INKOMSTEN. Gemengd Nieuws. voerd, heerscht thans eene ongewone stilte, en met deze stilte js de in °nzen tijd berucht geworden gedwongen winkel nering alhier tot een minimum der laatste jaren gedaald. y#echter weer de winter is aangebroken, zullen tal van arbeiders weder aan het graven en spitten gaan, om de keien die soms ter diepte van een tot anderhalven meter, soms ter diepte van drie tot vijf decimeter in den grond liggen, op te delven. Vooral op de ertsgronden heeft dit werk goede gevol gen, want niet alleen door het wegruimen, maar ook door het diep losmaken neemt het bouwland zooveel in productiviteit toe, dat dit werk overal navolging vindt, en langen tijd zal het nog kunnen duren voor de keienvoorraad alhier is uitgeput, want er zijn plekken waar de opbrengst 10 tot 15 d.M8. per are is. Volledig verslag der in den raad der gemeente Schagen op Dinsdag 9 October 1888 goedgekeurde begrooting over 1889. UITGAVEN. Hoofdstuk I. Kosten van Huishoudelijk Bestuur. Jaarwedde van den Burgemeester Jaarwedden van de Wethouders Jaarwedde van den Secretaris Jaarwedde van den Ontvanger Presentiegelden der leden van den Raad Jaarwedden en toelagen voor ambtenaren en bedienden ter secre tarie, de conciërge en de boden Schijfloonen Reiskosten enz. Kosten van licht en brandstoffen Schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerken, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven Kosten van het onderhouden en schoonmaken van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergadering van den Raad en van Burgemeester en Wethouders, mitsgaders van de secretarie der gemeente Huur van die gebouwen of vertrekken, waar die geen gemeente eigendom zijn Onderhoud en aankoop van meubelen voer die gebouwen of vertrekken Kosten van het aanleggen en bijhonden der registers van den Burgerlijken stand Idem van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesver- richtingen Idem van aanplakken, omroepen enz. Idem van abonnement op het staatsblad, provinciaal blad en dagbladen Idem van zegels, van registers, rekeningen enz. Hoofdstuk II. Kosten van invordering der Plaatselijke Belastingen en teruggave deswegens. Kosten van toezicht en van invordering der Plaatselijke Belasting f 125. Terugbetaling van belasting 1. Ditkeering aan het Rijk, van het aandeel in de kwade posten, wegens de directe belastingen. (Wet van 29 Juli 1848, Staats blad No. 32, eu 18 September 1852, Staatsblad No. 177.) 150. Jaarwedde Waagmeester 65. Kosten schatting en herschatting, ingevolge de drankwet 70.- Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud van Gemeente-eigendommen en de deswegens verschuldigde lasten. Afdeeling I. Jaarwedden. 800.- 100.—' 750.—. 450.—. 120.—. 425.—. 1. 50—. 80.—. 300.—. 50.—. 100.—. 20.—. 250.—. 80.—. 150.—. 30.— 25.—' Vergoeding aan onderwijzers, aan het hoofd van scholen staand, wegens gemis van vrije wonining 260. Kosten van Herbalings-onderwijs 100. Kosten van instandhouden van schoollokalen en onderwijzers- woningen w 310. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen 100. Kosten van het aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften 550. Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhou den der schoollokalen 500. Kosten van het plaatselijk schooltoezicht 10.' Kosten van vergelijkende examens 1, Kosten van de schoolbibliotheken 50. Kosten van belooningen en eereblijken 250. Hooldatuk VU. Kosten van het Armwezen, Mitsgaders SuhsidiSn en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. Belooning van doctoren, heelmeester, vroedmeesters, vroed vrouwen, enz. f 675. Geneesmiddelen voor behoeftigen 100. Kosten van vervoer en van verpleging van- mitsgaders van geneeskundige hulp aan arme en zieke doortrekkende reizigers 25. Kosten van verpleging van arme krankzinnigen 380. Kosten van verpleging in Godshuizen en elders 1. Onderstand aan behoeftigen 425. Hoofdstuk Vin. Renten en Aflossingen. Renten van geldleeningen f 2062.60. Aflossingen van geldleeningen 2385. Hoofdstuk X. Andere Uitgaven, niet onder de vorige Hoofdstukken behoorende. Jaarwedde van de opzichters over gemeentewerken, klokken luiders, klokkenisten en uurwerkmakers Afdeeling II. Onderhoud van gebouwen, enz. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijken Dag- en weekgelden der werklieden en dergelijke bedienden, in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kosten der fabricage f 565.—. 290.—. Afdeeling III. Wegen, straten, pleinen, vaarten, bruggen, plantsoenen en andere werlsen. Onderhond van straten en pleinen Onderhoud van wegen en voetpaden Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen Onderhoud van bruggen en overzetveeren Onderhoud van pompen en riolen Onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere Waterwerken Diep- en schoonhouden van havens, grachten, sloten, putten Onderhoud van klokken, horlogiën, speelwerken en dergelijken Onderhouden van begraafplaatsen en kosten van begraving Onderhoud Rietbosch Afdeeling IV. Lasten, f Grondlasten, Rietbosch, enz. Dijk- en polderlasten Recognitie op het Schoolerf, enz. Hoofdstuk IV. Kosten der Openbare Veiligheid en van de Brandweer. Afdeeling L Jaarwedden. Jaarwedde van den veldwachter f nachtwacht n de hooistekers n Gratificatiën aan de brandspuitlieden Jaarwedde Marktmeester Toelage Rijksveldwachters voor bijstand bij kermis en andere feeatelij kheden Afdeeling II. Andere kosten wegens de openbare veiligheid, als onderhoud, Sleeding en uitrusting van de agenten van politie en veld» Wachter f Onderhoud der wachthuizen, mitsgaders licht en brandstoffen voor dezelven Onderhoud der hooistekersgereedschappen Onderhoud der brandspuiten, brandladders enz. n Onderhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting Hoofdstuk V. Kosten der Plaatselijke GezondheidspoUtie. Toelage aan de plaatselijke geneeskundige commissie f Rosten wegens het ophalen van haardasch en vuilnis Jaarwedde Veekeurder Hoofdstuk VL Kosten voor het Onderwijs. Afdeeling L Lager Onderwijs. Kosten, vallende op het houden der loting voor de Nationale militie en Schutterij Kosten van begeleiding van militieplichtigen en verlofgangers Kosten van den ijk en herijk der maten en gewichten, mits gaders voor het lokaal deswegens Kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uitsteken van vlaggen, vuurwerk, enz. Kosten van brandverzekering van gebouwen Kosten inkwartiering Kosten onderhond waagmaterieel Kosten vernieuwing en aanbesteding markt- materieel Subsidie Bewaarschool Harmoniekapel Teekenschool Ruisvlijtschool Harddraverij-Vereeniging 76.—. 1286.—. 280.—. 80.- 25.—. 60.-. 321.—. 100.—. 25.—. 40.—. 500—, 100.—. 175.—- 6.50, Hoofdstuk XI. Buitengewone Uitgaven van allerlei Aard. Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. Vergoeding van het Rijk van dertig ten honderd van het be drag aer kosten van het lager onderwijs, bedoeld bij art. 44 der wet van 17 Augustus 1878, (Staatsblad No. 127.) Alle andere ontvangsten niet tot de vorenstaande behoorende Overschot van geheven opgelden bij aanbesteding enz. Legaten Hoofdstuk V. Buitengewone Ontvangsten. Opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen VERZAMELING DER INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en be zittingen Hoofdstuk III. Opbrengst van belastingen en heffingen Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toe vallige baten. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten 2328.—. 1.—. 25.—. 400. 15.- 2623.57- 1300.75. 21733.42' 2754.—. 15.-. Kosten van het sluiten van geldleeningen Kosten, vallende op den verkoop van eigendommen Kosten, vallende op het nummeren der huizen voor de 10-jarige volkstelling Hoofdstuk XII. Onvoorziene Uitgaven. Onvoorziene uitgaven VERZAMELING DER UITGAVEN. BENAMING. Hoofdstuk I. Kosten van huishoudelijk bestuur. Hoofdstuk II. Kosten van invordering van de plaatselijke be lastingen en teruggave deswegens Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud van gemeente-eigendom men en de deswegens verschuldigde lasten Hoofdstuk IV. Kosten der openbare veiligheid en brandweer Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie Hoofdstuk VI. Kosten voor het onderwijs Hoofdstuk VII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen Hoofdstuk VIII. Renten en aflossingen Hoofdstuk X. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofd stukken behoorende Hoofdstuk XI. Buitengewone uitgaven van aUerlei aard Hoofdstuk XII. Onvoorziene uitgaven. 10.—. 5.—. 12.—. 200.—. 125.—. 10.—. 5.—. 90.—. 350.—. 150.—. 60.—. 60.—. 50.—. 20.—, 1.—. 60.—. 957.64' f 3781.—. 411.-. 3928.50. 2255.—. 301.-. 9531.—. 1606.—. 4447.60. 1127.—. 81.—. 957.64' 475.— 200.— 60.— 100.— 120. 70.—. 50.—, 5.—. 5.—. 170.— 1000.—' 1.—. 250.—. 50.—. Totaal der Uitgaven f 28426.74' Hoofdstuk 1. Ontvangsten wegens vroegere Diensten. Batig saldo der laatst door Gedeputeerde Staten gesloten re kening, voor zooverre daaraan niet reeds eene bepaalde bestem ming is gegeven f 2623.57 Hoofdstuk II. Inkomsten van Gemeente-eigendommen en bezittingen. Huur van huizen en andere gebouwen Huur of pacht van landerijen, rietbosch Renten van kapitalen: Vermoedelijk dividend op het aandeel der gemeente, in het kapitaal der maatschappij voor gemeente-crediet Wegens in beleening gegeven gelden Opbrengst van grasverpachtingen Tienden, cijnsen en erfpachten Hoofdstuk UI. Opbrengst van belastingen en heffingen. Afdeeling I. Opcenten op 's Rijks Directe Belastingen, f 52.-. 1000.—. 150.—* 1.-. 20.—. 77.75. belasting op de gebouwde de ongebouwde 40 opcenten op de hoofdsom der eigendommen 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op eigendommen 30 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel Afdeeling IL Aandeel in 's Rijks Belastingen. Bedrag der som, ter vervanging van het 4/s gedeelte van de opbrengst der belasting op het personeel in hoofdsom en opcenten Afdeeling IlL Eigen plaatselijke belastingen. Hoofdelijke omslag Belasting op de honden Belasting op Danspartijen Vergunningsrecht bedoeld bij art. 6 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank Afdeeling IV. Heffingen voor het gebruik van openbare plaatsenwegen, werken en inrichtingen. Jwrweddi ien der onderwijzers l 7400.-. Leges ter secretarie geheven Heffing voor het gebruik van openbare gronden of wateren Begrafenis rechten Schoolgelden voor lager onderwjjs Marktgelden, wik-, weeg-, meet- en keurloonen Totaal der Inkomsten Balans. f 28426.74' Gewone Buitengewone Inkomsten. 28411.741/., 15.—. Gewone Buitengewone Uitgaven. f 28345.747a. 81.—. f 28426.747, Staat der schulden der gemeente op 1 Januari 1889: Bedrag der schulden Oorspronkelijk bedrag der schuld Bedrag der renten waartegen de gelden zijn opgenomen 4% Bedrag der verplichte jaarlijksche aflossing. f 28426.747a. f 45315.—. 47700.—. 2385.— f 1848.84. 644.43. - 2575.36» 8158.50. 3500.—. 190.—. 50.—. 1000.—. 40.—. k— 175.—. 1250.—. 2300.—. Zonderlingen huwelijken. Het is een gewoonte bij de Hin does, levenlooze voorwerpen met elkaar te doen trouwen. Geen Hindoe, die een tuin aanlegt, kan van de vruchten der boomen daarin eten, voor hij een boom uit zijn tuin, meestal een manga boom, met een anderen, een tamarindeboom b. v., heeft doen trouwen. Die plechtigheid gaat gepaard met feestelijkheden in bij zijn van eenige priesters en kost veel geld. Wie een waterbassin aanlegt, mag daaruit niet drinken alvorens het water daarin met een banaanboom gehuwd is, die tot dat doel aan den rand van het bassin wordt geplant. Het zonderlingste gebruik is wel het huwelijk van den Sali- gram met de Tulsi, een feest, dat de Radja van Bischa jaarlijks op zijn kosten vieren laat. Saligrams zijn afgeronde kiezelsteenen, die door de rivieren medegevoerd worden. Deze steenen zijn zeer talrijk en de indrukken daarin worden door de Hindoes voor de indrukken van den God Vischnu gehouden. Die een dergelijken steen zou meenemen, zou den toorn van het volk op zich laden en dit in de grootste onrust brengen voor de straf der goden. Deze steen nu wordt jaarlijks uitgehuwelijkt aan de plant Tulsi. In den optocht, voor die plechtigheid gehouden, bevinden zich olifanten, honderden kameelen en paarden, allen rijkelijk getooid. Op den eersten, prachtig gotuigden olifant ligt dan de kleine Saligram, die zijne bruid, de Tulse, een bezoek gaat brengen. Dan volgen de gebruikelijke huwljjksplechtigheden en laat men Sali gram en Tulsi eeu jaar lang in een tempel liggen. Duizenden zijn telken jare bij de plechtigheden tegenwoordig en krijgen dan van den Radja spijs en drank. Verleden week heeft te Berlijn een der gevaarlijkste inter nationale gauwdieven terecht gestaan. Hij is afkomstig uit Rus sisch Polen en heet Hirsch Isaac Ostrowsky, noemde zich hier en daar wel baron Suchanofï en nam soms bij afwisseling nog andere valsche namen aan. Zijne gauwdieverij bestond hierin, dat hij in de hotels des nachts in de kamers der reizigers wist te komen en hunne brieventas- schen, portemonnaies enz. weg te kapen. Op die nachtelijke toch ten droeg hij een zwart hemd, zwart mutsje, zwarte kousen en wist zoo stil en behendig te sluipen, dat wanneer een reiziger soms plotseling ontwaakte, hij toch maar meende te hebben gedroomd. Nadat de dief op die manier te Londen, Parijs, Weenen, Rome, Milaan en andere steden jaren achtereen in de hotels die kunst grepen ongehinderd had voorgezet, werd hij ten slotte in het hotel „Kaiserhof" te Berlijn op heeterdaad betrapt en gegrepen. Welke voordeeligo zaken hij als zwarte gedaante heeft gemaakt, bleek voldoende uit de groote uitgaven, die hij zich kon veroor- looven. Hij is nu tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Korten tijd na het huwelijk, in 1868, kreeg mevrouw La- valette te Parijs, de hoogst treurige mededeeling, dat het schip van haar man, een scheepskapitein, schipbreuk had geleden en hij in de golven was omgekomen. Zij trok rouwkleeren aan, treur de over den doode en zette, geholpen door een goed vriend, een winkel op, waarin zij weldra zeer voordeelige zaken deed. Twintig jaren verstreken. Een poos geleden zat de damo achter baar toonbank, toen eensklaps iemand, die er erg verloopen uit zag, binnentrad. Zij vroeg wat hij wel wilde, toen vertelde hij dat haar dood gewaande echtgenoot nog leefde, te New-Orleans woonde en in allertreurigste omstandigheden verkeerdemet groote moeite had hij thans zooveel geld bij elkander gekregen, dat hij naar Europa kon terug keeren; eer hij naar zijne dierbare echtgenoote snelde, wilde hij eerst graag weten hoe zij hem zou ontvangen. „Wat," riep mevrouw, „hij is twintig jaar in Amerika, heeft nooit iets van zich laten hooren, zou nu zonder een cent op zak terugkeeren en ik zou hem kunnen onderhouden! Dank je schrik kelijk, laat hij maar blijven waar hij is!11 De man keerdo zich om, ten einde heen te gaan maar ver klaarde roeds in de deur staande, dat hij zelf de verdwenen echt genoot was en een zeer aanzienlijk vermogen had verworven. Toen de vrouw dit hoorde en als bewijs voor het gezegde, eene portefeuille vol bankbiljetten te zien kreeg, kwam de liefde van voorheen weder opdagenzij snelde op den zoolang ontbeerden echtgenoot toe en overstelpte hem met liefkozingen. Nu was echter mijnheer onverschillig en hij riep, toen zijne vrouw zelfs op straat aan haar gevoelens van teederheid lucht gaf, de hulp der politie in Beiden werden naar het bureau ge bracht, waar de commissaris verklaarde niets aan het geval te kunnen doen. De gekrenkte echtgenoot wilde niet naar de smeek beden zijner vrouw, noch naar den goeden raad die de commissaris gaf, luisteren en keerde naar Amerika terug, tot groot verdriet van mevrouw, die hem thans voor de tweede maal betreurt.

Schager Courant | 1888 | | pagina 3