Vollenhoven's J. Roggeveen Wz, Plattelandsche Bankvereeniging, UTRECHTSCHE SCHAGEN.. LOET. MANUFACTUREN. is het BESTE en meest VERSTERKENDE. Buitenlandsch Nieuws HLhgkhluhe STA\ D. Gemeente Sehag-en. Gemeente Zijpe. Mar ktberichten. HOORN, 12 Mei 1888. Aangevoerd 1 ALKMAAR, 12 Mei 1888. Aangevoerd: ALKM AAR, 14 Mei 1888. Aangevoerd PURMEREND, 15 Mei 1888. Aangevoerd: EDAM, 12 Mei 1888. Aangevoerd RECLAME. Advertentïên. SPAANS Co. kantoorI' 1 oinp6t orengracht, II. 655. J. W. Schiibiirt, Mr. II. Waller, Mr. I). J. II. van Eeden, Mr. J. .1. Metelerkuuip, te Utrecht. .Ilir E. van Heeniskcrck van Ileestte, Scheveningen. Directie: K. A. Manssen, S. P. ten Holt. 14 A It I*ETTElf, vanaf f 2.25. dioïm'o bekroond op de Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam 1887, niet Zilveren Medaille, (hoogste onderscheiding). hraepelien en Holui, Zeist. "WeHelijlxscli Politiek Overzicht. In de acote en zorgbarende ziekteverschijnselen bij den Duitschen keizer schijnt voor het oogenblik een rustpoos inge treden te zijn, die de naaste toekomst minder bezorgd doet tegemoet zien. De onverbiddelijke kwaal evenwel, die het gestel van den monarch ondermijnt, is niet geschikt om blijde ver wachtingen te doen rijpen, en moet het Duitsche volk zich tevreden stellen met het bewustzijn, dat het ergste hem nog bespaard bleef. Dit eenigermate vriendelijker voorkomen der symptonen en berichten staat in tamelijk pijnlijke tegenstelling tot de bangmakerijen van zekere voor „goed onderricht" door gaande dagbladen, die in den laatsten tijd niet moede worden, op den bedriegelijk nageaapten Cassandratoon (Cassandra was de dochter van Priamus van Troje, bekend door voorspellingen van onheil) den volke te verkonden, dat een botsing met Rusland voor de deur staat. Gelukkig is niemand verplicht, de ontboezemingen dier bladen, welke echte onweftsvoorspellingen zijn, als een evangelie aan te nemen. Wanneer men de voorspellingen van die soort van kleine profeten had vertrouwen en daarnaar zijne zakelijke en andere maatregelen nemen willen, dan had men sedert den herfst van het jaar 1886 aan één stuk door kunnen sidderen en bibberen. Gelukkig zijn die bangmakerijen tot nu als vol komen onrealistisch gekenmerkt en de vrienden van den vrede, die zich geen vrees lieten aanjagen, konden met genoegdoening zich beroepen op het feit, dat, trots alle angst- en waarschu wingskreten, de rost in Midden-Europa geen oogenblik gestoord is geworden. Deze overvloedige en te veelvuldige vermaningen en waar schuwingen hebben toch een bedenkelijk gevolg. Want evenals zekere herder, die zoo dikwijls uit de grap had geroepen: „De wolf is daar!" geen geloof meer vond, toen het verscheurende dier werkelijk zijn kudde reeds had aangevallen, zoo ook loopt men gevaar, de bevolking ongevoelig te maken jegens het dreigend gevaar en zoodoende juist in die oogenblikken een onverantwoord zekerheidsgevoel in het leven te roepen, in welke de kenteekenen van moeielijke omstandigheden eeue nauwlettende behartiging verdieuen. Doch zoover is het nog niet gekomen. Vorst Bismarck maakt zich gereed tot het reeds lang bepaald en telkens weder uitgesteld vertrek naar Varzin, waaraan hij ongetwijfeld niet zou denken, wanneer er in deze oogenblikken werkelijk oorlogsgevaar voor de deur stond, zooals de Köln. Zeiting en partijgenooten onophoudelijk gelieven te beweren. Juist het beroep op de beroemde redevoering van deu Kanselier, dd. 6 Februarari j.1., heeft ten opzichte van dit punt een geruststellenden invloed. Wanneer sedert Februari wij leefden toen in de periode van alarm berichten over de Russische toerustingen aan de Gallicische en Pruisische grenzen wanneer sedert die rede van vorst Bismarck de algemeene toestand niet ongunstiger is geworden, dan heeft men alle ïedeuen, om over den stand der zaken niet ontevreden te zijn. Dat de gebeurtenissen op het Balkanschiereiland ons slechts in geringe mate aangaan, heeft vorst Bismarck toenmaals, even als reeds vroeger herhaalde malen, met nadruk verklaard, en üuitschland's bondgenoot, Oostenrijk, verheugde zich over deze oprechtheid van den leidenden staatsman niet minder, dan de Russen. Sedert 6 Februari heeft de kanselier zijn woord ingelost, het welk den Czaar het vooruitzicht gaf, dat de Duitsche staatskunde, zijne diplomatieke stappen zou ondersteunen tot verkrijging van een congres-matigen toestand in Bulgarie. Rus land en Duitschland oefenden gemeenschappelijk invloed uit op den Sultan, opdat deze Ferdinand van Koburg's bestijging van den Bulgaarschen vorstentroon voor onwettig zou verklaren. Deze verklaring heeft Abdul Hamid ten slotte dan ook gegeven, zonder zich evenwel te bekommeren om de practische uitwer king daarvan, en daardoor is de onwettige vorst nog altijd in het bezit van de macht te Sofia. In Rusland begint men dezen toestand onaangenaam te vin den, en van Giers ziet zich gedwongen, zijne afwachtende houding tegenover de heethoofden in eigen rijk te verde digen door tamelijk opgeschroefde verklaringen in het Regee- ringsblad. Czaar Alexander gevoelt zich ongetwijfeld pijnlijk aangedaan over de mislukking van zijne en door vorst Bismarck volgens belofte ondersteunde politiek, en het schijnt niet onmo gelijk, dat men in Petersburgs door dit gevoel van teleurstelling er toe is gekomen, in Berlijn het verlaugen kenbaar te maken, dat men daar bij verdere maatregelen tegen den „Usurpator in Bulgarije" nog verder zou medewerken, dan er in de rede van 6 Februari was beloofd geworden. Een hoflijk afwijzen van dergelijke toegedachte beginselen zou wel in de Russische regee- ringskringen, in welke men gehoopt had, door allerlei hoffelijke beleefdheden de Duitsche politiek te scheiden van het Weener kabinet, eenigermate het misnoegen opwekken, maar dat alleen door deze omstandigheid de „onchristelijke neiging tot over vallen" gelijk die aanwezig is bij het Panslavisme, zou zegevieren op het kalme overleg van den Czaar, dat is moeielijk ain te nemen, te meer daar het geldgebrek aan de buitensporige politieke plannen van zekere Russische kringen paal en perk stelt. Merkwaardig is het, dat men in Oostenrijk-Hongarij de Balkan—zaken nog niet zoo vertwijfeld inziet en toch heeft men daar geographisch er veel meer mede te maken. Men weet echter ook, dat de partij, wat Rumenie aangaat, waar de boeren- on lust en door Russische zendelingen werden aangewakkerd, door de Panslavisten verloren werd. Ook in Servië, waar een nieuw Kabinet aan het roer kwam, waarvan de magueetnaald naar Weenen en niet naar Moskau wijst, heeft de Russische intrige aan het kortste einde getrokken. De poging, de Porte in een conflict met Griekenland te wikkelen, is insgelijks mislukt. De zoo dikwijls aaugekondigde opstand in Macedoniën is altijd nog een onuitgebroed ei gebleven kortom, wanneer het den Russen ook niet aan goeden wil ontbrak om den Balkan in vuur en vlam te zetten, zoo bleef tot nu hun stoken toch zonder gevolg, en dat is voor den politicus ten sloite de hoofdzaak. Ook de in Peteisburg met zoo groote voldoening begroette aanvallen der tegenstanders van Crispi in het Italiaansche parle ment waardoor men dezen voorstander van het Austro-Duitsch bondgenootschap in zijne positie dacht te doen wankelen, zijn zonder tastbaar gevolg gebleven. De pogingen, om uit de Afri- kaansche expeditie den strik te draaien, met welken men Crispi ten val zou kunnen brengen, zijn jammerlijk mislukt, en zoo ziet dan het Panslavisme, evenals in Bncharest, Belgrado, Sofia, Athene en Monaster, zich ook te Rome in zijne schoonste ver wachtingen bedrogen. Alleen in Frankrijk vindt het in de ge beurtenissen aanleiding, zich ook voortaan te kunnen te goed doen aan den geurigen maar gevaarlijken schotel der illusie. De Republiek heeft nu in ieder geval eenige maanden tijd om adem te halen, al moet men ook toegeven, dat het Bou- langisme tol in de uiterste kringen der republikeinen met het beste gevolg zijn program hqeft ingang doen vinden. Boulan- ger's rondreis in het Departement dn Nord, geleek tot nu een zegetocht in veel hooger mate, dan dit beweerd kan worden van de jongste rondreis van den president Carnot, en zoo kan, wanneer Boulanger geen werktuig is, het Panslavisme dcor hem nog hopen op het groote oorlogslot. Ingeschreven van 12 15 Mei 1888. Geboren Dieuwertje, dochter van Arie van Scheijen en Trijntje Boender. Alida Johanna, dochter van Simon Wagemaker en Elisabeth Wit. Ingeschreven van 4 11 Mei 1888. Geboren Jacob, z. v. Comelis Kuijlman en Cornelia Kuijl- man. Maria Elisabeth Antia Catharina, d. v. Dirk de Moei en Piertje Waij. Hendrik z. v. Otto Sap Hz. en Boukjen van der Wal. Arie, z. v. Jacob Stius en Jantje Oom. Getrouwd Gerrit Siijkerman, jra., landman, 23 jr. en Jo hanna Anna Kruijer, jd., zonder beroep, 24 jr.. beide te Zijpe, Simon Quax, jm., arbeider, 24 jr., en Dieuwertje Morsch, jd.. zonder beroep, 25 jr. beiden te Zijpe. Comelis Brouwer, wedr., van Bregje Bos, landman, 55 jr. te Zijpe en Aafje Zee r,an, wede., van Simon Bakker, zonder beroep, 40 jr. te Barsinger- hom. Overleden: Aaltje Kriller, 79 jr., laatst wede. van Hendrik Dalen berg. 1 H. L. Rogge f 3.75 a 4.50 2 7) Tarwe f 6.25 a 8— 6 Gerst f 3.75 a 5.— 4 7) Haver i 2.75 a 4— V Witte Erwten f 8.25 a 10.— 3< J» Groene f 9 25 a 12.— V Grauwe f 10.50 a 14.— J) Vale f 7.25 a 14— Bruine Boonen f 8.25 a 13— D Geele f a 7) Witte f 10.25 a 15— 7) Paarden f 5.25 a 6— 71 Karweizaad f 12.62' a f! Mosterdzaad f 16.50 a 2 Paarden f 60— a 90— 46 Koeien f 90— a 180 41 Kalveren f 6— a 15— 1120 Schapen f 20— a SO- 2194 Lammeren f 5— a lS— 90 Varkens f 12— a 20— 10 Zeugen f 25— a 35— 192 Biggen 1 5— a 8— 17 Geiten f -.25 a 8— 40 Kippen f -.50 a 1.30 2900 Koppen Boter, 5.2, lood. f -.45 a —.50 5000 Kipeieren f 2.20 a 2.50 600 Eendeneieren f 3.20 a De handel was matig. 4 Paarden Ezel 58 Koeien en Ossen 45 nucht. Kalveren 972 Schapen 1658 Lammeren 265 magere Varkens 233 Biggen 15 Bokken en Geiten 7 Kleine Bokjes Kipeieren per 100 Eendeneieren Boter per kop ('s middags 12 unr) 3 Koeien 266 vette Kalveren 24 Nuchtere Kalveren 7 Schapen Lam 149 vette Varkens per P 38 Magere dito Bok Kaas. Aangevoerd 320 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 33,a Middelbare f per 50 KG. Boter f .85 a .90 per KG. Vette Runderen .80 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .80 a 1.per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 4.—. a 12.Handel vlug. Vette Varkens van --.38 a .44 per KG. Handel vlug. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 2.50 a 3. Eenden f 3.a Zwanen f a Aangevoerd 57 stapels kaas, wegende 11789 P., hoogste prija f 30.—. f 60.— a 225— f a f 100.— a 160— f 7.— a 14— f 10.— a 25— f 6.— a 12— f 11.- a 18— f 5.— a 8.25 f 4— a 10— f —.20 a —.60 f 2.75 a 3— f 2.90 a f .55 a .67» 160.— a 240.— f 35— a 96— f 6— a 12— f 11-— a 18.— f a f -.32 a —.44 f 13— a 17— f a I )e lente lvrchtg-esteltllieid. verplicht midclelen voor de gezondheid door een ratio- neele knnr te gebruiken. Vooral diegenen die de baden niet kunnen bezoeken, die lijden aan maagcatarrh of aan de adem halingsorganen van eene ontstoken ziekte of onmatigheid, komen tot de MINERAAL PASTILLEN VAN SODEN. „Mijnheer, „uwe MINERAAL PASTILLEN VAN SODEN zijn mij deze „laatste dagen bij tijds gekomen; door mijne buitengewone ver moeienis, had ik een lichte ontsteltenis bekomen, ik heb de „pastillen gebruikt, zij hebben mij eene uitnemende dienst „bewezen, zoodat ik ze in het toekomende altijd zal gebruiken. „Wal mij in het bijzonder behaagt in deze pastillen, is dat zij „geene onaangenamen invloed op de maag hebben, hetgeen het „geval is met vele geneesmiddelen van dat geslacht." Karl Hullig, tooneelspeler van het hertogelijk hof van Sache-Meiningen. De pastillen zijn te bekomen bij alle apothekers h 60 cents de doos. DE gevestigd te Barsingerhorn, onder de firma SPAANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 41/J, 4s/4 pCt. 's JAARS, alnaar gelang der voorwaarden welke bij het deponee- ren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoo pen van BINNEN— en BUITENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gebonden te Barsingerhorn, eiken werk dag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag t« Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. De Botterdamsche Brand-assurantie „de Maas,* verzekert tegen brandschade: Huizen, Inboedels, Vee, Vlas, enz., tegen vaste en matige premie. Nadere inlichtingen verstrekt de Agent JU». D. I*. Westenberg, te HARINGHUIZEN. Goedgekeurd door Z. M. DEN KONING. Commissarissen de Heeren De Maatschappij sluit verzekeringen van kapi talen, uit te betalen Siij overlijden, bij leven, tij delijke verzekeringen, verzekeringen op twee levens, enz. enz. PROSPECTUSSEN en INLICHTINGEN, GRATIS ver krijgbaar bij den Heer F. -J. Grielen, Correspondent ta SCHAGEN, of bij den Agent, -T. Castricum. Specialiteit in alle soorten Voorts: Matten, lilecdcn, Vloerzyi, Loopers enz., alles tegen de minst mogelijke prijzen. T Alom verkrijgbaar in bussen a 1/3, 1/t en 1/9 K.G.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3