Ze buigt het hoofd en weent zacht. Dan staat ze langzaam op, neemt uit haar zilverkastje een oude doos, zoekt er de bloemen uit bijeen, en hecht de verdorde blaadjes met bevende vingeren te zamen tot een krans. Vóór zes en dertig jaar geurden die appelbloesems en tooiden ze een zwartgelokt hoofdje Peinzend omlijst ze 't portret van den grijsaard aan den muur met de verwelkte bloemen, en als ze naar haren zetel terug is gekeerd, leunt ze het hoofd in de handen, en tranen druppelen tusschen de magere vingers door. „1 November," snikt ze. „1 November en dan alleen Binnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd. J. v. d. B. S c h a g e n, 14 November '88. Maandagmorgen is aan de Bierkade, alhier, op het ijs gevonden, het lijk van H. van Akooij, een bejaard zeeman, die met kleine negotie zijn brood verdiende. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, de brug misgestapt, en daardoor op het ijs gevallen, waardoor een schedelbreuk ontstond. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering van het Departement Schagen" der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, traden als sprekers op, de hh.: Th. Hoep en A. W. v. Kluijve. De heer Roep, deed zijnen hoorders kennis maken met het Vlaamsche gedicht Makarna van Droogbroek, welk gedicht door zijn eigenaardige taalkundige woord- en zinspelingen den aan dacht ten zeerste boeide. De Heer A- W. v. Kluijve vergastte zijne hoorders op het schoonste deel, »het Paradijs" uit de Schepping van ten Kate. Door den heer Roep werd nog als toegift gegeven, het aar dige, geestige: Dat uitgaat als een nachtkaars", van Dr. Lau- rillard, terwijl.de heer Van Kloijve aller dank verwierf door de schoone voordracht van Tollens //Hondentrouw." Het gezel schap vEuphonia", onder leiding van den heer Borstlap, zorgde door de uitvoering van eenige muzieknummers voor eene aan gename afwisseling. Bij het onderzoek der Staatsbegrooting (Waterstaat, Handel en Nijverheid) werd het wenschelijke besproken van het aanleggen van een weg, van den overweg bij het wacht huis No. 20, tot het Station Schagen der Holl. Spoor. Ook de vereeniging //Tot Nut en Genoegen," te Barsin- gerhorn, heeft eene geldelijke bijdrage beschikbaar gesteld ten behoeve van het onderricht in Handenarbeid aan kinderen van onvermogenden. Ds. W. Korvezee, te Noord-Zijpe, heeft het beroep naar Wijnaldum aangenomen. Ds. M. Th. Laurman, te Zuid-Zijpe, heeft voor het beroep naar Hypolitushoef, op Wieriugen, bedankt. Ook de landbouwende bevolking der gemeente Sint Maar ten heeft ruimschoots haar deel gehad van den nadeeligen invloed der weergesteldheid van zomer en herfst op de veld gewassen. Het maaien van nagras, dat hier tot de zeldzaam heden behoort, was schier algemeen. Bij uitzondering werd door enkelen goed, doch door meest allen slecht en weinig hooi gewonnen. De graanbouw was middelmatigde peulvruch ten, met uitzondering van de bruine boonen en wat men niet verwacht had - ook van de paardeboonen, hebben erg van de natte weersgesteldheid, die het rijp worden verhinderde, geleden. De koolhouw, die dit jaar bijzonder groot was, mag, wat althans de witte en ook gedeeltelijk de roode kool betreft, door de ingevallen vorst als mislukt worden beschouwd, terwijl ook de nog niet ingezamelde suiker- en mangel wortelen daardoor een spoedig bederf zullen tegemoet gaan. Gelukkig, dat het vee steeds volop gras heeft mogen vinden, waardoor de zuivelbereiding dit jaar voordeelig mag worden genoemd. in die uren van geluk ffBah, blijf zitten en wordt niet zoo dramatisch men moet de feesten vieren, als zij er zijn. Gij hebt het geluk gehad, welgevallig te zijn aan een voornaam jong heer gij hebt al dien tijd een schitterend leven genoten, nu, nadat die heer u moede is, bekent hij het kleine bedrog, hetwelk hij heeft gepleegd en dat eigenlijk niet der moeite waard is van besproken te worden, en belooft u grootmoedig een bescheiden, maar voldoend kapitaaltje voor uw toekomstig levensonderhoud Gij zijt dus verzorgd en mijnheer de graaf denkt niet meer aan u, en doet u door een bepaalden bankier, bij wien hij de hoofdsom vastzet, elk kwartaal het vastgestelde bedrag toekomen dat is volgens mijne beschouwing een eerlijke, nette handel, waarbij gij alleen kunt winnen Hij hield op en keek met zijne koude, glazige oogen de jonge vrouw aan, alsof hij verwachtte, van haar nu een ant woord te ontvangen. Maar Antje sprak geen woord, zij hing meer op den stoel, dan dat zij er op zat, en haar marmer bleek gelaat had zulk een roerende, vertwijfelde uitdrukking bekomen, dat het zelfs een steenen hart zou hebben vermurwd. Zij geleek op de roos, die nog in vollen bloei, geknakt aan den stam hangt een buit des doods. Nog bloeit zij en ziet zij er bekoorlijk uit, maar de ruwe wind ontneemt haar steeds meer en meer het levenssap. Nog hangt zij aan een dunnen draad aan de twijg eensklaps breekt die en de roos rolt in het stof der aarde en verwelkt Wel haar, wanneer een medelijdende voet haar niet dadelijk vertreedt en doodt! Gij schijnt mij nog altijd niet te gelooven," begon de ka merdienaar kucheDde, »het doet mij leed, dat gij geen Engelsch verstaat, anders zou dit document hier" daarbij haalde hij een lederen portefeuille uit zijn zwarte jas te voorschijn en nam er een document uit //meer geloof ontvangen, dan het nu het geval is, intusschen zult gij toch wel uw eigen naam kunnen lezenik bid u, lees zelf Daarbij stond hij van zijn stoel op en hield met een duivel achtig lachje de jonge vrouw het gezegelde document voor de oogen. In de op Maandag 12 November j.1. gehouden vergade ring der Afdeeling Zijpe der Hollandsche Maatschappij van Landboaw, werden de prijzen uitgereikt aan J. J. de it, W. van Schoorl en A. Stam, op de in Augustus te Schagerbrug gehouden tentoonstelling behaald. Aangezien de overige bekroon den niet ter vergadering waren verschenen, werd besloten, de uitreiking hunner prijzen te doen in een volgende vergadering, die gehouden zal worden Woensdag, 21 November a.sdes avonds ten 6Y2 uur, in het Zij per wapen, aan de Schagerbrug. De penningmeester deed mededeeliug van de kosten der afdeelings-tentoonstelling, waaruit blijkt, dat de gezamenlijke uitgaven bedroegen f 169,99 en de ontvangsten f 69,50, zoodat er na aftrek van het batig saldo der laatste rekening ad f 86,68 Yj, een ongedekt te kort is van f 16,8^/2- Bij de gewone rond vraag wees de heer Bruin op het feit, dat het getal leden jaarlijks vermindert. Een der oorzaken is z. i. dat bij tentoon stellingen aldaar ook vee van den kleigrond ter mededinging wordt toegelaten, waarmede natuurlijk het vee uit de Zijpe niet kan wedijveren. De voorzitter herinnerde, dat toelating van alle vee eene voorwaarde is om de subsidie van het hoofdbestuur en den voorzitter der maatschappij te kunnen bekomen en deze noodig was de tentoonstelling te kunnen houden. De heer Koelman wees er op, dat volgens het stelsel van den heer Bruin slechts de leden der afdeeling ter mededinging moesten worden toegelaten, wat z. i. toch ook niet wenschelijk is. De heer J. J. de Wit herinnerde, dat ook door bewoners van de Zijpe prijzen werden behaald en gaf als zijne meening te kennen, dat over het algemeen ook voor deze streek eene betere voeding en verzorging der runderen benevens een nauwlettend toezicht op de fokdieren niet genoeg kan worden aanbevolen. Op de Zondag en Maandag te Hoorn, gehouden groote najaarskoemarkt, werden 4491 stuks vee aangevoerd. De handel was vlug en over 't algemeen werden hooge prijzen besteed. Zondag was de aanvoer ter markt niet zoo groot als andere jaren, waartoe ongetwijfeld de koude weersgesteldheid de aan leiding is geweest. Wegens de door het ijs gesloten scheepvaart geschiedde de verzending uitsluitend per spoor, waarmee 1956 koeien en 242 kalveren, geladen in 181 waggons, werden vervoerd. Op de najaarskoemarkt te Enkhuizen waren ongeveer 60 beesten aangevoerd. De premie, uitgeloofd voor den kooper van ten minste 25 koeien, kon niet worden uitgereikt. Als eene wondire speling der natuur verhaalt een geacht ingezetene van Helmond het volgende Ruim twee jaren, zegt hij, ben ik in het bezit eener git zwarte kip en ook het vorige jaar kwam zij na den ruitijd weer met nieuwe zwarte veeren voor den dag; dit jaar echter heeft zij met het ruien hare zwarte veêren geheel verloren en is hier voor een zachte sneeuwitte dons in de plaats gekomen. Het is velen bekend, dat hier en daar de westkust van ons land geweldig door de zee te lijden heeft. Dit is ook het geval met het eiland Rottum. Aan de westzijde wordt het klei ner, aan de oostzijde wordt het grooter. Volgens meting van den strandvoogd had het onlangs in 14 dagen 9l/3 meter ver loren. De woning van den voogd is nauwelijks verplaatst, of de fondamenten der laatste woning worden weder door het zee water bespoeld. Uit Hoogezand wordt van 12 Nov. gemeld: Heden avond waren in het naburige Sappemeer weer vijf beruchte belhamels druk aan het werk. Na eerst twee flesschen jenever verorberd te hebben, gingen zij een bezoek brengen aan den spekslager Eellinger, die juist een varken geslacht had. De vrienden kwamen daarop los. Eellinger gaf, om hen tevre den te stellen en te verwijderen, ieder een worst. Doch die gift scheen niet voldoende. Zij vorderden meer, een eisch, welke de slager niet inwilligde. Na een kleine woordenwisseling ging men tot handtastelijkheden over. Vijf tegen één. De slager echter was gewapend met zijn mes. Hij handteerde het ferm. Niet met den scherpen, doch met den stompen kant trachtte hij zich te verweren, doch toen de strijd te hevig werd en hij reeds eene wonde aan het hoofd bekomen had, liet hij den scherpen kant zien en gevoelen. Hij trof den hoofdman, met name Hotman, zéé, dat men voor diens leven vreest. De vier anderen gingen op de vlucht. Eellinger is daarop terstond naar den burgemeester gegaan, om zich zelf aan te klagen. Een treffend geval van hondentrouw vond Zaterdag plaats te Noordbroeksterhamrik. Twee kinderen van den heer B. al daar speelden bij een hoop zand, waarin een vrij diep gat was gegraven, en door de bovenste vastgevroren korst helden de wanden sterk over. Een der meisjes geraakte onder eene massa zand bedolven. Het schreien van het andere kind werd niet op gemerkt. Een groote hond, die dagelijks met de kinderen om ging en daarbij ook tegenwoordig was, begon met alle geweld in de zandmassa te krabben en te woelen, dat even bijtijd: werd opgemerkt door de dienstboden in de schuur werkzaam, die het geluk hadden het kind nog levend uit het zand op te delven. Aan den hond is derhalve de redding te danken (N. G. C.) Men schrijft uit Friesland Den avond van den Hen November is in alle Friesche ge meenten vooral ten plattelande een avond van luidruchtige, doch zeer onschuldige vroolijkheid. Inzonderheid is dit het geval', wanneer het weder, zooals ditmaal, droog en stil is. Het Ts dan het feest van Sinte Marten, een kinderfeest, waaraan arm en rijk deelneemt en dat, voor zoover wij weten, nergens elders wordt gevierd. Zoodra het duister is, vertooueu de kleinen zich op straat met lampions van allerlei kleur en vorm, vaak eigen gemaakte, met fantastische versieringen. Veelal vereenigen ze zich op een vooraf bepaald uur en trekken dan in optocht de plaats door. Voor elk huis, waar ze weten dat geen Nurks o' Harpagon woont, wordt halt gehouden en dan klinkt het volgende lied: Sinte Marten vleugeltje Rood, rood reugeltje, Rood, rood rokje, Sint Marten op een stokje. Woont hier niet een rijke man, Die ons ook wat geven kan? God zal hem loonen, Met honderd duizend kronen. Met honderd duizend lichtjes han, Daar komt Sinte Marten aan! In den regel worden de kleine zangers beloond met centen, soms ook zijn ze gelukkig genoeg zilvergeld vangen. Een hunner, of een persoon, die zich met de 1 der^zaak belast, fungeert als schatbewaarder. Hebben K U* de geheele plaats afgeloopen, dan keert de stoet, steeds hetz ih lied" uitgalmende, terug, om het ontvangene in versnaperi! om te zetten. Tot betrekkelijk laat in den avond blijven zingende in groepjes rondtrekken, tot de meeste der lam eene prooi der vlammen zijn geworden. [Jl0Dl Het is natuurlijk een feest ter herinnering aan Luther ald tot een heilige gepromoveerd. Het zingen langs de huizén 1 wel doelen op het feit, dat de groote hervormer als knaap die wijze, voor een deel, in zijn onderhoud voorzag. Dat 2 feestvierenden van die beteekenis onkundig zijn en er zich v volstrekt het hoofd niet mede breken, blijkt hieruit, dat roonM katholieke en israëlitische knapen en meisjes met evenveel ani het feest van den Lutherschen Sint medevieren als hunne testansche makkertjes. Verslag der verqadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gthtnin op Woensdag 14 November 1888, des morgens ten 10 ure zij ver Afwezig was de heer C. de Pater. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen en goeagekeuti behoudens verzoek van den heer Voorman, om in de notulen te doen ODnem. zijne verklaring: dat hij in' het verhuisbiljet niet is betrokken geweest alsmj op zijne vraag of niet reeds in eene vorige vergadering de verplaatsing i! vuilnisbelt was aangenomen geweest, waarop Voorzitter ter inlichting ver' verklaart, dat te dier zake alleen was aangenomen, een onderzoek in t' stellen. Verder was ingekomen Een schrijven van de directie der landbouwsocieteit Ceres, waarbij klaart genoegen te nemen met de haar door B. en W. aangeboden ad f 50.ter vergoeding van het gebruik van het marktlocaal. Van den heer S. Keet Dz. was een adres ingekomen, waarin adr. meoMeell dat er bg de betreurenswaardige gebeurtenis in September 1.1. aan zijne wem schade is toegebracht, die, behalve de glasschade, welke door de assurantie b gedekt, door adr. geraamd wordt op f 200. Adr. meent dat hij als belast» betalend burger recht heeft op bescherming, doch dat die bescherming hes niet is verleend kunnen worden en hem daardoor die schade is berokkent Adr. vraagt daarom den gemeenteraad hem uit de gemeentekas een schadeloos, stelling van f 200 te doen geworden. Op adres van B. en W. wordt in aansluiting op de Nederl. Staatswetten, op dit verzoek met 9 stemmen afwijzend beschikt. De heer Voorman hieli zich buiten stemming. Met algemeene stemmen werd volgens voorstel van B. en IV. besloten Ie perceel, thans bewoond door P. Roggeveen, tot amotie aan te besteden, den bevc ner tegen half Dec. a.s. de huur op te zeggen en de betaling der koopsou vast te stellen op zes weken na dag van koop en te bepalen dat de «urnen» het terrein tegen I/3 Febr. schoon dient op te leveren. Verder werd na gegeven inlichtingen van B. W. besloten: a. den datum van aanbesteding voor de bouwing eener onderswijzerswoniaj door B. W. te doen bepalen, zoo spoedig mogelijk, naar gelang der voorbe reidende maatregelen. b. in de aan het perceel van den heer C. de Pater grenzende zjle is woning een venster te doen plaatsen volgens de bepalingen der wet. c. op de grensscheiding tusschen dit perceel en dat van den heer de Pais voor gezamenlijke rekening een schutting ter hoogte van 1.70 M. te doei plaatsen. Ingevolge voorstel van den heer Hopman wordt besloten, dat in venster geen gewoon, maar matglas zal gezet worden. Ook wordt ingevolp voorstel van den heer Hopman nog besloten, het bouwterrein door den taal meter te doen opnemen. Verder deelt Voorz. mede, dat het in de vorige vergadering geaous besluit, tot onderhandeling over den aankoop van het huis, thans bewoond iwf den heer Koelman, vervallen is, omreden de heer Koelman intusschen zelw het huis heeft gekocht. Worden nu gelezen en vastgesteld de nieuwe voorwaarden van verpachting van het vuilnis enz. De wijzigingen zijn o. a. de pachter moet aan het einde van elk jaar de helft der belt van M terrein verwijderen en 1 maand daarna de andere helft. b. de verpachting blijft geschieden voor den tijd van 3 jaar. c. de pacht moet al hét vuil vervoeren in een schuit of alles in wagens. d. de pachter mag geen ander dan het aangewezen terrein tot berging f vuil gebruiken. e. elke keer, dat het vuil is opgehaald, dus 2 maal per week, moet pachter het vuil behoorlijk slechten en overdekken met een laag modder ter dikte van minstens 5 decimeter. Bij de bespreking van de verschillende artikelen van dit verpacht-contmjti vraagt de heer Kooi, wie of er toezicht op moet houden, dat de pachter '3* plicht doet, waarop voorz. den gemeente-architect, Vlaming, en den gemeente veldwachter, Oudshoorn, aanwijst. u Hierna beweren de heer Kooi en v. d. Maaten, dat het dan vooral dascM» is van het onvoldoende toezicht, dat alles nu zoo slecht in orde is. De heer Voorman wil een afschrift van het contract zien uitgereikt aan ambtenaren, met het toezicht belast Nu deelt de voorz. mede dat hem in de laatste weken is gebleken, dat hij weinig politie ter zijner beschikking heeft. ZEd. Achtb. heeft dienaangaa» gecorrespondeerd met ZEx. den Heer Commissaris des Konings, die 1 missieve van 10 Nov, 11. mededeelt, het wenschelijk te achten, dat er eent* gemeente-veldwachter wordt benoemd, en diens jaarwedde behoort gebracht worden op f400, behalve vrije bovenkleeding. Het liefst zag Z.Ex. de 1 wedde gebracht op f475.ZEx. verzocht ten spoedigste een voordracht 3 personen te mogen ontvangen. a. In verband biermede stelt voorz. voor en wordt ook met algemeene steffl® besloten: de jaarwedde van den aan te stellen tweeden o-flmeente-veldwac»"l O-• uuu uuu wï OlCUCil tWCt/UCU gOUlwu»»' vast te stellen op f 400, benevens 150 voor vergoeding van boveiiklec^11^* Hierna wordt bet suppletoir Kobier van de Hondenbelasting in J1.00 vastgesteld op f 6.60, terwijl de raad in comité overging tot behandeling bet suppletoir kobier van den Hoofdelijken omslag. voh Bij heropening der vergadering deelde voorzitter mede, dat het isapP- van den Hoofdelijken Omslag was vastgesteld in hoofdsom op f 153.3 Bij de nu volgende rondvraag wordt ingevolge voorstel van den heer* besloten, een leuning te plaatsen op de Gedempte gracht, bij de trap 1 sloot achter de Molenstraat, ter voorkoming, dat men, door duisternis leid, daar te water «m kunnon -j luuiaui leid, daar te water zou kunnen loopen. Tegen stemden de heeren: Stammes, Smit en Kooi M w Op de vraag van den heer v. d. Maaten, deelt voorz. mede datju bouwen der onderwijzerswoning de gemeente-architect de dageljjh^be P zal zijn en daarvoor van den aannemer geniet 3®/o van de aa?ne? „f foot Verder vraagt de heer v. d. Maaten of de kleine leuningen aan de yi de perceelen der heeren C. Boonacker en P. de Boer, daar zijn gep j-j» wederopzeggens, en wordt op een bevestigend antwoord van den voor m voorstel van den heer Voorman besloten, die leuningen te laten Plia 2«s| den kant van den sloot, aan de overzijde van den weg, daar door de van het loopstraatje, die leuningen in het pad staan. TVuinseea"^ len slotte wordt nog aangenomen, aan den Kerkeraad der f r jet Gemeente officieel kennis te geven van de opzegging van de huur huis, thans bewoond door P. Roggeveen, Hierna wordt de vergadering gesloten. I HST GE Z Q TT ~r"' 171 - Geachte Redacteur t Vergun mij even op mijn in uw blad van 25 Octob® plaatst verslag terug te komen. Onder de aanhaling van het door den heer kene» komt voor: #ik tart ze".

Schager Courant | 1888 | | pagina 2