Te Ter Kappel in Friesland geboren, bevond hij zich in November 1813 als schippersknecht te Alkmaar. Overal heen was toen de Oranje-beweging reeds voortgeplant Alkmaar was nog rustig. Ook hier kwam drukte en woeling slecht de be dreiging van den admiraal verhuell, die te den Helder in bezetting lag, en verzekerde, dat, zoo hij de vlag der re bellie van Alkmaars toren zag wapperen, hij de stad aan de zijnen ter plundering zou overleveren, temperde de beweging. Toen dwongen eenige boeren en schippers den 26en No vember yan den onderperfect het verlof af, om van 't ac cijnstorentje de driekleur te doen wapperen, en hiermede niet te vrede, begonnen ze 's middags te twee ure de groote klok te luiden van den Waagtoren. Langzaam nam nu de beweging toe, tot de opgewondenheid zoo hoog steeg, dat men met geweld de vlag van het "Waaggebouw van den onderperfect eischte. Deze, ten einde raad, droeg thans de verantwoordelijk heid over op het volkMen moest zelf maar weten, wat men deed. Hij, als wijlen Pontius Pilatus, waschte zich de handen in onschuld. Nu was het gepeupel niet meer te beteugelenMen vliegt naar het stadserf, haalt de vlag, en wil hem op den toren plaatsen, maar bij den tweeden omloop vindt men de torentrap gesloten I Daar staat men, de vlag in de handen tot uitsteken gereed, en Verhuell zal niet zien, hoe de stad de zijde van Oranje nam Toch, hij moet het zienHij moet zien, hoe de vrije burgerij van Alkmaar zijne bedreigingen tart Daar nadert één uit den volkshoop. 't Is een jonge man en die hem kennen, hebben hem lief om zijn ernst, waar het noodig is, om zijn moed, tot overmoed rijpend, waar anderen versagen. Hij bindt zich het dundoek om de lenden, snelt de trap op en dan het angstzweet parelt hun, die beneden staan, op het voorhoofd als ze hem na weinige oogenblik- ken op den eersten omloop van den toren terugzien. Hij glimlacht slechts. En moedig de ruwe handen om goten en steenen slaande, klimt hij hooger en hooger. Een ademlooze stilte heeft het rumoer daar beneden vervangen. En hooger stijgt de jonge held op eens klinkt één gil uit de roerlooze menigte hij valt Goddank't is slechts zijn buis, dat hem hinderde op den gevaarvollen tocht, en dat hij daarom afwerpt. Daar heeft hij de torenstang bereikt. Langzaam ontrolt hij de kleurrijke vlag, en bevestigt haar aan het ijzer. Eu als applaus op zijn waagstuk stijgt er uit de volks schare één »hoera één „Oranje boven op, en onder dien juichtoon daalt Douwes langzaam naar omlaag. En 50 jaren gingen voorbij. Hannes was een oude man geworden, schoon nog altijd een goed schippersknecht. Maar toch zou hij eenmaal nog den juichtoon hooren, die hem steeds als eene lang vervlogen herinnering uit zijn LTtoSJïJbfengS; «ge tij jeugd tegenklonk. Alkmaar vierde feest het halve eeuw getijde van 's Lands herstelling. En op dat feest schitterde als eene eerste figuur de grijze schippersknecht! In een triomphwagen, met Oranje versierd, werd hij rondgevoerd door de stad, terwijl de menigte hem vol bewondering den jubelgroet toebracht. Langzaam ging het naar het Waagplein. Weer stond daar, als voor vijftig jaar, een onafzienbare menschenmassa juichend en jubelend, als toen. En weer zou Douwes de vlag op den toren plaatsen, maar zijne stramme leden gedoogden niet meer eene herhaling van de heldendaad van '13. Vroolijk haalde de grijsaard het touw in waarmede hij het dundoek op den toren heesch en toen het zich daar in de hoogte wapperend ontplooide, en de smalle wimpel, golvend op den wind, van Oranje getuigde, toen hoorde Döuwes als in de dagen zijner jeugd het „Hoera!" en het „Oranje boven 1" en een glimlach verhelderde zijn goodig gelaat. Maar toen bij monde van den Heer Spanjaardt, dest\jds secretaris van Alkmaar, de stad hem hare hulde bracht, en in een koker van rood, wit en blanw de stoffelijke blijken harer bewondering schonk blanke, nieuwe guldens; toen de Heer Cohen Stuart hem daarna uit naam van den Koning, als blijk van diens hooge waardeering, f50 over handigde, toen trilde er een traan in het oog van den ou den man en zeker heeft dit uur, als een straal van ge luk, de drie volgende jaren verlicht, die hem nog te leven geschonken waren. itinnenlandsch Nieuws. zijne stukken, meest landschappen, golden prijs. Hannes Douwes, gewoonlijk naar zijn baas Hannes van .Brouwer genoemd, is een heldenfiguur uit onze eeuw. Maar de stad, vanwaar de victori eenmaal begonnen was, bleef niet lang kalm. Maar de omliggende dorpen heschen het rood wit en blauw reeds, en vierden feest bij vroolijk klokgelui ve brievenwel is waar, herinner ik mij nu, dat al die brieven onder een verkeerd adres kwamen/ ging hij aarzelend voort. „Mijn hemel, zou zulk snood en ongehoord bedrog mogelijk zijn.' Hij wendde zich eensklaps tot Eugenie. „Ik moet zekerheid hebben/ zeide hij beslist, „ik ga dadelijk naar den Ameri- kaanschen consulik hoop, dat deze mij in weinige dagen volkomen zekerheid zal verschaffen." „Mijn God, dan is er toch ook eindelijk bij u twijfel gere zen 1" riep Eugenie met verlicht hart uit. De handelsraad schudde driftig het hoofd. „Ik moet zeker heid hebbenherhaalde hij en trok aan het schelkoord. „Inspannen!" beval hij den binnen tredenden bediende. Spoedig daarop reed de equipage weg. Eugenie zonk in bovenmatige overspanning op de knieën en drukte het tele gram aan de lippen. „Ja, God heeft geholpennep zij vol hoop uit. „Nu zal het dag worden1* Maar het werd vooreerst nog geen dag; donkere wolken verduisterden nog altijd dreigend den horizon van den levens hemel der beide geliefden. De vreeselijke opgewondenheid, welke den ongelukkigen Harrv was overvallen bij het bericht van het overlijden zijns vaders, had eene dergelijke ongunstige uitwerking op zijn ge zondheidstoestand, dat hij in een ijlkoorts was verva len Toen Arthur White het gasthuis binnentrad, deelde de oude octor hem dit alles mede; maar de Amerikaan luisterde maar dalf naar het verhaal van den doctor; hij was blijkbaar zeer ^„HTis een zeer ingewikkeld geval, gelijk mijn in mjj veel iarige praktijk nog nooit is voorgekomen," verklaarde de doctor „Ik ben wel is waar geen zielkundige genoeg, om mij een beslist oordeel te durven aanmatigen, ofschoon de waanzin van den jongen man toch duidelijk genoeg is, maar de smart over zijn, zoo hij meent, gestorven vader was zoo ongehuicheld en aangrijpend, dat zelfs ik, grijze man, voor een oogenblik f -f nu nog diep geschokt ben; natuurlijk bespeurde ik'alras uit zijne verwarde gezegden, dat een nieuwe ijlkoorts ik airas m j h daarom onmiddellijk weder weet of hij wel ooit weder herstellen zal; maar wat is dat toch i l ,Lt dien vader, die gestorven moet zijn vroeg de oud? heer vol deelneming den Amerikaan. „Zuster Sabine was cisteren ook zoo in het oogloopend geheimzinnig; ik geloofde Tdée-fiXe toch niet, meende zijgeraakt; nu daarin heeft het lieve meisje met zoo zeer onge^^ Veryolgd. Wordt vervolgd. «J. v. cl. 13. Scbagen, 11 Januari 1888. „De Dochters van Haseman", het zeer gunstig bekende tooneelspel in vier bedrijven, van Adolf L'Arronge, werd Zon dagavond j.1. in het NoordHoll. Koffiehuis alhier opgevoerd door het gezelschap „Onderlinge Oefening," van St. Maarten. „De Dochters van Haseman" is een tooneelstuk, dat voor eene goede uitvoering, bepaald goede acteurs verlangt. Het is een stuk, dat geen éclat maakt, door afgrijswekkende tooneelen of akelige dubbelzinnigheden, maar een getrouwe, fijn geschet ste weerspiegeling van het familieleven. Eenvoudig in zijne waarbeden en in zijne toestanden, eischt het onvoorwaardelijk eene accurate en goed gevoelde opvoering. De toestanden in het gemoedsleven en in het huisgezin, ons in dit stuk geschetst, kunnen alleen leven en kleur krijgen, wan neer actrices en acteurs door spel toonen, dezelve doordacht en zich er in gewerkt te hebben. Zij zeiven moeten die toestan den gevoelen en doorleven. „Onderlinge Oefening* toonde voor deze zware en teedere taak ten zeerste berekend te zijn, en den rijkelijk door het auditorium geschonken bijval, was ten volle verdiend. De ern stige typen, zoowel als de komische, kwamen uitstekend uit, en plooide menig komisch geval een glimlach ons om de lippen, het boeiend en gevoelvol spel der hoofdfiguren deed het hart trillen van medegevoelde smart en zielenadel. Dat was de adem der Kunst, het feu-sacré, hetwelk van de spelers uitging en aan hun spel warmte en gloed gaf. Inderdaad St. Maarten kan trotsch zijn op hare Vereeniging. Het is dan ook in het belang dezer Kunst te wenschen, dat de Vereeniging O. O. over zulke uitstekende krachten steeds moge blijven beschikken- Gewis zal zij dan den minnaars van Tooneelspel nog menigeu avond van waar Kunstgenot kunnen schenken. Den 27en Januari e. k., des avonds, zal te Barsinger- horn, eene buitengewone vergadering van de kiesvereeniging aldaar worden gehouden, die tegen een geringe entrée voor ieder toegankelijk zal worden gesteld, en waarin als spreker zal optreden de Heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Vrijdag 6 Januari 11., opende de heer Homan in de rijk met groen en bloemen versierde zaal van den heer Klos te Dirkshorn de voorzitter Ds. van der Leij was door een droevig ongeval in zijne familie afwezig de feestvergadering met een gepast en ernstig woord, waarbij hij genoegen en nut, gepaste vroolijkheid bij rein genot aanbeval als onmisbaar in het aan wisselvalligheden zoo rijke menschenleven, getuige het ongeval, den voorzitter voor eenige dagen overkomen. Nommer een vau het zeer uitgebreide programma, een „Feest zang", woorden van een der feestvierenden, naar Mozart, bracht ons al spoedig in aangename stemming, die niet weinig ver hoogd werd, toen de feestredenaar, de heer Ds. D. W. Schuuring optrad en het publiek in korte trekken, in herinnering bracht het vijf-en—twintig jarig bestaan van Nut en Genoegen. Met het notulenboek als leidsman herdacht de geachte spreker, uit Assen daartoe overgekomen, het wel en wee gedurende een kwart—eeuw van haar bestaan en liet zoodoeude nu en dan, door zijne met humor gekruide rede de toehoorders schudden van het lachen. „De Model-echtgenoot", „Tennis Ruwhart", „'t Muist, wat van katten komt", „Papa gaf permissie", „De aarde rust" (zang), „De koopman", „Geloof, hoop en liefde", werden allen zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht- „Klaas en Trien", operette met zang en piano-acomp. viel zeer in den smaak van het publiek, dat herhaalde malen onder luid applaus de heeren en dames dilettanten op het toonee! terug riep. „Dood bedaard", „Altijd thuis", „Van een oud vrijertje" (zang), „Piet en Trijn", gaven steeds een aangename afwisseling, totdat tot slot, „Het examen" werd ten tooneele gebracht, dat bewees, dat geëxamineer de, zoowel als de examinator zeer goed voor hunne taak berekend wareD, waarna met een woord van dank aan allen, die hadden bijgedragen tot htt welslagen van dit feest, de heer Homan de vergadering sloot. Dit toch droeg de goedkeuring der gansche vergadering weg. Zij, die daartoe hebben medegewerkt verdienen allen lof; hun streven, dien avond tot een feestavond te maken, is volkomen gelukt. Het zoo rijk aan afwisseling gestelde pro- grima gaf telkens iets nieuws, iets prettigs te aanschouwen, geen wfnder dan ook dat eerst laat in den nacht de feestvie renden huiswaarts keerden, onder den indruk van zeer genoege- lijk feest gevierd te hebben. Het gezelschap van Nut en Genoegen te Dirkshorn, ga zoo voortwaar het onder hare leden telt, krachten zooals we ze op den feestavond te zien en te hooren kregen, kan het niet anders of het zal bloeiendat het bloeie in lengte van dagen Omtrent het 25 jarig jubilé van den heer D. Dekker, hoofd eener school te Becmster, meldt men, dat de deelneming zeer algemeen en groot was. De geheele buurt vlagde, en 's nachts was de woning van den jubilaris met groen versierd. Des mor gens kwamen de leden der plaatselijke schoolcommissie en tal van vrienden en kennissen hem hunne gelukwenschen aan bieden. Den ganschen dag stroomde het bezoekers, en 'savonds kwa men de hoofden der scholen, benevens de onderwijzers en on derwijzeressen in de gemeente en de leden van zjjnen cursus te Purmerend, den jubilaris begroeten. Vele en daaronder kostbare blijken van achting en toegene genheid werden den heer Dekker in den loop van den dag aangeboden. Bij monde van burgemeester en wethouders vereerde de ge meenteraad hem een keurig bewerkt zilveren inktstel en zes zilveren lepels en vorken. Ook van zijne leerlingen en vele zijner oud-leerlingen ontving hij geschenken, zoomede van de onderwijzers en onderwijzeressen in de gemeente, om van vele anderen niet te spreken. In het café De Pool werd Zondagmiddag eene. vergadering gehouden van bestuurderen der verschillende vereenigingen, toe getreden tot den „Provincialen bond voor Noord-Holland van harmonie- en fanfarecorpsen, uitsluitend bestaande uit dilet tanten." De heer J- P. Groot, van Purmerend, voorzitter, opende deze eerste vergadering, herinnerde kortelijk aan de oprichting van den bond en deed een beroep op de aanwezigen tot samen werking voor het doelhet bevorderen van de muziek in het algemeen en van de harmonie- en fanfarecorpsen in het bij zonder. Bepaald werd, dat de jaarlijksche algemeene vergadering in April zal worden gehouden te Purmerend. De eerste wedstrijd van de aangesloten vereenigingen zal, op voorstel van den secretaris, te Purmerend gehouden worden, wat, met het oog op het feit, dat Purmerend het initiatief tot oprichting van den Bond nam, met applaus werd begroet. Tot juryleden voor dat concours werden door den voorzitter voorgesteld, de heeren: Daniël de Lange, Joh. M. Coenen en Fr. Wedemeijer, uit te noodigen. Ds heer David Koning jr. merkte op, dat men bij het kiezen van eene jury voor een dergelijk concours rekening moest houden met hen, die aan het hoofd van harmonie- en fanfarekorpsen staan en als zoo danig het meest bevoegd zijn. Besloten werd de volgende heeren te vragenJoh. M. Coe nen en Frans Wedemeijer, van Amstendam, J. G. H. Mann, van Leiden, M. Edzard Greve, van Sneek, C. Coenen van Utrecht, en J. Koning, van Helder. De wedstrijd zal half Juli van dit jaar worden gehouden. Uitgeloofd zullen daarvoor worden: 1 verguld zilveren, 1 zilveren en 1 bronzen medaille en 1 getuigschrift. Voorts werd bepaald, dat kunstlievende leden tot den Bond kunnen toetreden tegen eene contributie ad f 2. Na eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering ge sloten. Tegenwoordig waren de bestuurderen vau de volgende ver eenigingen Amstels Fanfarecorps, Amsterdam Stedelijk Muziek korps Purmerend Faufarekorps Edam Rarmoniekapel Schagen; Fanfarekorps Broek in Waterland; Harmoniekorps Crescendo, EnkhuizenHarmonie, ZaandamMuziekkorps dd. Schutterij', Hoorn. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren J. P. Groot, voor zitter, van Purmerend; J. D. Thie, vice-voorzitter van idem; May van Hulsteiju, le secretaris, en David Koning Jr.. 2e' idem, beiden van Amsterdam, en C. Hellings, penningmeester, van Broek in Waterland. Te Helder werd Zondagmiddag eene algemeene verga dering gehouden door de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder, welke door een groot aantal leden werd bijgewoond. Nadat door den waarnemenden voorzitter eenige mededeelingen van huishoudelijken aard waren <*edaan waaruit o. a, bleek dat de Vereeniging thans 130 leden telt' werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief bestuur hetwelk na afloop der stemmingen bleek te zijn samengesteld uit de heerenTh. J, Waller, te Anna Paulowna, voorzitter D. J. Boom, F. L. W. Beijerinck en A. van Voornveld te Helder; D. C. Loinan en Aug. Keijser, te Tessel, G. Nobel en H. van Calcar, le Zijpe. A. Eriks, te Petten; E. Willekes Mac Donald, te Callantsoog. D. Reedeker, te Terschelling, en J. Jelgersma le Vlieland. De heer T. Mooij, aanvankelijk' als bestuurslid gekozen, bedankte voor die benoeming. De plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Holland- sche reddingmaatschappij te Nieuwediep heeft uit Bremen een bedrag van f 590 ontvangen, aldaar bijeengebracht ten voor- deele van de redders der opvarenden van het verongelukte Duit- sche schip Renown. Door een der leden van de commissie, den heer J. A. Snoek, is van deze som f 325 aan de equipage van de sleepboot Hercules en f 265 aan de bemanning der reddingboot uitgekeerd. Maandagavond ten 5yg ure zou de aangekondigde samen komst in het evangelisatie-lokaa 1 te Noord-Scharwoude plaats heb ben, om onder leiding van den heer Van Son, doleerend pre dikant te Amsterdam, eene doleerende gemeente te stichten. Eene talrijke menigte was op de been. Aan de binnentredenden werd verzocht, teu bewijze van instemming, eeue vooraf gereed gemaakte verklaring te ouderteeken, of anders het gebouw te verlaten. De opgewondenheid der menigte werd echter zóó groot, dat de heer v. Son een goed heenkomen moest zoeken Men sloeg in het lokaal de glazen in, vernielde de hekken en wierp die te water, zoodat het alleen aan het flink optreden vau bur gemeester Kroon te danken is, dat er geen grooter wanordelijk-

Schager Courant | 1888 | | pagina 2