Ifuitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Doorman, op reis van Nederland naar Suriname, stierf de matroos eerste klasse, v. d. B., die eene weduwe met 3 kin deren te Nieuwediep achterliet. Voorafgegaan door bevelhebber en officieren, werd door de bemanning eene collecte gehouden, welke de belangrijke som van 1 400 opbracht; deze gelden zullen aan de weduwe worden uitgereikt. Te Roon (Z.H.) heeft een dertienjarige knaap door on voorzichtigheid bijna het leven verloren. Terwijl iemaud aan 't werk was met een rolblok, plaatste hij zich er voorop en verloor het evenwicht. Het zware blok ging over zijn geheele lichaam, zoodat men hem uit het land naar huis heeft moeten dragen. Na erge pijnen te hebben geleden, kan hij weer wat loopen. Te Enschede is Zaterdagavond de volgende proclamatie uitgevaardigd. „De burgemeester van Enschede, overwegende dat in deze gemeente bij de firma G. Jannink en Zn. eene werkstaking onder de arbeiders is uitgebroken, waardoor pl. m. 200 wevers en jongens ledig loopendat na eene conferentie met de com missie uit de werkstakers hem overtuigend is gebleken, dat, niettegenstaande de firma G. Jannink en Zn. aan de grieven der arbeiders was tegemoet gekomen, nieuwe voorwaarden gesteld zijn ten huize van Johannes van Amerongendat daar meer malen door arbeiders, zelfs leden der commissie, er op aange drongen is zich met den heer G. Jannink nader in contact te stellen dat zulks ook door het hoofd der gemeente der com missie is aanbevolen doch daarop een beslist weigerend antwoord is gegevendat uit alles blijkt, dat de zucht tot werkstaking verre van algemeen is, maar dat sommige lieden in en ook buiten deze gemeente er behagen in scheppen twist te zaaien, onrust te stoken, de arbeiders voortdurend tegen de patroons op te zetten en in stede van aan te moedigen tot overleg met den werkgever, onafgebroken aanhitsen tot verwijdering Besluit, de arbeiders bekend te maken, dat zij, die werken willen voor het door hunne commissie met de firma G. Jannink en Zn., voor de werkstaking overeengekomen loon, hetgeen op eene lijst is bekend gemaakt en welke lijst in de fabriek aan wezig is, op volle bescherming van de openbare macht kun nen rekenen; verzekert, dat de firma G. Jannink en Zn. bereid zal gevon den worden de nog aanwezige grieven van hen, die het werk hebben hervat, te onderzoeken, zooals die firma tot nu steeds bereid is geweest; en noodigt ten slotte het hoofd der gemeente alle ingezetenen uit, mede te werken tot verzekering der openbare orde en tot afwending van die onheilen, welke gevaar voor de plaats onzer inwoning kunnen opleveren." Tegen Zondagnamiddag was ten huize van Johannes van Amerongen eene algemeene vergadering aangekondigd, waarin verschillende bekende socialistische sprekers het woord zouden voeren. "Volgens de Tw. Ct. heeft de bekende sociaal democraat Bennink uit Hengeloo aan de werkstakers te Enschede onder steuning beloofd en was aan üomela Nieuwenhuis per telegram van de werkstaking bericht gezonden. De werkstaking duurt voort. De arbeiders eischen hooger loon. Van loonsvermindering is geen sprake geweest. Integendeel had de firma Jannink, in overeenstemming met eene commissie uit de arbeiders, eenige verbetering in de weef- loonen en eene vermindering van arbeidsuren toegestaan en eerst daarna is het werk gestaakt. Het resultaat der socialistische vergadering was volharding bij den eisch van hooger loon door de werkstakers. Het werk werd dientengevolge Maandag niet hervat. De fabriek werkt evenals Zaterdag, met slechts dertien van de tweehonderd wevers. "Wanordelijkheden hebben niet plaats gehad. Voorzorgen ter voorkoming van ongeregeldheden zijn geno men. Huzaren zijn van Deventer ontboden en de schutterij is onder de wapenen geroepen. De firma Jannink heeft Dinsdagmorgen het volgende aangeplakt: „Onze wevers, die de werkstaking tot hedenavond volhouden, zijn uit onzen dienst ontslagen. Mochten er heden zich nog eenige aanmelden, dan kunnen die toegelaten worden, voor zoover hunne touwen nog niet zijn bezet. De namen der werkstakende wevers, die heden avond niet zijn teruggekeerd, zullen aan heeren fabrikanten onmiddellijk daarna worden ter hand gesteld. Het verdiende weefloon van de ingebrachte stuk ken der verloopen week kan heden middag tusschen drie en vier uur aan onze fabriek worden afgehaald. Wordt daaraan niet voldaan, dan zal zulks den burgemeester nadien tijd wor den ter hand gesteld." Het werk is echter ook heden namid dag nog niet hervat en het bedoelde weefloon niet afgehaald. Uit Enschede wordt aan de Z. Ct. gemeld dat in eene onder voorzitterschap van den commissaris des Konings gehou den vergadering met algemeene stemmen door de fabrikanten werd verklaard, dat de firma Jannink niet verder aan de eischen der werklieden, respectievelijk niets anders dan die der socialistische partij, mocht nog kon voldoen; hun laatste eisch is niet meer en niet minder dan een minimum loon per wever van 10 gulden per week. Eene commissie van 5 leden werd staande de vergadering benoemd, om in het belang van het goedgezinde werkvolk op ie treden en middelen te beramen, om woelingen krachtdadig tegen te gaan. Dat Schimmelplanten gevaarlijk zijn, bleek nog deze week in een Zuid-Hollandsch dorp. De vrouw van zekeren L. aldaar had een kloof in de hand en voor verzachting streek zij er wat reuzelvet in, doch het ongeluk wilde dat daarop schimmel stond. Bijna onmiddellijk begon de hand op te zwel len en vervolgens de arm; nog denzelfden dag was de vrouw een lijk. De Limburgsche landbouwieeraar Corten wijdt in een der jongste nommers van zijn landbouwweekblad een opstel aan de bevloering van paardenstallen, welke hij voor het grootste belang acht voor den welstand der paarden. Volgens den schrijver wor den daarvoor in ons land hoofdzakelijk keisteenen, baksteen of ook wel eene houten bevloering gebruikt. Alle drie hebben echter nadeelen. Baksteen geeft een koude, glibberige bevloering, die sterk afslijt en onder den bijtenden invloed der scherpe urine verweert. Houtblokjes zijn bepaald af te keureu, daar zij glibberig zijn en altijd bemorst en door trokken met slijmerig vocht. Keisteenen vloeren zijn bijna niet schoon te vegen; er blijft onvermijdelijk vuil tusschen de keien zitten, een mengsel van stof, faeces en urine, het welk in den zomer krielt van maden en wormen. Volgens den heer Corten kan men daarentegen uitstekende en goedkoope vloeren leggen met beton, welke uitmuntend zijn schoon te houdeu. Beton is eene soort van mortel, eene uit waterkalk en kie zelzand bestaande massa, die aanvankelijk week, daarna hard wordt, zelfs onder wafer. Vooraf moet het aardbed worden klaar eu fijn gemaakt en gelijkmatig ter dege vastgestampt in de ver- eischte helling. Vóór deze bewerking moet de aarde bevochtigd worden, daarna wordt er eene betonlaag overgestreken ter dikte van 6 of 8 cM.alvorens deze massa hard is geworden trekt men van den hoogen naar den lagen kant, d. w. z. van de voer bakken in de richttng der goot voortjes door iu langwerpige vierkanten, om het uitglijden der paarden te voorkomen en het wegvloeien der urine te bevorderen. Deze wijze van bevloering kan overigens ook aanbevolen wor den voor veestallen en varkenshokken. De regeering heeft ingediend een voorstel tot het. tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Het rust op de zelfde grondslagen als de voorstellen der enquête commissie. Het verbod tot het verrichten van kinderarbeid door kinderen beneden de twaalf jaren wordt behoudenuitbreiding tot 13jarigen leeftijd of bepaling van het aantal werkuren, acht de Regeering vooralsnog ongeraden, in afwachting van een vol lediger onderzoek. Onder strafbaren arbeid wordt nu verstaan alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf verricht door kin deren beneden 12 jaren. Uitgezonderd zijn veldarbeid en licht huiswerk. Bepaalde soorten van arbeid kunnen voorwaardelijk of onvoorwaardelijk verboden worden bij algemeenen bestuurs maatregel voor kinderen beneden 16 jaar. Nachtarbeid door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. Jonge lieden beneden 18 jaar mogen evenmin langer werken dan van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds des zomers, en van 7 tot 7 uren 's winters, behoudens bij bestuursmaatregel voor sommige bedrijven te maken uitzonderingen. Rusttijden voor jongelieden en vrouwen van 2 uren tusschen de werkuren wor den gewaarborgd buiten de arbeidslokalen. Zondagsarbeid wordt voor hen verboden. Voor Israëlieten kan vrijstelling worden gegeven. Beperking van den arbeids- en rusttijd geldt niet voor schippers en zeevisschers aan boord. Arbeid door vrouwen 4 weken na hare bevalling wordt verboden. Werkgevers moeten identiteits-kaarten van hun personeel kunnen vertoonen, ter con stateering van den leeftijd van de arbeidenden, terwijl lijsten van het personeel en de rusttijden in de fabriekslokalen moeten opgehangen worden. Ambtenaren van het geneeskundig staats toezicht worden belast met het toezicht op de handhaving van de wet. Onder arbeid verstaat deze wet alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve: lo. werkzaamheden in de opene lucht in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij2o. werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hem, bij wien degene die ze verricht inwoont, voor zoover die werkzaamheden, ook buiten eenig be drijf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen. te Petersburg ten deel viel, evenzoo te beantwoorden, 0tnd door tevens te doen blijken hoeveel waarde hij aan de schap van den Czaar wel hecht. Daar echter zoowel de t nog heerschende hofrouw als de tijd van het jaar groote fees!^ heden en wapenschouwingen verbiedt, zoo heeft de"Czaar (n het heet) zijn bezoek uitgesteld tot in het voorjaar Wa a,St dan de mogelijkheid zou bestaan, dat hij met keizer Yn Joseph en koning Umberto tegelijk te Berlijn vertoeven In hoever dit bericht authentiek is, valt op het oogenblik n na te gaandoch het schijnt tamelijk geloofwaardig. Bij "de Pruisische verkiezingen is wel het belanc-wel kendste, dat del hofpredikant Stöcker te Bielefeld her kozen is. Op verlangen des Keizers (naar men zegt) worden alle naa de phantasie ontworpen afbeeldingen van keizer Friedrich 0I zijn sterfbed, in de winkels niet langer tentoongesteld. De Post bevestigt, dal er bij den voormaligen Badenschen minister Roggebach eene huiszoeking heeft plaats gehad, waarbij brieven in beslag werden genomen. Kort voor het verschijnen van het zoogenaamde „dagboek" moet Geffken zich te Neuwjej bij Roggenbach hebben opgehouden. De keizer van Rusland is aan een groot gevaar out- snapt. De tweede locomotief en vier waggons van den keizer, lijken trein, welke den Czaar van het zuiden des rijks naar Gatschina brengt op de lijn Kursk-Charkow-Azow zijn 0;i spoord, doch de keizer en zijne familie hebben geen letsel bc, komen. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats had, zaten de vorstelijke personen in den eetwagen aan het ontbijt. Terwijl volgens de ontvangen berichten, de eerste locomotief op dé rails is blijven staan en de tweede locomotief en de vier daaraan volgende wagens, die als spijskamers en kamers voor het gevolg dienden, op den kant van den weg zijn geworpen, is deze eetwaggon zoo totaal stuk geslagen, dat de keizer, keizerin en hunne kinderen onder de overblijfselen hebben moeten wegkruipen. De officieele berichten spreken reeds van 19 dooden en 18 gewonden. Het getal der laatsten zal intusschen wel te gering zijn opgegeven. Er ziju er nog velen, die bepaaldelijk aan een toeleg geloo- ven en dezen vinden ook redenen voor hunne meening. Zoo is de geleider van den trein spoorloos verdwenen en moet het ge bleken zijn, dat een aantal voorwerpen gestolen zijn. De bestuurder van den Caucasustrein, die waarechijnlijk dood onschuldig is aan het ongeluk, doch niettemin zijn oi gekregen had, heeft door zelfmoord een einde aan zijn Een ongehoord opzien wekt te Berlijn de in den officieelen Reichsanzeiger verschenen mededeeling, welke woordelijk aldus luidt „Het op deze plaats in No. 275 openbaar gemaakte aller hoogste antwoord op het adres van den magistraat en de ver tegenwoordigers der stad Berlijn heeft, ondanks de ondubbel zinnige duidelijkheid daarvan, aanleiding gegeven tot even tegenstrijdige als boosaardige verkeerde voorstellingen in oen deel van de Berlijnsche pers met name in de organen der zoogenaamde vrijzinnige en ultramontaansche partijen. „Daar het den schijn heeft, dat de bedoelde bladen volgens een afgesproken plan eene poging hebben beproefd om de strekking der keizerlijke woorden scheef voor te stellen, zoo heeft Z. M. de Keizer en Koning uitdrukkelijk bevolen te verklaren, dat het de inhoud en de toon der vrijzinnige Ber lijnsche bladen zijn, die Hoogstdeszelfs gevoel gekwetst hebben. Bij de betrekking, waarin de stedelijke autoriteiten van Berlijn juist tot dit deel der pers staan, heeft Zijne Majesteit gemeend, dat zij in staat waren om mede te werken tot het tegengaan van het aangeduide kwaad, en afgaande op de door hun uitge sproken gevoelens daartoe ook geneigd zouden worden bevonden/' Een dergelijk officieel ingrijpen van den monarch in de aangelegenheden der pers verbluft ongemeen. De in den laten avond verschenen Freisinnige Zeituug van Eugen Richter ver klaart, dat onder de vrijzinnige bladen geen gedachtenwisseling met betrekking tot het nemen van stelling tegenover de uit spraak van den monarch hebben plaats gehad. Daar buitendien het genoemde blad zich geen kwaad bewust is, verklaart het in zijne tot hiertoe aangenomen houding geen verandering te zullen brengen. Het vrijzinnige weekblad Nation zegtEen Russische stads raad staat natuurlijk tegenover den Czaar in een andere positie, dan de vertegenwoordigers van Berlijn tegenover hunnen Koning! Voor het overige mist het stedelijk bestuur de macht om op de pers rechtstreeks invloed uit te oefenen. De te Belfort mishandelde Duitsche studenten hebben thans een adres aan den rijkskanselier gericht, waarin zij te kennen geven dat zij geenen Franschen advocaat bereid hebben kunnen vinden om hunne belangen voor te staan. De zaak wordt hierdoor op diplomatisch gebied gebracht en krijgt een neteliger karakter. Uit schijnbaar goede bron wordt uit Berlijn verzekerd dat de Czaar zijn reeds geopperd plan, het bezoek van den Duitschen Keizer met een tegenbezoek te Berlijn op het einde van deze maand te beantwoorden, in overeenstemming met het Berlijnsche Hof heeft opgegeven. Keizer Wilhelm wenscht de buitengewoon schitterende eu hartelijke ontvangst, welke hem De gewezen minister Develle (hij was minister vanl bouw in het Kabinet de Freycinet en als zoodanig een genoot van generaal Boulanger) heeft voor de kiezers te Revignj eene rede gehouden, waarin hij een stuk historie uit het minis terieel leven van Boulanger heeft opengeslagen. Men heeft, aldus sprak Develle de volledige waarheid aangaande het voorval met Schnsebele niet durven openbaar maken, om het buitenland onkundig te laten omtrent den toeumaligen wezenlijken toestand van Frankrijk. Doch nooit was het gevaar voor Frankrijk grooter dan destijds. De minister van oorlog, generaal Boulanger, heeft gedreven tot oorlog met Duitschland, hoewel er slechts 20,OM Lebel-geweren gereed waren, en het bekend was dat de soldaten, wegens het overmatig ophemelen van dat geweer door Boulanger, het vertrouwen in het Gras—geweer verloren hadden. Meliniet was niet voldoende voorhanden, en de vestingartillerie was gedesorganiseerd. Zestig regimenten waren verplaatst onder het voorwendsel van het dekken der grenzen. De opperste krijgsraad heeft verklaard, dat Boulanger de eigenschappen, noodig voor een minister van oorlog, niet bezit. Een lid van dien Raad zeide„Indien wij de Pruisen in het front en dezen minister in den rug hebben, dan zijn wij verloren." Thans is het anders gesteld, en daarom kan men nu veilig spreken. Het land moet weten dat Boulanger als minister van oorlog de nationale strijdkrachten gedesorganiseerd heeft. De Gazette de France, het eenige royalistische blad, dat zich niet door Boulangisme heeft laten vangen, zegt, van deze ont hulling sprekende, dat het aan de bezadigheid van Bismarck te danken is, dat de vrede destijds niet verstoord is geworden. De pauselijke nuntius heeft aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken eene nota van 's pausen staatssecretaris, kardinaal Rampolla, betreffende het bezoek van den Duitschen keizer te Rome overhandigd. (Eene gelijkluidende nota is ook aan de overige mogendheden gezonden.) In dit stuk wordt, naar men meldt, gezegd dat Leo XIII de Romeinsche quaestie i» geen opzicht veranderd acht door het verblijf van Wilbelm 11 te Rome. Het souvereine recht van den paus is onvergankel'] De Heilige Stoel kan den tegenwoordigen toestand, die ondragc lijk is, niet erkennen, en hij zal niet ophouden terug te eischcni wat hij tot uitoefening zijner apostolische zending onmi3^ acht, gelijk hij tot dusver gedaan heeft. Onlangs ontving iemand te Parijs voor bewezen dienst een schatrijk grondeigenaar in het Sarthe-departement eeo - truffeerde kalkoen. Hij deed dien over aan een restauratie o in den faubourg St. Denis en ontving twee dagen later een y waarin de schenker zijn bevreemding er over uitsprak a niets hoorde van den gouden ring met diamant aan h® van zijn vrouw, in den kalkoen verstopt. De man ondervr den restaurateur en deze zijn klanten. Een jong meisje, .j^ R., die door een oud heer in bedoelde restauratie op den getracteerd was herinnerde zich, bij het elen van het j'e®°foaje0 hards te hebben ingeslikt, dat zij voor een beentje had ëe en nam in allerijl middelen in, doch zondor baat. Zij kr ingewandsontsteking, waaraan zij dezer dagen is overlc en- Hoe groot het aantal wielrijders in Europa en ^lUt'r^oljde3 weten we nietmaar als ze eens allen bij elkaar waren, ze een heel respectabele armee vormen; alleen in j gjle*1 zijn er ongeveer 30,000het Duitsche wielrijdersbon telt 9250 leden. Wat nu het aanwenden van het rijw n 1 j,fi doeleinden dan sport betreit, hiervan zij alleen gez®f> by het reeds gebezigd wordt door post- en telegraafbeambten- ledigen van brievenbussen, het overbrengen van d®Pfnfiken op bezorgen van dagbladen en boekwerken artsen

Schager Courant | 1888 | | pagina 2