Wordt Veryolgd. Stinnenlandsch Nieuws. ,Pe HJst *s ze^er nog aanmerkelijk te vergrooten, zegt D e F ij d, en deze wil zenden de Radicalen naar Roodhuis in Friesland; Katholieken naar Zwartebroek, in Gelderland of te Papendrecht in Limburg; Anti-revolutionairen naar de Vecht streek; hoewel in den tegenwoordigen verkiezingstijd alle par tijen daar wel zouden passenLiberalen naar" Dwingelo, in DrenteConservatieven naar Eenigenburg in N.-Holland. weest, had als knecht gearbeid en aan dien arbeid nog altijd eenigen tijd weten te ontwoekeren, om zijne kennis te vermeerderen. Zoo vereenigde hij reeds vroeg werk zaamheid met spaarzaamheid. Wanneer uwe deur in den wintertijd gedurig wordt be legerd door hen, die bedelende door de wereld trachten te komen, dan gevoelt gij dikwijls een verkeerd geplaatst medelijden en de man of vrouw, die zoo roerend weet te verhalen van de zes kinderen, die thuis honger lijden, ontvangt uwe gift, welke zeer dikwijls niet verdiend is. Wanneer gij, toegevende aan uwe opwelling van gezond verstand die bedelende tracht voor te houden, dat zij te jong zijn, om maar van giften en gaven te leven, dat ze waarlijk nog wel kunnen werken, dan zullen negen van de tien u antwoorden, dat er nergens iets te verdienen valt, dat ze dolgaarne zouden willen werken, dat ze daar voor volstrekt niet te lui zijn, maar dat er geen werk is. In uwe onbekendheid met toestanden en in aan merking nemende, dat ge overal leest van stilstand in zaken en bedrijt, gelooft gij hun antwoord en gij tast in den zak en gij hebt geene weldaad bewezen maar vele menschen in hunne luiheid gestijfd. Wilt ge beter doen? Geef hun wat te doen, onverschillig wat, en beloon dit rijkelijker dan gij gewoon zijt, dan zult gij tenminste den lust tot den arbeid nog gaande houden door de belooning, die daar aan verbonden is. 't Is volstrekt niet onmogelijk, dat het geval zich voordoet, dat deze of gene u nog bedanken zal om dien arbeid te verrichten, want niemand kan 't geloo- ven, hoe menige cent al bedelende wordt opgehaald en dat is geen zwaar werk. Hij, die op deze wijze, den kost verdient, waardeert dit niet, maar wel hij, die er voor werkt. Toegeworpen geld wordt nooit geacht, vandaar dat zoo menigeen, die onverwachts door erfenis of door wat ook, in 't bezit van veel geld is gekomen, het gewoonlijk onberedeneerd uit geeft, of met andere woorden, het wegsmijt of verkwist. Maar die er voor heeft moeten zwoegen en werken, kent er de waarde van en, enkele dwazen en roekeloozen er buiten gelaten, hij zal er zuinig op zijn en op die wijze de werkzaamheid met de spaarzaamheid vereenigen. Bij al de klachten, aangeheven over slechte tijden en geringe verdiensten, over achteruitgang en werkeloosheid, is 't werkelijk aangenaam, wanneer men ook eens berich ten verneemt, die ons goed doen, ons weer opbeuren en do hoop doen ontstaan, dat alles nog eenmaal terecht zal komen. Zoo'n verblijdend bericht las ik in de mededeeling, dat er in de afgeloopene maand Januari niet minder dan 880.000 guldens alleen in de Rijkspostspaarbank was inge legd. Dat noem ik een sprekend cijfer, vooral wanneer men bedenkt, dat bij lange na de gewone spaarbanken niet zijn opgeheven, en wannoer men dus het totaal cijfer kon bekomen, zou onze verbazing nog hooger stijgen. En toch was hij niet gelukkigDe rijkdom bracht hem geen vreugde, de vervulling van een wensch bleef hem ook nu nog ontzegd; met al zijn geld kon hij het verlangde niet verkrij- gen. Hij was in een bescheiden logement afgestapt, hij had im mers geen vermoeden gehad van het geluk, dat hem wachtte, en moest dus rekening houden met zijne beperkte geldmid delen. Zijne vrouw wachtte op hem in de kamer, die hen was toegewezen geworden; met zichtbaar ongeduld kwam zij hem tegemoet. Zij was niet zoo lang en mager als hij, maar haar gelaat droeg ook de kenteekenen van lijden. „Brengt gij goede berichten?" vroeg zij, vol verwachting hem in de oogen ziende. „De besten zeide hij en een flauw lachje gleed over zijn gelaat, „oom heeft mij zijn geheele vermogen nagelaten, het moet meer dan zesmaal honderdduizend gulden bedragen." „Gekheid 1" zeide zij half knorrig. „Ik ben niet in een stemming om te schertsen, Marie, wat ik u zeide, is de waarheid; maak u gereed, wij zullen dadelijk in ons huis onzen intrek nemen. Het is een mooi huis met een grooten tuin; gij blijft nu hier en ik reis nog eenmaal naar huis en regel daar alles." Zij had de handen gevouwen, nog altijd zag zij haar man sprakeloos aan. „En hij vroeg zij. „Hebt gij hem gezien „Ja, hij was er en geraakte in hevigen toorn, toen hij hoorde dat hij met ledige handen kon vertrekken." „De rijke man Hebt gij nog met hem gesproken „Het was alles te vergeefsch," zuchtte Steinthal, „ik bood hem de helft van de erfenis aan, hij bespotte mij. Wij zillen haar niet eens zien; hij verlangt zelfs, dat wij de stad weder zullen verlaten." „Die wreedaard9 kermde zij. „Zeide ik bet u niet, dat wij nimmer den vloek zullen delgen, dien wij op ons geladen hebben? Wij moeten hier blijven, Gerhard, ik kan mijn verlangen niet langer bedwingen.0 Wees bedaard, wij blijven Wil hij ons niet op den goeden weg te gemoet komen, dan zal ik hem dwingen, ons op te zoeken en ons de hand te bieden; ik heb nu de macht, en ik weet reeds, door welke middelen ik hec kan bereiken. „Hoe kunt gij dat?" vroeg zij, terwijl zij haastig hoed en mantel omdeed; „wanneer wij nu ook al rijk zijn, de overeen komst, die wij toenmaals met hem sloten, kunnen wij niet verbreken." Dat zeide hij ook; maar ik zal hem dwingen, dat hij zelve het'contract verlangt te verbreken. Zijt gij gereed?". „Ik ben het," antwoordde zij. „Dan willen wij gaanhebben wij ons huis bezichtigd, dan begin ik onvoorwaardelijk den strijd met dien man, die geen medelijden met ons kent." Zij verlieten het logement, nadat zij hunne rekening betaald hadden; maar niettegenstaande zij den rijkdom nu tegemoet gingen, was er geen blijde en gelukkige trek op hun gelaat te zien. Zoo'n bericht geeft moed. Dat geeft een wapen in de hand tegen de ongerijmde aanvallen van socialen en leeg- loopers, die gaarne zonder te arbeiden, op eene gelijke verdeeling van de goederen dezer aarde zouden aandringen. Bespaard en eerlijk, zelf verdiend geldDat is eene ge dachte, die gezond en rustig doet slapen. Voorzorgsmaat regelen nemen voor de kwade dagen, die kunnen komen en die al zeer weinig menschen misloopen. Zuinig te zijn, zonder juist daarom een gierigaard of een vrek te worden. Dat zijn alle hulpmiddelen om gelukkig en tevreden te kunnen leven. Waarlijker zouden vrij wat meer gelukkige menschen gevonden worden, en die akelige ontevredenheid en zucht tot klagen zou vrij wat beter gesmoord worden, wanneer men èn werkzaam èn spaarzaam was! De werkzaamheid, gepaard met orde en zindelijkheid en spaarzaamheid kan wonderen verrichten, kan inderdaad rijk maken. We behoeven ons niet zoo dikwijls te verwon deren over den toenemeoden vooruitgang van menigeen en deze aan zeer vreemde beweegredenen toeschrijven. Ochhet geheim is zoo ver niet te zoekenVraag het hun en ze zullen u antwoorden, dat ze geen tijd verloren laten gaan, dat ze op de kleintjes passen en zoo steentje voor steentje het gebouw optrekken, dat uwe verbazing heeft gaande gemaakt. Nog eensWerkzaamheid en spaarzaamheid maken rijk. Dat heeft Franklin gezegd. Dat was een waarheid, 't Is gelukkig nog altijd een waarheid Deutinchem. IJ. v. d. "Velde >Iz. Schagen, 15 Eebr. '88. Tot Ontvanger der Directe Belastingen, alhier, is bij Kon. Besluit benoemd de heer G. Wulfsen van Marrum. Voor de thans vaceerende onderwijzers betrekking te St. Maar ten, (jaarwedde f 500 hebben zich 21 sollicitanten aangemeld, waarvan op de voordracht zijn geplaatst de Heeren(alph.) Jb. Bakker, van Nibbikswoud. IJd. Smit, Uitgeest. Jb. Jn.Sturm, Middelburg, en Pr. Sweeris, Bovencarspel. De liberale kiesvereeniging te Zijpe heeft met algemeene stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Helder gesteld, den heer Th. J. WaUer, te Anna Paulowna. Het bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdislrict Enkhuizen is samengesteld, als volgt W. P. van Vlissingen te Enkhuizen voorzitterP. van Krieken te Westwoud, vice-voorzitter; H. van der Hoeven te Hoogwoud, SecretarisA. P. Eilerts de Haan te Benningbroek, vice—Secre tarisJ. Zijp Kz. te Abbekerk, Penningmeester; J. Kooijman Pz. te Andijk, vice-Penningmeester. Den 20 Eebr. e. k. zal er te Benningbroek eene algemeene vergadering gehouden worden van de 19 plaatselijke kiesvereenigingen, welke zich bij de „Centrale" hebben aangesloten, tot opmaking der lijst van candi- daten. De R. K Centrale Kiesvereeniging van het kiesdistrict Alkmaar stelde als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer jhr. C. Hartsen, te Amsterdam, oud lid der Eerste Kamer. Aangezien het tijdstip der opening van de nieuwe Kamers zoo kort mogelijk na de verkiezingen moet worden bepaald, bestaat het voornemen die te doen plaats hebben kort, hoogstens een paar dagen na Paschen, vermoedelijk den éden of 5den April. Dinsdagnacht is op den Nieuwendijk te Amsterdam een jonge man, die in gezelschap met anderen twist kreeg, door dolksteken vermoord. De verslageue werd in het politiebureau aan de Oude Brug binnengedragen. Een dokter, dadelijk ont boden, vond den gekwetste reeds dood, doch verzocht het lijk terstond naar het Binnengasthuis over te brengen, hetgeen is geschied. Even daarna verschenen 4 kameraads van den ver- slagene, aan het bureau eenparig verklarende onschuldig te zijn aan het toebrengen van eene doodelijke wonde, maar handge meen te zijn geweest met een 5-tal sociaal-democraten. Zij zijn aan het bureau gehouden, totdat het onderzoek zal zijn geëindigd. Uit Amsterdam wordt gemeld In het Yolkspark traden voor twee volle zalen als sprekers op Methöfer, Croll en Fortuyu, allen bedoelende om aan te dringen op het ontslag van den minister van justitie, omdat deze Methöfer niet vervolgd had wegens diens artikelJeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerkeraan welk art'kel hij thans nog eenige bijzonderheden toevoegde, aangaande de verhouding van Jeanne en den directeur, wiens woning zij gekapt en getooid binnen ging, terwijl zij fleschjes odeur en kersen ontving van een lid der rechterlijke macht, met wien zij op zeer intieraen voet stond. In den loop zijner rede haalde spreker, ten antwoord op de vraag of men aan zulk een minister van justitie eenige achting kon toedragen, het hens door dienzelfden minister eervol verleende ontslag als schrijver in de gevangenis te Arnhem voor den dag en verscheurde dit {Applaus.) Croll kenschetste de handelingen van den minister als lei dende tot totale verstomping van het rechtsgevoel der natie. Ons recht zou anders samengesteld zijn, als niet enkel bevoor deelden, maar ook zonen uit het volk konden opgeleid worden voor de balie. Hier werken school, jenever eu lage loouen samen om het volk te verstompen. Het geneesmiddel tegen eene slechte rechtspleging achtte hij eene jury. Eortuvn bracht het ontslag van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hage in verband met de zaak van Methö fer, en noemde dit een bewijs dat het agiteeren der socialisten wel van invloed is. Verschillende afdeelingen van den bond hebben adhaesie- betuigingen toegezonden. Eene motie, houdende beroep op het geheele Nederlandsche volk ter verkrijging of van rechtsver- vervolging van Methöfer, waartoe de minister nogmaals werd uitgedaagd, bf ontslag vau den minister van jastitie, werd aan genomen. Toen voor eenige jaren Araerikaansche kooplieden Noord- Holland en Frieschland afreisden, om raelkrijk Nederlandsch rundvee aan te konpen, werd in de Bcemster eene vereeniging opgericht, onder den naam van Beeinsters Veefokke- r ij vereeniging, met het doel om best en edel rundvee aan te fokken. Nu in den laatsten tijd de Amerikaansche kooplieden weg bleven, scheen bij menig lid de lust verloren te gaan, om de vereeniging te steunen, waardoor de vrees ontstond, dat deze tot liquidatie zou moeten overgaan. Gelukkig is echter in de op 1 en 8 gehouden vergadering gebleken, dat er omstreeks 50 leden voort willen gaan, de kosten van twee stationeerende stieren van edel ras gezamenlijk te dragen, om daardoor het scboone doel de vereeniging te blijven bevorderen. Domela Nieuwenhuis is te Gorredijk door de afdeeling van den bond voor algemeen kies- en stemrecht aldaar voor lid der 2e Kamer kandidaat gesteld met 50 van de 52 stemmen. De lotelingen en andere belanghebbenden zijn per strooi biljet opgeroepen tegeu Donderdag tp 12 uren op het Mater- looplein te Amsterdam, om gezamenlijk naar de militiezaal op te trekken, ter overhandiging van het in het Volkspark onder teekend protest aan den militie—commissaris. In de Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhou ders der Naamlooze Vennootschap Koninklijke fabriek van Stoom- en andere werktuigen, deelde de commissie mede dat de leening, groot f 300.000 volteekend was. Dinsdagmiddag had te Castricum een treurig ongeval plaats. De 19-jarige T. de V., die gekheid makende op een stoel stond, deed een touw om zijn hals, dat aan den zolder bevestigd was. De stoel kantelde per ongeluk, en eer men de V. had losgesneden, waren de levensgeesten reeds geweken. Men schrijft uit IJnauiden aan de Amst. Ct.: Gelijk in vorige jaren, komen hier ook dezen winter herhaal delijk kleine bedelaars de huizen afloopen. Zij doen dit 'savonds en vragen veelal brood of ander eten. Maar is 't hun niet lekker genoeg, dan werpen zij 't weg. Precies als bij ons. Vóór een paar dagen, schrijft een Amsterdamsch blad, hoorden wij op den Dam eene bede lares, quasi ventster van lucifers, aan een collega mopperend zeggen, dat ze 'n lammen dag had gehad, want ze had maar 28 stuivers ontvangen. Een predikant, op een dorp in Zuid-Holland, die voor een ambtgenoot uit den ring een preekbeurt waarnam, vond, den bijbel openslaande, een briefje, waarin de voorbede verzocht werd voor „den zwaar beproefden broeder A., die het verlies van zijn vrouw betreurde." Na het briefje gelezen en aan het verzoek voldaan te hebben, vernam hij echter tot zijn grooten schrik, dat het al een jaar oud was en dat de broeder, voor wien hij had gebeden, op dien Zondag juist voor de eerste maal met zijne tweede vrouw in de kerk was. De dezer dagen overleden Haagsche penkrasser, de heer J. A. De Bergh, is zijn heele leven een zonderling geweest. Zoo verhaalt men van hem, dat hij aan den gemeenteraad van den Haag schadevergoeding vroeg voor het drukken van nieuwe visitekaartjes, daar zijn oude kaartjes, waarop zijn woonplaats „Bocht van Guinea" stond, niet meer bruikbaar waren, toen de naam Huijgenspark daaraan gegeven werd Eerstdaags zal een 77jarig man het tuchthuis te Leeuwar den verlaten. Bijna 42 jaren bracht hij door in verschillende gevangenissen wegens diefstallenhij werd tweemaal gebrand merkt, stond tweemaal te pronk, waarvan eens met den strop om den hals en werd éénmaal gegeeseld. Zijn laatste straf was van 10 jaren. Een bewaarder der militaire strafgevangenis aan den Morschsingel, onder Oestgeest, P. H. van E., heeft zich van het leven beroofd door een revolver in den mond af te schieten, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. Alvorens tot deze treurige daad over te gaan, had hij van zijne kinderen afscheid genomen en zich ook met zijne vrouw, met wie hij onaangenaamheden had gehad, willen verzoenen. Daarna ging hij naar den Hoogen Morsch, bij de heeren Gebr. De Koning, en pleegde daar den zelfmoord. Ieder op zijn plaats. Als geschikte of gedeeltelijk ook juist zeer ongeschikte plaat sen van bijeenkomst voor de vele congressen in dezen tijd, stelt een aardrijkskundige de volgende voorJuristen—congres te Grijpskerk in GroningenDoctoren—congres te Dodewaard iu Gelderland; Gymnasten: te Spanbroek "in Noord-Holland; Scherpschutters te uren in Gelderland; Zangerste Hees in N.-Brabant; Bakkers: te Bakhuizen in Friesland; Slagers: te Dieren in Gelderland, of te Os (N. Brabant); Kleermakers: te Grootebroek in N.-Holland; Schoorsteenvegerste Duizel in N.-Brabant; Timmerlieden te Balk in FrieslandSocialisten: te Nieuw-Leuzen in Overijssel. A ereenigden zich dan, zoo willen wij er bijvoegen de kruide- niers te Peperga in 1 riesland en Zoutkamp in Groningen, of zoo zij geld noodig hadden te Borger in Drente, de liefhebbers van schaatsenrijden te IJsbrechtum in Friesland, en de onder wijzers, al naar zij tot het Lager, Middelbaar of Hooger onder wijs behooren, te Lage Zwaluwe in N. Brabant, te Middelaar in Limburg of te Hoogeveen in Drente, dan was ieder naar het AardrijKïKundig woordenboek van Nederland ter plaatse gebracht. (Schoolblad.)

Schager Courant | 1888 | | pagina 2