gebouwen van het Amstel-Hotel reeds ontruimd, daar men nu die meerdere ruimte niet meer noodig heeft, en gaat de koers der aandeelen van genoemd Hotel meer en meer achteruit. Eén goed gevolg hebben de Mezger-troebelen intusschen reedsnamelijk dat de politie wat beter op de insolenties der straatjeugd gaat toezien, 't Is waar, Dr. Mezger heeft bij zijne bekende klachten die baldadigheden schromelijk overdreven voorgesteld, en toen men dan ook tot Keizerin Eugenie en den Hertog van Saksen-Meiningen de vraag richtte, of het verblijf te Amsterdam bun indertijd door den overlast der straatjongens ondragelijk was gemaakt, antwoordden beiden in geheel tegenovergestelden zin. Maar met dat al hebben de schooljeugd en de straatjongens heel wat op hun geweten, en kan het geen kwaad dat de politie wat meer dan vroeger een oog in 't zeil houdt. Dag aan dag worden er tegenwoordig kleine en groote bengels wegens het bedrijven van allerlei straatschenderijen opgepakt. en deze methode zal er op den duur den schrik wel onder brengen. Maar „hardleersch" zijn ze zeker. In zeker opzicht zou men van de werkelooze werklieden hetzelfde kunnen zeggen. Al hunne pogingen om verbetering te brengen in hun ellendigen toestand loopen uit op de leus„naar den BurgemeesterZoo is het ook dezen keer weer gegaan, en ook dezen keer hebben zij èn van den Burgemeester èn van den Gemeenteraad hetzelfde teleurstellende antwoord van vroeger moeten hooren. Men kon geen openbare werken laten aanleggen, daar de Ge meentekas dit niet toeliet en ook omdat dan het aantal werkeloozen van elders naar Amsterdam zou stroomen. De opwekkingen om alleen artikelen van binnenlandsch fabriekaat te koopen, prijken nog altijd aangeplakt op ver schillende plaatsen in de stad, maar te betreuren is het, dat de stad zelve daarmede zulk een treurig contrast vormt. Wie de Amstelstad zelfs in haar oudste en minst aanzienlijke gedeelten doorkruist, zal er door getroffen worden, dat de adem van den nieuwen tijd het eigenaardig ouderwetsche heeft weggeblazen. Dat men overal nieuwe gevels of nieuwe onderpuien ziet, geeft een goeden dunk omtrent de welvaart der kleine burgerijmaar men ziet vensters en glazen en deuren en lijsten beschilderd met woorden, die vreemd zijn aan onze taal. Hier is een winkel, of beter een magazijn van confecties, daar van nouveautés, ginds vertelt een verkooper van handschoenen u dat hij een ganterie heeft, elders een hoedenmaker dat hij er een chapellerie op nahoudt, en een !>cheerder dat bij hem „immer Iemand zu Hause" „fournisseurs de la is. En o wonderaltemaal zijn het Cour." 't Is ergerlijk om te zien, hoe men zich over zijne schoone moedertaal schijnt te schamen. Dit is het gevolg van de afschaffing der uithangteekens. Hing nog het berd aan den winkel waarop de hoedenmaker zijn hoeden, de goudsmid zijn gouden ketting, de kruide nier zijn Smirnaasch rozijnenvat had doen schilderen, Rus of Spanjaard of Franschman zou, ook zonder het opschrift te raadplegen, even goed als de beste Amsterdammer heb ben geweten, waar hij de zaken van zijn gading kon vinden. Of zou hij nu nog bij een weining nadenken niet begrijpen, wat de gaper bij den apotheker of de olifant bij den ban ketbakker beduidt? Onze voorouders deden als de ouderwetsche apotheker en de aan 't oude gehechte banketbakker van onzen tijd zij vonden het eigenaardig om nering of bedrijf door een duidelijk sprekend teeken kenbaar te maken aan den voor bijganger, onverschillig of hij landgenoot of vreemdeling was, de kunst van lezen en schrijven verstond of niet. De taal der uithangteekens was een beeldentaal, en die beelden waren öf sprekend öf min of meer emblematisch, öf geen van beide. De drie hoeden van den hoedenmaker zijn zoo sprekend mogelijk, de olifant van den banketbakker is in zekeren zin een emblema, en de derde soort wordt door allerlei voorstellingen vertegenwoordigd. Men had ze die van het zonderlingste vernuft, de grappigste vindings kracht der bewoners getuigden. Men behoeft er Van Lennep en Ter Gouw maar op na te lezen om in een paar uur tijds een bloemlezing te vormen, waarmede men zich een heelen avond kan vermaken. Wie handschoenen uit „De blauwe hand" of een hoofddeksel uit „Do liggende hoed" moest hebben, kon die winkels vrij wat gemakkelijker vinden, dan wanneer hij naar de „ganterie" of „chapellerie" in onze moderne straten loopt te zoeken. De beeldspraak van het uithangteeken is verstaanbaar voor ieder wereld burger en aanbevelenswaard boven het mondjevol Fransch of Engelsch op de spiegelruiten onzer winkels geschreven, dat onverstaanbaar is voor verreweg het grootste deel van ons volk en waarmede men zich bij slot van rekening nog belachelijk maakt in het oog van den vreemdeling, die van zijne moedertaal niet zoo gemakkelijk afstand doet als wij van de onze. De zucht om het buitenland en de buitenlanders na te bootsen, zit er bij verkoopers en koopers tegenwoordig zóó diep in, dat er meer noodig is dan een eenvoudig aanplakbiljet om daarin verbetering aan te brengen. Binnenlandsch Nieuws. Er is weder een verkiezing ophanden van een lid der Tweede Kamer en wel voor het district Schiedam, ^oor dat district heeft thans zitting nir. J. G. Patijn, die Dinsdag is benoemd tot advocaat-generaal bij den Roogen Raad, een be trekking, die volgens art. 96 der Grondwet onvereenigbaar is met het lidmaatschap der Staten-Generaal. De heer Patijn libwerd bij de herstemming van 20 Maart gekozen met 1328 van de 2131 uitgebrachte geldige stemmen (getal kiezers 3671.) De candidaat der anti-liberalen de heer L. W. Jansen (kat.) had toen 1099 stemmen. Dinsdag morgen, ongeveer te 7 uren, werd door P. P. Claassen, warmoezier in de Akkerstraat (Zandpoort), de knip der politie ingeroepen. Onmiddellijk begaven zich toen twee polilie-agenten daarheen. Deze vonden, in allerellendigsten toe stand, een man bij de varkens in het hok liggen, van al zijne bovenkleederen ontdaan, die gedeeltelijk in het hok verspreid, gedeeltelijk er vóór lagen. Het eerste werk was natuurlijk oin dien man vandaar weg te nemen eenig drinken gegeven had, per t werd gebracht. Hier verleende dr. J. P. Hofman hem de eerste geneeskundige hulp en is hij vervolgens naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd. De in slijk en modder doorgebrachte nacht heeft hem nochtans zóó aangegrepen, dat men niet gelooft dat hij in het leven zal blijven. Blijkens een bij hem gevonden bewijs bleek, dat hij den dag te voren uit de strafgevangenis was ontslagen, waarin hij zes maanden verblijf had ge houden, J. W. Boerkamp geheeten, 39 jaren oud en uit Drente afkomstig is. Hoe hij in het varkenshok geraakte, is tot heden een raadsel. Een spookhuis Het Nieuws waarna hij, nadat men hem igen naar het politiebureau van (B. C) den Dag verhaalt Gijsbrecht. -X In den loop van dezen winter zal de heer Dr. J. Zaaijer te 's Gravenhage, in het Nutsdepartement Kolhorn optreden Het onderwerp van bespreking zal zijn vrijhandel en protectie.') Tot predikant te Dirkshom is benoemd de Heer Beinders te Aartswoud. het volgendeReeds ongeveer 6 weken hoort men 's nachts in de kinderkamer van het huis van den heer Moppes, op den Zwanenburgwal te Amsterdam, een aanhoudend geklop tegen den muur, grenzende aan het huis van den heer Reuther, zonder dat men er de oorzaak van kan opsporen. Wel wordt er met een herhaald geklop geantwoord, wanneer men een tegenklop doet hooren, maar verder komt men niet. Dat zoo iets niet bevorderlijk is voor een goede en kalme nachtrust laat zich begrijpen. Om die reden heeft men dan ook eindelijk de politie er mede in kennis gesteld, die in de personen van een inspecteur, een brigadier en twee agenten een nachtelijk onderzoek zoowel in de huizen als op de daken er van heeft ingesteld, zonder evenwel nog tot eenig resultaat te komen dan dat men het herhaald kloppen heeft gehoord. Een later bericht meldt dat de z.g. klopgeest eindelijk, dank zij de ijverige nasporingen van den hoofdinspecteur Ba telt en den inspecteur van politie Kummer, is ontdekt, en wel onder een der kinderen van den heer Moppes zelf. Een zijner dochtertjes toch begon, zoodra zij sliep, met de hand tegen den ijzeren wand van haar ledikantje te kloppen, zonder dat zij zich hiervan bewust was of een der huisgenooten op het denkbeeld kwam dat dit kloppen van haar uitging. 't Kind, dat steeds zeer zenuwachtig en overspannen was, schijnt, als zij sliep, als in een magnetischen toestand te hebben verkeerd, want toen de heeren Batelt en Kummer eenmaal de oorzaak hadden ontdekt en het kloppen hield voor een wijl op, was een fluisterend, nauwelijks hoorbaar uitgesproken bevel: „klop nog eens" voldoende om de kloppende hand weer in beweging te brengen. Zoowel huisgenooten als buren verheugden er zich in, dat hetgeen weken lang de gemoederen in beweging hield, einde lijk gebleken is zulk een eenvoudige oorzaak te hebben. Onlangs is gemeld, dat baron U. t. S. en H, Vanwege de Vereeniging „Het Kederlandsch Rundvee-Stam^..,, onderstaande missieve verzonden U Mijne Heeren! BH circulaire van 29 Jnni j.1. nam het Hoofdbestuur der V„rp, Hel Nederlandse!! Rundvee-Stamboek' de vrijheid om zich te wendT^ Besturen van onze Nederlandsche Maatschappijen en Vereenigin~n V0' bevordering van veeteelt ten doel stellen tot alle belanghebbenden belangstellenden in onzen veestapel, met dringend verzoek door het tZ. bijdragen of door het nemen van een of meer aandeelen ad f 25 in het waarbE de inzending van rundvee op de Internationale tentoonstelling, die van fl1 Juli 1889 te Parijs zal worden gehoHden, te steunen. Van verschillende Maatschappijen en Vereenigingen en van benden en belangstellenden mocht hd Hoofdbestuur reeds zeer gewaar^ Het indertijd zoo spoorloos verdwenen hoofd eener school te Helder, de heer B., is, - naar het Yad. meldt - thans pro fessor in de wiskunde aan een hoogescliool te Iowa. In beslag genomen is, op vermoeden van valschheid 3 Oct. jl. te Boveukarspel t*eu gulden, met de beeltenis, van Koning Willem Hl ,en jaartal 1859. Dit muntstuk is aan 's rijksmunt onderzocht en na uitspraak van het muntcollege ver- verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing der echte jijksmmitspecie. inp. 'H penning meester van de „Vereenigiug tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden" te Utrecht, was ge arresteerd wegens vermoeden van kwade praktijken in zijne be trekking. Omtrent deze zaak, deelt men aan de Eaarl. Ct. het volgende als den meesten ingang vindende lezing mede. Eenigen tijd geleden moet er door de overige bestuursleden der genoemde Vereeniging een tekort in de kas zijn ontdekt. Dit tekort, ruim f3000, moet door een functionaris, met de administratie-papieren, drie maanden geleden zijn aangeboden aan mr. A. A. Pit, die als rechtsgeleerde bovengenoemd bestuur ter zijde staat, verzoekende om geheele décharge. Door mr. Pit moeten toen echter een aantal onjuistheden in de administratie zijn ontdekt, terwijl vele noodige bescheiden ontbraken, zoodat hij noch geld, noch papier wilde accepteeren en dit alles per deurwaarders-exploot aan t. S. liet terugbezorgen. Daarna is inhechtenis neming gevolgd. Uit Oorschot schrijft men: Over slapheid in het werk wordt hier nog al niet geklaagd. De Amerikaansche stoelen vinden steeds ruim debiet en meu ziet de fabrieken van die meubels dan ook bij dag en bij avond steeds doorwerken, en geen wonder, want de stoelen zijn goed koop en bijzouder handig in het gebruik, terwijl zij ook voor het oog nog al goeden sier maken. Het is een lust om eeni gen tijd zulk eene werkplaats van binnen op te nemen. Er wordt geen oogenblik verloren, en men ziet dan ook in weinig tijds de stoelen in elkaar gezet voor den schilder gereed staan. Het draaien der pooten, het uithollen van het zitvlak, het boren der gaten voor de aansluiting van sporten enz.: alles gaat machinaal, en iedereen kan het van nabij waarnemen, hetzij door de vensterruiten, hetzij binnen in de fabriekwant de toegang wordt u gewillig verleend. Ook de klompeumakers ziet men voortdurend aan den arbeid; de meeste bewoners laugs den weg naar Best leggen zich op dien tak van nijverheid toe, en vooral geldt dit van de bewo ners der laatste gemeente. Daar ziet men huis aan huis de klompenboor aan het werk; de boor zeg ik, want ook dit gaat alles machinaal, en die het niet gezien heeft, zou het niet ge- looven, dat daartoe zulk eene ruime verscheidenheid van boren noodig is. Maar zij brengen dan ook heele tritsen van klompen in den handel. Die klompen gaan meestal naar het Noorden van het land, waar de boeren en burgers onze wilgen en canada's aan de voeten dragen in ruil voor hunne klinkende rijksdaal ders, welke waer den weg vinden naar de spaarbauk. De leef wijze is hier hoogst eenvoudig, en een flink werkman vindt een goed bestaan. Zoo is er dan toch nog wel een hoekje te vinden waar men tevreden gezichten zien kan. vele Manrt,v ucuucu -5r gewaanf toezegging van geldelijken steun ontvangen, doch die toezegging was nc„ zoo belangrijk als het meent dat met het oog op het groot belang TOO° waardige vertegenwoordiging van ons rundvee op dien internationalen wedshï kon en mocht worden verwacht. Het Hoofdbestuur meent de reden van die nog niet genoegzame lfina!ll,- medewerking te kennen, ook doordat sommige Vereenigingen en particnli^T inlichtingen hebben verzocht, vóór zij van hunne deelneming deden blsv omtrent de wijze waarop het Hoofdbestuar de inzending van vee te p - wenscht te bevorderen. Onmogelijk was het bij de eerste circulaire reeds een plan dier inMll, bekend te maken, doch thans, na grondig onderzoek acht het Hoofdbestuur kf gewenscht, het volgende mede te deelen Het voornemen bestaat p.m. 10 stieren en 14 koeien in te zenden dieren moeten behooren aan leden dezer Vereeniging en moeten zijn' schreven in ons Stamboek. De aangifte om in te zenden met juiste omschrijving van het dier de dieren, moet aan den Algemeenen Secretaris der Vereeniging worden gezonden, vóór den 15 November e.k. Het Hoofdbestuur zal daarna aan een inspecteur der Vereeniging opiW de waardigheid der dieren te onderzoeken en mocht de aangifte van intJE grooter zijn dan het hierboven genoemd getal, trachten de beste exempS daarvoor aan te wijzen, blijvende het natuurlijk aan een ieder bovendien vrij voor eigen rekening aan inzending op de tentoonstelling deel te nL» üe inschrijving in den catalogus der tentoonstelling geschiedt op naam de eigenaren, aan wie de prijzen, met hunne dieren behaald, geheel worden uitgekeerd' De eigenaars moeten zeiven het vee op de tentoonstelling verkoopen of iemand daartoe machtigen, daar met grond kan worden verwacht, dat niet a] worden toegestaan, de tentoongestelde dieren weder in Nederland terug te voemi De eigenaren der dieren, die door de Vereeniging worden aangewezen, j«t verplicht die dieren te leveren op hunne kosten, op nader aan hen op te geven tijd en plaats in Nederland. Het Hoofdbestuur der Vereeniging neemt daarna alle kosten van stalijn» vervoer naar Parijs, invoerrechten in Frankrijk, voeding en oppassing vaitS vee, ook tijdens de tentoonstelling, voor zijn rekening, doch stelt zich in »ea geval aansprakelijk voor wel niet te verwachten, doch toch mogelijke schade Het voldoet de kosten van p. m. zes oppassers, zoowel gedurende de reis als gedurende de tentoonstelling, en voldoet de reiskosten voor die oppassen terug naar hunne haardsteden, na afloop der tentoonstelling, Eene Commissie uit het Hoofdbestuur zal tijdig te Parijs zijn om maatregelen te nemen dat het vee, zoo spoedig mogelijk na aankomst, in de daarvoor bestemde stallen op de tentoonstelling wordt geplaatst, en stelt zich verder kosteloos beschikbaar om zooveel doenlijk inlichting en hulp aan de inzendm te verleenen. Het Hoofdbestuur ontveinst niet, dat om uitvoering aan bovengenoemd plu te geven, het over een belangrijk financieel bedrag zal moeten kunnen beschikken, doch is overtuigd dat velen, wanneer zij vooraf reeds overtuigd zijn, dat de Nederlandsche veestapel op waardige wijze zal worden vertegenwoordigd, litk ook eene geldelijke bijdrage zullen willen getroosten, in de overtuiging dat die uitgaaf nuttig zal zijn besteed, vooral ook om er toe mede te werken dat ah» aangewend wordt wat kan strekken om den achteruitgaanden toestand van onzen landbouwer en veehouder te verbeteren. Beleefd doch dringend roept het daarom aller medewerking in, het vjs nogmaals op de groote inzendingen waarmede Frankrijk in 1884 onze Inter nationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam opluisterde. Dat Nederland nu toone dat het wederkeerig wil medewerken om den Nederlandschen rund veestapel op de Parijsche tentoonstelling waardig te doen vertegenwoordigen, daarmede zal aan Frankrijk onze schuld worden betaald en de uigaven daams zullen aan velen in ons Vaderland ten goede komen. Bij de Nederlandsche commissie voor de Veetentoonstelling te Parjs in 1889, afdeeling Landbouw, is onderstaande circulaire ingekomen, waant een uittreksel, voor zooverre het Nederland betreft, als volgt luidt Categorie 9. Nederlandsche veeslagen, (Race Hollandaise). Stieren van 1 tot 2 jaar. Ie prijs, 500 frans en Gouden Medaille, i prijs 401 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 300 francs en Bronzen Medaille Stieren van 2 tot 4 jaar. Ie prijs 600 francs en Gouden Medaille. 4 prijs 500 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 400 francs en Bronzen Medaille. Vrouwelijke Fokdieren van 2 tot 3 jaar. Ie prijs 300 francs en Goife Medaille. 2e prijs 200 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 150 francs a Bronzen Medaille. Vrouwelijke Fokdieren ouder dan 3 jaar. Ie prijs 400 frames en Gouda Medaille. 2e prijs 300 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 200 francs a Bronzen Medaille. Bij aangifte moet de leeftijd vermeld worden, welke de dieren op 1 1889 hereiken zullen. Aangifte moet vóór 27 December 1888 gedaan zijn hij den heer Secretaris der Afdeeling Landbouw van de Nederlandsche commissie. Indien meer dan een prijs in dezelfde Categorie aan denzelfden eigen»' wordt toegekend, ontvangt de bekroonde alleen den geldprijs van de hoogste bekroning, voor de andere alleen de Medaille. Inzenders kunnen in Frankrijk van een verlaagd Spoorwegtarief (Zoo mogelijk zal de Vereeniging eenige tegemoetkoming in de s] van Amsterdam naar Parijs bijdragen.) Kosten voor de aangifte worden niet in rekening gebracht, evenmin voor plaatsing te Parijs. Kosten van verzorging en voeding komen voor rekening van de inzenders. Bij de aangifte moet een attest gevoegd worden van een veearts, verklarende, dat het vee van den inzender gezond is en er geene besmettelijke ziekte heersch: in den omtrek waar het vee gehouden wordt. Bij inzending wordt opnieuw dergelijke verklaring gevorderd. De mededinging staat voor alle dieren open, in den vreemde geboren opgevoed in Frankrijk in- of aangevoerd en behoorende aan vreemdelinge11 J Franschen. N. B. Voor in Frankrijk geboren dieren worden nog iets meer uitlovingen gedaan. Mede wordt de aandacht gevestigd op de volgende uitlovingen, w"""? misschien inzendingen uit Nederland kunnen mededingen. Categorie 10. Rassen van polders en lage landen van het Noorden Europa) (als Race de Wilster, dn Marsh, Tondern Britenborg, enz.) Stieren van 1 tot 4 jaar. Ie prijs 400 francs en Gouden Medaille, prijs 300 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 200 francs en Bronzen Ik Vrouwelijke dieren van 1 tot 2 jaar. Ie prijs 250 francs en W» Medaille. 2e prijs 200 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 100 fr&oCS Bronzen Medaille. Vrouwelijke dieren van 3 jaar en ouder. Ie prijs 300 francs en Medaille. 2e prijs 200 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 100 fran» Bronzen Medaille. 5e Classe. Rassen niet in de vorige (Race Durham, Hereford, Devon, et Analogues, des iles de la Manche, d'Ayr, Race sans Cornes, Race ff6je lands d'Eccosse, de Kerry, Hollandaise, des Polders etc., Races du Bitton" la mer Baltiqne, de 1'Enrope Centrale, du Sud-Ouest de 1'Europe) beqreK Stieren van 1 tot 4 jaar, le prijs 400 francs en Gonden Me# prijs 300 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs 200 francs en Bronzen jw- 4e prijs 100 francs en Getuigschrift. yrouweKike dieren van 1 jaar en ouder, le prijs 300 frans en Medaille. 2e prijs 200 francs en Zilveren Medaille. 3e prijs loO francs en Medaille. 4e prijs 100 francs en Getuigschrift. fer Boven en buiten de genoemde uitlovingeu kan de Jury beschikken eersz Kunstvoorwerp van 1000 frs. waarde voor den besten stier ia afdeeling; «en Kunstvoorwerp van 500 frs. waarde voor de beste koe in fe een Eereprijs van 1500 frs. waarde aan het dier vatf den meest v jS vorm; een grooten Eereprijs van 2000 frs. waarde aan de beste verza Afdeeling, bestaande uit minstens één stier en 4 koeien van ne geboren en opgevoed bij den eigenaar, inzender. Drjij Verzameling Melkkoeien. Categorie 1. Zware koeien. francs en Gouden Medaille. 2e prijs 700 francs en Zilveren Getwi prijs 500 francs en Bronzen Medaille, 4e prijs 300 francs en De inzending moet nit 4 koeien van hetzelfde ras bestaan. f Klein ras enz. Voor de beste inzending uit de beide Categorien van 500 francs waarde. Schapen hire, Oxfordshire- Kent. romney-march, wJWI™ ffloiniSh"»' Prijzen worden uitgeloofd voorRaces Merinos, Sou y»- hire-Down, Hampshiredown et Analogues, nes, O1® Lincoln et Analogues, Cotswold et A.u' Blackfaced desLandes ou de bruyères, ü£*j Pays de montagne.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2