El YBrgeef ons mze sehnlflen! Donderdag, 8 November 1883. 31ste Jaargang. No. 2244. .r UitgeverJ. W I N K E L. Bureau: SCHABUR. Laan, B, 5. B in n en la n dsch Nieuws. Wordt Vervolgd. SCHACE Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zater dagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Schagen, 7 November 1888. De staat van de Rijkspostspaarbank, postkantoor Scha gen, en de daartoe behoorende hulpkantoren, over de maand 0 c t o b e r 1888, is als volgt: Nieuwe boekjes. Inlagen. Bedrag. Schagen, 11 310 2270.49. BarsiDgerborn, 5 23. Dirksborn, 71 196.25. Kolhorn, 87 142.15. Sint Maarten, 7 5.74. Oude Sluis, 1 4.70. Schagerbrug, 1 6 536. Wieringerwaard, 5 24 359. 't Zand, 1 6. 17 512 3543.33. De heer E. Bosch, rijksveldwachter 3e klasse (jacht opziener) is van Zijpe aan de Stolpen, verplaatst naar Schagen. Aan het postkantoor Winkel en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren, werd gedurende de maand October ingelegd: f 184.90, en terugbetaald f490.33. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 132. De predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hoogwoud, is voornemens op Zondag, 18 November e.k., 's morgens half tien, zijne afscheidsrede te houden. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te De Rijp op een traetement van f 500, hebben Roman van GEORGE HöCKEB. 68.) XXXI. «Wat heeft hij voor?" «Een vreemde geschiedenis." »Wat zullen wij nu nog te hooren krijgen klonk het van alle zijden. In hetzelfde oogenblik keerde de oude baron, die de zaal verlaten had, reeds weder in de zaal terug, gevolgd door een jongen man, in boersche kleeding. «Hier is mijn zegsman zeide de baron. «Martin Katzenberger De beide graven Wolfenstein, vader en zoon, hadden dezen naam tegelijk uitgeroepen, en op beider gelaat stonden ontzet tende schrik en ontsteltenis uitgedrukt. «Ja, ik ben het, heeren," begon onze vriend op een wenk van den baron, «ik wilde den jongen graaf alleen er aan herinneren, wat hij misschien vergeten heeft dat hij ïeeds eene vrouw heeft en en dat Antje, de dochter van den molenaar Sturm, van Almenrode, zijne wettige vrouw is Eene doodsche stilte volgde op de woorden van den koenen, onverschrokken man; een onloochenbare schrik hield het geheele gezelschap bevangen. Aller oogen richtten zich op Wolf van yolfenstein, die als van het onweer getroffen, over het geheele hehaam sidderende, daar stond en tevergeefs trachtte zich te herstellen en zijne zelfbeheersching terug te winnen. «Leugen niets dan leugenzeide hij ziedend van oorn. «Gij zult mij rekenschap geven van dezen hoon, mijn heer de baron," wendde hij zich driftig tot Almenrode, toen 11 zag, dat zijne woorden weinig gevolg hadden. Maar baron van Almenrode wees met de rechterhand naar den onverschrokken Martin, «aan u is het nu, heer graaf, te rechtvaardigen," antwoordde hij met waardigheid. «Deze man noemt hier een feit, dat, wanneer het waar is, uw aanzoek 4Bl de hand mijner dochter als een haar aangedane hoon «Niet verder, mijnheer de baron," stamelde de jonge graaf, intusschen gedeeltelijk zijne zelfbeheersching terug had o^egen. jfa*^aar men vefLlare mij toch zegge mij tt»elde nu ook de majoraatsheer, die met glazige oogen nu j zijn zoon, dan weder Almenrode, en daarna den jongen, Eoschboer had aangestaard. „Hoe kan deze mensch het ^jnijn slot binnen te dringen, zelfs tot in dezen feeste- krin zich 10 sollicitanten aangemeld, waaronder eene dochter van een raadslid der gemeente. De school voor M. U. L. O. te De Rijp blijft voor- loopig bestaan, omdat Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van den gemeenteraad, om die school op te heffen. Het schoolgeld blijft 40 gld. voor één leerling per jaar. Vroeger was dit f 20. De typhus heerscht thans in de Streek, vooral te Hoog- carspel. Daar is door het geneeskundig staatstoezicht de typhus epidemisch verklaard. Te Venhuizen, Grootebroek en Bovencars- pel komen ook enkele gevallen voor. Het getal overledenen moet gelukkig nog maar zeer klein zijn. Zaterdagmorgen is in alle synagogen gebeden voor het behoud van Z. M. den Koning. Aan het Hbl. wordt o. a. uit Apeldoorn geseind Geen der berichten omtrent den Koning, zelfs niet de offici- eele, zijn als volkomen juiste gegevens voor de beoordeeling van den toetand te beschouwen. Elke mededeeling schijnt wel als een halsmisdaad te worden aangemerkt. Ongenaakbaar zijn zij die wat weten kunnen, en zij die half weten deelen angstig hun wetenschap mee. Bijzondere kaarten zijn noodig om tot de ten paleize wonende beambten door te dringen. Zooveel is zeker, dat Z. M. sedert Zaterdag zieker is geworden, al heeft hij Vrij dag en Zaterdag voor korten tijd het bed verlaten. De zieke- kamer is aan de parkzijde van het paleis gelegen. Voor de ver pleging is geen bijzondere dienst ingericht. De kamerdienaars Swuesten of Vacher zijn onafgebroken tot het verleenen van hulp aanwezig. Op de Maandag jl. te Alkmaar gehouden najaarskoemarkt werden 5220 runderen aangevoerd, waarvan er per Holl. Spoor Almenrode antwoorde op afgemeten toon, «het geschiedde op mijne verantwoordingde aanleiding daartoe is u bekend Gravin Clotilde was opgestaan en keek haar zoon met min achting aan. Daarna wendde zij zich tot den jongen boer. «Spreek, mijn vriend, wat hebt gij te zeggen?" «Het is eene beleediging, die gij mij aandoet, ook maar een woord mede aan te hooren van de afschuwelijke beschuldi gingen, die deze aan het gekkenhuis ontsnapte mensch tegen mij waagt uit te strooien," antwoordde graaf Wolf, terwijl hij van verven verschoot. Maar een gebiedende blik zijner moeder dwong hem te zwijgen. Martin verhaalde nu aan het met spanning luisterende ge zelschap de ontmoeting, die hij eens met Wolf in het woud had gehad en herhaalde der waarheid getrouw het toenmaals tusschen hen gevoerde gesprek. Zijne woorden droegen blijk baar het stempel van onopgesmukte waarheid. Toen hij geëin digd had, meende Wolf in de oogen van bijna al de aanwe zigen zijne veroordeeling te lezen. Maar hij had nu den tijd gehad, zich weder te herstellen en een uitweg te zoeken. Hij lachtte nu dan ook spottend, en zich met verachtelijk gebaar van den jongen boschboer afwendende, zeide hij met nadruk tot baron van Almenrode «Dat hebt gij prachtig be dacht, heer schoonpapa ik ben er vast van overtuigd, dat het u volstrekt er niet om te doen is geweest, mij in de oogen mijns gelijken te willen beleedigen, maar dat alleen de zorg om het welzijn uwer dochter De baron legde bevestigend de rechterhand op het hart. «Nu goed, heer baron, ik geloot dat ook mijn woord vol doende is," ging Wolf met luider stem voort, terwijl hij zege vierend den kring rondzag, «om te verzekeren, dat de geheele geschiedenis van dezen goeden man,* daarbij wees hij op Martin «van het begin tot het einde een krankzinnig geba zel is «Hoe, wat?" stamelde de jonge boer, het schitterende gezel schap rondom zich vergetende en alleen den man nog voor zich ziende, die het waagde hem tot leugenaar te maken; «wilt gij het loochenen, gij knaap, dat gij mij alles, wat ik zooeven heb medegedeeld, in het woud gezegd hebt «Zeker heb ik het gezegd," viel de jonge majoraatsheer met verrassende kalmte hem in de rede, «men geeft den kinderen een stukje suiker om hen zoet te houdenwaarom zou ik n niet een aardig sprookje mogen vertellen Gij waart toen zeer opgewonden en hadt een bijl in de hand, terwijl ik weerloos aan uw overmoed was overgelaten.' Martin deinsde een schrede achteruit. «Dan hadt gij mij belogen, schurk?" schreeuwde Martin, terwijl hij de beide vuis ten balde, «Natuurlijk," antwoordde de graaf met eene ironische bui ging, «natuurlijk is van de geheele geschiedenis van het begin tot het einde geen woord waar Al moet ik het ook Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTENTIEN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer fO.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dien dag 789 voor het buitenland en 517 voor het binnenland vervoerd werden. Te Alkmaar is eene Mannenzangvereeniging opgericht, onder leiding van den heer P. C. Koerman, welke vereeniging zich heeft aangesloten bij de afd. Alkmaar en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Men leest in de Ileerenveensche Courant het volgende nEen nieuwe firma. Eene «firma" te Hoorn, maakt er haar werk van, op verschillende veemarkten koeien op te. koopen zonder betaling, welke ze dan zoo spoedig mogelijk tegen con tant geld weder van de hand doet, doch wel oppast, dat bij aanhouding de gelden niet meer op haar bevonden worden. De eerste verkooper kan dan zijn lieve rijksdaalders maar nakijken. Tegen dergelijke praktijken is de justitie jammer genoeg on machtig, van daar, dat het nuttig is, tegen zulke oplichters zooveel mogelijk te waarschuwen en hunne handelingen aan de kaak te stellen." Naar aanleiding van het feit, dat de in bovenstaand bericht vermelde firma ook reeds te Purmerend en op de te Alkmaar gehouden koemarkt vertegenwoordigd was en zaken wilde doen, 't geen in laatstgenoemde gemeente echter door de Politie bij tijds werd verhinderd, is het zeker raadzaam, dat men aanst. Zondag en Maandag op zijne hoede zij, daar de bewuste firina niet onwaarschijnlijk ook op de Hoornsche koemarkt hare prak tijken zal trachten uit te oefenen. De Liedertafel «Oefening baart Kunst" te Amsterdam, directeur de heer Henry E. R. Brandts Buys, heeft in beginsel besloten, om in 1889, ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan, een grooten Internationalen Zangwedstrijd te houden. De Echo vermeldt de volgende daad van menschenliefde: Aan boord van het oorlogsschip Friso, commandant kolonel G- met schaamte bekennen, een paar gezellige uurtjes heb ik met de molenaarsdochter hoe heet zij ook wel beleefd, maar haar te verheffen tot mijne gemalin bespottelijke gedachte Daarbij lachtte hij overluid en keek den kring rond, als verwachtte hij hier en daar een goedkeurend hoofdknikken te ontdekken, maar allen stonden nog te veel onder den indruk van het eenvoudige, onopgesmukte verhaal van Martin, dan dat zij zoo dadelijk geloof konden slaan aan de bewering van Wolf. De jonge, trotsche man verbleekte, toen hij hier en daar een ongeloovig lachje of zelfs een vernederend hoofdschudden ontmoette. Zijne zaak stond slecht en elk nieuw oogenblik dreigde voor hem noodlottig te worden. Daarbij gevoelde hij hoe zijn eigen kracht langzamerhand minder werd en hij bijna niet meer de. kracht bezat tot kalm nadenken. Hij was toch nog niet genoeg schurk, om in hetzelfde oogenblik het hoofd te kunnen bieden aan de vermaningen van zijn eigen geweten en den aanval van zijn tegenstander. Het was of zijn blik beneveld werd en een duizeling maakte zich van hem meester. «Ik kan u niet onvoorwaardelijk gelooven," zeide baron van Almenrode na een pauze van eenige oogenblikken, «deze man beweert* daarbij wees hij op Martin «dat gij de verblijf plaats kent der ongelukkige molenaarsdochter Nu goed, dan rechtvaardigt gij u door het meisje zelve; zeg ons, waar zij te vinden is, en wij zullen het haar vragen Blijkt uwe onschuld, waaraan ik niet twijfel, dan zal ik de eerste zijn, die bereid is, u eene schitterende genoegdoening te geven tot zoolang moet ik weigeren, u de hand van mijn eenig kind toe te vertrouwen Wolf kon geen autwoord geven. De verrassing van den avond was te groot en te onverwacht voor hem losgebroken, dan dat hij zich van alles een helder denkbeeld had kunnen vormen. Het werd hem steeds duisterder voor den geesthij gevoel de, hoe zijne knieën knikten en hij dreigde ineen te zakken. Daar, in dit oogenblik, waarin hij alles verloren waande, trad de kamerdienaar Frans, in nederige houding op hem toe en, zijne hand vattende, bracht hij die onderdanig aan zijne lippen. «Vergiffenis, heer graaf," begon de geraffineerde komediant met een oogenschijnlijk van ontroering bevende stem, «dat ik den sluier ophef van het geheim, dat uwe goedheid tot nu mij veroorloofde te bewaren l" Wolf geloofde te droomeu, toen hij in den gehaten mensch zoo plotseling en ongehoopt een bondgenoot ontdekte. Had hij toch een oogenblik geloofd, dat het optreden van den bosch boer het werk was geweest van den kamerdienaar. «Spreek Spreek fluisterde hij werktuigelijk en hield den blik naar den grond gericht, omdat hij maar al te goed gevoelde, dat aller oogen op hem gericht waren.

Schager Courant | 1888 | | pagina 1