liinnenlandsch Nieuws. Rijkspostspaarbank. Wordt Vervolgd. krant öpenvouwt. Het was soms onbetaalbaar gek. Aan het einde van een bedrijf, waarin twee wreedaardig geschei den gelieven, bij een heimelijke samenkomst, elkaar de heiligste eeden van liefde en trouw hadden gezworen, ging het schelletje van den regisseur het gordijn viel en het publiek, nog onder den indruk der hartstochtelijk gespeelde liefdes-scène, kreeg eensklaps de aankondiging van nieuwe haring, zware sigaren of onvervalschten Bor deaux-wijn voor oogen. De nieuwigheid heeft geen opgang gemaakt; en het zou mij niet verwonderen, zoo de choco ladeborden van den Weesper fabrikant, onder den krachtigen aandrang der antipathie van het publiek, eerlang weder voor goed van onze tramwagens verdwenen. De tijd voor zulk een monster-reclame op groote schaal is anders niet kwaad gekozen. Zooals ik reeds zeide, wij zijn hier nu in den vollen stroom van het reisseizoen en bovendien is er met de aanstaande Prinsessefeesten een stortvloed van vreemdelingen in de stad te wachten. Nog slechts een viertal weken scheiden ons van de drie ge wichtige feestdagen 30 en 31 Augustus en 1 Septem ber en men kan dan nagaan, dat de voorbereidende maatregelen thans druk in gang zijn. Behalve hetgeen ik er reeds vroeger af en toe van meldde, is het nu ook bekend geworden, dat er Vrijdag 31 Augustus, dus op den eigenlijken verjaardag der Prinses, van stadswege een vuurwerk zal worden ontstoken, dat bijzonder luisterrijk belooft te zijn. De verlichte gondelvloot of water-optocht zal aan den avond van dien dag afvaren van deSarphati- kade (Amstel bij de Hoogesluis) en, onder de uitvoering van liederen door de in de gondels aanwezige zanggezel schappen, met begeleiding van het Amsterdamsch fanfare corps, de kapel van het zevende regiment infanterie en de muziek van de Marine, een groot gedeelte der stadsgrach ten doortrekken. Op het punt van uitgang teruggekeerd, zullen al de zangvereenigingen daar gezamenlijk een koor zang aanheffen. Aan dezen watertocht wordt deelgenomen door de volgende zeven Roeivereenigingen„Fortuna," de studentenvereeniging „Nireus," de roei- en zeilvereenigin- gen „De Amstel" en „Het IJ," „Willem IH," „Neptunus," en Sirene." (Dat onze pas ontkiemde Dames-roeivereeniging „Thétis" nog niet van de partij is, pleit voor hare be scheidenheid Verleden week is er in een vergadering van Commissie voor de kinderspelen besloten, uit de onder wijzers der openbare en bijzondere scholen, waarvan leer lingen aan het feest deelnemen, eenigen uit te noodigen zich met genoemd bestuur tot een Commissie te vereenigen. Die aansluiting is voorzeker zeer nuttig bij een feest als dit, waaraan door plusminus 5000 kinderen wordt deelge nomen. Een sigarenhandelaar op de Utrechtscbestraat, is reeds zoo welwillend geweest, 25 kistjes sigaren aan te bieden, om bij de volksspelen als prijzen aan de overwin naars te worden uitgereikt, welk gulle voorbeeld wel ijverig navolging zal vinden. De heeren Holdert en Co., boekhan delaars alhier, hebben het recht verkregen tot uitgave van den Officieelen Feestgids, waarin alles wat de viering van het driedaagsche feest betreft, zal worden opgenomen. ♦Behalve een plattegrond xan het feestterrein achter het Kijfemusèum, zal dié (jidstnaf programma bevatten van den gecostumeerden optocht, voorstellende „de Nassau's in de Nederlanden." Een bijzondere aantrekkelijkheid van het boekje zal zijn, dat de bekende geschiedkundige en geograaf P. H. Witkamp een korte historische schets zal leveren van alle personen, die in den optocht zullen ver tegenwoordigd wezen. Met het gereedmaken der palen, rekken, enz. enz. voor de verschillende kinderspelen is men reeds druk bezig, en weldra zal met de plaatsing van een en ander een aanvang worden gemaakt. De lieve jeugd leeft al vast in afwachting van al de heerlijke dingen majoraatsheer zuiveren wijn te schenken. O, het was immers zoo ontzettend vernederend en bescha mend voor hem, te moeten bekennen Vader, ik heb gezon digd, ik ben een domme, lichtzinnige jongen geweest, die reeds over zijn toekomstig leven heeft beschikt, zonder in den roes van hartstocht ook maar te vermoeden, wat hij eigenlijk daar mede had begaan." Maar de majoraatsheer hield niet op met zijn zoon te onder vragen. Hoe minder Wolf tegen zijn rechtmatig verlangen wist in te brengen, hoe vager en zwakker zijn tegenspraak werd, des te gebiedender en beslister formuleerde zijn vader zijn wil. Voor de eerste maal misschien kwam het tusschen hen beiden tot een even ernstig als onverkwikkelijk onderhoud. Graaf Wolf geraakte steeds meer en meer in verlegenheid, terwijl zijn vader ten slotte zich bijna niet meer bedwingen kon en ieder oogenblik in toorn dreigde los te barsten. „En wanneer ik u er toe zou moeten dwingen, dwaas jonk man," zeide hij woedend, terwijl de aderen op zijn voorhoofd zwollen, „gij moet met den meesten spoed een rijk meisje huwen en is een dwaas vooroordeel een hinderpaal voor eene verbintenis met de schoone Angelika, dan moet het een andere zijn maar spoedig, zeer spoedig, moet het geschie den, want »Ik kan niet vader, het is onmogelijk, ik herhaal het voor de honderdste maal," riep zijn zoon daarentegen uit, ten prooi aan de hevigste vertwijfeling. „Gij moetriep de majoraatsheer hem met fonkelende oogen toe, „ik beveel het u gij moet, dwaze jongeling," stamelde hij toen, terwijl hij in zijne ontroering naar den stoel van zijn zoon strompelde. „Weet gij, wat er voor u op het spel staat 1 Moet ik u zeggen, wat gedurende zoovele jaren mijn hart heeft ter neder gedrukt?" En toen graaf Wolf hem altijd nog geen antwoord gaf, maar ontstemd naar den grond staarde, voer hij op bevenden toon voortV ilt gij misschien een bedelaar worden, nadat gij uw leven lang de grootst mogelijke weelde hebt genoten „Om Gods wil, vader, wat zegt gij daar riep Wolf ont zet uit, terwijl hij zijn vader zinneloos aanstaarde. Deze knikte veelbeteekend met het hoofd. „Ja, het moet er uit,zeide hij op gedempten toon, „uwe dwaze, overmoedige stijfhoofdigheid dwingt mij er toe, u deze bittere pil te doen likken geloof niet, dat onze rijkdom zoo vast staat, die komen zullen. Infusschen kan zij, om den tijd te korten, zich weer een week lang vermaken met „trommelen en andere spelen op de groote koopmansbeurs, van Maandag 6 tot en met Zaterdag 11 Augustus van Sl/3 tot 7 uur. En het groote publiek kan inmiddels tot tijdpasseering nadenken over de vraag, wat er worden moet van ons Paleis voor Volksvlijt, dat tegen 1 November een geheel andere toekomst tege moet gaat. Al de tegenwoordige directeuren, commissarissen enz. treden dan af, den leden is het lidmaatschap opgezegd, en het gebouw, zelf zal worden verkocht, afgebroken, wie zal het zeggen Een groote Amsterdamsche „oud roest" heeft reeds jaren geleden, toen het Paleis ook al op apegapen lag, voor het geheele gebouw zooals het daar reilde en zeilde, ijzer en glas saam, 1 cent per pond ge boden. Zal het dien weg opgaan? Dan zou het wijdver maarde Amsterdamsche Paleis voor Volksvlijt op den langen duur nog de evenknie worden van het nette burger woonhuis in Schagen, dat voor de kapitale som van f 43 van de hand werd gedaan 3 Aug. 1888. GJ-ijsbrecht. Schagen, 4 Augustus 1888. Aan het postkantoor Schagen, en de daaronder res- sorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli inge legd f 4687.97; terugbetaald f2650.28. Het laastste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1247. Aan het postkantoor Winkel en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli inge legd f 1022.terugbetaald f 685.Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 123. Een 25-tal kinderen uit onze gemeente brachten Don derdag j. 1. onder geleide van de H.H. Kloeke en Roep een bezoek aan Amsterdam. De Suezbooten, Artis, Panopticum, Panorama, het Paleis op den Dam, de Nieuwe Kerk, werden achtereen volgens bezocht en met de meeste belangstelling be zichtigd. De voorkomende wijze waarop ze in 's Konings Paleis ontvangen werden zal voorzeker steeds in aangename herinnering bij de jongelui blijven. Op eene boeiende wijze werden hun de historische herinneringen van de verschillende zalen en vertrek ken verklaard, en de voorstellingen der wand— en plafond—schil deringen verduidelijkt. De verklaring van de symbolische be- teekenis van het prachtige beeldhouwwerk was eene nuttige les in de Mythologie. Het Houtsnijwerk, de Fresco's van de Wit, het zijden weefsel, de kostbare meubelen, glas— en mavimr— mozaïk, in één woord, alles werd zeer nauwkeurig bezichtigd en alles werd op hoogst onde'hrudende wijze verklaard. In de Nieuwe kerk zagen de jongelui de praalgraven van De Ruijter, Van Aaien en De Wit, benevens de graven van Vondel en 1. da Costa. 't Scheen echter, dat men hier zeer op een goede fooi gesteld is, althans reeds vóór de bezichtiging werd dit niet onduidelijk te kennen gegeven. Als de bezich tiging van een Godshuis met zijn tal van historische herinne ringen alleen toegankelijk is tegen een hoog entrée dan lijkt ons dit wel eene zeer vreemde opvatting van de Christelijke liefde. Opgetogen over alles wat ze gezien hadden, kwamen de jongelui per laatsten trein terug. Dat deze uitstapjes een hoogst nuttige zijde hebben, behoeft voorzeker geen betoog. Eene der gelijke les in de geschiedenis, de natuurlijke historie, Taal- en Letterkunde, Land— en Volkenkunde, en vooral in algemeene levenswijsheid zal van hoogere waarde zijn dan tal van theo- rethische lessen. als gij wel meent gerechtigd te zijn aan te nemen," ging hij met zachte stem voort, terwijl hij zich voorover boog naar het oor van zijn zoon. „Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat, wanneer ik vroeg of laat mijn oogen sluit, er erfgenamen kon den optreden, die zouden weten te bewijzen, dat zij meer recht op mijne erfenis hebben dan gij." „Bij den hemel", riep graaf Wolf uit, terwijl hij doodelijk bleek werd in het gelaat en met dofte, verglaasde oogen naar zijn vader staarde, „wat zegt gij, ben ik dan niet uw zoon, uw eerstgeborene Maar de majoraatsheer keek hem onbarmhartig aan. „En al ware ik nu eens een bedrieger of een bedro gen bedrieger, noem het gelijk gij het wilt," ging hij voort met veranderde, heesche stem, „wanneer het uitkwam na mijn dood, dat gij zelfs niet gerechtigd zijt, den trotschen naam te voeren, die nu uw eigendom is Wanneer men u wegens de zon den van anderen tot een bedelaar maakte u alles ont roofde, naam en eer, wat dan Er heerschte in het vertrek een lange stilte. Wolf zuchtte zwaar en het duurde langen tijd, voor hij zijn ontroering ge deeltelijk meester was. „Maar wat gij mij daar gezegd hebt, 18 ,onzin.'" stamelde hij eindelijk, van zijn stoel opspringende. „Zijt gij niet de majoraatsheer van Wolfenstein Ben ik niet uw eerstgeboren zoon en erfgenaam wenkt mij niet een leven vol geluk en overvloed?" „Neen," zeide zijn vader met harde stem, „neen, zeg ik u wilt gij nog langer mij ondervragen, dwaze knaap, en mij dwingen, u een geheim te ontsluieren, voor hetwelk gij zult terugdeinzen Wolf," kreet hij, „ondervraag mij met verder; wanneer er onrecht is gepleegd, dan geschiedde het alleen uit liefde tot uwe moeder, uit lief de tot u, Wolf en vurige, opofferende liefde tot u gaf mij ook nu de kracht tot spreken. Wees een man, werp al het jongensachtige van u af de godin van het geluk wenkt u, gelijk misschien nimmer ten tweede male; het kost u slechts weinige woorden en een schoon rijk meisje is de uwe; in haar bezit kunt gij lachen om al de stormen, die misschien de toekomst voor u nog heeft bewaard Misschien juist wanneer gij de stor men niet behoeft te vreezen, zullen zij u ook ontzien, terwijl zij u in het andere geval onbarmhartig zullen verpletteren." Naar wij vernemeD, is tot burgemeester van Den Held benoemd de heer M. C. Koning, gepensionneerd kolonel der mariniers, tot op 1 dezer commandant van het 1, bataljon van dat korps te Amsterdam. Tot het houden van een tweede vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der school te Moerbeek, gemeente' Nieuwe Niedorp, zijn tegen 15 Augustus a. s. opgeroepen de sollicitanten, die gewerkt hebben onder de nummers 2, 3 5 7, 9, 14, 16 en 20. Eerst waren er vier persouen, toen acht, steeds meer, tot wel honderd toe, dus een heele volksverzameling, Vrijdagmid. dag, omstreeks zes uur, voor de openbare lagere school le klasse No. 2, Valkenburgerstraat te Amsterdam. „Wat is er toch te doen „Ze zeggen, dat er eeu kind in de school zit, dat vergeten is," „Roep den meester dan." „Die is niet thuis." Er waren reeds eenigen, die plan hadden, de vensters in te slaan, of de deuren open te breken, toen een smid, die er toevallig ook bij was, de deur zonder geweld te plegen, opende. Men stormde naar binnen en kwam, na verloop van korten tijd in triumf terug, met het bewuste meisje. Het kind had zoo in angst gezeten, dat het niet in staat was te vertellen, wat de reden dei opsluiting was- Waarschijnlijk is het vergeten, terwijl de onderwijzer verzuimd heeft, de lokalen nog eens te dootloo- pen, nadat de lessen afgeloopen waren. Daar dit geval binnen een korten tijd daar ter stede twee malen voorkwam,, schijnt het zeer geweuscht te zijn den onderwijzers eens ernstig op het hart te drukken een weinig oplettender te worden. Te Nieuwr.brug (Friesland) ging het vierjarig zoontje van J. S. even de deur uit, terwijl moeder het avondeten klaar maakte. Toen dit gereed was, zou zij den kleine gaan roepen, maar welk een schouwspel wachtte haarhet wicht was in een beerput geraakt en daarin gestikt. Een der luchtballonnetjes, welke verleden week Zondag, bij het Kinderfeest in den Parktuin te Amsterdam werden op gelaten, is nedergekomen in den tuin van een bewoner der Duitsche stad Oldenburg. De heer Jan L. C. Kotting, die zijn adreskaart er aan be vestigd had, ontving bericht van de aankomst. Woensdagmorgen ongeveer 4^3 uur brak er boven Bergen- op-Zoom eene wolkbreuk los, die tot ongeveer 7 uur voort duurde. De straten geleken op bergstrooraen en stonden ia korten tijd onder water, daar de riolen het niet konden ver-' zwelgen. In de laag gelegen gedeelten der stad zijn alle kelders ondergeloopen en drong bet water zelfs in de luizen. De schade is aanzienlijk. Over?' .vUrtfer aiet brandspuiten de kelders leeg gepompt. Op eene tocht te voet of langs de rivier de Linge is het treurig om te zien, hoe die rivier uren ver door de vele regens is over geloopen en de omliggende weilanden overstroomd zijn, zoodat de beesten op vele plaatsen door het water hebben te waden, zonder behoorlijk voedsel te kunnen krijgen. De hoofd oorzaak van dezen voord urenden hoogen waterstand is gelegen in het graven van het kanaal bij Gorkum voor de Keul- sche vaart, waardoor het Lingewater tegenwoordig wordt tegengehouden en niet, alsgewoonlijk, meer door Steenenbroek kan uitloozen. Te wenschen is het voor deze streken, dat deze buitengewone toestand spoedig een einde moge nemen. De predikanten der Ned. Herv, gemeente te Amstesdam hebben besloten geen aanbevelingen te geven voor zoogenaamde bedellijsteu, en dit besluit ter algemeene kennis te brengen. Zij doen dit om een ieder wien zulk eene lijst mocht wor den aangeboden te waarschuwen voor het bedrog, dat helaas zoo menigmaal op deze wijze wordt gepleegd. 'Predikbeurtenblad Betreffende de te Haarlenmermeer aan den IJweg ontdekte bron, welks water ijzerhoudend was, kan nog worden medegedeeld, dat uit de onderzoekingen is gebleken, dat dit water meet metaalgehalte bezit dan wat gewoonlijk in den handel voorkom Honderden flesschen ziju in de laatste dagen naar verschillen laboratoriums te Haarlem, Groningen en Amsterdam opgezonden. De bron bestaat reeds meer dan 30 jaar, doch het water13 nooit ter onderzoek aangeboden. Te Hoogkarspel word het volgende gemeld. Voor eeuigc dagen kwam alhier een zekere vrouw Epke achter hare woning en zag in eene diepe sloot een paar kinderhandjes boven wa jj uitstekenspoedig naar den kunt gaande, gelukte het haar 8 tweejarig kindje van eene buurvrouw daar uit te halen, 00 tot haren schrik bespeurde zij, dat het geen teeken va" 'eve meer gaf. t J De heer G. Wijzenbeek, stationschef alhier, ziende, da vrouw met het wichtje naar de ouderlijke woning liePi V(v haar of het nog leefde en ontving ten antwoord, dat het dood was. A - «au Zonder te dralen begaf genoemde heer zich spoedig in schuit naar de overzijde van het water, nam het kindje vaD^ vrouw over, legde het op eene tafel, eu wendde aJstoe%e, middelen, voor drenkelingen voorgeschreven, met zoon uitslag toe, dat hij na geruimen tijd'het geluk mocht sffl» de levensgeesten bij de kleine, die rev;ds blauw was geff(' [[)t wedsr op te wekken. Den volgenden dag speelde de weder als gewoonlijk, tot groote vreugd natuurlijk der 0 Een Enkhuizer visscher, schippei- J- Edelenb0-^.1' f de visschuit E. H. 82, werd gisteren Imiddag in het - diep door het overslaan van het zeil, idi de haven tJÉj en door den stroom medegevoerd. Reeiljs was hij zinken het ongeval aan boord van het instructieschip ^et de» opgemerkt. Onmiddellijk werden poginien aangewend 0 dreukeling te redden, doch toen uien hierin si'jjue- deze reeds geen teekenen van leven mier. Naar he1 hospitaal overgebracht, had men daar elhter, na eene Ja behandeling, de voldoening hem in het\ IeVeI1 terug In zuidoostelijk Drente neemt de' bevolking verhuizing uit Hannover, dat reeds veil aren

Schager Courant | 1888 | | pagina 2