elders gebeurt, dan kan de som van f5000 op een bevol king van 400,000 zielen niet hoog genoemd worden. Och neen, het is volgens Bartjes precies iy4 cent netto per- ziel. Maar de ziol van den vorigen spreker kon zich daar niet „bij neerleggen," zooals men het in onzen Raad noemt hij vond b. v. twee vuurwerken te veel, men kon het best met ééb stellen en het volk zoodoende op wat zuiniger manier amuseeren, waartoe hij dan ook met een amende ment op de proppen kwam om van net vijfje een tweetje te maken. Doch nu deed de bekende heer Hovy, Christelijk bierbrouwer en philanthroop, zijn stem hooren. Geheel over eenkomstig de nieuwste antirevolutionaire staatsleer, begon hij met de aanleiding tot het feest door een sterk wer kend verkleinglas te bekijken, om te betoogen dat de zaak eigenlijk zooveel drukte en zooveel geld niet waaard was. Bovendien gaf zoo'n feest maar aanleiding tot luiheid, en in één wooid hij wilde de voorgestelde f 5000 maar finaal schrappen. Dat er indertijd, bij de afschaffing der kermis, aan het volk andere feestvieringen in de plaats beloofd waren, schenen de overdreven zuinige heer Hovy en andere in gelijken geest sprekende Raadsleden zich niet meer te herinneren. De groote meerderheid verklaarde zich bepaald tegen de subsidie. Het eind van 't liedje was dan ook, dat zelfs het voorstol om slechts f 2000 te geven, verworpen werd en daarna hetzelfde vernietiegende vonnis over de geheele voordracht geveld werd. Amsterdam mag op den Wilhelmina's-dag feest houden en pret maken zooveel het wil, maar de gemeentekas bemoeit er zich niet mee. Ik geloof niet dat die overdreveu zuinigheid een aangenamen indruk ten Hove zal maten, doch het ligt er nu eenmaal toe. Denkelijk zal er thans op de burgerij een beroep om de benoodigde bijdragen gedaan worden, en lukt dit niet, welnu dan gaan de feestplannen onherroepelijk in de doos. Twintig raadsleden waren tegen subsidie en slechts twaalf er voor. Welnu, de twintig hebben hun zin. De tijd zal echter leeren of de zuinigheid hier niet de wijsheid bedro gen heeft, want het volk blijft nu alweer vruchteloos op een vergoeding van het ontnomen kermisvermaak wachten. Beter dan de zoo bitter teleurgestelde feestcommissie, kwamen in dezelfde Raadszitting de bewoners van het z/gedemte Damrak" er af, die dan ook gisteren eenparig de vaderlandsche driekleur uit hunne gevels lieten wapperen. Nu, zij hebben er alle redenen toe, want het oord der verschrikking waarop zij dagelijks hunne verontwaardigde blikken lieten rusten, de afschuwelijke modder- en zand woestijn die hun het leven zuur maakte en hunne winkel waren bedierf, zal in een lieflijke oase herschapen worden. Er zal wel het niet onaardige sommetje van f 17.500 mede gemoeid zijn, maar op dit punt was de Raad nu gelukkig eens niet zuinig. Zestienduizend vijfhonderd gulden zal er besteed worden voor bestrating van de zandvlakte, en nog eens duizend gulden voor het aanbrengen van wat boompjes, struiken en graszoden. De Israëlieten, na veertig jaar om zwerven door de woestijn in het beloofde land komende, konden niet blijder zijn dan nu de vlaggende Damrakkers. Zij krijgen thans het uitzicht op een flink bestraat plein, hier en daar bevallig met een plekje groen geschakeerd, een uitgezochte speelplaats voor de jeugd, zoodat het er bij goed weder niet aan levendigheid zal outbreken. De vroegere ligplaats der Noord-Nederlandsche beurs- en vrachtschepen zal dan een heel ander aanzien hebben ge kregen, en de vreemdelingen, die zoo kersversch van buiteD onze stad inkomen, zich niet meer ergeren aan zulk een wildernis in het centrum van de hoofdstad des Rijks. Intusschen blijft het een feit, dat men die 17V» Wordt Veryolgd, duizend gulden in den zak had kunnen houden, indien er met de demping van het Damrak wat minder voorbarig te werk gegaan en eerst de definitieve beslissing der Beurs- quaestie afgewacht was. Want de oplossing dier quaestie ligt nu verder in het verschiet dan ooitde Burgemeester en sommige Raadsleden namen er Woensdag zelf een loopje mee. Al wordt het gedempte Damrak ook nog zoo mooi bestraat en beplant, het is en blijft toch altijd zoo iets wat men een „Kamper streek" noemt. Wat zou er gelachen worden, als die Damrak-historie eens aan den IJsel in plaats van aan den Amstel was voorgevallen Al wil de Raad niet van volksfeesten weten, zijn we hier toch op het oogenblik niet geheel zonder vroolijkheid. Maar het is er een vroolijkheid naarVan 9 tot 28 April is het op de Westermarkt, het Amstelveld en andere pleinen Voorjaarsmarkt of Halfvasten kermis, ondanks het protest der bewoners van eerstgenoemd plein. De bestiali teiten, die daarbij 's avonds voorvallen, zijn onbeschrijfelijk Zola zou er waardige stof voor zijn romans vinden. Ja, de werkelijkheid overtreft soms nog de stoutste verbeelding van den romanschrijver. 18 April 1888. Gijsbrecht. liinnenlandsch Nieuws. li Uli G L li LIJ I* E STAAI). Gemeente Schagen. Gemeente Barsingerhorn. De zieke scheen te raden wat er in zijn binnenste omging, want zij sloeg nu den blik op de wieg met het slapende kind. „Mijn arme, kleine jongen," weeklaagde zij, //ik heb hem zoo lief en moet hem toch verlaten Maar vader, gij zult voor hem zorgen, als ik er niet meer ben De oude man knikte zwijgend met het hoofd. „Hoe gaarne ik ook bij hem zou willen blijven, het liefste wil ik toch sterven," zeide Margriet na een korte stilte. „Zie vader, het is mij zoo ledig in het hart, nu ik weet dat Martin dood is gij hebt hem zooeven begraven?" „Ja, ja, hij ligt ter ruste, Margriet." „Spoedig zal ik naast hem liggen," zeide de zieke, „zorg voor mijn jongen, vader gij weet, wat Martin mij heeft laten beloven onze jongen moet hem wreken, hem en mij De groote boer richtte zich nu in zijn geheele lengte op en keek de jonge, zieke vrouw met vasten blik aan. „Dat is een verstandig woord, MargrietAls gij bij mijn armen jon gen komt, zeg hem dan, dat ik uw kind zal beschermen en behoeden, zeg hem dan, dat zijn vader op de wacht staat zoolang er nog een druppel bloed in mij is en dat uw jon gen u beiden zal wreken, u, Margriet, en mijn Martin daar zal ik voor zorgen Margriet scheen door deze belofte tevreden gesteld. „Nu zou ik het liefste nog heden sterven," fluisterde zij, „ik weet, vader, dat mijn jongen bij u in goede handen is." Maar de mensch wikt en God beschikt. Hoe zwak en afge mat ook het lichaam der jonge vrouw was, zoo bezat dat toch nog zooveel levenskracht, dat er nog twee weken verliepen, voor de vrouw de oogen sloot. Zij sliep in, om niet weder te ontwaken; haar sterven was zacht en gemakkelijk. Severin, die zijn schoondochter al dien tijd trouw had ver pleegd, merkte eerst na verloop van eenige uren, dat Margriet gestorven was. Toen boog hij zich over haar heen en kuste haar op het voorhoofd. Geen woord, geen geluid kwam over zijne lippen. Van het lijk zijner schoondochter ging hij naar de wieg van zijn kleinzoon en kuste ook den kleine op het voorhoofd. In zijn hart evenwel woedde een wilde, dsemonische harts tocht en er steeg een heilige, plechtige eed ten hemel, dat hij niet rusten wilde, voor hij het bloed zijns zoons en den dood van Margriet aan den gehate had gewroken. De opvoeding van den kleinen Martin zou geheel en al een werk der wrake zijn, ook dat zwoer de trotsche man. Schagen 14 April 1888. Een talrijk eu kunstminnend publiek woonde Woensdag avond j.1. in het Noord—Holl. Koffiehuis alhier het Concert der Koninklijke Engelsche klokkenspelers bij, dat wat betreft het instrumentaal gedeelte alleszins ten zeerste voldeed eu met de meeste belangstelling werd aangehoord. Het geluid, door de klokken voortgebracht, is liefllijk, melodieus en verrassend en doet denken aan den klank eener zeer fijn geconstrueerde speel doos. De vaardigheid waarmede de spelers zich van de klokken bedienen wekt terecht aller bewondering. Niet minder schoon was de muziek, voorgebracht op den Dulcimer, en de Mettallophone. De dulcimer heeft het voorkomen van een cither, doch zijn geluid is liefelijker en voor eiken toon zijn op dit instrument vier snaren gespannen en wordt bij het spelen met de vingers getokkeld en met slokjes geslagen. De metallophone heeft veel overeenkomst met het Holtz— und Stroo-instrument. Het geheel werd nog afgewisseld door komische Zangnum mers. Naar wij uit goeden bron vernemen, worden deze concerten gegeven ten voordeele der Weesinrichting te Neerbosch. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie zal het programma, van het door Schagen's Mannenkoor Euterpe, te geven concert op a. s. Zondag 22 April, bestaan uit de volgende nummers Ouverture van Schagens Harmoniekapel Stille, v. Hille; Bede, v. Richard Hol; de Nornen v. F. A. Gevaert; Feestzang, woorden van den heer Jb. Denijs Jz., muziek van den heer L. E. Rugers, met orchest-begeleiding van Schagen's Harmoniekapel Vineta van Fr. Abt; Wiegenlied v. Jobs. Brahms, en dagerkoor v. W. Smits. Tevens znllen door den heer Hantzsch van den Helder, de bij velen gunstig bekende violoncellist, twee solonummers voor violoncel ten gehoore worden gebracht. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Breda zijn uitgebracht 2753 stemmen; van onwaar de 12. Gekozen de heer mr. L. P. M. H. baron MICHIELS VAN VERDUYNEN (ultramoutaan), met 1945 stemmen. De heer mr. Van Cooth (liberaal) had er 596, de heer Rikkers 142, de heer Booy 53. In het kiesdistrict Steeuwijk zijn uitgebracht 2598 stemmen. Gekozen de heer jhr. mr. G. J. TH. BEELAERTS VAN BLOKLAND (antirev.) met 1400 stemmen. De heer mr. W. H. de Beaufort (liberaal^ had 1184 stemmen. In het hoosdkiesdistrict Druten werden uitgebracht 1886 stemmen. Gekozen de heer mr. J. A. N. TRAVAG1LNO (ul- tramontaan) met 1501 stemmen. Op den heer mr- Beelaerts (antir.) waren 45, op den heer mr. Tydeman (liberaal) 216 stemmen uitgebracht. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Ct. schrijft over den gezondheidstoestand des Kouings „In vijt weken heeft Z. M. zijne appartementen niet meer verlaten. Hij gaat in den loop van den morgen uit zijn slaap vertrek naar zijn toiletkamer en van daar naar zijn werksalon (alle met elkander in verbinding) en keert 's namiddags in zijn slaapvertrek terughij dineert niet meer, als tot voor een paar maanden, met de Koningin en Prinses, maar gebruikt zijn maal tijden in zijn werksalon, waarbij H, M. en de Prinses hem alleen gezelschap houden. Z. M. is in den laatsten tijd zwak gewordende eetlust en spijsvertering laten te wenschen over en hij is onverschillig geworden zelfs voor zijn vroegere lieve lingsgerechten en dranken, evenals hij 't rooken sedert lang heeft nagelaten. Er komt nu en dan een gevoel van moedeloos heid bij den vorstelijken grijsaard op en dat alles werkt nadeelig op zijn anders zoo krachtig gestel. Het is daarbij te bejammeren, dat de Koning geen lust en bpgewektheid gevoelt, misschien ook de kracht mist, om naar buiten te gaan; maar er valt niet aan te denken. Nu de reis naar Amsterdam is afgesprongen, is 't plan om begin Mei of reeds in ft taatst dezer maand naar het Loo te vertrekken en daar den zomer door te brengen. Alle andere reisplannen zijn opgegeven, zelfs 't zoo noodzakelijke bezoek aan Wildungen, waarbij Z. M. in elk geval jaarlijks veel baat voor zijn kwaal heeft gevonden. Het zou alleen mogelijk zijn, dat de Koniugin, zoo Zr. Ms. toestand lie^ gedoogt, eerlang een bezoek gaat bren gen aan haar ouders aan 't hof te Arelsen, ook in verband met de ziekte van haar broeder, die te Bentheim door een hevigen graad van roodvonk aangetast, niet buiten levensge vaar is." Te Goes is ecrgisternacht een brutale diefstal met inbraak gepleegd bij de weduwe de R., in de Lau- rens Pieter van de Spiegelstraat. Daaromtrent meldt men het volgende: 5s Nachts te 1 unr verschaften zich de dieven, twee in getal, door verbreking van het hek achter de woning en de ruiten in het achterraam, toegang. De weduwe zelve hielden zij onder de dekens en namen haar de gouden stukken af welke zij gewoon was 's nachts op te honden. De meid, die in een aangrenzend kamertje sliep, werd htt stilzwijgen opgelegd met bedreiging, dat men haar bij het eerste gerucht, dat zij maakte, het leven benemen zou. Het zaakje ging dan ook zoo stil zijn gang, dat een politieagent, aldaar te kwart over één op zijne ronde passeerende, niets bemerkte. Ofschoon men vermoeden heeft op een ouden bekende der justitie, evenals de wed. De R., van Biezelinge alkomstig, is hieromtrent met zekerheid nog niets te zeggen, daar de slachtoffers de dieven niet konden her kennen, wijl zij zich geheel zwart hadden gemaakt en witte mussen opgezet hadden. Hoeveel aan waarde en geld zij mede genomen hebben, is evenmin op te geven, daar de geruchten op dit punt zeer uiteen loopen. Toch schijnt er een aardig som metje medegemonen te zijn. "Van eene andere zijde meldt men dat de gestolen waarde op f 2000 aan contanten wordt geraamd, en dat de weduwe bij de ondergane mishandeling schram pen in het gezicht en kwetsuren aan de borst heeft bekomen. De justitie uit Middelburg is te 10.14 te Goes aangekomen om een onderzoek in te stellen. Later seint men dat de twee vermoedelijke daders zijn gevat, doch dat een door het water wist te ontloopen. (M. Ct.) In de Tweede Weteringdwarsstraat bij de Vijzelgracht te Amsterdam, is Donderdagavond te ruim elf uur een ernstige moordaanslag gepleegd. De toedracht der feiten is de volgende: David Venetie had verkeering aangeknoopt met het meisje Katharina Engelblik, strijkster, die bij hare moeder inwoonde, en met haren arbeid een aardig weekloon verdiende, waarom het David, die zelf niet al te veel verdiende en weinig lust in het werken scheen te hebben, niet in de laatste plaats te doen scheen. De moeder van het meisje, een weduwe, scheen dat ten minste zoo te begrijpen en verbood hare dochter den om gang met een minnaar, in wien zij voor hare dochter in de toekomst weinig heil zag. Katharina schijnt aan den wensch harer moeder te hebben gevolg gegeven, tenminste sinds eenige maanden was de verkeeiing afgebroken. Natuurlijk zeer tegen den zin van David, die alle pogingen deed om de verloving weer op te vatten. Doch te vergeefs. Toen greep hij het middel der bedreiging te baat, doch ook dat hielp niet. Het gevolg was, dat het meisje 's avonds door haren broeder van haar strijkhuis moest worden afgehaald, want David had de gewoonte genomen, haar op hare schreden te volgen. Donderdagavond nu, terwijl Katharina met haren broeder door de Tweede Weteringdwarsstraat ging, waar haren zuster woont, trad David plotseling ongeveer ter hoogte van de woning dezer zuster, op haar toe en vroeg haar te spreken. Toen hierop een weigerend antwoord volgde, haalde hij een revolver te voorschijn. Katharina deinsde achteruit eu wilde een komenijs- winkeltje in vluchten, doch te laat. Zij werd bij het oor ge troffen door een kogel, die haar gezicht doorboorde tot onder de kin, terwijl haar broeder eeu schrarap aan het oor kreeg. Het meisje zeeg neer en de dadei, denkende dat zij dood was, richtte het pistool op zich zelf. Doch het weigerde. Toen zette hij het op een loopen. Intusschen waren reeds vele menschen verzameld, die deels het getroffen meisje verzorgden, deels den dader nazetten, die op de Weteringschans, bij de wachtkamer der tram werd gearresteerd en naar het politie-bureau in de Ferdiuand Bolstraat gebracht. De getroffene werd spoedig per brancard naar het Binmn— gasthuis vervoerd, waar de kogel uit de wond tferd verwijderd. Haar toestand is zorgwekkend, want de wonde is ernstig, en haar gelaat is bijna ouherkeubaar door de brandwonden. (H.) Ingeschreven van 11 13 April 1888. Geboren Geene. Ondertrouwd IJsbrand Weij, jm., oud 25 jr., wonende te Sint Maarten en Catharina Deutekom, jd., oud 24 jr., wonende te Schagen. Gerardus Jacobus Smits, jm., oud 26 jr., wonende te Hoorn en Catharina van Keulen, jd., oud 23 jr., wonende te Schagen. Jan Borst, jm., oud 27 jr., wonende te Schagen en Geertruida Jonker, jd., oud 20 jr., wonende te Sijbecar- spel. Reus Bras, jm., oud 31 jr., en Autje Bergman, jd., oud 37 jrbeiden wonende te Schagen. Cornelis Marees, jm., oud 21 jr, wonende te Barsingerhorn en Aaltje Nieuwland, jd., oud 23 jr, wonende te Schagen. Corntlis de Jongh, jm., oud 23 jr., en Grietje Hopman, jd., oud 22 jr., beiden wonende te Schagen. Pieter Meurs, jm., oud 26 jr., wonende te Barsingerhorn en Elisabeth de Jongh, jd., oud 21 jr., wo nende te Schagen. Hendrik Mooij,jm., oud 30 jr., wonende te Wieringerwaard en Maria Borst, jdoud 25 jr., wonende te Schagen. Johan Govers, jm., oud 22 jr., wonende te Schagenen Maartje de Pater, jd., oud 22 jr., wonende te Ben- nebroek. GetrouwdGeene. Overleden Pieter Blom, oud 58 jr., 1 md. Ingeschreven van 1 31 Maart 1888. Geboren Jan, zoon van Klaas Liefhebber en Grietje Oom. Guurtje, dochter van Hendrik Slot en Guurtje Haringhuizeu. Anna Maria, dochter van Cornelis Herman en Maartje Heijblok. Jan, zoon van Jan Bood en Aaltje Fok. Klaas, zoon van Klaas Kossen en Geertje Mieldijk. Maarten, zoon van Jacob Beek en Trijntje Wilms. Ondertrouwd en GehuwdJan Voorthuijsen en Dieuwertje Volder. OverledenMaartje, 37 jaar, echtgenoote van Klaas Bakker. Jan de Graaf, 33 jaar, echtgenoot van Jansje Tamis. Guurtje Haringhuizen, 27 jaar, echtgenoot van Hendrik Slot. Anna Geel, 7 jaar, dochter van Dirk Geel en Maartje Krans.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2