Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. schen waarvoor men eerbiedig den hoed zou afnemen, als zij in de rechtszaal niet op de bank der beschuldigden zaten. Ook daarvan hebben wij thans weer een sprekend voorbeeld te aanschouwen gekregen in een der vertegen woordigers van de deftigste Amsterdamsche burgerij, een steunpilaar van de Beurs en chef van een der grootste assurantie-kantoren. Deze man staat thans terecht onder beschuldiging van het vervalschen eener polis; hij heeft namelijk van een vijfje een zesje gemaakt, ten einde zich eene hoogere provisie te verzekeren bij het sluiten eener assurantie. Het daardoor verschafte voordeel bedroeg wel slechts f 48.50, maar het gerecht schijnt de zaak zeer hoog aan te vatten en het proces is van zeer ingewikkelden aard. Dit rechtsgeding heeft in de handelswereld veel van zich doen spreken, en daar de beklaagde door een zeer knap advocaat bijgestaan wordt, ziet men met groote span ning uit, of de door dezen gevraagde vrijspraak zal verleend worden. w En zoo houdt ook het aanstaande vertrek van Dr. Mezger nog altijd velen hoofden en monden bezig. De kritiek op het besluit van den „knijpdokter," zooals hij nu smade lijk genoemd wordt, begint hoe langer hoe bitterder van toon te worden, en de man die eens tot in, ja tot boven de wolken verheven werd, moot zich thans van zijne vroegere vereerders de felste grofheden laten welgevallen. Hij ondervindt in ruime mate hoe wisselvallig de volks gunst is en hoe spoedig het „Hosannah 1" in een „Kruist hem kan verkeeren. Nu is dit wel een beetje Dr. Mezgers eigen schuld doordien hij niet ruiterlijk de reden van zijn vertrekverbetering van zijne financieele en medische positie, heeft opgegeven. Zeer bescheiden, maar duidelijk, is hem dit gezegd in een brief van het bestuur der „Ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingverkeer," waarin o. a. de volgende passage voorkwam „Vergun ons, dat wij de tolk zijn der algemeene teleur stelling, die vooral deze laatste mededeeling (omtrent den last dien des dokters patiënten van de straatjongens onder vonden) bij uwe stadgenooten heeft opgewekt, eene teleur stelling te grooter, naarmate het vertrouwen in de waarheid geringer is. Immers tegenover de bewering, die gij doet voorkomen als de uiting der ergenis van de zijde uwer patiënten, staan de getuigenissen van hunne ingenomenheid met onze stad en het vrije, gemakkelijke leven alhier, waar om met den heer P. N. Muller te spreken sinds uw verblijf in het Amstel-Hotel, wij Amsterdammers niet meer tegen Graven en Baronnen opzien, want met Keizers en Keizerinnen, Koningen en Koninginnen, om van Vorstenkinderen en Prinsen en Hertogen niet eens te spreken, zitten we in den tram, als waren zij menschen van gelijke beweging als wij. Velen van die hooggeplaatste personen hebben zelfs hunne ingenomenheid met onze stad op stoffelijke wijze getoond door verschillende giften enz. Het zij verre van ons, te willen beweren, dat de balddadig- heid der straatjeugd hier als elders geen reden tot klagen geeftdoch dat die baldadigheid den vreemdelingen het verblijf hier onmogelijk maakt, dit spreken wij ten stelligste tegen. Ook in de schoolcommissie heeft 's docters beschuldiging haren weerklank gevonden. Een der leden vestigde n.1. de aandacht op den slechten naam, waarin onze stad, ook bij de pers van het buitenland, staat ten aanzien van den overlast, door de „straatjeugd" en met name de school jeugd, zoo vreemdeling als stadgenoot aaDgedaan. Hij sprak den wensch uit, dat de schoolcommissie dit kwaad zou kunnen keeren. Erkend werd daarop door verschillende leden, dat de straatjeugd balddadig is; doch niet de school gaande kinderen waren, naar men meende, in dezen de schuldigen, veeleer de oudere jongens. De hoofden der scholen doen reeds wat in hun vermogen is, om het euvel tegen te gaan. Alleen een streng politie-toezicht echter, zou hierin verbetering moeten brengen, al ware 't ook, dat de agenten er den stok bij gebruiken. Een aanschrij ving aan de hoofden der scholen werd, omdat hun dili- gentie voortdurend bleek, niet noodig geacht. Zelfs ter Beurze, in den Effectenhoek, heeft Dr. Mezger's besluit zijne werking doen gevoelen. De aandeelen Amstel- hotel-maatschappij, die de vorige week voor 96 97 per cent verhandeld werden, worden thans aangeboden voor 95, gevraagd voor 85 en gedaan voor 92 percent. Men zietMezgers vertrek naar Wiesbaden is voor Amsterdam wat men noemt een wereldhistorische gebeurtenis. Ik kan er mijne heele Kroniek wel over vol schrijven. En ik moet toch nog even zeggen, hoe men, al gaat de „wrijfdocter" weg, toch zorgvuldig voor onze gezondheid blijft waken. Nu zal er weer eene maatschappij opgericht worden, die zich ten doel stelt, om, door toepassing van zeker stelsel, volkomen zuivere, bacteriën-vrije melk te leveren. In de dienaangaande verspreide circulaire wordt op den voorgrond gesteld, dat geen melkinrichting, hoe goed ook beheerd, voldoende waarborgen van de zuiver heid van de melk kan geven. Daarentegen zou de melk van de nieuwe maatschappij volkomen zuiver zijn, geheel vrij van alle ziektemakende bacteriën en daardoor dagen, weken, zelfs maanden haar frisschen smaak behouden, liooggeleerde professoren en doctoren zitten mede aan 't roer van de Dieuwe onderneming, en als zij goed van stapel loopt, zullen de Amsterdamsche huismoeders zelfs in 't heetst van den zomer geen last meer hebben van zure of „gore* melk. Wie zou het ooit hebben durven droo- men Men moet in Amsterdam toch maar terecht komen, om de nieuwste snufjes te vinden en de stoutste straatjongens, zou Dr. Mezger er bij voegen. Grijèsbrecht. Schagen, 6 October 1888. Volgens achterstaande adv. zal de heer W. van Zuylen, alhier als declamator optreden. Gelijk men weet, maakt de heer van Zuylen in de laatste jaren zeer veel opgang met zijne voordrachten en overal waar hij optreedt, valt hem het meeste succes ten deel. liet Dagblad, getuisrde, na zijn optreden als causeur in Den Haag, dat Van Zuylen f zoowel in het ernstige ais in het komieke genie toonde in voordracht en dictie een meester te zijn.' De bekende recensent van het Vaderland L roerat ten zeerste YaN Zuylen's gemakkelijkheid en ongedwongenheid; zijne buitengewone radheid van tong en de opgewektheid zijner per soonlijkheid, die het publiek reeds spoedig in de stemming brachten, noodig om zulke komische voordrachten te wnar- deeren. In de N. Boft. Crt. las men verleden jaar, naar aanleiding van zijn optreden te 'sGravenhaae, het volgende: De heer W. Van Zuylen schonk gisteren avond gedurende een paar uurtjes eene genotvolle ontspanning aan de velen, die den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bezochten. Zes voordrachten waren op het programma vermeld, en met een kwartier tusschenpooze stond Van Zuijleu onafge broken sprekende op de planken. Een vermoeiende taak, die schijnbaar zonder de minste inspanning vervuld werd. Ja zelfs scheen de artist in komische kracht en opgewektheid te winnen, naarmate hij verder kwam. Ons dunkt: een en ander geeft voldoende waarborg dat zijn hoorders een genotvolle avond wachteu dat de talentvolle ac teur, de man die door het publiek als op de handen word» gedragen daarvan weid nog getuigenis afgelegd bij zijn hernieuwd optreden te Rotterdam en elders, bij welke gelegen heid geen plaats onbezet bleef en hij met bloemenkransen over vloedig werd begiftigd ook als declamator een ongekend talent bezit. Opwekking om zijne voordracht bij te wonen kan dus na het bovenstaande vrij wel overbodig lieeten. Te Barsingerhorn is, met het begin van het winterhalf jaar, de school voor Handenarbeid j.1. Donderdag namiddag geopend met 12 leerlingen. Van drie dezer leerlingen wordt in de kosten van onderwijs en leermiddelen voor de helft voorzien door de vereeniging D. O. G. De Gemengde Zangvereeniging „Csecilia" te Barsingerhorn, zal Maandag, 19 Nov. e. k., in besloten kring ouder hare werkende en kunstlievende leden, den dag van haar vijf-jarig bestaau feestelijk te herdenken. Q Hoogwoud 6 October '88. De predikant dezer gemeente de Heer H. van der Hoeven heeft den toezegging van beroep naar Noord-Schermer aangenomen. Te Rijp is een fanfare-korps opgericht, hetwelk onder leiding zal staan van den heer J. Kroon aldaar. In de op Dinsdag 2 Oct. j.1. gehouden vergad. van den Raad der gemeente Zijpe werd de gemeente-begrooting voor den jare 1889 vastgesteld, tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 32.945.681/8. De hootdelijke omslag is verminderd met f 300, en alzoo be paald op f7700, en de opcenten op de personeele belasting zijn verlaagd met 5 eu alzoo gebracht op 30. Aan het algemeen weeshuis is eene subsidie verleend van f 1000, en aan het algemeen armbestuur van f 5850. Uit Nieuwediep wordt gemeld Wegeus het aanspoelen van wrakhout aan den Helderschen Zeedijk bestaat het vermoeden dat op onze kust een schip in nood heeft gezeten of gister nacht uit elkander is geslagen. Van de opvarenden heelt men niets vernomen. Een jongen, die voor een beer van het Station in den Haag komende, een koffertje zou dragen, wierp dit, omdat hij te zwaar vond, bij de Wagen brug in h.et water en zette het toen op een loopen. Het koffertje werd door een schipper op- ge vischt. Zekere Jan Streuk en zijn 5-jarig zoontje te Meppel, zijn dood in het land nabij de grens dier gemeente gevonden. De uitslag van 't geneeskundig onderzoek naar de oorzaak van beider sterven is nog niet bekend. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat vermoedelijk de vader eerst zijn zoontje en daarna zich zei ven heeft vergiftigd. De man was reeds lang aan de grootste armoede ten prooi en moet daarom uit wanhoop tot die daad zijn overgegaan. De in hechtenis genomen brievengaarder R. G. te Ub- bergen was reeds 23 jaar in dienst der posterijen en zou eer lang voor pensioen in aanmerking hebben kunnen komen. Na een scherp onderzoek te zijnen kantore door den rechter-com- missaris en officier van justitie uit Arnhem, werd een bevel van gevangenneming tegen hem verleend. Drank en omgang met vrouwen van verdacht allooi in de laatste maaudeu moeten als oorzaken der verduistering van aan hem toevertrouwde gelden en van zijn wanbeheer in het algemeen worden be schouwd. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem (vacature S. v d Oye) zal plaats hebben op Dinsdag 30 October e. k.; en dat dé herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 13 No vember daaraanvolgende. Eergisteren zijn bij het wegnemen der groote stellino voor de ijzeren bekapping van het Ceutraal-station te Amsterdam drie personen naar beneden gevallen, met het ongelukkig «e- volg, dat een op de plaats dood bleef en een tweede zwaar gewond aan gezicht en achterhoofd, voor dood op?enomeu en naar het gasthuis vervoerd werd, terwijl een derde"drie vinders werden afgesneden van de hand, waarmede hij onder den "val zich aan een vooruitstekend ijzer trachtte vast te houden Te Blijham heeft zich een dienstmeisje schuldig gemaakt aan diefstal en brandstichting. De brand, die in eene bedstede was gesticht, is echter gebluscht en het gestolen geld bij haar teruasevonden, waarna zij tot bekentenis harer misdaad ig bracht en in arrest is genomen. 8*- Een ingezetene van Drachteu werd Woensdagnacht t den slaap gewekt door het lievig schrei-n van zijn kind va" een halfjaar. Bij onderzoek ontdekte hij, dat het kind, in wieg bloedde en een groote rat de vlucht nam. Het' had" het knaapje zoodanig aan de hand verwond, dat geneeskundig hulp moest worden ingeroepen. Drie Harlingers, in de nabijheid van Hirlingen, onder het gebied van Midlum, bezig aan het aardappel zoeken, doch zeer waarschijnlijk zonder toestemming van den bezitter van het land, werden over dat bedrijf aangesproken door den jachtopziener rijksveldwachter 3e kl. Veenbaas vanTzum. Zij schenen over dj' toespraak verbolgen en zijn op den jachtopziener aangevall^ hebben hem bij de keel gegrepen en sleepten hem naar deU' waterkant, met blijkbaar zeer verkeerde bedoeling. De aan^. vallene had nog juist gelegenheid om de revolver uit den achter- zak te grijpen en daarmede een der aanvallers te raken, doch zoodanig, dat alleen zijn klceren in brand geraakten. Terwijl men heenliep om liet vuur te blusschen, maakte V. dat hij weg kwam. De drie aardappelzoekers ziju bekend. Zaterdag avond jl., omstreeks 10 uur, werd de tijdelijke hofmeester der reserveboot Prins van Oranje, dienst doende in den veerstoornbootdienst BnkhuizeuStavoren, op een vlot tus- schen de kade en de stoomboot bewusteloos en bloedend be- vonden. Na onmiddellijk met moeite aan boord te zijn gebracht werd geneeskundige hulp uit Koudum ingeroepen. Toen de genees- kundige 's nachts ongeveer 2 uur aankwam, constateerde hij schedelbreuken verklaarde hij dat er geen uitzicht op behoud van het leven bestond. De ongelukkige, wonende te Zaandam, gehuwd en vader van een drietal kinderen, werd Zondag ochtend met de boot naar Enkhuizen vervoerd en daar in het ziekenhuis opge nomen. Slechts aan een ongeluk kan hier worden gedacht. De ongelukkige schijnt, toen hij zich naar de stoomboot wilde terug- begeven, door de duisternis misleid, van de kade op het vlot te zijn gevallen. Voor een nieuw systeem om bij stormweder op oen zekeren afstand olie over de oppervlakke der zee te verspreiden, teneinde den golfslag te doen bedaren, is in Duitschland brevet genomea Een vuurpijl, die met juistheid van boord kan afgeschoteu worden, voert een cylinder mede welke met olie gevuld is, en als die ontploft, wordt de olie op de gewilde plaats verspreid. Op de reis van Bremen naar ISew-York zijn herhaaldelijk proeven oiet dit toestel genomen, waarbij de vuurpijlen tot op 450 M. vei geworpen werden. Door de ontploffing van een vijftal vuurpj- len op 360 tot 450 M. afstand van het schip, werd eene water oppervlakte van 140 tot 185 M' met olie bedekt en de gollslag aldaar getemperd. Naar men zegt, zou de uitvinding gekocht zijn door de Noord-Duitsche Lloyd. John had een hond gekocht. „Hoe zal ik hem heeten," vroeg hij aan Bill? Deze stelde voorBeaconst'ield. „Eene be- leediging aan de nagedachtenis van den grooten staatsman," remonstreerde John. „Wel, noem hem dan Qladstone,' waarop John heftig inviel met„dat is eene beleediging aan den boni. „Dan Parnell," eindigde Bill, waarop de hond zich omdraaide en hem in de kuiten beet. In een in de Graafschap uitkomend blad leest men een advertentie, waarin een juridisch candidaat mededeelt, dat bij h kennis wenscht te komen met een jonge dame, om na weder- zijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Brieven van reflectanten moeten het ietwat zonderlinge motto dragen fOp den hoek, op de punt, op het midden van de bank.' HTGEZONTDE HST. Men meldt ons uit Maastricht (Overgenomen uit de Nieuwe Bredasche Courant). De feest-bazar der Sociëteit Momus te Maastricht gehouden op 9, 10 en ll der vorige maand, werd met een volledig succes bekroond. De opbrengst van die 3 dagen beloopt nagenoeg f 7000.—) eu wanneer men rekent dat als nog een groote verloting niet verkochte Schilderijen, Kunstwerken, enz. volgt, dan 111 men gerust aannemen, dat het reeds aanwezige fonds zoodaui; versterkt is, dat de opening van het Momus Oude Mannenhui1 in het voorjaar verzekerd is. -.si Door de Sociëteit y Momus" was uitgenoodigd de geI1 Hollandsche Karakter Komiek de Heer Abr. de Winter, ui tijdens de Momus—feesten hier op te treden. Op eender8®8?' wezen avonden trad hij dan op voor de 2200 Entrée's eu verwachting was hoog gespannen, daar de Heer de Winter opdracht had aanvaard, op eene voorwaarde, zooals hij ^ree- dat hij zijn eigen gereedschap, kalk steen en tras mede brengen, dat wil zeggen, hij wilde geheel belangloos n"a werken tot verwezenlijking van het grootsche plan van Mono liet daarstellen van een Oude Mannenhuis. .iJ De zaal van Momus was overvol. Werd het oog verD1 •door de prachtige toiletten der Dames en de Uniformen Hoofd- en verdere officieren. De verwachting was hoog. Na een keurig uitgevoerd nummer van de k»pe het 2de Regiment Infanterie, verscheen de heer De het Tooueel, eu behaalde een schitterend succes, dat bij nummer dat hij vervolgens voordroeg, steeds klimmend8 totdat hij het navolgende couplet op Momus voordroeg- Ja, Momus, gij helpt tranen drogen, Uw edel hart wil niet dat men weent, En Engelen juichen, bazuinen tot U uit den H°0^' Wat ge den Armen geeft, hebt ge aan God Na deze kernachtige woorden beklom de president van 1 de Estrade, en bedankte in schoone woorden den Winter, hem tevens als herinnering een Gouden biedende, bevestigd aan een lint met de kleuren van De hoogste eer die de leden van Momus kunnen

Schager Courant | 1888 | | pagina 2