Plattelandsche Bankvereeniging, t Bui tem landsch Nieuws. Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAM). Gemeente Seliagen. Gemeente ZUpe. M A R K T R E R I C H T E IV. i! Al km aar, 28 Juli 1888. Aangevoerd: Alkmaar, 30 Juli 1888. Aangevoerd I* ur merend, 31 Juli 1888. Aangevoerd Advertentiën. l m t cKicuyp&Ue-n Jt'ofWo bekroond op de Tentoonstelling' van Voedings middelen te Amsterdam 1887, met Zilveren Medaille, (hoogste onderscheiding). Kraepelien en llolui, Zeist. SPAANS Co. te bevestigen, gelukte het den ongelukkige er uit te krijgen, die echter reeds dood was. Het geheele lichaam was om zoo te zeggen ééne brandwond en aan het hoofd boven het linker oog was eene diepe indeukïng zichtbaar. Vermoedelijk heeft zich het ongeluk als volgt toegedragen In de fabriek moesten nieuwe bouilleurs onder den ketel worden gemaakt en ten einde nu daarmede tijdig te kunnen beginnen, Jiad men Zaterdagavond den stoom laten ontsnappen en den ketel ter afkoeling geopend. Schults had te voren tot een paar personen gezegd, dat hij Elan had, als hij bondag moest waken, eens in den ketel te limmen. Hij wilde zich overtuigen of de ketel, die ter oomke van de ophanden zijnde verandering uiet op den gewonen tijd was geboend, ook erg vuil was. Niemand had hem echter daartoe last gegeven. Zooals bekend is, blijft een groote stoomketel, nadat de stoom er uit is, r.og geruimen tijd gloeiend heet, en nu schijnt het dat Schults zich door het mangat, in den ketel welke nog niet genoeg was afgekoeld, heeft gewaagd. Hij was een nogal zwaar persoon en had den leeftijd van 56 jaren bereikt, en is waar schijnlijk bij zijne pogingen om uit den ketel te komen, omlaag gevallen, met het hoofd op een klinknagel, vandaar de indeuking boven het oog, heeft toen zijn bewustzijn verloren en later de kracht gemist om zich nog te kunnen redden. De ongelukkige, een zeer oppassend werkman, was bijna 25 jaar bij de firma B. en Zn. werkzaam geweest. Men schrijft uit Nijmegen Zij, die jl. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur de Bezelstraat alhier passeerden, waren daar getuigen van een dier menschon- teerende tooneelen, waarvan de nieuwspapieren in den laatsten tijd maar al te veel melding moesten maken. Een grijsaard met gekromden r g en gebogen hoofd liep daar, evenals een beschonkene zwaaiend, nu hier, dan daar weder tegen vooruit stekende jalouziën, als anderzins zeer onzacht met het hoofd aanbonzende, daar de ongelukkige het hoofd niet kon opheffen wijl hij lam was, en moest dientengevolge, omdat niemand den walgelijken man de behulpzame hand durfde bieden, op die wijze zijns weegs gaan. Eindelijk viel hij uitgeput in een klein steegje ter aarde, en geleek het wel alsof de man dood was. Medelij dende menschen haalden spoedig eenig brood, vleesch en wat drinken voor den tobberd, en gelukkig durfde iemand den moed te hebben den man stukken brood in den mond te steken, zoodat men den grijsaard als een kind of vogel zag voeden. Ik zeg daar den moed, want die behoorde er inderdaad toe, wijl men, zonder nu juist nauwkeurig te kijken, het walgelijkste ongedierte met geheele gelederen over 's mans lompen zag loopen. Men verhaalde, dat de zwerveling zonder dak of brood was, en reeds drie weken achtereen 's nachts op het kerkhof onder den blooten hemel had geslapen. En dat in nachten als de tegenwoordige. Men huivert immers reeds op het denkbeeld daarvan. Na eenigen tijd rekende de politie hem in. Nu doet zich de vraag voor, wat er met den man zal gebeuren. Onder onze tegenwoordige strafwet toch mag niemand wegens landlooperij, of zonder vaste woon- of verblijfplaats rondzwervende, naar eene rijkswerkinrichting worden opgezonden, indien hij niet in staat is te werken. Dit schepsel verkeert iu dat geval, daar hij totaal lam is, en men zal dus voortaan nog meermalen het schouwspel van dergelijke ongelukkigen moeten gadeslaan, wijl de wet in Nederland verbiedt, om ongelukkige arme menschen, niet meer kunnende werken, op 's rijks kosten te verplegen. O, bestuurders van den lande, voor dat ge wetten maakt, gedenk toch immer en vooral den armen evenmensch In eene particulier correspondentie uit Denemarken, voor komende in de N. Rott. C., en handelende over de tentoon stelling dezer dagen te Kopenhagen te houden, lezen wij o. a. het volgende, dat zeer zeker voor onze Hollandsche land bouwers kenschetsend is: Men zal het mij hoop ik dank weten, dat ik hier geen sta tistieke gegevens inlasch ten bewijze van de groote ontwikke ling van den landbouw in Denemarken met name op het gebied der zuivelbereiding. Iedereen weet dat de Deensche boter door de gansche wereld beroemd is, en er alleen naar Engeland jaarlijks voor een bedrag van 17 millioen gulden wordt uitge voerd, dat als hier mede samengaand verschijnsel de veestapel in 50 jaren schier verdubbelde. Tevens zal het voor niemand een geheim zijn, dat Denemarken aan de spits staat der landen, die het boereuhandwerk hebben verheven tot een methodisch en welberedeneerd landbouwbedrijfdie de practijk de hand hebben laten reiken aan de theorie, door rekening te houden met de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek met betrekking tot het scheikundig bereidingsproces, waarmede de zuivelaischeiding van de melk en hare verdere bewerking tot boter, gepaard gaat. Ook wil ik niet vervallen tot de reeds zoo dikwerf geslaakte klacht, dat Nederland in dit opzicht behoort tot de lauden uit de achterhoede, en liever erkennen, dat er de laatste jaren een beter geest over onze boerenstand is vaar dig geworden. Ook de Dejien zeiven erkennen dit, en wijzen er met eenigen trots op hoe de hekken te dezen verhangen zijn. Ruim twee eeuwen geleden, waren het Hollandsche boeren, die door Christian II naar Denemarken geroepen werden en op het tot Kopenhagens gebied bchoorendc eiland Amager eene landbouw-kolouie stichtten - thans zijn het Deensche boeren dochters, die naar Holland gelokt worden om er de Deensche *ijze van boterbereiding te instrueeren. Maar de Denen vreezen de concurrentie niet ora de eenvoudige reden, zeggen zij, dat het Hollandsche grasland datgene ontbreekt, hetwelk de melk zoo bij uitstekgeschikt maakt om haar in geurige deensche boter te herscheppen, terwijl daarentegen de Deensche weiden met betrekking tot de kaasbereiding bij Holland weer *erre in de minderheid zijn. Kaas wordt er dan ook in Denemar- ien bijna niet gemaakt, maar des te meer gegeten, ook als ze lt Holland komt. 'WekeLyks.ch JPolitiek Overzicht. lerwijj algemeen aihn het uitstapje van den Duitschen keizer fla« Stokholai alleen het karakter wordt toegekend van een bloed verwantschappelijk beleefd'neidsverzoek, is men het evenzeer algemeen er over eens dat hef bezoek van den jeugdigen monarch aan het hof te Kopenhagen een politieke beteekenis heeft. Ziet men eenerzijds in de begroeting der Deensche Koningsfamilie eene politiek gevolg van het bezoek aan Czaar Alexander ÏÏI, zoo geloofd met aan de andere zijde in het feit, dat keizer Wilhelm II de gelegenheid te baat neemt om den overwonnenen van 1861 de hand ter verzoening te reiken, eene bevestiging te mogen zien van den stelregel, volgens welken de jonge Duitsche keizer zich geheel en al beschouwt als het lid van een nieuw geslacht, dat niets meer gemeen heeft met de antipathiën van vroegere tijdvakken, die voor hem als geschied kundig overleefd gelden. In dezen zin opgevat, zal de begroe ting van den Deenschen Koning en het Deensche volk, dienen tot verblijdend symbool, dat de strijdbijl is begraven tusscnen beide volken, wier gemeenschappelijke oorsprong en wier ge meenschappelijke belangen eene vreedzame verhouding juist zeer mogelijk maken. Toch moet het bezoek, hetwelk keizer Wilhelm op Deenschen bodem aflegt, een door den jeugdigen monarch bepaaldelijk niet voorzien gevolg hebben. Terwijl namelijk de Duitsche keizer door zijn verschijning op de reede van Kopenhagen klaar en duidelijk getuigenis aflegt van de vredelievende gevoelens, die hem bezielen, terwijl hij in eerlijke vriendschap de hand drukt van zijn koninklijken broederen neef van Denemarken, versterkt hij tegelijk, zonder het te willen de politieke positie der Deensche oppositiepartijen op duidelijk merkbare wijze- Het ministerie Estrup, dat dit keizerlijk bezoek moest dulden en het met alle inspanning der officieele wereld moest helpen medevieren, weet zeer goed, dat de vriendschappelijke en sympathieke taal, die de geheele oppositie-pers van Kopenhagen tegenover de Duitsche gasten bezigt, aan het kabinet spoedig genoeg in rekening gebracht zal worden. Want deze Deensche oppositie joeg in den wederstand, dien zij iu Lansthing en Pers tegen de militaire plannen van het ministerie Estrup wist te organiseeren, plannen die maar eenen zin bezaten, wanneer men acht sloeg op de geheime hoop op revanche, die nog kortelings, met het oog op de mogelijke fransche verwikkelingen, de borst der toon aangevende politici van Denemarken deed zwellen. Sedert jaren reeds was de oppositie in Kopenhagen voor een eerlijke aansluiting bij Duitschland, voor een loyal afzien van hetgeen sedert 1861 verloren was. Om dien reden had zij zich verzet tegen de Kopeuhaagsche vestigbouwplannen en was zij er niet voor teruggeschrikt, de onaangenaamheden te dulden van een regeeringsconflict tusschen kroon en parlement. Nu komt het spontane bezoek van den Duitschen keizer, en geen verant woordelijk minister van Koning Christiaan durft de in vriend schap toegestoken hand terugslaan. Daardoor winnen natuurlijk de oppositie-partijen, wier verzoeningsprograra door dit feit het doel nader wordt gebracht, aan moreel gewicht en zoo kan het gebeuren, dat keizer Wilhelm, die er natuurlijk in de verste verte niet aan denkt, om hand aan hand met de Deensche oppositie—partijen het ministerie Estrup in de engte te drijven, dat keizer Wilhelm zal schijnen een onvrijwillig bevorderaar te zijn van politieke handelingen, die zeer zeker in zijn eigen rijk een groot deel zijner onderdanen tot vertwijfeling zou brengen. De zakdoeken der dames onderscheiden zich meer en meer door weelde. Thans komt uit Parijs zelfs het bericht, dat de zakdoeken hunnen gebruikelijken vorm verliezen en de gedaante krijgen van bladeren. Zoo zjjn er smalle, lichtgroene batisten doeken, die er uitzien als bet blad van een waaierpalm, witte zakdoeken van batist, die op een eupheublad gelijken; zakdoe ken in den vorm van een twintig maal vergroot laurierblad, we der andere in den vorm van een notebhd, enz. Natuurlijk is de steel dezer zonderlinge bladeren slechts zeer kort, daarin worden ook de initialen geborduurd. Naar men zegt is deze mode een uitvinding van de ex-koningin Isabella van Spanje. Een zeer gevaarlijk en gewetenloos bedrieger is te Hamburg in handen der politie gevallen. Dat heer was in den laatsten tjjd werkzaam als impressario van don bekenden gedachtenlezer Cumberl.ind. De misdaden, door den man gepleogd, zijn de volgende Hij dong naar de band van meisjes van goede, welgestelde familie, onder opgave een vermo gend man te zijn. Hij ging daarna met zijn ongelukkig slachtoffer naar Engeland en verdween met den bruidschat, de ongelukkige in treurige omstandigheden achtcrlatonde. Verscheidene zijner jonge vrouwen heeft hij naar Mtxico laten komen en ze daar aan de ellende overgegeven. Een der slachtoffers is de dochter van een geacht burger uit Bergedorf en Carlotta huwdo met haar in Engeland. Na uitbetaling van den bruidschat ging de waardige heer er van door en nu kwam het meisje tot de ontdekking, dat de trouwplechtigheid slechts voor den schijn was geweest, dat een helper van don bedrieger, als geestelijke verkleed, het huwe lijk had voltrokken. De vader nam zijne dochter weder bij zich aan huis en deed aangifte bjj de politie. Toen Carlotta, die natuurlijk geen gevaar vermoedde, met Cutn- berlnnd weder te Hamburg kwam, werd bij gearresteerd en men vond bij hem polissen van levensverzekeringen tot hooge sommen. Inderdaad, de macht van't kleine is groot. De overblijfselen van billioenen koraal door den tijd opeengestapeld, vormen riffen welke de zeeman met zorg vermijdt, gansche eilanden welhaast, waarop tal van planten en gewassen gedijën; Albion's krijtrotsen bestaan uit de schalen van dierlijke schepselen; lucht en water zjjn met mikroskopische dieren bevolkt; in ons eigen spreeksel leefd de bacil, die volgens Dr. Koch de oorzaak der cholera zou zijn. Om ons en in ons - overal bewonderen wij den kwistigen overvloed van de kleinere levende elementen des heclals. Terwijl het rijk van de grooto verscheurende dieren uit is, blijft de mensch nagenoeg machteloos tegenover de kleinere bewoners der schepping. Een zwerm sprikhane vernietigt in een enkel uur den oogst van onafzienbare akkers. De druifluis verwoest den wijnstok. De meelmot deed weinige jaren geleden onderscheidene fabrieken haar bedrijf tijdelijk staken, o.a. te Maastricht. En schrijven de geleerden .alle besmettelijke ziekten tot zelfs de longtering niet op rekening van mikroskopische diertjes? Woekerplanten en parasioten dooden de reusachtige boomen en dieren. Zoo stierfin den zoölogisehen tuin te Marseule een omstreeks twee-jarige hippotamus (nijlpaard) een geschenk van den Khedieve van Egypte aan de stad, aan trichinose. (Album der Natuur.) Ingeschreven van 28 31 Juli 1888. Geboren, Ondertrouwd, GetrouwdGeene. OverledenAnna Maria Koopman, oud 30 jr., 6 md. Ingeschreven van 20 27 Juli 1888. Geboren Pieter, z. v. Cornelis Visser en Trijntje Sluis. Ondertrouwd: Abraham Huijer, jm., vrachtrijder, 22 jr. en Guurtje Zonneveld, jd., zonder beroep, 27 jr. beide wonende to Zijpe. OverledenGerrit Strui', 9 jaar, z. v. Jacob- en Geertje War- tenhorst. Cornelis Jacobus Thomasz, 51 jr. weduwn. van Neeltje Blaauboer. Hoorn 28 Juli 1888. Aangevoerd H. L. Rogge 5 129 30 25 74 4 25 1200 4000 200 300 8000 2000 Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geele Witte Paarden Karwijzaad Mosterdzaad Kalveren Schapen Lammeren Varkens Biggen Bokken Kippen Koppen Boter, 5.2, lood. Kipeieren Eendeneieren Mud Nieuwe Aardappelen f 1.90 a N.P. 2.— Aalbeziën (Z.) f 16.a p. De handel was matig. 15 Koeien en Ossen 20 nucht. Kalveren 84 Schapen 65 Lammeren 34 magere Varkens 177 Biggen 3 Bokken en Geiten 4 Klein Bokje Kipeieren per 100 Eendeneieren Boter per kop ('s middags 12 uur) 225 vette Kalveren 13 Nuchtere Kalveren 395 Schapen 191 vette Varkens per P 34 Magere dito Kaas. Aaugevoerd 331 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 31,50 a Middelbare f per 50 KG. Boter f 1.25 a 1.35 per KG. Vette Runderen .72 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .70 a .80 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 12.a 18.Handel vlug. Vette Varkons van --.36 a .40 per KG. Handel vlug. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 3.a 3.50 E tl a m 28 Juli 1888. Aangevoerd: Aangevoerd 117 stapols kaas, wegende 27001 P., hoogste prijs f 30.50. 3.50 4.— f 6.50 a 8. f 3.50 a 5. i 2.75 a 3.75 f 7.50 a 10.— f 9.25 12.— f 9.50 a 14.— r 6.50 a 13.— f f 7.25 a 11.50 f 1 1 '1 1 I f 12!— a 13.75 f 15.25 a 16.50 r 8.- a 12 - f 23.— a 28.— f 9.— a 11.— f 7.— a 15 i 3.— a 5.50 f 2,— a 8.— f -.50 a 1.20 f —.60 a —.65 f 3.25 a f 3 a per Mud. 100 N.P. 100 N.P. f 140.— a 210. f 8.— a 18. f 10.— a 18. f 6.- a 10.— f 12.- a 15.- f 5.— a 8.50 f 4.— a 7.- f —.90 a 1.25 f 3.— a 3.75 f 3.— a f —.80 a —.90 f 35.— a 85.— f 10.— a 18.— f 16.- a 28.50 f -.38 a —.45 1 12.- a 15.— Alom verkrijgbaar in bussen a ï/3, l/t en 1/i K.G. DE gevestigd te Barsingerhorn, onder de firma SPAANS Comp» geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 41/,, 4*/4 pCt» 's JAARS, alnaar gelang der voorwaarden welke bij het deponeo- ren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoo pen van BINNEN— en BUITENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werk dag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. r

Schager Courant | 1888 | | pagina 3