Donderdag, 23 Februari 1383. 31ste Jaargang. No. 2170. VERKOCHT! Gemeente Schagen Bekendmakingen. ISinn en la n dsch 1% ie mes Uitgever: J. WINKEL. Bureau: StHAGElf. Laan, I>, 5. Wordt Vervolgd. SCHAB Alisifici NieDws-, COURANT AiTortsnlie- Lilii Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zater dagavond. Bij inzending tot 'a middags 12 ure. worden ADVEB- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. N A TIONALE MIL I T I E De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van de lotelingen welke Mei a. s. kunnen worden opgeroepen ter in lijving voor de Nationale Militie, dat ter Secretarie aldaar in lichtingen kunnen worden bekomen, omtrent de voorwaarden waaronder, door hun als zoodanig de volgende voorrechten kun nen worden verkregen, namelijk le. Plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze 2e. Huisvesting zooveel mogelijk bij elkander, in de Kazerne 3e. Het zooveel mogelijk, desverkiezende meuage houden met elkander, met de aspirant onderofficieren, of de aspiraut korporaals.. 4e. "Verminclerringf van den tijd voor eerste oefenin gen tot op vier maanden. Schagen, 21 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, G. LANGEN BERG. Schagen, 21 Februari 1888. Het Bond van plaatselijke kiesvereenigingen in het district Alkmaar, bestaande uit de plaatselijke kiesvereenigingen Bar- singerhorn, Dirkshorn en Schagen, heeft in zijn algeir.eene vergadering, j. 1. Zondagmiddag te Schagen gehouden, op de lijst voor kaudidaten voor de Tweede Kamer geplaatst, (alphab.), de heeren J. Breebaart Kz., H. T. Bultman, Mr. W. v. d. Kaay, W. Kloeke, Mr. I. A. Levy en W. F. Stoel Nog was voorge dragen, de heer E. Kluijver v. Kolhorn, doch deze, ter vergadering aanwezig, veiklaaide eene eventueele candidatuur beslist niet aan te nemen. Dinsdag-avond daaropvolgende zou dan over deze kaudidaten in elke plaatselijke kiesvereeniging worden gestemd, waarvan de proces-verbalen, Woensdag (dus heden) zullen worden geopend en zal de Bonds—candidaat worden geproclameerd. Bij de bespreking over de candidaturen vonden die van de heert.i Levy en Bultman de meeste verdediging, terwijl uit den gang van het debat bleek, dat de overige candidaturen voor deze beiden werden terzijde gesteld. "Novelle van E. A. KöNIG. 8. Derde Hoofdstuk. Gij kent mij niet," zeide Peter Steinthal tegen den woeke raar, „evenwel hoop ik, dat de zaak die mij tot u voert, u niet onaangenaam zal zijn. Ik ben een neet van den grond eigenaar Friedrich Steinthal „Dezelfde, die alles van den overleden mijnheer Peter Steinthal heeft geërfd viel mijnheer Kirner hem in de rede. Dezelfde De minachtende trek verdween van het hoekige gelaat van Kirner, die nu met kruipende beleefdheid zijn gast een stoel aanbood. ^Waarmede kan ik u dienen, Mijnheer uw neef heeft mij reeds gezegd, dat hij het testament niet bestrijden zal, ik wensch u geluk met de mooie erfenis, gij hebt dus det geheele nalatenschap gekregen „Met uitzondering van een klein jaargeld, hetwelk ik den ouden dienaar moet uitkeeren." „Dat is geen drukkende bepaling, en de oude man zal het legaat wel verdiend hebben." Gij zijt de schuldeischer van mijnen neef, naar ik gehoord heb: hij moet u een belangrijke som schuldig zijn." „Wilt gij die vordering vereffenen?" vroeg Kirner. >Hier liggen de papieren, wij kunnen de rekening dadelijk opmaken." „Ik wil de vordering niet overnemen," antwoordde Steinthal met een afwijzende beweging der hand, „maar onder zekere voorwaarden zou ik u er voor borg willen staan." t/Hoe luiden deze voorwaarden „Zeg mij rondweg, wat gij nu met betrekking tot die schuld vordering denkt te doen." „Ik heb nog geen besluit genomen; in ieder geval zal ik Prys per jaar f8.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEB.TENÏTÊN van 1 tot 5 regels TO.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ofschoon algemeen erkend werd, dat het hoofdstreven was, te trachten voor dit district een landbouwkundige naar de Kamer af te vaardigen, meende anderen daarentegen, dat, aangezien de heer Levy slechts korten tijd voor ons district zitting had gehad, men hem, den leeuw der liberale partij, nog volstrekt niet in zijn kracht had gezien; terwijl men volkomen van hem vertrouwde, dat, wanneer hij geroepen werd de be langen van den landbouw verdedigen, hij dan zou blijken even trouw te zijn en even pal te staan als hij dit gedaan had in den strijd voor het onderwijs. Op de vraag waarom de candidatuur van heer W. v. d. Kaay geen bijval kon vinden, werd in herinnerring gebracht, dat juist de heer v d. Kaaij bij de behaudeling der mkomstenbe lasting zich geschaard had aan de zijde der anti-revolutionairen en bij de kwestie der wik- en weegloonen wel gelet had op de belangen der stad Alkmaar, maar niet op het district Alkmaar. De candidatuur Kloeke, werd door de hr. K. zelve als niet serieus beschouwd, en verdedigde de heer K. dan ook warm de candidatuur Levy. De candidatuur van den heer Breebaart, aanbevolen als zijn de een bekwaam en ervaren landbouwkundige uit dit district vond eene scherpe tegenpartij in de candidatuur van deu heer Bultman. Evenwel gelijk boven medegedeeld is, kon thans niet tot stelling eener besliste candidatuur worden overgegaan. Dinsdagavond j. 1. hield de Plaatselijke Kiesvereeniging alhier, hare vergadering tot stelling van haren candidaat voor de Tweede Kamer. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen, werden gelezen de schriftelijke mededeelingen van de heeren: W. Roggeveen Cz. en P. Buis Junior, dat zij hunne benoeming tot bestuur?lid niet konden aanvaarden. Hierop deelde voorz. mede, dat de heer Bultman had bericht, niet te kunnen besluiten tot aanvaarding der candidatiuur voor dit district. Nog was ingekomen eene mededeeling van den secretaris der Kiesvereen. te Wieringerwaard, dat aldaar met algemeene stemmen tot candidaat was gekozen, de heer Mr. I. A. Levy. Daarna ging men over tot de algemeene stemming. Een woord van aanbeveling werd nog gesproken voor de candidatuur van Mr. Levy, en werd aangetoond, dat met het oog op eene nog mogelijke aaneensluiting van andere kiesver eenigingen in dit district, eene candidatuur van Mr. Levy de krachtigste kon zijn, tegenover de anti-revolutionaire partij. Ter opheldering deelde de voorz. nog mede, dat de heeren J. L. T. Groneman en S. de Jong, beide uitstekende en alge meen geachte landbouwkundinge uit dit district, waren geïnter viewd over eene candidatuur hunner persoon, doch beiden had- alle mij ten dienste staande middelen aanwenden, om mijn geld terug te bekomen." „Gij zult een aanklacht doen, dat is mijn eerste voorwaarde." zeide Steinthal, „gij zult morgen reeds die aanklacht indienen en tot executie doorzetten. Is uwe vordering zoo aanzienlijk, dat zij hem geheel kan ruïneeren De woekeraar speelde met zijne horlogeketting en keek den mageren man met klimmende bevreemding aan. „Wilt gij zijnen ondergang?" vroeg hij. „Ja zeker." „Nu, koop dan mijne vordering „Neen, dat ligt niet in mijn plan. Ik spreek u waarborg voor de geheele som; ingeval gij bij de verkooping te kort zult komeD, dan zal ik u de schade vergoeden. Dit aanbod heeft voor u evenwel waarde, zoodat gij het niet van de hand zult wijzen, ik verlang daarvoor niets meer, dan dat gij met kracht voor uwe rechten optreedt." „Mag ik vragen om welke reden „Neen, het waarom gaat u niets aan ik wil ook niet, dat in deze zaak mijn naam genoemd wordt." Een zacht tikken tegen de deur belette den woekeraar een antwoord te geven het dienstmeisje trad binnen en overhan digde hem een naamkaartje. t Het is goed,* zeide Kirner, toen hij Dagoberts naam op het kaartje had gelezen; „geleid mijnheer in de ontvangkamer. Gij verontschuldigt mij wel eenige minuten," vroeg hij nu aan Steinthal, „ik heb met dien heer een klein zaakje af te doen ik ben binneu enkele minuten weder bij u." Hij ging in de aangrenzende kamer maar vergat in de haast en opgewondenheid, de deur achter zich te sluiten. „Brengt gij mij geld, mijnheer de baron?" vroeg hij ge jaagd. „Helaas niet," antwoordde Dagobert, „gij moet den wissel, die morgen vervalt, nog eenmaal prolongeeren, gij weet dat ik geen verkwister benik geef u de verzekering, dat ik niet zal rusten, voor ik mijn examen met goed gevolg heb afgelegd den beslist geweigerd zich candidaat te laten stellen. Nadat de heeren Hazeu en de Heer waren benoemd tot le den van het stembureau, werden de briefjes ingeleverd en bleek dat door deze kiesvereeniging met 28 van de 29 stemmen tot candidaat was gekozen, de heer Mr. I. A. Levy. Daar het bestuur bericht had ontvangen, dat de aangesloten kiesvereeniging te Dirkshorn in hare vergadering van Maan dagavond jl. met 48 van de 51 stemmen insgelijks de heer Levy tot candidaat had gesteld en men berekenen kon, dat de kandidatuur van den heer Levy voor dit Bond zeker was, werd aangenomen dat het bestuur v. d. Bond, den heer Mr. I. A. Levy zal uitnoodigen voor de verkiezing ook in dit gedeelte van dit district voor de Kiezers in eene openbare ver gadering op te treden. Met een warm woord drong de voorz. er nu nog aan, dat elk lid zijn plicht als kiezer trouw zou vervullen niet alleen, maar in zijn kring ook zal pogen te bewerken, dat de minder belang stellende kiezers op den gewichtigen dag hunne lauwheid zul- een afleggen en met hen ter stembus zullen opgaan. Hierna werd de vergadering gesloten. Bij de opening der processen-verbaal der Bondskiesver- eenigingen is de stemming aldus gèbleken te zijn Dirkshorn, uitgebr. 51, waarvan op Mr. Levy 48. Barsingerhorn, 46, Mr. Levy 46. Schagen, 29, Mr. Levy 28. Alzoo is de heer Nlr. Levy tot candidaat gekozen, met 122 van de 126 uitgebrachte stemmen. Het Concert-Varié, Zondagavond j.1. alhier in het Noord- Hollandsch Koffiehuis gegeven door het gezelschap, onder direc tie van den heer Wittkower Gerson, bracht een aangename uitspanning op het gebied der muziek, komischen voordracht en equilibristerie. Benevens aan den zeer goeden coupletzang, meenen wij een woord van lof niet te mogen onthouden aan den uitstekenden Komiek, den heer Scholzer, die door zijn uitstekende mimiek bewees te zijn een schrander opmerker en tegelijk de kunst te bezitten van de verschillende komisch typen getrouw weder te geven. Ook de equilibrist, de heer Adolf Roose, mag in zijn genre aanspraak maken op den titel van specialiteit. Bewonderens waardig waren zijne vlugheid en handvaardigheid, alsmede zijn vasten blik. Dit gezelschap heeft in allen opzichte voldaan aan de ver wachtingen, die men er van koesterde en voor dit gezelschap betreuren wij het, dat de opkomst van het publiek matig was. Een netter, beschaafder gezelschap in dit genre, zal men zeker nergens vinden. eu eene aanstelling heb verkregen; gij kunt zeker zijn van uw geld." „Hebben is beter dan hopen," zeide Kirner schouderopha lende, „juist nu ontbreekt het mij aan baar geld. Wanneer ik wachten moet, tot gij uw examen hebt gedaan, dan „Het zal niet lang meer duren." „En wanneer gij werkelijk na uw examen eene betrekking krijgt, dan hebt gij een inkomen, waarvan gij niets kunt af zonderen. Gij hebt geene ouders meer, geen rijke bloedverwan ten, mijnheer de baron, gij k int mij dus geen verderen waar borg geven." „Ik heb u mijn woord van eer verpand, dat moet u vol doende zijD." „Ik betwijfel volstrekt niet, dat gij niet vast van plan zijt uw woord in te lossen, maar woorden zijn geen gangbare munt, dat zult gij toegeven. Ik ben geen halsafsnijder, mijnheer de baron, ik zou u gaarne den dienst bewijzen, wannneer gij mij voor de toekomst maar eenigen zekeren waarborg kondt stellen." Den baron steeg het bloed naar de slapen, maar de omstan digheden dwongen hem. om zijn toorn te bedwingen. Wanneer ik op uwe geheimhouding kan rekenen, dan wil ik u een waarborg geven," zeide hij na een korte pauze, „ik zal mij binnen enkele dagen verloven." „Met wie vroeg de woekeraar eensklaps. „Met de dochter van een rijk man." Dat is mij niet voldoende, gij moet mij den naam noemen." „Alleen dan, wanneer gij mij op uw woord van eer de strengste geheimhouding verzekert." „Ik ben geen babbelaar, mijnheer de baron, mij wordt menig geheim toevertrouwd, hetwelk mijne zaken mij gebiedt te bewaren." „Gij zult den grondeigenaar Steinthal wel kennen," zeide Dagobert aarzelend, „hij heeft maar eene dochter 4

Schager Courant | 1888 | | pagina 1