „Zij die eene danspartij wenschen tegevon of te ondernemen, „zijn verplicht daarvan aangifte te doen aan den Burgemeester, „volgens een door Burgemeester en Wethoudors vasttestellen „formulior, kosteloos ter secretarie verkrijgbaar. Art. 2. „De aangifte moet geschieden uiterlijk op den dag, vooraf gaande aan dien, waarop de danspartij zal plaats hebben. Heeft „de partij echter des Maandags plaats, dan zal de aangifte „uiterlijk Zatordags te voren moeten geschieden. Art. 3: „De aangifte, die door den aangever moet worden gedateerd en „onderteekend,moet inhouden: den naam, voornamen enwoonplaats „van den aangever, voluit geschreven, alsmede opgave van den „tijd wanneer, benevens duidelijke vermelding van het gebouw of „de tent waarin of van de plaats wddr de danspartij zal worden „gehouden. Art. 4. „Dadelijk nadat de aangifte is geschied, is het geheele bedrag „der belasting verschuldigd. Art. 5. „De Burgemeester teek ent de aangifte voor gezien, met ter- „melding van het bedrag der verschuldigde belasting, houdt „daarvan aanteekening in een register, en zendt dezelve ten „spoedigste aan den Gemeente-ontvanger ter invordering. Art. 6. „De invordering geschiedt volgens de arlt. 258 tot 282, „der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85.) Art, 7. „De danspartijen zullen geen aanvang mogen nemen voor de „belasting i betaald. Art. 8. „De gevers of ondernemers van danspartijen, zijn verplir „de kwitantiën der betaalde belasting, op de eerste aanvi den sleutel in het slot der deur gestoken en dezelve ge." Nu noodigde zij Harry uit, binnen te treden en schc met zacht geweld in de kamer. Daarbinnen zat de zieke man in het bed en had woest, door hartstocht verwrongen gelaat gekeerd naar de nentredenden. In dit oogenblik weerklonk er eene afgrijselijke kreet het vertrek. Harry stond daar met wijd opengesperde o' en uitgestrekte armen. „Het gezicht, o, het vreeselijke gezic stamelde hij, vol ontzetting naar den zieke starende. „Op he. water was het hij hij Het koude angst zweet kwam den ongelukkigen jongen man op het voorhoofd en deze zonk met gewrongen handen op de knieën. Claus Störrhagen's gelaat was doodelijk bleek, zijn trekken verrieden de grootste ontzetting en het witte schuim kwam hem op den mond. Hij kromde zich in zijn bed en lag daar, den knielenden in gespannen opmerkzaamheid aanziende, gelijk een roofdier, dat zich de overmacht van zijn tegenpartij is bewust. Sabine had de handen over de borst gevouwen en staarde met verglaasde blikken naar de beide mannen. „Dus toch, dus toch schuldig stamelde hare lippen en als beschermend op Harry toesnellende, barstte zij in krampachtig snikken uit. XV. Nadat de Amerikaan het beruchte gedeelte der stad zich had gelaten en de breedere straten der oude r ingeslagen, bleef hij een wijle besluiteloos staan, f eensklaps een zijstraat in en hield na eenige ooger voor het hooge huis van den juweelen-handelaar „Gij komt vermoedelijk om naar de steenf' begon Salomon Meijer, nadat zijn bezoekev plaats genomen. Arthur White knikte met het hoofd. antwoordde hij. „Eigenlijk heb ik er niet gij hebt mij onverantwoordelijk la mijnheer Meijer ik hoop, dat de steene». gekomen en tot mijne tevredenheid mogen uitvalR Salomon Meijer wreef de handen en keek vragend procuratie—houder, die zijner zijds evenwel van de aanwezighe, van den vreemden heer weinig nota nam, maar als vast; klonken op zijn kantoorstoel zat en zeer verdiept scheen zijne berekeningen. „De steenen kunnen u verschaft worde zeker," zeide de kleine handelaar, „maar gij zult mij ten goe houden, mijnheer White, wanneer ik mij veroorloof, openhi tig met u te spreken." Arthur White fronste de wenkbrauwen. Wat moet dat I teekenen vroeg hij op gerekten toon. De kleine man knikte met het hoofd. Blijkbaar wist hij n

Schager Courant | 1888 | | pagina 3