Zondag, 19 Mei 1889. 33ste Jaargang. Uo. 2299. Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SCHAGEf. laan, B, 5. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. beursje met zilveren beugel, en een vaars. Binnenlandsch Nieuws. SCHAKER COURANT. Aiierlii- Li Pit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater dagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEE- TENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 1NGEZONTEN STUKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.0O. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer f 0,16 G-roote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsgebrek noodzaakt ons het feuilleton achter wege te laten. de Red. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een alhier achter gebleven Burgemeester en Wethouders van de gemeente Schagen, maken hiermede bekend, dat naar aanleiding van Art. 186 en volgende van het politie-rcglement dezer geraeonte, betreffende de dienst plichtigheid bij de Brandspuiten alhier, alle geëmployeerden bij die spuiten den ouderdom van 50 jaren bereikt hebbende en ver langen uithoofde van lichaamsgebreken of zwakke gezondheid hun ontslag te bekomen, worden opgeroepen, om zich tot dat einde, vóór of uiterlijk op den 24en dezer, van 's morgens 9 tot 12 ure, ter Secretarie der gemeente aan te geven en hunne herkennings teekenen terug te brengen, zullende na dien tijd, de zich niet aangemeld hebbende personen, nog voor een jaar worden gecon- tinuëerd. Schagen, den 10 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. DE PATER, Weth. de Secretaris, DENIJS. Schagen, 18 Mei 1889. In het locaal van den heer Joh. de Beurs hield j.1. Woensdag de Schager Zwemvereeniging hare gewone jaar ver gadering. Uit de verslagen van den secretaris en penningmeester bleek dat het aantal leden van 26 op 24 was teruggegaan. Be ontvangsten en uitgaven bedroegen respectievelijk f 98.95 en f84.51 zoodat dit seisoen met een batig soldo van f8,44 begint. Werd door den kouden Zomer van 1888 van de in richting weinig gebruik gemaakt, de schoone dagen van '89 beloven een druk bezoek aan de Wiel. Het bestuur der ver eniging bestaat thans uit de Heeren: Kloeke, Ter Linden en Roep, bij wien men zich voor het lidmaatschap kan aangeven. ft Aan den Raad der gemeente Barsingerhorn c. a. is een adres ingezonden, onderteekend door ruim honderd personen, öhoudende hel verzoek, dat de Raad besluite, om de kade angs den Schricgkaagpolder tot een rijweg te maken en te leharden. Met verlangen ziet de burgerij 's Raads beslissing te gemoet. ft Kolhorn 13 Mei. Ook in ons dorp is het koningsfeest 'iet geheel onopgemerkt voorbijgegaan. Des middags werd een ieenstumeerde optocht met muziek gehouden door het dorp en door Barsingerhorn. De stoet bestond uit een honderdtal per sonen, waaronder ruim 40 ruiters, benevens de schooljeugd. Allen waren rijk gelooid met oranje en sommigen van vlaggen <;t> banieren voorzien. Men zette zich om 2 uur in beweging kwam ongeveer 7 uur in zeer opgewekte stemming op de P'Ws van uitgang terug. s Avonds was er in de logementen van de HH. Kist en een geanimeerd bal. Dinsdagmiddag is in een sloot aan den openbaren weg Wieringerwaard het lijk gevonden van een aan vallende ziekte Rderid 15-jarig meisje. Rijp 15 Mei. Uitgebrachte stemmen voor een lid van den ettieenteiaad 161. Gekozen de heer K. Admiraal Mz. met 94 temmen, in plaats van den beer K. Leguit (overleden.) De eer A. O. Geerke, kreeg 62 stemmen. - Voor het in April te Rotterdam gehouden examen, °°r deurwaarder der directe belastingen, hadden zich aange- leld 69 adspiranten waarvan zijn geslaagd 17, waaronder ook b heer D. Broens, vroeger klerk ten kantore van den Heer tvanger der directe belastingen, enz. te Schagen. - In een particuliere correspondentie uit Parijs, d.d. 16 voorkomende in de N. R. Cl. van heden lezen wij Dok de Nederlandsche Landbouw heeft hier, dank zij de )ede zorgen van den heer Waldeck, secretaris van het Rundvee— atoboek en van de Zuidhollandsche Maatschappij van Landbouw, eene flinke uitstalling gemaakt. De heer Waldeck zelf heeft eene verzameling ii.gezonden van niet minder dan 481 soorten van landbouwzaden en van een groot aantal houtsoorten. De registers van het Nederlandsche Rundvee-Stamboek nemen hier eene eerste plaats in. Ons vee, dat in rechte lijn afstamt van het vee, dat de Batavieren hier hebben gefokt reeds vóór de komst der Romeinen, is altijd terecht beroemd geweest om de hoeveelheid melk die het voortbrengt, om de hoeveelheid room die in die melk is, om de grootte en zwaarte der pas geboren kalveren, en om den groei van het vet en het vleesch bij die beesten, welke geen dienst moeten doen tot voortteling. Het stamboek, waarin men al de hoedanigheden van ieder beest kan doen waarmerken, is een voortreffelijk middel om die goede eigenschappen van het ras in stand te houden. De heer Hengeveld, hoofdinspecteur van het Rundvee-Stamboek, heeft eene korte inleiding bij het register geschreven, en tevens de regelen te boek gesteld, waaraan het zuivere ras behoort te voldoen, om zijne goede eigenschappen in stand te houden. Kommer één van het Rundvee-Stamboek is een zwartbonte stier, toebehoorende aan den heer J. Hulleman te Twisk, welke stier werd ingeschreven op 10 April 1875, en thans is men reeds aan nommer acht duizend. Het Rundvee-Stamboek heeft fraaie houtgravures doen maken, die eene afbeelding geven van de ingeschreven runderen. Voor de paarden heeft men eene dergelijke inrichting op touw gezet, welke echter nog in baar begin is. Het eerste paard, dat in het Nederlandsche Paarden-Stamboek ingeschreven werd, is de Nelson, toebehoorende aan den heer J. Breebaart te Winkel. De inschrijving geschiedde op 20 April 1887. Het is jammer voor het belang van het inlandsche ras, hetwelk in Drankrijk zeer goed staat aangeschreven, dat men dezequaestie van de veredeling der Nederlandsche uaarden niet met meer aandrang ter hand neemt. Een aantal van de paarden, die te Parijs voor de eigen rijtuigen loopen, komen uit Nederland, en men zou dezen uitvoer van paarden nog kunnen uitbreiden, als men zich met meer kracht toelegde op de verbetering van de hoedanigheden der Nederlandsche viervoeters. En wat doet men voor het schapenras, dat onder den naam van Tesselsche schapen even oude brieven van adeldom heeft als de runderen, en dat in het buitenland meer bekend is dan in Nederland Van de inzendingen van den Nederlandschen landbouw is die van den heer Breebaart te Winkel de belangrijkste. De heer Breebaart heeft een zeer groot landbouwersbedrijf in het noorden van de provincie Noord-Holland. Hij brengt zijn graan ter markt te Alkmaar en te Amsterdam. Hij fokt paarden en runderen op. Hij heeft een aantal werktuigen in gebruik, en hij geeft werk aan talrijke arbeiders. Hij heeft bij de monsters van zijne graansoorten eene lezenswaardige nota gevoegd over de organisatie zijner hoeven en als andere land-economen zich dergelijke moeite gegeven hadden, zouden wij over den toestand van den Nederlandschen landbouw ons nog duidelijker begrip pen kunnen vormen, dan nu mogelijk is. Zie bijvoorbeeld eens in de Noord-Amerikaansche landbouwafdeeling, wat fraaie kaarten en graphische teekeningen daar hangen over den toestand van den veestapel en den graanbouw in de nieuwe wereld. Van den Haarlemmermeerpolder is eveneens eene flinke in zending aanwezig. Eene korte in het Eransch gedrukte nota geeft eenige bijzonderheden over het ontstaan van den polder, waaruit wij de navolgenie cijfers overnemen. De totale onkosten van de droogmaking, met de werken ten dienste van de water- loozing van Rijnland, hebben f 13,789,377 bedragen. Daarvan afgetrokken de opbrengst der drooggelegde gronden ad f9,377,262, blijft er over f4,412,115 als kosten der droogmaking. De nota voegt er bij //De droogmaking heeft aan de schatkist deze som gekost, die voor eene bijzondere onderneming geheel ver- z/loren zou zijn, maar die voor den staat op goede rente z/Staat." Over de viering van het Koningsfeest te Apeldoorn schrijft men aan de Zutphensche Courant het volgende Apeldoorn viert feest en waardig 1 Het vergeet niet de vele weldaden, van Z. M. gedurende de lange reeks van 40 jaren ontvangenhet toont het ten hoogste te waardeeren, dat het Loo de geliefkoosde verblijfplaats is van onzen hooggeschatten Vorst. H. M. en de Prinses woonden Zondag morgen de godsdienstoefening, of liever herdenkingsrede bij in de Herv. kerk, onder het gehoor van Ds. Hattink. Alle kerken waren goed bezet en overal werden toepasselijke reden gehouden. Alom van groen, eerepoorten en aanstalten tot illumineeren voorzien, heeft het geheele dorp een rijken vlaggentooi. Geen enkel buis of het wordt gesierd door de driekeur, wimpel of oranjevlag. Bezit het tallooze natuurlijke lanen van groen, thans zijn enkele straten in waarheid groene lanen geworden. Met welgevallen bezichtigden H. M. de Koningin en de Prinses des middags het dorp, enkele straten zelfs tweemaal. Het was zeer druk in het dorp. Ook vele vreemdelingen bezichtigden het. Het weder was heerlijk tot in den voormiddag. De enkele regenbuitjes konden de menigte echter niet verdrijven. Gelukkig hadden de telegraaf beambten voorzien, dat het voor hen geen rustdag zou wezen; er was bijtijds talrijke hulp gevraagd. Er kwamen voor Z. M. aan en werden namens Z. M. verzonden een 600tal telegrammen. Ook in de felicitatie-registers ten paleize hebben zeer velen hunnen handteekening geplaatst. Zaterdag werden door de Prinses, namens hare moeder, aan het werkpersoneel van het domein het Loo ten paleize geschenken uitgereikt, bestaande in koek, bier, takak en eene gift in geld, terwijl H. M. zelve de officianten van het paleis ook eene gift in geld schonk. Des namiddags amuseerde al het personeel zich in het park, de grooten, mannen en vrouwen, met toe te zien naar de goocheltoeren van Bambergde kinderen met de vertooningen in de poppenkast van Jacobus Verhoeven Sr Zoon te bewonderen. H. M. en de Prinses en eenige hofheeren en dames zagen ook eenigen tijd hierbij toe. Bij deze gelegenheid werden door de Prinses, daarbij bijgestaan door twee dochtertjes van den heer Van Stegnintendant van Zr. Ms. paleis en domein het Loo, aan al de aanwezige kinderen chocolade, broodjes en sinaasappelen uitgereikt. Prinses Wilhelmina zeide telkens daarbij „Dit is voor n van mijne moeder." Geen wonder, dat men algemeen de Koningin eert en roemt en ieder het lieftallige Koningskind lief heeft. Maandag morgen waren nog tallooze versieringen meer aangebracht, waar onder zeer kostbare van levende planten en bloemen, en werden alom de lampions opgehangen. De Dorpsstraat vooral maakte een verrassenden indruk. Al spoedig werd het druk op straat en langzamerhand kwamen, tot in den avond toe, vreemdelingen aan, zoodat het 's middags en 's avonds verbazend druk mocht heeten. Den geheelen morgen en middag was er muziek van het plaatselijk muziek korps de Harmonie, van de huzaren of Zutphens Symphonie, ook ter begeleiding der optochten en spelen. De ringrijderij had van 123 uren plaats. Van 35 uren was er op twee plaatsen matinee. Te 3 uren reed H. M. de Koningin met de Prinses uit om de versieringen in oogenschouw te nemen. H M. en de Prinses waren gezeten in een open rijtnig met vier paarden bespannen en door jockey's bestuurd, terwijl twee hofdames en een heer in een open rijtuig volgden en een jockey te paard voorafging. De koninklijke stoet trok alle straten door en werd met luid gejuich ont vangen. In eene enkele straat werd H. M. en in eene andere aan de Prinses een bouquet aangeboden. Van 510 uren weder concert. Te 8 uren begon de illuminatie, die in de hoofdstraten algemeen en op de overige zeer ruim was aangebracht. De Loolaan had een tooverachtig eflect, de Dorpsstraat en de Deventerweg waren schilderachtig schoonalle eerebogen schitterden in eene zee van licht, ea zeer, zeer vele particuliere woningen waren fraai verlicht, vele van onder tot hoven. Alle gemeentegebouwen waren rijk versierd en geïllumineerd. Te 9 uren deed H. M. de Koningin met de Prinses opnieuw een rondrit door alle straten, ten einde de illuminatie te zien. Thans reden de vorstelijke personen met 2 paarden, voorafgegaan door den burgemeester van Apeldoorn in open rijtnig, en gevolgd door 5 open rijtuigen, waarin 4 hofdames en hof heeren gezeten waren. Ten slotte hield de stoet halt bij de plaats van het vuurwerk en woonde H. M. dit schouwspel bij. Het was een schoon vuurwerk, vooral bet toepasselijk slotstuk was een groot en grootsch stuk. H. M. en de Prinses hebben opnieuw de genegenheid van Apeldoorns be woners bevestigd door zich zoo dikwerf iu deze dagen in het dorp te ver» toonen. Aan het gejuich bij haar rondrijden kwam bijna geen einde. Deze feestdag was een schoone dag in elk opzicht. Aan het hoofd der Dinsdagavond jl. verschenen Staats' Courant leest men het volgende De Koning heett den ondtrgeteekende opgedragen om, door middel van de Nederlandsche Staats-Courant, Zijner Majesteits meest hartelijke» dank te betuigen voor de zoo algemeene blij- keu van hulde en gehechtheid, van het Nederlandsche volk ont vangen ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel en van ds herinnering aan Hoogstdeszelfs veertigjarige regeering. 's-Gravenhage, 14 Mei 1889. De directeur van het Kabinet des Konings, Alewijn. Ondshoorn, Alfen en Aarlanderveen waren heden 16 Mei in feestdos, de driekleur wapperde van vele huizen en aan den ingang van het terrein der Leerhoeve voor Zuivelbereiding was een smaakvolle eerepoort opgericht. Geen wonder dat de inge zetenen een blijk van belangstelling wenschten te geven. Met den spoortrein van Leiden kwamen toch aan de HH.: de Minister van Binnenlandsche Zaken Barou Mackay, de Commissaris des Koning in de provincie Zuid—Holland Mr. Eock, vergezeld van den Heer Dijkmeester, Hoofd-ambtenaar aan het Ministerie van Binnenl. Zaken eu den Heer van Eijk, Inspecteur van het Middelbaar onderwijs en begeleid door verschillende leden van het Bestuur der Yereeniging //de Zuid—Hollandsche Leerhoeve voor Zuivelbereiding." Aan het station te Alfen werden de heeren opgewacht door den Voorzitter der Vereeniging Mr. D. Visser van Hazerswoude, de Heeren Bloem, burgemeester van Oudshoorn, Zaalberg, bur gemeester van Alfen en Aarlanderveen, Wakker, Holleman en de Jong, leeraren aan de Leerhoeve, alsmede den architect die voortdurend bij den bouw is tegenwoordig geweest, den Heer R. A. Heij. Met veel belangstelling werd de hoeve door de Heeren be zocht, waarop in de zoo doelmatige ingerichte gebouwen do verschillende werktuigen in werking werden gebracht en de werkzaamheden werden verricht onder toezicht van de daartoe aangestelde personen, door de 21 leerlingen (14 jongens en 7 meisjes), die nu reeds aanwezig zijn om de zuivelbereiding te leeren uitoefenen, zooals die in den tegenwoordigen tijd moet worden gedreven. Na alles, o. a. de landerijen, de woning voor den Directeur enz. in oogenschouw te hebben genomen begaf men zich aan een dejeuner, dat wel is waar een meer particulier karakter droeg, doch waaromtrent zeker wel publiek mag zijn, dat de Voorzitter allen, ook de regeering en Provinciale vertegenwoor diging bedankte voor de medewerking, die mocht worden onder-

Schager Courant | 1889 | | pagina 1