Gids geeft soms sonnetten van die soort, waarbij den lezer de tranen niet alleen over de wangen, maar zelfs over de borst, de kniëen en de voeten biggelen. Welk menschen- kind kan b. v. zijne oogen droog houden bij deze ontboezeming van den poëet Willem Kloos „Ik zal mooi dood-gaan, als een vlammend vuur, Dat ééns nog flikkerde in zijn schoonsten gloed, Eer 't gansch gebluscht was. Want als eenig goed Eest mij de Schoonheid nog, een korten duur. „Ik ben nu verder koud voor mijn aardsch lot Der aarde vreugden sterven, maar ik druk Mij zelf aan mijne borst, en lach noch snik." En bij de verzen komen nu ook de schilderijen met „Levensmoeden." Een stuk van dien titel, door den veel besproken Duitschen schilder De Graaft vervaardigd en hier in de Kalverstraat geëxposeerd, trekt thans heel wat toeloop. Ja, wij beleven wonderlijke tijden. Men heeft nu getracht, in tinten en kleuren op doek een aanschouwelijke voorstelling te geven van hetgeen door het woord levens moeheid wordt bedoeld. Een Hongaarsche graaf en een Engelsch meisje werpen zich in zee, na zich vooraf met een sterk koord aan elkaar vastgebonden te hebben, om, alsof 't maar niets was, zich te verdrinken. Van dat stuk wordt gezegd't is een zeldzaam kunstwerk. Was het alleen maar kunstwerk, men zou 't stuk kunnen bewon deren om de scheppende verbeeldingskracht, die er in den geest van sommige menschen kan werken. Maar weet ge wat vreeselijk is en daarbij geen kunst of iets dergelijks Dit: dat levenszatheid hoe langer hoe meer een toestand wordt, waar elk ernstig man met schrik aan denkt, 't Is niet het begin maar het eind van een weg, die vaak met de beste bedoelingen ingeslagen, eindigen moet in levens zatheid, die dan toch zeker moet beteekenen, dat het leven geen lust maar een last geworden is, waarvan men zich hoe eer hoe beter behoort te ontdoen. Indien het de be doeling van den schilder was om aanschouwelijk den ont- zettenden toestand voor te stellen, waarin een groot deel van de menschen verkeeren, dan kan die poging als gelukt worden beschouwd. Helaas, dat ze in de golven, dat is in de vergetelheid, ondergaanDe dichter Kloos stelt zich eenvoudig bespottelijk aan, als hij voorspelt, dat hij mooi dood zal gaan, zonder gewaarborgd te zijn dat hij niet den een of anderen dag door een mestwagen overreden en ge dood zal worden of in een moddersloot vallen en verdrinken. En hoe wil een dichter de belangstelling van anderen wekken, als hij zelf verzekert dat zijn aardsche leven hem geen zier meer schelen kanzoodat hij zich dan ook maar aan zijn eigen borst drukt (misschien op de manier zooals vreesachtige menschen zich aan hun eigen haren plegen vast te houden) en verder Gods water over Gods akker laat loopen. Hij lacht noch snikt bij die operatie, en wij zijne lezers ook niet: het laat ons volkomen koud, zooals alles wat bespottelijk en onnatuurlijk is. Bedenke lijker en gevaarlijker echter is de invloed van zulke schilderijen als van Prof. de Graaff: zij werpen over de levensmoeheid een even aantrekkelijk en bekoorlijk waas, waardoor de zelfmoord in een verleidelijk licht wordt ge plaatst. Of liever, zelfmoord is het woord niet meer voor zoo iets; „een verstandig heengaan" noemt het Kamerlid van Houten het in zijn jongste Duitsche brochure. Blijkbaar denkt echter niet iedereen er zoo over. Dat ziet men aan de volksmassa's, die zich deze week dag aan dag verdringen voor het lokaal op den Heiligen weg, (een rijstraat tusschen de Kalverstraat en het Singel) waar gratis koffie en brood aan behoeftigen wordt uitge deeld. Die lieden denken niet aan zelfmoord, maar doen integendeel hun uiterste best om er zoo lang mogelijk het leven in te houden. Op een bord boven de deur van het lokaal staat met groote letters te lezen„gratis brood voor behoeftigen van 9 tot 11 en van 2 tot 4 uur en 's Zondags van 9 tot 11 uur." Er is geen quaestie van kaartjes of bons of wat ook, ieder die honger heeft en te arm is om brood te koopen, kan het hier voor niets krijgen. Deze reusachtige liefdadigheid gaat uit van eenige vermogende stadgenooten, onder leiding van eene uit hun midden benoemde commissie, en heeft ten doel om te maken dat ondanks den hoogen nood in Amsterdam, nie mand toch van honger en gebrek behoeft om te komen. In plaats van de vroeger grootendeels mislukte werkver schaffing zal men het thans eens met broodverschaffing beproeven. Trouwens, deze poging staat niet op zich zelf. Zoo woont er ergens in de stad eene zeer vermogende maar ook zeer liefdadige dame, die den ganschen winter bij 100 behoeftige huisgezinnen in hare buurt dagelijks een versch brood laat bezorgen. Wanneer men nagaat dat die philanthropie haar wekelijks f 75 a f 80 kost, dan wil het nog al wat zeggen om zoo iets vol te houden. Amsterdam heeft den naam van zeer liefdadig te zijn, en bij zulke kolossale philanthropische ondernemingen moet men erken nen dat de eernaam waarlijk niet onverdiend is. Voor de socialisten, die altijd beweren, dat „de kapitalisten" den arme hulpeloos laten verhongeren, is dit alles een geduchte streep door de rekening; zij doen dan ook allemoeitieom deze gratis-voeding in een ongunstig daglicht te stellen, maar hebben niet veel succes van hunne pogingen, want zij worden te sterk door de feiten gelogenstraft. Met ge noegen heb ik gezien, dat er tegenwoordig scheepsladingen socialisten naar het beloofde land van Argentinain Zuid- Amerika verhuizenik wenschte dat zij allen gezamenlijk dat voorbeeld volgden, met hun leider Domela Kieuwenhuis aan 't hoofd Wij zouden ons dan door het blijven van Dr. Mezger voorzeker ruimschoots schadeloos gesteld achten. Het blij ven van Dr. Mezger Zeker, indien althans de loopende geruchten waarheid bevatten, dat de geneeskundige inrich ting te Wiesbaden niet tot stand zal komen, wegens on voldoende inschrijving op de leening. Komt d^e zaak niet tot stand, dan gaat Dr. Mezger ook niet naar Wiesbaden, en zou hij of in Den Haag gaan wonen, of hier te Amster dam blijven knijpen en wrijven. Maar Amsterdam en Dr. Mezger zijn eigenlijk onmogelijk voor elkaar geworden na al hetgeen er in de laatste weken gepasseerd is. Doch men ziet wel tegenstrijdiger dingen gebeuren. Heeft de „Schoolmeester" ons b.v. niet geleerd dat een leeuw is iemand, die bang is voor niemand Welnu, avond aan avond kan men hier thans bij carré acht (zegge 8) leeuwen zien, die bang zijn voor één man, en wel zóó bang dat hij zyn hoofd even onbezorgd in hun muil steekt als wij het onze uit een vensterraam, dat hij hen door brandende hoepels laat springen, over barricades laat huppelen en op hun rcg liggende zijn pistool afschiet. De toeschouwers rillen en beven van angst, waarvoor zij trou wens hun entreé betaald hebben, en voortdurend hoort men hier en daar kleine gilletjes uit damesmondjes. Indien deze leeuwentemmer tot de Levepsmoeden behoort, schijnt hij met Willem Kloos zich te hebben voorgenomen„Ik zal mooi dood-gaan." liinnenlandsch Nieuws. Grijsbreclit. S c h a g e n, 8 December '88. Naar aanleiding van het Sint Nicolaasfeest werden de leerlingen der Departementale Bewaarschool en der Handwerksschool, onder directie, der dames Verneij, gisteren, Yrijdag, door de commissie dier inrichting feestelijk onthaald en verblijd met allerlei ge schenken. Dat de Commissie en de dames Verneij, voor wie de voor bereiding tot dezen feestdag, zeer veel drukte en werk met zich bracht, zich rijkelijk daarvoor beloond zullen gevoelen door de ongekunstelde vreugde en blijdschap der kinderen, en door de dankbaarheid der ouders, voor het goede aan hunne kinderen betoond, zal wel geen betoog behoeven. Tevens gaf de indeeling van dezen feestdag opnieuw blijken, hoezeer de dames Verneij al hare krachten besteden om deze zoo hoogst nuttige inrichting aan haar doel te doen beantwoorden. Door het bestuur der zangschool van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeling Schagen, is in plaats van den heer Th. Eoep, als onderwijzer voor de hoogste klasse benoemd, de heer J. H. Borstlap, organist en muziekonderwijzer alhier. Tevens worden ouders en leerlingen er aan herinnerd, dat de zanglessen op het gewone uur, zijnde iedereu Donderdag ten 2Y2 ure in het schoollokaal, zullen gegeven worden. In de vergadering van den raad der gemeente Zijpe, j. 1. Dinsdag gehouden, werd goedgekeurd het suppletoir kohier van de hondenbelasting, in hoofdsom ad. f 10. Verder werd tot vroedvrouw herbenoemd mej. G. M. van Berkum-Ekers, die vroeger ontslag had aangevraagd, uithoofde hare benoeming te Zaandam, doch nu, om bijzondere redenen deze betrekking niet aanvaardende, weder naar deze betrekking solliciteerde. Herbenoemd werden mej. Kos—Jimmink tot regentes voor 't Weeshuis en tot armen-regent den heer B. Filmer. Ten opzichte van het houden der Nieuw-jaarscollecte werd besloten, zulks weder op den ouden voet te doen. Nog werd mededeeling gedaan van de missieve van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, om de opcenten op het personeel van 40 tot 20 terug te brengen. Ten slotte werd aangenomen de benoeming voor leden der schoolcommissie op de agenda voor de volgende raadszitting te plaatsen. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw maakt de uitkomsten bekend van het onderzoek naar het suiker gehalte der suikerbeetwortelen, ingezonden op de algemeene ten toonstelling te 's Gravenhage, verricht door den directeur van het rijksproefstation te Wageningen. N°. v. d. Inzender Suiker- Gewicht v. Catalogus. gehalte. een biet. 224 J. Hoogland, Winkel 11,4 pet. 614 Gram. 225 D. A. Schenk, Anna Paulowna. 5,6 1172 226 A. v. Namen Hz., Zwijndrecht. 5,8 357 227 A. Juffermans, Oestgeest. 13,3 479 228 A. v. d. Marei, Oestgeest. 14,0 400 229 J. Beekman Az., Buren, merk V. 14,1 375 230 Denzelfde, S. 13,5 312 231 D. F. A. Bauduin, 's-Hage. 10,1 657 232 J. Breebaart Kz., Winkel. 11,0 700 233 C. Mantel Lz., Wijdenes. 10,5 500 De le prijs verguld zilveren medaille is derhalve behaald met IN 0. 229 door J. Beekman Az. te Buren, met den suiker beetwortel merk V, 2e prijs zilveren medaille met No. 228 door A. v. d. Marei te Oestgeest. Daar art. 5 van het programma bepaalt: „Op hetzelfde nom- mer van het programma kan dezelfde inzender maar één prijs behalen vervalt het No. 230 van denzelfden inzender en is de 3de prijs, bronzen medaille, toegekend aan A. Juffermans, te Oestgeest. Omtrent de aanvaring tusschen de stoombooten Rolland en Friesland meldt men uit Enkhuizen De aanvaring had plaats halverwege Enkhuizen en Stavoren. De kapitein van de Rolland stond op de brug, met de hand aan den ketting der stoomfluit. Eensklaps zag hij eene stoom boot voor den boeg. Hij liet terstond stoppen en het roer om leggen. Hij was echter reeds te laatmet volle vaart stoomden de booten tegen elkander, zoodat de Holland ongeveer 2 meter in de Friesland drong. De passagiers van laatstgenoemden bodem sprongen over op de Rollandbrieven en pakken werden overgeladen. De Holland kon zich echter niet bevrijden en begon reeds met de Friesland te zinken doch eindelijk geraakte de Holland los. De Friesland was spoedig in de diepte verdwenen. De schade aan As Holland is niet groot; zij heeft een gat in den boeg van 7.5 d.M. lang en breed. De oorzaak van het ongeluk moet aan den zwaren mist worden geweten. oor zoover uit een voorloopig onderzoek is gebleken, is niemand van de bemanning der beide booten van plichtverzuim te beschuldigen. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren is weder geope d schade van de Rolland is in zooverre hersteld Z boot reeds weder in de vaart is. De Friesland is door de P van Oranje vervangen. De kamer van koophandel te Hoorn heeft inhare openbare vergadering, den 3 gehouden, besloten, aan de T* Kamer een adres te richten, om een proefstation te Hoo verkrijgen en den gemeenteraad uit te noodigen, ook een"!) in te dienen. Uit de beraadslaging bleek, dat in Limbi»» sterk gewerkt werd, om daar een proefstation te krijgen plaats van in Noordbrabant en zoo zulks gebeurde, ïqq f,1" zeker een proefstation in Zuid-Holland geplaatst worden T i werd besloten het gevoelen der Kamers van Koophui Purmerend, Zaandam en Alkmaar in te winnen over het zamenlijk indienen van een verzoek aan de Hollandsche hf" ren Spoorwegmaatschappij om de perronkaartjes te laten vervalt daar die maatregel vrij algemeen onbillijk wordt beschouw/11' Uit Amsterdam wordt van 6 Dec. gemeld Twee helsche pogingen tot moord, door ontploffing en U j stichting, werden gisteren avond alhier beproefd bij twee hooÜt achtingswaardige stadgenooten. Bij de heeren mr. J, Jolles, advokaat-generaal bij het gerechtshof, en den saus van politie, Stork, werden n.l. twee kistjes bezorgd, kid van dezelfde afmetingen, n.l. ongeveer 40 c.M. lang, 30brJj en 20 hoog, en beide van gelijken inhoud. Toen de heer Stork het geschenk van het omgeslagen papier ontdaan en voor zich op tafel gezet had, bespeurde hij er trekker aan, en in de meening het kistje daarmede te moeten openen, trok hij zeer voorzichtig, doch gevoelde dadelijk een kleinen schok en nauwhoorbaar geknetter, wat hem dadelijk verdacht voorkwam Hij begaf zich met het kistje naar deken, ken, en opende het nu voorzichtig op andere wijze, waarin hem bleek, dat het eene kruik bevatte, gevuld met 2% kilo buskruit. I11 den hals van de kruik was een met terpentijn doortrokken lont of gedraaid lapje bevestigd, en het einde daarvan gehecht aan een dwarslatje, over het pakje of kistje. Op dit latje was schuurpapier of geprepareerd papier voor het aanstrijken van lucifers gehecht, terwijl aan de onderzijde m den trekker 25 luciferskoppen iu lijm waren bevestigd, die door wrijving op het geprepareerde papier de lont aansteken en brand in het kruid brengen moesten. Gelukkig bespeurde de heet Stork het verraad en werd het duivelachtig denkbeeld om hem van het leven te berooven nog juist bijtijds verijdeld. Het geschenk voor den heer Jol Hes bestemd, werd Woens dag avohd aan een verkeerd adres, n.l. bij mevr, de wed. A. Josephius Jitta, Sarphatistraat 25, die aangezien het reeds 10 uur was en zij de meid niet missen kon het pak Donderdagmorgen aan het adres des heeren Jolles, Sarphati straat 121, liet bezorgen. Deze opende het pak zeer voorzich tig, en toen ook hij bij de opening den verdachten inhoud zag, begaf hij er zich mede onder de kraan der duinwaterleiding, waar nu ook hem bleek, dat het pak eene helsche machine bevatte. Ten einde het onderzoek naar den booswicht, die deze aan slagen had beproefd, niet te belemmeren, liet de officier van justitie aan de redacties en bekende vertegenwoordigers van dagbladen hier en elders verzoeken, van deze aanslagen voor alsnog geen melding te maken. De reden voor de geheim houding is thans echfer vervallen, aangezien men den dader op spoor meent te zijn en heel de stad toch reeds van het gel kennis draagt. De verontwaardiging is groot en algemeen, Donderdag avond werd de gemeente Stolwijk in 0] ding gebracht door het bericht, dat men zekere S. van V., een 63jarige vrouw, vermoord had gevonden. Burgemeester en dokter waren spoedig op de plaats der mis daad en vonden, helaas, het bericht bevestigd. Zij vonden het lijk der vrouw, met open mond en opgezet gelaat, op den grond, Laden en kasten waren geopend, en op de tafel vond men een doosje met goud en zilver, alsmede een doek, die waarschijnhjt gediend had om de vrouw te smoren, want uiterlijke teekenen van geweld kon de geneesheer niet constateeren. Verdacht werden dadelijk drie bedelaars, die kort te voren daar gezien waren, Zij werden achtervolgd; en geholpen door iemand, die hen ontmoet had, had men hen te Schoonhof spoedig in handen. Des nachts hebben de verdachten te 5- doorgebracht, en gisteren zijn zij onder sterk geleide naarfw terdam getransporteerd. Aan meer dan 9200 kinderen is heden te Utrecht op de scholen en in de weeshuizen der verschillende gezindten, '1 gelegenheid van het St. Nicolaasfeest eene feestgave geschonï» bestaande iu twee ons St. Nicolaasgebak per persoon. Het komt zeker maar al ie veel voor en vooral k® platten lande, dat de gemeente-veldwachters, als zij g(j)a worden zijn in den dienst, op hun ouden dag, ongeschikt' hun ambt, een ellendig bestaan moeten voortslepen. Een zeker navolgenswaardig voorbeeld heeft thans op voo van B. en W. de raad van Apeldoorn gegeven, door ®e... meene stemmen te besluiten de 8 gemeente-veldwachters bij^ algemeenen Nederl. Politiebond in het pensioenfonds te inschrijven. Dat pensioen zal op het 60e jaar ingaan en zonder dat de betrokken veldwachters daarvoor iets zu hoeven bij te dragen of eenige korting op de jaarwedden t ondergaan. De burgemeester van Amsterdam brengt ter ^eIlD1^oor(j. volgens bericht van den geneeskundigen inspecteur voor - Holland, de mazelen in die gemeente epidemisch voor' Uit Eist bij Reanen hebben zich niet minder '''j" personen aangemeld, om met 1 Januari naar de Argen ij republiek te vertrekken. d ,et" Uit Numansdorp vertekken in de volgende scheidene gezinnen, ongeveer honderd personen de Argentijnsche republiek. va» bet Te Deventer zijn Woensdag, ter gelegen061" hole» Sinterklaasfeest ruim 2000 kinderen der stads-en tus'L ,1j ginter- op Sinterklaas, ebak en andere versnaperingen ontbaa ju klaas deed zijne gewone jaarlijksche intrede te p»** ^ne» speelschool, begeleid van zijne trawanten, die lekkernijen uitdeelden. De gelden voor deze feestvier! g

Schager Courant | 1888 | | pagina 2