G e m eng d I\ ie u ws. II LR G ERL IJ EE STAJVD. Gemeente Schaden. Gemeente Barsingerliorn. Gemeente fclnt Maarten. Gemeente Nieuwe Niedorp. Gemeente Baring'carspel. ft ft n0<r altijd zeer toe. Vooral de in Pruisen bestaande algemeene dienstplicht draagt daar veel toe bij. Zoo worden thans in de (remeente Koevorden door Hannoversche landbouwers op vroeger door hen aldaar gekochte landerijen kleine boerderijen gestichte, waarop zij hunne dienstplichtige zonen laten wonen. Eenige jeugdige liefhebbers van tooneelspelen hadden Maandagavond te Utrecht, zeker bij gebrek aan geschikte loca- liteit, als plaats hunner repetitie gekozen de Beukstraat, eene niet doorloopende straat aan den Daalschen dijk. Het ging op deze repetitie onstuimig toe, doch dit was hun schuld niet, want het tooneelstuk dat zij opvoerden, was waarschijnlijk eene of andere roovergeschiedenis, althans er werd geslagen, geschreeuwd, geschoten, met 5 cents pistooltjes, met den dood gedreigd, enz. enz. alles tot ongerief der bewoners dier straat, die op het late uur, het was 10 uur, zeker niet erg gesteld waren op zulk een levenmakend tooneelgezelschap. Door een niet kunstlievend politieagent werden de tooneelspelers eindelijk uiteengedreven. Den 21sten Juli j.1., heeft de raad der gemeente Winkel besloten, de aldaar nog bestaande, doch sedert jaren niet meer bezochte koemarkt, invallende op den laatsten Maan dag in de maand October en de kermis, welke bij die gelegen heid gehouden werd, af te schaffen. Volgens de regenmeter der rijkslandbouwschool te Wa- geningen is in Juli 160 streep water gevallen, tegen 23in Juli 1887, en öö'/j iu Juli 1886. Van de 81 dagen waren er 26 regendagen. Omtrent het voorgenomen bezoek van H. M. onze Koningin, aan Maastricht en het Geuldal, wordt uit den Haag aan ,/De Post'» geschreven, dat het reisplan nog geenszins vastgesteld is en ook niet geheel op zich zelf staat. In de eerste plaats is het afhankelijk van 's Konings gezondheid, die gelukkig in de laatste weken merkbaar is vooruitgegaan, zoodat Z. M. herhaaldelijk in de buitenlucht heeft vertoefd. Maar het plan houdt ook verband met een niet onwaarschijnlijke reis van den Koning, die vermoedelijk den volgenden winter niet in het land zal doorbrengen. Men meldt uit Weert In den loop dezer week had de politie alhier weder de handen vol. Onder het gehucht Laar werd de landbouwer P. A. zoo danig met messteken verwond, dat hij bewusteloos naar zijne woning moest worden gedragen. Te Tungelrooi, een ander gehucht van Weert, zijn de gebroe ders M. ernstig verwond. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt, terwijl in de kom der gemeente vier personen, die in beschonken toestand rumoer maakten, door de maréchaussee in verzekerde bewaring werden gesteld. Een heldin. Onder bovenstaand opschrift deelt het Rolt. Nieuwsblad een bladzijde mede uit het veelbewogen leven der oud-strijdster van Waterloo: Maria Catharina van Graafijland, weduwe J. F. Schrop, die in den ouderdom van 101 jaar en ruim 6 maanden op Vrouw Groenevelt's Liefde gesticht no. 2 aan de Weenastraat te Rotterdam is overleden. De weduwe Schrop is op den 5 Januari 1787 te Zierikzee geboren. In het begin van deze eeuw was zij waschvrouw bij dezelfde compagnie, bij wie baar eerste man diende. Beiden werden te Vlissingen door de Engelschen gevangen genomen en naar Plymouth gevoerd, vanwaar zij later met nog 130 andere vrouwen in kommervolle omstandigheden weer op Zeeuwschen bodem aan wal werd gezet. Van haar man vernam zij later nooit meer iets. Zij zelf moest nu in Zeeland een goed heen komen zoeken. Weldra vond zij dit dan ook. Want zij was een kloeke, ondernemende vrouw, een ^manmensch" zou men zeggen. Zij kwam als dienstbode bij een Fransche familie te Vlissingen, die voor de Engelschen gevlucht was. Maar ook in Vlissingen was men wegens het bombardement niet langer veilig. Van Vlissingen zou de Fransche familie met de fiere militaire vrouw naar Brussel vluchten. Maar hoe? Overal loerde de vijand. Men huurde een klein vaartuig, een schuitje, waarin, op eene looze zoldering, aardappelen en turf werd geladen en onder welke lading de geheele familie verborgen werd. Slechts éénmaal werd op die lange reis argwaan gekoesterd, doch men wist den vijand te misleiden, zoodat de gansche lading behouden in een voorstad van Brussel ontscheept kon worden. Daar woonde de Fransche familie rustig en der militaire vrouw ging het volkomen naar wensch. Zij kwam nu in kennis met den wachtmeester Schrop, door witn zij, op haar verzoek op de ranglijst in het leger werd gesteld. Wachtmeester Schrop kreeg een paard present van den rit meester en weldra reed vrouw Schrop, gekleed met den ronden hoed en gezadeld, tusschen haar geliefden wachtmeester en diens oppasser de poorten van Brussel uit. Weinige maanden later traden zij te Hessen—Cassel in het huwelijk. Dat vrouw Schrop een krasse, moedige, onverschrokken heldin was, blijkt onder meer uit het feit, dat zij op zekeren dag te paard gezeten, als ordounance dienst moest doen. Bij die gele genheid werd zij door t,wee lanciers en uhlane» aangevallen, doch wist zich zoo uitstekend te verdedigen, dat zij den verwoeden den strijd met glans doorstond. Met een pistool schoot zij al dadelijk een lancier neer, en de tweede kreeg zulk een houw op den wang met hatjir sabel, dat hij ijlings de vlucht nam. Keizer Napoleon vereerde haar, voor haar heldhaftige ver dediging, eene medaille. Tot in Rusland volgde de moedige vrouw haar man. Daar werden beiden door dife Russen gevangen gemaakt, zij wisten te ontkomen doch vielen andermaal in hun handen. Toen traden beiden' in Russischen dienst. Daar wisten zij zich zoó roemrijk te onderscheiden, dat Czaar Alexander hen het Zilveren Kruis roet de Ster schonk. Doch niet steeds blevin zij in Rusland. Zij verlieten dat land en namen later deel aan aen slag bij Waterloo, waarbij de vrouw twee wonden bekwam. De weduwe Schrap, die sedert vele jaren blind was en 'ndsch, sukkelde reeds maanden lang, tot zij, als t ware U1'geleefd, Maandag clen laatsten adem uitblies. Jl. M oensdag is, in allen eenvoud, het stoffelijk overschot van deze heldin ter laatste rustplaats geleid. Over de overstroomingen in China door de Gele Rivier, zijn nu officiële rapporten openbaar gemaakt. Eene stad is letter lijk van de aarde verdwenen en toen bet water gezakt was, was de plaats met een laag slijk van vijftig voet d;kte bedekt. In het geheel zijn door de overstroomingen een millioen zes honderduizend inenschen omgekomen en vijf millioen tot den be- delstraf gebracht. De Chinees -he rogeering gait lofwaardig met het verleenen van hulp voort. Een troepje wilden van Afrika, thans ten toongesfeld te Brussel, heeft voor de eesten maal de hulp van de Westersche gerechtigheid ingeroepen, en dit met een gevolg, waarover zij zoo verbaasd waren als een zwarte verbaasd kan zijn. Zij wonnen niet alleen hun geding tegen een paar lui, die hen met steenen gegooid hadden, zagen hen niet alleen tot 15 francs boete ver oordeeld, maar wat iu hun oogen het mooist was zij kre gen zeiven ieder een frank getuigegeld. Slechts een paar van ben vroegen heel bedeesd, of zij niet hot paar ooren en do neus van de veroordeel* n er als toegift bij kregen. Onder de kodligste processen, als een proces ooit koddig kan zijn, behooren zeker de geschillen, voortspruitende uit het verbreken van trouwbeloften. Zoo verscheen dezer dagen te Glas- gow een paartje voor den rechter, dat twist haJ gekregen over het rooken. Zij was zeer verliefd op hem, maar één ding kon zij niet uitstaan, dat hij rookte. Nu, daaraan was wel iets te doen en bij beloofde, in het ver volg de sigaar te laten rusten. Dit ging goed, in haar tegenwoor digheid verscheen hij nooit meer met iets, dat naar tabak zweemde, maar zij bemerkte, dat hij er bepaald naar rook, zijn kleeren, zijn haar, overal ontdekte zij zoo'n geurtje. Hierover ontstonden hoogloopende onaangenaamheden, en eindelijk riep zij: „Je moet kiezen, tusschen mij en de tabak." „Als 't dan moet," antwoordde hij, „dan maar de tabak," waar hij schoon gelijk aan had. Den volgenden dag echter, eischte zij eenige duizenden schadevergoeding wegens verbreking der trouw belofte, maar de rechter was 't niet met haar eens. Integendeel, zij werd veroordeeld om hem 10.000 gulden uit te ke. ren, daar zij schuld had. Ze had recht gehad op eene vergoeding, ind'en zij voor de verloving de bepaling gemaakt had, dat hij niet mocht rooken, daar dit echter daarna was geschied, had zij alle rechten verloren en moet nu de schaden dragen. Van die dame kan men met recht zeggen, dat do neus haar iu den weg zit om gelukkig te worden. Opmerkelijk zijn de resultaten, door Russische geneesheeron verkregen met strychnine als geneesmiddel teg* n drankzucht. Een grein strychnine wordt in 200 druppels water opgelost en van deze oplossing den drinker oene week lang dagelyks 5 drup pels onderhuids ingespoten. Na de tweede of derde inspuiting krijgt de persoon eetlust en slaap en is hij weldra geheel hersteld. Mocht hij na eenige maanden weder tot de oudo kwaal vervallen, dan heelt dit voor hem zulke onaangnname gevolgen (hartklop pingen, braken, hoofdpijnen), dat hij er weldra mede ophoudt en nooit meer zijno toevlucht tot de flesch noemt. De vroegere secretaris van Ileinrich Laube Oskar, vertelt het volgende uit diens werkkring als directeur in de „Dramat. Bi." Het was omstreeks het jaar '80 en het „Wiener Stadttheator" had nog steeds met geldgebrek te worstelen. Laube was met groote opofferingen een stuk van Sardou machtig geworden, dat diou avond opgevoerd zou worden, en als 't stuk viel, was 't theater failliet. Uiterlijk kalm en toch slechts met moeite meester over zijne gedrukte stemming, zit Laube naast mevrouw Iduna, in dien litterairen café-kring, die hem en de zijnen steeds met de vertegen woordigers der pers in voortdurende aanraking hield. Te midden van het druk gesprek overhandigt een knecht mij, den privaatsecretaris van Laube, een telegram. Ik brak het open en lees de opgaaf van den effeclenkoers uit Par js „Credit foncier 8'U lager." Dat was alles. Vast overtuigd dat de inhoud vin het telegram de privaataangolegenboden van Laube betrof, wil ik bet op zij leggen. Maar dc scherpe blik van den ouden regisseur had de reden mijner beweging geraden. „Wat is dat?" vroeg hij met zijne militaire stem. „Een telegram uit Parijs, mijnheer; ik zal het op zij leggon!" „Laat ik eens zien 1" Hij had nauwelijks eenen blik op het papier geworpen, of hij stond haastig op en zei: „Rijdt dadelijk naar den schouwburg! De première wordt uitge steld! Haast u echter! Schönfeld (de hoofdregisseur) kan geven wat hij wil spoedig!" „Maar mijnheer", poogde ik er tegen in te brengen, „het is zes uur, de plaatsen zijn uitverkocht" „Doe wat ik u zeg," snauwde hij mij toe. „Onmiddellijk moet er afgezegd worden!" Hoofdschuddend spoedde ik mij naar den schouwburg, hoofd schuddend hoorde de regisseur mij aan het nieuwe salon voor de eerste akte van Sardou's stuk stond kant en klaar op het tooneel. „'t Is onmogelijk! Hier moet een misverstand zijn," riep Schönfeld uit. Ik verzekerde hem, dat ik hem hot bevel stipt overbracht. Hij kon mij echter niet gelooven, en bega! zich haastig naar den directeur. Rauwelijks vijl tien minuten later was hij terug, sprakeloos van woede en verbazing. Laube bad hem bijna de deur uitgegooid. Wij gaven 's avonds een oud stuk, drievierden vau het publiek verscheen aan het loket om hun entreegeld terug te halen. Toen ik den volgenden morgen even na zeven uur naar Laube ging, glimlachte mijn meester vergenoegd tegen mij. Hij blies mij eene geweldige rookwolk uit zijn dikke, lange sigarenpijp in 't gezicht en was klaarblijkelijk in de beste stemming van de wereld. „Gij denkt zeker, dat ik gek geworden ben?" riep hij mij toe. Ik stamelde iets ontwijkends. „Ja dat ontbrak er nog juist aan?" bromde Laube. „Nu gek, terwijl Credit foncier ll'/i gestegen zijn! 't Komt niet in mijn hoold op!" En terwijl hij brommend lachte hield hij mij een telegram van gisteren onder den neus. „Gij kunt immers lezen?" vroeg hij. „Dat blauwe zijn de letters, dat witte is 't papier," voegde hij er schertsend bij. „Nu, wat staat daar dan?" Ik zal zeker heel dom gekeken hebben, toen ik zag staan: „Crediet foncier 8V« gedaald." „Begrijpt gij 't nu?" begon bij weer. „Ik begreep niets, alleen, dat Laube mij werkelijk toescheen gek te zijn geworden. ,Ik zal u uitleggen, wat het telegram be duidt. Een der effecten, waar het meest in gespeculeerd wordt, was gisteren 8l/< francs gedaald. Yan de driehonderd bezoekers van 't parket zijn de meesten a la hausse diarin betrokken. Eer wij deze tweehonderd beursbezoekers, zoo ouder den indruk der slechte beurstijding, belangstelling voor ons nieuw stuk hadden kunnen inboezemen, zou onze nieuwigheid het reeds hebben afge legd. Dinsdag kunnen wij het stuk opvoeren, want de effecten zijn gestegen!" En Dinsdags hadden wij met 't stuk van Sardou een ongehoord succes - Een droevig noodlot heeft dezer dagen het geluk eener aan zienlijke Duitscbe familie verwoest en een jong menschenleven in j zijn vollen bloei geknakt. In een plaatsje ten noorden tan Berlin bewonen de echtelieden F een bekoorlijke kleine villa; haar eenige dochter Emma, een beeldschoon, achtiienjarig meisje, was sedert een jaar uit de kostschool te Dresden in het ouderlijk huis teruggekoeid en het vroolijke, levenslustige kind was de afgod harer ouders. In de gastvrije woning was in den loop van den vorigen winter een jonge schilder geïntroduceerd, die na eenigen tijd Emma ten huwelijk vroeg, en daar deze haar jawoord gaarne gaf, schonken de ouders hun toestemming. Nu ruim vier weken geleden deed de gelukkige bruidegom een studiereis naar Italië, voornamelijk met het doel Rome te bezoeken, van waar hij tegen het einde van October tsrugkeeren zou, wanneer het huwelijk zou worden voltrokken. De ouders besloten hun aanstaanden schoonzoon een verrassing te bereiden en in gezelschap hunner dochter den jongen schilder te Rome op te zoeken. Omstreeks veertien dagen geleden reisden zij af. Daar zij wisten in welk hotel de toekomstige echtgenoot van Emma zijn intrek had genomen, lieten zij zich, terstond bij hun aankomst te Rome, daarheen brengen. Niet ver van de plaats van bestemming reed hun een lijkkoets voorbij, welke zooeven het hotel schoen te hebben verlaten. Aldaar aangekomen, vroeg de heer F wie daar begraven word. Men stelle zich den schrik dor ongelukkigen voor, toen de hotelhouder ten antwoord gaf, dat die overledene een jonge Duitsche schilder was, die drie dagen te voren tengevolge eeuer bloedspuwing was gestorven. Met oen luiden gil zonk de arme bruid, die bij het gesprek tegenwoordig was, bewusteloos neder, toen zij den naam van haar geliefde hoorde noemen. Met veel moeite bracht men baar weder bij, maar de geneesheer moest aan de zwaarbeproefde ouders mededeelen, dat hun kind het verstand verloren had en zij zoo spoedig mogelijk naar een krankzinnigengesticht moest worden overgebracht. Ingeschreven van 1 3 Augustus 1888. Geboren Geene. Ondertrouwd: Jan Pieter Blauw, jm., oud 26 jr., wonende te Schagen on Neeltje Grin, jd.,oud 29 jr., wonende te Amsterdam. Getrouwd: Levi Jacob vau Thijn en Sara Coopman. Overleden Johannes Honing, oud 35 jr., te Amsterdam. Ingeschreven van 16 31 Juli 1888 Geboren: Jacob en Cornelis, zoons van Jacob Kalf en Trijntje MaatBijtje, dochter van Klaas Bakker en Francina Schotvanger. Iefje en Jantje, dochters van Meijert Grootes en Iefje Brommer. Maartje, dochtor van Dirk Semeins en Neeltje Smit. OndertrouwdGeene. Gehuwd Dirk Otsen en Maartje Amels. Overleden Maartje Bouwens, echtgenoote van Willem Kruijt- hof, 58 jaren. Ingeschreven van 1 31 Juli 1888. Geboren Geene. Ondertrouwd 26 Juli, Jan Groet, jm., oud 31 jr., en Eliza- bcth Bakker, jd., oud 33 jr. Gehuwd Geene. Overleden: 15 Juli, Klaas Koorn, oud 81 jr., echtgenoot van Neeltje Rens. 17 dito, Evert Johannis Schollee, oud 5 jr., zoon van Jacob Schollee on van Trijntje Bakker. Ingeschreven van 1 31 Juli 1888. Geboren Ilenricus Jan, zoon van Klaas Groot en Neeltje Halff. Maartje, dochter van Jacob de Yries en Aagje Pool. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 1 31 Juli 1888. Geboren: 14 Juli, Jan, zoon van Gt. Tesselaar en Aagje Smit. 20 dito, Neeltjo, dochter van Jao van der Oord en Klaasje Kaap. 20 dito, Henricus, zoon van Jacob Agenant en Cornelia Bekker. 27 dito, Maartje, dochter van Arie Berkhout en Trijntje Wit. 27 dito, Jan, zoon van Jan Bregman en Antje Schuit. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden: 23 Juli, Jan van der Oord, 34 jaar, echtgenoot van Trijntje Klinkert. 1/ R T R E R I C II T E ;V. Schagen, 2 Augustus 1888. Aangevoerd: 7 Stuks Paarden 5 Stieren 33 Gelde Koeien (magere) 12 (vette) Kalfkoeieu Vaarzen 8 Nuchtere Kalveren 300 Schapen (magere) 150 Idem (vette) 240 Lammeren 3 Bokken en Geiten 9 Varkens (magere) 35 Biggen Konijnen 35 Kippen Eendon Duiven 500 Kilogr. Boter 280 Kaas 3000 Stuks Kip-Eieren 1200 Eend-Eieren Hoorn 2 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 34.— Commissie f 29.— Middel bare f aangevoerd 363 stapels, wegende 110598 Kilo. Hoorn, 3 Augustus 1888. Aangevoerd 428 Schapen f 20.a 28, Varkens f a JSdam, 2 Augustus 1888. Aangevoerd 221 koppen boter, per '/s kilo gras .60 a —.70, hooi kip-eieren f 3.a 4.25 per 100 stuks. f 40 a 150.— 1 45 a 100.— f 80.— a 160.- f 180.- a 225 f a f a -.- f 8— a 17.- f 10.- 16.— f 18.— 23.50 f 7.— 14.— f 2— a 5— f 10.— 12.— t 5.— 7.— f f —.15 a 1.25 f a f -.- a -.- f 1.10 a 1.16 f —.25 a —.50 f 2.75 a 3.— f 2.85 a 2.90 I

Schager Courant | 1888 | | pagina 3