W. VADER. PRIVAAT-ONDERWIJS. li uitenlandsch Nieuws. li lil l, E 11L IJ E STAiX I). Ociucente Zijpc, li e in een t e W i er i nge rwaa ril ES E \a A n E. Adrertentiën. Til. HOEP. M a r k t b e r i c li t e n. 1 1 Plattelandsche Bankvereeniging, SPAANS Co. man, de exboekhouder der Ned. Bank, wiens naam nog op verscheiden bankbiljetten piijkt. De man was door zijn wange drag aan lager wal geraakt en door zijn gefortuneerde ouders te Haarlem, die zooveel tevergeefs aan hem ten koste hadden gelegd, verstooten. In den laatsten tijd was hij, na gescheiden te zijn van zijn eerste vronw, gehnwd met de wed. V., in de Weste Wagenstraat, kurkenfabrikante. Doch ook van deze leefde hij weldra gescheiden en geen huisvesting meer hebbende, moest de 4Tjarige man zich aanmelden aan een der politie bureaus om nachtverblijf en een stuk brood. Wegens landloo- perij stond nu J. A. B. geb. te Haarlem, voor de Rechtbank terecht en hst O. M. eischte 3 dagen hechtenis en plaatsing ia een Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. "Welselijltscli IPolitiels Overzicht. De belangrijkste gebeurtenis der laatste dagen is het uitstellen van de reis van vorst Alexatider Battenburg naar Berlijn en de verdaging der bijzondere onderscheidingen, die voor den uirver- korene van een dochter des Duitschen Keizers waren vastgesteld, eii tengevolge van dit alles het niet aannemen van het eventueel verzoek om outslag, hetwelk de r'jkskanselier verleden Woensdag had ingediend. Met deze gebeurtenis schijnt wel is waar nog wel geen overeenkomst verkregen te zijn over de voorwaarden, onder welken Vorst Bismarck genegen is, verder zijn ambt te bekleeden maar in ieder geval is er zooveel bereikt, dat ingrijpende veranderingen onder de regeerende personen in Duitschland niet te verwachten zijn. Wat er tusschen Keizer Friedrich en zijn kanselier is voor gevallen is niet bekend. Men heeft beweerd dat de intiemste familiegebeurtenissen in het keizerlijke huis hieraan ten grond slag lagen. Het spreekt van zelf, dat dienaangaande een groot verschil van meeningen bestaat, doch men mag vrijelijk aannemen, dat de streng moinrchale gezindheid van den rijkskanselier het allerminst gediend kan zijn met het doen ontstaan van het gevaar, dat het aanzien van het koningschap in het Binnen— en Buitenland afbreuk zou kunnen doen, hetgeen zou plaats hebben als de monarch besloot zich te schikken naar de inzichten van zijn eersten staatsman. Als voorbeeld dat zou kunnen bewijzen hoe ver zich bovendieu de invloed van den kanselier uitstrekt, kan de Battenbergsche huwelijkskwestie practisch gekozen worden geheeten. Vorst Bismarkt geldt als onbeperkte autoriteit op het gebied der buitenlandsche politiek en wanneer deze fatnilieverbintenis werkelijk het gevaar in zich sloot, dat daaruit voor Duitschland verwikkelingen met het buitenland zouden ontstaan, dan zou het onverantwoord blijven, ook voor den souverein, geen acht te slaan op de gronden, die de minister voor zijn protest aan voerde. Die gronden zijn evenwel nog onbekend gebleven, want de jammerlijke logica van zekere gouveinements—bladen, die den toorn van den Czaar als boeman gebruikten, kon onmogelijk iets gemeens hebben met de beweegredenen, die vorst Bismarck heeft nedergelegd in zijn aan den keizer overhandigd gedenk schrift. Dezelfde Duitsche bladen, die nog weinige weken geleden in snorkende taal tegen Rusland uitvoeren, rieden nu het Duitschen volk, ja zelfs den Souverein aan, voor den Czaar te buigen. Bij dergelijke jammerlijke angstverwekking, die zoo schril afstak bij de vroegere krachtsoverschatting, vraagt men zich af, of het zich wel der moeite geloond heeft, de veldtochten van 1866 en 1870 te voeren, wanneer men het Duitsche keizerhuis dergelijke motieven toedacht, om zijne familieleden in de vrije keuze hunner echtverbintenissen brutaal geweld aan te doen. Zonder twijfel waren de gronden van den rijkskanselier van een geheel andere, krachtiger natuur, dan de nu aangevoerde motieven. Door de voorstelling als zou de onontbeerlijkheid van Bis marck voor Duitschland een nationaal dogma zijn, gelijk som migen schijnen te willen beweren, miskent men het Duitsche volk en vorst Bismarck zelve zal ongetwijfeld de eerste zijn, die zich door dit overdrijven zijner partijgenooten onaangenaam gevoelt gestemd en hunue handeling afkeurt. Keizer Wilhelm was toch zeker gemaakt van het hout, waaruit men den „on ver vangbaren" snijdt, en toch heeft het rijk zonder schok zijn dood overleefd. Het kon niet vorst Bismarck's wil zijn, zijn terugtreden, hetzij vrijwillig, of als gevolg van den natuurlij ken loop der dingen, te zien maken tot een bron van de zwaarste beproevingen voor het rijk. Daarin ligt het verschil van den minister, die zonder eigen liefde, het vaderland en den heerscher trouw is, en den minis ter vau het oogeublik, gelijk de transche republiek sedert 17 jaar ze aan het hoofd ziet. De val van het ministerie Tirard en zijne vervanging door het kabinet Floquet is juist in dit op zicht vooral kenschetsend. Tirard trad af niemand weet eigenlijk, waarom; Floquet verschijnt geen verstandig mensch kan zeggen, waarvoor. Het nieuwe ministerie trad op met het voornemen een copie te leveren van het eenmaal „Grand-mi- nistère" van Gambetta zaliger. De benoeming van Freycinet tot minister van oorlog, doet denken aan den tijd, toen Canot in de dagen der groote fransche revolutie zich als Bewerker der over winning" deed kennen. Doch het oude «indien twee hetzelfde doen, is het niet hetzelfde", zal ook hier zijn waarde nog niet verloren hebben.' Voor het oogenblik ligt wel is waar in Freycintts benoeming tot minister vau oorlog in zooverre het zwaartepunt van den toestand, dat zij bestemd is om generaal Boulanger den pas af te snijden. Met welk gevolg, dat zal de verkiezing leeren in het Departement du Nord, waar Boulanger's andidatuur de toetsteen schijnt te worden voor zijne verdere nationale bi-tee kenis. Voor het overiga heeft dezelfde Kamer, die het kabinet Floquet in het leven riep, reeds dadelijk na het aanhooren van het nieuwe regeerings-prograrotua een handje geholpen, om het nieuw opgerichte radicale afgodsbeeld van het voetstuk te rukken. De keuze van den president, zoowel als de beperking der parlanientaire vacantien, die beide niet overeenstemmen met de belangen van het nieuwe ministerie, verkonden duidelijk genoeg, dat ook Floquet afhangt van de gunst der rechterzijde, eve n- zeer als zijne opportunistische voorgangers. Behaagt het den mo narchisten zich met de republikeinsche tegenstander» der regeering te verbinden, dan is het spoedig met dit winiMerie ook gedaan. Aan znlkc coalitiën heeft men in Frankrijk de geheele reeks zijner kabiut-tsveraiideriiigen te danken in do laatste twintig jaren, en hoe doet men in Frankrijk; ook in Rumenië wil men door een coalatie-ministerie de regeering vast zetten. In Bocharest moest Bratiano de vlag strijken voor een coalitie van boijarisch-conseivatieve en radicale elementen. Het nieuwe ministerie, hetwelk koning Karei aanstelde, geeft, trots het eigenlijk zijn oorsprong vindt in straatoproer, voor, de buiten landsche politiek van het koninkrijk in het oude spoor te laten voortgaan. Intosschen, heet het ook hier: „De boodschap hoor ik wel, slechts mij ontbreekt het geloof!" Vergadering van den rand der gemeente Schagen, gehouden op Woensdag 11 April, des morgens ten 10 ure. Afwezig waren de heeren: J. v. d. Maaten en Jb. Stammes. Na opening der vergadering werden gelezen de notulen der beide laatste vergaderingen, die werden goedgekeurd. Verder werd mededeeling gedaan van A. Ingekomen missieve van Ged. Staten waarbij terugzen ding der goedgekeurde Kohieren van den Iloofdelijken omslag en die der Hondenbelasting. B. Kasverificatie, gehouden dd. 27 Maart, in ontvangst f80543.515. uitgaaf 76235.13, aanwijzende een batig saldo van f4808.ll5 C. Schrijven der Vereeuiging „Gemeente-Crediet,„ kennis gevende dat over den dienst '87 het dividend voor het aandeel der Gemeente Schagen is vastgesteld op f 195.zijnde 6°/0. Deze drie mededeelingen werden voor kennisgeving aange nomen. Werd nu gelezen en ter behandeling gebracht Een rekest van den heer W. H. Arkes, directeur van de tram tusschen Hoorn-Enkhuizen, ter zake van de concessie tot aanlegging van een paardentram SchagenHoorn. Vroeg adr. bij eene vorige missieve van onze Gemeente den moreelen steun, en de verleening der concessie, wanneer die mocht wordeu aangevraagd, thans sprak adr. in zijn rekest ook van finantieelen steun. Daardoor verviel het vorig raadsbesluit dienaangaande en werd nu door den raad op dit verzoek een nieuw besluit genomen, evenwel in denzelfdeu geest als het vorige. Nog was iugekomen een adres van mej. de Wed. Dorbeck, houdens verzoek tot het mogen aanleggen van een waterloozing, loopende van haar te herbouwen perceel, direct in hel hoofdriool. Ter toelichting deelde voorz. mede dat een dergelijk verzoek reeds door haar bij B. W. was ingediend, doch dat deze at- wijzend hierop beschikt hadden, a. omdat er geen controle over zou kunnen worden gehouden of langs dien weg ook niet fac- calien zouden worden geloosd in het riool en b. omdat zulk een aanlegging een groote verzwakking van liet riool zou tengevolge hebben. Op voorstel van B. en W wordt door den raad op dit adres besloten, dat adr. wel van bedoeld perceel naar eene der riool- putten een leiding mag leggen, doch alleen tot loozing van vuil water. Ten opzichte van de vraag „Kermis of niet P* werd besloten die ook dit jaar weder te doen plaats hebben, en werd de alsdan gebruikelijke paardenmarkt vastgesteld op Maandag 18 Juni. Volgde nu de vaststelling van den dag waarop zou plaats hebben de jaarlijksche aanbesteding vati Gemeentewerk en wordt als zoodanig aangewezen den 25 April e. k. Tegelijk vond hierbij behandeling een adres der Commissie van beheer der Departementale Bewaarschool, houdende verzoek tot verbetering der woning der Onderwijzeres. Na persoonlijk onderzoek Costi werd ten dien aanzien door den raad beslist dat B. en W. op de goedkoopste manier in deze verbetering .zouden voorzien. Hierop ging ten slotte de raad over in Comité, ter behande ling van een missieve van den heer Schoolopziener. Hierop werd de vergadering gesloten. Ingeschreven van 30 Maart tot 6 April 1888. Geboren Catharina Elizabeth, dochter van Pieter Slijkerman en Geertje Groot. Ariën, zoon van Pieter Klerk en Jantje Wilner. Martinus, zoon van Cornelis de Moe! en Hilgonda Pot. Thijs, zoon van Simon Smit en Geertje Fransen. Overleden Bartje van Dijk, 6 maanden dochter van Frans en Trijntje Goudsblom. Johanna Maria van der Bergh, dochter van Evert en Jenneke van IJzerdoorn. Jannetje Verbruggen, 65 jaar ongehuwd dochter van Willem en Maartje Broek" Ingeschreven vau 1 31 Haart 1888. GeborenNicolaas, zoon van Lourens Boerman en Grietje Hakot. Ondertrouwd Simon Kaper en Antje Gorter. Gehuwd Klaas Groet en Aafje Rietvink. Overleden te UijpeJan Buis, 29 jaar. Karweizaad f 13.25 a Mosterdzaad f 16.25 a Paarden f a 118 Kalveren f 5.— a 14.— 90 Schapen f 20.— a 26.— 609 Lammeren f 13.— a 24.— 42 Varkens f 7.— a 16.— 2 Zeugen f 20.— a 25 90 Biggen f 4 a 8.— 80 Kippen f -.50 a 1.50 2750 Koppen Boter, 5.2, lood. f -.45 a —.47* 2000 Kipeieren f 2.90 a 3 600 Eendeneieren f 3.50 a De haodel was roatig. ALKMAAR, 7 April 1888. Aangevoerd: 2 Paarden f 60.— a 100.— Ezel f a 13 Koeien en Ossen f 6o!— a 130.— 158 nucht. Kalveren f 3.— a 10.— 555 Schapen f 10.— a 21.— 7 Lammeren f 4.— a 5.— 111 magere Varkens f 11.- a 16.- 207 Biggen f 5.— a 8.— 11 Bokken en Geiten f 4.— a 10.- 5 Kleine Bokjes f —.30 a Kipeieren per 100 f a Eendeneieren f 3.20 a Boter per kop ('s middags 12 uur) f .52* a Ï60 ALKMAAR, 9 April 1888. Aangevoerd 10 Koeien 180.— a 210.— 136 vette Kalveren f 35.— a 110. 44 Nuchtere Kalveren 4.— a 12. Schaap f a 140 vette Varkens per P f -.36 a —.47 27 Magere dito 1 12.— a 16.— PURMEREND, 10 April 1888. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 138 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 33,50 a Middelbare f per 50 KG. Boter f —.85 a —.95 per KG. Vette Runderen .68 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .80 a .93 per KG. Handel stug. Nuchtere Kalveren f 4.—. a 12.Handel vlug. Vette Varkons van --.48 a .52 per KG. Handel vlug. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 2.50 a 3.— Eenden f 3.15. a Zwanen f a Kievitseieren 15 a 22 cent per stuk. EDAM, 7 April 1888. Aangevoerd: Aangevoerd 10 stapels kaas, wegende 1838 P., hoogste prijs f28.50. De pijnen zijn zoo groot, d.e liuui* is zoo eenvoudig-. Voor al degenen die tengevolge van aanhoudend zittende bezigheden en van storing des onderbuiks, aangetast zijn, eene aandoening, gewoonlijk bekend onder den naam van aambeien en die men verkeerd beschouwt gelijk een natuurverschijnsel noodig te onderhouden, is de zekere hulp dicht bij. De rationeele genezing en de verzachting van dit pijnlijk ongemak gebeurt alleen door eene oplossende en zacht laxeerende kuur die zich de MINERAAL PASTILLEN VAN SODEN vertoonen, die het ougemak op eene krachtige en ontoegankelijke wijze bestrijden. Degene die eene waarlijke verlichting en genezing zoekt, zal zich door eene proef over- tnigen van de uitmuntende werking der pastillen, die men ver koopt in alle apotheken i 60 cents de doos. ZANG. Grondig onderricht met behulp van „Meisners No tensing-apparaat." GYMNASTIEK. School- en Kamer-Gymnastiek. TEEKENEN. Onderwijs in 't leekenen met kleuren, vol gens de methode van prof. Molkenboer. UEd. Dr., Vitrage vanaf 14 cents. Karpetten vanaf 2.25. Stoffen, Katoentjes, Karpet-en Gor dijnfranje, Kleedjes, >Iatjes, Leerdoek, enz. Steeds voorradig een groote sorteering stalen voor dames- en lieeren costnmes en vloerkleeden. SCHAGEN Laagzijde, B, 61. HOORN, 7 April 1888. Aangevoerd H. L. Rogge f 4— a 5.— 5 Tarwe f 6.25 a 8.— 9 Gerst f 4.25 a 5.— 15 Haver 1 2 75 a 4.25 7* Witte Erwten f 7.50 a 10.— Groene f 8 50 a 12.— Grauwe f 10.- a 14.— Nale f 675 a 13.— t Bruine Boonen f 9.50 a 12.50 8 Geele f a Witte f 10.25 a 1L— Paarden t f 5.25 a 6.— DE gevestigd te Barsingerhorn, onder de firma SPAANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 41/J, 4*ji pCt- 's JAARS, al naar gelang der voorwaarden welke bij het deponee- ren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoo pen van BINNEN- en BUITENLANDSCHE effecten, coupon, enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werk dag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag to Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3