Binnenlandsch Nieuws. en die op liunne bekentenis zullen worden veroordeeld. Spreker erkent dankbaar, dat de Officier van Justitie er op heeft ge wezen, hoe de waarheidsliefde en de goede trouw van deze beklaagden, scherp afstekende bij de houding van zoovelen, die door hun onwil de Justitie op een dwaalspoor trachtten te brengen, hun bij de bepaling der straf ten goede behoort te komen. Er zijn er geweest, die inlichtingen hebben geweigerd met een beroep op hun ambtsbetrekking, er zijn er die hard nekkig gezwegen hebben, er zijn er die stellige onwaarheden hebhen gezegd. Dat deze voorvallen niet beter zijn opgehelderd geworden, is allerminst de schuld der Justitie. Naar,sprekers oordeel was er slechts één enkel rechtspunt te behandelen. Het openbaar ministerie heeft gerequireerd, dat een aantal beklaagdeD schuldig zullen worden verklaard aan feiten, waar omtrent slechts door een enkele getuige is verklaard. Dit is in strijd met art. 397 Strafvordering en met den ouden regel i/fflnes Mannes Rede ist heines Mannes Rede, man soll sie horen alle heide." Ten onrechte ziet men in de op denzelfden avond voorge vallene feiten eeue voortgezette handeling, zooals art. 56 Straf recht bedoelt. Er is ook geen voortgezette handeling, geen rebellie bijvoorbeeld, waarvan het inwerpen van ruiten een onderdeel zou zijn, ten laste gelegd, en de baldadigheden bij verschillende personen gepleegd, zijn niet gepleegd door dezelfde personen, en allerminst het gevolg van één enkel genomen besluit. Maar al ware dit zoo, dan nog zoude art. 397 Straf vordering verbieden, de verschillende feiten, het inwerpen van ruiten bij verschillende personen, te bewijzen door één enkelen getuige, omdat die feiten niet strekken tot staving eener bepaalde daadzaak, maar die feiten de te bewijzen en ten laste gelegde daadzaak zelf zijn. De verdediger ging achtereenvolgens na wat was bewezen met betrekking tot de verschillende beklaagden. Verdediger vroeg voor Cornelis Baars een lichtere straf, omdat deze beklaagde nog jong was en volmondig zijn schuld had bekend. Van enkelen der aan Klaas Schoorl ten laste gelegde feiten moest deze worden vrijgesproken, omdat er maar telkens een getuige was die ze had gezien en lettende op de stellige ont- kentenis van beklaagde, moet men hier de mogelijkheid van vergissing toegeven, daar de feiten in turha zijn gepleegd. Jan Visser Az. had zich alleen beroemd op eene daad, waar van echter niet bewezen is, dat zij gepleegd was. Ten opzichte der beklaagde Neeltje Metselaar gold het in duhiis pro reo, omdat er mogelijkheid bestond van ver gissing met hare zuster. Voor de beoordeeling van de daad van den beklaagde JohaDnes Reijer, moest worden rekening gehouden met de beweegreden, die hem tot die daad had vervoerd. Verdediger vroeg vrijspraak voor Klaas Visscher Bz., omdat het feit, waarvan deze werd beschuldigd, niet was bewezen de een had hem slechts zien gooien, en de andere getuige had eene ruit hooren rinkelen nadat beklaagde wierp, waartusscben geen oorzakelijk verband bestond, omdat er zoovelen waren die wierpen. Jan Wit had alleen gegooid door een reeds bestaand gat en is dus niet strafbaar, en alleen op eigen bekentenis berustte het feit van het uitdraaien van de lantaarn, waarvan Simon Horst was beklaagd. Ten opzichte van Jan Boekei, beklaagd van ernstige mis handeling, waarvan evenwel 'niets was gebleken, herinnerde verdediger er aan, dat Boekei altijd had gediend bij Arie Vader, den oom van Guurtje Borst, zoodat hij deze dus zeer goed kende. Voor Aris Huutkooper, die alleen door zijne loyale bekentenis veroordeeling mogelijk maakt, vroeg verdediger eene lichte straf. De' verdediger zegt ten slotte, dat het zou zijn te betreuren als de vonnissen nieuwe verdeeldheid brachten. Twee feiten namelijk, het gebeurde met Geertje Kok, die in het huis van Wilhelmus, zonder medeweten van haren vader, voor wieii het vier jaren verborgen was gehouden, tot een ander geloof was overgegaan, en hetgeen gebeurd was met Guurtje Borst, zijn de aanleidingen geweest, tot het voorgevallene in Schagen, zonder dat daarbij geloofsovertuiging in het spel kwam. Men zag er in wat het eerste betreft, miskenning, wat het tweede aangaat, misbruik van vaderlijke macht. Als dit niet onder het bereik van de strafwet valt, geeft de wet geen actie aan een kind. Durft men beweren met deze feiten voor oogen, dat er geen misbruik kan worden gemaakt van de vaderlijke macht, waarop niet de wet straf bedreigt; durft men zeggen, dat men geen kind kan opleiden tot dingen, die ouders grieven tot in 't diepste van hunne ziel, zonder dat de Justitie hulp geeft? Men zoude ziende blind moeten zijn, om dat vol te houden. Maar dan ook moet men het goed recht erkennen van de open bare meening, van de stem des volks, die wel niet de stemme Gods mag genoemd worden, maar die dikwerf de stem van het geweten is. Dit kan men erkennen, zonder de gepleegde gewelddadigheden goed te keuren. De verklaring van den vader van Guurtje Borst, dat, als hij geweten had, welk gesticht dat te Zoeterwoude was, hij zijne dochter daar niet zou hebben gebracht, pleit op zich zelf reeds verzachtend voor hen, die naar aanleiding van het ver voeren naar dat gesticht, in opgewondenheid misdrijven hebben gepleegd. Schagen, 23 Eebruari 1889. De Raad onzer gemeente, hield gisteravond ten zes ure eene bijzondere vergadering ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Bouma. Afwezig waren de hh.: J. Buis, G. Langenberg en Jb. Stammes. Op de door den schoolopziener gedane voordracht waren geplaatst 1. Jacobus Cornelis "Visser, van Oost-Yoorne. 2. Andrese Pieter Latenstein, van Noorddorp. en 3. Jan Bouwman, van Akersloot. Met algemeene stemmen werd benoemd, de heer J. C. Yisser. Donderdag 11. had in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier, eene bijeenkomst plaats van afgevaardigden der verschil lende liberale kiesvereenigingen in dit district en van eenige belangstellenden, ter bespreking van de wenschelijklieid, om met betrekking tot de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten, te vormen een nieuwe Centrale Kiesvereeniging. Yan zeven plaatselijke kiesvereenigingen waren de afgevaar digden opgekomen. Bij de bespreking werd niet uit het oog verloren, de bewe ging die in de jongste dagen door de Regeering dienaangaande is op touw gezet. Yolgens de nieuwe kiestabel zou Schagen dan geen district meer afzonderlijk vormen, doch ingelijfd worden bij Alkmaar, welk district dan zal bestaan uit de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Bergen, Schoorl, Warmenhuizen, Harenkarspel, Sint Maarten, Schagen, Wieriugerwaard, Barsinserhorn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Heer Hugowaard, Oudkarspel, Noord—Scharwoude, Zuid-Scharwoude, Broek op Langendijk, Sint Pancras, Koedijk, Oudorp en Oterleek. Daaruit blijkt, dat de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Oudorp en Oterleek bij het thans bestaande district Schagen gevoegd zullen worden, terwijl er afgaan a. de gemeenten Wieringen, Zijpe, Callantsoog, Petten en Anna Paulowna, die bij den Helder gevoegd worden; en h. de gemeente Winkel, die onder Enkhuizen wordt ge rangschikt. Daar de verkiezing voor twee leden der Provinciale Staten in de maand Mei a.s. moet plaats hebben, en het ook zeer goed mogelijk is dat, indien de tegenwoordige Regeering de nieuwe indeeling voordraagt, het desbetreffend wetsontwerp door de Eerste Kamer wordt verworpen, waardoor dan de verkiezing moet plaats hebben volgens de thans bestaande indeeling, werd nu besloten tot de oprichting van een Centrale Liberale Bond van plaatselijke liberale kiesvereenigingen, voor het stellen yan candidaten voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. Tevens werd een commissie benoemd, die binnen drie weken, een ontwerp—reglement ter beoordeeling zal vaststellen, waartoe in Maart e.k. eene algemeene vergadering zal worden gehouden. Verslag der Vergadering der Holl. Maatsch. van Landbouw afdeeling Schagengehouden op Zaterdag, 23 Febr. '89, 's morgens 10 ure, ten huize van den heer JV. Roggeveen Cz. Tegenwoordig waren 20 leden. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen werd medegedeeld a. Dat het ledental in het afgeloopen jaar met 4 was verminderd. b. Was ingekomen een missieve van het Hoofdbestuur, aan radende geen bijzondere pogingen in het werk te stellen, om ten behoeve van landbouw en zuivelbereiding afschaffing of restitutie van zoutaccijns te verkrijgen, aangezien de afschaffing van die accijns bij de regeering in plan is. c. Missieve van de afdeeling Leiden en omstreken, vragende inlichtingen, wat er alzoo ter bevordering van de fokkerij in deze afdeeling gedaan en verlangd wordt. Wordt besloten te wijzen op de verleden jaar alhier gehou den onderlinge tentoonstellingen. d. Ingekomen een missieve van de afdeeling Bergen op Zoom, berichtende het aldaar te houden Landbouwkundig Congres. e. Missieve van de afdeeling Alkmaar, houdende verzoek, ten opzichte van de Paaschtentoonstelling van wege onze afdeeling eenige geldelijke ondersteuning te mogen genieten. Met het oog op het nadeelig saldo der kas, werd besloten dit voor kennisgeving aan te nemen. f. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester, over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 28U.095 en de uitgaven f 302.875, alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 22.78. g. Werd nu door den heer P. Dekker verslag uitgebracht van de door hem, als afgevaardigde bijgewoonde vergadering van Holl. Noorderkwartier. h. Werd besloten ook dit jaar weder onderde leden der afdeeling te doen houden een keuring van stierkalveren en daarvoor uit te loven prijzen van f 15 en f 10. Tot leden der commissie van keuring werden benoemd, de hh.: D. Smit, S. Grootes en J. Schenk, en tot plaatsvervangers, de hh.: J. Dekker, J. Buis en A. Bakker. Nog wordt besloten aan de deelnemers de verplichting op te leggen, dat de eigenaar van den met den lsten prijs bekroonden stier, dien nog tegen een dekgeld van f 2.tot 1 Juli van dit jaar voor de leden moet beschikbaar stellen. i. Werd nu aan den heer P. Boekei Cz, uitgereikt een ge tuigschrift en vijf gulden, voor de door ZEd. op de tentoon stelling te 's-Gravenhage in '88 geëxposeerde commissie-kaas. Bij de rondvraag wijst de heer C, Bijpost Rz. op het feit, dat verleden jaar de eigenaars van vee, bestemd voor de Alk- maarsche tentoonstelling, op den doorvoer door Schagen, markt- geld moesten betalen. Hij vindt zulks ongerijmd en meent dat het op den weg ligt der afdeeling om bij den raad der gemeente te protesteeren tegen deze maatregel. De heer Jb. Stammes deelt evenwel ter inlichting mede, dat een protest hier overbodig is, want dat elke eigenaar van dus danig vee, van den Burgemeester een vrij biljet tot doorvoer kan bekomen, indien hij slechts de noodige bewijzen overlegt. Wordt besloten niet te protesteeren. Nog wordt besloten op een desbetreffend voorstel de verga deringen der afdeeling voortaan te doen aanvangen precies een kwartier na het uur van uitschrijving, ten einde tijdsverspilling te voorkomen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer C. Kooij, wordt aangenomen bij Holl. Noorderkwartier bij gelegenheid een voorstel te doen, tot het nemen van maatregelen tot verbreiding van kennis van degelijk en goed hoefbeslag. Ten slotte wees de heer P. Dekker op de wenschelijkheid, dat door den heer De Graaff ook in Schagen lezingen zouden worden gehouden, in zake zuivelbereiding, evenals die heer thans in Alkmaar doet. X Te Callantsoog is het lijk aangespoeld Van ling naar gissing 15 of 16 jaren oud, slechts gek]e rood baaieu hemd en een geruit katoenen overkleed gemerkt. Blijkbaar was het een oosterlinghet hoofd ^a8 neus stomp, de lippen dik, de tanden wit en het ha? $1 X Nog is hier gevonden een naambord, Waar sneden letters stond: II ardan geren J.l. Dinsdagavond, 19 Eebruari, vierde het dei) Hoogwoud der Maatschappij lot nut van 't a]gemee 'ar«t van zijn vijftig-jarig bestaan. Eerst zette een der y f en duidelijk het streven der maatschappij uiteen e« 1 na op de zegenrijke werking der departementale int?« in deze gemeente, als de spaarbank, de volksbiblioth u schoolbibliotheek, en de Floralia. ""f Daarna trad als spreker op mr. Colien Stuart, ujt Het onderwerp zijner boeiende improvisatie was rijkskundige les, waarin hij aantoonde, hoe ons h? de leiding van het huis van Oranje, door de waakzaam "t de werkzaamheid onzer voorvaderen aan de golven ontï®.®( een volk huisvest, dat blaakt van liefde voor de vrij? dat, misschien wel voor korten, maar niet voor larJ r bukken kan onder priesterheerschappij. l'i Aan het slot zijner rede herdacht de spreker nog jaardag van onzen geëerbiedigde!) Koning en uitte hij ,'j de beste wenscben voor het heil van ons land, J.l. Maandag 18 Eebruari had te Wognutnt sidum van den heer J. Winkel, een druk bezochtever? plaats van de afdeeling Wognuin, Nibbixwoud en om^1 der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Onder de belangrijke punten van behandeliug kwam 1 anderen de vraag voor, welke waarde sesamkoeken hebben'1 veevoeder. Enkele leden deelden als bunne ervaring mede, dat A voedering met sesamkoeken wel veel melk verkregen hi maar dat het vet- en vleeschgehalte der dieren verminderd, Algemeen deelde men de overtuiging, dat het zijne m, zijde zou kunnen hebben, de dieren te voeden niet TOO>', helft sesam-, voor de helft lijnkoeken, maar dat de voeder! met lijnkoeken de voorkeur verdient. De voorzitter beloofde, dit jaar eene proef te zullen «u en den uitslag daarvan aan de vergadering mede te deelen ié welk met applaus werd begroet. De vergadering besloot met algemeene stemmen den1 J. Breebaart te Winkel, wiens groote verdiensten op: gebied van den landbouw algemeen werden erkend, jat bevelen als lid van het Hoofdbestuur der Hollandsche 1 schappij van Landbouw, in plaats van den heer K. Zijp, Abbekerk, die dit jaar moet aftreden, en niet weder hei'! baar is. Daar zich in de afdeeling het zeldzame geval voordoet een arbeider van een der leden, gedurende vijftig jaren oif broken bij eene en dezelfde familie werkzaam is, werd acclamatie besloten, zijn jubilé voor hem tot een tmtk{ maken, door hem in eene vergadering een veieerenh get schrift en een cadeau aan te bieden. De vraag werd behandeld, of het niet wenschelijt s zijn, als beginsel aan te nemen, iederen arbeider, die fj, rende vijf en twintig jaar bij dezelfde familie onafgekie heelt gearbeid, een vereerend getuigschrift te geven. .a Hoewel de zaak zei ven den leden wel toelachte, meenè,e thans dit beginsel nog niet te moeten vaststellen, met hei' op de daaraan verbonden financieele bezwaren. De afdeel: kas, die voor weinige jaren een nog al belangrijk deficit <e wees, was door de ijverige zorg van het bestuur thans ta in goeden toestand, zoodat de uitgaven door de inb worden gedekt. Men moet dus voorloopig niet verder Na afloop der vergadering had de jaarlijksche verloting landbouwwerktuigen onder de leden plaats, die, zeer volt over deze belangrijke vergadering, bij monde van een derlt den voorzitter dank betuigden voor alles, wat hij doet ii belang der afdeeling. Uit het jongste verslag aan Z. M. den Koning, kelijk de Rijkspostspaarbank, blijkt o. a., dat de maandfon altijd voor haar een buitengewoon gunstige is geweest o alle waarschijnlijkheid, is dit het gevolg van de omstandig' dat gedurende die maand aan een deel der burgerij (®l aan dat deel ten behoeve waarvan genoemde instelling te zakelijk door den wetgever werd in het leven geroepen)™ gewone voordeelen en inkomsten toevloeien. Daarom juist is de som, bij onze postspaarbank gedurende de maand Januari zoo uitnemend geschikt overtuigende wijze aan te toonen, in welke mate die instelling allengs wortel schoot in het volksleven. De o beliepen,6 Januari 1882 f 195.552,05' 1883283.446,01 v 1884 384.594,5in n 1885 452.968,1 v 1886 588.02S.J™ 18§7755.849, w 1888 880.347,9'n, T 1889 1.123.000,- In Januari 1889 werden ongeveer 6200 nieuwe SP D( boekjes uitgereikt. ,p Uit Apeldoorn meldt men aan de Arnh. Cth lu s Konings naaste omgeving wordt zijn toesta" j- zorgwekkend, niet van dien aard beschouwd, dat er ooge" .,0 gevaar bestaat. Het kan integendeel zelfs nog blijven. De minder gunstige berichten der laatste dage"U zich dan ook hoofdzakelijk op een krachtige herhali staat van opgewondenheid, waarin de Hooge Hjder 0 tf verkeerde. J Yolgens verklaring van professor Bosenstein en v®n f]/' i< eren c es Konings is de ontsteking van het fl mond en keelholte gelukkig geweken. Alleen de 1 Zijne Majesteit laten nog te wenschen.

Schager Courant | 1889 | | pagina 2