Wat er van de beloofde bezuinigingen koi Otto; hoe echter eene belangrijke verandering daarin werd ge bracht door haren tegenwoordigen directeur, den heer L. E. Rugers, die door zijnen krachtigen ijver en bekwaamheden, de Kapel al* 't ware nieuw leven gaf en op de tegenwoordige hoogte gebracht heeft, waardoor zij eene eervolle plaats in onze gemeente mag innemen. Getuige de eervolle overwinning te Nijmegen behaald, het vermeerderd aantal kunstlievende leden, de beter bezochte concerten door de Kapel gegevengetuigende van de sympathie der gemeente in de Kapel. De president eindigde zijne voordracht met een opwekkend woord aan de leden der Kapel, om met onverflaauwden ijver te volharden in de beoefening der edele muziek, verder bracht hij zijnen warmen dank aan den Directeur Rugers voor alles wat hij voor de Kapel had gedaan met dankbare erken ning voor zijne veelzijdige verdiensten, waardoor hij de Kapel zoover had gebracht en door den president verder in zijne vriendschap en gewaardeerde kennis ter verdere opleiding ten zeerste wordt aanbevolen. Ten slotte werd de heer Rugers door de Kapel ter herinnering aan dezen dag, eene vereering aange- boden. De heer Rugers bedankte in hartelijke woorden voor de hem gebrachte hulde en blijken van waardeering, betuigde ten zeerste wederkeerig, zich aan de Kapel zeer verbonden te ge voelen en gaarne zijne krachten aan haar wilde blijven wijden. Kort daarna trad Mej. A: Roggeveen Jz. op met een hartelijk welsprekend gedicht vooral gewijd aan den President en den heer Rugers, deze heeren ieder een fraai bouquet aanbiedende als blijk harer waardeering van beide heeren, die ieder van hun standpunt van hun liefde en ijver voor de kapel hebben doen blijken. Hierna werd het feest voortgezet volgens een programma door een vooraf benoemde feest—commissie vastgesteld. Muzi kale voordrachten van de leden der kapel op de muziektent- solo's en duetten van eenige dilettanten, komische voordrachten, samenspraken, enz. wisselden elkander rijkelijk af. Ettelijke toasten werden gebracht door den president, die de overleden oprichters herdachtaan de echtgenoote van den heer Rugers mede tegenwoordig, haar gelukwenschende dat de benoe ming van haar echtgenoot aan het opleidingschip „de Nautilus" was opgeheven en hij aan den Helder gebleven is. Voorts wijdde hij een toast aan mej. A. Roggeveen, die en met de aanbieding van een vaandel aan de Kapel, en bij verschillende gelegenheden telkens hare groote ingenomenheid met de Harmoniekapel van Schagen had bewezen. Een toast aan de feestcommissie en inzonderheid aan den heer Borstlap, die een gewichtig aandeel had in de opluistering van het feest en aan allen, die daaraan hadden medegewerkt. De heer Denijs, directeur van Euterpe, werd door den president herdacht als van zijne vereeniging Euterpe het leven en de ziel uitmakende en werd hem welmeenend toegewenscht dat de zuster verenigingen ieder op haar gebied, naast elkander staande, ook steeds elkander de hand zouden bieden om bloei en leven te houden in de beoefening der muziek in onze gemeente. De heer Denijs, beantwoordde dit wederkeerig door hulde te brengen aan de Harmonie, met de verzekering haren bloei zooveel mogelijk te bevorderen; aan den heer Rugers door hem hooggeacht als musicus en vriend. De avond werd afgewisseld, door liefhebbers van gezellige danzen in de gelegenheid te stellen daaraan te voldoen. Eerst laat nam dit huiselijk feest een einde, terwijl ieder met zich de overtuiging mocht medenemen, dat de herdenking van het 20-jarig bestaan van de Harmoniekapel bij allen een aan- genamen indruk zoude achterlaten. Z. Jongstleden Zondag namiddag werd in de zaal van den Heer Slotemaker te Barsingerhorn, een openbare les gehouden met de leerlingen, die aldaar eenmaal 's weeks onderwijs in de Gymnastiek ontvangen van den onderwijzer, den Heer T. Roep. van Schagen. De tegenwoordigheid van de ouders der kleine gymnasten en andere belangstellenden, van een negental hunner jonge collega's die met den onderwijzer uit Schagen waren medegekomen, de muziek van de Kleine Kapel, het onthaal op koek en choco lade, dit alles maakte de openbare les tot een kinderfeestje; en een kinderfeestje is altijd prettig om bij te wonen. Voor den onderwijzer en voor ouders en belangstellenden is de openbare les van Zondagnamiddag evenwel nog iets meer geweest dan prettig. Men heeft daar namelijk kunnen zien hoe het onderwijs in gymnastiek leidt tot orde en netheid, tot be hendigheid en kracht. Geen wonder dan ook, dat den Heer Roep bij deze gelegen heid aller erkentelijkheid ten deel viel, voor het werk in zoo korten tijd en met zulk een gunstigen uitslag aan de jongelui verricht. Maandagavond brandde in de Beemster de boerenplaats af van den Heer S. Droog. Daar deze laatst bij een brandbrief gedreigd werd, benadeeld te zullen worden, wordt algemeen aan kwaadwilligheid gedacht. De vereeniging: „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek", afdeeling Noord-Holland, hield heden hare Zesde Algem. Verv. in het hotel „de Roskam", van L. de Goede te Hoorn. Hit de rekening over 1888, bleek dat de ontvangsten belie pen f 7234,14' en de uitgaven 4498,72, sluitende alzoo met een voordeelig slot van f 2735,42'; terwijl de concept-begrooting voor 1889 in ontvang en uitgaaf werd vastgesteld op f 6485,42'. Een zeer treurig voorval had Maandag avond omstreeks 12 uren aan de Paviljoensgracht te 's-Hage plaats. Eene bejaarde vrouw, die kort geleden het ziekenhuis ver laten had, sprong in eene vlaag van krankzinnigheid te water. Haar zoon sprong om haar te redden haar na. Het gelukte aan voorbijgangers de moeder, ofschoon bewus teloos, te redden, doch, blijkbaar niet wetende dat ook de zoon te water lag, duurde het vrij lang alvorens men tot die wetenschap gekomen ook den jonkman trachtte te redden. Men haalde slechts een lijk op. De moeder overleed Dinsdag ochtend. Te Velp heerscht diepe verslagenheid door een ongeluk, dat aldaar heeft plaats gehad. Een jonge dame oefende zich in het Elaubert-schieten. Daar de schijf omgevallen was, liep zij met het geladen geweer onder den arm er heen, om de Onverwachts ging het geweer af, en een jon., J kreeg het schot in den rug, zoodat hij onmuldei- een bewijs voordracht op te rapen, van zes jaar lijk dood bleef. Te Deventer heeft een meisje van 9 jaar van onverschrokkenheid gegeven, dat vermelding ver ïen Zaterdag avond viel een meisje van 5 jaar, bij het p u "en van bloemen, in een kolk op de Ossenwaard. Haar 9-jang zusje sprong haar na. Beiden zouden verdronken zijn, indien me een beambte van den spoorweg haar had opgemerkt. Hij ega zich spoedig te water, en had het geluk, oeide kindereu e redden. In eene woning in de Spaarndammerstraat te Amsterdam werd Dinsdag ochtend een kind door een ketel kokend water, die het over het lichaam viel, ernstig gebrand. De moeder zette daarop de kleine op eene tafel welke bij het geopend venster stond en ging heen om water te halen. In dien tus- schentijd viel de arme kleine achterover, twee verdiepingen hoog uit het venster, en bezeerde zich zóó ernstig, dat zij, hoewel nog levend, in deerlijken toestand naar het gasthuis werd gebracht. De stationschef te IJlst is disciplinair gestraft, omdat hij geweigerd heeft het klachtenboek van zijn station, op aanvrage van het publiek, beschikbaar te stellen. Te Wilp bij Deventer wilde een boerenknecht een oud geweer afschieten. Het vloog uit elkander en verbrijzelde hem het hoofd. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden te Bozum eene oude kinderlooze vrouw stierf, in wier woning later p.m. f 40,000 in muntspeciën werd gevonden. Het bleek vervolgens, dat zij ook nog vrij wat vast goed, enz. had bezeten. Nu het op de verdeeling der niet onaanzienlijke nalatenschap aankomt, zijn er niet minder dan ruim 180 erfgenamen komen opdagen. Gedurende het Maandag middag ten 8 ure te Tilburg gewoed hebbende ouweder, sloeg de bliksem in de woning van den wever P. K., in de wijk Hasselt, waardoor deze getroffen werd en onmiddellijk een lijk was. K. was een 27jarig oppas send werkman en de kostwinner zijner moeder, bij wie hij in woonde. In de gemeente Wonseradeel kwamen in zes dagen tijds niet minder dan drie hevige onweders voor. Bij dat van Zondag avond is de bliksem geslagen in de boerenplaats in gebruik bij J. L. Blanksma, onder Pingjum, door een arbeidersgezin bewoond. De schuur brandde geheel af. Met behulp van de Witmarsumer brandspuit is het woonhuis behouden. Het vee was reeds in de weide, en de schuur was nagenoeg ledig. Te Schettens sloeg de bliksem in de boerenhuizinge van J. B. Jansen, doch veroorzaakte daar geen brand. Eene vrouw schrikte zoo hevig, dat ze geheel verstijfd raakte, en genees kundige hulp ingeroepen moest worden. Te Dreumel is de bliksem geslagen in het huis van Von Kesfel, dat geheel door den brand werd vernield. Zondag namiddag omstreeks 4y3 uur is de bliksem geslagen in het huis van Putters te Looveer, waardoor eenige ruiten werden verbrijzeld, een stuk uit het plafond werd geslagen en 4 kippen werden gedood. Te Doornenburg is de bliksem geslagen in het huis van Nuy, waardoor een gedeelte van het dak werd afgeslagen en een varkeu werd gedood. Een gebouw, toebehoorende aan het Arnhemsche Gasthuis op de Scherpekamp bij Angeren, werd eergisteren namiddag eveneens door den bliksem getroffen, waardoor het geheel is uitgebrand. Zondag sloeg te 's-Heerenberg de bliksem in het huis be woond door den smid H. BrienneD, hetwelk in korten tijd werd in asch gelegd. Bijna niets is gered. Alles was verzekerd. Boven Franeker heeft zich Zondag een zeer hevig ouweder ontlast, gepaard met hagelslag, terwijl de regen bij stroomen neerviel. In de kom der gemeente heeft de bliksem een boom gespleten. Ook is hij ingeslagen in een huis aan de Voorstraat, zonder evenwel brand te doen ontstaan. De aangerichte schade is slechts gering. Te Krom voort is tengevolge van het inslaan van den bliksem eene boerderij afgebrand. Te Pannerden sloeg de bliksem in eene schuur op de hof stede bewoond door den heer Reijwer, aan het Veer. De schuur werd met den geheelen inboedel in asch gelegd. De nevenstaande gebouwen bleven behouden. Alles was verzekerd. UIT DE PERS. hoogte van Eén van beide Of het Ministetie deed z'i bonnefooi, öf het was op de Zoowel in het een als in het ander geval is de 7* w meer dan ouwaardig, onvergefelijk. Minister Maekay en z'n klub (want klubs-werk schijnt verspeelden daarmee het restje van 't vertrouwen der hetwelk het nog bezat, en verdient dat der Kroon verder. Natuurlijk is er heel wat achter de schermen afgespef zal men waarschijnlijk trachten met allerlei geheimzinnig], de houding der Regeering zoo wit te wasschen als sf doch het blijft wat het iseen optreden der ouwaardig. Het Ministerie-l/acl'ay speelde èn met Zijne Majesteit met de Natie èn met hare Vertegenwoordiging ah de de muis een spel zóo ergelijk, dat het niet kan gezoendeen spel waarop o. i. behoort te volgenverwijL-] van het Staatstooneel. En voor goed Geeft Z. M. de Koning, overeenkomstig zijn recht, deÜ den looppas niet, dan zal, hopen wij, of Tweede of Eerstel mer die taak op zich nemen. Bewindslieden die zoo handelen als het Kabinet-Macht ten deze meende te kunnen veroorlooven, ze mogen post blijven, tenzij men van oordeel is, de waardigheid land ten offer te mogen brengen. Het bovenstaande schreven we onder den eersten indruk het Besluit van 29 April no. 13 en we nemen er niets terug na hetgeen ons sedert bekend is geworden. Q.K. tle Kat met d.e Muis! De Aan- in haar nummer van 4 Mei j. 1. het volgende Als wijzer bevat hoofdartikel: We mogen niet nalaten uitdrukking te geven aan een gevoel van wrevel en verontwaardiging over de houding van ons Mi nisterie, dat reeds 24 April zonder noodzaak meende te moeten voorstellen over te gaan tot benoeming van een Regentes. Zonder noodzaak, want eerst den 4den dezer behoefde, wanneer de toestand dit vereischte, een dusdanig wetsvoorstel te worden ingediend. Het Ministerie, tot de wetenschap gekomen, dat z'n plan niet klakkeloos tot stand zou komen, maar dat de volksver tegenwoordiging een degelijk onderzoek zou vorderen en dat de Koningin geen instrument der heeren wilde zijn, koos, vier dagen nadat het Besluit om Zijne Majesteit verder buiten de Regeeringszaken te houden, werd gepubliceerd eieren voor zijn geld en lokte uit een besluit van geheel tegen overgestelde strekking Iets dergelijks is in geen der annalen van een constitutieo- neelen Staat te vinden. Het Ministerie-Mackay leverde opnieuw 't bewijs, dat er men- schen zijn die Minister spelen, zonder eenig besef van de be- teekenis hunner handelingen. Men moge het Kabinet verontschuldigen met het bekende: 't is beter ten halve gekeerd, dan heel verdwaald wat we gaarne ook hier laten gelden het neemt niet weg, dat het Ministerie ten dezen niet had mogen dwalen. Een prettig- vooruitzicht „De schen weten zeer goed dat er meer anti papistisc] felheid uit onze christelijke scholen komt dan uit de J trale staatsschool; dus het tijdelijk samengaan (van Doidtl Rome n. 1.) is uit nood geboren; in den verkiezingstijd®! men dit een bondgenootschap noemen, ieder voelt hoe het ij niet meer is dan een tijdelijk samengaan, zegt de ÏFagenii| en voegt er dan bij „een compromis,l waarvan wij hopen de vrucht vour het vaderland wezen zal Wat denkt de lezer wel Wel haat en nijdsectehaat en godsdiensttwisten tusci Roomsch en onroomsch als het compromis eenmaal verbrol zal zijn en de antipapistische felheid, zoo zoigt dig op de scholen aangekweekt, eindelijk tot uitbarsting r' komen. Mis, lezer! mis. Die vrucht is „recht en gerechtigheid."! moet het toch maar weten. Ja, en „eendrachtig samenwerken van allen tot het wet van Nederland en Oranje." Wat een pleizierige tijd zal dat zijn, als straks schoolwet het land bedekt zal hebben met politieke sch«: waar de kleine clericaaltjes in anti—papistische felheid wok opgevoed en die felheid in daden wordt omgezet. Zouden daarom de Katholieken ook zoo tegen persoonlij? dienstplicht gekant zijn? VolksbelangI WOORDEN. In de verkiezingsdagen van het vorige jaar wees de „Stan daard" op de verkwistende wijze, waarop de liberalen met 's lands gelden hadden om gesprongen. Het blad schreef o.a.: „Al even roekeloos ging het aan het departement van Oorlog toe. Millioenen bij millioenen gingen te loor met het sloopen onzer vestingen op zuider— en noorderfrontier En weder millioenen en millioenen moesten uit de schatkist gelicht om andere versterkingen te bouwen, die wellicht na 10-tal jaren, en na nooit te hebben gedeugd, weder als onpractisch worden afgekeurd." DADEN. Maar in het najaar kwam begrooting van Oorlog! 1889 in. Zij was f h o o g e r dan die voor li en de begrooting voorns: voor 1889 was f 1,552,770- h o o g e r dan die voor li Samen f2,051,326.10 nf. En de anti-revolutioa» Minister van Financiën 1 klaarde in de Tweede 6 van 6 Dec. 1888; „Over de defensie zal ik veel zeggen; alleen dit, <h mij nooit verantwoord achten om mijne ambtgen® voor oorlog of marioe f cent te weigeren, zij op hunne verantwoord^ heid voor de verdediging1! onafhankelijkheid, voor, handhaving van de het land noodig achten Welk een verschil, en intusschen kunnen de belasting zich troosten met het feit, dat de nieuwe Regeering noodig heeft dan hare liberale voorgangers! {VolH Aan het slot van eenige bewouwingen over het Reg< ontwerp vat de Middelburgsche Ct. (no. 103) aldus ba"1 taat samen „Het ontwerp verzwakt het openbaar onderwijsbet e het uitgebreid lager onderwijshet wil subsidie verkene^ het bijzonder onderwijs zonder voldoenden waarborg degelijk gehalte daarvan en het brengt geen leerplicht- te over om de indiening van het ontwerp te betreurd' zwichtend voor de noodzakelijkheid past het der libcra e thans niet te klagen; er moet door haar gehandeld Doch hoe Door in het verleenen van subsidie te evenwel onder het uitdrukkelijk beding, dat er waarborgen geschonken worden omtrent het gehalte gesubsidieerde bijzonder onderwijsdoor leerplicht te 1 en door voor de toekomst zooveel mogelijke stekken e J steken, dat hst openbaar onderwijs niet in gehalte kfl" .J verminderd. Dit standpunt voor oogen houdend, i' d partij nog voldoende ruimte gelaten om te bewijzen, J genoegzame mate vaderlandsliefde bezit om, waar /e J als heerscheres optrad, nu, als minderheid, al te d°entJ kan om eene quaestie van de baan te schuiven l ie uA reeds de edelste krachten van het volk heeft v«sl° ooal| gelukt het langs dien weg het onderwijsvraagstuk, J voor altijd geheel op te lossen, dan toch van Z1JD

Schager Courant | 1889 | | pagina 2