R UR G ERL IJ E STAA D. Gemeente Scliagen. 1/ A R li T R E R I C II T E 1V. S c ha q e n, 9 Augustus 1888. Aangevoerd f f —.10 V Gemengd Nieuws. II o o r m 10 Augustus 1888. Aangevoerd E d a t<a 9 Augustus 1888. Aangevoerd Z a an tl o tn 9 Augustus 1888. Aangevoerd Enhhuiaten8 Augustus 1888. Aangevoerd Advertentiën. Als een bewijs, dat men uo >it te licht over wonden moet denken, kan het volgende dienen. Veertien dagen geleden had de vrouw van den timmerman te Polsbroek, het ongeluk zich bij het verplaatsen van een not kokend water te branden. Eerst bleef zij er maar mee voortloopen. Langzamerhand evenwel, kreeg zij meer pijn en werden de wonden ergerzoo zelfs, dat zij nu niet meer loopen kan, en men haar dragen moet van de eene naar de andere plaats. Wie zich jl. Zaterdag tusschen één en drie uur in de nabijheid bevond van het gebouw der Academie Minerva in de Guldenstaat te Groningen, had daar gelegenheid, een aantal meer en minder aanvallige jongere en oudere dames zich voor den ingang te zien verdringen. Dit was het gevolg eener op roeping in de plaatselijke nieuwsbladen, waarbij „Meisjes met een lief gelaat en een hinken lichaamsbouw* werden gevraagd, genegen ter gelegenheid der feesten op den 28 Aug. e. k. bij den optocht te dienen, om eene allegorische, geheel gekleede beeldengroep voor te stellen. De uitgeloofde belooning van tien gulden had tal van gegadigden doen opkomen. Het volgende wordt door De Gelderlander verhaald /Wij kennen een hötel waar het volgende geschiedde. Er werd een volksfeest gevierd en het program der festiviteiten bracht, tegen 4 uur 's middags den Prov. Sfaten een andere autoriteiten te zamen in de koffiekamer van bedoeld logement. Het logement heeft geen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, dan alleen voor hen die er gelogeerd zijn. „Een bittertje," besteltde burgemeester. „Geen vergunning,* zegt de kellner. „Kom, kom, gekheid.* „Neen, mijnheer, maar ik kan het den patroon wel vragen.* „Onmogelijk, heer burgemeester; ik ben strafbaar als ik 't doe,* zegt de patroon. „En als ik 't u dan eens kommandeer,* hernam de burgervader. „Dat i9 iets andersJan een, bit tertje voor ZijnEdelAchtbare.* „Een bittertje*, zoo bestelde tegelijkertijd een lid der Staten die het verloop van dit nieuwe vergunningsrecht had afgewacht. Nog sterkerOp de stoep van een hotel zit tijdens de ker misdagen de commissaris van politie met familie en bekerden. Het gezelschap gebruikt wijn; de commissaris bestelt een grog, „Geen vergunning, mijnheer," zegt de bediende. „Wat is dat," roept de handhaver der wet driftig en op hooge pooten loopt hij naar den kastelein. Tien minuten later had hij den grog voor zich staan op de stoep ten aanschouwe van honderden. Zoo wordt deze wet toegepast. Met de sluitingsuren gaat het eveneens. Een artillerist wandelde op den Weerdsiugel te Utrecht rustig met zijn meisje, toen op het onverwachts een ander meisje het eerste van achteren aanviel en den hoed van het hoofd trok. Beide meisjes raakten aan het vechten en takelden elkander geducht toe, de landsverdediger trachtte wel tus schen beide te komen, maar was tegen zooveel tegenstand niet bestand. Toen eindelijk ook anderen zich tusschen de vechtenden stelden, gelukte het hun ze te scheiden, doch de aanvalster kreeg een toeval, waarvan de soldaat en zijn meisje gebruik maakten om zich te verwijderen. De oorzaak was hier onver- valschte minnenijd. Uit Ter Apel schrijft men ons Maandag vertoonde het Weerdingerveen zich als een golvend watervlak. Het vee uit de groenlanden nabij Weerdinge is thuis gehaald. Het water staat rondom de woningen, en het weg vloeien gaat zeer langzaam door de allerwege opgehoopte water massa's. Met de turfdroging is het gevolgelijk zeer treurig gesteld, en voor menigeen die tot hoogen prijs huurde en een groot deel van het werkloon in de turf heeft zitten, is het vooruitzicht donker. Er zijn turfdijken, die tot 1 voet onderwater staan. Inmiddels is het nu juist de drukke tijd voor het verschepen de schippers komen naar de venen, maar wanneer ze laden zullen is voor de meesten zelfs niet te raden. Alles hangt van het wtêr af. Het Stadskanaal wemelt van opvarende turf schepen. Tegelijkertijd stroomen de schutsluizen wat zij kunnen, om van den in Augustus nooit gezienen watervloed verlost te wor den. Aardappelen, rogge en boekweit staan op vele plaatsen in en bijna onder het water. Bij den Leidijk te Ter Apel zullen wachten gesteld worden, om te beletten dat de oostelijke naburen, wier vruchten in het water staan, dien dijk doorsteken. Eenige te Maastricht wonende grondeigenaars maken in de aldaar verschijnende bladen bekend, dat zij, uithoofde der verwoestingeu die het wild bij toeneming op hunne eigendom men in de gemeente St. Geertruid aanricht, jagers zullen aan stellen ter beveiliging. Zij noemen de vermenigvuldiging van het wild in die streken schrikbarend, zoodat landerijen, gelegen in de nabijheid der bosschen, schier niet meer vatbaar zijn voor bebouwing, terwijl zij als oni/iddellijke oorzaak daarvan opgeven het uitgestrekte jachtterrein,' dat door eenige te Meer en Eisden gevestigde groote grondeigenaars tot hun persoonlijk gerief en genoegen beschikbaar gehouden wordt. Zij noodigen andere grond eigenaars uit, met hen gezamenlijk bij de wetgevende macht stappen te doen ter verkrijging eener jachtwet, in overeenstem ming met het algemeen belang. Voor het kantongerecht te Roermond heeft, wegens her haalde dronkenschap, euW 60 jarige vrouw terecht gestaan. Zij zal de eerste vrou}* zijn, die door dit kantongerecht ver oordeeld wordt tot opzauding naar eene rijks-werkinrichting en voor 6 maanden e;i 14 dagen hechtenis. -■ Men schrijft van Donderdag 11. uit Leeuwen: Heden nacht is de tpoodkeering bezweken, gelegd om de 00braak te duchten, wïelke in de afgeloopen lente in de kade ae den Drutenschen Uiterwaardenpolder gevallen was. e' vee is met moeide van de uiterwaarden gered. reurig is de aanblik, welken de meeste polders in Maas en w opleveren. Niet jjlleen zijn door het overvloedige regen- e» kwelwater de lagere binnenvelden onder water gezet, maar reeds beginnen de hoogere weilanden last van water te krijgen. Dientengevolge staat er reeds vee op stal, dat het slecht ge wonnen hooi verorbert, hetwelk toch reeds in te geringe hoe veelheid voor den a. s. winter voorhanden is. Bij menschenheugenis heeft het binnenwater in den zomer nog nooit zoo hoog gestaan. De steenfabrieken staan stil, en de arbeiders zonder werk zien bij het rotten der aardappelen een droevigen tijd tegemoet. Velen gaan er dan ook naar Duitschland om te trachten daar hun brood te verdienen. Sedert eenigen tijd reizen Spaansche veehandelaars de provincie af, om koeien op te koopen en naar Spanje te voeren. Zij besteden flinke prijzen, zoodat hun komst met blijdschap wordt begroet. In de vorige week kocht een hunner 14 koeien te Joure. Hij verklaarde er minstens 80 te willen koopen al vorens naar zijn vaderland terug te keeren. Een onderwijzer, die eenige maanden geleden naar Trans vaal vertrok, geeft in de Midd. Crt. eene beschrijving van zijne reis en zijne aankomst te Pretoria. „Door het gunstig onthaal, zoo eindigt hij, dat ons alhier te beurt viel, hadden wij spoedig de ongemakken van de reis ver geten. De timmerlui uit ons gezelschap werden dadelijk geëu- gageerd voor f 9.60 per dag, de leerlooiers waren reeds in Hol land aangenomen en mijn reisgenoot en ik, die in Nederland twee jaar met de onderwijzersacte in den zak hadden geloopen zonder geplaatst te kunnen worden, konden betrekkingen krij gen bij de vleet. Wij bezochten in Pretoria eenige malen de zittingen van den Volksraad en zagen daar „oom Paul" in al ziju waardig heid. Het gaat er in dien Volksraad heel raar toe. „Men Eere," zegt de voorz. „Ik kan me nie vereenige nie met dit voorstel van die geachte lid uit A." Ze verkoopen elkaar daar uien, gooien met sinaasappelen, snuiten zeer primitief hun neus enz. Geen gemeenteraadsvergadering in Holland, waar het zoo toegaat." Pretoria is overigens een schoone plaats de woning van den president Kriiger en de kerken zijn prachtige gebouwen. Ik heb uit de vele aanbiedingen, die mij gedaan zijn, in over leg met' ds. Postma en den superintendant van ouderwijs het aanbod aangenomen van den heer v. H., volksraadslid voor Waterberg. Ik ben, na nog 3 dagen met den ossenwagen gereisd te hebben, aldaar behouden aangekomen. Ik sta nu aan het hoofd eener school, die aanvankelijk 14 leerlingen telt. De helft der schoolgelden wordt door het gou vernement en de andere helft door de ouders betaald. Het is hier een prachtige, gezonde streek, sinaasappelen, vijgen, abrikozen, perziken eöz. groeien hier in de prachtige tuinen en meester „mag er vrij in loop en pluk moet zich maar niet vreemd hou.* De familie v. H., waar ik aan tafel eet en alle vriendschap en hoogachting geniet, is in onderscheiding van de boeren in den omtrek vrij beschaafd. Ze doet voor vele Hcllandsche families in dit opzicht niet onder en geen onzer beklaagt zich de vestiging in Transvaal. Is de vlekziekte der vartens (Rothlauf) besmette lijk? D« quaestie van de besmettelijkheid der vlekziekte van de varkens heeft ook een punt van overweging uitgemaakt bij de staatscommissie, benoemd bij kon. besluit van 7 Januari 1887, tot herziening van het vroeger vigeerendc besluit van 14 Maart 1880, betreffende het nemen van voorzorgsmaatregelen by het voorkomen van besmettelijke veeziekten. Genoemde commissie nl. heeft bij brief bij de districts-veeartsen en door tusschenkomst van dezen ook bij de plaatsvervangende districts-veeartsen, inlichtingen ingewonnen betreffende hunne ervaring aangaande het voorkomen hier te lande, en hunne meening over dö besmettelijkheid en het ontstaan van deze varkensziekte. In een lijvig rapport zijn de meeningen omtrent deze quaestie van de dis tricts-veeartsen en hunne plaatsvervangers (7 districts-veeartsen en 58 plaats vervangers) openbaar gemaakt, als bijlage van het pas verschenen jaarverslag van het veeartsenijkundig Staatstoezicht in Nederland over het jaar 1887. Kor- telijk geresumeerd, komen de verstrekte mededeelingen op het volgende neder I. Van de 58 plaatsvervangende districts-veeartsen zijn zeer velen niet in de gelegenheid geweest, eigen ervaring omtrent het voorkomen van de varkens ziekte op te doen, omdat de eigenaars in den regel hunne, aan deze ziekte lijdende of vermoedelijk lijdende varkens niet in behandeling geven, maar ten spoedigste slachten. Voor de overigen bepalen zich de waarnemingen in deze meestal tot weinige, soms slechts enkele gevallen. Hunne mededeelingen, evenals die der districts veeartsen, hebben grootendeels slechts betrekking op een en ander, wat hun vroeger of later toevallig of bij navraag, bekend is geworden, zoodat een geschied kundig overzicht van het voorkomen der varkensziekte hier te lande, naar tijd, plaats en omvang, daaruit niet is op te maken. Uit deze mededeelingen blijkt echter voldoende, dat sedert langen tijd de vlekziekte zeer ongelijkmatig verspreid, door geheel Nederland is voorgekomen, dat zij in eenige provinciën reeds sedert 4, 5 en meer tientallen van jaren is opgetreden, en dat zij in sommige jaien, bepaaldelijk in heete zomers en nazo mers, meer of minder uitgebreid geheerscht en groote verliezen berokkend heeft. Het meest dienaangaande wordt vermeld uit de provinciën Noord-Holland, Zuid- Hoiland en Zeeland, verder uit Friesland en Groningen, minder daarentegen uit Drente en Overijsel, en luiden de opgaven zeer afwisselend naar tijd en streek uit de provinciën Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. II. Van de 38 berichtgevers, die hun oordeel over het al of niet be- smettelijk zijn kenbaar maken, heeft zich de kleine metrderheid vóór, de groote minderheid tegen die raeening verklaard. Velen hunner, die eene smetstof als oorzaak der ziekte aannemen meenen deze echter niet als de eenige oorzaak te kunnen erkennen, en plaatsen daar naast als eene andere oorzaak een miasma, waaruit zich in het zieke dier de smetstof zou ontwikkelen. Anderen zien in dat onderstelde miasma niets anders dan de in den bodem gedrongen en bewaarde, wellicht ook vermenig vuldigde, maar in elk geval van vroegere dergelijke ziektegevallen afkomstige smetstof. Zij die de ziekte niet voor besmettelijk houden, leiden baar ontstaan af nit schadelijke invloeden, die inzonderheid in vervuiling van voederbakken en stallen zouden gelegen zijn. Betrekkelijk het ontstaan der ziekte wordt door onderscheidene veeartsen opgegeven, echter meerendeels op grond van de meening van veehouders, dat varkens, die met dierlijk afval gevoed worden of in hunne jeugd gevoed werden (zoogenaamde bloedvarkens) voor de ziekte niet of weinig vatbaar zouden zjjn. vraagde den beeldhouwer hooderlei dingen, en zoo waren ze weldra in een zeer drnk gesprek gewikkeld. Spoedig wist de vreem deling ook wat den kunstenaar zoo droefgeestig stemde. .2,00, en gij zijt beeldhouwer? goed. Het verheugt mij altijd een kunste naar te leeren kennen. Wilt gij dadelijk een beeld voor mij mo- delleeren Zeker wel; wat gaarne; wanneer en waar wilt gij zitten „Het moet dadelijk en hier gebeuren." verwonderd keek de beeldhouwer hem aan, maar de vreemde legde zwijgend een bankje van f 100 voor bem neer. „Ziedaar, dat is op rekening." Hij stond op en kwam dadeljjk met een beeldschoon meisje terug. „Ziezoo/ zeide hij, „van dit meisje wil ik de beeltenis hebben. De beeldhouwer lachte, maar liet zich door bet zonder linge van den toestand niet overblufftn, maar begon, daar hij het noodige bij zich had dadelijk zijn werk, dat verrassend snel en goed gelukte. Toen hij klaar was, gaf de vreemdeling hem een tweede bankje van f 100.en bezorgde hem kort daarna een goede bestelling. De vreemdeling bleek een rijk Londensch koopman te zijn, Weener van geboorte, van wien gezegd wordt, dat bij, wanneer bij zijn vaderstad bezoekt, steeds gelegenheid tracht te vinden, om zoo op eigenaardige wijze goed te doen. Ingeschreven van 8 10 Augustus 1888. GeborenCornelia, d. v. Aldert Ploeger en Siberta Gieling. Joban, z. v. Jan Rotgans en Antje Roggeveen. Ondertrouwd: Hendrik Martinns Tbomas Ter Linden, jm., oud 25 jr. en Jannetje Berkhouwer, jd., oud 23 jr., beiden wonende te Schagen. Getrouwd Geene. Overleden: Gorrit Schoorl, oud 1 md., 2 wk. Gemeente Wieringcrwnard. Ingeschreven van 1 31 Juli 1888. Geboren: Maria, d. v. Dirk Do Jongen Neeltje Kooij. Pietertje, d. v. Gerrit Kistemaker en Cornelia Fransen. Jannetje, d. v. Klaas Kossen en Grietje Wijn. Ondertrouwd en Gehuwd Overleden Antje Sijbrands, d. v. Pieter Sijbrands en Guurtje Doovis, 19 jr. 100.- 1 4 Stuks Paarden f 30 a 11 9 Stieren f 50— a 130.— 22 9 Gelde Koeien (magere) f 100— a 160- 1 6 9 (vette) f HO a 190.— 20 9 Kalfkoeien f OS— a 190.— L 8 9 Vaarzen f 100.— a 130— 9 Nuchtere Kalveren a 450 9 Schapen (magere) 10— a 16.— f 200 9 Idem (vette) f 20— a 27.— 125 9 Lammeren f 6— a 15— 3 9 Bokken en Geiten f 1— a 3— 10 9 Varkens (magere) f 12— a 13— 22 9 Biggen t 5— a 7— 10 9 Konijnen f —.10 a 20 9 Kippen f —.10 a -.60 9 Eenden f a Duiven f a 525 Kilogr. Boter f 1.10 a 1.16 180 Kaas I —.20 a —.40 2500 Stuks Kip-Eieren f 2.75 a 3— 1 9 Eend-Eieren f a Middel- Kilo. a 28,— a De beeldbouwer Albin B., te Weene*, had dezer dagen een zonderlinge ontmoeting Treurig wandelde bij iu den Prater rond. Hij kreeg geen bestellingen, zijn spaarpenningen teerden verschrik kelijk in, de toekomst grimde hem aan. Eindelijk trad hij, voor verzet, een koffiehuis binnen. Nauwelijks zat hij daar, ot een vreemdeling naderde en verzocht hij hem aan zijn tafeltje te mogen zitten. Het was een bejaard man, die vergenoegd lachende, het bonte gewoel om hem heea aanzag. Hij scheen zeer spraakzaam, Hoorn, 9 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 33.Commissie f 27.— bare f aangevoerd 374 stapels, wegende 108948 422 Schapen f 20. Varkens f 311 koppen boter, por Vj kilo gras .55 a 60, hooi kip-eieren f 3.a 4.— per 100 stuks. Kleine Kaas, hoogste prijs f28.50. aangevoerd 21 stapels AlUtnaar, 10 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas hoogste prijs f 29.Commissie f 27.—, Middel bare f 28.aangevoerd 500 stapels, wegende 150000 K,G. Ter graanmarkt aangevoerd 300 Hectoliters. Tarwe Rogge Gerst dito chev. Haver Paai-denboonen Bruine dito Duiven dito Witte dito f a f a f 4.75 a f a f 3.25 a f 10.— a 11.— f a f a Blanwmaanzaad f 10.a Karweizaad oud f 15.25 a nienw f 12.25 a 13.75 R. Mosterdzaad f a Kanariezaad f 8.25 a Erwten: Groene f a Grauwe f a Vale f .- a -.— Witte f a Heden werden alhier aangevoerd 29 stapel kaas 130.a per 50 kilo, karweizaad, oud f 15.a 15.37', karweizaad nieuw f 13.25 a 13.75. mosterdzaad t 15 50 a 16.50, blauwmaanzaad f a vale erwten f a groene dito f a grauwe dito f a Wijker vale dito f abruine boonen f a paarcenboonen f a gerst 4. a 4.25, haver f 3.a 3.25. Aangevoerd 63 Schapen en Lammeren. Schapen f 13. a 18.Lammeren t 8.a 15.Kalveren f - a Vette Varkens f a per kilo Magere Varkens f a Biggen f 5.a 8.Boter f .55 a .60 per kop. Mede m blik, 8 Augustus 1888. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 29— aangevoerd 30 stapels. Boter 1.20 f per P„ Kipeieren f 3.50 Eenden dito f 3.50 per 100. Ondertrouwd: 11. VI. Th. ter L i n <1 e 11 en J. Hcrklto tnvt' r. Schagen, 10 Augustus 1888.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3