ojfdïr Postkantoor Sc*liagen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de le helft der maand Juli 1888. Wordt Vervolgd. programma kwamen ook voor de beide nummers Egmqnd en La fille du Tambour major, door de Kapel gemaakt op het eoncours te Purmerend. In de uitvoering der verschillende nummers bezat de kapel eene accuratesse en technische nuanceering, die men bij een dillettante* -korps zéér zeker zelden zal aantreffen. Dit strekt den leden, maar niet het allerminst den uitstekenden directeur, den heer Rügers, tot eer. Was dit het eerste der zomer-concerten, voor dit seizoen, wij hopen, en twijfelen ook niet, ot onze Kapel zal ons nog wel eens willen vergasten op dergelijk muzikaal genot. De tuin van den heer C. Broersma leent er zich uitstekend voor, en wanneer de natuur dan wat meer met ons is, zal on getwijfeld het publiek ook in talrijker mate opkomen. Namen der geadresseerden, van Schagen, plaats van bestemming, te Helder, te Oostdorp. te te Amsterdam. 3. H. a. b. 4. a. b. 5. m. 225 boot of te half dat zich van C. van Trouver. H. van Karei, van Dirkshorn, J. G. Thiessling, van 't Zand, Jb. Keijzer, Ten Brinke, De heer F. Koster, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, heeft met goed gevolg te Deventer het examen ter verkrijging van Hoofdacte afgelegd. De alphabetische volgorde der Vereenigingen, die aan den Zangwedstrijd te Purmerend deelnemen, en de door haar te geven stukken, zijn de volgende 1. Oefening en Vermaakte Bussum, 22 Leden, Directeur G. Bus Hz. a. „De Kabels los,' van B. Hol, en b. „Najaarsbuien," van G. Bus Hz. 2. y Zaanland's Mannenkoor" te Koog aan de Zaan, 25 leden, Directeur J. J. M. Sicking. a. i/Rast,' van Abt, en b. „Jagers Afscheid," van Mendelsohn Bartholdy. vWerkmanslust," te Krommenie, 47 leden, Directeur J. H. de Jong. „In 't Bosch," van J. J. H. Verhulst, en „Avondlied," van J. J. H. Verhulst. nEuterpete Schagen, 16 leden, Directeur Jb. Denijs Jz. „Goê Morgen, van R. Hol, en „Avondlied," van J. J. H. Verhulst. Richard Holte Uitgeest, 39 leden, Directeur A. M. de Jong. a. „Lofzang aan de Muziek," van V. Lachner, en b. »Zoudag op het Meer," van G. A. Heinze. 6. yWormerveefs Mannenkoorte Wormerveer, 30 leden, Directeur A. M. de Jong. a. „In 't Bosch," van J. J. H. Verhulst, en b. „Wandellied," van A. Stille. Schagen's Mannenkoor nEuterpe" heeft bij loting van op treding nummer 5. minder te doen. Deze had altijd te ver van zijn hart gestaan en was ook van een te zelfstandig karakter, dan dat zijn vader om hem veel zorgen koesterde. Hij was tegenwoor dig buitengewoon professor bij de geneeskundige faculteit aan een der voornaamste universiteiten van het rijk en had dus een verzekerde toekomst voor zich. Anders stond het met de nog altijd vurig beminde vrouw van den majoraatsheer, met Clotilde, en den oudsten zoon en toekomstigen majoraatsheer Wolf van Wolfenstein. De laatste had wel is waar in zijne hoedanigheid als voor naamste erfgenaam van de aanzienlijke en uitgestrekte heerlijk heid een benijdenswaardig lot, maar bij zijn vader steeg telkens de bange vraag op,' of dit schitterende erfstuk ook eenmaal op zijn lieveling zou overgaan. Geschiedde dit echter niet, dan was het met den luchthartigen, zorgeloozen Wolf gebeurd, want zijne diplomatische bekwaamheden waren niet toereikende om hem, ook in de toekomst hetzelfde schitterende bestaan te verzekeren, gelijk tot nu zijn deel was geweest. Graaf Wolf huiverde bij de gedachte, zijnen eerstgeborene misschien in de toekomst aan gebrek en zorgen te zien prijs gegevenhij moest voor dezen dus op de uitvoerigste wijze zorgen. Gelukkiger wijze geloofde de door zorgen gekwelde man ook reeds een uitweg gevonden te hebben. Nog altijd vestigde hij zijn hoop op eene verbintenis van zijn eerstgeborene met Angelika van Almenrode. Dat deze reeds met zijn jongeren zoon Erich het eens was en zich een zonnigen droom vol geluk en liefde droomde, was den eenzaam levenden, zelden meer met andere menschen verkeerenden man geheel ontgaan, bovendien bezat hij half en half de toezegging van den baron van Almenrode, die het natuurlijker wijze gaarne zag, wanneer zijn eenige doch ter zich verloofde met den toekomstigen majoraatsheer van Wolfenstein. Maar Angelika moest ook nog van moeders zijde een buitengewoon groot vermogen bezitten, dat geraamd werd op eenige millioenen. In het bezit van zulk een vrouw bleef Wolf, de oudste zoon van den majoraatsheer, voor alle schaduw beelden en bezoekingen van het leven bewaard, hij kon tot zijn dood een schitterend, veel benijd leven leiden, zelfs al werd hem het majoraatschap eenmaal betwist. Zoo was het dan een vast besloten zaak bij den majoraats heer geworden, zijn oudsten zoon zoo spoedig mogelijk met Angelika van Almenrode te doen huwen, temeer daar hij zeer goed gevoelde, hoe de dood steeds meer hem naderde. Wie weet, hoe spoedig hij niet meer in staat zou zijn, zijn lievelings- wensch door gunstig gevolg bekroond te zienDaarom, nog verkeerende onder den eersten, verpletterenden indruk, dien de boodschap van zijn neef op hem gemaakt had, telegrapheerde hij aan zijn zoon te Rome en verzocht hem op de dringend- ste wijze, naar het slot Wolfenstein terug te keeren. Vier weken na de ontvangst van het telegram, bevond de jonge graaf Wolf zich weder op het slot zijner vaderen. - De dagen naderen waarop Purmerender Mannenkoor en de Gymnastiek-vereeriiging „Volharding" de voorgenomen fees ten zullen houden ter herdenking van hun 10-jarig bestaan. De feestcommissie, bijgestaan door leden van beide corpora- tiën, heeft zich voorgenomen alles in het werk te stellen, tot het welslagen daarvan en het zoo ingericht, dat zoo veel moge lijk voor een ieder wat te genieten is. De eerste dag Vrijdag 10 Augustus is bestemd tot het houden van een feestconcert in „de Doele," 's avonds 8 ure. Hierop zullen o. a. medewerken mejufvr. Bertba Post van Purmerend, en de heer J. J. Rogmans van Amsterdam. Behalve de soli van bovengenoemden, zal Purm. Mannenkoor uitvoeren Velleda, koor met soliEuterpe, koor met sopraan solo enz. Des Zaterdags worden de Mannenkoren te zamen p, man, die aan het concours deelnemen en bereids per spoor zijn gearriveerd tot een optocht opgesteld, om twee onder begeleiding van Purmerender-fanfarecorps, welwillend heeft bereid verklaard en de Beijersche kapel Ulrich, den volgenden weg at te leggen Doeleplein, Koemarkt, Dubbele buurt, Breestraat, Peperstraat, O. Vischmarkt, ene- diën, Weerwal, Vischmarkt, Wagenbeurs, Beemsterburgwal, Kanaalkade, Weslerstraat, Padjedijk, Hoogstraat, Nieuwstraat, Willem Eggertstraat, Dubbele buurt, Koemarkt (koude kant) en Doeleplein. Om 5 ure 's middags zal de Beijersche kapel op de Kaas markt een uitvoering geven en ten 8 ure treden de Mannen koren op, om het concours te houden. De jury bestaat uit de heeren: Mart. J. Bonman van Gouda, Jan A. Kwast van Arnhem en den directeur van Purm. Mannenkoor, den heer J. J. Ruigrok. Na afloop reünie in het lokaal Nut en Genoegen van E. Semeins. Des Zondags beeft de ontvangst plaats van de verschillende Gymnastiek—vereenigingen met p. m. 200 man, die ook weer begeleid door beide reeds genoemde muziekkorpsen een optocht door de stad zullen maken om daarna op het Weeshuisland buiten de Purmerpoort een uitvoering in de open lucht te hou den. Daarna om 5 ure reünie bij E. Semeins. Des middags weer muziek op de Kaasmarkt. Te half negen uitreiking der prijzen en daarna Bal in „de Doele," bij mej. Sant en verder in elke gelegenheid die daarvoor de noodige ruimte bezit. Waarschijnlijk zal in het lokaal van E. Semeins gelegenheid zijn zich te vermaken bij zang en komieke voor drachten door een gezelschap dames en heeren. Wanneer het zomerweer, waarvan wij nog zoo weinig genoten, wat bestendiger is, dan durven we hopen dat het feest wel zal slagen, dat menigeen wat genoten en vele burgers dier stad wat verdiend hebben. Jongstleden Zondagavond, omstreeks 8 uur, werd brand ontdekt in de hooischuur, ten huize van A. Kossen te Barsin- gerhorn. Aan de spoedige aankomst en krachtige werking der brand spuit vooral is het te danken, dat het gebouw bewaard gebleven is, en de brandschade niet zoo groot werd, als zij zich in den beginne liet aanzien. Te Barsingerhorn is eene Commissie in 't leven geroepen, met het doel, het gymnastiek-onderwijs te dier plaatse in te voeren. De heer Th. Roep alhier heeft zich met het geven van dit onderwijs belast. Maandag 30 Juli van de Alkmaarsche markt komende, met paard en driewielde kar, geraakte de heer Matthijs Blaauw, wonende te Zijpe, door het schrikken van zijn paard, op hol, en werd, nadat eerst het paard te huis kwam, het lichaam zoo verminkt op den rijweg gevonden, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Den 27 's avonds liep in de gemeente St. Pankras een meisje van omstreeks 10 jaar, dat vertelde verdwaald te zijn. Bij den burgemeester gebracht, deelde zij mede, dat zij uit Hoorn afkomstig was, door hare moeder om een boodschap was gestuurd en toen verdwaald was geraakt. Den vorigeu nacht had zij in een bosch bij Alkmaar, waarschijnlijk den Hout, geslapen. De burgemeester heeft haar voedsel en nachtverblijf bezorgd en deed haar den 28 naar Hoorn terugbrengen. De liberale kiesvereeniging Helder te Helder is opgeheven, doordien haar voortbestaan naast de nieuw-opgerichte Nationale Kiesvereeniging, wier beginselen op breeder grondslagen berus ten, niet wenschelijk werd geacht. De kas der ontbonden ver- eeniging werd aan de Nationale Kiesvereeniging geschonken. Maandagmiddag waagden vijf van de zeemiliciens, die aan boord van de te Nieuwediep gestationeerde Evertsen ver toeven, nabij 't Kaapshoofd te gaan zwemmen. EeD hunner werd door een sterke strooming onverwachts gegrepen en ver dween, voordat zijne makkers hem konden redden, in de diepte. Toen de anderen, die zich haastten huiswaarts te keeren weder aan boord kwamen, werden zij onmiddellijk in arrest gebracht, daar zij geen verlof hadden gevraagd om te gaan zwemmen. den weg met verbrijzelden schedel. Hij was in het bezit van een plaatsbewijs den HaagGroningen, en heeft vermoedelijk aan het station Beilen, waar de trein niet stopte, dezen willen verlaten door er uit te springen. (U. D.) He landbouwer C. S. te Giesendam had de barbaarsch- heid om een hond, die een kip van hem had vermoord, op tj hangen en daarna met een zwaar stuk hout zóó te slaan dat het °arme dier bezweek, afschoon de eigennaar van den hond eene schikking met hem had getroffen tot vergoeding van schade wegens het verlies van de kip. Tegen den wreedaard is proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag had te Nieuw-Leuzen een ongeluk plaats, het welk grootere gevolgen had kunnen hebben. Eene snoode hand zooals°men vermoedt, had bij den beurtschipper Kr. kruit ié de kachel geworpen, hetwelk bij het aanleggen van deze met een knal ontbrandde. Do persoon, die de kachel aanlei, kwam er goed afhij ontving een paar onbeduidende schrammen. Men had gelukkig vooraf een gedeelte van het kruit verwijderd in de meening dat het zaad was. Naar men zegt, kent meu den vermoedelijken dader. Te Ulft, nabij Deutichem, was Maandag een 72 jarige grijsaard bezig de offerbussen in R K. kerk te verbreken; toen de koster der kerk onraad vernam, zette de dief het op een loopen. Na eene langdurige jacht is het de politie echter mogen gelukken, hem te arresteeren en naar Gendringen over te bren gen, vanwaar hij naar Arnhem zal worden getransporteerd. De grijsaard moet een oude bekende van de justitie zijn. Te Voorst bij Zutfen werden Zaterdag tijdens eene don derbui twee mannen getroffen, die onder een boom stonden te schuilen. De een was terstond dood, maar de ander kwam weder bij, na ongeveer een half uur bewusteloos te zijn geweest. Op de Vrijdag jl. gehouden Raarlemsche Paardenloterij, zijn de volgende prijzen uitgeloot le prijs No. 20492, 2e pr. No. 12381, 3e pr. No. 16236, 4e pr. No. 20760, 5e pr. No. 6764, 6e pr. No. 9550, 7epr, No. 20431, 8e pr. No. 21323, 9e pr. 18385, 10e pr. No. 9005, 11e pr. No. 14978, 12e pr, 13339, 13e pr. No. 7761 14e pr. 8673, 15e pr. No. 5605, 16e pr. No. 2785, 17epr. 4126, 18e pr. 16395. 19e pr. No. 2790, 20e pr. No. 23725, 21e pr, No. 11406, 22e pr. No. 13938, 23e pr. No. 17360, 24e prijs, No. 16057, 25e pr. No. 8581, 26e pr. No. 18101. Het volgende antwoord Schoterland verzonden aan de verveners ven Hen Haag24 Juli 1888. Medeburgers Ongeveer een maand geleden zond ik mijn antwoord op uwe uitnoodiging, met een voorstel mijner zijds. Sinds dien tijd vernam ik niets en nu blijft gij bij uwe uitnoodiging, die, zooals ik aanwees, geen zin heeft. Op die wijze zullen wij de zaak niet tot klaarheid brengen. Gij beweert, dat ik den bewijslast van mij afwentel. Dit is onjuist. Wat toch is het geval Ik deelde de uitgaven voor de productie mede en tevens de turfprijzen, gelijk ze mij waren verstrekt als resultaat van talrijke inlichtingen te Westtelling- werf, Voor de juistheid dier cijfers kan ik verwijzen naar K, Nieuwenhuis te Willemsoord en A. van Emmenes, graver en baggerman, thans alhier, die volkomen in staat zijn ze te be> vestigen. Ik poneerde dus, en dan rust op den tegenspreker de last om te bewijzen, dat ik onjuist poneerde. Gij zegt dat ik gelogen heb. Berust nu op mij de last om te bewijzen, dat ik gelogen heb? Een ieder zal toestemmen, dat al tracht gij zaak behendig om te draaien, de ware toedracht is gelijk ik haar nu meedeel. Ik wacht dat bewijs nog altijd af, maar blijf intusschen bereid mijn voorstel te handhaven. Indien gij voor eene commissie, samengesteld op de voorgestelde wijze, wilt en kunt bewijzen, dat mijne cijfers onjuist zijn, welnu ik verklaar nogmaal mij aan het oordeel dier commissie te onderwerpen. Echter daartoe is het niet voldoende dat een of twee bereid zijn, maar al de onderteekenaren der uitnoodiging om eeD rui mer en beter overzicht over het geheel te krijgen. Mocht gij niet willen of niet durven voldoen aan dit billijk voorstel, tegen de juistheid waarvan nog niemand in d« Pers' die mij anders vijandig genoeg is, opkwam, dan moet ik bet beschouwen, dat gij liefst in deze materie het publiek niet tot klaarheid wilt brengen. Uw medeburger. F. Domela Nieuwenhuis. is door den afgevaardigde van op hun laatste schrij- Vrijdag j. 1. is te Leeuwarden een boer het slachtoffer geworden vau de bedriegelijke handeling van een veekoopman van elders. Deze had n. 1. bedongen, dat de gekochte koe in een aangewezen logement zou worden belaald. Terwijl de ver kochte koe was afgeleverd, liet de koopman met het geld op zich wachten zoodat de verkooper tot de ontdekking kwam, dat hij bedrogen was. Door bemiddeling der politie te Leeuwarden is de koe evenwel te De Lemmer achterhaald en weder in het bezit gesteld van den oorspronkelijken eigenaar. Een fatsoenlijk gekleed heer verlangde in een brillen- magizijn te Leeuwarden een piuce-nez te zien. Spoedig had hij er een naar zijn zin gevonden, eu hem op den neus zettende ging hij er mede op de stoep staan, naar den winkelier meende) ter beproeving. Zeer werd deze echter teleurgesteld, toen dé gauwdief er mede verdween, te vergeefs tot heden op zich latende wachten. Toen de sneltrein van Zwolle naar Groningen Maandag avond het station Beilen voorbij was, vond men een man op Op den Ginnekenschen weg bij Breda heeft een ontaarde dierenmishandeling plaats gegrepen. Een lompe11' koopman reed met zijn volgeladen wagen uit Ulvenhout °P weg naar de stad. Hij zat zelf op den wagen, die eensklap8 het evenwicht verloor en achterover sloeg, waardoor de die in het midden aangesponnen was, eene wijl tusschen en aarde hing. De equipage weder in gewonen toestand ge"ta® zijnde, bleek het arme dier niet meer vooruit te kunnen,* over de koopman zijne woede koelde, dooi het zulk een te geven, dat het stervend neerviel.^De trouwe viervoeter^ nu in den grond gestopt en het onmensch reed verder, er niets gebeurd was. Het is te hopen, dat hij zijne straf zal ontgaan. Maandag had een verschrikkelijk ongeluk plaat: fabriek der heeren Q. Bogaers Zn. te Tilburg. ioen 's namiddags omstreeks 7 uur de nachtwaker bers aan de poort der fabriek aanbelde! om zijn Pos','e betrekken en Leonardus Schults, die Zondag de fabriek bewaken, af te lossen, kreeg hij geen gehoor. Na eeD$®' gebeld te hebben, besloot Tabbers over1 de poort te k ten einde die aan de binnenzijde te kunnen openen- kwam de tuinman van den heer B. 1 T. zijne bevinding mededeelde, en bedde besloten toen heele localiteit te doorzoeken. In het Ketelhuis vonden en pet van den waker, en met behulp van eene lamp zij daarna dat Schults in den stoomketel lag- ^peD Onmiddellijk werden eenige personen! ter hulp ger v met dan na veel moeite en nadat eersjf een ander in heeten ketel was afgedaald, ten einde *en touw om

Schager Courant | 1888 | | pagina 2