7 ?e I0ri,greQ week werden 6 Pers°nen van het gezin van prol. dr. A. Mayer te Wagemngen door eene hevige ongesteld- dit schrikwekkend schouwspel kon wezen. Die meening won dan ook meer en meer veld onder de menigte; heeft de grappenmaker dus eene impressie beoogd, dan smaakt b\j alle mogelijke voldoening van zijn genialen inval! Veel rustiger dan bij ontdekking en verwijdering van dit spookachtige doek, ging het dien eigen nacht toe bij de afsnijding der Duinwaterleiding tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel. Op een klein gedeelte na, is men in laatstgenoemde gemeente nu voortaan van het Amster- damsche duinwater verstoken en zal men er zich met zijn eigen leiding moeten zien te redden. Met klokslag van mid dernacht groeven werklieden der Amsterdamsche Duinwa termaatschappij de aansluitbuizen op het grondgebied der hoofdstad bloot en eenige passen verder deden arbeiders der Bronwaterleiding van Nieuwer Amstel op het terrein van die gemeente hetzelfde. Daarop werd er een stuk buis uitgenomen, de gaten aan weerszijden dichtgemaakt, en klaar was Kees. In Nieuwer Amstel is men zeer trotsch op zijn eigengemaakte Bronwaterleiding; maar in Amster dam daarentegen is men zeer verheugd over de afsnijding van Nieuwer Amstel, daar er 's zomers en bij langdurige droogte dikwijls voor de hoofdstad zelf geen watervoorraad genoeg was. De werkeloozen houden zich de laatste dagen tamelijk rustig. Wellicht heeft het antwoord van den Burgemeester en den Gemeenteraad hen overtuigd, dat er langs den door hen beraamden weg geen redding mogelijk is, en zien zij het dwaze, of althans het onvruchtbare van hunne wan delingen naar den Burgemeester in. Een verblijdend ieit is het zeker, met het oog op de heerschende werkeloosheid, dat de groote Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen op Oostenburg, directie van der Made, tegen woordig flinke bestellingen ontvangt, zoowel van regeerings- wege als van particulieren, waardoor er op de dichtbevolkte „Eilanden" weer vrij wat werk in 't vooruitzicht is. Inmiddels maakt de Amsterdamsche IJsclub reeds hare toebereidselen tot de wintercampagne. Allerlei Dieuwe ver makelijkheden komen weer op het programma voor, een ijsgrot met blauw licht, een carnaval op schaatsen, enz. Men heeft voor f 4000.machineriën aangekocht tot oppomping van water en voor electrisch licht verleden jaar en f 4500 aan werkloonen uitbetaald. Het aantal leden dezer club bedraagt bijna 2300; aan contributies en entrée's werd verleden winter meer dan f 12,500 ontvangen, maar had toch een tekort, doordien de uitgaven ruim f 15,000 hadden bedragen. De zaak zal echter niet failliet gaan daar de club een f 4000 in effecten en f 8000 aan materiaal bezit. Daar het hier een loutere vermakelijkheid geldt, zijn die cijfers zeer verrassend; men zou niet zeggen dat wij in den „slechten tijd" leefden! Gr ij sbrecht. Binnenlandsch Nieuws. Postkantoor Scliagcn. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de 2e helft der maand October 1888. Wordt Vervolgd. Schagen, 8 November 1888. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming, van Schagen, A. Stuurman. Amsterdam, idem, Wed. W. Jol. Heer Hugo waard. Zekere vrouw De J. nit De Zijpe wordt verdacht haar 11-jarigen stiefzoon voortdurend te mishandelen Volgens ver klaring van den jongen althans, moet zij hem op zekeren dag die met inspanning van al zijn wilskracht het kon verhinderen, dat het ter neder drukkend schuldgevoel, hem niet in onmacht deed vallen. „Wat zal ik moet hooren," stamelde hij, zich zeiven onbe wust. „Ik bid u spreek toch eindelijk," wendde hij zich met luider stem, aan welke hij te vergeefs vastheid trachtte te verleenen, tot den baron, „gij foltert mij ten zeerste met uw talmen ik begrijp bovendien niet wat „Nu dan," ging de baron voort, „ik hoop zeker te mogen zijn van uw aller welwillendheid. Ik maakte hedenmiddag kennis met een man, die beweerde, dat de zeer geëerde graaf Wolienstein reeds gehuwd is Deze mededeeling bracht groote ontsteltenis teweeg onder de gasten. „Onmogelijk „Welk een beleediging „Ja, ik meende zoo iets reeds vernomen te hebben! „Wat is hij doodelijk bleek!" „Hij kan zich bijna niet meer goed houden!" „Leugen! leugen!" schreeuwde Wolf in dit oogenblik met van toorn of angst verstikte stem. „Mijnheer de baron, hoe durft gij het wagen, mij tegenover dit schitterende ge zelschap deze laffe beschuldiging in het gezicht te slingeren?" Hij zweeg. Het was duidelijk, dat de ontroering hem over weldigde. Maar baron Almenrode boog zich met het vriendelijkste lachje tot den jongen graaf. „Gij miskent mijne bedoeling,* meende hij, „er is mij veel aan gelegen, n van elke verden king te bevrijden de toekomstige gemaal mijner doch ter moet een onbezoedelden naam bezitten „Inderdaad werkelijk," stamelde nu ook de majoraats heer, die reeds herhaaldelijk te vergeefs had getracht, het algemeene tumult te doen bedaren, „gij uit daar beweringen, mijnheer de baron ik moet u dringend verzoeken, de aangedane beleediging ook te bewijzen, gelijk het een man van eer past „Dat zal geschieden," zeide de baron terwijl hij een teederen blik wierp op zijn dochter. „Maar vooraf ontken ik nogmaals ten stelligste, dat het mijn plan zou zijn, den toekomstigen gemaal van Angelika in zijn eer aan te randen Daarna ging hij naar de deur, die van uit de zaal onmid dellijk naar den corridor voerde. met eene gloeiende pook op den arm hebben gebrand. De jon gen is inmiddels de ouderlijke woning ontvlucht en bevindt zich thans te Schoorl. De politie heeft zich de zaak aangetrok ken en tegen deze vronw proces-verbaal opgemaakt. De reeds in een onzer vorige nummers aangekondigde lezing van den heer Mr. L A. Levy uit Amsterdam, te Barsin- gerhorn, zal plaats hebben op 22 November a. s. In de bosschen van Jhr. Mr. P. van Foreest, te Heiloo, werd eenige dagen geleden een man gevonden die zich van het leven had beroofd, door ophanging aan een der boomen. Bij onderzoek bleek, dat hij daags te voren was gedagvaard, om den 30sten October ter terechtzitting te verschijnen, wegens diefstal van een horloge, welke dagvaarding hij bij zich had, waaruit bleek dat bij was geheeten Antonius Hofstee, oud 37 jaren, te huis behoorende te Alkmaar. De oorzaak van deze treurige daad, moet dus worden gezocht in dezen diefstal waar echter nog bij komt, dat hij, vroeger in Indischen dienst geweest zijnde, een pensioen had van f 200 per jaar, welk pen sioen echter verviel, als hij veroordeeld werd. Als een bewijs hoever de reclame gaat, diene het volgende: De heer Van Houten adverteert door middel van de Tram zijne Cacao, tegen eene aannemelijke vergoeding. Nauwelijks hoort Blooker, dit, of hij gaat heen en bericht der maatschappij, dat hij voor veel hooger vergoeding dan Yan Houten onder diens advertentie, welke ongeveer luidt„Yan Houten's cacao is de beste en goedkoopste in 't gebruik," wil geplaatst zien: „Als Blooker uitverkocht is." Blooker bood 7500 gulden meer dan Yan Houten. De maatschappij echter weigerde aan Blooker's verlangen te voldoen, daar dit in strijd zoude zijn met de voor waarden, waarop het contract met den heer Van Houten ge sloten is. De Stichting Nederlandsch Mettray heeft van wijlen Mevr. de Wed. E. J. Potgieter Ez. te Amsterdam, een legaat ont vangen van f 1000, vrij van rechten. Op „Ned. Mettray" worden thans niet minder dan 146 knapen verpleegd, onderwezen en opgeleid in eenig handwerk of bedrijf. Een hunner deed dezer dagen met gunstig gevolg examen voor de acte van onderwijzer. Staatsblad no. 157 behelst het besluit van den 30en October jl., ter uitvoering van art. 2 der wet van 14 Septem ber 1888 (Staatsblad no. 150) tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid bij hare komst tot den troon. Volgens dat besluit zijn tot leden van voorbedoelden Baad van Voogdij aangewezen mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller, kamerheer in buitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal jhr. mr. J. Böell, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, ka merheer in buitecgewonen dienst. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Baad van State en aan de Algemeene Kekenkamer, en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. De Staatscourant meldt „Volgens verklaring van Zijner Majesteits geneesheeren is de gezondheidstestand van Zijne Majesteit den Koning in de laatste dagen niet verbeterd. „Hoogst-Dezelve is op dit oogenblik lijdende aan eene ont steking der mond- en keelholte, waardoor de voeding aanmerke lijk belemmerd wordt. Te 's-Hage is Donderdagavond per telegraaf bericht ontvangen, dat dr. Vinkhuijzen vooreerst op het Loo zal blijven. Het bulletin, Vrijdag ochtend te 10 uren aan 's Konings pa leis te 's-Hage uitgegeven, luidtDe toestand van Z. M. den Koning is heden dezelfde als gisteren, niet zorgelijker. Heden ochtend zal een consult plaats hebben met prof. Bosenstein. Particuliere berichten van Het Loo melden, dat Z. M. de Koning gisteren bij tusschenpoozen het bed verliet. De ont steking in den mond blijft nog zorg eischen, maar de benauwd heden der laatste dagen zijn verminderd. Heden ochtend is de Koning opgestaan en heeft hij eenigen tijd gewerkt. Prof. Bosenstein is geraadpleegd over de aandoening in de mond en de keelholte. Nog wordt gemeld, dat de nacht heden iets rustiger was en dat de krachten van den hoogen patiënt weder eenigszins schenen toe te nemen. Zooals uit bovenstaande berichten blijkt, geeft de toestand van onzen geëerbiedigden Koning althans minder reden tot be zorgdheid dan gisteren het geval was, en durft men zich weder meer met de hoop vleien dat het leven van onzen Vorst no» gespaard mogen {blijven. Toch is de bedenkelijke toestand van den Hoogen lijder niet te miskennen, en is het te vreezen, dat daarin vooreerst niet zulk eene gunstige verandering is te wachten, dat alle gevaar als geweken te beschouwen zou zijn. In dié omstandigheden behoeft het dan ook wel nauwelijks te worden gezegd, dat de voorgenomen feestelijkheden op 17 dezer hoogst waarschijnlijk geen voortgang zullen kunnen hebben. Uit Den Haag wordt gemeld dat zeer velen zich voordurend aanmelden aan het Paleis des Konings aldaar, om de bulletins omtrent Zr. Ms. toestand te lezen. "Verschillende leden der diplomatie, leden van Eerste en Tweede Kamer, militaire autoriteiten, de burgemeester der resi dentie, mr. Boest, ambtenaren der verschillende departementen en dames uit de aanzienlijke kringen, gaven heden op deze wijze blijk van hunne belangstelling, Volgens den regenmeter der Bijkslandbouwschool te Wa geningeu is in de maand October jl. gevallen 81 mM. regen tegen 72y2 mM. over dezelfde maand in 1887. heid aangetastmisselijkheid, braken, pijp i„ de diarrhee gedeeltelijk ook duizeligheid en tüoeielijkheid biiC slikken. Als oorzaak van de ongesteldheid vond hij het rn brood, waarin bij onderzoek eene groote hoeveelheid bolderik^ schillen door hem gevonden werden. Na van den bakker een monster rogge bekomen te hehK. vond dr. Mayer in ruim I ons van die rogge 41 bolderikWrel5' wegende 0.5 gram, eene hoeveelheid groot genoeg om geno'3 verschijnselen van vergiftiging te verklaren. In het belang van de openbare gezondheid heeft prof. J[a van dit feit mededeeling gedaan. De Bijkssubsidie van f7000 voor de oprichting en standhouding der zuivelschool te Bolsward, is nu officieel to»l! staan. Het Bestuur hoopt dat de Provinciale Staten, nu et nieuw gebouw moet gesticht worden, hun subsidie ook om staan. Het Bestuur hoopt dat de Provinciale Staten, nu er nieuw gebouw moet gesticht worden, hun subsidie ook mé f 1000 zullen verhoogen. Over de op- en inrichting van het gebo0 hebben nog eenige onderhandelingen plaats, die naar alle waj schijnlijkheid spoedig zullen afloopen. Het is dus bijna zeker dat de aanbesteding nog vóór den winter zal plaats hebben' De oproepingen van sollicitanten, naar de betrekking van dir« teur, heeft reeds plaats. Aan deze betrekking is eene jaarwedde verbonden van f 1000 en 20 pCt der voordeelen, die uit de bewerking van de melk tot boter en kaas voortvloeien. Men leest in de Arnh. Ct.: Een merkwaardig voorbeeld van hondentrouw dezer dagen ter ooren, voor de waarheid waarvan onze volkomen instaat, terwijl hij desnoods de getuigen zou kunnen noemen. Eene familie te Velp heeft twee honden, een Newfoundlandei en een kleinen krulhond. Deze dieren leven met elkaar in de grootste eendracht. De kleine is een geweldig jager en speurt altijd in het kreupelhout; slaat hij aan, dan rent de groote hond, die anders rustig bij de familie blijft, naar zijnen kleinen kameraad, en als hij ziet dat er geen kwaad bij is, komt hij spoedig terug. Onlangs nu, toen zij met de familie waren medegegaan, hoorde deze wederom den kleinen hond aanslaan en verdween de groote, maar om niet meer terug te komen. Boepen et fluiten hielp niet. De honden bleven zoek en keerden ook des nachts niet terug. Den anderen morgen werden zij door de politie in het kreu pelhout bij de Steenen Tafel ontdekt. De kleine was in eet stroopersstrik gevangen. Wandelaars vooral dames wilden het dier bevrijden; maar de Newfoundlander gedoogde niet,dat iemand zijn kameraad aanraakte, bij wien hij bijna vieren twintig uur de wacht had gehouden. De politiewacht kwam op het denkbeeld om de familie te waarschuwen, en toen Sultat een der leden van het gezin herkende, legde hij uitbundig! vreugde aan den dag en verzette zich toen niet langer tegen Üt bevrijding van Tommy. Waren de honden niet ontdekt, dan zot hoogstwaarschijnlijk de groote den kleinen niet hebben verlaten en uit vriendschap den dood met hem hebben gedeeld. Het Oosten van Groningerland heeft thans naast de stad Groningen een nieuwen afzet gevonden voor koren en en wel de grenzen over naar Duitschland. In toestand is de invoer vrij, en vele akkers zijn door Duitsèe agenten, op stam of gemaaid, dus met het stroo opgekocht ei vervoerd. Dit is voor de boeren een gemakkelijken handel,om dat men van het dorschen vrij is; men verwacht dat deze uit1 voer een volgend jaar zich werkelijk zal uitbreiden. Iets nieuws onder de zon. In de Eoogev. Ct staatdt volgende advertentie „Morgen, Donderdag 1 November, hoopt onze geliefde vadet Roelof Hilb. Boer den dag te herdenken waarop hij, 20 jw geleden, het besluit nam geen sterken drank meer te gebruiken.'1 In het hoofdkiesdistrict Lochen is tot lid der Tweede Kamer gekozen jhr. C. M. Brantsen (antirevolutionuir), met 1460 van de 2909 uitgebracht geldige stemmen. Op jl"- Van Kappard liberaalwaren 1450 stemmen uitgebracht. De verpleegde Beuter, te Veenhuizen, die sedert Mei jl. den stomme speelde, is nu door den raad van tucht te keen huizen no. 2 gestraft met 3 dagen eenzame opsluiting wegen- onbescheidenheid in woorden jegens zijn zaalopziener. Een ij' ner oppasters bracht het zoover, dat hij hierover kwaad geworden, brutaliseerde Later bleek, dat hij zelfs de fransche en spreekt. Dezer dagen werd te Nibbikswoud een diefstal D-, -r onder de volgende omstandigheden. De vrouw van den heer kwam Woensdagmorgen, den 26en der vorige maand, uit kerk, verkleedde zich en legde haar snoer echte koralen ®e juweelen boot ter waarde van f 500 in een binnenvertrek tafel. Daarna begaf zij zich in een werkhuis (boet) bij^are'f ning aan hare dagelijksche bezigheden. Toen zij zich 'snaB' dags weer wilde verkleeden en hare koralen omhangen, deze verdwenen. Niemand was in huis opgemerkt dan een ter in potten en pannen, K. genaamd, uit Hoorn »fk°Bis terwijl diens echtgenoote, ventende met garen en band,Z1C een der buren bevond. Deze was door vrouw N. wel opë^®0^ zij, denkende dat haar man wel in huis zou ziju^j^® ongedorscta begon te spreken, hij zijn duitsche taal vi (Arnh. Ct.) met daarop verder geen acht gegeven. Intusschen was de potten en pannen zij'ue vrouw over Hauwert, dat hij passeerde, en waar hij geen huis aaudeed, en Zwaagdij hij weer zijn koopwaren aanbood, naar Hoorn getronjisit werden zij reeds door de politie opgewacht, doch het ve werd niet bij hen ontdekt. Intusschen gingen eenige jongens van Nibbikswoud, moedigd door een uitgeloofde geldelijke belooning, zoeken langs den weg vanj Hauwert en Zwaagdijk Maandag jl. hadden een drietal knapen van Nibbiky geluk de koralen aan den weg tusschen Hauwert en bij een dam, diep in den grond, netjes gevouwen in ^^lije doekje, waarbij tot herkenning der plaats een nieuw in den grond stak, terug te vinden en het kostbareflCh terug te bezorgen. Intusschen heeft de justitie te veteB ul' reeds met de zaak bemoeid en deze zal zeker wel JnÉ| elk &od te maken op welk een raadselachtige wijze en ®e de® het kostbare halssieraad van vrouw N. onder Han*e grond werd verstoken.

Schager Courant | 1888 | | pagina 2