l F Binnenin ndsch Nieuws. S c h a g e n, 19 December '88. Naar wij vernemen, zijn ook eenige personen uit oDze gemeente, voornemens, zich naar de Argentijnsche republiek te begeven. Voor het verbouwen der school te Schagerbrug, gemeente Zijpe, was de heer P. Honijk, alhier, voor f 712 de laagste inschrijver. zé* Da vereeniging Noord-Holland van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, hield Zondag j.1. eene vergadering in het Café van den heer Bouma te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren 33 vereenigingen, uitbrengende samen 45 stemmen. In plaats van den heer J. J. Kok Jr. te Amsterdam werd tot lid van het gewestelijk bestuur verkozen, de heer Th. Boep, afgevaardigde van Schagen's Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus". Punt drie, 't welk ter tafel kwam, was het kiezen eener plaats voor de eerste gewestelijke uitvoering. Na eenige discusie, werd op voorstel van het gewestelijk Bestuur, Schagen bij acclamatie daarvoor aangewezen. Op eene nader te bepalen datum, zal dus de vereeniging „Lycurgus" de eer genieten, dat het eerste algemeene gymnastiekfeest in Noord-Holland, bij haar zal worden gevierd. De gewestelijke vereeniging Noord-Holland telt thans de volgende vereenigingen tot gewone leden „Kracht en Vlugheid" te Alkmaar; „Amstels G.V", „Olymphia", „Amsterdamsche G. V.", „Kracht en Vriendschap", „Sparta", „T.Ef.Ó.R.", „Amsterdamsche G. O. V.5', „Brunio", „Leonidas", „Deutscher Turnverein", „Plato", „Spartacus", „Excelsior", „Holland", „Kracht en Vlugheid", allen te Amsterdam „Hercules" te Beemster; „Priedrich Ludwig Jahn" te Edam; „Sparta", „Ripperda", „Kracht en Volharding", „Bato", allen te Haarlem; „Oefening kweekt Kunst" en „Pro Patria" te Helder; „Uitspanning door Inspanning" te Hoorn; „Simson" te'Koog aan de Zaan; „Lycurgus" te Krommenie; „Volharding" te Purmerend; „Bato" te Rijp; „Lycurgus" te Schagen; „Kracht door Oefening" te Weesp; „Hercules" te Wormerveer; „Achilles" en „Concordia" te Zaandam; samen 38 vereenigingen tellende 1334 werkende leden. Het Bestuur van het gewest Noord-Holland is thans samen gesteld uit de heeren: J. Ingehohl (v.) Amsterdam; E. G. Croesen, (s.) AmsterdamJ. G. Eshuijs, (p.) Wormerveer; J. Blommendaal, Haarlem; G. Ypma, Purmerend; J. Havinga, Zaandam en Th. Roep, Schagen. De trein, die Zondag te 3 uren van Zaandam naar Amsterdam reed, werd door een reiziger 3de klasse door mid del van den noodrem tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek, dat het portier van onderen vuur gevat had, waarschijnlijk door een brandend stukje sigaar, en dat de coupé vol rook stond. Na een kort oponthoud kon de reis vervolgd worden. (Amst. Ct.) Uit Lutjebroek meldt men van 17 Dec. Heden morgen is het lijk van S. Groot, ingezetene dezer gemeente, in de Tocht achter Grootebroek opgehaald. Nadat men 16 dagen geleden eenige zekerheid had, dat genoemde Groot uit zijne groenten- schuit in het water zou zijn gevallen, heeft men geen enkele poging onbeproefd gelaten, zich daarvan te overtuigen. Als bij toeval werd de verdronkene door iemand, die daar ter plaatse aan het baggeren was, gevonden. Uit Hoorn wordt aan de Amst Ct. gemeld Onder leiding van den heer Tensen van Schellinkhout wer den 6 van de schoonste runderen, afkomstig uit de omstreken dezer stad in den stal van den heer De Goede, alhier, bijeenge bracht, Zij waren aangekocht door twee Amerikanen tegen zeer hooge prijzen en moesten verzonden worden naar Buenos-Avres, in Zuid-Amerika. Evenals voor ongeveer 5 jaar voor Noord-Amerika de beste Noordhollandsche runderen werden aangekocht, zoo tracht thans vooraNde Argentijnsche Republiek haren veestapel te ver edelen, en het mag gezegd worden dat de edelste, de prachtigste dieren waren uitgezocht. Het was in één woord, voor een lief hebber een hoogst interressant gezicht, zulk eene collectie vee bijeen te zien. En al komen de dieren nu, na een ongewone zeereis van pl. 28 dagen, wel wat verarmd op de plaats van bestemming aan, de soort is er daar door niet minder om. Yan enkele werden dan ook voor het vertrek photographieën vervaardigd. De Noordhollandsche veehouder begint thans meer dan ooit in te zien, hoe groot de voordeelen zijn van de aanfokking van goed vee. Vandaar dan ook, dat niet weinig moeite wordt ge daan ter verkrijging van beste fokstieren. In eene vergadering van de centrale liberale kiesvereeni- ging te Hoorn van het hooidkiesdistrict Enkhuizen, Zaterdag 11. gehouden, werd tot voorzitter gekozen de heer P. van Krie ken, predikant te Westwoud, nadat de heer Van Vlissingen, directeur van de H.B.S. te Enkhuizen, om gezondheidsredenen had gemeend te moeten bedanken. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer Jb. Kooiman te Andijk, terwijl tot secretaris werd gekozen de heer J. Willlinge burgemeester te Hensbroek, in plaats van den heer H. van der Hoeven, die het district metterwoon had verlaten. De heer J. Breebaart te Winkel werd benoemd tot vice-penningmeester. Tevens werd bepaald, dat 3 9 December a. s. te Beuningbroek eene vergadering zal worden gehouden om een gros te maken van de candidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De meisjesschool te Twisk is opgeheven. Tengevolge daarvan zijn de daaraan verbonden onderwijzeressen eervol ontslagen. Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij heeft in de onlangs te Arhem gehouden vergadering, benoemd tot Ambtenaar der Mij. met den titel van houtvester, de Heer Wilh. Bley, Oberforster-Candidat te Hannover; die in 't begin vau het volgende jaar zijn betrekking zal aanvaarden en zich daartoe te Wageningen zal vestigen. Het lid van liet Bestuur, de Heer G. Tutein Nolthenius al daar, heeft op zich genomen, zich tijdelijk met de functiën van Direct, te belasten. De Secretaris deelde mede, dat op de Circulaire aan de Hoofden der Gemeente in Nederland, waarin verzocht werd in 't belang der Maatschappij te willen optreden, tot dusverre ongeveer 50 antwoorden ingekomen waren. Het Ledental bedroeg toen bijna 1000, terwijl een 80-tal begunstigers toegetreden zijn: een aanwinst die nog wel niet groot genoemd kan worden, maar waardoor de Maatschappij toch in staat is, het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden. Zoo spoedig mogelijk in 't nieuwe jaar, zal de eerste aflevering verschijnen van het Tijdschrift, dat, eenvoudig ingericht, aan alle leden gratis zal worden toegezonden. Yerder zullen er enkele voordrachten over boschcultuur en over de werking der Maat schappij gehouden worden; eu vleit het Bestuur zich dat de meer dan 1000 Gemeenten, waaruit het nog geen antwoord op zijne circuliere ontving, nog een flink aantal leden bezorgen zullen alleen door groote deelname toch, zal het mogelijk zijn, met kracht te kunnen optreden. i en ijks Omtrent den brand, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Goes woedde en waardoor de stoommeelfabriek van de firma wed. J. H. C. Kaakebeeke Gz. vernield werd, meldt men nader, dat het begin werd ontdekt ongeveer te half twaalf ure, en men al spoedig den stoom uit den ketel deed ontsnap pen, uit vrees voor ergere onheilen, terwijl men tevens alle pogingen aanwendde om den brand te stuiten. Die pogingen gelukten niet, en weldra kondigde een dikke rookkolom het voortwoekeren van het vuur aan. De brandweer, de schutterij, het college van burgemeester en wethouders, waren in korte oogenblikken op de plaats des onheils tegenwoordig, doch alle maatregelen die genomen werden, konden niet verhoeden dat de vlammen naar buiten sloegen. Het was een vreeselijk gezicht, toen de geheele fabriek, met hare kostbare machinerieën en hare rijk met graan gevulde pakhuizen, een vuurzee vertoonde, die voor het ergste deed vreezeu, te meer, daar het gasthuis vlak naast de fabriek staat. Gelukkig heeft men dit laatste weten te bewaren, althans is de schade daaraan toegencht, ne ring. De zieke en oude verpleegden, waaronder ook „het oude Nelletje die des daags haar eeuwfeest gevierd had, werden in veiligheid gebracht voornamelijk in het nabijgelegen café Hartman, doch de fabriek is geheel uitgebrand. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De fabriek enz. was natuurlijk tegen brandschade verzekerd, maar behalve dat de eigenaren ontzet tend nadeel lijden doordat niet gewerkt kan worden, denkt men met bekommeeing aan de meer dan 60 gezinnen, die door de ramp broodeloos worden. Nog meldt men nader De smeuling duurt voort, want de graanzolders met den last zün ingestort. Gelukkig dat de muren der fabriek van buiten gewone dikte zijn, waardoor de brand, toen de daken instortten, binnen de muren bedolven was. Schutterij en brandweer zijn den geheelen dag in dienst, eu beurtelings wordt een gedeelte in werkelijken dienst gesteld. Eene groote massa vreemdelingen zijn in de stad aanwezig om het terrein in oogenschouw te ne men. De verpleegden uit het gasthuis zijn volkomen in veiligheid gebracht; de zieken vertoeven in het weeshuis. Het ware wel te wenschen, dat bij dergelijke groote ongeluk ken het telegraafkantoor geopend was, ten einde aan belangheb- benden en aan de nieuwsbladen de uoodige bekendmakingen te kunnen doen. Naar men zegt heeft men in den nacht van op Dinsdag te Amsterdam beproefd, de nieuwe gasfabriek"? daar, in de lacht te laten springen, door middel van ,]v miet, in de buizen der fabriek. Een der uitvoerders van "dit helsche plan is reeds in handen der politie, terwijl een ander ontkomen is, door in de gracht te springen. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft than een overzicht in het licht gegeven vau hetgeen in het bijn! afgeloopen jaar in die inrichting is voorgevallen. J °„De bevolking bedraagt 867 personen1. Op dit oogenblik zijn er 132 meisjes, die de school verlaten hebben eu het tijdperk zijn ingetreden om als dienstbode te worden opgeleid. Dezen hebben dagelijks te zorgen, dat ruim 786 bedden worden opgemaakt, eiken dag 9 eetzalen geschuurd en geschrobd worden, elke week 14 groote slaapzalen, bijna dagelijks 11 groote trappen met portalen en ingangen. Er moet gezorgd worden voor 74 kachels en fornuizen, des avonds 'branden er 337 lampen enz. Weinig tijds geleden, zegt de directeur, bij strenge koude, werd eiken dag een wagen vol steenkolen gebruikt; verder zijn er nog 3 verwarmtoestellen 2 stoomketels, die door de jongens worden verzorgd. Weielij worden er ruim 10.000 kleedingstukken ia de natte en drcL wasch behandeld. Dat alles, zoomede de boterbereiding, geschiedt door de weesmeisjes en hare helpsters. Op de strijttamer wor den rnim 2000 stuks goed gestreken, 4000 gemangeld. Dagelijks worden er 2500 dubbele boterhammen en 900 enkele boter- hammen gemaakt, terwijl elke week, behalve de groenten, no® een 50 hectoliter aardappelen noodig zijn. De oudste meisjes zorgen voor de jongste weezen, meer dan 500 in getal, en voor de berging van hunne kleedingstukken voor dagelijksch gebruik. „Behalve het dagelijksche verstelwerk moeten elke week meer dan 1000 paar kousen gestopt worden; dit geschiedt door de kleine meisjes, die beginnen met breien en mazen te leeren „Bij eene zeer nauwkeurige berekening bedraagt de waarde van alle kleedingstukken, welke de directeur ontving, in het afgeloopen jaar de som van f 4200, dus nog geen f 5 pet persoon, in de inrichting verpleegd." Ten slotte zegt de directeuralleen aan de goede orde, die gelukkig in ons midden heerscht, hebben wij het te danken, dat wij met zoo geringe vrouwelijke krachten (want de meeste weesmeisjes verlaten ons vóór haar 18e jaar) al dezen arbeid kunnen verrichten. Een winkelbediende te Utrecht heeft, geheel onverwachts van een hem genoegzaam onkekenden bloedverwant eene som van 7» milloen gulden geërfd. Micaber Dickens had dus zoo geheel en al geen qpgelijk in zijne ver wachting that some- thing would turn up. Ook hem had zulk een buitenkansje kunnen ten deel vallen. (De Tijd.) Een rijke boerenzoon, woonachtig te Wilp, kreeg voor eenige dagen woorden met zijn vader over het meisje, waarmede hij verkeering had aangeknoopt. De zoon, die de beleedigingen zijns vaders tegenover zijne beminde niet kon verdragen, heeft zich dienzelfden dag uit de ouderlijke woning verwijderd en tot heden is geen spoor van hem gevonden. Men vreest, dat hij zich van het leven heeft beroofd. In een manufactuurwinkel te Dordrecht vervoegde zich dezer dagen eene tamelijk net gekleede vrouw, van ongeveer 30-jarigen leeftijd, met verzoek namens eene dame, behoorende tot eene goed bekende familie, eenige tricot tailles en een paar schortjes op zicht te mogen medenemen. Ofschoon de genoemde dame kort geleden overleden was, maakte de winkelbediende geen bezwaar het gevraagde mede te geven, doch gaf, ten einde zekerheid te bekomen dat de zaak in orde was, een knecht mede om de ingepakte goederen te dragen. Aan eene door de vrouw aangeduide woning gekomen, belde deze, na de goederen van den knecht overgenomen te hebben, aan, en ging binnen. De knecht, hierdoor gerustgesteld, verwijderde zich, zonder evenwel te onderzoeken of aldaarj iemand woonde, die den naam droeg, welke door de vrouw ge noemd was. Dit was trouwens niet het gevaltoen de "ien.s,*j bode haar zeide dat hare meesteres geen tailles had beste maakte de vrouw eene verontschuldiging dat zij zich vergis had en verliet het huis weder met de goederen. i Kort daarop echter werden de op zicht gehaalde go»d®®| door dezelfde vrouw in den winkel teruggebracht, met de vra»5 M L K' X)1 ll roe D of mevrouw een der tailles en een schortje, waarop de H gevallen was, tegen verminderden prijs mocht hebben, en n3 dit ontkennend was beantwoord, liet zij de goederen, bel® j de twee laatst bedoelde kleedingstukken, achter. ,J Daar men zich verwonderde over het uitblijven van het n bericht, werd een onderzoek aan het bekende adres wges Het bleek toen dat aldaar geene dame, die den naam droeg, woonde, en men er bovendien niets van op gehaalde goederen wist, zoodat de winkelier tot de mm''1 gename ervaring kwam, de dupe van eene behendige op i° I te zijn geworden. j Men meldt uit Leiden: f yeD.j Eene bejaarde vrouw werkte bij eene familie te s M hage, en had zich eenige weken geleden schuldig gemaa diefstal van zilverwerk, ten nadeele dier familie. Toen et dag Ll. door een der leden van dat gezin weder over missing werd gesproken, begreep dat men haar ver lCh« haar de angst zoozeer overviel dat zij het voornemen opvat verdrinken. Zij verliet het huis en vol vertwijfeling liep Z1J po verder en verder, totdat zij te Leiden aankwam. Daarsc ree-jjej a zond zij een brief, aan de door haar bestolen vl óékende daarin haren misslag, onder mededeeling v3^ noodlottig voornemen. Daarop toog zij weder op weo'ff zjj V eene eenzame plek onder Zoeterwoude gekomen, sproDo jj water. Dit was echter door een in de verte aankomen opgemerkt, die haar redde. Spoedig van droge klee kJ zien, werd zij door den gemeenteveldwachter naar tó bureau te Leiden overgebracht, vanwaar zij den vo g ter beschikking der Haagsche politie is gesteld. Tegen den socialist J. A. Eortuijn, is» bij ^oggi van zijn optreden te Drachten, proces-verbaa Fe wegens beleedigiug der regeering. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te Gravenhaqe. Het Bestuur der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, uitvoering gevende aan het besluit der Algemeene Vergadering, den 21 November 1.1. te Zaandam gehouden, wendt zich met verschuldigde achting en eerbied tot U, mijne heeren, met dringend verzoek om de voordracht van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot oprichting van een drietal proefstations voor den landbouw, onveranderd te willen aannemen. Verwijzende naar de argumenten, in het advies der landbouw-commissie aan bovengenoemden minister neergelegd, een advies waarmede wij ons gaarne ver eenigen, meenen wij naar aanleiding van enkele aan- en opmerkingen betreffende deze zaak, voorkomende in het voorloopig verslag omtrent het onderzoek der begrooting van het Ministerie van W., H. en N. voor het dienstjaar 1889, er op te moeten wijzen, dat vooral het oprichten van rijks-proefstations een ge biedende eisch des tijds is te achten. Dat de landbouwers en zuivelbereiders die oprichting ten zeerste zullen waardeeren, moge blijken uit de overstelpende drukte, die geregeld aan's Kijks- proefstation te Wageningen heerscht. Vooral voor de zuivelbereiding is het oprichten van meerdere rijks-proefsta tions van overwegend belang, en het was zeker met het oog hierop, dat de land bouw-commissie Hoorn als eene van de meest geschikte plaatsen tot vestiging van een proefstation heeft aangewezen. Hoorn toch ligt te midden van eene nijvere streek, waar de zuivelbereiding hoofdzaak, ja bijna de uitsluitende bron van bestaan voor onze landbouwende bevolking is, in directe verbinding met de provinciën Friesland en Zuid-Holland. Vooral met het oog op de velerlei gebreken, bij de zuivelbereiding voorko mende, waarmede onze kaas- en boterbereiders te kampen hebben, en waarvan de oorzaken door de praktijk niet zijn op te sporen, is het dringend noodig dat de wetenschap der praktijk te hulp kome. Ten onrechte toch dreigt de meening ingang te vinden, dat de zuivelberei ders zich weinig aan hun bedrijf gelegen laten liggen, en van „der vaad'rea aard zijn ontaard". i Het tegendeel is naar. Met kracht en energie wordt er naar gestreeft der scherpe concurrentie met vakgenooten in het buitenland het hoofd te kunnen bieden. Getuigen hiervoor de proefnemingen op bet gebied der zuivelbereiding van wege onze vereeniging ten jaren 1880 en 1881 ingesteld, waarvan wij de eer hebben bij dezen de uitvoerige verslagen over te leggen èetuigen de meer dan twintig Coöperatieve Zuivelfabrieken, die, in de laatste jaren, binnen den kring der werkzaamheid van Hollands Noorderkwartier, zijn opgericht geworden. Getuige de premie van f 2000, door onze Vereeniging uitgeloofd, en toege kend aan een landbouwer, die eene methode van kaasbereiding bekend maakte, thans door velen met succes gevolgd, en waarvan wij eene beschrijving hier nevens overleggen. ïntusschen zijn practisehe kennis en ervaring niet alleen voldoende om op de hoogte van den tijd te blijven en de bij de zuivelbereiding voorkomende gebreken met succes te bestrijden. Wij hebben behoefte aan den steun en de htdp der wetenschap. Wat die hulp vermag kan het kleine Denemarken leeren. En zeker ligt het op deo weg der Nederlandsche Regeering aan onze Zuivelbereiders die weten schappelijke hulp te Verschaffen, door het Oprichten van proefstations en vak scholen Nu de Regeering, dank zij het advies en de voorlichting der Landbouwcom. missie de handen in die richting aan den ploeg wil slaan, 't geen wij dankbaar erkennen, komen wij tot U, mijne heeren, met het bescheiden, maar dringend verzoek, dat de voorstellen van s' Lands Hooge Regeering door Uwe goedkeuring mogen worden bekrachtigd. 1t Welk doende, (w. g.) J. ZIJP Kz., te Abbekerk, Voorzitter. W. TEENGS. te Wieringerwaard, Secretaris. bol

Schager Courant | 1888 | | pagina 2