Werff, Egmond en Hoorne, zoolang blijven Simon Stijl en Helmers en Tollens en Da Costa zonder pendanten, en zoolang is het door de welvoegelijkheid verboden, van deze historische feiten en personen te gewagen anders dan om een woordspeling te maken." Wordt Vervolgd. nagedachtenis van Mr. C. Vosmaer gewijd, en met welke curiositeit ook de „Schager Courant" hare lezers een ge noeglijk oogenblik bereid heeft. Toen ik in dat fraaie ge dicht den voortreffelijken Vosmaer vergeleken zag bij een opgedroogden waterplas, dacht ik aan een uitspraak van Albert Verweij, don dichter van De Nieuwe Gids, op blz. 241 van diezelfde Juniafleveriug, waar hij zegt Binnenlandsch Nieuws. En dat moois is geschreven door een Nederlander, door een naneef van de Watergeuzen, en wordt zonder blikken of blozen in een Nederlandsch tijdschrift het publiek te lezen gegevenHet begint er fraai met ons uit te zien De helden uit den tachtigjarigen oorlog alleen nog maar bruikbaar om als Jan Klaassens en hansworsten in een kluchtspel dienst te doen, en dat tijdperk zelf niets anders verdienende dan dat er den draak mee gestoken wordt. En dat zijn de mannen van de jongste letterkundige rich ting Zou die richting ons niet regelrecht den Pruisen in de armen voeren En wat zegt de heer Van der Goes tot verdediging zoo genaamd van zijne verachtelijke ontboezeming, die ik slechts met den grootsten weerzin heb afgeschreven Dit „Het komt mij voor, te strijden tegen de regelen van den goeden smaak, wanneer men over een onderwerp, waarover lange jaren door ontelbare anderen met geest drift geschreven is, door zoo velen en zoo lang, dat men al een zeer bijzonder oorspronkelijk individu moest wezon, indien men dat onderwerp op een nieuwe en eigen manier kon beschouwen, wanneer men daarover nog eens gaat schrijven met geestdrift. Het contrast tusschen de betee- kenis, die de auteur wil dat aan de woorden wordt toege kend, en de onbeduidendheid, die iemand verraadt door ze voor de duizendste maal te gebruiken, is meer dan menig een verdragen kan met een effen gezicht." Weg dus met de handboeken, over Vaderlandsche ge schiedenis, waarin het glorierijk tijdperk onzer afschudding van het Spaansche juk beschreven wordtWeg ook met de standbeelden, die den roem der helden uit die bange dagen aan het nageslacht moeten overbrengenVerbrand die boeken en vergruisel die beeldenroepen de heer Van der Goes en zijne geestverwanten, want die geschiedenis is alleen goed om er uien over te tappen, zooals de his torie van Tijl Uilenspiegel, Gulliver of Moeder de Gans Geheel in overeenstemming met dat denkbeeld noemt de schrijver dan ook de tachtigjarigen oorlog„Dien krijg, die men men zoo gaarne meer rechtstreeks komisch behan deld zou zien," en stelt hij verder de geschiedenissen uit dien oorlog gelijk met „braakmiddelen en purgatiën." Het is meer dan walgelijkEn uit naam van de vele, van de duizenden Nederlandsche mannen en vrouwen, die mèt mij nog bewondering koesteren voor de met het bloed onzer vaderen beschreven bladzijden van Nederlands geschiedenis, waarop de heldhaftig volgehouden en met zegepraal bekroonde worsteling tegen de Spaansche tyran- nie geboekstaafd staat, teeken ik hier protest aan tegen die moedwillige en boosaardige verguizing van de helden onzer historie Het gevoel voor Neerlands grootheid schijnt bij die letterkundige hervormers al even misgroeid te zijn als hun gevoel voor Nederlandsche poëzie. Getuige het bombas tische sonnet, in de Nieuwe Gids van Augustus, aan de dat hij niet het voornemen koesterde, zijn tegenpartij eenig leed te berokkenen, intusschen moet de houtvester hem wel op zijn ruwe, brutale wijze ten zeerste getart hebben kortom, in den hevigsten toom bracht uw vader eensklaps het geweer aan den schouder en schoot zijn tegenpartij over hoop." „Vreeselijkontzettend 1" steunde graaf Wolf en bedekte het gelaat met beide handen. „Mijn vader een moordenaar o, nu is mij veel dui delijk 1" „Bah, vat de zaak niet zoo tragisch op," ging de kamer dienaar op koelen toon voort, terwijl hij van minuut tot minuut een vertrouwelijker toon aansloeg. „Gebeurde dingen nemen geen keer. Dat zeide ik ook tot mijnheer uw vader, toen hij zich over de begane misdaad de haren wilde uitrukken." „Maar een ander werd er toch om ter dood veroordeeld," viel Wolf hem in de rede, terwijl hij over zijn lichaam beefde, „de zoon van den ouden, krankzinnigen boer. Ik herinner mij nog duidelijk, uit mijn jeugd, hoe de onde man mijn vader ter verantwoording riep." „Zeer juist," meende Frans gelaten. „Een gunstig toeval kwam ter hulp. Een knaap uit het dorp, Martin Katzenberger geheeten, die zich, om te stroopen of om eenig andere reden, juist dicht in de nabijheid bevond van de plek, waar de misdaad geschiedde, werd gesnapt, toen ik juist met mijnheer uw vader vluchtte. Hij moet bij het lijk zijn aangetroffen, of liever dicht bij. Daar hij éen doodsvijand was van den vermoorde, richtten alle gronden van verdenking zich op zijn hoofd en hij werd terechtgesteld!" „Die ongelukkige!" kermde Wolf, terwijl zijn gelaat een diepen afschuw verried. „Natuurlijk beproefde hij nog langs alle mogelijke wegen zijn onschuld te bewijzen, maar dit gelukte hem toch niet, ofschoon hij de vermetelheid bezat, mijnheer uw vader mede in het proces te verwikkelen." „En mijn vader?" stamelde Wolf. „Ontkende natuurlijk." „O, mijn God, mijn God," weeklaagde de ongelukkige jonge man, terwijl hij zijn gelaat in beide handen verborg, „hij heeft een onschuldige voor zijn misdaad ter dood laten brengen „Gebruik toch uw gezond verstand, jonge heer,viel de kamerdienaar hem in de rede. „Had hij zich misschien uit menschenliefde moeten laten onthoofden Op mijn woord, het ging hem genoeg aan het hart; hij werd verhoord en gedroeg zich daarbij zeer onverstandig wanneer ik er niet bij geweest ware „En wat deedt gij „Juist genoeg. Ik bezwoer, dat mijnheer uw vader in den nacht van den moord, het slot Wolfenstein niet had verlaten, maar ziek te bed had gelegen." „Want verzen, dat is zoo goed als doodstriemen of aan boomen nagelen, dat is zóó erg, dat de bet-achter kleinkinderen, van den man waar ze op gemaakt zijn, nog nachten zullen hebben, dat ze hun ledikanten stuk trappen en hun kussens door-huilen, van te denken aan de pijn van hun voorvader." Die mededeeling is wel een beetje hoogdravend, maar heldert toch veel op. Jawel, sommige verzen zijn „zoo goed als doodstriemen of aan boomen nagelen," 't heeft er al thans veel van, of de dichter van het sonnet in De Nieuwe Gids die operatie eens op den heer Vosmaer heeft willen toepassen. En ik geloof ook dat zijne bet-achter kleinkinderen om dat mooie sonnet, wel niet huilen, maar toch zeer zeker hartelijk lachen zullen 24 Aug. 1888. G-ijsbrecht. Schagen, 25 Augustus 1888. Bij gunstig weder, zal Schagen's Harmoniekapel Zondag middag ten 5 uur, een concert geven op de Marktplaats. Het programma is samengesteld uit de volgende muzieknummers: 1. Marsch. 2. Lustspiel, Ouverture v. Keler Bela. 3. Früh- lingserwachen, Romance v. Resch. 4. Ganz Allerliebste, Walzer v. Waldteufel. - Pauze. - 5. St. Christhophe, Marsch v. Rugers. 6. Annen, Polka v. Strauss. 7. Immortellen, Walz v. Millöcker. 8. Finale. (Potpourri.) De heer A. F. W. Koltrop, klerk en waarnemend Sta tionchef aan het station der H. IJ. S. Maatschappij alhier, is als zoodanig benoemd te Winterswijk, terwijl in zijne plaats alhier is benoemd, de heer Gerritsen van Wormerveer. Op eenigen afstand van Schagerbrug ligt een bosch, be kend onder den naam van Ananas, hetwelk van tamelijke uitgestrektheid is, mooie lanen en laantjes bezit en den bezoekers verscheidene schoone gezichtspunten aanbiedt. Naar dit bosch trok Donderdagavond 1.1., ons Mannenkoor Eu- terpe, hetwelk met de Zangvereeniging Euphonia van Scha gerbrug, aldaar eenige zangnummers ten beste zou geven. Toe stemming tot het houden van deze muzikale bijeenkomst, was verleend door den heer Schrieken, onder wiens toezicht dit bosch staat, hetwelk behoort aan zekeren heer, graaf Benthem. De gezellige vriendschappelijke toon, die tusschen beide gezelschappen heerschte, maakte dit uitstapje recht genoeglijk. De proefneming slaagde naar wensch. Ook was nog een ge deelte van Schagens Harmoniekapel, de kleine Kapel bijgenaamd, naar het terrein getrokken en gaf ook eenige muzieknummers ten beste, hetwelk de aangename stemming verhoogde. Een talrijk publiek woonde deze muziekuitvoering bij, die bij allen en niet het allerminste bij de betrokken gezelschappen een hoogst aangename herinnering achter laat, welke ongetwij feld aanleiding zal zijn, dat deze proefneming ter harer tijd herhaald wordt. Woensdagmiddag geraakte door 't schrikken van twee veloci- pèderijders op het Noord, een paard met tentwagen op hol, waardoor deze met voerman en twee vrouwen in de sloot geraaktemet veel moeite wist men hen nog bijtijds er uit te halen. Woensdag 22 Augustus 11. hield de raad der gemeente Zijpe een buitengewone vergadering, bij welke afwezig waren de heeren Francis, Kaan en Nobel. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen werd door de commissie tot onderzoek der gemeenterekening en die van het Weeshuis en van het Armenbestuur, allen over 1887, medegedeeld dat dezelven sloten met de volgende batige saldo'sgemeente- rek. met f 1698.48, rek. Weeshuis met f 434.15y2 en rek. Armenbest. met f 1281.01 en werden deze rekeningen, na eenige kleine opmerkingen en daarop verstrekte inlichtingen, respec tievelijk goedgekeurd. Met betrekking tot den bouw van een portaal aan het schoolgebouw te Schagerbrug werd nu door B. W. in overleg met den schoolopziener voorgesteld, het portaal te bouwen aan het einde van de zijde, waar het oude portaal is en dan de tusschen beide portalen zich bevindende ruimte te doen over dekken, waarvan de kosten werden geraamd op ongeveer 650 gulden, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangeno' men. erder werd bepaald dat de eerstvolgende vergadering zou worden gehouden op Dinsdag, 11 September e.k., wanneer als dan tegelijk zal worden ingediend de voordracht ter benoeming van een Hoofd der School aan 't Zand. Hierna werd de vergadering gesloten. Terwijl Maandagmiddag zekere B., knecht bij den land bouwer H., in de Boekelmeer bij Alkmaar, bezig was om mest naar het land te rijden, had hij het ongeluk, dat zijn paard op hol ging met het treurig gevolg, dat, toen men het paard met de kar tot staan gebracht had, B. reeds van schrik gestorven was. Ten behoeve van de harddraverij, den 29 te Alkmaar te houden van wege deAlkmaarsche Harddraver ij- V ereeniging, heeft A~ 4;J- woning heeft 't best het oorspronkelijke karakter bewaard n, statiebed met de mooi gewerkte kussens, de fijn gesneden bont' stoofjes, de blauwe borden in het vertrek opgehangen, en delijk de stookplaats in het midden van het vertrek; ap werd met nauwkeurigheid bezichtigd, en aan alle kanten'hoor^ men de meest verschillende uitroepen van verrassing en T bazing. Ook de oude vrouw zelve, met haar verweerd dod! vriendelijk en eerlijk gezicht, die ter eere harer bezoekers V tot lust van haar bezoeksters een helder mutsje op de tmj haren zette en het wèl goed bedoelde, doch zich zoo leeUiV versprak, toen zij zei dat zij na haars mans dood zoo gelukki was geworden. Zij meende, dat eerst na den dood van „goede ziel" haar woning de opmerkzaamheid der touristen had getrokken, zoodat zij geheel van hun giften kan leven en dm onafhankelijk van haar kinderen is. „Een der Amerikaansche heeren had een draagbaar photogn. phietoestel medegebracht, en toen een gedeelte van het geze]. schap en ook hij de woning eener jonge moeder binnen traden die bij haar jongentelg, tronende in den kinderstoel, zat aardappelen te schillen een schilderijtje voor Artz, Kever of Witkamp wilde hij een lichtdrukje van het aardige tafreeltje maken Die kleine man, op een wortel kluivende, met zijn wangen van melk en bloed en de vreemde bezoekers begroetende met een Boe! Boe! Boe!, werd door al de dames geknuffeld en gekust, en de jonge moeder keek het met een fleren glimlach aan. Maar toen de Amerikaan voorstelde, haar kind te photo- grapheeren, kwam haar moederhart in opstand. Hoevan haar kind! van haar eigen vleesch en bloed zou een plaatje gemaakt worden, dat misschien wel te Amsterdam voor de winkelkasten te koop zou hangen Dat nooitDaar wilde ze niet aan ge. looven. Vergeefs gepoogd haar aan het verstand te brengen dat haar kind niet te Amsterdam verkocht zou worden: een plaatje van haar kind? Neen, daar was de kleine haar dan toch te na voor!" Onder begunstiging van prachtig weer is eergisteren op Oostwoud een schoolfeest gehouden met leerlingen der schob B. en C. te Steenwijk, dank zij de bemoeiingen van commis. sarissen van Volksonderwijs aldaar. Ten getale van bijna trokken ze omstreeks half elf in optocht met muziek, onder I het uitsteken van eene menigte vlaggetjes, door de stralen, en vervolgens naar het speelterrein, waar men ongeveer half twaalf aankwam. Draaimolen en goochelaar deden uitstekende diensten, en wisselden met onderscheidene spelen, waarvoor geschikte I werktuigen in ruime mate voorhanden waren, in geregelde orde I af. Gedienstige handen deelden in voldoenden overvloed broodjes! met kaas, krentebroodjes, koek, melk en chocolade uit, terwijl amandelen bij de spelen uitstekende diensten bewezen. Omstreek! uur was het programma opgewerkt en werd de terugto' aanvaard, begeleid door eene talrijke menigte belangstellenden! en nieuwsgierigen. Na het zingen van Wien Neerlands IM\ op het Marktplein ging de jeugd, wel vermoeid, maar toch op! gewekt, uiteen. Eenige dagen geleden kwam in de gemeente Midwoud een! persoon, die zich noemde C. van Diepen en voorgaf in diensf te zijn bij den heer IJpma, orgelmaker te Alkmaar. Hij kwaï het orgel stemmen, vertelde hij aan den kastelein B. aldaaif bij wien hij een glas bier gebruikte zonder te betalen. Vervolgens begaf hij zich naar den orgeltrapper, alwaar hij, voor f 7,5 per week zich in de kost besteedde, leende van dien man, i voor zijne hulp in de kerk bovendien een dubbeltje per m| zou verdienen, een kwartje en een regenscherm en trok toe naar Oost woud, om daar zijn rol verder te spelen. Hij vooi| daar geen geloof en de politie, die inmiddels gewaarscho» was; had hem spoedig te pakken en omdat zijn misdrijf i®| van zeer geringe beteekenis was, werd hij eenvoudig het dor uitgezet, waarna hij den weg naar Benningbroek insloeg. In een te Amsterdam verschijnend volksblad kwam dagen een advertentie voor, waarin rijke lieden een kind «f vier h zes jaren vroegen, om dat geheel tot zich te nemen i op te voeden als hun eigen. Een zoogonaamd „los werkman" in een der Zaanscbe meenten woonachtig, („los werkman" beteekentiemand geen vaste bezigheid heeft, maar van allerlei karweitjes die rijker in kinderen dan in geld was, besloot, met goedvindoj van zijne vrouw, een hunner spruiten, een zwak vierjarig aan te bieden. Dientengevolge verzond de man een brief het bureau van bedoeld blad, van de aangegeven letters W zien. Reeds den volgende dag verscheen te hunnen huize een m'l gekleede dame, die het kind wilde zien en te gelijk maar nemen. Op de vraag naar naam en woonplaats gaf de voor; dat het kind door rijke lieden in den Haag zou ff0™ aangenomen. De ouders wilden echter meer van de zaak en toen dit niet gelukte, lieten zij de dame gaan, zonder het kind. Eenige dagen later kwam een heer, die zeide, de echt?0* der dame te zijn. Hij sprak in denzelfden geest, maar daar hij geen genoegzame inlichtingen gaf, moest hij eveneens oD richter zake vertrekken. i Naar men wil, hebben de buren den man gedreigd, he®^ zullen afranselen, als hij zijn kind verkoopt, en zou patroons, bij wie hij nu en dan werkt, hem gezegd spoorwegmaatschappij de directie van de Hollansche IJzeren -- eene gunstige bepaling genomen. Zij heeft zich n. 1. bereikt verklaard, eene reductie van 50 o/ toe te staan op de vrachtprijzen in het lokaalverkeer voor het vervoer met gewone treinen) der paarden en rijtuigen, deelnemende aan of terugkeerende van bedoelde harddraverij. Deze reductie is ook geldig op de minimumprijzen van het lokaaltarief. Omtrent het bezoek van het Amerikaansch gezelschan aan Marken, vertelt het Handelsblad onder anderen t Spreekt van zelf, dat ook de woning van Maretje Thiis- sen, de populaire Markensche weduwvrouw, bezocht werd. Haar dat hij hem, bij volvoering van zijn plan, geen werk geven. Men verdiept zich natuurlijk in gissingen over j linge geval. De veldwachter N. v. L. en en diens ecktgen0^ Haarlemmermeer, bevonden zich Zaterdag met 2 km e„. de familie te Mijdrecht. Hun jongste zoontje (4 spelende bij een aldaar staanden molen, zóódanig molenroe aan het hoofd getroffen, dat hij aan de gevo^ leed. Tot overmaat van ramp geraakten zij op den dienzelfden avond aan den Uithoorn met paard en water. Na een geruimen poos zonder hulp te hebbe^^ om alles weder op het droge te brengen, konden Z'J voortzetten. y Men kan zich de treurige thuiskomst en de »®ur <js» droefde ouders voorstellen, als men bedenkt, dat ]t winter ook hun oudsten zoon verlorpn, doordien Ringvaart door het ijs zakte en verdronk. H

Schager Courant | 1888 | | pagina 2