Mar k t b e r i c li t e n. ie s wat men verlangt te bezitten, afgescheiden van de vraag of men het verdiend heeft of niet. In dit geval is alleen sprake van gramschap en rechtvaardig geioel van krenking. Had de Harmonie gebleven, dan had zij ook onmiddellijk der Jury voldoening moeten vragen, zulks zou op den gang van het feest natuurlijk storend hebben moeten werken; om dat te verhoeden, heeft de Harmonie zich verwij derd. Dat is dus geschied uit beleid. In de Enkhuizer Courant lezen wij o. a. omtrent het con cours het onderstaande „Maar nu de wedstrijd De indruk daarvan was nog meer overweldigend dan die van het feestterrein. Die bracht aan het licht, dat de opgang van al de verschillende muziekgezelschappen uit Noordholland naar Purmerend was een tocht naar de leer school. 9,Allen deden hun best om den mentor nabij te komen, maar hunne talenten vielen weg als sneeuw voor de zon. Verbeeld je maarSchagens harmoniekapel met haar keurig, fijn genu anceerd spel, de vrucht van jaren nauwgezette en ambitieuse studie, Schagen, verleden jaar te Nijmegen een gouden medaille waardig gekeurd, kwam als No. 5 onderaan op de lijst der bekroonden en PurmereDd ging met de vlag, in dezen den eersten prijs strijken. Vraag me nu niet, welke kranen die Purmerenders zijn. Vraag nu ook niet, waarom Purmerend den bond in het leven riep. 't Is nu zoo klaar als de dag, dat het was, om aan Noordhollands toeters en blazers een lesje te geven. Zie, ze stonden er dan ook van verplet, naar wij hoorden, zoo totaal kapot, dat ze niet eens applaudiseerden, toen de Voor zitter van de jury mededeelde, dat aan Purmerend de verguld zilveren medaille was toegewezen. En Purmerend zelf, men deelt ons mede, dat het zedig de oogen neersloeg. „Crescendo, het Enkhuizer Harmoniegezelschap zal zich om trent het behalen van een onderscheiding wel geen ïllusiëu hebben gemaakt. Dat gezelschap heeft nog te korteu tijd eigen lijk gewerkt, om het nu reeds zoo ver gebracht te hebben. Toch hield het zijn fatsoen flinfc op en gaf blijken van goede studie. „Wij weten niet, of de bond al een divies gekozen heeft. Heeft hij dat niet, dan stellen wij voor dat het Hoofdbestuur in zijn wapenschild schrijve»Ik leer nog."" Gouden, moet zijn: Zilveren Bij inschrijving van de Landbouw-societeit „Cérès" is pachter geworden de heer J. P. Blauw,thans Chef in het Badhotel te Loosduinen, die had ingeschreven voor f 400. Bij het 9, 10 en 11 Juli gehouden toelatings-examen voor het gymnasium te Amsterdam slaagde S. Smit Hdz., leer ling onzer openbare school. Heden is in het examen voor het gymnasium te Haarlem geslaagd, J. D. van Calcar, leerl;"g r Openb. L. School alhier. Deze is nu de vierde leerli 0 van onze Openbare Lagere School, binnen den tijd van enkele weken, die met gunstig gevolg examen aflegde voor een inrichting van Middelbaar Onderwijs. Het Departement Schagen de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, hield Dinsdag avoud j.1. in een der lokalen van het Noordholl. Koffiehuis hare vergadering in gevolge art. 24 van het huishoudelijk reglement. Ingekomen waren kennnisgevingen, waarbij de heer Johs. de Beurs bedankte voor zijn benoeming tot lid derCommisie voor de Departementale Bewaarschool, en de heer KI. de Beurs zijn ontslag nam als lid der Commissie van Volksvoordrachten. Verder was ingekomen een missieve van het Hoofdbestuur, berichtende dat tot leden waren benoemd de heeren Mouthaan, Zeeman en Dr. Pleijthe. Ook nog een missieve van het hoofdbestuur, meldende dat ingevolge aanvrage der afdeeling Schagen, de heer Dr. Zaayer van s' Gravenhage, alhier eene volkslezing zal houden over ^Vrijhandel of protectie.* De vergadering besloot zoo mogelijk die lezing te doen hou den op Dinsdag 16 October alhier. Daarop werden uitgebracht 0. Verslag over de Bewaarschool, waaruit bleek, dat in het afgeloopen boekjaar de dagschool was bezocht door 90 kinderen en de handwerkscursus door 63 leerlingen. De ontvangsten be droegen f 1147.04, de uitgaven f 1192.60', sluitende met een klein nadeelig saldo van f 45.56', hetwelk kon worden gevon den uit het reserve-kapitaal, dat thans pl. m. f 700 bedraagt. b. Verslag van den toestand der Leesbibliotheek. Het aantal boekdeelen, in het afgeloopen seizoen ter lezing verstrekt bedroeg 1437. De rekening sloot met een klein nadeelig saldo ad f 2.51. c. Uit de rek. en verantw. der Commissie van Volksvoor drachten bleek dat er ditmaal een batig saldo van f 6.aan wezig was. d. Verslag v. d. Dep. Zangschool. 83 Leerlingen hadden den afgeloopen cursus bezocht. De Commissie gaf over den toestand als haar oordeel te kennen, dat in de eerste klasse, onder leiding van den heer ter Linden, het ouderwijs zeer hare tevredenheid verworven had. In de klasse van voortgezet onderwijs, onder leiding van den heer Roep, oordeelde de commissie dat zoowel het theoretsich als het prachtisch gedeelte te wenschen overliet. e. Verslag Huisvlijtschool. Ten opzichte van het finantiëel beheer bleek dat de rek. over het afgeloopen dienstjaar sloot met een batig saldo van f 38.45, met inbegrip var, een batig saldo van het vorig jaar, groot f 28.87'. Dit resultaat is echter niet bierdoor verkregen, dat de gelde- lijken steun, der inrichting geschonken, zoo belangrijk toenam in 't afgeloopen jaar, maar hierdoor, dat de Hr. Roep zich met een zeer bescheiden honorarium tevreden stelde en alles in 't werk heeft gesteld, om de uitgaven zoo weinig mogelijk te doen zijn. Wel is waar gelukte 't der Commissie, door 't rondzenden van circulaires, 't getal begunstigers aanzienlijk te doen klimmen, zoodat dit van een cijfer van twintig tot een en dertig steeg, maar hier staat tegenover, dat enkelen, die vroeger aanzienlijke bijdragen schonken, deze tot een beduidend lager bedrag teruggebrachten en anderen zich aan de zaak ont trokken. Toch meent de comissie, dat, indien door den heer Roep, voor 't geven van onderricht, geen hooger eisch wordt gesteld dan 't honorarium, door hem in den afgeloopen cursus genoten, de Huisvlijtschool vo irloopig levensvatbaar blijft. Verder nemen wij nog het volgend.: woordelijk over uit het verslag, uitgebracht door den heer v. Kluijve: »Na aangestipt te hebben, dat't onderwijs ook in dezen cursus weder gegeven is in 't lokaal van den heer C. Kos, voor 't vroeger overeengekomen bedrag, en dat de heer Roep bij zijn onderricht ook nu weder ter zijde werd gestaan door den schrijn werker Oud, meent de commissie nog even uwe aandacht te moeten vestigen op de tentoonstelling van vervaardigde voor werpen, die, evenals in vroegere jaren, ook nu na afloop van den wintercursus gehouden is. De voorwerpen daar tentoongesteld leverden 't bewijs, dat er goed gewerkt was en de school inderdaad de weinige geldelijke offers, die zij eischt, wnard is, doordat zij den jongens in staat stelt zich bedrevenheid en vaardigheid eigen te maken, in 'l zamenstellen van zaken, die of voorzien kunnen in huiselijke behoeften ofte gelde gemaakt, hen iets kunnen doen verdienen, op uren en dagen, waarin andere verdiensten verre te zoeken zijn. Het Huisvlijtonderwijs moge een hooger doel nastreven dan 't africhten tot knutselweik en aan dat hoogere doel de vorming en oefening van oog en hand, van smaak en wil, in de eerste plaats zijn beteekenis ontleenen, 't bij komstige is toch voor velen niet te versmaden, en de meer door fortuin bevoorrechten verrichten dus zeker een goed werk, als zij door geldelijken steun hunner zijtjs een dergelijke inrich ting mogelijk maken. Ons is gezegd dat er ingezetenen de ten toonstelling bezocht hebben, die hunne ondubbelzinnige ver wondering te kennen gaven, over 't geen zij zagen, er bij voegende dat zij zich van 't effect van de huisvlijtschool iets dergelijks niet hadden voorgesteld wij hopen, dat een dergelijke van ingenomenheid getuigende ontboezeming zich moge omzetten in een daad en wel in een daad van geldelijke steun, die voor de school zoozeer noodig is. Kan 't u na 't voorafgaande verwonderen, dat de commissie opnieuw aanzoek doet om de subsidie van f 20, door 't depaitement haar sinds eenige jaren verstrekt en dat zij harer zijds op 't verleeuen ervan ten sterkste aandringt!" Uit de nu volgende rekening en verantwoording van het Departement bleek dat die sloot met een batig saldo ad f 10.16 en het Dep. thans telt 41 Leden. Verder werden voor het dienstjaar 1888/89 de volgende subsidiën toegekend; voor Huisvlijtonderwijs t 15.voor Leesbibliotheek f 15.en voor Dep. Zangschool f 10. Hierop wordt door den heer Jb. Denijs Jz., die als afgevaar digde van het Dep. de Algem. Verg. te Amsterdam j. 1. ge houden, had bijgewoond, een zeer keurig gestyleerd verslag gegeven dier vergadering, waarvoor hem de dank der vergadering ten deel viel. Hierna werd benoemd tot lid der Commissie van de Depar tementale Bewaarschool, de heer W. Kloeke, en tot lid der Commissie voor Volksvoordrachten, de heer J. W. IClaassen. Bij de algemeene rond vraat; werd nog ter sprake gebracht de beste wijze om het bezoek der algemeene vergade"' .net dames aan te moedigen. Als een voorname factor werd beschouwd, te trachten die vergaderingen zoo gezellig en huiselijk mogelijk te doen zijn en werd dan ook besloten dienaangaande pogingen in het werk te stellen, door bijv. op die vergaderingen zich te scharen aan één tafel, zoodoende alle afscheiding voorkomende. Het doel toch van het Nut is mede, de samenleving te bevorderen, het verschil in stand en rang moet op de vergaderingen van het Nut niet gevoeld worden. Daar zijn allen leden gelijk en dient een kameraadschappelijke toon te heerschen onder allen, zon der aanzien des persoons. Het vermoeden bestoud dat menig burger de vergaderingen van het Nut niet bezoekt omdat hij het er te „stijfs vindt. En daar is rede toe. Dat gebrek moet weg. De vergadering besloot dan ook met alle kracht daaraan te arbeiden, hopende dat de goede poging zal worden gesteund door alle weldenkende leden en dat menig burger nu de over tuiging zal verkrijgen, dat op de vergaderingen van het Nut plaats is voor elk eerlijk en fatsoenlijk meusch, zonder aanzien des persoons, of van rang en stand. Zeer zeker werkt het Departement daardoor in den geest van den grooten Jan Nieuweuhuijzen, den Stichter der Maatschappij, die door deze stichting zijn naam bij het nageslacht doet voort leven. Door den Raad der Gemeente Haringcarspel is in zijne vergadering van 10 dezer besloten 1. aan den veldwachter J. Oiij, door wien eervol ontslag uit zijne betrekking is aangevraagd, een pensioen te verleeuen van f 200 's jaars. 2. de jaarwedde van den te benoemen veldwachter te be palen op f 400 met f 30 voor vrije bovenkleeding. 3. de jaarwedde van mej. J. W. J. de Winter voor het on derwijs in de handwerken te Waarland te verhoogen met f 50. en 4. op het terrein van de school te Waarland een Norlon- put te doen boren ter verkrijging van zuiver drinkwater. Te Hoorn is eene brutale oplichterij gepleegd. Eene tot nog toe onbekend gebleven dame vervoegde zich eerst bij den goud- en zilverhandelaar Bom om een paar bloedkoralen ket tingen op zicht, doch deze vertrouwde de zaak niet en beloofde de dame den volgenden dag het gevraagde aan een opgegeven adres thuis te bezorgen toen de heer B. zich den volgenden dag daar aanmelde, was er niemand die van de zaak afwist. Ook ging zij naar den goud- en zilverhandelaar P., dien zij voor eenige gouden oorijzers wist op te lichten. De politie doet onderzoek. Uit Eindhoven wordt gemeld In een koffiehuis te dezer stede, tegenover het station der Staatsspoorwegen, had gisteren omstreeks 12 ure een brutale diefstal plaats. Een vieemdeling, waarschijnlijk kermisreiziger, nam in bijzijn van het dienstmeisje uit eene lade eenen zakdoek weg, waarin naar beweerd wordt, f 500 geborgen was, en ging daarmede aan den haal. Door hel geschreeuw van het dienstmeisje was spoedig eene menigte volks op de been, die den brutalen dief achter volgde, en gesteund door de politie, die weldra verscheen, mocht men na een half uur er in slagen hem te grijpen. Hij had in zijne vlucht het geld weggeworpen, hetwelk intusschen door eenen bediende van v. Geud Loos gevouden is. Uit Winterswijk wordt aan de Amh. Ct. gemeld In het naburig fabriekstadje Bocholt heeft dezer dagen een afgrijselijke moordgeschiedenis plaats gehad, waarover de geheele bevolking met ontzetting vervuld is. Zekere O., fabrieksarbeider, heeft zijne jonge vrouw, terwijl deze bezig was het bed op te maken, onverhoeds met een scherp ines aangevallen, haar den hals afge sneden en daarna het lijk op de gruwzaamste wijze verminkt. Het hoofd was letterlijk van den romp gescheiden, enkele lede maten afgesneden, en hart en longen uitgerukt. Toen het lijk gevonden werd, staken nog twee messen in de borst, en vond men in de nabijheid een briefje, waarop geschreven stoud »rdifc is loon voor hare poging om mij te vergiftigen." Het onmensch is in arrest en heeft koelbloedig zijne schuld bekend. De arme vrouw was slechts 21 jaar oud en verkeerde bovendien in gezegende omstandigheden. Ituitenlandsch iMei/ws Welxelijlisch folitielx Overzicht. Keizer Wilhelin's zeereis naar den Russischen Czaar is het middelpunt van Europa's aandacht. De eerste reis van den jongen Keizer zal misschien niet vergezeld gaan van dat macht- vertoon, gelijk sommige zeevarende natiën bij dergelijke gelegen heden gewoon zijn te ontwikkelen. De aanleiding hiertoe is, dat de Keizer niet wil, dat door praalvertoon van het rijk een aanzienlijk offer zal worden geëischt en ook de marine-manouvres daardoor zouden lijden. Deze reis heeft voor de wereldgeschiedenis een groote beteekenis en dat gevoelt men ook in Weenen, evenzeer als te Rome. Dat die reis alleen is voorgenomen en uitgevoerd wordt tot behoud van den vrede, behoeft niet opnieuw betoogd te worden. Wel heeft men van uit Parijs getracht, het drakenzaad van het wantrouwen uit te strooien, door in Weenen te verstaan te geven, dat men er op motst voorbereid zijn, door den jongen Duitscben Keizer opgegeven en voor de Russische belangen achteruitgezet te worden terwijl men in Rome verzekerde, dat er riu een vredesliga zou ontstaan tusséhen de rijken van Noord- Europa, waaruit Italië verdrongen en zelfs geïsoleerd zou worden. De armzalige iuternationale lasteraars waren intusschen zeer slecht op de hoogte van de betrekkingen der kabinetten van Herlin, Weenen en Rome, wanneer zij veronderstelden dat men in beide laatste steden het verpande keizerlijk woord van z/duitsche trouw" zoo gemakkelijk en spoedig zou vergeten, om aan zulke uitstrooisels gehoor te verleenen. De arme Eranschen werden naar verdienste uitgelachen over zulke inblazingen. Wel is waar zal men zich moeten wachten, te gelooven, dat tengevolge dezer reis naar Rusland nu dadelijk een Bulgaarseh verzoenings—program, voor Rusland zoowel als voor Oostenrijk aanneemlijk, zal verschijnen. Daartoe behoort, voor zoover het de détails betreft, een geduldige diplomatische voorbereiding, die maar niet zoo in een ommezien kan plaats hebben, zelfs dan niet, wanneer behalve graaf Herbert Bismarck, ook zijn vader, de rijkskanselier zelve, vrttt nog zeer goed mogelijk is, mede van de partij zal zijn. Men zal zich er voorloopig mede vergenoegen moeten, wanneer de toonaangevende kringen in Rusland tot het inzicht komen, dat de politiek der vrije hand, gelijk Kattkofl' die had aanbevolen, den Russischen belangen aï zeer slecht is bekomen en dat het geraden zal zijn, den politieken isoleer—stoel te verlaten, waarop Alexander III zich had teruggetrokken, als eeu pruilend kind. In ieder geval zal de reis van Keizer Wilhelm II vooreerst ten gevolge hebben, dat Frankrijk het bewustzijn zal ontvangen van zijn afzondering uit den rij der Europeesche Staten. Dat zal ook het ministerie Floquet, van welks belangenlooze vrede lievendheid men onder alle omstandigheden volstrekt niet zeker is, wel tot vermaning dienen. Het kabinet, hetwelk zich tijdelijk door een parlementair votum van vertrouwen eenigermate ver sterkt vindt, heeft het geluk gehad, het beslag te leggen op een manifest van den graaf van Parijs, hetwelk deze aan de ongeveer twintigduizend conservatieve maires der verschillende dorpeu en steden van Frankrijk gericht heeft. Dit manifest geleek tamenlijk veel op eene opeisching, om zich van de republiek los te maken. Zulk een handeling bewijst, dat het hoofd van het huis Orleans de conservatieve maires en hunne kiezers zonder meer als zijne partij-genooten en geestverwanten beschouwt. Daarmede is ook het bewijs geleverd, dat de mo narchistische woelingen wel degelijk in het groot bedreven worden. Zien de republikeinsche partijen dit in, dan zullen zij gedwon gen zijn, trots persoonlijken afkeer, zich te scharen om hel ministerie, dat nu het roer van staat in handen heeft, teneinde de mogelijkheid eener regeeringscrisis onder zoo ongunstige omstandigheden zooveel mogelijk te voorkomen. Zoo helpt de propoganda vau deu graaf van Parijs ten slotte het kabinet Floquet steunen. bt Ui, t.iklAJi\E SIA \U. fiJesneeiile Mclaageii. Ingeschreven van 7 tot en met 10 Juli 1888. Overleden Maartje Blaauboer, oud 77 jaar, 3 maanden. HOORN, 7 Juli 1888. Aangevoerd: Rogge f 6.— a 7.— Tarwe f 7.50 a 8.— Gerst f 4. a 5.— Haver i 3 50* a 4.— Witte Erwten f 8.— a 10.— Groene f 11 a 12.— Grauwe f 12.50 a 14.— Vale f 10.— a 12.— Bruine Booncn f 10.— a 12.— Geele f a Witte f 11.— a 14.— Paarden f 6.— a 7.— Karwijzaad f 13.— a 13.50 Mosterdzaad f 15.— a 16.75

Schager Courant | 1888 | | pagina 3