Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. 3 2 9ste STAATSLOTERIJ G-ETROKKEFT ZPIRIiXZETST. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Schagen. Gemeente Zijpe. Gemeente Sint Maarten. Gemeente Haringcarspel. Gemeente Nieuwe Nfedorp. marktberichten uj 'iS Verslag der tergndering van den Raad der gemeente SIHJOEN, ge houden op Woensdag, 5 December 1888, V morgensten 10 ure. Afwezig was de heer: Jb. Stammes. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen der vorige vergadering. Naar aanleiding van de hierin voorkomende verklaring van den heer Voorman, in zake liet onderzoek van het verhuisbiljet, zegt de heer de Pater, zich niet bij de verklaring van den heer Voorman te kunnen neerleggen en verlangde van den heer V. dat hij die verklaring zon intrekken, hetgeen de heer Voorman zeide niet te willen doen, want dat hij blijft bij zijn beweren, dat hij met de aanvraag van het verhuisbiljet niets heeft te maken. De heer de Pater antwoordde dat de heer Voorman toch wel om assistentie had verzocht en dat hij toch bij de aanvrage van het verhuisbiljet betrokken is geweest, getuige de verklaring van den klerk. "Waarop de h-h.; v. d. Jlaaten en Hazeu den heer de Pater terecht wezen, door hem te herinneren, dat volgens het bekende proces-verbaal, de heer Borst had verklaard het aan te vragen op last van den Deken en den heer Voorman. Ook beamen zij de tegenstrijdigheid van heider verklaringen en meenen dat in dit geval èf de heer Voorman of de heer J. Borst onwaarheid spreekt. De heer Voorman herhaalde nogmaals zijne verklaring en betoogde, dat al heeft men hem indertijd om raad gevraagd, dit nog geen bewijs is dat hij er bij betrokken was, temeer omdat hij toen weigerde in deze advies te geven. De heer Hazen merkte nog op, dat de heer Voorman niet ontkende van de zaak niets te hebben afgeweten, doch alleen getuigde het verhuisbiljet niet te hebben aangevraagd. Voorz. sluit nu het debat over dit punt. Hierna werd van de volgende ingekomen stukken mededeeling gedaan a. goedgekeurd terug van Ged. St. de begrooting 1889. b. suppl. Kohier Hoofd. Omslag en Hondenbelasting. c. Missieve van den heer W. Arkes in zake plan van concessie tot aanleg trambaan van Hoorn naar Schagen, waarbij adr. den raad verzoekt aan zijn plan adhaesie te willen verleenen en den wensch uitspreekt, dat spoedig iloor de besturen der bij deze concessie betrokken gemeenten te dier zake eene algemeene vergadering zal worden gehouden." d. Borgstellingen ten behoeve der concessie tot exploitatie der gasfabriek. e. Adres van den heer 'I. Bouma, houdende verzoek, om eervol ontslag, zoo mogelijk tegen 1 Januari '89 en anders tegen 1 Heb. 89. Dit wordt eervol verleend tegen 1 Pebr. '89. Op voorstel van den Voorz. wordt nu besloten, eene oproeping te plaatsen voor een onderwijzer aan de O. L. School alhier, tegen eene jaarwedde van f 600.—. Verder werd tot lid der commissie van het rietbosch herkozen het aftredend lid, de heer Jb. Stammes. Tot leden der Schoolcommissie werden herkozen de aftredende leden P. Buis Jz. en Jb. Denijs, en nog benoemd tot leden, deHeeren: A. W. v, Kluijve en W. Kloeke. Voorts werd tot Keurmeester van het Wol vee, tot weder opzeggens toe, benoemd, de heer C. Raven, op een jaarwedde van f 60. Kwamen nu in behandeling de verschillende procesverbalen voor de gewone jaarlijksche verpachting, en werd besloten de verpachting te houden op Don derdag, 20 December 1888. Ter rectificatie op een desbetreffende vraag in de vorige vergadering, deelde nu den voorz. den heer v. d. Maaten mede, dat hem bij onderzoek toch ook de wenschelijkheid was gebleken, dat bij den bouw der ouderwijzerswoning een dagelijksche opzichter werd aangesteld en stelde hij nu den raad voor hiertoe te besluiten; hetgeen ook geschiedde. Ten opzichte van de geldleening voor de houwing der onderwijzerswoning werd besloten, zich te richten tot het Gemeente-crediet. Bij de nu volgende rondvraag wees de heer v. d. Maaten op de hoogst ongunstige plaats van de gaslantaarn in de Hoep voor de brug bij het perceel van den heer J. Schenk, en verzocht hij tot meerdere veiligheid van hen, die hij avond of nacht daar moeten passeeren, die lantaarn een betere plaats te geven, ja liever nog, op een geschikt punt bij de brug nog een tweede te plaatsen. Werd besloten de bestaande lantaarn naar de meest gunstige plek te doen verplaatsen. Tegen stemden de hh. Hopman en de Pater. De heer Govers meende dat van de boomen aan de Laan, de onderste takken niet hoog genoeg waren, weggesnoeid en zou gaarne daarin verbetering zien aangebracht, Werd aangenomen desbetreffend een onderzoek in te stellen. Door den heer Hazeu werd gewezen op den hoogst ongunstigen toestand van het urinoir, geplaatst op de Gedempte gracht. Nog werden door de heer Hazeu een paar opmerkingen gemaakt, omtrent hot plaatstn van een regenbak en de regenwaterleiding bij de nieuwe onder wijzerswoning, welke opmerkingen een bespreking met den architect tengevolge zullen hebben. Hierna wordt de vergadering gesloten. Indien de Keizer van Oostenrijk het slechts had willen toelaten, dan zou de dag van Zondag, 2 December, in geheel Oostenrijk—Hongarije met luisterlijk feestbetoon gevierd zijn; veertig jaren toch waren het toen, sedert keizer Franz Josef onder de moeielijkste omstandigheden den ouden en eerwaar- digen troon der Habsburgers bestegen heeft. Op 's Keizers uitdrnkkelijken wensch werd deze dag in stilte herdacht; hij zelf is naar het slot Miramar bij Triëst gegaan en heeft zich op die wijze aan alle huldebetoon onttrokken. Zijn wensch, dat slechts door werken van weldadigheid de nationale vreugde zich zou uiten, is tot een zegen geworden voor behoeftigen, misdeelden en hulpeloozen, want niet alleen alle provinciën en gemeenten hebben aan 's Keizers verlangen gehoor gegeven, maar ook een groot aantal maatschappgen, vereenigingen, han dels- en nijverheids-ondernemingen, ja, ook elk persoon, die het noblesse oblige betracht; bijna niemand is achter kunnen blijven, en zoo zijn er reeds meer dan 15 millioeu fl. aan werken van liefde en weldadigheid besteed. Groote sommen zijn bijeengebracht voor scholen, hospitalen, weeshuizen, wedu wen en weezen, ondersteuning van behoeftigen en hulpeloozen, zieke en verzwakte werklieden, spijskokerijen, enz. Geen enkele spoorwegmaatschappij, geen enkele spaarkas of assurantie-maat schappij, die niet met een flinke bijdrage is voor den dag gekomen, en hetzelfde is bijkans met elke fabriek, elk handels kantoor en elke Kamer van Koophandel het geval. Het edele verlangen van den Keizer, dat zijn fees.dag vooral een vreugde dag voor de behoeftigen en ongelukkigen moest zijn, is waar lijk niet genoeg te prijzen. Frans Jozef heeft de schaduwzijde van het leven leeren ken nen, maar ook de lichtzijde. Toen hij den troon beklom waren de Hongaren in vollen opstand en was de vrede met Sardinië nog niet gesloten. Radetsky herstelde bij Novara het Oosten- rijksch gezag in Italië; de Russische generaal Paskewitch ver deemoedigde voor hem Hongarije. De nederlaag bij Solferino en Magenta, hem door de Franschen toegebracht, beroofde hem van Lombardije, ten bate van Sardinië, en de ongelukkige oorlog in 1866 tegen Pruisen van Venetië, het laatste over blijfsel van de bezittingen der Habsburgers in Italië, terwijl hij zijn geheelen invloed in Duitschland aan het Pruisische huis Hohenzollern moest afstaan. Eerst in 1879 verkreeg Frans Jozef, door toedoen van Bis- marck vergoeding door de inlijving van Bosnië en Herzegowina. Maar hierdoor werd Rusland nog meer dan vroeger zijn vijand, want Rusland wil het Balkan-schiereiland. Tot steun tegen Rusland heeft de keizer zich nu bij Duitschland en Italië aan gesloten. Maar dat bondgenootschap is innerlijk zwakwant de Duitschers en Oostenrijkers kunnen elkaar niet zetten en evenmin, uit overlevering, de Italianen en Oostenrijkers. En niet minder onrustig was 's keizers -langdurige regeering wat de binnenlandsche staatkunde betrett. De langdurige twist met de Hongaren werd in 1867 eindelijk beslecht met de volkomen afscheiding van dit rijk van Oostenrijk. De Hongaren ontvingen eindelijk het zoo vurig begeerde zelfstandig bestuur, terwijl alléén het krijgswezen en de buitenlandsche aangelegen heden onder het beheer van gemeenschappelijke ministers ble ven. Daarentegen mislukten alle pogingen om de twisten tus- schen Czecheu, Polen en Dnitschers in Oostenrijk bij te leggen. Deze strijd duurt nog steeds voort, maar sedert het optreden van het foederalistische ministerie Taaffe in 1876, behielden de verbonden tegenstanders der Duitschers de bovenhand. Keizer Frans Jozef verstaat de groote kunst, te kunnen vergeten en zijne persoonlijke gevoelens te onderdrukken, waar het in het belang van den staat noodzakelijk is. Zoo beeft hij larer de baud van keizer Napoleon gedrukt, Victor Emanuel begroet in hetzelfde Venetie, dat kort geleden aan zijn rijk ontrukt was, en een oprecht vriendschapsverbond met keizer Wilhelm I gesloten. Verlost van de zorg van Italië en Duitsch land, verzoend met de Hongaren en zooveel mogelijk recht vaardig tegenover al de aan zijn gezag onderworpen volken, is zijne regeering de laatste 20 jaren veel rustiger geweest dan de eerste hel t. Aan gebied heeft hij verloren, maar in de liefde zijner onderdanen heeft hij gewonnen. Onder zijne langlurige regeering zijn handel en nijverheid, kunsten en wetenschappen vooruitgegaan, terwijl Weenen aan 's Keizers initatief zijne uitbreiding, zijne prachtige gebouwen en zijne nieuwe straten te danken heeft, welke, steeds de be wondering van eiken vreemdeling wekken. De Parijzenaars hebben zich Zondag goed gehouden. Aan den optocht bij de demonstratie ter eere van Baudin werd door ongeveer 20.000 personen deelgenomen, met inbegrip der dele- gatiër. uit de departementente 3 uur bereikte men het kerk hof. Op den weg, dien de stoet te Parijs volgde, gebeurde niets bijzonderstalrijke kreten //leve de republiek" weerklon ken, doch de betooging had een zeer waardig karakter; alleen het laatste gedeelte van den stoet geraakte een weinig in wan orde. Men zong de Marseillaise. Op het 'kerkhof hield de voorzitter van den gemeenteraad een rede ter bestrijding van het Boulangisme. Ook hier kwam geen incident voor, en het defileereu van den stoet was te 4il/t uur afgeloopen. Parijs heruam daarna zijn gewoon voorkomen. Het comité der Boulangisten had door middel van eene ma nifest ter openbare kennis gebracht, dat het zich van deelne ming aan de op heden bepaalde betoogiug ter eere van Baudin zou onthouden. Jack the Ripper, de moordenaar in Whitechapel, heeft weer van zich doen hooren, door eeu brief te schrijven aan Thomas Porter, bij wien hij, zooals uit 't schrijven blijkt, werk zaam was geweest, toen deze als zadelmaker te Hackuall woonde en van waar hij vertrokken is naar Colorado. De meeste men- schen meenen," zegt Jack o. a. //dat er één is, die de moorden begaat. Neen, er zijn er twee: ik en hij, die 't mij§ heeft geleerd, 'n landlooper, 'n schelm." Met dezen man heeft hij, volgens zijn beweren, keunis gemaakt op een stoomschip; hij is zeer intiem met dien man geworden, die eene zekere betoo- vering op hem uitoefende. Jack the Ripper is evenmin als zijn kameraad, de schrijver van al den /,onzin," welke in brieven of op muren wordt te lezen gegeven. //Zoo iets hebben wij, schrijft Jack, nooit gedaan.* Wanneer er nog een paar lijken zijn gemaakt,"zullen zij naar Colorado lerugkeeren, om nooit Engeland weer te zien. VaLl fd'J v^v/v# n w 13, De heeren hebben ztch de zaak gemakkelijk gemaakt ,1 in hunne advertentie te verzwijgen waarom en in welk mijn verslag „bezijden de waarheid* zou zijn. Is daar nuïl bedoeld, dat de door den heer Breebaart gesprokene Woot(1 „ik tart ze* door mij verkeerdelijk zijn toegeschreven aan d heer Melchior, dan gun ik de heeren gaarne hnn Ie„u en hun genoegen nogmaals bij advertentie te verklaren, Tat zelf reeds in uwe courant van den 15en November heb r,cJ tificeerd. Is er echter mede bedoeld, dat mijn verslag atld(/ en meerdere onjuistheden bevat, dan moet ik de heeren y verzoeken, dit duidelijk te zeggen en aan te wijzen. Leden van den gemeenteraad zijn voor wat zij in raadsvergadering zeggen, doen en spreken, verantwoordelijk aan het publfek dat recht heeft om te weten, wat er wel gesproken is, en geen' genoegen behoeft te nemen met de onbepaalde verklaring dat een vrijwillig verslaggever de niet altijd duidelijke en regelmatige besprekingen niet volkomen letterlijk heeft weeree geven. Vorderen de raadsleden dat, dan doen zij beter eenofB- cieel verslag van huune handelingen uit te geven en hunne discussiën te doen stenographeeren. A. R. SLOOS. - Een vreemdeling ging zich te Pittsburg (Amerika) vestigen en nam zijn intrek in een der meest bezochte logementen. Den eersten nacht kon hij onmegelijk den slaap vatten. Het was, meende bij, alsof zich steeds een zacht voorwerp onder de dekens bewoog. Des morgens ging hij de eigenares van het hotel zijn nood klagen, die hartelijk lachte over de vrees van den vreem deling. Hij had zeker, meende zij, een benauwden droom gehad, die hem het slapen had belet. Den volgenden nacht werden echter alle bewoners opgeschrikt door de kreten van den nieuwen gast, die om hulp riep en ver zocht licht te brengen, Men trad zijne kamer binnen en vond hem over zijn bed gebogen, met doodsbleek gelaat en het angst zweet op zijn voorhoofd. In zijne hinden hield hij eene slang, die hij in zijn bed had gevangen. Het dier was minstens vijf voet lang. Natuurlijk werd de ongenoode gast doodgemaakt. De in een groote stoom-ververij te Berlijn werkzame stoker K. was op 't mooie dienstmeisje van zijn patroon, Maria Jr. ver liefd geraakt en had wedermin gevonden, zoodat de jongelui er over dachten om, in 't aanstaand voorjaar, in het huwelijk te treden. Het noodlot wilde echter dat een knap onderofficier van de drag onders ook op 't meisje verliefd raakte en haar goed scheen te bevallen. De stoker kwam nu op een helsch plan. 's Maandags wordt het werk in de verwerij wat vroeger ge staakt dan gewoonlijk en Marie neemt dan meestal, in een der ongebruikte kuipen, een bad. Dit zou, naar K. wist, ook jongstleden Maandag gebeuren en Marie had haar kameraad, de pas in dienst gekomen keukenmeid, bepraat om met haar gezamenlijk het bad te nemen. Dit gebeurde ook. Eenigen tijd later snelden de meisjes echter jammerend en heel povertjes gekleed, de huiskamer van het echtpaar, waarbij zij dienden, binnen. De arme kinderen waren over het geheele lichaam blauw gekleurd; wasschen en allerlei soort zepen hielpen 'niemendal, want de kleur was echt. De versmade minnaar bekende dat hij een verfstof in het water had gegooid om Marie's kleur beter bij die van den gehaten dra gonder te doen passen. Gelukkig volgde eeno verzoening en de beide meisjes schonken den euveldader vergiffenis. Er zullen ech ter nog weken verloopen alvorens de blauwe schoonen weder heelemaal blank zijn. Mijnheer de Redacteur De leden van den gemeenteraad van Winkel hebber, het noodig en met hunne waardigheid overeen te brengen geoordeeld om de verklaring te plubliceereu, dat het door mij ingezonden verslag van eene raadsvergadering, opgenomen in deze courant 2de Klasse. Prijs van f 400: 100: 2de Klasse. Prijs van f 2000; n 1000: 400: 200: h ff - 100 Trekking No. 1313 3319 4748 6869 Trekking van No. 18861 166 20392 19731 3601 3462 16800 17648 van 3 December. 8327 15682 20629 4 December. Ingeschreven van 1 4 December 1888. GeborenJohanna Maria, dochter van Arie van Twuijver en Maartje Rood. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeeno. Ingeschreven van 23 30 November 1888. Geboren Ti ijntje, dochter van Pieter Breed en Trijntje Govers. Maria Catharina, dochter van Jan Veul en Trijntje Dekker. Jacoba, dochter van Albert de Visser en Trijntje Blaauw. Ondertrouwd, Getrouwd eu OverledenGeene. Ingeschreven van 1—30 November 1888. Geboren3 Nov. Trijntje, dochter van Cornelis Peetoom en Guurtje Stammes. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden: 19 Nov. Elisabeth Boonacker, oud 40jaren,dochter van Cornelis Boonacker en nu wijle Jansje van Zoonen. Ingeschreven van 1 30 November 1888. Geboren12 Nov. Hendrikus, zoon van Hendrikus Buter en Elisabeth Beemsterboer. 16 dito, Arie, zoon van Pieter Noordstrand en Trijntje Groen. 21 dito, Anthonius Jacobus, zoon van Anthonim Taman en Maartje Spil. 22 dito, Johanna, dochter van Jacob Bruin en Gerritje Entes. 24 dito, Cornelis, zoon van Simon Kruijer en Maartje Rit. 25 dito, Geertje, dochter van Evert Strop en Guurtje Noordstrand. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden: 1 Nov. Henricus Agenaut, oud 3 maanden. 11 dito Jantje Bruin, oud 1 maand. 22 dito, Anthonius Jacobus Taman, oud 1 dag. Ingeschreven van 1 30 November 1888. Geboren Simon, zoon van Pieter Warnaar en Maartje Vit- Agatha, dochter van Theodorus Martinus Jansen en Maartje Groot Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Appelman Hz., weduwnaar van Neeltje de Vries en Antje Dam, jongedochter. Oevrleden Pieter Vel, ongohuwd, zoon van Pieter el en Bartha Ennema, 19 jaren. Aatje de Vries, dochter vau Jacob de Vries en Aafje Pool, 8 jaren. 22 Ml o o m1 December 1888. Aangevoerd H. L. Rogge 6 Tarwe 23 Gerst 16 Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen Geele Witte Paarden Karweizaad Mosterdzaad 22 Paarden 3 Kalveren 36 Schapen 180 Lammeren 35 Varkens 3 Zeugen 160 Biggen 3 Geiten 75 Kippen Eenden 1750 Koppen Boter, 5.2, lood. 900 Kipeieren Af I lesnaar1 December 1888. Aangevoerd 8 Paarden 1 Ezel 8 Koeien 16 nucht. Kalveren 426 Schapen 73 magere Varkens a 7.50 5.- 3.- f 10.- f 12.- f 19.- f 14.- f 12.- f -.- f 14.- f 7.- f 11.- f 18.- f 30.- f 8.- f 20.- f 15.- f 6.- f 25.- f 3.- 4- -.50 6.-* 4.- 12.— 14.— 20.- 16.- 15.- 16.- a 250.- a 18'- a 25' 20.- 12.- -.50 6- f 40.- 8 6.25 90.- f 20.- 8 40. - a 18°" 8-8 l6"" 14-a u,- 11.-8 1

Schager Courant | 1888 | | pagina 2