Donderdag, 23 Mei 1889. 33ste Jaargang. Ho. 2300. Uitgever: J. WINKEL. Bureau: §CHAGK]I, liaan, D, 5. Gemeente Schagen Bekendmakingen. beursje met zilveren beugel. Onderzoek van verlofgangers te lande. Binnenlandsch Nieuws. Postkantoor Schagen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de 2e helft der maand April 1889. taüÉitti SCHA6ER COURANT. MïttisÉ- k MlilM i blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zater- (gsvond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEH- ENTIÉN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. jjfOEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.00. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meer f 0.15 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsgebrek; noodzaakt ons h.et leuilleton acliter wege te laten. de Red. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen uitrent een alhier achter gebleven Nationale Militie. Burgemeester en "Wethouders van Schagen, brengeu ter kennis Iran belanghebbenden, dat het onderzoek van de in die gemeente wblijfhoudende verlofgangers der Militie te land, voor zooverre jij vóór den len April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, zal plaats hebben te Schagen, op Woensdag, den 5en Juni 1889, des voormiddags ten 10 ure, en dat mitsdien op evengenoemd tijdstip zich voor dat onderzoek, aan het Raad huis aldaar moeten bevinden, de onderstaande personen: Lichting. Namen en Voornamen. Korps. 1884. Wit, Pieter 4e Reg. Vest. Art. 9 Droog, Aris Korps Torpedisten. 9 Visser, Jan Ie Reg. Inf, T Jes, Pieter 7e 9 Metselaar, Jacob le n 9 Kraakman, Klaas 2e Reg. Veld Art. 1885. Snaas, Klaas 4e Reg. Vest. Art. Ti Tuinman, Jan TT T T Adel, den Cornelis TT T T J) Windt, Leendert TT T T 5» Zwakman, Maarten 7e Reg. Inf. 9 Nierop, Jacob T T T 1886. Jongejan, Arie le Ti Koorn, Gerbrand 7e Ti Langedi]k, Dirk 4e Reg. Vest. Art. Ti Smit, Pieter TT T T 9 Deutekom, Arie TT T T 9 Dekker, Jan TT T T 1887. Moei, de Jan TT T T 9 Hendriks, Dirk 2o T 9 Bakker, Pieter 7e Reg. Inf. 9 Fluit, van der Dirk 4e Reg. Vest. Art. Zoomede de verlofgangers in de termen voor het onderzoek 'lende, welke zich vóór den datum der inspectie alsnog van jders in de gemeente komen vestigen. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat zij moeten ver- ihijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uit- isting-stukken hun bij hun vertrek met verlof medegegeven, Bmede van hnnne zakboekjes; dat zij in uniform zijnde, onder open zijn aan het reglement van krijgstucht, en zich bij verzuim, alatigheid of wangedrag blootstellen aan arreststraffen van twee Bt zes dagen, alsmede aan oproeping tot werkelijken dienst voor tijd van drie tot zes maanden. Schagen, den 21en Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER, Weth. de Secretaris, DENIJS. MARKTWEZEN. "ogemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis ran belanghebbenden, dat, wegens den invallenden Hemel- ^artsdag-, de wekelijksclie Donder- JaSsche markt gehouden zal worden op Woens- "a8T den 39 Mei a. s. Schagen, 21 Mei 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER, Weth. do Secretaris, DENIJS. Schagen, 22 Mei 1889. [ï.~~"Het departement Schagen der Maatsch. v. Nut v.'t Algem. "j in gevolge art. 26 van het huishoudelijk reglement, Dins- S^vond 1.1. hare vergadering. lot afgevaardigde naar de op Woensdag 13 Juni e. k. te sterdam te houden algemeene vergadering werd gekozen, de heer Jb. Denijs Jz. en tot diens plaatsvervanger, de heer A. W. v. Kluijve. Tot voorzitter van het Departement werd her benoemd, de heer Jb. Denijs Jz. Verder werden herkozen, de heerenPh. de Heer tot secre taris, en J. Winkel tot penningmeesterHd. Smit en Echtge- noote tot regent en regentes der Departementale Bewaarschool; J. Winkel tot lid der commissie der Volksleesbibliotheek P. Buis Jz. tot lid der commissie van Volksvoordrachten W. A. Hazeu tot lid der commissie der Dep. Zangschool en de heer C. J. Plomp tot lid der commissie van Huisvlijton- derwijs. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming, van Schagen. B. M. Wolf, Amsterdam, van Barsingerhorn. Willigen, Berkhout. Verzonden geweest naar Amerika, van het Zand. P. Widdelbeek, De rekening van het alhier gehouden koningsfeest sluit in ontvangst en uitgaaf met f 526.42. Op de inteekenlijsten was geschonken een bedrag van f 315.75, terwijl de gemeente het totaal aanvulde met f210.67. De kosten van het schoolfeest bedroegen ongeveer f 170. De heer P. D. Schenk te Wieringerwaard is benoemd tot inspecteur van het Nederlandsch Rundveestamboek, in de plaats van den heer Jb. Zijp Hz., aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag was verleend. -o— Benoemd tot lid van het Bestuur van polder Waarland, de Heer S. Ligthart, en herbenoemd tot lid en voorzitter van het Bestnur van polder Speketer, de Heer C. Frans. -o— De gedenkdag van 's Konings 40-jarige regeering, werd j. 1. Vrijdag te Waarland gevierd, door het houden van een zeer opgewekt Schoolfeest. De kindereu werden in het net ver sierde schoollokaal ruimschoots onthaald op krentebrood, koek, suikergoed en wijn, terwijl op de speelplaats, waar eene prach tige eereboog was opgericht, de draaimolen tot genieten noodde. Het turfrapen der jongens en het geblinddoekt grijpen naar reepjes papier aan eene koord opgehangen, waarmee de meisjes zich vermaakten, gaf ook niet weinig pret. 's Avonds was de onderwijzerswoning geillumineerd en werden over 't water teertonnen gebrand. Geen wonder dat oud en jong op de been was en dat het langs den anders zoo stillen polderweg krioelde van feestgangers. Tot laat in den nacht bleef men in de naburige herberg van De Jong zeer genoegelijk bijeen en voorzeker zal dit feest bij velen nog lang in aange name herinnering blijven. Als eene bijzonderheid kan zeker wel in aanmerking ko men, dat sommige boeren in den Schermer en den Beemster reeds begonnen zijn met het maaien van hun gras, terwjjl ver scheiden andere om huune maaiers hebben geschreven. Voor zeker een gunstig teeken voor deti boer in 't bijzonder en de maatschappij in Nederland in 't algemeen. Zondag viel te West-Graftdijk een meisje al spelende in het kanaal. De moeder, die 't ongeval zag, sprong 't dadelijk achterna, maar was niet in staat 't te redden. Ook de vader, die zijn vrouw achterna was gesprongen, vermocht niets ten gunste der drenkelingen te doen. Gelukkig werden ze opgemerkt door den heer E., die door middel van een lange haak ze alle behouden op't droge bracht. De gemeente Driehuizen en Zuid-Schermer, reeds lang vacant, kan zich thans weer in 't bezit van een predikant ver heugen. Jongstleden Zondag werd de nieuwe predikant Ds. Steenmeijer door zijn collega, Ds. Boonacker van Oterleek, plechtig bevestigd, terwijl hij's namiddags zijn intrede predikte, naar aan leiding van Hand. XII: 24. Twee arme oudjes vierden j. 1. Zondag te Noordeiud van Graft hun gouden bruiloft. Door bijdragen van alle bewoners van Noordeind was namelijk eene som gelds bijeen gebracht, die hen in staat stelde van den gedenkwaardigen dag een ech ten feestdag te maken, 's Avonds bracht men hen eene serenade met ketelmuziek en fakkellicht. Te Haarlem liep Vrijdagavond een hardlooper de woning van majoor S. binnen, liep op een drafje de kamer rond, stak wat van zijn gading was bij zich en liep toen weder op het zelfde drafje weg. Hij had er niet op gerekend dat majoorS. nog harder kon loopen daD hij. Deze kreeg den draver te pak ken en bracht hem bij de politie. Een Rotterdamsch dienstmeisje had de ij delheid, zich op te schikken met allerlei middeltjes, die zij aan hare mevrouw wist te ontkapen. Mevrouw bemerkte dit ten laatste en wilde Kaatje deze verkeerde gewoonte in één keer afleeren, wat daa ook wel gelukte. Kaatje komt op de kamer en ziet op mevrouw's toilettafel een fleschje staan. Dat zal een waschwatertje zijn, denkt zij. Eluks giet zij er een weinig van uit en wrijft er haar ge^ laat mee in. Maar wat schrikt het mooie meisje, als zij in den spiegel ziet, dat ze plotseling zoo zwart geworden is als eene negerin. De flacon bevatte namelijk opgeloste helsche steen. Kaatje zal nu in het vervolg wel wat voorzichtiger zijn, vóór ze weer een sehoonheidsmiddelfje van mevrouw's toilettafel ontvreemdt. Wolkbreuk te "Winterswijk. Eene vreeselijke wolkbreuk ontlastte zich Zaterdag boven dit dorp en zijne omgeving en hield aan van half twaalf vóór tot ruim één uur na den middag. De weilanden en lagere landerijen staan alle onder water, even als de meeste wegen. Het water der beken stroomde meer dan een voet hoog over de meeste bruggen. De pas omgewerkte hoogere landerijen zijn uitgedreven, zoodat de ontkiemde aard appelen en zaden bij groote hoeveelheden zijn weggespoeld. Van 4 tot 6 uren vermeerderde de toevloed van water nog door nieuwe regenbuien. Bij menschenheugenis is daar zulk een toestand niet bekend. Vóór 28 jaar was de aandrang van water wel groot door wolkbreuken in Pruisen, doch niet in die mate als ditmaal. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat Zaterdag 18 Mei het eerste hooi is binnengehaald door den heer J. M. Oerlemans te Gorichem. In Smaliingerland heeft de wormziekte zich onder de melkgevende schapen geopenbaard. De veehouders haasten zich nu om hun schapen van de vacht te ontdoen ten einde de ge vreesde maden beter te kunnen bestrijden. Verschillende mid delen worden intusschen aangewend. Rotkreupel zou zich ook een enkele maal voordoen. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten zette een landbouwer uit een der Eriesche dorpen een hooiwagen vol kiezers voor het gemeentehuis at om daar hun burgerplicht te komen vervullen. Als een staaltje hoeveel belang nienwe kiezers in hun stemrecht stellen, bleek Dinsdag te Stadskanaal. De directeur van de fabriek „Nijverheid" had zijn stemgerechtigd personeel twee uur vrij gegeven om hun stem te kunnen uitbrengen. Niemand hunner heelt echter van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Wel namen ze de buitengewone schafturen dankbaar aan. Men schrijft uit Geesteren aan de Zutph. Ct.: Dezer dagen kwam eene dienstmaagd mij vriendelijk ver zoeken, haar eens terecht te helpen met een brief van hareu vrijer, die sedert eenigen tijd in Duitschland werkte, dewijl zij er //niks uut wies worden kon". Ik voldeed aan haar verzoek en bekwam van haar met de woorden „toe dat veur mien part maar gerust, daar he'k niks mee aon de mutse," vrijheid dit bericht aan uw blad op te zenden. Ik citeer uit dien brief„Ach, meine herzinniglich Geliebte! wie gerne ware ich auf den Fliigeln der Liebe zu Ihnen geeilt, um Sie an mein Herz zu legen, das nur für Sie und für Sie allein sich regt und bewegt, und pocht, aber die Umstande drangten mich, hier zu bleiben. Thun Sie mir den Gefallen und komme herüber; ich freue mich schon Ihrer Tjbberkunft und wenn ich Sie sehe, so will ich vor Freude aufspringen, wie eiu Reh in der Wiese." Toen ik aan haar verzoek voldaan had, keek ze een oogen- blik zwijgend het raam uitdaarop zei ze, opstaande „In plaats van die laffe praat, die hie zelf niet versteet, te schrieven, zol den leeliken hond mien mienne palapluu rnaor weerumme sturen, die hum korts, toe hie hier was, an de vin gers is blieven hangen." Blijkens bericht van onzen gezant te Parijs, heeft de Fransche regeering besloten van 16 Mei af de Êransch-Bel- gische grens weder open te stellen voor den invoer van vee. Te's-Greveldain-Capelle (N.-Br.) maakte jl. Zaterdag een landbouwer zich over het feit, dat de koe van een buurman in zijne weide graasde, zóó driftig, dat hij na enkele oogenblikken op de plaats dood bleef. In Engeland is de vraag gesteld, of het miltvuur zich onder het rundvee kon voortplanten door het gebruik van water, waarin huiden van aan miltvuur overleden runderen worden behandeld, of waarin overblijfselen van aan miltvuur gestorven vee zijn geworpen. Ihe Brilis/i medical Journal heeft daarom-

Schager Courant | 1889 | | pagina 1