Het kleed is, zoowel als bij Grave's vrijheid, breed om geslagen, maar h< t is eene breedheid, die zich splitst in details, en de fijnheid daarvan doet bewonderen, In smalle plooien valt het gewaad van don linkerschou der, waar het door een knoop is vastgehecht, over de borst, zoodat de fluweelen ronding van den bovenarm en den schoudertop zichtbaar is. Slank omgolft het dan de mogelijk wel iets gewrongen gestalte, maar juist die strakke eenvoud, welke de lichaams vormen uit doet komen, zonder ze onkuisch te maken, werpt over de verschijning een waas van onschuld, die haar aandoenlijk schoon maakt. Het bovenkleed valt over den opgeheven rechterarm in breede, sierlijke plooien neder, toont nog even de inge haalde ondermouw, maar doet vooral den heerlijken vorm van den rechterarm bewonderen. Vol is de opperarm ge rond, tot hij voorbij den elleboog nog eenmaal zwelt, om dan onmerkbaar over te gaan in den fijnen polser ligt iets weeks, iets vleezigs in die rondingende arm is ge vuld maar de spier rijst toch nog even, om den punt van het gewricht te doen uitkomenen even voor dat de pols in de slanke hand overgaat, toont hij ons eene breedere ronding, waar de gewrichten een zwaarderen bouw aan nemen. i En eindelijk de handl Achttiende-eeuwsche vingers (vergeef me het dwaze van de vergelijking, maar het is werkelijk zoo, dat elke schil derij den geest der eeuw ademt, waarin ze gemaakt werd zelfs Oosmaer erkent dit; en zeker is het, dat de achttiende eeuw, zoowel als het begin der negentiende in vrouwen beelden met puntige lange vingers en uitgerekte halzen op bloote, breede schouders scheen te dwepen)welnu dan, achttiende-eeuwsche vingers hebben door overdrijving het schoone mismaakt. De zestiende en de zeventiende 6euw waren in een ander euvel vervallen en waren in lijnen en vormen te zwaar geweest, te naturalistisch, te slordig, zou ik haast zeggende negentiende eeuw echter heeft een middelweg gezocht, of liever, dien teruggevonden in de antiekenzij maakt de vormen niet meer ideaal, noch verwaarloost ze; zij laat bet menschenbeeld een mensch blijven, maar veredelt het, door het schoone voorop te plaatsen en het meer verwijderde leelijke te verzachten en te idealiseeren. Zoo deed ook Stracké met de opgeheven hand van Victoria. Zij wijst naar het kamp van den vijand te Oudorp, maar zij wijst zoo weinig mogelijk, omdat zij daardoor zich zelf ontsieren zou. Eene opgeheven hand is schoon daarom liet de kunstenaar haar zooveel mogelijk den natuur lijken stand behouden. Verder wist hij den vingertop smal te maken, om de spieren der beide andere kootjes te laten zwellen on samentrekken, vol vleezige golving. De duim vooral is meesterlijk, zooals hij uit de volle, ronde muis zich ontwikkelt. Ook de linkerhand intusschen, die vol kieschheid de plooien van het kleed samenvat, is heerlijk in hare smel tende vleeschnabootsing. Prachtig fijn zijn de kuiltjes van de gewrichten, smaakvol de uitspreiding der vingers over de breede plooien. Maar vooral slechts even komt er, door het opnemen van het gewaad, een voetje te voorschijn, zoo keurig mooi, dat men vergeet, „hoe bloote voeten geen mode meer zijn, en er wel wat ongepast in ligt, ze te boschouwen 11" De rechter voet verwart zich onder 't gaan in het lange, slepende gewaad. De vleugelen zouden iets korter kunnen zijn, mogelijk echter ook, dat ze dan minder zouden voldoen. Ze misvormen in 't geheel niet ze doen het verhevene der conceptie integendeel met kracht gevoelen. Victoria is breed gedacht, ze moest ook breed en zwaar gevleu geld worden uitgevoerd. Nogmaalsze is een meesterstuk Binnenlandsch Nieuws. li u i ten tandsc h V ie uw s. Veroordeeld door het kantongerecht te Scha gen, in Februari 1888. BURE ERL IJ E ST i\ I), Gemeente Schagen. «T. v. d. 15. Schagen, 25 Feb. '88 Naar wij vernemen heeft de collecte, gehouden ten behoeve der R. C. Armen in onze gemeente, opgebracht ruim f 100. Aan de Hardrijderij op schaatsen, gisterenmiddag alhier ge houden op de sloot achter de Kaasfabriek, namen 24 rijders deel, waaronder rijders van naam. De prijs, f 20.werd behaald door C. v. d. Oord te 't Zand, die o. a. Maandag te Amsterdam heelt geredeu tegen Kingma, en daar iu een seconde minder tijd de baan aflegde, doch door aan 't einde te struikelen, het verloor. De le premie f10.viel ten deel aan A. Plakman te Schagen, tegenover K. Koorn te Aartswond, die de 2e premie f 5. won. 's Avonds ten 6 ure had in de Landbouw-Societeit de uit reiking der prijzen plaats, bij welke gelegenheid het muziek gezelschap onder directie van den heer Borstlap, eenige op wekkende nummers ten beste gaf. Door het bestuur der IJsclub, werd nog besloten a. s. Vrij dag (zie vooral achterstaande advertentie) eene hardrijderij te doen houden ten bate der Weduwen, in Schagen woonachtig, en onder haar eene uitdeeliug te houden van meel, rijst, erwten, spek en vet. De Gymnastiek- en Schermvereeniging te Schagerbrug gal op Zondag 26 Februari j. 1. in de zaal van den Heer Bruin aldaar, hare eerste uitvoering, welke, in aanmerking genomen, dat de vereeuiging nog slechts één jaar bestaat, als goed geslaagd mag heeten. Te betreuren is het, dat het aan wezig °publiek niet talrijker was, doch de turners zullen den moed niet verliezen, maar gedachtig zijn aan het woord: Vooruit. Op Zaterdag 25 dezer is als onderwijzer te Sint Maarten benoemd geworden; de heer J.J. Sturm te Middelburg. Xn de Zaterdag gehouden vergaderiug der centrale liberale kiesvereeniging in het district H oom, werd de uitslag medege deeld van de verkiezing van candidaten in de verschillende liberale kiesvereenigingen, behoorende tot dat kiesdistrict. Die uitslag was, dat iu de gemeenten Beemster, Hoorn, Berkhout, Beets, Warder, Edam en Schermerhorn tezamen werden uitgebracht 254 stemmen, waarvan zich 252 op den heer mr. W. K. baron van Dedem hebben vereenigd, die dus tot candidaat voor het lidmaatschap der Kamer is gesteld. Wekelijk:sch F'olitiek-O verzicht. Den grijzen Duitschen Keizer blijven de zwaarste beproevin gen niet gespaard. Wel mag hij terugzien op een reeks van de meest gunstige politieke overwinningen, wel is zijn bee'.d in de geschiedenis omgeven met den krans van onvergankelij- ken roem maar zijn persoonlijk gevoel gaat gebukt onder de zwaarste beproevingen, en het diepe, innige medelij den van een groot en trouw volk blijft voor hem bij al deze rampen de eenige troostende lichtstraal te midden van zooveel tegenspoed. Het hevige lijden van den eenigen zoon en troons- opvolger, die, bemind als geen tweede vorst in het geheele rijk, zou alleen reeds toereikende zijn, om elk gevoelig gemoed ter neder te drukken. Daarbij kwam nog het plotseling overlijden van den flinken kleinzoon, prins Ludwig van Baden, die door eene boosaardige ziekte werd weggehaald in hetzelfde oogenblik, dat zijne ouders den Samaritanen-plicht vervulden aan het ziek bed van den Kroonprins. Deze opeenstapeling van beproevingen heeft aanleiding ge geven dat verschillende volken aan het Duitsche Keizershuis en met hem tegelijk aan het Duitsche volk hunne deelneming betuigden, en zoo dient de alom geliefde Kroonprins, voor wiens heil allerwege de oprechtste wenschen worden uitgesproken, zelfs nog met zijn lijden die heerlijke zending der verzoening, die heilige taak der menschheid, waaraan hij zijn geheele werk zame leven heeft gewijd. In der daad, zelfs in Frankrijk, trots den nationalen haat, ingevolge den oorlog van '71, worden eerlijke wenschen en deelnemende woorden gesproken voor de genezing van den geëerden zieke, terwijl in Engeland een staats man, als Gladstoue, die tot nu ouder verdenking lag, van niet al te vriendschappelijk gezind te zijn jegens Duitschland, in eene openbare zitting van het parlement onder luider goed keuring van het geheele Lager Huis zijn warme en oprechte sympathie heeft betuigd voor de persoon van den Duitschen Kroon prins, een sympathie, die wortelt in de erkenningen, welke on schatbare waarde dit kostbare leven in zich sluit ten opzichte van de gezameulijke, vreedzame ontwikkeling van dit wereld deel. Dat juist Gladstone in dezen zin het woord greep, was te opmerkelijker, als men weet, dat »the grand old ma n," gelijk zijne bewonderaars hem noemen, juist van Duitsche zijde dikwijls een scherpe beoordeeling heeft moeten dulden. Te groo- ter indruk maakte dan ook de omstandigheid dat de leider der liberale oppositie in hoofdtrekken zich volkomen ingenomen heelt verklaard met dtn gang der buitenlandsche politiek, zooals de chef van het Tory-kabinet, Lord Salisbury, die heeft geleid. Deze wending in de Gladstoniaansche meeningen geeft te meer te denken, als het politiek gedrag van den leider de oppositie voor het geval eeuer regeerings-verandering in Engeland, welke reeds door eenige voorteekens wordt aangekondigd, eene zekere geruststelling verwekt hiervoor, dat de bnitenlandsche politiek van Groot-Brittanie bij zulke gebeurtenissen geene verbreking of wijziging zoude ondergaan. Dit is namelijk met betrekking tot de verhouding tot Rus land van gewicht en verjaagt alle herschenschimmen, die voor eene nabij zijnde of verwijderde toekomst reeds droomden van de mogelijkheid aan een Engelsch-Fransch-Russisch bondge nootschap, hetwelk zich vijandig zou plaatsen tegenover het Duitsch-Italiaansch-Oosterrijksch drievoudig verbond. Voor het oogenblik rust in ieder geval het zwaartepunt der diplomatische beraadslagingen volstrekt niet in deze richting. Rusland heeft eindelijk begonnen, den weg te bewandelen, die hem door "Vorst Bismarck in zijne groote vredes-rede van 6 Februari als de meest begaanbare is afgeteekend geworden. Do Russische #aan- kondigingen" van verdere behandeling der Bulgaarsche Kwestie bij de Kabinetten, geheel volgens Bismarck's voorbeeld, vinden aanvulling in een beroep op de openbare meening van Europa, bekend gemaakt door het Regeerings-orgaan te Petersburg. Deze erkenning der openbare meening, door de meest absolute re geering van het Vastland, kan beschouwd worden als een reus achtige overwinning van den vooruitgang en moet reeds als zoodanig met ingenomenheid begroet worden. De afkeer van de oude en uitgeteerde middelen der uit vroegere tijden overgebrachte hoofsche staatkunde, die in dit oogenblik zekerlijk in Weenen pijnlijk schijnt gevoeld te worden, vond zijn voortzetting in de besliste taal der Russische Regeerings- stukken. Zoo onzeker als men tot nu stond tegenover de Peters burger Staatswijsheid, zoo overtuigend werkten in vele kringen de nieuwe toonen, die men van Russische zijde aansloeg. De Czaar deed ten aanschouwe van geheel Europa plechtig afstand van eiken gewelddadigeu maatregel tot in stand roeping van wettelijken toestanden in Bulgarije, hij liet elke aanklacht en elke beschuldiging vallen, die gericht waren geweest tegen het Bulgaarsche volk en tegen hen die tot heden zijn bestuurders warenhij erkent zelfs, wat hij tot heden steeds het krach tigste heeft bestreden, de wettigheid van de door het Bulgaar sche volk gekozen Sobranje, ja, hij neemt zelfs de gedachten- gang van vorst Bismarck over, die in de vereeniging van Oost-Rumelië en Bulgarije uitsluitend wilde zien eene herstel ling der grenzeu van het San-Stefano-verdrag, tegelijkertijd in het voordeel van Rusland, en de Czaar bepaalt zich er nu toe het geheele onweder te doen losbarsten over het hoofd van den onwettig in Sofia resideerenden overweldiger Ferdinand van Koburg. Yorst Bismarck heeft zijne medewerking toegezegd, ingeval de Czaar mocht besluiten tot het doen van diplomatische stap pen bij den Sultan, om van dezen, als opperheer, eene verkla ring aan het Bulgaar che volk te verkrijgen, die het regentschap van Prins Ferdinand voor onwettig en als strijdig met het verdrag zal beschouwen. Yorst Bismarck was het niet ontgaan, dat, bij alle onverschilligheid, welke men in Weenen, Londen en Rome aan den dag legde voor de persoon van den Kobur- ger, toch een eenparige ondersteuning der Russische poging bij den Sultan niet zoo gemakkelijk zou zijn te verkrijgen. De kanselier gat zich reeds vooraf moeite, om Rusland s diplomatieke nederlaag, bestaande in de weigering vaD mede werking van de zijde der andere mogendheden, te verzachten door de officieele verklaring dat de Porte verplicht was, ook een welwillend oor te verleenen aan de bezwaren van een der onderteekenaars der Berlijnsche vrede, in dit geval de Czaar. In Petersburg schijnt men evenwel weder in de oude stijfhoof digheid vervallen te zijn en het heeft den schijn als of men aan Duitschland niet al te veel verplichting wil hebben, en zoo onderhandelt men verder met de andere kabinetten. In Weenen is men wel bereid, theoretisch den Koburger weg te jagen maar practisch heeft men zooveel bezwaren tegen een ondersteuning van het Russische beginsel, dat men aan de Newa spoedig genoeg zal gevoelen, dat men zich op den verkeerden weg bevindt, wanneer men meer mogendheden, buiten het welwillende Duitschland, naar Constantinojel zendt om den Sultan te vermanen gehoor te geven aan Rusland's we.nsch. Van Oostenrijk wordt verlangd dat het afstand zal doen van de positie, die het zonder eigen toedoen, maar alleen door Rus- lands onhandigheid op den Balkon heeft ingenomen, en daarom is zijn aarzelen en uitstellen van elke beslissing zeer begrijpe lijk. Niemand geeft gaarne werkelijke voordeelen op, al heeft hij die ook nog zoo gemakkelijk verkregen. Daarom neemt men te Weenen den schijn aan alsof men bang is, dat Rusland valsch spel speelt. Een andere vraag is het of de Koburger zoo zonder meer zal vallen, wanneer de Sultan de gevraagde verklaring mocht willen geven. Maar uit dit oogpunt beschouwd, zou het mis schien voor graaf Kalnoky een goede politiek zijn, wanneer hij er voor zorgde, dat vorst Ferdinand niet insgelijks in den nacht «gebattenbergd" behoeft te worden, want dan ware bij voorbaat Rusland elke gelegenheid tot gewapende tnsschenkomst ontno men, En naar het oordeel der politici is de politiek van den Duitschen rijkskanselier daarop gebouwd, juist ten dien opzich te den Russischen nationalen elk voorwendsel tot zulk een tus- schenkomst uit de handen te toovereu. Dat moest men ook in Weenen leeren inzien. Reeds lang zagen wij uit naar een geschikt wekelijksch ijr politiek-overzicht. Thans meenen wij een zoodanig gevonden te hebben in een der voornaamste Buitenlandsche bladen, en zullen wij voort aan in elk Donderdag-nummer een wekelijksch overzicht der buitenlandsche politiek geven, niet twijfelende of' dit zal velen onzer geachte Lezers aange naam zijn. Immers een wekelijksch overzicht heeft dat vóór boven een losse mededeeling van de verschillende gebeurtenissen in het Buitenland, dat men thans heelt een aaneengeschakeld geheel met regelmatige opvolging der belang rijkste gebeurtenissen. Voor de juiste en accurate vertaling zal worden zorg gedragen. de Red. Wegens: Jacht wetovertreding: J. S., te Huisduinen, tot hechtenis van 14 dagen. K. M. en H. M., te Huisduinen, ieder tot f 20, of 4 dagen hechtenis. Afwezigheid al spuitgast bij brand: J. B. en P. K. te Barsingerhorn, tot f 0.50 of 1 dag hech tenis. H. W. te Barsingehorn en L. F. te Anna Paulowna, tot f 3.of 1 dag hechtenis. Aanwezig zijn in een herberg na sluitingsuur C. B. Rzn., J. B. Rzn. en T. H. te Haringcarspel, tot f 1.~ of 1 dag hechtenis. Openhouden van zijn herberg na sluitingsuur; I. K. te Haringcarspel, tot f 3.of 1 dag hechtenis. Laten loopen van vee op weiland zonder daartoe gerechtigd te zijn J. v. Z. en G. B. te Callantsoog, tot f 5.— of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap W. v. d. K. te Kolhorn, en M. Z. te Schagen, tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap bij 5e herhaling telkens binnen het jaar: J. v. d. O. te Callantsoog, tot 14 dagen hechtenis en plaat sing in een Rijkswerkinrichtig gedurende negen maanden. Diefstal van helm J. V. te Petten, tot f 0.5" of 1 dag hechtenis. Varen met opstaand zeil langs den openbaren rijweg J. D. te Kolhorn, tot f 2.of 1 dag hechtenis. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar bit lijfsdwang van hoogstens een maand. Ingeschreven van 25 28 Februari 1888. Geboren Hillina Rudolphina Mathilda, dochter van Martinus Knol en Klasiua Buis. Ondertrouwdp Getrouwd: L,eene' Overleden: Jan Borst, oud 20 jaar. Antje Yis, oud 48jaar 2 maanden. Neeltje Kossen, oud 43 jaar, 6 maanden.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2