Gemengd Nieuws BURGERLIJKE STAND. Gemeente Scliagen. Gemeente ZUpe. Gemeente Winkel. MARKTBERICHT E N. I i! te2en den avond reeds ongeveer 7 voet gedaald, zoodat er geen verder gevaar tegemoet werd gezien. Ongelukkig waren er op het laatst eenige menschen omgekomen. Het laatste bericht omtrent landstreken in en naar den fc3nt van Silezië is van Zondag uit Sprottau. Het luidt: „De overstroomingen langs den Bober hebben hier aan de huizen en op de graanvelden groote verwoestingen aangericht. Slechts met groot levensgevaar hebben de bewoners zich kunnen redden. Het geheele Fischerwerder staat onder; aldaar is het water zoo snel opgekomen, dat de bewoners niet snel genoeg met hare en goed naar de bovenverdiepingen kouden vluchten." Ook in de Pruisische provincie Saksen zijn er plaatsen door orkaan en watervloed geteisterd. Reeds in den ochtend van 3 dezer was het water uit de Spree aldaar over de landen geloopen. Doch meer dan die punten heeft in de provincie West-Pruisen en Posen het water schade aangericht. Reeds Zaterdag werd uit Elbing gemeld, dat in het Elbinger laagland een groot aantal wegen waren ondergeloopen, de spoorwegdam naar den kant van Galdenboden in gevaar verkeerde en reeds dien dag de veldoogst gedeeltelijk was vernield. Daarna is uit Bromberg namens de Spoorwegdirectie bekend gemaakt, dat de dienst tusschen Elbing en Guldeuboden voorloopig was gestaakt, doordien de spoorweg- dam, tengevolge van den zwaren regen, over eene lengte van 300 meter door het bergwater was overstroomd en ondermijnd. Uit Koningsbergen werd Zaterdag geklaagd, dat het er reeds 48 uren onophoudelijk was blijven regenen en de spoorwegdienst er slechts nog met groote vertragingen kon plaats hebben. Verslag der Vergadering van den Raad der Gemeente SCHAGEN, gehouden op Woensdag, 8 Augustus 1888, des morgens, ten 10 ure. Afwezig was de heer de Pater en tijdens de vergadering ver wijderde zich de heer v. d. Maaten om ambstbezigheden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der no tulen. Wordt nu gelezen een adres van het Hoofd der School, den heer W. Kloeke, in aansluiting op de uitstellende beschikking dd. Januari in zake het bouwen eener onderwijzerswoning, hou dende verzoek dat de raad nu moge besluiten, over te gaan tot het bouwen der onder wijzers woning, opdat met 1 Mei 1889 de woning zou kunnen worden betrokken. Adr. wijst er op, dat het thans door hem bewoonde huis, trots den besten wil van den eigenaar, niet beter ingericht kan worden en door tal van ongeriefelijkbedeu voor zijn gezin thans ongeschikt is. De heer Hazeu wijst er op, dat het al een jaar of wat geleden is, sedert aan den heer Kloeke de bouw van een onder- wijzerswoning is beloofd, doch dat telkens is uitgesteld om redenen van verandering of verbouwing aan het Schoollokaal. Zelfs de grond is er indertijd voor aangekocht. Ieder dorp heeft een schoolhuis en thans is het mede de voordeeligste tijd van bouw, uithoofde het goedkoope materieel, terwijl ook nog ge rekend kan worden op de 30°/o vergoeding van het rijk. Ook meent de heer Hazeu er op te moeten wijzen, dat de gemeente in den heer Kloeke een uitstekend onderwijzer bezit, die reeds verschillende jongelui heeft gemaakt in staat te zijn eenige examens met goed succes af te leggen. Nog verklaarde de heer Hazeu dat ook de Schoolcommissie overtuigd was, van het billijke van het bouwen eener onder wijzerswoning. Ook de heeren Govers, Buis, Voorman en Hopman, meenen, dat tot den bouw eener woning moet worden overgegaan, terwijl de heer v. d. Maaten, alvorens de kwestie van het al of niet bouwen te behandelen, voorstelt, eerst van het bedoelde terrein een plattegrond, te laten maken, opdat zal kunnen worden uitgemaakt of op bedoeld terein wel een woning zal kunnen worden gebouwd, zonder beletsel voor eventueele uitbreiding van het schoollokaal. Ingevolge het voorstel van den heer v. d. Maaten werd met algemeene stemmen besloten. Wijders was ingekomen een adres van de bewoners van het Noord, houdende verzoek tot verplaatsing van de vuilnisbelt, daar die een verpestenden stank van zich geeft, en zelfs haver- doppenbedden van besmettelijke zieken er op uitgestrooid worden en wat al niet meer. Met algemeene stemmen wordt besloten zooveel mogelijk te gemoet te komen aan deze bezwaren en wordt daartoe op voor stel van den heer Voorman een commissie benoemd, om te onderzoeken naar een geschikt terrein en naar de billijkste wijze, om zulk een terrein te verkrijgen, zooveel mogelijk in de Hale. Tot leden der commissie worden benoemd, de heeren Voorman, Hopman en Kooi. Hierna wordt met algemeene stemmen aan mejuffr. de wed. Keesman wegens het vertrek uit de gemeente, ontheffing ver leend voor 6 md. aanslag in den H. Omslag. Op voorstel van heeren Brandmeesters wordt besloten tot aanschaffing van een brandwagen, waarop bij brand ten spoe digste brandladders, zeilen enz. kunnen worden vervoerd. De kosten van een dergelijk voertuig waren geraamd op f70. Rapport der Commissie van onderzoek der gemeenterekening, dienstjaar 1887, waaruit bleek, dat de ontvangsten beliepen f 79035.31 de uitgaven f 7-6402.74, alzoo sluitende met een saldo van f 2623.57. Kaar aanleiding van den adres van den heer C. Bijpost op de Nes, die gebleken is, abusievelijk op het Kohier der Hon- belasting te zijn aangeslagen, wordt den adr, ontheffing daar van verleend. Bij de nu volgende Rondvraag brengt de heer Voorman ter «piake, hoe zijn buuripan P. Dekker, aan de Dorpen, er een partij honden op na hdudt, die een verpestenden stank versprei den, terwijl tot overmaat die beesten door den eigenaar nog gevoerd worden met verrot vleesch. In het belang der gezond heid der bewoners vanfdat gedeelte der Dorpen, vraagt de heer oorman voorziening iit dit kwaad. Wordt besloten den gemeente geneesheer te verzoeke n hieromtrent rapport en advies uit te Dtengen. bonket oog op de verdaagde behandeling van het adres tot - ®ener onderwijze/rswoning, verzoekt de heer Buis de eerst- g e vergadering <4 ver 14 dagen te doen houden, oorz. merkt aan, d;<*t zulks kan geschieden op een verzoek van tenminste 3 leden van den raad en verklaart persoonlijk aan het verlangen van den heer Buis zooveel mogelijk tegemoet te komen. Ten slotte belooft voorz. nog op een desbetreffende vraag van den heer Hazeu, de boomen op de gedempte gracht aan de Laagzijde op den bestemden tijd van onderen eenigszins te zullen doen opsnoeien, daar blijkt dat de onderste takken lastig zijr. voor de rijtuigen. Hierna werd de vergadering gesloten. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag, 7 Aug. '88, 's morgens, ten 10 ure. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen. Hierop nam de heer Schuijt het woord en verklaarde dat het hem leed deed, dat een verslaggever uit de naburige gemeente door diens verslag der laatste vergadering van den Zijper Ge meenteraad, bijna den raad had beleedigd en dat als bet niet veranderde, dan nam hij, (de heer Schuijt) zijn ontslag! Hierna ging men over tot de orde van den dag. Voorz. deelde nu mede, dat de voorgenomen portaalbouw aan de school te Schagerbrug door den heer schoolopziener niet was goedgekeurd en dat dienaangaande door B. en W. een nieuw voorstel zal worden gedaan. Mededeeling van den Commissaris des Konings in Noord- Holland, dat de heer G. C. Hulst was herbenoemd tot Burgemeester der gemeente Zijpe en Callantsoog en den daarvoor gevorderden eed had afgelegd. Naar aanleiding van dit feit nam de heer Nobel het woord en wenschte den Edel Achtbaren heer Hulst geluk met diens herbenoeming, de hoop uitdrukkende, dat het ZEdAchtb. nog lang gegeven moge zijn, gelijk hij reeds zoo geruimen tijd had gedaan, de belangen der gemeente Zijpe te mogen behartigen en als Hoofd der gemeente ook in al het goede en edele een waardig voorganger te zijn. De heer Hulst betuigde zijn hartelijken dank voor de warme woorden, hem door den heer Nobel toegesproken. Reeds een lStal jaren had hij aan het Hoofd der gemeente gestaan en in al dien tijd in zijn ambt veel aangenaams ondervonden. Dat stemde hem tot dankbaarheid en vervulde hem met het be wustzijn, dat hij ook in het vervolg weder zou kunnen staat maken op den steun van zijne raadsleden en zijne gemeente leden. Hierna werd door B. en W. den raad de rekening aangebo den over het gemeente-dienstjaar 1887. Tot leden der commissie van onderzoek dier rekening wer den benoemd, de heeren Zeeman, Francis en van Beusekom. Was ingekomen een rekest der gemeente-veldwachters, hou dende verzoek om eene toelage van f 60.waarvoor zij zich een overjas zouden kunnen aanschaffen. Ter toelichting deelde voorz. mede dat door de 3 veldwach ters in de laatste 3 jaren geen dergelijke toelage was genoten en zij nu dringend behoefte hadden aan dit kleedingstuk. Ontvangen de veldwachters ieder f 20.gratificatie, dan moeten zij er toch nog f 5.uit hun eigen zak bijleggen om het verlangde kleedingstuk te kunnen aanschaffen. De heer Nobel meent, dat wanneer de raad deze gratificatie toestaat, hij zich op gevaarlijk terrein gaat begeven. Immers dat door de veldwachters geuoemde gratificatie wordt aangevraagd, strekt ten bewijze dat hunne jaarwedde te klein is en hen niet in staat stelt hunne kleeding aan te schaffen. Is dit werkelijk het geval, dan wenscht de heer Nobel hun tractement te zien verhoogd in diermate als zulks noodig is. Voorz. merkt op dat het tractement van den veldwachter f400 is en dat daaraan nog is verbonden een toelage van f 25 tot aanschaffing van bovenkleeding. Die f 25 nu blijkt niet voldoende te zijn. De heer Nobel blijft, bij zijne meening dat van gratificatie hier geen sprake kan zijn, immers gratificatie wordt alleen ver strekt bij buitengewone verdiensten en dergelijke. Bij stemming werd met tien tegen één stem de aange vraagde gratificatie verleend. Werd gekozen een viertal voor de vacatures van 2 aftredende leden in het zetterscollegie; aftredende waren, de heeren: Zijpen Kos, welke laatste niet meer in aanmerking wenschte te komen. Voor het viertal werden gekozen de heeren A. Zijp, G. Koop stra, A. Schermer, en P. Stam. Voor de vacatureAmbtenaar van den Burgerl. Stand, ont staan door het aftreden van den Burgemeester, werd nu de heer G. C. Hulst herbenoemd tot Ambtenaar bovengemeld. Wijders was ingekomen een verzoekschrift van de bewoners v. d. wijk aan de Schagerbrug, houdende verzoek tot verstelling van de kermis aldaar op den len Zondag na den 9 September. Aanleiding hiertoe vonden adr. in het feit dat de tijd der tegenwoordige kermis juist valt te midden der vele drukke werkzaamheden in den landbouwenden stand en kort Schager kermis, zoodat uit den aard der zaak deze nagenoeg geen voordeel oplevert voor belanghebbende doenden. Met algemeene stemmen werd besloten aan dit verzoek te voldoen en in aansluiting daarop de paardenmarkt te verzetten op den len Maandag na 9 Sept. Machtiging hiertoe zal aan Ged. Staten worden verzocht. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer Biersteker in herinnering, dat de heer Schoolopziener bij zijn bezoek 1.1. ook ter sprake bracht de kwestie over de gelagen bij de examens van sollicitanten en dat de heer Sch. had verklaard dat nergens bij het eerste examen dergelijk onthaal plaats vond en dat alleen bij een tweede examen beafstuk met wijn of bier werd aangeboden. De heer Biersteker stelt dus voor op het genomen raadsbesluit terug te komen en bij het eerste examen alleen koffie en brood te verstrekken. Voorz. zegt B. en W. reeds besloten hadden bij het eerste examen aldus te handelen. De heer Nobel betuigt zijn spijt, dat de heer Biersteker deze zaak weder ter sprake brengt, hij had de regeling dier zaak reeds van meet af aan alleen gewenscht te zien opgedragen aan de prudentie van B. en W. Hierna werd de vergadering gesloten. na de kermis nering- - Eene merkwaardige stad is Bessbrook in het Noorden van Ierland. De ongeveer 4000 inwoners worden bijna allen onderhouden door den grooten linnenfabrikant John. Richardson, een kwaker, ven van wiens waren do Engelsch hiusvrouwen zeggen, dat men ze gerust in het donker kan koopen. Men vindt d iar geen berherg, maar er loopen ook ge- n werklieden rond zonder werk, er zijn geen gemeente armen, er is geen gevangenis, geene bank van leening en ook geen politie. Daarentegen is er een groot gebouw, hetwelk eene bibliotheek, een zaal voor voordrachten, enz. benevens lees- en ontspanningszalen bevat. Verder vindt men er uitste kende scholen en vijf kerken. De werklieden hebben practisch gebouwde, nette huisjes en bij elk huigje behoort een tuin. De heer Richardson betaalt jaarlijks negenhonderd duizend galden aan werkloan uit. Aangenaam ontwaken. Een Ierscbe klerk van de recht bank te Dublin had Woensdagavond Armagh bezocht, had daar een roes aangekregen en zich in zijne dronkenschap door een soldaat laten bepraten om met hem van kleederen te verwisselen hij kon dan eens zien, hoe de uni orm hem stond. Samen Wan delden zij op, maar hij zette zich weldra aan den kant van den weg noder en viel in diepen slaap. Toen hij daaruit den anderen morgen ontwaakte was de soldaat verdwenen en hij wist niet beter te doen dan naar de kazerne te stappen en te vertellen wat er gebeurd was. Bij onderzoek bevond men, dat de soldaat in des klerks kleeren gedeserteerd was, na diens geld, horloge en gouden hemdsknoopen bij zich te hebben gestoken. Ingeschreven van 4 7 Augustus 1888. Geboren, Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Ingeschreven van 27 Juli 3 Augustus 1888. GeborenNanning, z. v. Klaas Raven en Neeltje Hoogland. Wilhelmus Ilendricus, z. v. Cornelis Ligthert en Maria van dor Lans. Cornelia Anna, d. v. Arie Koorn en Grietje Prins. Klaas, z. v. Willem Borst en Grietje Govers. OndertrouwdThcodorus Nicolaas Brouwer, jm., timmerman, 26 jr. en Maartje Kooijman, jd., zonder beroep, 26 jr., beide te Zijpe. Getrouwd en OverledenGeene. Ingeschreven van 1 31 Juli 1888. GeborenAntje, d. v. Willem Fijnheer em Catharina Tuinman. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: Pieter Jes, jra., 22 jr. en Trijntje Kuiper, jd., 20 jr. Overleden: Johanna Woud, d. v. Lourens Woud en Willemijntje Korver, 16 dagen. Christina Korff, d. v. Jan Korff en Antja Bood, 3 md. Antje Fijnbeer, d. v, Willem Fijnheer en Catharina Tuinman, 14 dagen. Griete Landman, wonende te 's Gravenhage, ongehuwde d. v. Jacob Landman en Marchien Harms Pot, 31 jr. Levenloos aangegeven dochter van Jacob Dol en Neeltje Glas- Hoorn4 Augustus 1888. Aangevoerd H. L. Rogge 3 Tarwe 7 Gerst 2 Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geele Witte Paarden Paarden Kalveren Schapen Lammeren Varkens Zeugen Biggen Geiten Kippen Koppen Boter, 5.2, lood. Kipeieren Eendeneieren Mud Nieuwe Aardappelen f 2.50 a 3.- 20000 N.P. Aalbeziën (R.) f 11.a p. 12000 N.P. AalbeziëD (Z.) f 14.— a p. De handel was matig. Alkmaar, 4 Augustus 1888. Aangevoerd i! 6 7 206 60 30 2 90 3 60 2200 5000 300 200 3.50 a 6.75 a 3.75 a 3.a 8.25 a 9.25 a 9.50 a 6.75 a 8.50 a a f 11.25 a f 5.25 a f 50— a f 12— a f 14— a f 8— a f 7— a f 25— a 4.a 4,— a -.35 a -.55 a 3.a 3— a per Mud. 100 N.P. 100 N.P. 4.75 8— 4.75 3.75 10— 12— 14— 13— 11— 14— 6— 220— 22— 28— 14— 15— 35— 7— 9— 1 40 —.60 3.25 1 Paard f 90— a 16 Koeien en Ossen f 60— 240— 12 nucht. Kalveren f 8— 18— 135 Schapen f 14— a 22— 40 Lammeren f 6— a 10— 51 magere Varkens f 12— a 17— 170 Biggen f 5— a 9— 6 Bokken en Geiten f 4— a 9— Kipeieren per 100 f 3— a 3.50 Boter per kop ('s middags 12 uur) 1 —.80 a —.85 Alkmaar, 6 Augustus 1888. Aangevoerd 7 Koeien f 190— a 230— 189 vette Kalveren f 35— a 90— 10 Nuchtere Kalveren f 10— a 18— 259 Schapen f 18— a 26— 129 vette Varkens per P l —.38 a —.47 40 Magere dito t 12— a 16— 1 Bok t 5—

Schager Courant | 1888 | | pagina 3