KONINGSFEEST. Donderdag, 9 Mei 1S89. 33ste Jaargang. No. 229S. K JkiiQESf S CHUTTE R IJ. Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SCHAOKÏV, liaan, D, 5. Gemeente Schagen Bekendmakingen. Tot naricht der belanghebbenden dient: Binnenlandsch Nieuws. I)e vlag1 ten top! Wordt Vervolgd, SCHAKER AlKlEEl COURANT Aiirtfi- MiiiM Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- tg avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- [ENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. JHGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prys per jaar f3.Franco per post f3.€30. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer f O.lê Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en "Wethouders van Schagen, roepen mits deze op, als zoodanige ingezetenen, die op den 1 Januari 1889, hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoo- lanigen, die zich van Buitenlandsch in deze Gemeente gevestigd lebben, voor zooverre zij nog in een der klassen van de Schut- ;erij vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Juni aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor den dienst der Schutterij te doen Mchrijven, zullende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse ipeciaaal worden gevaceerd op alle werkdagen des vcormiddags vaD 9 tot 12 ure. Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders» in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot inschrijving in alle gevallen voor de inge zetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelts, wanneer do belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestelden of uitgesloteneu tot den schutterlijken dienst te behooren; dat zij, die bevonden zullen worden zich niet vóór den len Juni 1889 te hebben doen inschrijven, door het Plaatse lijk Bestuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zonder loting zullen worden ingelijfd. Eu worden overigens de ingezetenen aangenaamd om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de strafte bij de Wet bepaald. Schagen, den 3 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente, inlichtingen zijn le bekomen omtrent de stukken, welke overgelegd moeten worden hij de aanmonstering voor de Haringvisscherij. Schageo, 7 Mei 1889. De Burgemeester a. i. voornoemd, C. DE PATER, Weth. De Burgemeester van Schagen, Gezien art. 23 en 29 van het politie-reglement dezer gemeente, VERLEENT VERGUNNING, tón de tappers, om op Zondag 12 Mei a. s. tot des nachts 3 ire, muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben n na bezetten tijd te mogen tappen. Schagen. 8 Mei 1889, De Burgemeester a. i. voornoemd, Cs. DE PATER, Weth. Roman van IDA BOY-Ed. W.) XI. "Gij dwaalt," zeide Prancis beslist, tegen von Gemmingen, Wanneer gij gelooft, dat Sabine in Berlijn op de beslissing acht. Zij is hier. Ik heb haar mede gebracht." Gemmingen stond op. Hij liep in groote opgewondenheid ^or de kamer. De anderen, die rondom de tafel zaten, volgden met de oogen. ♦Ongehoord," monpelde hij, en toch verstonden allen hem, «gehoord. Een vrouwspersoon, die alleen met haren minnaar" de wereld rondtrekt met hem in een hotel logeert en dat heeft men uitgedacht als zuster voor mij en !)öe vrouw." rancis en Ottilie stieten gelijktijdig een kreet van ont- «g uit. Bleek, met fonkelende oogen, naar woorden zoekende, und Prancis voor zijn broeder. thmer, kalm gadeslaande als altijd, verwonderde er zich er> dat Gemmingen in dit oogenblik en in deze /aak aan n vraag van uiterlijke vormelijkheid dacht en zich zoo af- ®kelijk daarvan betoonde, dat hij zich door haar geheel en kgen Sabine liet innemen. "Dat gij mijn broeder zijtDat gij mijn broeder zijt!" acht Prancis met moeite uit. «Anders zou u een ander ant Burgemeester en Wethouders van Schagen, noodigen bij deze de ingezetenen dier gemeente uit, om op Zondag 12 dezer, bij gelegenheid van het veertig jarig Regeerings-jubilé van Z. M., onzen geeërbiedigden Koning, van hunne ingenomenheid met dit voor het Vaderland zoo heugelijke feit te willen doen blijken, door het dragen der Oranjekleur het uitsteken van vlaggen en verder door al datgene wat het feestelijk aanzien onzer gemeente dien dag zal kunnen verhoogen. Schagen, den 8 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. DE PATER, Weth. de Secretaris, DENIJS. Schagen, 8 Mei 1889. Allerwege uit ons land strooraen de berichten, dat het Ned. Volk, zich verheugende over het herstel van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, ongelet op de weinige dagen die nog resten, zich gereed maakt, om op Zondag- 13 IVIei e.It. feestelijk te vieren de herdenking van Z. M.'s 40-jarige Regeering. En onder de vele plaatsen die zich gereed maken tot die feestelijke viering, behoort ook onze gemeente Schagen. De Commissie, die zich bij gelegenheid van 's Vorsten 70sten verjaardag met de regeling der toen gevierde feesten heeft belast en daarna, met het oog op de viering van het aanstaande 40-jarig Regeerings-jubilé van Z. M. niet heeft ont bonden, heeft op Maandag j. 1. vergade.rd en besloten, ook nu weder de feestelijkheden te regelen en zich te verzekeren van de medewerking en den finantieelen steun der goedgezinde medeburgers. Voor hen, die aan de bestaande commissie ontvielen, zijn anderen in de plaats getreden en is de commissie thans samen gesteld uit de volgende ingezetenen de h.h.: Jb. Denijs, voorz. a. i., Ph. de Heer, penniugm., A. W. van Kluyve, S. de Boer, C. Asjes, J. W. Klaassen, J. M. Koelman, J. v. d. Maaten, Jb. Stammes, H. B. Voorman, J. Winkel, secretaris. Het plan der commissie is als volgt Zondag's Volksfeesten 's nam. 4 uurOptocht door de vereenigingen Euterpe, Harmonie, Lycurgus en de andere vereenigingen te dezer plaatse, die ten spoedigste hiertoe zullen worden uitgenoodigd, 's nam. £»y3 uur: "Volksconcert, door de Harmonie en Openbare TJitvoering- door Schagen's Gymnastiek-Vereeniging Lycurgus. 's avonds H ure: Openbare Ver makelij k- heden in verschillende Lokaliteiten. 's avonds ure zeer waarschijnlijk Concert van Schagen's woord geworden. Maar vergeven neen, vergeven kan ik ook u deze veronderstelling niet." ^Sabine Ottmar is met hare gezelschapsdame in het hotel ,/de vier jaargetijden," terwijl toch Prancis in Belle vue" woont," zeide Ottilie zacht. Hare stem verried hoe zij leed. HVergeef mij dan", zeide Gemmingen vol koele beleefdheid, ,/het doet mij leed, u gekrenkt te hebben." „Ik zie het, ik gevoel het, elk uwer polsslagen roept mij neen tegen," riep Francis, vzoo ben ik de onwaardige rol van smeekeling moedeik mag als mijn recht noemen, dat gij mij, wiens geheele leven voor u ligt als een boek, in hetwelk gij wel zwakke, maar geen onedele bladzijden kunt opslaan, dat gij mij tot eene dwaze handelwijze niet in staat acht. En ik spreek het laatste woord nuwilt gij mijn beminde niet erken nen, dan moet ik u en de uwen verlaten. Alleen met haar blijf ik de uwe." /(Prancis riep Dietrich uit. Zelfs Othmer gevoelde zich door dezen kreet ontroerd. Neen, dat was niet te begrijpen, zijn broeder, zijn ge liefde jonge broeder, voor wien hij een vader was geweest, dien hij had opgevoed, die alle vreugde en leed zijn levens met hem had gedeeld, wil zich nu geheel van hem afwenden Al de goede, gezegende uren zouden vergeten zijn, die Prancis in dit huis, onder dit dak had doorgebracht? Hij, dien hun moeder stervende aan Dietrich's hoede had toevertrouwd, wilde Dietrich verlaten Deze smartelijke gedachte deed de wangen van den bejaarden man verbleeken, en zijne oogen sloten zich, opdat niemand de tranen zou zien, dien daarin opwelden. Maar zij kenden Mannenkoor r/Euterpe", 's avonds omstreeks ÏO ure: GS-roo*Schitterend. Vuurwerk, (waarvoor wordt besteed f 200. 'h Maandags 13 Mei, onthaal der Kinderen van de Scholen onzer gemeente. Inderdaad deze feestviering zal en ka» Schagen tot eere strekken. Dat de commissie zulk een flink en degelijk feestprogramma durft en kan opzetten, is te danken aan Te nu reeds door de Burgerij betoonde finantieelen steun en aan het vertrouwen in den nog te wachten steun, maar in de voornaamste plaats aan den Edel Achtbaren Raad onzer gemeente; want ziet, wat er heden morgen in de expres belegde Raadsvergadering is geschied. De commissie had een rekest ingediend, om eene gemeente lijke subsidie van f75.maar de Raad overtuigd, van het groote nationaal belang- van 's Vorsten herstel en het heuche- lijke van Diens 40-jarig Jubilé, besloot mat algemeene stemmen te verleeneneene subsidie van f 100.en een crediet ten behoeve der Commissie, die op zich de verplichting zou nemen, Maandag alle schoolkinderen te ontlaaien. Tevens besloot de Raad tot de burgerij het verzoek te rich ten op den 12 Mei algemeen te vlaggen en oranje te dragen. Inderdaad, waar ons Raadscollege zoo loffelijk voorgaat, zal de commissie ook zeker wel mogen bouwen op de algemeene medewerking der Burgerij en wij vleien ons met de overtuiging, dat als heden- en Donderdagmiddag de inteekenlijsten der Bur gerij worden aangeboden, dat vertrouwen niet zal worden be schaamd. Ook in onze gemeente zal bondag a. s. bij de Hervormde en bij de Katholieke Gemeente het 40-jarig regeerings-jubilé van Z. M. onzen geëerbiedigden Vorst, kerkelijk worden herdacht. Van een bevriende hand ontvingen wij eene korte be schrijving van het feest, ter gelegenheid vaa het 20—jarig bestaan der Harmoniekapel, op Zaterdag 4 Mei herdacht in het lokaal van den heer C. Kos Pz. De zaal was feestelijk versierd met green en eene allegorische trophée boven het tooneel aangebracht. Ter weerszijde van het lokaal waren schilden aangebracht door een lauwerkrans omringd, bevattende ter eene zijde de namen der oprichters van de Harmoniekapel, de hh. W. A. Hazeu, Jün. Denijs Wz., W. Roggeveen Dz. en E. Schoeman. Ter andere zijde de namen der directeuren die de Harmonie heeft gehad, de hh. Frigerio, J. M. Otto, L. E. Rugers, en van den beschermheer, den heer E. Hoekstra. Op de tafels waren prachtige bouquetten geplaatst in vazen, door den EdelAchtb. Hoer Hulst, burgemeester van Schagerbrug, vereerd. Op den achtergrond was de muziektent der Harmonie opgericht. Ten 81/, are weI-d het feest geopend met een toespraak van den heer Hazeu, president der Harmoniekapel, waarin hij her dacht hoe de kapel voor eenige jaren mueielijke tijden had beleefd, die met haren ondergang dreigde, voortspruitende uit den verflaauwden ijver van haren toenmaligeu directeur, den heer immers allen eiken trek van zijn gelaat, uxt hetwelk zoo zelden de uitdrukking van kalme waardigheid week. En zij zagen de buitengewone verandering daarop. Ottilie, de eigen doodsangst vergetende, nam teeder zijn hand en Prancis, die nog hoopte dat een wolslagen breuk was te voorkomen, nam nog eenmaal het woorcl. wZie, Dietrich," sprak hij bezwerend, „denk toch aan uw eigen echtelijk geluk, om milder te worden.. Gij hebt mij dik wijls genoeg verhaald, dat gij van Ottilie's familie om zoo te zeggen niets wist, dat gij wel door onderzoek in Ottilie's ge boorteplaats vernomen hebt vergeef mij Ottilie, wanneer ik hier voor u misschien onbekende feiten opnoem dat haar vader officier is geweest, doch later, toen hij gepensioneerd was, ver trokken is, niemand weet waarheen. Ja, gij wist zelfs, dat ook op Ottilie's familie een of andere vlek rustte, doch gij waart verstandig genoeg dat geheim niet te onderzoeken. Dus is Ottilie tot u gekomen, evenals Sabine tot mijeen engel, die haar waarde in zich draagt en deze niet eerst. een door voornamen stamboom behoeft te laten bezegelen." Ottilie sidderde en omklemde de hand van haren echtgenoot vaster. Dat had zij niet geweten, dat Dietarich toenmaals een onderzoek had ingesteld naar hare ouders maar hoe natuur lijk was dat ook, dat lag toch voor de hand. Op Dietrich's gelaat vertoonde zich een. vluchtig rood. Het was hem zoowel tegenover zijne vrouw als tegenover Othmer, haren bloedverwant, onuitsprekelijk pijnlijk, dat Prancis deze dingen ter sprake bracht.

Schager Courant | 1889 | | pagina 1