liinnenlcmdsch Nieuws. Wordt Vervolgd. n i ii r. u /.i f sta Gemeente Scliagcn. Gemeente Zype. Gemeente Haringcarspcl. aan den met het toezicht deswege te belas.ta oigken Ambtenaar; van elke weigering, ontduiking of overtreding, wordt proces-verbaal opgemaakt en ter vervolging „ingezonden. V elke verordening met het besluit tot heffing aan Gedepu teerde Staten ingezonden, in het genoemd besluit des Konings 8 aangehaald, overeenkomstig art. 235 der Gemeentewet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 80en December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, Burgemeester. DENIJS, Secretaris. Burgemeester en W ethouders van Schagen, noodigen bij deze belanghebbenden uit, die over den jare 1887 van de gemeente iets te vorderen hebben, hunne rekening vóór of op den len Februarij a. s. ter plaatselijke Secretarie in te leveren. Schagen, 3 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter al gemeene kennis, dat vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkendrank is verzocht, door Cornelis Floor, voor perceel No. 51 van Wijk B, aan de Lagezijde alhier. Sehagen, den 3en Januari 1888. Burgemeester en Wethouders toornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris DENIJS. Schagen, 4 Januari 1888. Scheen het verleden Zaterdag dat er van het tegen Maandag geannonceerde Hard-Arren niet veel terecht zou ko men, een flinke vorst gedurende Zondag en Maandag, maakte dat de uitgeschreven wedstrijd kon doorgaan. Op de Gedempte Gracht lag een stevige, bevroren laag sneeuw, een ijskoek gelijk, die zich uitstekend voor het doel leende. Tien paarden namen aan het hardarren deel. De prijs, een zeer net Hoofd stel met Schoft, werd behaald door „David," van den heer P. de Wit, van Zijpe, op „Bleske" van den heer J. Bakker te Wieringerwaard, die de le premie won, zijnde een soliede gemaakte Belhanger. De 2e premie, bestaande uit Zweep, Leidsel en een stel Schroef—Hoeven, werd behaald door „Dik- bels," van den heer B. Leiding, van Zijdewind. Onze Gymnastiek— en Schermvereeniging Lycurgus, is voornemens op Zondag, 22 Januari e. k. in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis alhier eene openbare uitvoering te geven, bij welke uitvoering ook mede zullen werken, de leerlingen der eerste klasse van de Adspiranten-afdeeling. De uitvoeringen van „Lycurgus'' hebben steeds getoond, met welk een ijver zijne leden zich oefenen; wij twijfelen er geens zins. aan, of ook nu zal Lycurgus zorgen, voor een flink pro gramma en wenschen wij hem toe, dat het publiek door een talrijke opkomst Lycurgus die belangstelling moge betoonen, waarop deze Vereeniging ten volste aanspraak lieeft. Naast zoovele Yereenigingen van Kunst, is eene Vereeni- ig, die ten doel stelt de gezondheid van het lichaam te be leren, waarlijk niet misplaatst, en heeft zij evenveel recht 's aller waardeering en steun. hoe hij zich tegenover den vreemden heer zou gedragen. Dit is een handel van eenige honderd duizenden," zeide hij adelijk, „gij moet het mij niet euvel duiden, maar ik zeide u reeds, toen gij mij de eerste maal de eer aan deedt, ik idel alleen a contant." vDe Amerikaan stond beleedigd op. „Wat inoet dat beteeke- uen, mijnheer Meijer 1" vroeg hij met haperende stem, „zijn mijne wissels niet even goed als baar geld, ik dacht, dat wij reeds dienaangaande het eens waren geworden," Salomon Meijer wist niet hoe hij er zich uit zou redden. „Het is mij een groote eer, waarachtig," verzekerde hij, maar ik heb geïnformeerd en Arthur White veranderde van kleur. „Wat zou dat?" stiet hij ,op ruwen toon uit. „Wilt gij mij misschien beleedigen, mijnheer Salomon Meijer ging naar zijn schrijftafel, opende een lade en zoqht daarin; eindelijk haalde hij een brief voor den dag en overhandigde dien den Amerikaan. „Mag ik u verzoeken, lees zelve, het is van mijn handelsvriend in New-York. Gij kunt het mij niet kwalijk nemen, dat ik geïnformeerd heb, deze handel vertegenwoordigt een kapitaal, tienmaal grooter, dan nnjn vermogenik ben geen rijk man en men moet ■ooral heden ten dage De Amerikaan had hem spoedig het schrijven uit de hand 1 en hetzelve doorloopen. Het was in koopmansstijl ge- n en luidde aldus we aanvraag naar Harry White en Co. in Chicago wij u bereidwillig, dat bedoelde firma over het alge- '•e betreffende som wel goed is, tenzij zij niet, wat "^uurlijk is, bij den grooten brand aanzienlijke "en. Het verwondert ons overigens wel, dat die ons als 'een zeer spaarzaam handelsman J, van plan is, zulk een ongehoorde som voor hseden. Verder is het onbegrijpelijk, hoe genoem- végenwoordig in Europa kan ophouden, daar de „htingen vermeldden, dat hij in ziekelijken toestand liield op zijn landgoed White Cottage. Wij zullen ons 'naasten, u nieuwere, betere inlichtingen te verschaffen en tot dat doel dadelijk in Chicago bij onze handelsvrienden om inlich tingen vragen. Tot zoolang raden wij u aan, in ieder geval geen groot crediet te verleenen, enz. Arthur White verbleekte bij het leven van dezen brief. Nu traf hij dien terug en keek daarbij den juweelen-handelaar met onrustigeu blik aan. „Ik denk, dat gij een zeer voorzich tig man zijt/' zeide hij, zich moeite gevende om te schertsen nu de brief is toch reeds eenige weken oud hebt hebt gij intusschen de beloofde inlichtingen ont- Bij het Corrrspondentschap der Nederlandsche Bank alhier, werd het navolgende over 1887 verwisseld Bankbilletfen tegen Bankbilletten f (567040. Bankbilletten tegen Specie f 155220. Specie tegen Bankbilletten f 105865. Bij de periodieke aftreding van leden des bestuurs voor den polder I alkoog zijn herkozen: tot lid van het Dagelijksch bestuur en tevens als voorzitter de heer P. de Boer en de heer Jb. Bruin tot hoofdingeland. De heer A. Keun, onderwijzer te Sint-Maarten, is ge plaatst op No. 1 der voordracht als onderwijzer voor u. 1. o. te Deventer. Uit Meppel meldt men het volgende omtrent het Spoor weg-ongeluk bij Ruinerwold. Maandagavond zou de sneltrein Aieppel-Graningen, een half uur te laat vertrokken, in plaats van te Echten, te Koekange wisselen met den laatsten trein van Grouingeu. Laatstgenoemde trein passeerde echter Koekange en bleef stilhouden, naar ge zegd wordt omstreeks 1000 meter vóór het station Ruinerwold. De sneltrein zag eerst het gevaar, toen het te laat was. Er werd hevig geremd, doch eene geweldige botsing was niet meer te verhinderen. De beide locomotieven en vier wagens zijn ver- Dield. De machinist van den sneltrein, Van der Linden, uit Groningen, werd vreesalijk verini«kt en is Dinsdagnacht iu het ziekenhuis te Meppel overleden. De hoofdconducteur Baring en de conducteur Rosenberg, beiden uit Zwolle, vreeselijk verminkt, bleven op de plaats dood. Nog acht andere personen zijn zwaar gewond en vele hebben lichte kneuzingen bekomen. Extra-treinen brachten reizigers en gewonden verder. De spoorwegarts dr. Stoffele was spoedig op de plaats des onheil*, en later kwamen er meer geneeskundigen uit Meppel, Ruinerwold en De Wijk. De schade aan het materieel wordt begroot op honderd vijf tig duizend gulden. Verslag der Vergadering van den raad der gemeente Zijpe, gehouden op Dinsdag, 3 Januari 1888, des morgens 10 ure. Afwezig waren de heeren: de Wit en Kafpi. Na opening der vergadering en lezing der notulen, welke werden goedgekeurd, deelde de voorz. mede lo. dat de nieuwjaarscollecte f 350.had opgebracht, zoo dat aan elk gezin fl.11 is kunnen worden toebedeeld 2o. dat de armenpraktijk op denzelfden voet als iu het verloopen jaar zou worden waargenomen. Het hierna voorgestelde Suppletoir-Kohier van de Hon denbelasting, ten bedrage ad. f 4.werd goedgekeurd. Door B. en W. werd nu medegedeeld, dat er van A. Vries een reclame was ingekomen op den aanslag in den Hoofdei. Omslag, welke evenwel als te laat ingediend, ter zijde werd ge- legd. Bij de nu volgende rondvraag stelde de heer Zijp voor, het jaargeld van den eersten klerk ter Secretarie, den heer Bakker, met f50 te verhoogen en te brengen op f 400.De heer Zijp meent, dat bij een ijverig ambtenaar als de heer Bikker, bij de vele werkzaamheden steeds ter secretarie aanwezig, deze verhooging van diens jaargeld alleszins billijk is. Tegelijk wil de heer Zijp deze verheoging reeJs doen ingaan met 1 Januari van dit jaar en meent dat de kwijting dezer post zeer gemak kelijk kan worden gevonden uit de post voor het onderwijs of uit de post onvoorziene uitgaven. Met algemeene stemmen, be vangen Salomon Meijer glimlachte en boog even. „Ik zal mij wel wachten, u dien brief voor te leggen," zeide hij op koelen toon, „uw particuliere leven gaat mij niets aan, het kan ook onmogelijk waar zijn, dat gij zoudt zijn gestorven, als gij toch in blakende gezondheid voor mij staat intusschen zult gij mij ten goede houden, wanneer ik onder de gegevene om standigheden er van moet afzien, een zaak van zulk een bui tengewoon crediet te ondernemen." Arthur White was van zijn stoel opgesprongen en staarde den handelaar met doffen blik aan. „Weet gij ook, mijnheer, dat dit eene beleediging is 1" stamelde hij, terwijl een rilling hem door de leden voer. Salomon Meijer haalde de schouders op, terwijl hij weder een hulp zoekenden blik wierp naar zijn boekhouder; doch deze deed alsof hij niets merkte, van hetgeen achter hem voor viel. „Niets ligt verder van mij, dan te willen beleedigen, mijnheer White, de verlangde steenen zijn in onberispelijke kwaliteit aangekomen en staan ter uwer beschikking, alleen zou ik u willen verzoeken uwe wissels, die volgens u gelijk baar geld zijn De Amerikaan keek hem wijtelend aan. „Dat zou ik meenen," zeide hij trotsch. „Welnu, dan verzoek ik u, die wissels, zekerheidshalve bij een der bankiershuizen te dezer stede, met welke gij in be trekking staat, te laten endosseeren; misschien is uw broeder wel zoo vriendelijk, dit te doen, het is immers toch maar voor den vorm." Arthur White greep driftig stok en hoed en keek nu den man met doorborenden blik aan. „Weet gij wel, mijnheer, dat dit eene laagheid is snauwde hij den handelaar in grenze- looze woede toe. „Over vier weken zal ik trouwen en gij drijft zulk een onverantwoordelijk spel met mij," hij snakte naar adem en zocht te vergeefs naar woorden. „Ik geloof, dat gij zelve geen crediet hebt kunnen krijgen, gij kunt de steenen niet eens leveren en wilt u er nu met een praatje uithelpen. De juweelenhandelaar glimlachte, ofschoon hij inwendig kookte van woede. „Het huis Salomon Meijer en Co, is bekend om zijne soliditeit," zeide hij bits, „mijnheer Levi, wees zoo goed en haal even de steenen uit den kelder." „O, het is niet noodig!K bracht Arthur White in het miff- den, toen hij zag, dat zijn tegenpartij sterker was dan hij „ik denk, dat gij de steenen nu maar in het zout moet zetten, tenminste wat mij betreft; na deze ongehoorde beleediging is er van zaken doen geen sprake meer." halve één, die van den heei Panrlberg, werd dit voorstel aan genomen. De heer Nobel geeft te kennen, dat met het oog op de uitbreiding van het Kiesrecht voor Leden der 2e Kamer, het zeer gewenscht zou zijn, dat het district Zijpe, werd gesplitst in 3 of meer onderdeelen. Dcor deze maatregel zou namelijk aan de kiezers het doenlijk en gemakkelijker gemaakt wordeD, hunne kiezersplichten te vervullen. Immers bij den tegenwoor- digen toestand moeten verscheidene kiezers 1, ja zelfs 2 uur loopen, voor zij een stembureau bereiken. Door de indeeliug in onderkiesdistricten zou deze groote hinderpaal weggenomen worden. De heer Nobel wenschte daarom dat de Raad der Ge meente Zijpe een verzoekschrift zond aan den Minister van Binnenlandsche zaken, om het district Zijpe te verdeelen in 3 of meer onderdeelen. B. en W. meenden dat in ieder geval de verdeeling in 5 moest worden aangevraagd. Tevens deelden B. en W. mede, dat van den Minister aan schrijving was ontvangen, om, na vaststelling der kiezerslijsten, in overweging te nemen of het ook wenschelijk was het dis trict in onderdeelen te splitsen. Diensvolgens raadden zij aan, het voorstel van den heer Nobel tot eene volgende vergadering aan te houden, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met den wensch, dat het den raadsleden gegeven moge zijn, dit jaar hunne beste krachten te wijden tot heil der gemeente en zij besluiten mogen nemen, die in het belang der gemeente zijn. "Veroordeeld. door liet Kantonge?3clit te Schagen, in December 1£3W7". Wegens Openbare dronkenschap J. B. te Callantsoog, A. R. te Anna Paulowna, 8. S. te Heiloo, S. M. te Wieringerwaard, II. K. Pzn. te Anna Pau lowna, A. J.; P. K.; W. M. en G. K. te Schagen, allen tot eene geldboete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. H. P. te Zijpe, tot f 1.of 1 dag hechtenis. C. M. en J. M. te Zijpe, D. K. te Hoorn, P. K. te Anna Paulowna, J. S, Kzn. te Zijpe, allen tot f 3.of 2 dagen hechtenis. C. B. B. te Alkmaar, tot f 5.— of 2 dagen hechtenis, C. S. Jzu. te Zijpe, tot f 10.of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij 1ste herhaling binnen l et jaar T. R. te Anna Paulowna, tot 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij 4de herhaling telkens binuen het jaar A. S. Jbzn. te Zijpe, tot 2 maal 14 dagen hechtenis en opzending naar een werkinrichting voor den tijd van 1 jaar. In kennelijken staat van dronkenschap rijden met paard en wagen H. R. te Anna Paulowna, tot 3 dagen hechtenis. Ordeverstoring in dronkenschap J. K. Pzn te Anna Paulowna, tot f 1.of 1 dag hechtenis. P. M. te Warmeuhuizen tot f 3.of 2 dagen hechtenis. IJkwet—overtreding M. B. te W ieringerwaard, tot f 5.of 2 dagen hechtenis, A. S. te Zijpe, tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. A. II. te War- menliuizen, tot f 3.of 2 dagen heehtenis. H. te B. te War meuhuizen, tot f 1.of 1 dag hechtenis. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar bij lijfsdwang van hoogstens eene maand. Ingeschreven van 31 December 1887 3 Januari 1888. GeborenNeeltje, dochter van Jan Raven en Maartje de Waard. Ingeschreven van 23 30 Dec. 1887. Geboren Jannetje, dochter van Aldert Molenaar en Jannetje Krabman. Jan Martinus, zoon van Jan Jimmink en Adriana Visser. Jannetjedochter van Abraham van Dok en Jannetje Bfom. Neeltje, dochter van Pieter van der Molen en Antje Weij. Geertruida, dochter van Jan de Vries en Elisabeth van der Meulen. Klasina, dochter van Cornelis IJfs en Antje Klomp. OndertrouwdHendrik Prouk, jonkman, sigarenmaker, 22 jaar, te Schagen eu Catharina Geertruida Schermer, jongedochter, zonder beroep, 20 jiar, te Zijpe. Petrus Nicolaas Tromp, jonk man, timmerman, 24 jaar en Josephine Maria Schröder, jonge dochter, 24 jaar, beide te Zijpe. Willem Krigee, jonkman, ar beider, 23 jaar, te Zijpe en Aaltje Weij, jongedochter, zonder beroep, 23 jaar, te Wieringerwaard. Getrouwd Eibert van Beek, jonkman, arbeider, 38 jaar, te Callantsoog, eerder te Putten en Trijntje Grin, jongedochter zonder beroep, 26 jaar, te Zijpe. Overleden Arie Blaauboer, 39 jaar, echtgenoot van Neeltje Schotvauger. Willem Watertor, 48 jaar, (overleden te Schoorl) echtgenoot van Aagje Delver. Inschreven van 1 31 December 1887. Geboren3 Dec. Trijntje, dochter van Simon Kruijer en Maartje Rit. 4 dito, Eliabeth, dochter van Jan Ipenburg en Trijntje de Goede. 5 dito, Jan, zoon van Pieter Eriks en Maartje Witlok. 9 dito Aagtje, dochter vau Jacob Berkhout en Dieuwertje Kuiper. 10 dito, Aagje, dochter van Willem Buiter en Coruelia van Duin. 11 dito, Johannes, zoon van Pieter Willem Kalkman en Maartje Happe. 11 dito, Simon, zoon van Pieter Jansen en Aaltje Koomec. 23 dito, Manus, zoon van Jan Korver en Guurtje Jansen. 26 dito, Teunis, zoon van Willem Jonker en Jantje» Bos. Overleden 3 Dec. Trijntje Kruijer, oud drie uren. 13 dito Elizabeth Ipenburg oud 10 dagen. 19 dito, Bregje Brinkman oud 55 jr. echtgenoote van Pieter Koning. 18 dito, Arie Hoek oud 15 weken. 18 dito, Klaas Trompetter oud 70 jr. echtgenoot van Grietje iaiker.

Schager Courant | 1888 | | pagina 4