Zondag, 22 Januari 1883. 31ste Jaargang- No. 2161. AMSTERDAMSCHE KRONIEK. KIEZERS LI JSTEN. TOCH VERLOREN. Eerste Rcnnisgevin^. LOT I N G NATIONALE MILITIE. Gemeente Schagen Bekendmaking. Wordt Vervolgd. SGHAGE URANT Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- d agavond. Dij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEE- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitceve": J. WINKEL. Bureau: SCHAGEI, Laan, 15, 5. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTEK1IÉN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer fO.lS Groote letters -worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een alhier gevonden portemonnaie met eenigf geld. VERLOR EX in deze gemeente tusschen 15 17 Januari j. 1., een bewerkt bruin lederen portemonnaie van binnen met rood. gevoerd, en eene geldswaarde bevattende van ongeveer fti. Inlichtingen hieromtrent worden verzocht ter Gemeentesecre tarie alhier. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter ken- nisse der belanghebbenden, dat ter voldoening aan de wet op het kiesrecht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesge rechtigden van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, alsmede van die, welke sedert de vaststelling der vorige kiezerslijsten daarvan zijn geschrapt. Bat die aan het raadhuis zijn aange plakt en bovendien van heden afgedurende veertien dagen (Zon en Feestdagen uitgezonderd), des voonniddags van 9 tot 1 uur, op het raadhuis ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige reclame mochten hebben, die bij ongezegeld verzoekschrift, door de vereischte bewijsstukken ge staafd, aan den Baad zullen behooren in te dienen, na verloop Boman van G. BECKE, XVII. Sabine die intusschen gehoopt had, dat de bekentenis van haren stervenden vader dadelijk een belangrijke steun zou zijn bij de bestrijding der aanspraken van den valscben Arthur White, gevoelde zich bitter teleurgesteld; de waardige geeste lijke nam bet op zich, met haar naar het gerechtshof te gaan en daar zijne getuigenis te laten verbaliseeren. Maar de officier van Justitie scheen in hunne mededeelingen slechts zeer weinig belang te stellen; zulk een vreeselijke gebeurtenis was immers bij de uitstekende inrichting der politie der havenstad onmoge lijk, bracht hij hiertegen in. Het was natuurlijk zijn plicht het onderzoek in te stellen, maar dit moest op de meest voorzich tige wijze geschieden, want er behoorde niet veel scherpzinnig heid toe, om nu reeds te durven voorspellen, dat het geheele onderzoek een belachelijk verloop zou hebben. Eugenie nam de mededeelingen van het ongelukkige, jonge meisje anders op, zij zag daarin een nieuw bewijs voor de slechtheid van Arthur, en het leed bij haar geen twijfel, dat de verklaring van den stervende werkelijk de zuivere waarheid be vatte, al had ook alleen haat jegens zijne medeplichtige hem tot eene bekentenis bewogen. Ook de handelsraad, die door zijne dochter met dezen toestand in kennis werd gesteld, schudde bezorgd het hoofdde geheele geschiedenis, die na tuurlijk veel opzien moest baren, was hem hoogst onaangenaam en in zijn hart gesteld voor de keuze, of Arthur te erkennen, of hem als bedrieger te ontmaskeren, zou hij ongetwijfeld den eersten uitweg gekozen hebben. Maar anderzijds bezat hij toch nog te veel gevoel van recht en kwam zijn trotsch hart in opstand bij de gedachte, dat een nietswaardige bedrieger het had kunnen wagen, hem en zijn huis zulk een smaad te be rokkenen, ja zelfs het te doen vallen. Hij begon dus meer zich te scharen aan de zijde van Har- ry. Van de weenende Sabine had hij vernomen, dat de onge lukkige jonge man trots zijn verzet in een krankzinnigenge sticht was gebracht geworden en aan zijn persoonlijken invloed gelukte het hem met den jongen man, die zijn nieuwen aanval van koorts gelukkig weder te hoven was gekomen, te mogen spreken. Harry bezwoer hem onder tranen, dat hij het offer was van schandelijke intrigues en dat zijn verstand even gezond en helder was als van den beste. De handelsraad Waldmann schudde het hoofd nog bedenke lijker en reed van de inrichting terstond naar het Amerikaan van welken tijd daarop geen regard meer zal kannen worden geslagen. Gedaan fe Schagen den 17 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEN BEBG. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.), voor de eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1887 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ont- vangene aanschrijving van zijne Excellentie den Heer Commis saris dezer Provincie, dato 2 Januari 1888 No. 8/8 M/S, zal plaats hebben op den 18en Februari a.s. des voor middags ten 9Yj ure, ten Baadhuize dezer gemeente en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op den be paalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 31 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstelling, welke dé'ingeschrevene mocht hebben, moeten wor den opgegeven. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDERDIENST of op grond van te zijn EENIGE WETTIGE ZOON, zal hij op 9Iiiiinthi£ den sche Consulaat. Hier moest hij natuurlijk met de meeste voor zichtigheid te werk gaan, om niet door een onvoorzichtigheid reeds terstond den schijn van belachelijkheid op zich te laden. De inlichtingen welke hij nu van deze heeren ontving, waren volstrekt niet geruststellend. Er was nog geen antwoord inge komen; door den vreeselijken brand waren de autoriteiten in Chicago in groote verlegenheden geraakt en daarom duurde het met het geven van inlichtingen langer dan gewoonlijk. Met dit bescheid moest Waldmann zich tevreden stellen. In het huis van Waldmann trad de Amerikaan nu met bui tengewone driestheid op, hij brutaliseerde een ieder en liet on bewimpeld de lage denkwijze van zijn karakter uitkomen; vooral Eugenie had veel te lijden van den onuitstaanbaren mensch en daarbij werd haar alle hoop ontnomen, aan de haar bedreigende toekomst te ontkomen. Slechts met uiterst veel moeite had zij het weten door te zetten, dat de trouwdag van Paasch werd uitgesteld tot Pinksteren, maar nu stond dat leest voor de deur en de handelsraad drong er op aan, toegevende aan de bevelen van zijn stiefbroeder, dat alle aanstalten voor het huwelijk werden getroffen. In het geheim zeide hij tot Eu genie wel is waar, dat men Arthur niet te vroeg achterdoch tig moest maken, want er was nog niets te bewijzen en onder zekere omstandigheden kon de Amerikaan toch een zeer ge- vreesden tegenstander worden. Maar het was een schrale troost voor het door angsten ge folterde hart van Eugenie. Van dag tot dag zag zii uit naar de verlossende terugkomst van Richard, maar deze liet eens klaps niets meer van zich hooren; zelfs was een brief van Eu genie aan graat Löwenberg uit Chicago teruggekomen met de opmerking van het postkantoor dier stad //Adressant uit zijn hotel vertrokken onder achterlating van zijne goederen; waar heen onbekend Zoo waren dan in grooter mate dan ooit te voren in het trotsche paleis van Ludwig Waldman de bange zorgen terug gekeerd. telegrammen naar Chicago hieven onbeantwoord. Zij hadden alleen de uitslag, dat graat Löwenberg scheen verdwenen te zijn. M at was er dan met Bichard gebeurd De dag van het huwelijk naderde steeds meer en meer. Al de talrijke voorbereidselen, die de uitrusting van een groot huwelijksfeest eischen, werden gemaakt. Eugenie stelde zich aan als eene vertwijfelde; zij had geweend en gebeden en ten slotte in een aanval van wilde vertwijfeling zich voor haar vader op de knieën geworpen, en dezen bezwo ren, haar niet aan den afgrijselijke over te leveren. De han delsraad had gedaan, wat hij onder deze omstandigheden had kunnen doen. Hij had zijn stiefbroeder bij zich ontboden en het W'as tusschen de beide mannen tot eene hartstochtelijke verkla- ring gekomen. Ludwich Waldman was tegen zijn gewoonte in, 20P11 Februarie des voormiddags ten 10 ure, in he gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee tn den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte ge tuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken, getuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens broederdiens t, zal hij mede voorzien moeten zijn van zijne geboorteacte en van de geboorte-acten van al zijne nog in leven zijn de broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps waarbij zijne broeders dienen of gediend hebben, worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het Stamboek. Schagen, den 20en Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEN BEBG. de Secretaris, DENIJS. Sedert j. 1. Woensdag heerscht er in en om het Amster- sche Stadhuis (tusschen twee haakjeseen ouderwetsch, hokkerig gebouw, dat misschien voor alles geschikt is, behalve om als Raadhuis in de hoofdstad des Rijks dienst te doen) een voortdurend gewoel van jonggeborenen. Ondanks gladde of smerige straten, ondanks sneeuw en mist, komen zij in den stormpas aanrennen, naderen de officieele verblijfplaats van het Gemeentebestuur, kijken rond als een kat in een vreemd pakhuis, en komen na hier en daar hun neus gestooten te hebben eindelijk met behulp van eenige welwillende inlichtingen ter plaatse tegenover zijn stiefbroeder vrijmoediger opgetreden; zijne ge waagde speculatien waren allen gelukt en in het volle bezit weder van zijn vermogen, gevoelde hij ook het oude zelfbe- wustziju, en in hem was een sterke haat tegen den aanmati genden man ontstaan. Maar de handelsraad vond in den Amerikaan zijn meester; met steenen gelaat, het nauwelijks de moeite waard achtende, om ook maar een spier te vertrekken, hoorde de Amerikaan de beschuldigingen van zijn stiefbroeder aan. Daarna haalde hij minachtend de schouders op; spottend zeide hij, dat hij noch in eene herhaalde uitstelling van den trouwdag, noch in iets anders toestemde. Hij maakte aanspraak op niets meer, dan op zijn goed recht; de handelsraad mocht kiezen, wat hij wilde; hij dacht, dat er ook wel in Duitschland eerlijke en onpartijdige rechters waren, die hem in geval van nood zijn rechten zouden helpen handhaven. Zoo scheen dan een duister noodlot te willen, dat de snoode plannen van den Amerikaan verwezenlijkt, en daardoor tevens de hoop der minnenden vernietigd zouden worden. Had E"g:.;ie nog altijd gehoopt op een wonder van den hemel, dat in het laatste oogenblik haar nog redding zou brengen, zoo was, hoe meer de dag der beslissing naderde, de vertwijfeling steeds toe genomen. Ten laatste bevond zij zich in eene koortsachtige opgewondenheid en de radeloosheid sprak uit hare oogeu. Maar als de nood het hoogste is, is de redding nabij. Op zekeren avond na een hartstochtelijk onderhoud, hetwelk had plaats' gehad tusschen de jonge dame en Arthur "W hite en waar bij deze laatste al de cynische ruwheid van zijn karakter had geopenbaard, stormde het kamermeisje, Rosa, welke haar mis slag door dubbele aanhankelijkheid aan haar meesteres trachtte goed te maken, in hevige onroering binnen. wMijn God, wat is er gebeurd?" riep Eugenie uit, terwijl zij doodsbleek werd, want iu de vertwijfeling van haar hart ge loofde zij aan geen geluk meer. z/Hier, hier riep het meisje en drukte haar meesteres een naamkaartje in de hand. „Bichard graaf Löwenberg", las Eugenie en de letters be gonnen haar voor de oogen te dansen, //niet mogelijk hij /Mijnheer de graaf staat in de voorkamer en wenscht drin gend u heden nog te spreken," zeide Rosa. Eugenie had zich aan een stoel moeten vasthoudenzij zo" anders zijn omgevallen van den overweldigenden indruk, die dit gelukkig bericht op haar maakte. Een oogenblik later stond Bichard tegenover het bloozende meisje, dat in dit heilige oogenblik van het wederzien alle hinderpalen vergat en met, uit het hart ontspruitende jubelkreet zich aan zijn borst wierp.

Schager Courant | 1888 | | pagina 1