bliefden te zijn, zich dan van rivierwater voorzien en de brouwers het in hunne schuiten overpompen. In vervolg van tijd was men genoodzaakt, de schuiten heel naar Weesp te zenden. Tot een vijftien twintig jaren geleden voerden die waterschepen het V' chtwater voor de stad aan; uit die schepen werd het overgepompt in lichters, die hier en daar in de stadsgrachten geposteerd werden en waaruit de burgerij zich den benoodigden toevoer kon laten breDgen. Daar die lichters wel eens lek waren, en er ook op het dek naar hartelust geschrobt en geplast werd, kan men nagaan wat lekkor kostje dat mengelmoes van Vecht en Amsterdamsch grachtwater soms was. Zóó was de toestand, toen de Duinwatermaatschappij (een Engelsche onderneming) ons de zegeningen van het duinwater schonk, thans ruimer en vollediger geworden door den aanvoer van het Vechtwater. Dit laatste is voor Amsterdam wel een oude bekende, maar die nu in vrij wat zuiverder en smakelijker vorm voor den dag komt dan toen het eerst een poos in de lichters lag te bederven. In alle opzichten dus (ook in geval van belegering de eewone duinwaterleiding door een boozen vijand afgesneden wordt) mogen wij de thans voltooide Vechtwaterleiding als een groote verbetering beschouwen. En voorts is ons dezer daeen nog een andere verbetering een verfraaiing zelfs! toegezegd. Laat ik het maar dadelijk zeggen: de Damrak-woestenij wordt opgeknapt. Welk een blijde tijding dit voor de omwonende burgers is, behoef ik niet nader te omschrijven. Iedereen, ook buiten Amsterdam, kent de Damrak-woestijn, die gemengde zand en moddervlakte, die aan de golven is ontwoekerd om er een beurs op te zetten, zonder dat er denkelijk ooit een beurs op komen zal. Thans is door het Gemeentebestuur aan den Raad een plan voorgesteld om de vlakte te bestraten met waalklinkers, betgeen een uitgaaf van f 16,500 zou vereischen. Men zou er voor een goede f 14,000 een plantsoen kunnen aanleggen, maar onze stedelijke autoriteiten meenen, dat bestraten beter is: 1°. wijl de waalklinkers geruimen tijd een materiëele waarde van f 6000 behouden, en ten 2°. wijl het gedempte Damrak bij mogelijken beursbouw zal moeten dienen voor het plaatsen van de hulpbeurs, loodsen, enz., wat op een bestraat terrein natuurlijk ge makkelijk kan. Ondertusschen is het voor de winkeliers aan het Damrak, die jaren lang steen en been geklaagd hebben over het bederven hunner waren door de zand en stofwolken, een groote verbetering dat er eindelijk een bestrating gelegd wordt. Zij hadden wel liever een plantsoen gehad, wat voor het oog ook veel aangenamer zou geweest zijn, maar „men kan wel dansen, al danst men niet met de bruid". En bovendien krijgt de lieve jeugd er een prachtige speelplaats door. Leve het Gemeentebestuur onzer goede stad Amsterdam! 6 April 1888. Binnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd. Gemeente Selingen. Gemeente Haringcarspel. Gemeente Callantsoog', Gemeente Nieuwe Niedorp. Gr ij sforeclit. Schagen 4 April 1888. Bij de voorstellingen, welke door het Hand-Bell- Ring Gezelschap dezer dagen gegeven zijn te Rotterdam en den Haag, waren reeds de plaatskaarten den dag te voren uitverkocht. Wel een bewij» dat bovengenoemd gezelschap zich ook hier in Nederland reeds een zeer gunstigeD naam heeft verworven. De staat van de Rijks-Postspaarbank, postkantoor Schagen, en de daartoe behoorende hulpkantoren, over de maand Maart 1888 is als volgt Getal afgegeven nieuwe boekjes. Schagen, 4 Barsingerhorn, Dirkshorn, Kolhorn, Sint Maarten, Oudesluis, Schagerbrug, Wieringerwaard, 5 't Zand, De zangvereeniging Caecilia te Barsingerhorn gaf op den avond van den 4en dezer hare tweede uitvoering voor het winter seizoen 1887-88. Zij mocht daarbij het genoegen smaken van een groot aantal toehoorders te ontvangen. Het eerste gedeelte van het programma bestond uit de 3 zangstukken „Rust" van Heijblom, „Afscheid van 't woud" van Mendelssohn, en „Het eenzame roosje in 't dal" van Hermes. De uitmuntende wijze, waarop deze drie zangnummers werden voorgedragen, deden vooral de verdiensten uitkomeH van den Directeur, den Heer J. H. Borstlap No. 4 van het programma was „Hein de nachtwacht," ope rette »an P. Vasseur. Ook de uitvoering van dit stukje, hoewel het juist niet met algemeen goedvinden voor de uitvoe ring gekozen] was, mag boven verwachting goed geslaagd heeten. Wanneer men toch in aanmerking neemt, dat de opvoe ring eener operette, vooral op een dorp, en door zangers en zangeressen, die meestal minder goed geoefende tooneelisten zijn, allerlei bezwaren aanbiedt, mogen werkende leden wel zeer tevreden zijn, als zij het publiek met hun zang en spel zoo hebben vermaakt, dat zij, zooals dezen avond gebeurde, order daverende toejuichingen teruggeroepen werden- Vrij zeker heb ben de leden van Caecilia hun succes met Hein de Nachtwacht ook voor een groot deel te danken gehad aan de zorg voor costuum en decoratief, waarin èn de directeur èn de leden onderling elkander zoo goed een handje hebben geholpen. Voor de betrekking van Hoofd der School te Barsinger horn, hebben zich 81 sollicitanten aangemeld. De Raad der gemeente Zijpe hield Dinsdag, 3 April 11* zijne vergadering. Afwezig waren de heeren Kaan, Prancis en van Beusekom. Op voorstel des voorzitters werd besloten het gemeenteverslag en het verslag der schoolcomissie den leden ter lezing te verstrekken. Verder werd goedgekeurd het besluit tot af-en overschrijving, tot een bedrag ad f 50, tot kwijting der verhoogde jaarwedde van den klerk ter Secretarie, van de post onvoorziene uitgaven naar de post voor jaarwedden, welk besluit ter goedkeuring aan hh. Gedep. Staten zal worden gezonden. Hierop werd aan B en W. machtiging verleend tot den verkoop van het boomsnoeisel op het kerkhof te Sint Maar tensbrug. Ten slotte werden door de heeren Schuit en de Wit een tweetal opmerkingen gemaakt aangaande de overtreding van het verbod omtrent het ia de gemeente rijden met hondenkarren en het ongemuilband laten loopen van honden, ten opzichte van welke bezwaren de voorzitter verklaarde, de noodige maat regelen te zullen nemen. De heer J. Liefhebber, schipper te Zijdewind, verloor j.1. Woensdag ten huize van zijn zwager, J. Gildemeijer, bij wien dien dag juist boelhuis was, op noodlottige wijze het leven. Met Gildemeijer eenig goed van den zolder willende halen, viel deze er door heen, zich ernstig kneuzende. Liefheb ber, hem willende grijpen, verloor daarbij zijn evenwicht en werd door den val zoo zwaar gekwetst, dat hij op den avond van denzelfden dag nog overleed. K. B. te Heer zwaarte. Getal. Bedrag. 215 1697.84. 4 14.50. 39 84.22. 79 153 75. 4 7.08. 4 123.15. 33 18.20. 1 10.—. teekenen en ze in den vorm van mijn testament, verzegeld bij het kantongerecht neder te leggen Ik wilde mijn heer alleen maar opmerkzaam maken, dat ik maatregelen heb genomen, volgens welke mijn testament dadelijk na mijn dood zal moeten worden geopend." De blikken van beide mannen ontmoteten voor een oogenblik elkander; daarop sloeg graaf Wolf de oogen neder en werd doodsbleek. „Gij zijt een schurk ga, gariep hij gramstorig uit. Bewegingloos bleef hij staan, doch toen de onder danige dienaar het vertrek verlaten had, waren dan ook zijne krachten uitgeput. Slechts met moeite bereikte hi zijn stoel, zonk daar machteloos in neder en was gehee' en al een beeld van radelooze vertwijfeling. Hij sloeg beide handen voor het doodsbleek gelaat en zuchtte zwaar. Zoo zat hij langen tijd onbewegelijktoen eindelijk zijn aandacht werd getrokken door het kinderlijk gejuich zijner beide knapen, en de vermanende stem zijner echtgenoote, liet hij de handen weder dalen en op zijn gelaat stond een buiten gewoon hevige smart te lezen erloren voor eeuwig," jammerde hij, terwijl hij klappertandde. „O, mijne aangebeden Clotilde hare beide, lieve, onschuldige kinderen om u gelukkig te doen zijn, werd ik een schurk - en nu gevoel ik, dat alles te vergeefs is De Nemesis hecht zich reeds aan mijne verzenen een erbarmelijke, gruwelijke schurk blijft aan mijne zijde ik kan hem niet ontko men ik, ik Opnieuw verborg hij zijn gelaat in beide handen en zuchtte diep. Hugowaard is een ernstige verwon- Bij den landbouwer calf geboren van 52 KG. De bemanning eener haringboot te Tessel ontdekte Don- rdag, dat zich een groote bruinvisch in het net bevond. Het kostte groote moeite het dier, dat als razend om zich heen sloeg, af te maken. De bruinvisch had een gewicht van onge veer 150 kg. Een man bracht dezer dagen een bezoek aan het circus Carré te Amsterdam. In de pauze ging hij naar den stal, om daar de paarden eens te bezichtigen. Hij waagde zich te dicht bij een der dieren, dat hem onverwacht een paar trappen gaf, waardoor hem vier ribben werden gebroken. Hij werd met een rijtuig naar zijne woning gebracht, alwaar hij kort daarop aan de bekomen verwondingen overleed. (A.) Als een bewijs hoe groot de ijver der beien is om honing te verzamelen, kan hieruit blijken, dat men heeft berekend, dat 125 bloemen van wilde of witte klaver nog geen grein honig bevatten. Om een kilogram te verkrijgen moet men dus meer dan 125.000 bloemen hebben; elke bloem bestaat uit ruim 60 kelkjes, zoodat de bijen minstens zeven millioen vijfhonderd duizend zulke kelkjes moeten uitzuigen, om een KG. honig te verzamelen. Te Langedijk onder Rozendaal zijn de gebroeders V. N., bij een twist, elkander zoo hevig te lijf gegaan, dat een hunner voor dood is opgenomen. De dader, die ook dingen bekwam, is in handen der politie. Twee messen en een hooivork, Waarmede de verwondingen zijn toegebracht, werden in beslag genomen. Terwijl vóór eenige dagen de vrouw van een winkelier te St. Philipsland zich even uit de huiskamer verwijderde om naar den winkel te gaan, zette zij haar driejarig dochtertje in eenen kinderstoel voor het raam. Gedurende hare afwezigheid wist het kind een doosje lucifers te bemachtigen, waardoor het al spelende in brand geraakte. Door een paar voorbijgangers werd di opgemekt, die de gesloten deur opentrapten en h et brandende kind in een tobbe met water hielden, om den brand te blus- schen. Het. kind had echter reeds zoodanige brandwonden beko men, dat het aan de gevolgen daarvan den volgenden dag is overleden. Een vesting-artillerist, in garnizoen te Utrecht en te Breda hij zijne ouders met verlof, is Donderdagavond, bij eene vechtpartij, door een messteek zoo hevig gewond, dat hij, naar het hospitaal vervoerd, aldaar Vrijdagmorgen is bezweken. De aanleiding tot den moord was de volgende De vader van den verslagene, in de dezelfde fabriek werkzaam met zekereu Schets- meijer, leefde met dezen in vijaudschap en was reeds meermalen door hem bedreigd. Toeu nu de artillerist Dond rdagavond zijn vader van de fabriek afhaalde en Schetsmeijer dezen te lijf wilde, kwam hij voor zijn vader op en ontving toen van S. een steek met een groot mes in het linker oog, die tot iu de üersens doordrong. De dader is gearresteerd. De heer Willink Ketjen heeft in hooger beroep als getuigen a décharge doen dagvaarden: de Ministers van binnen- landsche zaken, buitenlandsche zaken en koloniën, benevens den heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie te 's Hage. Volgens „het Vaderland" is de opdracht, aan den heer Mackav gedaan tot vorming van een nieuw ministerie, door dezen niet bepaald afgeslagen en denkt men dat hij, na ge houden overleg met Schaepman, er wel in zal slagen. Althans men noemt reeds als toekomstige titularissenMackay voor Binnenl. Zaken; Ruijs van Beerenbroek, justitie; Schneither, oorlog; Havelaar, waterstaat; Godin de Beaufort, financiën, Bee- laarts van Blokland, buitenl. zaken. Voor Marine en Kolo niën schijnt men nog niet gereed te zijn. Een loteling, die bij de keuring te Boxmeer in staande houding de vereischte maat niet had, werd liggende gemeten. De uitkomst van deze kunstbewerking was verrassend, want, eerst te klein, had hij nu eenige millimeters over De heer F. Rikkers, oud-lid van den gemeenteraad van Breda, heeft zich, op Limburgsche manier, bij advertentie in de couranten als Kamer-candidaet opgeworpen. Hij schrijft„Nadat de groote Schaepman ons is gaan ver laten, om voor Wijk-bij-Duurstede zitting te nemen, is er onder het volk eene machtige stem opgegaan, den billijken wensch uitend, dat althans nu eens weer een volksvertegenwoordiger voor het district Breda gekozen worde, die zijne woonplaats in ons midden heeft en dien we persoonlijk kennen. Aan dien volkswensch is, helaasdoor de verschillende kiesvereenigingen geen gehoor gegeven allen hebben mannen geproclameerd, die vreemd zijn aan ons district." En verder: „Het is daarom, dat ik de eer heb, mijzelven als candidaat voor de Tweede Kamer, voor het kiesdistrict Breda, bij de verkiezing op aanstaanden Dinsdag, den kiezers van ons district beleefdelijk aan te bevelen.'' Men schrijft aan de „Amsterd. Ct." „Zaterdagavond verscheen in de „Spaarnebode" de volgende advertentie„Frans Halsplein, Haarlem. De wereldberoemde hardlooper Jules Éclair zal morgen, Zondagmiddag (eersten Paaschdag), van 2 tot 4 ure, proeven van zijne bekwaamheid afleggen, op het Frans Halsplein te Haarlem. Vijftig gulden óelooning, die hem op zij*n omgang „le Blizzard" vergezeld. Afgang, tusschen 2 ure en half drie„Gafé Schoonzicht," aan den Scholerweg." Op het uur in de advertentie gemeld, stroom den honderden personen naar het bewuste plein, maar wie er kwam, Jules Éclair niet. Men had eenvoudig vergeten, dat het de 1ste April was en men voor het lapje was gehouden. De eigenaar van het „Café Schoonzicht" is er het beste bij geva ren. Nog nooit had zijn café zooveel gasten binnen zijn muren gezien." De nuttigheid der turfasch is genoegzaam bewezen uit het veelvuldig gebruik dat er vooral in Belgie van gemaakt wordt, waarvoor men op vele plaatsen bijzondere bergplaatsen heeft in gericht en waar zij, uit Holland gezonden, zeer duur aan de landbouwers verkocht wordt. Deze ascb, evenals klaverzaad door het opkomend koren gestrooid, doodt oogenblikkelijk die kleine insecten welke de jonge planten vernielen. In Zeeland dient de asch om de boefbladplant (een onkruid) uit te roeien. Twee gelijknamige loteliugen in de gemeente Willige- Langerak moesten wegens eene bij de loting begane onregel matigheid opnieuw loten, bij welke gelegenheid hli, die eerst het ho.igste nommer trok, nu het laagste uit de bus haalde, en omgekeerd. lilJHGl- IllJtlI» li STAM) Trijntje Ingeschreven van 4 6 April 1888. GeborenRemmert, zoon van Klaas Kossen en Schermer. OndertrouwdGeene. GetrouwdJacobus Zon en Trijntje Bruin. OverledenMaria Kromhout, oud 7 jaar, 8 maanden. Ingeschreven van 1 31 Maart 1888. Geboren1 Maart, Willem, zoon van Cornelis Dekker en Neeltje Schilder. 12 dito, Simon, zoon van Cornelis BrOersen en Aaltje Baas. 14 dito, Jan, zoon van Pieter van Dijk en Teetje Swager. 15 dito, Aatje, dochter van Arie Groen en Aaltje Brussel. 20 dito, Gerrit, zoon van Jan Bos en Trijntje Zut. 21 dito, Johanna Elizabeth, dochter van Klaas Raap en Maartje Klerk. Ondertrouwd 30 Maart, Arien Borst, jonkman, oud 25 jaar en Grietje Molenaar, jongedochter, oud 25 jaar, beiden te Haringcarspel. GehuwdGeene. Overleden 24 Maart, Frans Korver, oud 21 maanden. 28 dito, Jan Hoedjes, oud 51 jaar, echtgenoot van Maartje Zoon, eerder weduwnaar van Maartje Schipper. Ingeschreven van 1 Januari 31 Maart 1888. GeborenJan, zoon van Gerrit ten Boekei Gtz en Adriaantje Gijzen. Cornelis, zoon van Johannes Vis en Maria Elisabeth van Zelm. Jacob, zoon van Jacob van Scheijen en Aagje Bakker. Hendrik, zoon van Hendrik Bleijendaal en Maria Vonk. OndertrouwdJan Verdwaald, jonkman, oud 29 jaar, wo nende te Schagen en Trijntje van Marken, jongedochter, oud 36 jaar, wonende te Callantsoog. Getrouwd n Overleden: Geene- Ingeschreven van 1 31 Maart 1888. GeborenDirk, zoon van Simon Wit Uzn. en Gerbrecllt Smit. Geertje, dochter van Willem Amels en Antje Neeltje Wonder. Cornelis, zoon van Arien Arts eu Trijntje Heek. Jan, zoon van Stephanns Fraij en Aartje Nooder. Simon, zoon van Gerrit van der Oord en Dieuwertje Koning. Maartje, dochter van Jacobus Cornelis van Leverink en Trijntje Mooi.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2