Binnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd, Buitenlandsch Nieuws, Spoorwegongeluk bij Brussel. Schagen, 6 Februari 1889. Onze Gymnastiek- en Schermvereeniging »Lvcurgus", gaf jl. Zondag in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier, hare gewone jaarlijksche uitvoering, ten aausohouwe van zeer vele belangstellenden. J-ycurgus, met zijn adspiranten-afdeeling en den cursus voor meisjes, telt een vrij groot aantal leden, hetgeen wij een ver blijdend verschijnsel noemen. Immers de beoefening der gym nastiek, reeds aangevangen op vrij jeugdigen leeftijd, kan niet anders dan een gelukkigen, heilzamen invloed hebben op het lichaam der beoefenaars. Helaas, dat de waarheid hiervan nog niet meer algemeen is doorgedrongen tot de harten van alle ouders, die hebben te waken ook over het lichamelijk welzijn hunner kinderen. Verblijdend noemen wij het daarcm, dat niet alleen Lyeurgus zeiven in ledental is toegenomen, maar dat ook de adspiranten- afdeeling een talrijk aantal leerlingen telt en dat ook ten opzichte der meisjes meer en meer het verouderd schroomvallige en dwaze idee verdwijnt, dat gymnastiek niet voor de dochteren heilzaam is. Evenwel, we weten het maar al te zeer, hoe diepe wortel verouderde ideeën hebben geschoten en hoeveel tijd er over heen gaat voor de menschelijke geest zich gaat gewennen aan nieuwe nuttige levensbeschouwingen. Omtrent de uitvoering mag Lyeurgus volkomen tevreden zijn. De verschillende verrichte oefeningen bewezen, dat zelfs oogen- schijnlijk zwak geschapen personen door volhardende oefening zich een vrij groote mate van spier— en lichaamskracht kunnen verschaffen. Wij zagen ook door gezonde, flink gebouwde turners oefeningen maken, die van hunne gestaalde spieren schitterend getuigenis gaven. Omtrent de adspiranten-afdeeling en den cursus voor meisjes, beiden onder leiding van den heer Roep, kunnen wij naar aanleiding dezer uitvoering niet nalaten een gunstig oordeel te vellen. Wij weten immers hoe moeielijk het is voor een gymnastiek-onderwijzer om de jonge knapen en meisjes voort durend behagen te doen scheppen in de hoogst nuttige doch tegelijk wel wat eentoonige oefeningen der kamer—gymnastiek. Te meer stelleD wij dus op prijs, dat de heer Roep de aan zijne leiding toevertrouwde kinderen met dergelijk succes de gymnastiek doet beoefenen. Op Vrijdag 15 Februari e. k., zullen voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar behandeld worden de strafzaken, met betrekking tot de alhier in Sept. '88 gepleegde ongeregeld heden, ontstaan tengevolge van het veivoeren van Guurlje Borst, naar Zoeterwoude. Gedagvaard z;jn 17 personen als beschuldigden en 42 als getuigen. Aan het Postkantoor Winkel en de daaronder res- soiteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Januari ingelegd f 124.30; terugbetaald f 496.50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 140. hij In eene vergadering der Maatschappij //Tot Vut van 't Algemeen,* departement Kolhorn, op Donderdag,, den 14den Februari a.sdes avonds half zeven ure, in de kolfbaan van den heer D. Kist, aldaar, zal als spreker optredende heer M. J. Ternooij Apel, lid van het Letterlievend Genoot schap „Jacob Léon Wertheim," ;e Amsterdam. Naar aanleiding van het in het Nieuws van deu Dag en andere couranten medegedeelde omtrent een werkstaking in den Polder Waard en Groet, wordt ons ter verduidelijking medegedeeld, dat enkele arbeiders, als niet met het werk op de hoogte, zulks hebben gestaakt, dat echter de meesten hunner den volgenden dag het werk hebben hervat, aangezien den geheelen winter door, daar de meeste arbeiders 80 en nn zelfs 90 ets per dag wordt verdiend. De Staatscourant den toestand van Z. M. De toestand van Zijne klaring der geneesheeren volgende bericht omtrent bevat het den Koning. Majesteit den Koning is volgens ver- gedurende de laatste week bevredigend gebleven. Hoewel de eetlust onregelmatig en niet altijd vol doende is, blijven de krachten dezelfde. Zijne Majesteit gevoelde zich over het geheel blijkbaar iets opgewekter, en kan zonder groote inspanning Hoogst üeszelver gewone werkzaamheden verrichten. Het eerstvolgende bericht betreffende Zijner Majesteits gezond heidstoestand zal, indien zich geene bijzondere verschijnselen voordoen, geplaatst worden in de Staatscourant van 12 Fe bruari 1889. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct., den toe stand des Konings besprekende, zegt, dat men in Deu Haag zeer spoedig het einde tegemoet ziet. Hij lascht de volgende bijzonderheden in omtrent 's Konings scherpe ironie en prof. Rosenstein's kloekheid »Toen de hoogleeraar den Koning de eerste maal bezocht reeds vier jaren geleden had de Koningin hem geschreven zich voorbereid te houden op een consult ten paleize, doch Z. M. had steeds geweigerd den heer Rosenstein te ontvangen was de Koning stroef. De geneesheeren hadden prof. Rosenstein medegedeeld, dat Z. M. steeds weerzin had in 't laten zien van de tong en toen nu de hoogleeraar den Koning vroeg de tong uit te steken, stak Z. M. even 't puntje tusschen de lippen. »Iets verder, als ik Uw Majesteit verzoeken mag," vroeg de hooglceraar beleefd. ./Dat is onnoodig," antwoordde de Koning. Daarop stond prof. R. op, legde zijn eene hand op 's Konings hoofd, hield hem met de andere bij de kin vast en met een flinken ruk opende hij Zr. Ms. mond. //Dank u, Sire", sprak hij daarop en zette zich. De Kouing was overbluft en ontstak niet in woede, zooals men verwachtte, maar bleef zeer kalm en verzocht den prof.ssor nog wat te blijven zitten. Z. M. wreekte zich alleraardigst. In den loop van het gesprek vroeg hij hoelang prof. R. nu reeds te Leiden was, en op 't deswege ontvangen antwoord, vroeg de Koning zeer puntig//En sedert wanneer is u genaturaliseerd F" Men weet dat de hoogleeraar Duitscher is. Den volgenden morgen vroegtijdig ontving de prof. te Leiden het bericht zijner benoeming tot ridder 3e kl. in de orde van den Leeuw van Nassau." open hield, zijn haar was donker en zeer glad geborsteld, droeg kleine bakkebaarden. Hij rekte zich lang uit en geeuwde luid. Abigail keek haar echtgenoot minachtend aan. Het was de eenige uiting van hare misnoegdheid over deze ongemanierd heid. Zij behoorde door een aangeboren instinkt en door op voeding tot die vrouwen, die een groote karakterfout begrijpen en verontschuldigen kunnen, maar die zich niet weten heen te zetten over hatelijke levensvormen. z/Nu vermaakt u wat," zeide Mannhardt, Mary goed gunstig de wang streelende. z/Ik bid u, Mannhardt, doe mij het genoegen en vergezel ons," vroeg Abigail. Haar bleek gelaat lachte daarbij zoo tee- der, maar in hare oogen brandde de vrees, dat hij ja zou zeggen. #Gij weet dat het mijn skat-avondje is." //Daaraan heb ik in het geheel niet gedacht, anders zou ik eerst voor de tweede voorstelling van het stuk biljetten be steld hebben. Laat uw partijtje vanavond dan varen." ffDat gaat niet, lieve Abigail, gij moet u heden zonder mij behelpen,* zeide Manhardt. //Heden morgen nog herinnerde majoor von Reittling mij aan onzen vasten avond, en ik beloofde bepaald te komen." "Was deze man dan zoo blind, dat hij het glinsteren der schoone oogen niet zag, niettegenstaande de mond op een toon van leedwezen /,hoe jammer" deed hooren. Misschien bestond zijne gevatheid hierin, te voelen, dat hij niet begrijpen mocht, daar hij anders tot handelen gedwongen kon worden. Misschien kwam ook zijne ij delheid zijn vrees voor toestanden, waartegen hij zich onbewust niet opgewassen gevoelde, welwillend te hulp en maakte die hem wijs, dat er niets te //begrijpen" was en dat het tusschen hem en zijne echtgenoote alles liefde en vrede was. Zoo ging hij dan heen, vervuld van zijn gewicht, geheel onontbeerlijk te zijn voor zulke aanzienlijke personen, als den majoor en den gezantschaps-attaché, zijne skatgenooten. Kort daarna beval ook Abigail het rijtuig voor te laten komen. Hare kamenier bracht haar witten, met gouddraad doorweven kanten doek en een zeer fraaien avondmantel van persische stof, met donkerkleurig bont omzoomd. Abigail bezon zich een oogenblik. vMijn zwarten kanten doek en mijn winterpels," beval zij. In het rijtuig kuste zij Mary zeer hartstochtelijk en sprak zij zeer zenuwachtig. Voor het operagebouw zond zij hare equipage weg, en daarover verbaasde Mary zich te meer, toen Abigail in de garderobe tot haar zeide: (,Hartje, ik moet een bezoek maken, bij een arme, zieke vriendin. Ga maar in de loge. Ik kom aanstondsgij zit daar veilig." En voort was zij. wezen hoe men elke verrassing doelloos maakt voorkomt. Het deed hem groot genoegen van a - vernemen, dat zij alles wat hij zeide zeer duidelj.v pelijk vonden en ook dat de maatregelen, die jt.' *4 hun zoo eenvoudig voorkwamen, dat zij hunne y te kennen gaven, dat men dit bij bet departement niet wist. Een opmerking, die hij beantwoordde m, t reeds in zijn brochure aangehaald, dat alles een»^?^ krijgszaken, mits men de zaken maar goed bestude^ gezond verstand gebruikl. Dat gezegde heeren, met uitzondering van den iw Rooijen, vóór de begrooting stemden, is, naar hij detiVt om redenen van hoogere politiek. Een ieder voor zichzelf verantwoorden maar dat wil de heer f zeggen, dat wij met al onze hoogere politiek op w, onze onafhankelijkheid te verspelen. Tegen den minister van oorlog richt de heer fiD> dezelfde verwijten welke hij hem reeds in zija Jjf'i MNn de minister den man, die hem kan L keft lij om Dein te vragen noe iiei aan iiiuci, neen hij gPt behou? voegde hij de zaken niet hem te vragen liefde en eigenbelang oed inziet, niet bij zich hoe het dan moet, heeft te stellen boven het vaderland. Het is wederom gebleken, niettegenstaande uitstekend^ Bakkersvereeniging laboratorium van Eene ongehuwde vrouw, die zich aan het stadsbestede lingenhuis te Amsterdam had vervoegd met een kind van 3 weken oud, hetwelk zij voorgaf op de Prinsengracht te hebben gevonden, doch dat later bleek haar eigen kind te zijn, is gearresteerd. Dezer dagen begaven zich een zestigtal werkeloozen naar een der armvoogden van Hoornsterzwaag. Zijne dienstbode, niet ten onrechte weinig ingenomen met dat bezoek, zeide hun, dat haar heer niet thuis was. Zoo echter lieten zij zich niet a - schepen, drongen de woning binnen en dwougen den arm voogd hen te vergezellen naar zijn ambtgenoot, die ruim een half uur verder woonde. Daar gekomen lieten zij niet eerder af, alvorens hun eenige onderstand gegeven was. Waar men kans heeft, dergelijke bejegingen te ondervinden, is het niet te verwonderen, dat het vaak moeite kost, geschikte personen te vinden, die zich eene benoeming tot armvoogd willen laten welgevallen. Ook thans hebben beide armvoogden weder bedankt. In Limburg is het vrij algemeen gebruikelijk, dat can" didaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad zich zei ven bij advertentie en circulaire in de gunst der kiezers aan bevelen. Een candidaat voor den gemeenteraad van Broek-Sittard, heeft weer een ander, tevens goedkooper middel bedacht. Hij liet namelijk Donderdag j.1. door den dorpsomroeper afkondi gen, dat hij zich bij de verkiezing van Maandag a.s. candidaat stelde en zich plechtig in de gunst van heeren kiezers aanbeval. Een van het detachement schepelingen der marine, het welk na jaren verblijf in Indië deze week te Amsterdam terugkeerde, werd behalve door zijne ouders, ook door zijne grootmoeder, aan de De Ruyterkade afgewacht. De oude vrouw verbeidde met ongeduld de aankomst der mailboot en sprak er over dat de kleinzoon zijn grootvader zóó zou missen, wiens overlijden hem nog onbekend was. Naar mate de boot naderde en zij op een afstand de schepelingen in de sloep zag gaan, waarmede zij naar het wachtschip werden vervoerd, vermeerderde hare spanning. Van de brug waaronder de sloep doorvoer, ontdekte zij haar kleinkind spoedig, en haar wuiven werd door den aangekomene dadelijk gezien en beantwoord. Op hetzelfde oogenblik wankeli de oude, zijgt ineen en zonder meer te heb ben kunnen spreken, overleed zij kort daarop. Hblad Is Nederland in gevaar? De heer Henry Tindal, schrijver van de brochure „Is Neder land in gevaar heeft nader de juistheid betoogd van zijn mededeelingen en opmerkingen. Hij heeft een onderhoud gehad met de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de oorlogsbegrooting, de heeren Vau der Goes, Van Lynden, Van Rooijen en De Vos van Steenwijk, en hun duidelijk ge maakt (volgens hem zelf) in welke gevallen op de door hem beschreven verrassingen moet worden gerekend. Verder welke maatregelen men moet nemen om volkomen gevrijwaard te zijn, uiet alleen tegen alle in zijn brochure aangehaalde gevallen, maar tegen elke verrassing. Hij heeft die heeren duidelijk be- tegendeel beweren, dat in Schiedam nog maakt kan worden. Vanwege de Amsterdamsche schappelijk Belang" zijn op het Knijt en Farensbach 16 gistmonsters chemisch eu ttiiZ onderzocht, terwijl 10 leden der vereeniging de gijj/ onderzocht hebben, door er mede te bakken. ^1 Een zoodanig onderzoek kan dus aanspraak maken komen betrouwbaarheid. Konden er uit het chemisch en microscopisch Cl geen directe gevolgtrekkingen gemaakt worden, het was het geval met de proefbakking. Uit de bak proeven bleek dat slechts vijf van de monsters uitstekend werden bevonden nl. alle drie t van de firma Roetman, Scheffers en Cote Schiedam twee monsters van den heer J. C. Van Marken te 'h een monster uit Frankrijk. Met genoegen kunnen wij dus constateeren dat jongste gistvennootschappen te Schiedam met glans 4 currentie blijkt te kunnen doorstaan. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze zoo merkwi proefneming verwijzen we onze belangstellende lezer ut 402 van de Nederlandse/ie Bakkers-Courant van dei Januari 1889. Op een uur afstands vau Brussel heeft Zondag een vers kelijk spoorwegongeluk plaats gehad. De trein, die om 5 's morgens van Brussel naar Ottignies, NammcftCmeyr en uit 16 waggons bestond, derailleerde tusschen de s La Hulpe en Groenendael, juist voor een brug. De looi kwam tegen een pilaar der brug terrecht en daar de trt groote snelheid had, omdat die niet voor Ottignies h te stoppen, stortten de tender en de vijf volgende pa waggons op de locomotief. Doch tegen zulk een schol? zoo zware vracht was de brug niet bestand, zoodat zij ii deu zwaren last in haar val medenemende. Het verschrik tooueel te beschrijven, dat zich thans voordeed, is niet si Te midden der kreten van de gewonden, den schrik n: die ongedeerd waren gebleven, waren gelukkig nog reizigers, die hun koelbloedigheid behouden hadden c het begin van den trein snelden om den ongelukkige!; den die tusschen de vernielde spoorwegrijtuigen beklem: hulp te bieden. Twee geneeskundigen, de heeren Warnots er. Haè vonden zich iu den trein en, gelukkig voor hen, in t? laatste rijtuigen, zoodat zij ongedeerd bleven. Onsc: diensten konden beiden bewijzen. Bijgestaan door den ti boden beiden de eerste geneeskundige hulp. Toen de door de paniek veroorzaakt, een weinig hersteld was, Groenendaal al het materieel ontboden, dat aanwezig het vervoer der gewonden. Aanhoudend werden geheele stukken vleesch van o: verbrijzelde wagens gehaald. De lijken werden voorloc: zijde gelegd, want vóór alles moest gezorgd worden talrijke slachtoffers, die een prompte verzorging nog dood zou kunnen redden. De wanhoopskreten, die ongelukkigen geuit werden, verscheurden het hart. 0ni; was hulp uit Brussel ontboden en tegen half één kwsr geneeskundigen op de plaats des onheils aan, voorziet noodige instrumenten en verbandmiddelen. De doodei- wonden, die te verminkt waren om hen ver te V' voeren, werden naar Groenendaal en Boitsfort o1^ terwijl zij en die het bepaald verlangden, per trein werden vervoerd. De eerste trein met gewonden kwam tegen half ft*1 Luxemburgerstation te Brussel aaD. Zes der gewon® reeds onderweg overleden, waaronder een kindje van dat hevige brandwonden had bekomen, en welks gfibjl gevolge geheel zwart was, te midden waarvan een parelwitte tanden schitterde. De lijken werden in gebracht, dat aan het kantoor van den stationsc waar zij op kussens uit de 2e klasse waggons werden De arme kleine werd tusschen haar vader en die onder het vervoer eveneens waren overleden. De overledenen waren twee flinke, steviggebouwde ma,1Iie"' dame en een vrouw van ongeveer 25 jaar. ^t W einige oogenblikken later werd ook het lijk t binnengebracht^.-waarna in het station spoedig ook slachtoffer oygrleed. jj In de atad bad het bericht van het spoorwegon groote sensatie teweeggebracht en iedereen stroo® fl stations,, oin Jen treurigen stoet te zien aankomen, jj u burger^ation waren tal van doctoren die hun

Schager Courant | 1889 | | pagina 2