Er zijn een aantal menschen, die altijd loope* op 't uiterste randje van de wet, ware kunstenaars in de handig heid om precies even den strafrechter mis te loopen. Vraagt er verwaarloosde vrouwen, vraagt er mishandelde kinderen naar! Nu zeggen wij niet, dat J. B., zulk een handige kun stenaar is. Of hij het is, dan wel niet is, doet tot de jui3te beoordeeling der zaak niets af. Voldoende is het, dat men het algemeen in deze gemeente geloofde, dat men bijna algemeen in de wegvoering van dit meisje naar het gesticht te Zoeterwoude, een misbruiken zag van de rechteD, die de wet den vader toekent. Ook aan den vader, die zijne dochter aan de zorgen van anderen overlaat totdat zij eene erfenis krijgt; aan iederen vader, niet alleen aan hen, die dien eerwaardigen naam verdienen door vaderlijke zorgen plichtsbetrachting; ja! zelfs aan hem, die alleen vader is, door de letter van de wet En al mocht nu kunnen worden bewezen, dat iedereen in dwaling heeft verkeerd, dat er blaam noch smet rust op J. B., dan zoude toch nog waar blijven, dat de aanleiding tot de Schager ongeregeldheden is geweest: verontwaardiging over de wijze, waarop J. B. zijne wettelijke rechten als vader uitoefende, en geenszins onverdraagzaamheid of geloofshaat. Indien er bij sommigen gedurende eene latere periode van deze gebeurtenissen andere beweegredenen zijn bijge komen, dan mag men die beweegredenen uiet aan allen toeschrijven. Dan bewijst het, hoe onberekenbaar een volks oploop is. En mocht het onverhoopt bewijzen, dat de ver houding tusschen de beide gezindheden in Schagen minder goed is, dan vroeger, dan zullen beide partijen wel doen met ernst te onderzoeken, wiens schuld dat is? Wie aan beide kanten de drijvers zijn, en wie zich laten drijven! Een onderzoek is noodig. Maar wij vreezen bijna, dat zich dit onderzoek al te veel zal bepalen tot de vraag, wie heeft een lantaarn uit gedraaid, en wie heeft met steenen geworpen? Dat is niet de hoofdvraag, daardoor wordt de verhouding tusschen de ingezetenen dezer gemeente niet weêr hersteld en het rechtsgevoel niet bevredigd. Iedereen weet, dat men de ruiten niet mag inwerpen bij een man, die zijne vrouw plaagt en miskent, en geen hek stuk mag slaan van iemand, die zijne kinderen ver waarloost. Iedereen weet, dat men nog veel minder vernielen en breken mag bij menschen, die aan 't plagen en verwaarloozen dood onschuldig zijn. En toch, een ieder, die 't hart op de rechte plaats heeft, komt van tijd tot tijd in verzet tegen onrecht, dat de wet niet straffen kan; mannen van alle partijen gevoelen, dat men nog niet alles doen mag, waartoe men met een wetboek in de hand, recht zoude hebben. Daarom schijnt ons in deze zaak dit het hoofdpunt, dat door het onderzoek tot klaarheid moet worden ge bracht heeft J. B. misbruik gemaakt van zijn vaderlijk gezag? Dat hij met de wet in de hand zijne dochter kon wegvoeren, is voldoende bekend. Zijn er in zijn vroeger leven, in zijne verhouding tot zijne kinderen redenen, die verklaren, waarom zoovelen op zulk eene wijze partij hebben getrokken vóór de dochter, t6gen den vader Zoo ja, dan behoeft men niet naar andere redenen en andere verklaringen te zoeken, en allerminst den toevlucht te nemen tot geloofshaat, om het voorgevallene te be grijpen. Maar ware dit niet zoo, dan zoude het tijd, en meer dan tijd zijn, dat de bezadigde mannen van alle partijen de handen inéén slaan, om te overwegen, wat ons te doen staat, om dergelijke uitbarstingen te voorkomen. Dan wordt het meer dan tijd, om alle opruiend geschrijf en getwist te staken, en zal de verstandigste het eerst zwijgen. Schagen, 26 Sept. '88. Wordt Vervolgd. gezag. de Redactie der Schager Courant ontdekken, den genius van den vrede; geen wanklank verstoort de harmonie in de natuur. De scherpe afscheiding van licht en donker, gelijk men dat over dag bij het zonnelicht aantreft, bestaat dan niet; overal heerscht vrede. Deze onbeschrijfelijk schoone nachten misten ook niet hunne betooverende uitwerking op Antje Sturm. Zij zat bijna eiken nacht zeer laat nog in de kleine veranda harer villa en genoot met volle teugen den vrede der natuur. Wanneer zij dan met droomerigen blik staarde in den zilverkleurigen, tooverachtigen nevel, die uit het meer opsteeg, waande zij daaruit haar ver tehuis te zien opstijgen. Zij gevoelde zich in den laatsten tijd zeer eenzaam. Dit was misschien een gevolg van het naderen van het gewichtige uur, in hetwelk zij het leven zou schenken aan een nieuw wezen; doch het kon ook ontstaan door het instinktmatig gevoel in haar hart, dat het anders was geworden met hare liefde, die haar met Wolf verbond; kortom, Antje gevoelde zich van dag tot dag meer verlaten. Dan weende zij zelfs veel bittere tranen. Zij zag den herfst in het land komen, en gevoelde dat de lieve zomertijd was verstreken. Dan overviel haar eene huivering, alsof ook haar droom van geluk ten einde liep. Een ziekelijk verlangen naar Wolf, wiens brieven zoo schaarsch haar gewerden, maakte zich van baar hart meester. Daarom waren de helder door de maan verlichte nachten dubbel welkom. Zij zat dan stil en eenzaam onder de kleine veranda en liet het verledenen in haar geest voorbijgaan. Dan kon zij vrij uitweenen en een weinig het leed vergeten, onder hetwelk haar hart gebukt ging. Schagen, 26 September 1888. Dat het volk redenen meende te hebben, om op den heer Wilhelmus, verbolgen te zijn, wordt verklaard door het volgende Het Protestantsche meisje, Geertje Kok, sedert jaren bij hem als modiste inwonende, was buiten weten harer ouders, Katholiek geworden. Dit meisje, thans 23 jaar oud, was geboren te Schermerhorn, de dochter van streng orthodoxe Protestantsche ouders, wonende te Rustenburg. Vrienden waarschuwden de ouders, dat hun dochter Katholiek was geworden of zou worden, waarop haar vader, die daarvan tot dusverre niets vernomen had, zich zoo spoedig mogelijk naar Schagen begaf. Hij kwam daar juist op den dag, welke 's avonds zoo rumoerig zou zijn en wist zijn dochter te bewegen, met hem mee te gaan naar het ouderlijk huis te Rustenburg. Vier dagen daarna echter, is zij 's avonds te 6 ure, quasie om hare zuster, mede aldaar wonende, te bezoeken, de deur uitgegaan, en men heeft haar niet weerge zien. Spoedig daarop ontvingen de bedroefde ouders eenen brief, waarin zij berichtte, in Amsterdam te zijn, maar dat het vruch teloos zou wezen, hare verblijfplaats op te sporen; dat zij tot geen prijs afstand doen van het door haar aangenomen katho lieke geloof, en dat zij, eenmaal op de plaats harer bestem ming aangekomen, geregeld schrijven zou. „De Tijd" voegt er nog aan toe, dat de overgang van dat meisje tot de Katholieke kerk, reeds van vóór eenige jaren dagteekende, maar geheim gehouden was. In No. 12521 van „de Tijd" lezen wij het volgende: „Het schandaal te Schagen. Wij vernemen dat de boeren woning, waar het gepeupel van Schagen zoo dapper heeft huis gehouden, het eigendom is van den belgischen prins de Chimay, wiens rentmeester voor Nederland jl. Vrijdag te Schagen een bezoek heeft gebracht en een eisch tot schadevergoeding tegen de gemeente Schagen in handen heeft gesteld van mr. Kraakman, advocaat te Alkmaar. „De Tijd" verbetert dit bericht. De eigenaar isde heer Cavrois, wonende te Roubaix, die in Schagen nog twee andere boerderijen bezit.) „Voorts wordt ons uit alleszins vertrouwbare bron verzekerd dat de grootendeels katholieke bevolking van Warmenhuizen zich, op het vernemen der aan hun geloofsgenooten te Schagen gepleegde gewelddadigheden, gereed maakte in grooten getale en gewapend de taak op zich te nemen, die men door de overheid op schandelijke wijze verwaarloosd achtte. Alleen de tusschen- komsl van den eerwaarden pastoor dier plaats moet feitelijk heden hebben voorkomen, welke zeker op moord en doodslag waren uitgeloopen." Jl. Zondag had te Wieringerwaard een harddraverij plaats voor paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen. 15 paarden namen daaraan deel. De prijs f 100 werd behaald door den hengst van den heer Crommelin te Heemstede, berijder J. Koster; de eerste premie f 30 door „de Roos" van den heer J. Groen van Andijk, berijder C. Broers; en de tweede premie f 15 door „Helena", van den heer H. Dalenberg te Alkmaar, berijder H. Dalenberg. Maandagmorgen jl. is te Callantsoog, ten gevolge van mist, gestrand, de Engelsche Vischsmak G. Y. 88 beladen met visch bestemd voor den Helder. Door de Hoornsche Harddraverij Vereeniging zal op Don derdag 11 October e. k. een harddraverij worden hehouden van paarden, aangespannen voor tweewielige rijtuigen, om den prijs van f200 en eene premie van f 100——. De verloting van 41 stuks, door bemiddeling der Ver eeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier uit Engeland ingevoerde Lincoln fokrammen, bad in de vorige week te Amsterdam, in het café Schneider, plaats. De aangekochte dieren waren zeer naar genoegen der verschillende bestellers en strekten der commissie, welke met den aankoop belast was geweest, tot eer. Vrijdagnamiddag sprong een jonge vrouw te Amsterdam, wonende in de Rozendwarsstraat, in het water. Een politie-agent en een beambte van den reinigingsdienst slaagden er echter spoedig in, haar uit het water te halen, waarna men de vrouw in een herberg in de nabijheid bracht, om te trachten de levens geesten weder op te wekken. Na veel moeite mocht men hierin slagen, waarna men de drenkelinge naar het Gasthuis bracht. Als reden, waarom deze vrouw een einde aan haar leven wilde maken, wordt gemeld dat haar vader, die in de vorige week beschonken thuis kwam, door bovengemelde vrouw (de dochter) en haren broeder van de trappen werd geworpen, wat zijn dood tengevolge had. Daar de „lieve dochter'' nu wel bemerkte, dat de justitie zich met de zaak zou gaan bemoeien, verkoos zij zelfmoord boven gevangenisstraf. Dr. Mezjer zal zich nu toch metterwoon te Wiesbaden vestigen. Het contract is reeds voor veertien dagen geteekend. Als reden voor zijn vertrek deelde dr. Mezger aan het Hblad mede, dat zijne patiënten voortdurend last hadden en zich beklaagden over de straatschenderijen, welke in Amsterdam ergerlijk zijn, en waarvan zij meermalen het mikpunt waren. Hij had reeds het vorige jaar er op gewezen hoe wenschelijk het voor den roep van Amsterdam als groote stad zou zijn, indien daarop een scherper toezicht wierd gehouden; hoe noodig sommige verbeteringen in het openbaar verkeer waren; dat alles niet in zijn belang, maar alléén en hoofdzakelijk in het belang van Amsterdam zelf. Te vergeefs. Zijne wenken waren in den wind geslagen, en op dit oogenblik waren de Amster- damsche toestanden, waarover hij klaagde, erger dan ooit. In W iesbaden had men daarop wel degelijk gelet, daar had men gadegeslagen hoe weinig gastvrij Amsterdam tegenover zijne vreemde gasten was en bleef, en daar men wist, dat dit de voornaamste grief was van den doctor jegens die stad, had men de eenmaal afgewezen voorstellen hernieuwd en ditmaal ver sterkt door argumenten, aan welke de heer Mezger geen weer stand had kunnen bieden. - Volgens het „Vaderland" heelft zich in Jetipu voorbeeld voorgedaan, dat daar ook de schuters gaan dui*5 De Haagsche correspondent der Midd. Ct. hcht dit en verhaalt: 8 De aanleiding van het duel was van zoo kinderachtig dat het al te dwaas is daar uiteen tweegevecht te doen,! komen. Kleine plagerijen en flauwe hatelijkheden, als het?"" tend toevoegen aan een der heeren van den naam „moizeni* ger" enz. 's nachts ongeveer te 3 uren op de Witte Sn- voorgevallen, lokten een kaakslag uit. De -e voorgevaiieu, ïuMtn o - genoeg niet tot eene uitdaging over te gaan, maar ongehiB-' is hij officier van de schutterij, en nu meende een der h°ooM.ffi? eieren van dat korps het jonge mensch te moeten wijzen° zijn plicht, die de uniform hem oplegt, om die beleediiflj °P op zich te laten zitten, maar voldoening te vorderen T volgde de uitdaging. Maar nu was de andere partij zon vel dig te kennen geven, dat het gebeurde niet een duel wettio!' kon. In plaats zich bij die weigering neer te leggen, onze schutter-officier, geprikkeld door zijn meerdere, door L in het aangezicht ontvangen slag aan de tegenpartij teru» a geven, dezen tot een uitdaging, waarvan toen een tweegevecht met den sabel het gevolg was. De zaak schijnt in handen der justitie te zijn, en de beide jongelui zullen waarschijnlijk Vlpïnp aflrnp.lincr van den strafrechter ontvangen 1 Tl een jVAOHiiV vv» - V CJ - W«*JVU1JU111J kleine afkoeling van den strafrechter ontvangen in den von van een verblijf in de gevangenis gedurende eenige dagen of weken. Het is daarbij niet onmogelijk, dat ook de ridderlijk-1 officier van onze vreedzame schutterij zijn lesje in de van militaire of liever schutterlijke eer met een gevangenis, strafje zal moeten boeten. Het strafwetboek stelt immers zoo. danige straf op het aanzetten tot eene uitdaging en tot het aannemen daarvan. Het muisje kan dus wel eens een staartje hebben, en niet alleen voor den „muizenvanger" en zijn tegen- partij. De minister van marine moet naar het N. v, d, B, uit den Haag verneemt, te kennen gegeven hebben, dat hij vast besloten is, zijne portefeuille beschikbaar te stellen, wan neer hem de gelden tot verbetering en aanvulling van ons marine-materieel geweigerd worden. Het geheele ministerie zot zelfs in dit opzicht homogeen zijn en niet aarzelen, desgevor- derd, de kabinets-quaestie te stellen bij de marine-begrooting, vast overtuigd dat bestendiging van den toestand onzer vloot, in het belang van het land, niet langer geoorloofd is. Donderdagnacht hebben een paar schurken te Haren, gemeente Megen, een goeden slag geslagen. Daar werd namelijk ingebroken bij den nieuw benoemdeu rector, den heer Stael. De die ven forceerden daartoe het raam en kwamen zoo binnen. De ci linderlessenaar die daar stond, was van hun gade. Zij namen geheel het bovenstel mede, voerden dit door het huis naar achter, braken daar de deur open en droegen het meubel door den tuin naar de gracht. Daar maakten zij de er liggende boot los en voeren met hun last naar de overzijde, om op hun i mak den inhoud na te snuffelen. In den lessenaar was ruin f400 in contanten, welke natuurlijk zijn verdwenen, 'sl gens vond men ter plaatse twee gouden tientjes, een rijk der en een gulden. De justitie werd gewaarschuwd en ofschoon zij de daders nog niet heeft, is zij hen toch op het spoor. In het noorden des lands neemt de emigratie naar ie Transvaal toe. Reeds zijn verschillende, meest ongehuwde, liede derwaarts vertrokken, ook een paar personen uit Oostergoo. Blijkens de van daar ontvangen berichten gaat het huu fa zeer wel, tengevolge waarvan weer andereu besloten te vertrokken. Op Donderdag, 4 October a. s., zal naar het Vaderbd verneemt, te 's-Hage het huwelijk worden voltrokken vu prof. Donders met de schilderes mej. Br. Hubrecht, dochter van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. Te Groningen werd eene coöperatieve bakkerij opgericht welke van den fabrikant W. A. Scholten en prof. mr. H. b Drucker aldaar eene cautie van f 80,000 kreeg, waardoor onderneming mogelijk werd gemaakt. De broodbakkersvereenigi»! te Groningen is daarover verbolgen en heeft besloten niets meer te koopen en evenmin van de winkeliers, die hunne waren 11 het groot uit zijne fabrieken krijgen. De beoefenaren van andere vakken zijn uitgenoodigd dien maatregel eveneens toe te pas^ Op prof. Drucker zal men wraak nemen, door hem bij nj aftreding als raadslid niet te herkiezen. Bovendien zal me"j* onderzoek instellen wie de coöperatieve bakkerij begunstig Hunne namen zullen aan de bakkers worden bekend gewf1 terwijl men de patroons, die zulke personen in dienst W overal wil mijden. (Jf. T- Bij een Donderdag in een der gasthuizen te overleden kostkooper, is bij het opmaken van den boedei, bedrag van eenige duizenden guldens aan effecten en co"' gevonden. Men mist echter nog een aanzienlijk bedrag effecten, die bekend waren als zijn eigendom te bebbe" maakt. De overledene kende men onder den naam: de blokjes," omdat hij, die onnoozel scheen, nooit 201161 pen is gezien. Door de politie te Groningen werden gePa* aBtiei Zaterdag een paar jeugdige meisjes aangehouden, zilveren horloge bij een goudsmid aldaar te koop b.8 ilfl sV boden, onder voorgeven, dat dit uurwerk het eige" haren broeder was. De eerlijke koopman wantroU die opgave en gaf der politie van zijn vermoeden keni^ aanduiding der richting, waarin de meisjes waren ve Alras bleek nu, dat hij zich niet vergist bad, werden de meisjes gearresteerd, en bij een daarop |^1 onderzoek kwam aan 't licht, dat het horloge va" afkomstig was. Het werd door haar te Pei»> blJ, neg0"* wever ontvreemd, tijdens zij daar ter plaatse f* waarmede zij de omliggende dorpen bereizen, te P teerden. Van de zaak is procesverbaal opgemaakt.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2