328ste STAATSLOTERIJ. Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STA MD. Gemeente Scliagen. MAR K TRERICHT E M. In het bijvoegsel tot de Staats-Ct. van 16/17 Sept. is opgenomen het verslag aan den Koning, betreffende den dienst der Rijkspostspaarbank over 1887. Daaruit blijkt in hoofdzaak, dat de uitkomsten ook nu weder ieer bevredigend waren. Het aantal in omloop zijnde boekjes was 169,027 en vermeerderde dus met 29,038 stuks of 20.7 pCt., tegen 23.6 pCt. in 1886. Het aantal inlagen was 394,237, VOor een bedrag vau f 7,643,431,80dat der terugbeta lingen f5,608,940.16 dat van het tegoed op 31 Dec. 1887 f H,152,725.66Yj of gemiddeld f 7588 op elk boekje. In de N. Gr. Ct. leest men regels voor het botermaken in Engeland, onlangs bekend gemaakt. Al de gebruikt wordende werktuigen, karn, boterkneder, houten boterspanen enz., eerst afspoelen met koud water. Daarna uitbroeien met heet en opnieuw reinigen met koud water. Steeds gebruik maken van den thermometer. In den zomer karnen op een temperatuur van 58 graden Fahrenheit en van 60 graden in den winter (gelijk aan 16 en 17 graden Celsius.) Met karnen ophouden zoodra er boter komt, wat men kan hooren, bij twijfel zien. De boter in den karn bijspoelen met afgeroomde melk, niet met water. Maak een sterken pekel, en giet dezen in den boteraad of mol door een haren zeef. De boter flink wasscben en de pekel verwijderen; de boter uit de aad of mol nemen en op den bo terkneder leggen, en dezen gebruiken tot de laatste droppel karnemelk uit de boter is verwijderd. NB. Nooit de boter aanraken met de handen. Het vorenstaande wordt met vergunning van de commissie voor het botermaken van „de Koninklijke Maatschappij van Landbouw in Engeland" bij wijze van uittreksel ter algemeene kennis gebracht. In een volgend nommer van hetzelfde blad leest men in een van een andere hand ingezonden stuk Eenvoudige regels voor het botermaken. Gaarne zou ik nog een andere regel, of misschien, beter gezegd eene aanvulling willen bijvoegen, aan de nuttige wenken, onder bovenstaand opschrift medegedeeldnamelijk wrijf de werktuigen die bij het opmaken der boter worden gebruikt, met zout, nl. nu en dan, of geregeld, naar bet zal blijken noodig te zijn. Ondanks alle afspoelen in heet en koud water, zullen de emmers en spanen enz., soms vetachtig worden, waar door de boter er aan vast kleeft, wat niet slechts aanleiding geeft tot veel moeite, maar ook beide, het voorkomen en den geur bederft. Het bovenbedoelde geschiedt op de volgende wijze: Na het afspoelen wringt men een wollen schoteldoek, en wel een zoodanige, die uitsluitend in de melkkelder, nooit in de keuken wordt gebruikt, volkomen goed uit, vouwt dien op, en be sprenkelt heui met een weinig zout. Vdór dat dit zout tijd heeft om te smelten, wrijve men daarmede den boteraad, de houten spanen, enz., en spoele ze daarna weder goed af met koud water; een ieder, die met deze wijze van handelen nog niet bekend is, zal met een wezenlijk genoegen den uitslag zien. De regels, medegedeeld in bovenbedoeld artikel, zijn uitste kend, doch gaan niet ver genoeg terug, dewijl ik steeds meen, dat de beste regel voor goed botermaken is, behoorlijk acht te geven op den roomer op toe te zien, en wel in de eerste plaats, of de melk in een behoorlijk zuiveren toestand in de inrichting worde gebracht, wat men gemakkelijk kan nagaan, aangezien stof, haren, enz., bovendrijven, en spoedig van zelf in het oog vallenvervolgens of de melden, waarin de melk wordt gedaan, goed en naar behooren gezuiverd zijn, en nooit worden gebruikt tot het er in laten staan van bedorven melk; wijders moet de persoon, met het toezicht belast, bijzonder goed acht geven op het afroomen, dit niet slechts een- of tweemaal te doen in de vier en twintig uur, doch zoo dikwijls als de room rijp is, dat eiken dag verschilt, naar gelang van het weder, en dat men kan weten door den room met den kleinen vinger te verwijderen van den wand van den schotel. Scheidt de room zich dan gelijkmatig van de ondermelk af, dan ls hij gereed om er te worden afgenomen, en hoe spoediger hij dan in het daarvoor bestemde vat komt, hoe beter. Deze laatste dient goed te worden omgeroerd, zoo dikwijls er nieuwe room bijkomt. Met goeden room is het, om zoo te zeggen, gemak kelijk goede boter te makendoch sommige dienstbaren in dergelijke inrichtingen schijnen van meening te zijn, dat, indien het met den room ook niet alles behoorlijk in orde is, de kam wel alles terecht zal brengen, terwijl juist het tegendeel het geval is. Hoe gevaarlijk het bangmaken soms zijn kan, bleek dezer dagen te Echt. Een meisje van 22 jaar sloop bij avond heel zachjes in een vertrek, waar zich haar jongere zuster bevond. Deze verschrikte zoodanig, dat ze geheel sprakeloos bleef en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Een treurig ongeval overkwam dezer dagen iemand uit Otterdam. Hij gaf aan familie en vrienden een afscheids-diner, dewijl hij des anderen daags eene reis naar Indië zou aanvangen, ontkurkte eene champagneflesch, met het treurig gevolg, dat de kurk hem zoo geweldig tegen het oog kwam, dat dit Zwaar beleedigd werd. Een oculair specialiteit, wiens hulp hij f?ing inroepen, beval hem de noodige rust aan, en de man stelde zijn reisje naar Java voorloopig uit. Te Deventer is eene nieuwe soort van oplichterij gepleegd, iemand heeft namelijk een rolletje opgemaakt als een rolletje Tan 50 centen en het ook daarvoor in betaling gegeven. Later °ntdekte men dat aan beide uiteinden van dat rolletje een cent het overige met stukjes ijzer was aangevuld. Daar het a°gelijk is dat die practijken ook elders zullen worden uitgeoefend, zï men dus op zijne hoede. T) T -h>e Engelsche bladen behelzen een Reuter-telegram uit atlJs) volgens hetwelk er tusschen de Fransche en Engelsche T ~Cfcringen onderhandelingen gevoerd zouden worden tot opheffing et verbod tegen den invoer van Fransch vee in Groot Brittannië. deze tijding waarheid bevat, dient zij naar het Cen* trum doet opmerken een ernstige spoorslag voor onze Ne- derlandsche regeering te zijn, om al hare krachten in te span nen, ten einde ook voor Nederland wederom den invoer van vee in Groot Brittannië te verkrijgen. Veeziekte bestaat in Nederland sedert lang niet meer. Dit voorwendsel om vreemd vee te weren kan de Engelsche regeering fegen den invoer van ons vee niet meer doen gelden, vooral niet als zij den invoer van Fransch vee zou toelaten. Wij meenen dat er tusschen onze en de Engelsche regeering over deze voor Nederland zoo hoogst belangrijke zaak steeds onder handeld wordt. Hoogst wenschelijk is het zeker, dat deze onder handelingen met kracht voortgezet ol op nieuw begonnen worden. Engeland, dat zulk een beslist tegenstander van elk bescher mend stelsel blijft, kan de vermomde bescherming van zijn vee tegenover het onze niet langer verdedigen. Vrije invoer van vee in Engeland is voor Nederland van het hoogste gewicht. Met den tegenwoordigen vrijen invoer van geslacht vleesch zijn wij lang niet genoeg gebaat. „Mocht het aldus besluit het blad aan onze tegen woordige regeering gelukken, wat aan de vorige steeds mislukt is, om de Engelsche havens wederom voor ons vee geopend te krijgen, dan zou zij Nederland een onschatbare weldaad bewij zen een weldaad, wel waard om er alle mogelijke moeite voor te doen. Onze talentvolle minister vin buitenlandsche zaken heeft hier een ruim en misschien vruchtbaar veld ter bear beiding. „Engeland heeft over ons niet te klagen. Het volgende wordt verhaald van de zeden en gewoonten der Ghineezen „In China wordt de doodstraf nog dikwijls toegepast, hetzij door het zwaard of door den strop, maar voor den Chinees is de eerste wijze van doodstraf veel onteerender dan de laatste; dit vloeit voort uit 't godsdienstig geloof der Cbinoezen, dat een afkeer heeft van elke lichaamsverminking en 't verwondert ons daarom ook niet, dat het Chineesche volk altijd afkeerig is ge weest van oorlog of opstand De Chinees haat elke heelkundige kunstbewerkinglichaamsdeelen, die afgezet worden, bewaart hij levenslang of hij eet ze op. De tanden die hij verliest, maalt hij fijn en verorbert ze dan met een glas watereen Chinees gedicht verhaalt zelfs van een oorlogsheld, die een pijl in 't oog kreeg, dat bij pijl en oog beide uitrukte, en het verloren lichaamsdeel dadelijk opat. Kinderen, die hun haar verliezen, moeten dit opeten of zij willen of niet, ja, men snijdt zelfs vleesch van 't lichaam der gezonde kinderen af, om er de zieke ouders mede te voeden. Het Chineesche volksgeloof toch zegt, dat daardoor do ouders hunne vroegere kracht en gezondheid 't best terugkrijgen. Onder koningen in t' Chineesche rijk vragen den Staat jaarlijks beloo ningen voor die kleinen, welke op deze wijze tot herstel der ouders hebben bijgedragen. Wanneer een Chinees zijn haartooi verloren heeft, hetzij in een gevecht met blanken, hetzij in 't tuchthuis, dan is hij bepaald radeloos. Hij durf niet meer in 't gezelschap zijner broeders komen en kleedt zich terstond op Eu- ropeesche wijze of voegt zich terstond naar de kleederdracht van 't land waarin hij zich ophoudt. Het verlies der haarstreng snijdt zelfs den Chinees den terugkoer naar zijn vaderland af." Een verschikkelijk voorval had onlangs te Villeloin plaats in het departement Indre-et-Loire. De derde vrouw van een zekeren Noailles, die naar men meende overleden was, werd, nadat op eenvoudige mededeeling van den echtgenoot, door den burgemeester zonder eenige geneeskundige verklaring verlof tot begraven ge geven was, levend ter aarde besteld. Men liet de lijkkist in het graf neder en nadat men er eenige schoppen aarde opgeworpen had, begaf de doodgraver zich naar huis, om te gaan koffie drinken. Na een tijdje kwan hjj terug om den kuil verder te vullen, toen hij tot zijn grooten schrik in de kist hoorde kloppen. In zijn ontsteltenis liep hij weg en vertelde aan twee geestelijken, die zich juist naar het graf wilden begeven, wat geschied wasDe drie mannen luisterden en na eenige oogen- blikken begon het kloppen opnieuw en duidelijk hoorbaar. Er was geen twijfel meer aan, of de gewaande doode leefde nog. Men ging hulp halen en groef da kist weder op. Doch toen was het te laat; de vrouw was dood ditmaal waarschijnlijk ge stikt. De Duitsche Keizer, is zooals men weet, ovenals zijn grootvader, een soldaat in zijn hart en zeer gesteld op eenvoud en strenge tucht in den dienst. Bij de onlangs gehouden legeroefeningen hadden de officieren van het le garderegiraent dat een geheelen dag manoeuvree ren, daarna bivakkeeren en eerst den volgenden dag naar Postdam terugkeeren zou, een keukenwagen laten meegaan, om bij het bivakkeeren behoorlijk voor den inwendigen mensch te kunnen zorgen. De Keizer ontdekte echter dien keukenwagen en zond hem onmiddellijk naar Potsdam terug, zonder dat iemand van het betrokken regiment het wist. Bij het bivakkeeren gingen al de troepen aan het zorgen voor het eten, maar in het ie garderegi ment werden nog geen aanstalten gemaakt. De Keizer vroeg, schijnbaar verwonderd, aan een officier, waarom men daar niet aan het maken van toebereidselen voor het eten ging, en toen hij ten antwoord kreeg, dat men nog op den keukenwagen met het middagmaal voor de officieran wachtte, sprak bij„Een keu kenwagen, en dat in het veld Voor den soldaat te velde is er geen keukenwagen; hij eet en drinkt wat het veld oplevert. Daar moet de soldaat met een stuk brood en worst tevreden zijn, en dat kan men bij den zoetelaar krijgen." De officieren trokken lange gezichten, en nog langer toen zij den volgenden dag den keukenwagen met hun diner behouden te Potsdam terugvonden. Sedert eenige weken, toen uit eene menagerie te Roth, in Beieren, een lynx ontsnapte, huisde er in den omtrek der stad een „vreeseljjk wild dier4, dat de een voor een lynx, de ander echter reeds voor een wolf, maar een derde voor een „ondier" hield, dat „boomen ontrukte, herten en hazen ving" enz. Dit dier had een langen staart en een harigen borst; volgens het oordeel van deskundigen kon het echter wel een soort van beer wezen. De vrees voor dit beest had in den omtrek van Rotb tal van hazenharten gevangen. Geen wonder dus, dat onlangs een boer, die vroeg op weg gegaan om te maaien, niet wist, waar zich te bergen van angst, toen hij uit een droge sloot in zijne nabijheid „akelige geluiden" hoorde, die wel wat van „het gehuil van een wolt" hadden. Met van schrik te berge gerezen haren, rende het boertje naar huis, om eenige moedige mannen aan te sporen, zich te wapenen en het ondier te doodon. Weldra toog een dappere, tot de tanden gewapende schaar naar de plaats van waar nog altjjd de verschrikkelijke geluiden kwamen. Met opge heven wapenen, gereed tot den aanval, naderde men voorzichtig, maar men stelle zich voor, hoe verbluft de jagers stonden te kijken, toen in plaats van het wilde beest, een slapende en hevig snorkende man werd ontdekt, die den vorigen avond van het goede te veel had genoten en die nu hier zijn roes uitsliepStilletjes gingen hierop de dapperen, die levendig doen herinneren aan de „zeven beroemde Zwaben," naar huis. Het „ondier" spookt echter nog steeds voort. Volgens Figaro, heeft de Fransche officier Renard thans eindelijk den lang gezochten bestuurbaren luchtballon uitgevonden, die aan alle eischen voldoet. Er wordt te Calais zulk een ballon gemaakt voor militaire doeleinden. Hij zal binnen twee maanden gereed zijn en beproefd worden. Renard heeft een machine gemaakt van 50 paardenkrachten en 500 kilogram zwaar. In 991 van de 1000 gevallen de uitzon deringen zijn natuurlijk hevige stormen, onweders enz. zal de ballon, naar men verzekert, door het roer naar alle richtingen bestuurd kunnen worden. Toen Zaterdag ochtend te 3 uren te Toulon de postwagen aan het kantoor der Tropez-poort aankwam, zag de postiljon een plakkaat op de deur met de woorden: „De brievenmail neer te zetten aan de deur". Zonder argwaan voldeed de man er aan. De beambte, den wagen hoerende, ging naar beneden, maar de zak was reeds gestolen. Q-IETEOKKE3ST IPZRICTZIEIN". 5de Klasse. Trekking van 17 September. Prijs van f 1000: No. 14869 400: 4036 17921 200: 11026 100: 199 597 5313 6600 6876 10457 18718 20522 5de Klasse. Trekking van 18 September. Prijs van f 1000: No. 4823 6485 8300 18132 20614 400: 988 2638 10531 13620 17979 200: 4482 4672 12015 100: 5521 6191 6194 14297 14552 16340 17407 Ingeschreven van 15—18 September 1888. Geboren Klaas, z. v. Pieter Breed en Neeltje Koster. Overleden: Willem Geel, oud 9 jr., 6 md. Gemeente Harsingcrhorn. Geboren: Jan Jacob, z. v. Abraham Engel en CornelisjeLouw. OverledenMarinus Wit, zoon van Sijmon Wit en Dieuwertje Doves, 16 dagen. Guurtje Groenveld, dochter van Klaas Groen veld en Grietje Keesman, 14 dagen. u oom15 September 1888. Aangevoerd 1 H. L. Rogge Tarwe 9 Gerst 4 Haver Witte Erwten j I Groene I Grauwe Vale i Bruine Boonen Geele Witte Paarden 24 Paarden 6 Kalveren 156 Schapen 100 Lammeren 134 Varkens 5 Zeugen 140 Biggen 5 Geiten 80 Kippen 1600 Koppen Boter, 5.2, lood. 2000 Kipeieren 7000 Hazelnoten 4.50 a 5.50 8.— a 9.25 4.50 a 5.50 3 25 a 4.— 8.75 a 11.— 10.50 a 12.— 13.25 a 18.— 10.— a 15.— f 10.75 a 14.— f a f 12.25 a 15.— f 5.75 a 6.50 f 60.— a 200.— f 12.— a 20.— f 16.— a 28.— f 7.— a 19.- f 8.— a 20.— f 25.— a 35.— t 2.50 a 6.— f 4,- a 10.— f -.35 a 1.30 f —.55 a —.60 f 3.50 a 4.— f 22.— a -.— 125 Mud Nieuwe Aardappelen f 3.50 a 4.— per Mud. 300 N.P. Aalbeziën (R.) f 13.— a p. 100 N.P. 30 mand Appelen f 2.a 3.per Mud. 80 mand Peeren f 1.25 a 2.per Mud. Al hm aar15 September 1888. Aangevoerd 12 Paaren f 70.— a 300.— 25 Koeien en Ossen f 90.a 200.— 24 nucht. Kalveren f 10.a 18. 337 Schapen f 11.— a 22.— 149 magere Varkens f 13. a 18.— 236 Biggen f 4.— a g.— 10 Bokken en Geiten f 3.a 9.— Kipeieren per 100 f 3.50 a 4. Boter per kop ('s middags 12 uur) f —.70 a —.80 Alh m a ar17 September 1888. Aangevoerd 10 Koeien f 175.— a 215. 155 vette Kalveren f 35.a 92, 15 Nuchtere Kalveren f 10.a 16. 517 Schapen f 20.— a 27. 137 vette Varkens per P f .42 a .50 29 Magere dito f 13.— a 17. Eur merend, 18 September 1888. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 364 stapels Kleine en 3 stapels Middelbare. Prijs Kleine f 33,— a Middelbare f 26.— per 50 KG. Boter f 1.15 a 1.25 per KG. Vette Runderen .72 a per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .70 a .80 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 12.a 20.Handel vlug. Vette Varkens van --.36 a —.40 per KG. Handel stug. Schapen, groote aanvoer, handel stug. Kip-eieren f 3.50 a 4.— E d am 15 September 1888. Aangevoerd f ^Oangevoerd 135 *taPels kaas> wegende 31716 P., hoogste prijs

Schager Courant | 1888 | | pagina 2