Éi in n en la n dsch I\ie uws Postkantoor Scliagen. Lijst vail brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de 2e helft der maand Octo'oer 1888. en scheen even onkwetsbaar als onoverwinnelijk. Dat scheen hij doch na Moskou, na de' Beresina, na LeipzTg vooral, kwam er een keerpunt in de zienswijze. De onkwets bare had dan toch zijn AchilleshielEr ontkiemde allengs onder de tergend verdrukte Amsterdamsche burgerij een geest van verzet, die zich in woorden, in geschriften, straks in daden begon te uiten. Het staatkundig weerglas teekende storm en donder, maar een donder die wellicht den dampkring zou zuiveren. De dageraad der vrijheid scheen niet verre meer. In het begin van Npvember 1813, toen er hoe langer hoe ongunstiger berichten uit Parijs kwamen, begonnen de Fransche ambtenaren bij heele scharen ons land te ont ruimen. Zij trokken meerendeels over Amsterdam naar België. Dat schouwspel gaf den burger moed. En die moed wies, toen het den léden November bekend werd, dat ook de Fransche commandant der stad, Molitor, met stille trom de plaat had gepoetst. Maandag 15 November heerschteer een vroolijke, opgewekte drukte. De blijde kreet„Oranje bovenweerklonk meer en meer en het „weg niet de de Franschen begon er zich onder te mengen. Nu draalde Barend Ponstyn, een eerlijk, Hollandsch zee man, niet langer met een lang door hem beraamd plan. Zes weken achtereen zegt Witkamp in zijn vertelling „hoe Nederland een Koninkrijk werd" had Ponstyn reeds eeno Oranjevlag verborgen onder zijne kleederen gedragen, ten einde haar te ontplooien, wanneer het tijd zou zijn. Dat oogenblik achtte hij thans gokomen; en toen het klok- kespel van den Oudekerkstoren het derde uur van den namiddag aankondigde, ontdeed hij zich van zijne boven- kleederen, bracht de groote vaan te voorschijn, ontplooide haar, en plantte haar, geholpen door vier wakkere maats, aan een steng op de Nieuwe brug, ter plaatse, waar IJ en Amstel elkander ontmoeten. Binnen weinige minuten hadden al de juichende omstanders zich met Oranje getooid, hing er Oranjelint te koop in tallooze winkels, en met bliksemsnelheid versierde die kleur een uur later do dichte volksmassa's, die jubelden en juichten in alle buurten onzer groote stad. Welk een dag, die 15de November 1813 Het begon er voor den Franzoos slecht uit te zien. Tegen het vallen van den avond trokken groote volkshoopen, joelende en schreeuwende, en met stokken gewapend, door de straten en staken het wachthuis der Fransche douanen op het Droogbak en eenige andere gebouwen van dien aard langs don Buitenkant, in brand. Binnen het uur ste gen, over een lengte van wel een mijl ver, uit al die ver blijven der gehate douanen, de vlammen ten hemel, zoodat men in Waterland en aan de Zaan meende, dat geheel Amsterdam-in vuur opging. Ook op het IJ zag men vlam men, daar eenige der ondernemendsten in schuitjes spron gen, daarmede naar de drie wachtschepen roeiden, die op stroom lagen, en ook deze in brand staken. Den volgenden dag, 16 November, van 't zelfde laken een pak. Nauwe lijks was de Dinsdagmorgen aangebroken, of groote volks hoopen togen naar het Werkhuis, het Spinhuis, het Ver beterhuis, enz., om er de gevangenen te ontslaan, die daar door de Franschen waren opgesloten. Nu, dat kon geen kwaadmenige onschuldige was daar door de verdrukkers achter slot gezet, en vaak onder de ergste mishandelingen. Maar niets dan wraak was er in het spel, toen in den laten namiddag het brooddronken grauw hier en daar tot uitersten oversloeg. Allereerst begon men met de plundering van het huis van den gehaten politie-commissaris Veijl op het Rokin bij de Olieslagerssteegzijn bureau en zijn woning zouden de ellende misgelden, die hij overduizende gezinnen had gebracht. Het bureau op den wal, tegenover de woning, was weldra aan de vlammen prijs gegeven, en nu volgde de plundering van bot huis. Alles werd er vernield, stuk geslagen en op straat geworpenen de gar des van den prefect, in 't naburige huis geposteerd, durfden geen hand tot verdediging uitsteken. Inmiddels trok een andere bende naar het Rokin, waar de plaatscommandant woonde, de „caisse génerale" (algemeene kas) werd bewaard, en de „generale directie van politie" hare bureaux had gevestigd. Voor deze bureaux twee aanzienlijke huizen lag een drijvend vlot, waarop hot zoogenaamde schouts huisje stond, met vertrekken voor de directie, de agenten en de arrestanten. De bewakende soldaten werden over weldigd, het schonthuisje in brand gestoken en de bureaux aan plundering prijs gegeven. De kostbaarste meubelen, spiegels, tafels en sofa's worden, tegelijk met de venster ramen dier hooge hnizen, naar beneden geworpen en door allerlei sieraden, pendules, luchters, lampen, porcelein, schilderijen, opgesneden bedden, keukengereedschappen en geheele ladingen papier, afkomstig van de verscheurde re gisters en schrifturen, gevolgd. Evenzoo, ja erger misschien nog, ging het toe bij den ontvanger Jonas op de Prinsen gracht, in de woDing van den hoofdcommies der „vereenigde rechten" op den Buitenkant, en in de huizen van andere Fransche ambtenaren. Gelukkig vormde er zich hier dien avond een vaderlandsch bestuur, dat den volgenden das?, 17 November, in functie trad en aan alle bandeloosheid paal en perk stelde. Een week later kwamen d9 Kozakken voor de stad en werd de Oranjevlag van het paleis op den Dam uitgesto ken. En den 2den December hield de uit Engeland terug gebeden Prins "Willem Frederik, de oudste zoon van den in bet jaar 1800 te Bronswijk overleden Prins Willem V, onder jubelkreten en de vreugdetranen der verloste bur gerij zijn plechtigen intocht binnen de hoofdstad. Amster dam, was voor goed „om." Oranje boven God hoede en bescherme ons lieve va derland tot in lengte van dagen Grijsbrecht. Schageu, 17 November '88. In de vergadering der Schager IJsvereeniging, die jl. "Woensdagavond gehouden werd ten huize van den heer A. Vader, ïrerd tot bestuurslid gekozen de heer P. Honijk, die bij onder linge regeling zich heeft belast met de functie van penning meester. Verder werd besloten, indien ijs en weder gunstig was, ook dezen winter een hardrijderij te doen pliats hebben. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming. van Schagen, Van den Enden, Amsterdam. idem, Van den Enden, (Briefkaart.) Amsterdam, van Schagerbrug, Mej. J. Visser, Amsterdam-. iH Naai aanleiding van het bericht uit Iriesland over 'net vieren van het Sint. Maartensfeest aldaar op den 11 Novenber, wordt door een lezer van de Schager courant de opmerking ge maakt dat niet in Friesland alleen deze feestviering plaats heeft. Ook in vele Noord—Hollandsche plaatsen kent men den „Keuveltjesavond" van 11 Novemder. Voorts is de vrij stellig uitgedrukte meening, dat het Sint Maartensfeest een feest ter herinnering aan den bekenden her vormer Marten Luther zou zijn, wel aan eenige bedenking onderhevig. In Wigand's Conversations Lexicon staat, onder meer, opgeteekend, dat Martin de Heilige, nadat hij in Frank rijk eenigen tijd in een klooster geleefd had, door het volk tot Bisschop van Tours werd gekozen, doch met die keuze zoo weinig ingenomen was, dat hij zich verborg. Zijne schuilplaats werd echter door het geschreeuw van eenige vette ganzen verraden, en zoo zag Martin zich geuoodzaakt zich aan de keuze te onderwerpen. Hij stichtte een klooster nabij de stad Tours en stierf den llen November van het jaar 400. Deze datum werd sedert een Katholieke feestdag, waarop als feestmaal gebraden gans werd voorgediend. Ook werden hier en daar onder klokgelui en vroolijk gezang door de kinderen kleine lichten door de straten rondgedragen en giften ingeza meld ten einde zich versnaperingen te verschaffen. X Donderdag jl. zijn te Callantsoog nit zee 350 battings aangespoeld, een gedeelte met het merk O. S. G. de overige gemerkt E. S. en waarschijnlijk afkomstig van de lading van de te Petten gestrande stoomboot. Gistermorgen strandde op den Razenden Bol een klein tweemast stoomschip. De sleepboot Hercules, die zich bij het gestrande schip Gaijton bevond, kwam onmiddelijk naar de haven en vertrok met de reddingsboot en sleeptouw naar de stran dingsplaats. Aldaar aangekomen, was van de equipage echter niets te ontdekken, zuodat. deze ongetwijfeld reeds vóór de stran ding van boord was gegaan. Van den naam of de nationaliteit van het schip kou men niet het minste bemerken, het heeft een rooden schoorsteen met zwarten bovenrand. Het achterschip zit reeds geheel onder water, zoodat van afbrengen wel geen sprake zal zijn. Zaterdag jl. had op eender spoorweglijnen in het noorden des lands de volgende wraakneming door een passagier plaats Een heer wilde onder weg het raampje laten zakken. Dit ging wat gemakkelijk, want nadat hij even de afsluiting had aangeraakt, viel het raam plotseling neer met een schok, welke de ruit deed breken. Onze reiziger werd gedwongen de ruit te be talen. Den volgenden dag echter, toen hij langs denzelfden weg terugging, trof hij een vast raam, dat stevig zat en niet dan met inspanning kon geopend worden. Na een half uur gestoomd te hebben, verbrak hij het zegel van het noodreratoestel, draaide aan de kruk en de trein stond stil. Onmiddellijk was de con ducteur bij hem. De reiziger slaakte een zucht van verlichting en zeide„gelukkig dat ik versche lucht krijg, ik dreigde te stikken De conductenr merkte op, dat het raam wel te openen was en voegde de daad bij het woord. „Je bent sterker dan ik, vriendje was het antwoord van den reiziger. De conducteur maakte natuurlijk proces-verbaal op. Naar wij vernemen zullen de volgende werken bij den uitgever L. J. VEEN te Amsterdam, het licht zieu: Carmeu Sylva, Op dwaalwegen, twee deelen; Dr. G. Slot houwer, De familie Hendriks; Een door Braakensiek geïll. boek van N. van Harpen, getiteld Een eerste schrede, met een voorwoord, van Fiore Delja Neve; Detlev von Liliëncroj», Een hart van Goud, verta Jd door Meta Hugenholtz; twee lieve gtïll. boekjes van Fiore Della Neve, getiteldDe smid van het dorp naar H. W. Longfellow en bij den Put, riaar S. Woodworth en de volgende Kinderboeken J. Spyri, Arthur en Squirrrl; A. de isser, Het Zonnetje van Binnen, en Cheribon, De zwarte Jager, 3e druk. Het ouderwetsche kloppen van kleeden, en daarbij de daaraan verbondene stof-verplaatsing, zal weldra tot het verle den behooren, aangezien de firma Latenstein en van de Stadt te Zaandam, bij het gemeente-bestuur aldaar, aanvraag gedaan heeft, om op haar terrein hij de Stoom-Wasscherij te mogen doen bouwen, een gebouw bestemd tot inrichting voor Machinale Tapijtreiniging. Deze inrichting in Nederland niet bekend, wordt gemaakt volgens de nieuwste constructie, en heeft in Londen reeds het grootste succes verworven. De kleeden worden geheel stofvrij gemaakt, de kleuren opge helderd, zonder dat zij iets te lijden hebben, en daar zij °in verhoogde temperatuur komen, worden zij bij aldien ze soms iets vochtig zijn, zuiver en droog, zoodat al het aanwezige stof direct los laat. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende beschikking genomen toe te staan, dat jong of klein fokvee, langs spoorwegen vervoerd worde in andere dan uitsluitend voor het vervoer van vee bestemde wagens, en dat de wagens waarin dat fokvee langs spoor- of tramwegen is vervoerd, niet na elk gebruik worden gereinigd en ontsmet; onder voorwaarde, dat de volgende be palingen worden in acht genomen a. het vervoer geschiedt in goed onderhonden reine hokken van voldoende ruimte, voorzien van het opschrift „fokvee"- b. de hokken moeten een voor vocht onderdoordringbaren bodem hebben en van verscb ligstroo zijn voorzien de hokken moeten na elk gebruik gereinigd én, wanneer de district-veearts dat in een bijzonder geval noodig acht ont smet worden. Acht de district-veearts het i» zolku^ noodis, dan moet ook de plaats door bet hc(k iD jfcn ingenomen geweest, ontsmet worden. *«geo De reiniging geschiedt op het station van aankomst d smetting van veewagens op het aangewezen station; e°nU d. het vervoer mag niet geschieden in wagens 0{ 4f derde gedeelten vaa wagens, waarin tevens veevoeder of is geladen. Stt0° Dinsdag, 13 dezer, des morgens ten elf unr had „Calé Suisse" te Zaandam, de 36ste algemeene vergaring éi der Vereeniging tot bevordering van den Landouw in fXj Noorderkwartier, ouder voorzitting van den heer J. Er waren, behalve eenige belangstellenden, ongeveer 40 aanwezig. TJit het verslag bleek de bloei der Vereeniging, die tin 185 leden telt, terwijl de balans over het verstreken boeljé" een batig saldo f 1000,— aanwees. J,v Er werden belangrijke verslagen uitgebracht, als oïer u Landbouwkundig Congres te Assen, over de tentoonstelling te Alkmaar in Juni van dit jaar, enz., terwijl als plaats voor Algem. Vergadering in Maart 1889 werd aangewezeuWiens', gerwaard. Na de uitreiking der prijzen, op de laatste tentoonstelling behaald, werden de punten op het programma vermeld, achter, eenvolgens besproken en afgehandeld. Ten ongeveer 5 nrewerj de Vergadering gesloten. Nog verdient melding gemaakt van de volgende mededeeling. die belangrijk genoeg is om in wijderen kring bekend gemaakt te worden. „De ondergeteekende veroorlooft zich u kenr.is te geren dat hij van plan is, gedurende de maanden November, December Januari en Februari, een practischen Cursus voor Melkonder zoek te houden, die ten doel zal hebben u in staat te stellen, zelf de melk nauwkeurig te onderzoeken, en slechte, voor de kaasbereiding niet geschikte melk af te zonderen. De meeste gebreken der kaas hebben hunne oorzaak in de melk en het mag zeker noodzakelijk genoemd worden, dat iedet kaasmaker zijne grondstoffen met de grootste juistheid wete te kiezen, ten einde een goed product te verkrijgen. Ia dei cursus zullen de volgende punten behandeld worden lo. Het onderzoeken der melk tegen vervalsching, don middel van den Areeometer en de vetbestemming. 2o Het onderzoeken der melk voor de geschiktheid tot kaasbereiding, door de Casaïneproef. De duur van den curses is vier weken en het onderricht heeft plaats tweemaal per week. Dag en tijd kan door de deel nemers bij overeenkomst worden bepaald. Het honorarium bedraagt f15 per persoon. i Aanmeldingen moeten geschieden bij Dr. Graeff, fabrikant van zuivelbereidingsstoffen, te Alkmaar. Te Groningen is Donderdag raiddag driemaal achter el kander brand uitgebroken in de woning van den kastelein E- Bolhuis aan het Winschoterdiep, eigenaar de erven Vol uk De eerste keer, ongeveer 1 uur, kon de brandweer sléchts eet schoorsteenbrand constateereu, die spoedig werd gebluscht. De tweede keer, te ongeveer 3 uur, was een kleine binnen brand uitgebroken in eene bedstede. Ook deze was spoedig bedwongen. Eenige «ogenblikken na het vertrek van den brandweer stoel het huis eensklaps in lichte laaie, zoodat het perceel au du ook bijna geheel is uitgebrand. Acht koeien en een paard zijn behouden gebleven, doch van den inboedel is weinig getei kunnen worden, terwijl een kraam van een oubemiddelden ka- misreiziger, welke B. gedurende den winter op zijn »lda zoude bewaren, gedeeltelijk verbrand is. "Vermoedelijk heeft M vuur zich uit den schoorsteen aan den dubbelen zolder roedel- gedeeld en is dit de eerste maal door den brandweer met op gemerkt, terwijl de tweede maal zelfs eenige brandende ze* planken verwijderd zijn. Het schijnt al zoo dat toen de brsfo niet geheel is gebluscht. Huis en inboedel waren verzelerJ INTO-EZONTDE 3ST. Geachte Heer Redacteur. Naar aanleiding van bet stukje in uwe courant van 11^ omtrent het gebeurde te Sijbecarspel, wordt u beleefd ver/^ ook het volgende ter opheldering te willen plaatsen. Dat een meisje haar galant bedankt of „haar vrijer de geeft" is voorzeker eene alledaagsche zaak, doch zooals te Sijbeo. heeft voorgedaan, komt zeker van de honderd niet ééns voor en verdient daarom wel in het juiste licht ga te worden/ '..J J. S., een net jongmensch en boerenzoon, werd verlief °P dochter van den kastelein L. yj De ouders van het meisje weerden den omgang der jongelui niet, maar werkten die eerder in de hand. ;i Toen, eerst na geruimen tijd, ook de ouders van J- kregen van den stand van zaken, namen deze strenge regelen tegenover hun zoon, daar zij in een huwelijk v»n W met D. L. om godsdienstige en wellicht ook andere re niet wenschteu toe te stemmen. Bemerkende, dat maatregelen niets mochten baten, besloten zij have verkoopen en zich elders te vestigen, van hun zoon J. K en lijfsieraden medenemende. als kind J. werd nu door den kastelein Ij. en diens vr0!lW -. ge,feest aangenomen en is eenige weken kosteloos bij hun the10 p. Wel een bewijs, dat zij de verkeering van hunne 00 met J. goedkeurden. Hoe kou 't ook anders, ï0°0 boerenzoon Doch wat gebeurt. je# De ouders S. blijven volharden in hunne we]ge"j°e'|eBde weigeren zij kleeren, enz. aan J. af te geven. Nu 00 j. (0ot- echtgen. L. dat, nu J. zonder middelen is, 1!?° uartij te willen en te kunnen werken, toch geen geschift 6 zeg' is voor hunne dochter. Zij geven hem derhalve de gende, dat de handen hem voor alles verkeerd opd' Dat J. er alles voor opgeofferd en getoond bee jypg. telijk met D. te meenen, komt bij hen niet m

Schager Courant | 1888 | | pagina 2