B i B HoUanM-Friüscli vee in Amerika, A. KOSSE N, UTRECHTSCHE WENKEN OVER DE VERZORGING G ern engd /V ie u ws. B UB G EB L IJ li E ST.i\ I). Gemeente Scliugen. Gemeente Zijpe. HOORN, 6 Jan. 1888. Aangevoerd HOORN, 7 Jan. 1888. Aangevoerd: H. L. Rogge Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene ALKMAAR, 7 Jan. 1888. Aangevoerd 2 Paarden Ezel Veulens 7 Koeien en Ossen ALKMAAR, 9 Jan. 1888. Aangevoerd: PURMEREND, 10 Jan. 1888. Aangevoerd: - I II K C Ïa A j»I E. Advertenti'èn. kantoorI» 1111 pet o reng r a c li t, II. 055. J. W. Keli 11 hart, Mr. H. Waller, Mr. I). J. H. van Eeden, Mr. J. J. Metelerkauip, te Utrecht. Jlir J. E. van Heeuiskerck van Beest, te Kclieveningen. Directie: K. A. Manssen, S. P. ten Holt. De Maatschappij sluit verzekeringen van kapi talen, uit te betalen bij overlijden, bij leven, tij delijke verzekeringen, verzekeringen op twee levens, enz. enz. Bij J. Winkel te Schagen, is verschenen: Bekroond Antwoord (le Prijs) op eene P r ij s v r a a g van de „Holstein-Friesian Association of Auierica", door TJISSE M. KOLDIJK. Prijs 3© Cents. heden zijn voorgevallen. Aan het door den evangelist medege deelde voornemen des heeren v. Son, om over drie weken eene godsdienstoefening terzelfder plaatse te komen houden, zal wel geen gevolg worden gegeven, daar alsdan de gevolgen niet te berekenen zonden zijn met het oog op de zeer groote verbit tering tegen de kerkelijke onruststokers. Te Scheemhorn, nabij de Overijsselsche grens gelegen, raakten eenige personen, die, naar men verneemt, te veel ster ken drank gebruikt hadden, met elkaar aan het vechten. Twee hunner vielen weldra dood ter aarde. Een ander is vreeselijk toegetakeld. Yan goed ingelichte zijde, zegt de Zutph. Ct., verzoekt men ons nogmaals te waarschuwen tegen de zoogenaamde Loten- banken van Grün en anderen. Nog niet lang geleden zijn in onze naaste omgeving enkelen weer het slachtoffer geworden van deze bedriegelijke handelingen, en het schijnt dat er thans eene nieuwe campagne door de agenten dezer „banken" zal begonnen worden. Het publiek zij dus op zijne hoede. Meer dan eens is het reeds voorgerekend, hoe dc op maandelijksche afbetaling aangeboden loten voor het dubbele der waarde verkocht worden, en het publiek bedrogen wordt door voorspiegeling van allerlei schoone kansen. Uit Rijswijk: Een tuinbaas op een der buitens alhier schoot eenen reiger neer. Hij gelastte zijnen tuinjongen het in de weide gevallen dier te halen. De reiger bleek niet dood te zijn en pikte één der oogen van den jongen uit. Geneeskundige hulp vermocht wel het oog binnen de kassen te brengen, maar het licht is voor goed er uit verdwenen. Bij de woning van den landbouwer v. d. V. had zich onlangs een tal vreemde eenden vertoond. De landbouwer v. d. L., wet houder alhier, beweerde dat het zijne eenden waren en haalde, bijgestaan door den veldwachter, de eenden terug. Den volgen den dag verzocht de tuinder K. ook den bijstand des veld wachters, om dezelfde eenden terug te halen, wijl ze hem toe behoorden. V. d. L. weigerde de eenden terug te geven. Hoe dat verschil te beslechten? Bij de mijne (zegt de eene par tij) was er één met een krom pootje; bij de onze ook, zegt v. d. L. Zijn de uwe „kwakers"? wordt er gevraagd. Het ant woord is toestemmend. De mijne niet. De wijsheid schiet hier te kort, zelfs die van Salomo werd niet toegepast, hoewel het zonder bloedvergieten had kunnen ge schieden. Het was een even getal eenden. Of er nu eene rechts zaak van zal komen, of eenige ornithologen zullen worden uit- genoodigd als scheidsrechter op te treden en een degelijk ad vies over de kwakers uit te brengen, is mij nog niet bekend. Uit Hunsingoo meldt men Het heeft zeker in hooge maate veler belangstelling gaande gemaakt, te vernemen, dat de prij3 der landerijen aanzienlijk hooger is dan een jaar geleden. Die verhooging is eindelijk tegen den regel lager prijs van de landbouwproducten sluit in zich lager prijs voor den bouwgrond. Dat thans het omge keerde geval zich voordoet, laat zich vooral hierdoor verklaren, dat de kapitalist zich weder doet gelden, als voor een dozijn jaren; de meer veranderlijke koers der staatschulden en vooral de gevaren voor een Europeeschen oorlog geven de voorkeur aan het beleggen der gelden in landerijen. De landbouwers ech ter zien dat niet gaarne, en terechtmaar er zijn er ook nog, die financieele kracht genoeg bezitten eene boederij uit eigen middelen te koopen, en waar twee krachten zoodanig werken, daar kan een hooge koopprijs niet uitblijven. Omtrent de werkstaking te Almeloo meldt de Zw. Ct.: Maandagochtend werd in de stoomkatoenweverijen der firma's Gebr. Scholten Sc Co. en H. en B. Scholten de arbeiders eene vermindering van weefloon aangezegd, hoedanige vermindering reeds voor eenigen tijd in andere fabrieken had plaats gevonden. Wel werd in beide genoemde fabrieken des namiddags de arbeid hervat, maar tusschentijds afgebroken bij H. en B. Scholten, toen aan het verzoek om het vroegere loon te ontvangen, niet werd voldaan. Een defect aan de machine in de fabriek van Gebr. Scholten en Co., deed de werkzaamheden aldaar staken. Yan het volk van beide fabrieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voortdurend doortrokken, meest sociale liederen zingende. Bij enkele ingezetenen werden ruiten ingeworpen, na welke baldadigheden de burgemeester na eene vruchtelooze aanmaning aan de menigte om uiteen te gaan, eene charge door de politie en rijksveldwacht met sabel deed maken, die een gewenscht gevolg had. De avond en nacht is verder vrij rustig voorbij gegaan. Enkele werklieden hebben in de fabriek van H. en B. Scholten den arbeid gistermorgen hervat; velen liepen weder langs de straten. De lust tot trouwen is in Nederland in vergelijking met andere staten gering. Yolgens de bijdragen van het Statistisch instituut zijn in Nederland, op 1000 zielen der gemiddelde bevolking, in 1885 slechts 6,94 huwelijken gesloten. In datzelfde jaar bedroeg dat aantal op 1000 zielen in Saksen 9,26, in Pruisen 8,18, in Italië 7,92, in Frankrijk 7,45, in Engeland 7,18. In Beieren, Schotland en Ierland kwamen echter nog min der huwelijken voor; in Ierland zelfs slechts 4.33 per duizend. In alle rijken daalde de nuptialiteit belangrijk sinds 1873. Sedert 1879 echter is zij in ettelijke landen weer min of meer gestegen. Ten onzent echter daalde zij steeds van 8.57 in 1873 tot 7,77 in 1878, tot 7,14 en 1882 en tot 6.69 pet. in 1886. Dat er onder de vrouwen, die te Yeenhuizen verpleegd worden, nog altijd zeer gevaarlijke zijn, bleek toen er een, met een mes gewapend, op een bewaarder toeschoot onder den uit roep, »Je zult onder mijn voeten stervenGelukkig wist zich de bewaarder door de vlucht te redden. Men had echter nog heel wat moeite, de woeste verpleegde onschadelijk te maken. Maandagavond werd te Venhuizeu eene vergadering gehouden door de nieuw opgerichten liberale kiesvereeniging Burgerplicht, die door ruim 40 personen werd bezocht. Ter tafel kwam een concept-reglement, dat na levendige beraadslaging met alge- meene stemmen werd aangenomen, liet aantal leden, dat reeds nu meer dan 50 bedraagt, zal ongetwijfeld inst velen vermeer deren, daar de contributie op slechts f 0.35 werd gesteld. Verder werd besloten, zich aan te sluiten bij de centrale kiesvereeniging in het district Enkhuizen, en overgegaan tot het benoemen van vier afgevaardigden tot bijwoning der cen trale vergadering in het district te Blokker, op Woensdag 11 dezer, om een reglement vast te stellen en de voorbereidende werkzaamheden voor de volgende Kamerverkiezingen af te doen. Allerwege in ons district, schrijft men, heerscht eene levendige belangstelling en worden nieuwe kiesvereenigingen opgericht. De smokkelhandel in diamanten wordt in Amerika op groote schaal gedreven. Trouwens, wie er zich mede bezig houden, ver dienen er ongeveer 10 pCt. mede. Een tijdlang kwamen to Nieuw- York diamanten, welke door dames werden gesmokkeld. Men on derzocht op het nauwkeurigst alle vrouwen, die er een beroep van maakten voortdurend tusschen Europa en Amerika heen en weer te reizen, maar men vond niets, Eindelijk nam een geheim politie-agent de toevlucht tot de hofmeesteres eener stoomboot; zij was aanvankeljjk niet gelukkiger. Op zekeren dag echter vond zij bij bet opruimon eener hut een valschen tand, die hol en buitengewoon licht was en bovendien zeer fijn bewerkt. Daar zij zelve valsche tanden had, viel haar deze des te meer in het oog. Zij nam het gevonden voorwerp en toonde dit aan den agent deze ging er mee naar een beroemd tandmeester en zoo kwam het uit, dat men in de laatste maanden een buitengewoon groot aantal dergelijke holle tanden had besteld. Toen de eerstvolgende boot aankwam, werden verscheidene verdachte dames gevisiteerd en nu kwam alles aan het lichtin de holle tanden waren kostbare brillanten verborgen. Twee zus ters hadden er 13 in haar gebit. In de vereenigde-Staten zijn diamanten een modeartikelieder een" draagt ze. Er zijn dames, die bij feestelijke gelegenheden meer dan f 100.000 aan diamanten op hare kleeren dragen. Maar ook menige aanzienljjke dame maakt er geene gewetens zaak van diamanten uit Europa mee te brengen en de douane te ontduiken; er zijn smokkelaarsters. Eene rijke dame beroemde er zich in het openbaar op, dat zij voor 200.000 gulden aan di amanten met het beste gevolg had ingesmokkeld ,-zij had holle hakken aan haro bottines laten maken en daarin haren schat verborgen. Eenige maanden later werden holle hakken eene ge liefkoosde bergplaats, maar de douanen kwamen er door eenen barbier, aan wien een klant dit lachend verteld had spoedig ach ter. Daarop kwamen de koffers met dubbelen bodem aau de beurt; reistasschen met geheime zakken, revolvers, waarvan de kolf hol was en toiletnécessaires met geheime bergplaatsen. Eene Hollandsche vrouw, welks onlangs naar Amerika over stak, zocht naar den sleutel van haar koffer en verzocht den be ambte onderwijl haar kiud vast te houden; zij gaf hem tevens den rammelaar, dan was de kleine stil. Later kwam het uit, dat de rammelaar vol groote diamanten zat, zoodat de kommies zelf den schat in handen had gehouden. Ingeschreven van 7 tot en met 10 Januari 1888. Geboren: Pieter, zoon van Gerrit Hartman en Trijntje Hakof. Ondertrouwd Getrouwdeene- Overleden: Johan Christiaan Wiencken, oud 73 jr., 7 md. Ingeschreven van 30 Dec. 1887 6 Jan. 1888. Geboren Jan, zoon van Pieter Blauw en Aagje Workuin. Maartje, dochter van Lammert Brommer en Guurtje Schrijver. Ondertrouwd Klaas de Geus, jonkman, landman, 23 jaar, en Antje Struif, jongedochter, zonder beroep, 24 jaar, beide te Zijpe. Getrouwd Overleden Geene. Marktberichten. Koeien 12 Schapen 3 Varkens per K.G. 1 Grauwe Yale I, Bruine Boonen Geele Witte f Paarden Karwei zaad Mosterdzaad Koolzaad Paarden Koeien 6 Kalveren Hokkelingen Springrammen Schapen 120 Lammeren 43 Varkens 2 Zeugen 170 Biggen Bokken Geiten 50 Kippen f a f 14.— a 20 f -.38 a 8. 4.75 4.— 10.— 12.— 15.— a 14. a 11.— a a 12.— a 6.— a a a a a a 16.— 5.75 4.25 2 75 7.75 10 50 1125 7.75 8.25 10.50 5. - f a f —.55 a a 4.50 a f -.— a a a Eenden 1400 Koppen Boter, 5.2, lood. H. L. N. Aardappelen 600 Kipeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten p 100 KG. De handel was matig. 13 nucht. Kalveren 128 Schapen 58 magere Varkens 218 Biggen 6 Bokken en Geiten Kleine Bokjes Kipeieren per 100 Boter per kop ('s middags 12 uur) 6 Koeien f 200.— a 78 vette Kalveren t 40.a 10 Nuchtere Kalveren i 8.a 68 Schapen f 16.a Lammeren f a 180 vette Varkens per P f .36 a 14 Magere dito f 10.— a Bok f a Kaas. Aangevoerd 87- stapels Kleine en -.60 5.— f 20.— a f a f a f 120.— a f 8.— a 8.— a 10.- a 3.a 4.a 40.— 170. 16. 20 15. 6. 8. 50 a 6.75 a f —.65 a —.80 225. 120. 16. 22. 13 stapel» Middelbare. Prijs Kleine f 33,a Middelbare f per 50 KG. Boter f 1.10 a 1.20 per KG. Vette Runderen .70 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .80 a .90 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 12.a 18.Handel vlug. Vette Varkens van --.28 a .36 per KG. Handel mindor. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 4.50 a 5.50 360 Ganzen f 1.50. a 2. 148 Zwanen f 7.— a 8. 11.— 6.— 15.— 3.— —.45 s a a a 17.- a 11.— a 25.— a 6.— a a 13e pijn is zoo groot, de kuur is zoo eenvoudig'. Voor al degenen die tengevolge van aan houdend zittende bezigheden door storing in den onderbuik aangetast zijn, eene aandoening gewoonlijk bekend onder den naam van aambeien en die men op eene verkeerde wijze gelijk een natuurverschijusel meent te moeten behandelen, is de zekere hulp dicht. bij. De rationeele genezing en de verzachting van dit pijnlijk ongemak gebeurt alleen door eene oplossing en zacht laxeerende kuur, zooals die bij de mineraal pastillen van Soden plaats hebben, welke het ongemak op eene krach tige en toegankelijke wijze bestrijden. Degene die eene waarlijke verlichting en genezing zoekt zal zich overtuigen door eene proef van de uitmuntende werking der pastillen, die men ver koopt in alle apotheken a 60 cents de doos. Heden overleed na eene langdurige ongesteldheid, mijne geliefde Echtgenoote, mejuffrouw in den ouderdom van ruim 32 jaren en 7 maanden. P. BUIS Sz. Schagen, 10 Jan. '88. Eenige en algemeene kennisgeving. Goedgekeurd door Z. M. DEN KONING. Commissarissen de Heeren PROSPECTUSSEN en INLICHTINGEN, GRATIS ver krijgbaar bij den Heer F1. J. Grielen, Correspondent te SCHAGEN, of bij den Agent, J. Castricum. van 1.50 (Uit het Engelsch vertaald.) i

Schager Courant | 1888 | | pagina 3